DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 60. Honderd T^f en twintigste Jaargang. 1923 DH ntumner bestaat uit 3 blades. Abonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden f2—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar pla&tsruimte. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 83. MAANDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 12 MA ART Buitenland DE BEZETTING VAN. HET RUHRGEBIED. Er zijn Zaterdagnamiddag in't bezette ge- bied twee moorden gebeurd op Franschen, die een bewijs leveren van de opgewoodeu stemming. Men vond n.l. op den weg naar Buer bij Recklinghausen het tijt van luitenant .Coltms, alstnede dat van Joly, een hoofdairib- teuaar bij de spoorwegen, die te Buer alt stationschef dienst deed. Beiden waren door revolverschoten gedood. De burgemeester, de hoofdeommissaris van politic en twee notabe- len van Buer zijn als gijzelaars gearresteerd. De sluiting van de cafte'& en cinema's is ge- last. Het verkeer op straat is van 'savoods 7 uur af verboden. Een boete van 100 millioen mark is opgelegd. Niemand zal moorden als deze verdedigen, maar dat er zoo iets zou gebeuren, was te vreezen. De stemming is al sinds geruimen tijd tot een gevaarlijke hoogte gestegen ten- gevolge van al de maatregelen der bezet- ungsautoriteiten. Si de omstreken van Recklinghausen heeft men volgens een Fransch bericlit een gehenne vereeniging ontdekt, de Jungdeutsche Misei- on, welke ten doel heeft het verzet aaa te moe- digen.Verder wordt medegedeeld, dat bij1 de doorzoeking van de cen'trale gevangenia te Bochuro tamj'ke granaten eni patroneni gevon- den zijn. Of hiermede een draad is ontdekt, die leiden zal tot de ontdekldng der moorde- naars, zal de tijd leeren. Intusschen zetten de bezettingsautoritdten hun strijd voort. Nu is weer een nieuwe ver- ordening uitgevaardigd, waarin degene, die verblijf houdt in het bezette gebied' en1 geen gevolg geeft aan de verordeningen, bevelen en instructies der Franschen, bedreigd wordt met gevangenisstraf tot een maximum van 5 jaar en geldboete van. ten hoogste 10- millioen mark. Alle handelingen, welke ten' doel heb- ben cntevredenheid, weerspannigheid en on- rust onder de bezettingstroepen te veroorza- fcen, alle handelingen, woordeni en gestes, welke een beleedigend karakter hebben voor de troepen of de ingenieursmissie, vallen on der deze verordening, evenals kooplieden en hun familieleden, die onderscheid maken tus- schen' Duitsche en Fransche koopers. Alle Duitschers in uniform, cnverschilhg of zij behooren tot het leger, de .politic, de brana- weer dan wel of zij behooren tot den dienst der douane of het boschwezen, moeten de vaandels der bezettingstroepen groeten. De „B. Z. am Mittag" vemeemt uit Frank furt am Main, dat Vrijdagavond bij Hdchst een 23-jarige arbeider uit Mannheim door een Marokkaansch soldaat werd doodgescho- ten. Dat deze daad kwaad bloed zet, is te be- grijpen, het is zelfs niet onmogelijik dat bo- vengenoemde moorden er mee in verband staat. Ondanks alle scherpe controle en allerlei maatregelen, poogt men in het bezette ge bied nog kolen naar onbezet Ehiitschland te transporteeren. Een Fransche patronille verraste Zaterdag vier vrachtauto's, alle ge- laden met kolen voor het on bezette gebded. De meeste inzittenden slaagden er in te ontvluch- ten. Bij een huiszoeking in de drukkerij van Taube te Essen, werd 400 kilogram drukwer- i ken met een anti-Fransche strekking in beslag genomen. Te Oberhausen zijn 90 Schupo-agemten ontwapend en uitgezet, te Castrop 4 Sdiupo- beambten, die geweigerd hadden inlichtingen te