DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N.V. Vereen. Brandstoffenhandel No. 59. Honderd y}}a en twintigste Jaar gang. 1923 ZATERDAG - 10 MAART De aantasting van de autonomic der gemeenten. DH nummer bestaat uit 3 bladen. Abonnementsprijs bij rooruitbetaling per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 eL Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. t.Il Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admini»tr. No. 8. Redact!* No. 88. Diredeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. Over de nog kort geleden in den Raad be- Epi'oken aantasting van de autonomic der gemeenten hebben wij' dezer dagen toegezegd an afzonderlijk artikeltje te zuilen scttrijveu en hot onderwerp verdient dan ook zfiker meer far. gewone beiangstelling. h'et verdient de beiangstelling van allc naasleden, die niet geregeerd wdlen warden nuar zelf willen regeeren en in het algemeen vat alien, die onze door de wet gewaarborg- de ieciton niet willekeurig geschonden wen- schet te zien. Wle he. onrechtmatige van willekeurigi aantaitii'g van de autonomic der gemeemen gevoelt, zai zich met ons verbazen over de houding van vele raadsleden, die de gclegen- heidi ongebruikt lieten om op het juiste oogen- blik een krachtig woord van protest te rich- ten tot de regeering, die op velerlei wijzen reeds getooni hecft de gemeente-besturen niet langer hcer en meester op eigen terrcin te wil len laten blijvcn. Nog toont de regeering zich in haar eischcn vrii bescueidea. Maa' wanneer niet van den beginne af en telkens weer tegen dat optreden geprotesteerd wot dt, ia het te rreezen dat de regeeringsbe- moeiing in zuiver gemeentelijke aangelegen- heden weldra de grenzen van het nog eemgs- zins toelaatbare verrc ovcrschreden zal heb ben. Wij hebben tot dusver, als wij den kring van vroede vadcren en tnoederen zoo eens rondk.ken, altijd den indruk van een machtig bestuurscollege gekregen.. Elk van die dames en heeren raadsleden is als't ware een levend deelije van die macht en wij zijn etvan overtuigd, dat er geen raadslid is of hij gevoelt zich in de zaal der vroedschap een veel gewichtiger personage dan daar buiten. Welke plaats hij in het maatschappelijk lc- ven ook moge innemen. in de raadszaal is hij cat der oificieelen, die in don emezetel der edelachtbaarheid tronend, d- gedschte heeft, dat allercerst zijn handen .'oorbeschikt zijn om er het lot .van duizender niet-nrb 'rkoren j>ia-gv .ooten te kggen. Juist die raadsleden mogen allercerst bc- denken, dat de regeering bezig is hun zelfs den schijn van macht nog te ontnemen. In Hoogezand heeft de regeering subsidie voor het aanleggen van een weg vcrlcend, onder voorwaarde, dat de Raad zou bcsluiten den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor den aanslag in de gemeentelijke inkom- stenbelasting van 900 tot 700, benevens 50 voor ieder kind te verlagen en de opcen- ten op de vermogensbelasting van 50 tot 100 te verhoogen. Bovendien moest het uurloon in werkver schaffing tot 20 cent per uur ternggebracht worden. Nu kan men, wanneer men rijkssubsidie voor de uitvoering van een bepaald werk vraagt, nog wel begrijpen. dat de regeering in het algemeen een loongrens aangeeft. Maar waar haalt de regeering het recht vandaan den Raad te gelasten want de om- standigheden maken in dergelrjke gevallen dikwijls de regeeringswenken tot bevelcn allerlei beslissingen inzake gemeentelijke be- lastingvraagstukken te nemen, welke de Raad tot dusverre zelf overbodig geacht heeft? Wanneer de Raad van Hoogezand 900 voor noodzakelijk levensonderhoud wil af- trekken of 50 opcenten op de vermogensbelas ting wil heffen, dan moet de Raad dat zelf weten. Slechts Gedeputeerde Staten of de Kroon in hoogste"instantie kunnen zoodanige raadsbe- sluiten, wanneer zij ter goedkemring worden ingezonden, vennietigen. Geschiedt dit niet en het is in Hooge zand destijds niet geschied, dan heeft de regeering deze raadsbesluiten te eerbicdigen en dan past het haar geenszins, misbruik ma- kende van de omstandigheden, den Raad tot het intrekken«van allerlei wettig genomen be- sluiten te noodzaken. Dat is een ongeoorloofde aantasting van de autonomic der gemeenten, en, nu vele ge meenten door subsidie-nood gedwongen toe- geven, de eerste stap op een zeer gevaarlijken weg, waarvan het einde nog niet te voor- zien is. In Alkmaar, dat geenszins als een slecht financierende gemeente bekend staat, is de hinderlijke regeeringsinmenging nog kort ge leden gcvoeld toen de Raad bij de loonrege- ling voor werkverschaffing niet eens de vrij- hfeid bleek te hebben uit eigen zak naar eigen inzicht vast te stellen loonen uit te keeren. En opnieuw heeft de regeering de raadsle den dezcr dagen tot een groep marionettcn gemaakt door intrekking van een met alge- meene stemmen genomen besluit te eischen. De Raad heeft destijds besloten den ge- meente-ambtenaren premie-vrij pensioen te verzekeren. Maar nu komt de Minister van Onderwijs, die onze gemeente tot het instandhouden van een gymnasium verplicht, met de medeeling, dat de regeering de daarvoor onmisbare sub- sidien niet langer verleemen' wil als door de loerasen niet &HI pet. van hun enlams voor pensioenspremie gestort wordt. Dat gaat toch een beetje al te ver. Die leeraren zijn gemeente-ambtenaren als alle andere en hebben het rccht volkomen van alle gunstige gemeentelijke regelingeu te pro- fiteercn, welke ook alien anderen gemeente- ambtcnaren ten decl vallen. En nn is het heel goed mogelijk, dat de re geering premie-vrij pensioen voor hare amW- tenaren niet noodzakelijk acht en dan kan zij zeer zeker voorschrijven, dat uit de door haar te verstrekken subsidie-gelden geen pensioea- premies mogen betaald worden. Maar met wat de gemeente op eigen kosten voor die leeraarramibtenaren wil doen heeft de regeering mets te maken. Dat gaat slechts de gemeente aan en het 1 ijkt ons cen zeer bedai- kelijke aantasting van de autonomic, wanneer de regeering de gemeente dwingt van sommi- ge harer ambtenaren ecu extra-pensioen- prci.ue te heffen. Het is heel wel mogelijk, dat hierdoor over het geheele land een uniforme salarisregeling voor het leeraren>-personeel wordt verkregen, maar daar staat tegenover, dat men in tal van gemeenten de regeling der ambtenaren- bezoldiging bedenkelijk verstoort en de ge meenten tot ongelijke en daarom onbillijke behandeling harer ambtenaren vei-plicht, wat slechts tot groote ontevredenheid en daar. door tot nadeel voor deni publiekeni dienst kan leidea. We hebben nu den fraafen toestand gekre gen, dat een dtel der gemeente-ambtcnaren pensioensbijdragen moet storten en een ander deel daarvan vrijgesteld is. En wie daartegen bij den Raad als bij hot aangewezen lichaam protestecren wil, komt bij een marionetten-krmg, che er zelf niets aan veranderen kan. Die noodgedwengen omdat de Rijkssub- sidies nu eenmaal niet gemist kunnen wor den op de vemederende conditie is inge- gaan zijn eigen besluiten weer in te trekken. Die voor een subsidie-bedrag de tot dusver gewaarborgde rechten der leeraren heeft prijs