verstrekken in zaike de ontdekking van een kdsit met patron en welke begraveni was op de binnenplaats der kazeme. Zaterdagmorgen namen een aantal offide- ren in de werkplaatsen van de Gelsenfciroben sche mijnbouwmaatschappij de voorraden erts en ijzer op. Toen de arbeiders tot sta king wilden overgaan, trokken de Franschen af. De economische oorlog tegea de stad Bo- chum hedt voortgang en men voelt de schaarschte aan levensmiddden. De gymnasi- asten, die veertien da.gen geleden door de Franschen geslagen en gevangenen genomen werden, keerden eerst Vrijdag bijl ham ouders terug. Uit Brussel wordt tegengesproken het be richt dat Duitsche werkloozen in het Ruhrge- bied een verklaring zouden moeten. teekenen als zij werken voor de bezettingstroepen, dat zij 10 uur per dag willen arbeiden voor een Fransche Rijn-republiek, zooals in Berlijn werd beweerd. Wie heeft nu gelijk? Een bericht uit Parijs meldt, dat de corres pondent van het „Joumal" te Berlijn zegt te hebben vemomen, dat de Duitsche negeering reeds sinds eenige dagen werlct aan de op- stelling van een nieuw schadevergoedingspro- gram. Alvorens dit bericht te kunnen geloo- ven., zullen nadere mededeelingen moeten zijn verstrekt, want zooals het daar staat is het in tegenspraak met dr Cuno's regeeringsverkla- ring van verleden Dinsdag. Vooralsnog lijkt ons dit bericht zeer onwaarschijnlijk. Voor- loop.rr zal Frankrijk nog wel aan de Ruhr blijvcn, niet bekmmerd door buitenlandsche 'nterv^ntie on speeds gedwarsbeomd door de Duitsche regeering en de bevolking. Hlavas meldt, dat 'heden te Brussel een con- ferentie wordt gehoudm, waaraan Poincart en Theunis evenals de minister van Buiten landsche Zaken, JaspaT en andere vooraan- staande personen van Frankrijk en Belgig deelnemen. Poincang Wordt heden midd&g verwac'ht De Fransche en' Beigische ministers zullen de uitvoering van de economische dwang- maatregelen in het Ruhxgebied onderzoeken. Volgens een zelfde ofiideuse nota zou het erom gaan deze maatregelen te verscherper. en de nog bij de mijnen opgestapelde kolen van ongeveer twee millioen ton te requireeren. De Eclair" voegt hier aan toe, cbt in di- plomatieke kringen te Parijs het door Parij- sche corresponden'totu naar Brussel en Lon- oen geseinde bericht wordt tegengesproken^ volgens hetwelk Poincare, Theunis en Jaapar ook dte voorwaarden zuilen onderzoeken, die aan Duitschlaind zuilen worden opgelegd op den dag, waarop het zal capituleeren. Men is in diplomaitieke kringen te Parijs van meening, dat tr geen uitzicht is op een dergelijke ailoop. DE IERSCHE KWESTIE. De Britsche regeering, in overeenstemming met de regeering van den Ierschen Vrijstaat handelende, hcett Zaterdagavond en gister- morgca vroeg eene reeks hoogst belangrijke invalien gedaan te Londen en in de provmcien in buizen, waarin zich vooraanstaande Ier- sche republikeinen bevonden, zoomede perso nen, die vermoed werden wapensmokkelende agenten van het Iersche republikeinsche leger te zijn en actieve aanhangers der rebellen. Door gewapende detectives van Scotland Yard werden 98 mannen en vrouwen gear resteerd. Wapenen en munitie, eene groote hoeveelheid anti-Vrijstaatsche literatuur en documenten, die het bestaan van een uitge- breid complot tegen den koning en den staat bewijzen, werden in beslag genomen. De ge- arresteerde personen zijn alle onmiddellijk naar Ierland gedeporteerdeen Britsche krui- ser was ter beschikking van de overheden ge- steld, om de gevangenen van Liverpool naar Dublin over te bnengen, waar zij door eene wacht van troepen van den Vrijstaat in ont- vangst werden genomen. Behalve