gegeven. Die een bewijs van eigen onmacht gaf en die niet eens wilde protesteerenomdat het toch niets helpt. Ook de Raad van Gouda heeft zich onder protest aan de beschikkingen van den Minis ter onderworpen. Slechts Haarlem heeft te kennen gegeven de pensioenstortingen der leeraren voor eigen rekening te willen nemen en wacht nu op een dreigbrkf uit Den Haag, terwijl db Raad van Amersfoort, alvorens een besluit te nemen, in spanning afwacht welk lot het stoutmoedige Haarlem thans beschoren zal blijken. Mocht men nu in Alkmaar niet tegen deze willekeurigte regeeringsinmenging protestee- ien, omdat het hier een vraagstuk geldt, dat niet speciaal Alkmaar, maar ook andere ge meenten betreft? Het komt ons voor, dat men in geen' enkele gemeente de gelegenheid ongebruikt mocht la- ten voorbij gaan tegen dezen willekeur een emstig woord van protest te laten hooren. En nu kan men wel zeggen, dat het toch eigenlijk zoo erg niet is en dat de regeering ons zekcr geen voorwaarden opgclegd zou hebben, als wij niet zelf subsidie aangevraagd hadden, maar dan vergoelijkt men toch on- willekeurig het vastkoppelen van ongeoor loofde voorwaarden aan elke subsidie-verlee- ning en brengt men den Raad telkens weer in de verleiding om maar geen subsidie te vra- gen, teneinde daardoor alleen aan onge- wenschte regeermgsbemoeii'ng te kunnen ont- komen. Moet men dan het protest maar achterwege laten, omdat het toch niets helpt, omdat men in Den Haag zal lachen om het zwakke trom- pet-geschal dat uit het Alkmaarsche kaas- stadje zal weerklinken? Maar dan vergeet men toch, dat Alkmaar's openlijk protest een voorbeeld ter navolging voor vele andere gemeenten kan zijn en dat uit een stroom van protesten een algemeene volkswil kan blijken, die ten slotte niet gene- geerd kan worden. En zelfs al werd er geen andere stem1 dan de Alkmaarsche gehoord en al wisten wij met zeer groote zekerheid,' dat ons protest niet het minste gewicht in de schaal zou leggen, dan nog hadden wij' moeten protesteeren. Dan nog had de Raad, waar het hier een verdediging van idieele goedereny een ver- weer tegen een onduldbare aantasting van onze vrijheid betreft, niet zonder meer moeten gehoorzamen, maar heel den lande moeten doen weten, dat men slechts noodgedwongen heeft toegegeven. Dat de Alkmaarsche Raad de door de hee ren Mr. W. C. Bosman en Westerhof opge- stelde protestmotie met 10 tegen 8 stemmen onnooaig geoordeeld heeft, is een bewijs van weinig zelf-respect. Voornamelijk van de Katholieke arbeiders, die zich zoo ontevreden getoond hebben over de regeeringsvoorschriften inzake de loonen voor werkverschaffing, hadden wij thans het innemen van een ander standpunt mogen ver- wachten. De verwerping van die protestmotie, na de sehitterende verdediging daarvan door Mr. Bosman en den heer Westerhof, is voor het groote publiek een bewijs te meer dat elke ge wicht ige raadsvergadering eigenlijk maar een schijnvertooning is eh dat de dames en heeren er al bij voorbaat genotgen dice nemen als de regeering hen straks tot het weer intrekken van allerlei plechtig genomen besluiten zal noodzaken. De Raad heeft, door zelfs het protesteeren overbodig te achten, heel wat van eigen pres tige moeten i oboe ten. Buitriland DE BEZErriNG VAN HET RUHR- GE6IED. Steed® meer nieuwe voorschriften blijken de bezetingsautoriteiteu. noodig te achten, omi zich te handhaver n het Ruhrgebied. Nu is het -weer een verordendng op kranten-, theater- en bioscoopbedrijf, waarbij/ het ver- spreidenl van tendemieoae berichiten of het geven1 van, vwrstelliiy en met een provocee- rend karakter strafbaar wordt gesteld met gevangenisstraf van lioogstens 5 jaar en (of) geldboete tot 10 millioem mark. Geen kleinigheid, om onder dergeCijike bedreiging te moeten werker, eni niet te weten wat ten- dentieus of provocee: aid kan worden ge- noemd. Want hoe lan er de bezetting duurt en hoe meer opgewotiuen de stenmndng onder het volk worat, hoe r iuwer kan mien1 zeg- f en dat iets tendentii rs of prococeerenid is. et9 wat dit hedeni a is, kan miorgen wel als zoodanig bestempi d worden. Generaal Degoutte teeft te Dusseldorf een aantal joumalisten or.tvangen1 eni verklaard dat de toestand oven-cnikomstig de verwach- tingen is. De verdere ontwikeling van zaken wordt met vertrouwen afgewacht. De generaal legde e den auadruk op dat de voorgevallen' incidertcu van zeer lichten aard zijn geweest. In lien de regeering te Berlijn op ernstige orgeregeld'heden hoopte, zal zij teleurgesteld zijn. raj protesteerde te gen den 1 aster der Duitsche propaganda en in't bijaonder tegen Cuno's besdiuldigingen, waarbij' wordt beweerdat Fransche officie- reni den toescbouwers in het theater van Recklinghausen stokslagen hebben toege- bracht. Hij verklaarde dat de kracht der eeo- nomische blokkade de miagnaten treft. Generaal Degontte besloot met te zeggen dat het zg- Fransche militarisme in wiar- heid den Furop scte vrede verdedigt. ue bezetting van L/uitsche steden in het industriegebied wordt door de Franschen voortgezet. Gsiiermorgeni is Kronenberg bij Elberfeld bezet, waarmee de Franscheni in de onmiddellijke naibijheid van Elberfeld zijn gekomen, welks spoedige bezetting wordt verwacht, Tegelijk met den1 opmarsch wordt ook de omtbindinig eni ontwapening der Schupo in het Ruhrgebied' voortgezet. In Dortmund is de bezetting niet voldaan over de houding der Schupo, waarvan lang niet alle leden zich bij: de Franschen hebben aangemeld. De bevelhebber heeft nu den pc- litie-presidenit verantwoordelijik gesteld; voor de niet-uitvoering der Fransche bevelen. De „en(kele incidenten" waarover generaal Degouitte sprak, zijn al weer met eera paar vermeerderd: Te Altenessen1 is een fyrand- weerman door eeni Fransch soldaat dood- geschoten en te Essen is een' man, die op een electrische tram wachte, uit bet hoofdbureau van politie door een Fransch soldaat bescho- ten. Hij1 kreeg eeni kogel in de long. Aan het traject MainzAzey op heft kruispunt met eeni straatweg een' door Fransch personeel geleide trein eeni Duitsche vrachtauto aangereden. Drie der inzittenden werden gedood, twee anderen ziwaar gewond. De Franschen hadden de slagboomen aan den overweg opengelateo. Belgische patrouilles hebben twee Duitsche spoorwegarbeiders aangehouden, die eenige dwarsliggers bij Diiren op de rails wilden leggen, juist voordat de interaationale D- trem uit Ostende moest passeeren. Aangczien de Eschweiler Bergwerke blij- ven weigeren, kolen voor de kazemes te Aken en omgeving te leveren, is de directeur-genfi- raal dr. Westermann gevangen genomen en uitgewezen. Berscheidene andere directcuren waren reeds uit het bezette gebied verwij- derd. De arbeiders-organisaties overwegen, wat zij als protest in dezen zuilen doen. De stationschef van Palembcrg is uitgewe zen en eveneens verscheidene hoofdambtena- ren van' de spoorwegen en het douane-kantoor te Diiren. Allen zijn afkomstig uit het onbe- zette gebied. Verder zijn nog tal van perso- nen verbannen. Uit het bezette gebied komt een emstig be- richt, n.l. over het ontstaan van