diegene, wdke te Londlen zijn gear- resteerd, zijn 23 mannen en 10 vrouwen gevat in Liverpool, Birmingham, Manchester, New castle en Glasgow, waanomder O Briien, se- cretaris van den bond tot Iersche zelfbestem- ming, en Cohart, een ander vooraanstaand republikein; de laatste werd in de nationale liberate club in hechtenis genomen. De mees te gcdeporteerden worden gevaarlijk voor den Staat geacht De „Daily Mail" vemeemt, dat de regeering de arrestaties van het hoogste belang acht en er wellicht binnenkort nog een groote arres- tatie zal plaats hebben. Intusschen was be- sloten, een grooten slag te slaan, alvorens het complot feitelijk tot uitvoering kwam. Men gelooft, dat de arrestaties een emstige bron van geVaar voor Ierland en het Britsche rijk zullen wegnemen. Er wordt ook van nog een ander complot melding gemaakt, n.l. dat van de vermoor- ding van de zuster van' wijlen generaa' Gol- lins (men herinnert zich dat deze verleden zo- mer in een gevecbt gedood werd.) Volgens de laatste berichten is de jongste poging om in Zuid-Ierland vrede te stichten tusschen de regeering van den Vrijstaat en de Iersche opstandelingen, evenals de vorige po- gingen mislukt. Een aantal katholieke geestelijken, met den aartsbisschop van Cashel aan. het hoofd, had den aan de opstandelingen voorgesteld, on middellijk de vijandelijkhedem te staken en hun wapenen en munitie in bewaarplaatsen bijeen te brengen, in afwachting van den uit- slag der algemeene verkiezingen. Kevin O'Higgms, de minister van binnen- Iandsche zaken der 'Zuid-Iersche regeering, verklaarde daaromtrent het volgende: Op den voorgestelden grondslag kan1 er geen wapenstilstand komen. Het recht van het Iersche volk om over alle politieke kwesties te beslissen moet volkomen en onvoorwaardelijk worden erkend en als een gevolg daarvan moeten alle strijdmiddelen onder de beschik king der vertegenwoordigers van het volk worden gesteld. Er zal dit jaar in Zuid-Ier land een algemeene verkiezing plaats hebben. Bij die verkiezing zijn de candidaten vrij, voor ieder program op te treden. Zij kunnen dan een orolog tegen Engeland of tegen' ieder ander land bepleiten. De partij van De Valera zal dan een beroep kunnen doen op het volk om het Londensche verdrag te verwer- pen en den strijd opnieuw te beginnen. Het zal daaraan zijn goedkeuring kunnen hech- ten en aan een regeering van De Valera de macht in banden kunnen geven. In dat geval zal die partij ongetwijfeld het recht krijgen om over de financieelfe en miliitaire hulpmidde- len van het land te beschikken.. De Iersche burgers, die zich dan. daai tegen zulleni ver- zettien, zullen als opstandelingen tegen die regeering beschouwd kunnen worden. De haarklooverijen moeten thans ophouden. Wij zullen niet teruggaan tot den toestand van verleden jaar tusschen Januari en Juni. Het recht van het volk om over eigen lot te be schikken moet worden erkend. Laten De Va lera en zijn vrienden hum wapens dan overge- van aan het volk en met de pern gaan strijden voor de verkiezingen. Zij zullen gemoeg wa pens te hunner beschikking krijgen, wanneer zij hetv oik kunnen overtuigen van hun goed' recht. Maar wij kunnen den strijd niet onbe- slist staken met een hervattmg er van in het najaar. Dat is de quintessence van de zaak, aldus de minister. Men kan de tegenwoordige regeering niet door dreigementen er toe brengen, haar hou sing te dien aanrien te wijzigen. Uit deze verklaring blijkt dus, dat de Vrijr staat-regeering zich niet met bovengenoemd voorstel kan vereenigen. Intusschen blijft de onrust voortduren en worden een paar vemielingen bericht. Een