aardappelen- schaarschte. Verschillende gemeenten, o. a. Keulen, Diiren en Aken, hebben besloten in Holland groote partijen aardappelen op te koopen. De maximum-prijs der aardappelen is bepaald op 175 mark per pond eti voor hen die cen bewijs van onvermogen hebben op 75 mark per pond. Dat het kolengebrek in .Frankrijk reeds grooten invloed1 heeft, blij'kt uit het feit, diat van de 88 hoogovens in Oost-Frankrijk en Lotraringen reeds 42 zijn ged'oofd. Of het lij- delijk verzet ondanks de strenge maatregelen der bezetters ook resultaat hedft! Volgens de jongste berichten zijn den Franschen bij de bezetting van het centraal- station te Essen in handen gevallen: 44 loco- motieven, vele goederenwagons, 4 D-treinen, drca 1200 personenwagons, 47 wagons met cokes, 283 met kolen, waaronder 65 voor Italie, S> wagons met bout, 70 met ijoeaJual en ruw ijzer, 20 met erts en ijzeren platen, 16 metgietijzer, 9 kalkwagons, 11 tankwagons, 1 gereedschapswagon en 68 ledige wagons. Bij; de bezetting van het station Langen- dreer hebben de Franschen 10 locomotieven, 10 vrachtwagens en 169 wagons met kolen en cokes in beslag genomen. Het Hbld. maakt melding van een harde handelwijze van Fransche soldaten tegenover kiuderen. Te Langendeer werd n.l. een trein uit Bochum, waarin zich ongeveer 500 kiu deren bevonden, die uit het Ruhrgebied naar Bremen zouden worden gebracht, door de Franschen tegengehouden. Alle reizigers moesten den trein ver laten en ook de kinde- ren moesten, onlanks het protest hunner be- geleiders, in den stroomenden regen den an- derhalf uur langen weg naar Bochum te voet afleggen. Te Sterkrade is een achtjarig knaapje door een Belgisch soldaat doodgeschoten. Eenige kinderen. Te Laingendreer werd n.l. een trera soldatenkwartier en weigerdea aan den last te voldocn om zich te verwijderen, waarop de soldaat zijn geweer afschoot. Te Rhednau hebben de Franschen, behalve de haven, ook het goederenstation en het dou- anekantoor in bezit genomen. Ook werden een aantal werkplaatsea van de chemische fa- briek Rhenania bezet. Voorts is het belangrijke spoorwegstation Friedrichsfeld aan de lijn Darmstadt—Heidel berg bezet. Bij een houthandel te Essen hebben de Franschen 16 wagons hout in beslag geno men. De Franschen hebben te Wiesbaden den eisch gesteld, diat hun de plattegrond van het hoofdpostkantoor aldaar zal worden ver- strekt. Voorts hebben zij precies geinformeerd naar de gesteldheid1 van de telefoonleiddngen naar Frankfort a, Main. De Fransche generaal Odry heeft aan de besturen der vakvereenigingen te Bochum medegedeeld. dat de opheffing van die vereeni- gingsvrijheid, welke een uitvloeiscl is van de verscherping van den staat van belcg, niet op de vakvereenigingen zal worden toegepast. Deze zuilen haar vergaderingen ongestoond kunnen houden. Uit de vermeling te Heme zou men anders hebben opgcmaakt, dat de Franschen ook tegenover ae arbeiders een an dere po-lidek gingen volgen. Slechts de vergaderingen van nationalisti1- sche vereenigingen zuilen aan voorafgaande goedkeuring door de bezettingsautoriteiten zijn onderworpen. De Fransche minister-president Poincar6 gaf in de Kamer-commissie voor buitenland- sche aangelegcnhedcn een uiteenzetting van de maatregelen, welke in het Ruhrgebied zijn genomen. Hij verklaarde, dat de regeering niet bereid' is tot het aanvaarden van interv.entie of tot't voeren van indirede besprekingen, doch dat zij alle offideele voorStellen zal onderzoeken, welke de Duitsche regeering zal doen op het ooigenblik. dat zij den toestand juist zal in- zien. In ieder geval1 zal Frankrijk niet op grond van louter beloften de waarborgen en onder- panden- prijsgeven, welke het verplicht was te nemen. VEROORDEELD IN BEZET GEBIED. De eerste burgemeester van Buer is we- gens zijn weigering om den> Franschen kolen en electrischen stroom te leveren, tot 10 mil- lioen mark veroordeeld. De „Amtmann' van Herten (Westfalen) kreeg twee maanden ge vangenisstraf en 200.000 mark boete. Te Crefeld is een' nieuwe Belgische krijgs- raad opgericht, die zes joumalisten tot zware straffen heeft veroordeeld, omdat zij kritiek op de bezetting van het Ruhrgebied hadden geoefend. Twee joumalisten, de hoofdredac- teur Peters van de „Niederrhein Volksz." te Crefeld', en een radtecteur van de „Neusser Ztg." werden tot 100.000 mark boete veroor deeld, daar zij! de oproeping der politieke par tijen tot de halfuursstakimg op 13 Januari als protest tegen de bezetting hadden gepubli- ccerd. Redacteur dr. Staab van de „Neusser- Grevenbroicher Ztg." te Neusa kreeg zes maanden gevangenisstraf en 100.000 mark boete, daar hij het redactiegeheim niet wilde schcndCn en den naam van den schrijver van een artikel niet noemen wilde. Toen dr. Staab protesteerde tegen de wijze, waarop de Fran schen de vrijheid der pers aan banden leggen, verklaarde het gereohtshof: Het oorlogsrechit breekt het recht der pers. Verder veroordeelde dezelfde krijgsraad een spoorwegban tot drie maandem gevange nisstraf, daar hij vlugschrifiien onder ziju collega's had verdeeld. DE BEIERSCHE NAT10NALISTI9CHE BEWEGING. De Beiereche inationalistm laten in den laatsten tijd weer van zich hooren. Hun lea der, Adolf Hiittler, die wel eens „de Beier- sdhe Mussolinie" geaoemd word't, gelijk zijn beweging vergejllefcen wordt met de Fascisft- sche beweging in Italie, onderscheidt zich in dit opzicht vara den Romeinschen voorganger dim hij wil navolgen, hierin, dat bij hem al lies geconoen treerd ia in zijn anti-semi feme. Hittler is em Oostenrijker, em huisschil- der en behaniger uit Weenen, die tijdens dlen oorlog dimst heeft gedaan bij1 de Duiische stormtroepm. Inplaats van het wonderlijke mmgelmoes van sodale hervormers, dat hij eenige maan den geledn achter ziich had, heeft hij nu dm stems van earn gmete wlawpy waiapvan da aan- Konlngstraat 6, Tel. 20-23. Frieschs brug. servatieve en militaire Beiereche elemeraten de kem vormen, m waardoor zijn gezag en zijn macht in beteekmis hebben gewonnen. Volgens dm correspondent van de Chi cago 1'ribune" beschikt hij in Munchen over vijfduizend man stormtroepm, die grijze uni- jl formen hebben en hun wapens verborgen dragen. ORIEKSCHE KRIJGSGEVANGENEN. De Grieksdie minister van Buitenland- sche Zaken ontving het neutrale comite van hot iratern'ationalle Koode Kruis voor de uit- wisseling van krijgsgevangenen en zette u'iteen, dat Turidje gem retening houdt met dm geest waarin de conventie voor de uit- wisseling vara de fcrijjgsgevangmen werd1 ge- teekend Naar aantedSng van nieuwe depor- tatiies van Christmen nam de Girieksche re geering de fcekende maatregelen. De Turk- sche ge/angenen zullera bevrijd worden zoo- dra Turkije em ednd maakt aan1 de deporta- ties. Het comite besloot het resultaat van de stappen der Gealliieerdeo bij de Turken af te wachiten. HET PROCES TE KEULEN.. Vier weken lang heeft het voor de Keul- sche strafkamer aanhangig gemaakte proces in zaloe diefstal van goeaeren uit spoorwa- gons geduurd. De diefstallen 'hadden plaats op de trajecten KeulenlAken en Keulen— NeuAachen. Er waren