bekend Iersch iandhuis, het verblijf van Sir Thomas Gratton Esmond, te Gorey, in het graafschap Wexford, is door de insurgenten verbrand. Historische documenten, zooals de Gratton-papieim zajn vemietigd. Het kasteel Gonynn in Wesmtoath, vroe- ger het verblijf der familie Greville Wright, heeft men in de lucht laten vliegen. DE TURK SCHE KWESTIE. De Tuiiksche voorstellen tegenover de vre- desvoorwaarden, hen te Geneve voorgelegd en waarop zij. gelijk men weet toen niet wol- den ingaan, zoodat de conferentie zonder re- sultaat uiteenging en langdurige besprekin- Sn daarna werden gehouden in de Turksche ationale vergadering te Angora, Vdidag- avond aan de gealtieerce vertegenwoordigers te Konstantinopel over! andigd. De nota, die de Turksche tegenvoorstellea vergezelt, eischt voor Turkije de sounvereini- teit op over Casteioritza en de kleine eilan- den van den Tenedos-archipel. Voorgesteld wordt, dat de vaargeul van de Maritza, in plaats van de linkeroever dier rivier, de grens in Thracie zal zijin. Wat den rechtstoestand der vreemrielin- gen in Turkije aangaal, verlangt de Turk sche regeering een stelsel van wederkeerig- heid in zake de economische clausules, en de Losmaking van de daarop betrekking heb- bende artikelen van het verdrag, over welke artikelen dan later nog kan worded onder- handeld. Direct na het sluiten van den vrede moeten de oorlogsschepen, wapenen' en munitie, die aan Turkije toebehooren, aan dat land wor den teruggegeven. Turkije drukt verder de hoop uit, dat de conference no" binnen twee weken zal bij- eenkomen. Het stelt voor, die te doen ihouiden in een Europeesche stad; gelijk gemeld, geeft het de voorkeux aan Constantinopel. Den geallieerden wordt ten slotte ver- zocht, zoo spoedig mogelijk hun antwoord te doen weten. Men: gelooft, dat de andere voorstellen morgen zullen worden bekend. gemaakt. De correspondent vemeemt, dat de Turken beireffenue de peiroleurfiveldeni van Mosoel eni Mesopotamia voorstellen deze kwestie te- gelijk te behandelen1 met de economische en juridische bepalingen1 van het verdrag. De Turksche regeering is bereid een ddegatie naar Europa te zenden, zoodra een gunstig antwoord van de geallieerden is ontvangen. Het bladi voegt hieraan toe dat de noodza- kelijjkheid van een oplossing van de kwestie in deni Levant nog bevestigd is door de me- dedeeling in het parlement, dat de bezetting van Konstantinopel de Britsche belasting- betalers reeds twintig millioen. pond sterling heeft gekost. In goed ingelichte kringenl te Londien' ver- luidt, dat de regeering niet bereid is nieuwe besprektinonen te openen, doch wu peneind is de Turksche voorstellen te behandelen. VOOR BE'Nl 'HDNGiAAHSCHE RfEPU- BLIE'K. Het staatsgeredhtshof te BoedapeSt heeft zidh bezig gehouden. met de aanklacht tegen de leiders der 'Hlongaarsche republikeinsche partij, die iwerden besdhuldigd te hebben ge- handeld in strijd met de monarchistische grondwet. T>e 'beklaagden bekenden de republikeinsche beginselen te zijn toegedaan en ook hun ver- deddgers gaven toe, dat ook zij republikeinen waren. 'De advocaten wezen er in hun plei- dooi op, dat het instiituult van het erfrecht op den troooi een verkeerde instelling was en kan leiden tot wereldrampen. Tot staving van dit betoog wezen zij op Duitschland en Wilhelm I I. Men weet dat de zoonv an. wijlen Koning Karl nog steed® beschouwd wordt als de reciht- matige erfgenaam van den troon.) Na het pleddooi demonstreerde het publek in de zaali ten' gunste van de republiek, waar op de president dep uiblieke tribune deed ont- ruimen. Ten slotte, werden de beklaagden veroor- deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. DE PUTSCH-POGING INi BIEIEREN. De in verband met de voorgenomen putsch gearrsteerde personen hebben tegen. hun ge- vangenhouding geprotesteerd. iHet volks-ge- recht te Munchen achtie evenwel, gezien de waarschijtoMjkheid dat znji zullen trachten te vluchten, geen terimen aanwezig om de ge vangenen op vrije voeten te stellen. De bladen van Zaterdagavond deden nog mede, dat de arrestate gehandhaafd werd van 5 personen, waaronder den Tsjech Munk, grooilhandeloar n steenkool, secretaris van het verband van steenkolenhandelaren. Een on- derzoek werd gelast voor een groot aantal an dere personen. De samemzweerders stonden volgens de dagbladen in vehbinding met den Franschen. majoor RSicert, bekend als mede- werker van Andlauer in het Saargebied. Ricert kwam drie weken geleden in een auto, zonder paspoort of zonder vergunning, naar Beieren, voor een pesoonlijlke .bespreking met den gearresteerden professor Fuchs. 'De sa- zwearders zouden de bedoeling hdbben gehad, de Putsch een ondersteuning te doen zijn van de Fransche Ruhracfie. ARRESTATIES TE BOEDAPEST. De onlangs te Boedapest gearresteerde chef van den staf van het roode leger, Anrel Stromfeld, die als particulier ambtenaar werk zaam was, en nog twaalf personen zijn we- gens communistische intriges aan de justitie overgeleverd. Bij het onderzoek is gebleken, dat er geheime samenkomsten werden gehou den. Een aan de Derde Internationale te Moskou gericht en door de gearresteerdai onderteekend stuilq is in een kelder gevonden, benevens tien geweren. Stromfeld zou be weerd hebben, dat het tegenwoordige regee- ringastelsel wel met 4000 tot 5000 man om- worpen kon worden. Hij antwoordde op deze beschuldiging, dat hij.slechts verklaard had, dat het tegenwoordige regiem door 4000 tot 5000 man overeind gehouden kan worden. DE NOORSCHE VAKBEWEGING. Het congres van vakvereenigingen der lande- lijke organisaties van werklieden in Noorwe- gen besloot uit de Amsterdamsche Internatio nale te treden. Het voorstel van den secretaris om toetreding tot de Roode Internationale van Vakvereenigingen nader te overwegen en deze kwestie door een algemeene stemming te doen beslissen, werd met 121 tegen 64 stem- men aangendmen. DE SGHEPEN VAN GENERAAL WRANGEL. Litwinof heeft aan Poincaite eeni protestno- ta gezonden tegen het bij de Fransche Kamer ingediende wetsontwerp betreffende den ver- koop van de door Wrangel weggevoerde Rus- sische scliepen, waardoor de uitgaven zouden worden bestreden welke de Fransche regee ring heeft gedaan om het leger van Wrangel te onderhouden. De Kussische regeering stelt de Fransche regeering voor, de weggehaaldc schepen te rug te geven aan, wat zij noemt, dc rechtma- tige eigenares, de Russische regeering. Bo- vendien verklaart zii de Fransche regeering verantwoordqlijfc te stellen' voor alle tenge- volge harer maatregelen veroorzaakte materi- eele schade. ROMTGENSTRiALEN EN KINKHDEST. Volgens het Medical and Surgical Jour nal of Boston^' hebben twee geneesheeren al- daar welgeslaagde proeven genomen met de behoodeling van kmkhoestlijders met Ront!