niet minder dan zevem-en-zestig beklaagden. Hiervan werden acht-em-twintig vrijigesproken. De rest werd tot tuchthuis- straf van in totaal 42 jaar en gevangenis straf van in totaal 23 jaar veroordeeld. De hoogste strafmaat was 6% jaar tuchtfhiuis- straf. EEN FOX-TROTT RECORD. Twee beioepsdansers te Edinburg, Mc. Do nald m miss Coy, hebben alle mogelij'ke we- reldrecords op het gebied van langdurig en volhardmd dansen metstukken gestagen, door onafgebrokeffl den) fox-trott te dansem, gedurmde veertien .uren eni zes-en-dertig minutm. Twee gmeesheeren die na afloop van deze krachtproef het Schotsche danserpaar onder- zochten, vetklaardm, dat de jonkmian en het meisje bet nog wel een uur langer hadden kunnen volhouden. Em waarschuwing voor wie sorns mocht willm probeerm dit fox-trott- record te si aan. VEROORDEELD" IN BEZET GEBIED. Landrat Schwebel is door den Franschm krijgsraad veroordeeld tot vijf jaar gevange>- nisstraf en em boete van' 15 millioen mark, omdat hij zich had verzet tegen het bevel der intergeallieerde Rijnlandcommissie in zake de inbeslagneming van belastingen. Zijn gezin is uitgewezen. De afsnijding van den lichttoevoer van het 9tation te Oberhausen is andermaal oorzaak geweest van em proces voor dm Franschen krijgsraad, die inmiddels van Bredeney naar Werden is overgebracht. Gister stand n.l. te- recht de tweede burgemeester van Oberhau sen. Hij werd tot zes maanden gevangenis straf en 6 millioen mark boete veroordeeld. Verder werd de zaak behandeld tegm prins Friedrich Wilhelm von Lippe, die te Essen was aangehoudm door een Fransche pa- trouille en beschuldigd werd van het voeren van nationalistische propaganda. Van de aanklacht bleef ten slotte slechts een punt over, n.l. dat hij zonder vergunning em wa- pen bij; zich heeft gedragen, daar men op den prins em ploertendooder had gevonden. De auditeur-militair eischte hiervoor 2 jaar gevangenisstraf en 10 millioen mark boete. De krijgsraad veroordeelde hem tot 7 mil lioen mark boete. De prins zal eerst dan in vrijheid worden gesteld, wanneer deze som betaald is. HET COMPLOT IN BEIEREN. Van offideele Bdersche zijde blijft mm ge- reserveerd ten aanzien van het $oen van het doen van meededeelingen over de Putsch-af faire van Miiuchen. Het schijnt echter vast te staan, dat het doel der samenzwering de in stalling eener nationalistische distatuur in Beieren was. Deze dictatuur moest evenwel niet tot een afscheiding van Beieren van het rijk leiden, maar met alle middelen van pro paganda en geweld tot het overige Duitsch- land worden uitgebreid. Alleen voor het ge val, dat tengevolge van de Fransche bezetr ting of tengevolge van de Putsch' in Beieren in het overige Duitschland het bolsjewisme zou komen, zou Beieren zich voor dm duur van dezen toestand van het Noorden afschci- den. Gisterm is in .de Putsch-zaak cen nimwe anhouding geschied: De uit Tsjecho-Slowakije afkomstige en sedert 1917 in Miinchen wo- aendc kolmhandelaar Munk is aangehouden, daar gebleken is, dat hij in opdracht der sa- menzweerders onderhandelingen had aange- knoopt met Tsjecho-Slowaaksche kringm inzake de kolenvoorziening yan Beierm na de Putsch. De aanwijzingen moetm van het Noord-Duitsche kolensyndicaat zijn uitge- gaan, dat de onderhandelingm van Munk op het spoor gekomen is. De politie van Miinchen zefi haar uitgebrei- de onderzoek voort. Naar uit Miinchm wordt gemeld, is het protest, door de deelnemers aan de samen- zwering bij het Volkagericfat tesm

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1