- gestralen. Van de 26 volgens deze methode be- liandelde gevallen. bleken de meeste aanmerke- lijk vooruit te gaan. ONTrZETTENIDE SOHEEPSRAMP. Een slewpboot, die dienst deed tusschen het arsenal van Salamis en den Piraeus (die ha- veto van Athene), is tijdens een storm gezon- ken bij het eilandje Psyttalia. Van de 400 pas- pagiers, bijoa allien zeeliedon, zijner ongeveer 200 verdronken. DE ZOMERTIJD IN FRANIKRIJK. Ondbr de landbouwers in Frankrijk heerscht groote opwinding naar aanleiding van de mededeeling, dat die zomertijd weer zal worden ingevoerd. Een vermakelijke op lossing van de moeiilijkhedten, welke zijn dorp in twee kampen heeft verdedd, is volgens de Evening News" gevonden door den Burge meester van Esterencuby in de Pyreneeen. Hij 'heeft verordend, dat de wijzers der gemeente- klok den zomertijd! zul'len aanwijzen; maar diat dek lok als in den winter zal blijvem slaan, zoodat de boeren, die op het land1 wer ken,'zich kunnen regelen naar dm gewonen tijd en de anderem naar dten wettelijken tijd. B'E ROOVING EN VAN TREINEN. Het is aan de controle van het hoofdstation te Kassel gdukt, een' bende .treinroovers te arresteeren, die sinds geruimen tijd die goedle- rentreinen tusschen Nbrdhauseu en Kassel, op plaatsan wtaar zij weinig vaart hadden, overriden, de wagens openbraken, en venschil- len.de vrachtgoederen uit dten treim wierpen. Velen van deze moderne bandieten hadden het reeds tot miliiomnair gebracht. Men sdiat dte waarde van het gestolene op meer dan 100 m illioen KORTE BERICHTEN. Te Florence is tijdens een. schietoefe- ning met zwaar geschut een granaat ont- fvloft, toen ziji den mond van het kanon ver- iet. Twee soldaten werden gedood en eeni ge anderen gewond. De verkooping te New Yoik van wij,len Caruso's kostbaanneden ten bate van een stichting voor noodlijdende musici, bremgt heel wiait op, tot dusver al meer dan 70.000 dollars. De Amerikaansche arbeidersldder Gom- pers ligt emstig ziek aan influenza en long- on'tstehng. De Amerikaansche Senator Hiram Johnson heeft in een rede gewaarschuwd te gen het toetreden van de Ver. Staten tot het Perm. Hof van Justitie, zooals president Harding had voorgesteld. Verscheddene Amerikaansche gedele- geerdem van de Internationale Conferentie van Kamers van Koopbandel, welke bin nenkort te Rome bijeenkomt, vertoeven thans in den Levant om. te Konstantinopel en Athe ne den toestand te onderzoeken. De „Times"-correspondent te Mexico meldt aan' zijn blad, dat de stad Oaxaca wordt verontrust door talrijke gevallen van ruggemergstering. 'Men vermoedt dat de Gezondheidsdienst, welke alles in het werk stelt om verdere uit- breiding der ziekte tegen te gaan., steun zal ontvangen. van het Rockefeller Instituut. Een- decreet betreffende den 8-urendag in Italic staat uitzonderingen toe voor de handelsvloot en den landbouw, ten einde te voorkomen, dat deze in vergelijking met het buiitenland, in een moeilijkor positie zouden DAMES-GONFEOTIE. ZIJDEN en WOLLEN JAPONSTOFFEN Flrma J. H. WILLERS, TeL 247. geraken. Te Barcelona hebben. twee individuen een aantal revolverschoten gdost op Sa'va- dore Segio, den leader der syndicalisten, en op Francisco Comas, een militant syndica list, ten gevolge waarvan eerstgenoemde ge dood en de andere zwaar gewond werd. Dc daders slaagden er in te ontvluchten. 'De lltaliaansche minister van arbeid heeft den koning ter onderteekening voorge legd drie oonventies betrekking hebband op de werklooshdd op den nachtarbeid van vrou wen en op den nachtarbeid' van kinderen in fabrieken en werkplaatsen. De Beiersche Landdag nam met 92 te gen 26 stemmen een. regeeringsvoorstel aan tot het toekennen eener schadeloosstellin g aan het vroegere koningshuis Te Straatsburg zijn twee vliegere veron- gelukt door den val van een mdlitair vliegtuig. Uit MunChen wordt gemeld, dat de Beiersche regeering order heeft gegeven om de sdhuldigen die tegen Italiaansche arbeiders zijn opgetreden, streng te straffen. Dit betieft den aangehouden trein waarin arbeiders voor de Ruhr. Zaterdagmorgen zijn de boekdrukikers in alle bedrijiven te Aken wegens het niet in- wdlligen. van bijzondere Icontoeslagen voor het bezette gebied, in staking gegaan. Dien- tengevolge kunnen de couranten niet ver- sdnjuen. (Dte bond' van 'Duitsche burgemeesters publiceert een protest tegen de d-aden van ge- weld bedreven tegen de bevolking in het be zette gebied, vooral wat betreft net optreden tegen de gemeente-beambten. In Engelsoh-Indie 130 K.M. van Ran goon, ifs een' trein, die in de richting van Moulimein. reed, ontspoord, vermoedelijk door verkeertien, wisselstand. Vijf reizigers werden gedood. en zcven emstig gewond. Het P alestina-opbou wfonds heeft gedu- rende twee-en-een' half jaar 843.000 pond sterling uit 50 landen bijeengebracht voor zijn werk in Palestina. De Vereenigde Staten hebben' met 4177.230 pond sterling, het groot- ste bedrag geschonken. Binnenlanri. HET GEHEIMZINNIGE GEVAL TE BERGEN. Schriftelijke vragen.) De heer Kleerekoper heeft aan dien minis ter van Binneniandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1Heeft de Regeering kennis genomen van dte behandeliing eener strafzaak voor de recht- bank te Amsterdam op 6 Maart j.l., tegen een rediacteur van het wedcblad „Hlet Leven", die aan gemchtmakende voonmllen in Bergen (N.-H.) een beschouwing in zijn blad had gewijd? 2- Heeft'het de aandacht der Regeering ge- trokken, dat uit de behandeling dier zaak is gebleken, dat door een arts»een bewijs was afgegeven, noodig voor de opnemimg in een in rich ting voor zielsziekten, en wel voor een knaap, omtrent wien op deugdtelijke gronden twijfel is gerezen of er iets aan zijn geestelij- ke gezondheid ontbrak 3. Kan de Regeering toegeven, dat door de omstandigheid, dat vele patienten, die te- recht in inrichtingen voor zielsziekten' wor den verpleegd, niettemin meenen ten onrechte en door intriges van anderen daarheen .te zijn gebracht en daar te worden vastgehou- dten, het veel moeilij'kier wordt om zulk een toedracht van fteiten aannemelijk te maken, indien men' inderdaad ten onrechte als ziels- zieke uit de samenleving is verwijderd en een- maal in een gestich t is binnengebracht? 4. Acht de Regeering daarin niet een mo- tief geltegen, om de waarborgen voor deug- delijk onderzoek alvorens tot dat laatste kan worden overgegaan, zoo sterk mogelijk te ma ken? 5. Is niet de Regeering van oondteel, dat uit het geval, in de tweede vraag bedoeld, een waarschuwing spreekt, en' niet voor dte eer- ste maal, dat die waarborgen ten onzent niet voldoendte zijn verzekerd 6. Is de Regeering bereid, in emstige over- weging te nemen, of de wettelijke bepalingen op dit punt geen verbetering behoeven? Gemengd Nieuws HET VERTRIEIK VA'N MIR ZIMIMER'MAN UIT ROTTERDAM. Rotterdam heeft op de meest hartelijjke wij- ze zijh1 burgemeester uitgeleide gedaan. 'Miet den Parijschen trein. van 9 uur vertrok mr. Zimmerman van het station D. P. om zich via Parhs en Genteve naar Weenen te begeven Reeds lang te voren had en .groote menschen- massa post gevat voor het station. Htet corps bereden poldtie was onder leiding van' zijn commandant als eerewacht opg^teld. En op het perron stond de muziekvereeniging ,,'Her- mandad" om den vertrekkenden burgemeester op vroolijke wijze uitgeldd te doen, zegt de Crt. Toen de auto van Mr. Zimmerman het sta- tionsplein opreed weerklonk een spontaan ge- juich. Even poseerde hiji voor de fotgrafen en cinema tgr a fen en daarna begaf hiji zich naar de egrste Masse wadhtkamer, waar zich vele vooraanstaande ingezetenen bevonden met hoofdambtenaren der gemeente en andere ALKMAARSCHE COD

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1