Eippen en Konljnen. passing van bergsteen en gedekt met e-en lei en dak. De lceuw op den top van denl voor- naamsten (westelijken gevel) houdt het wa- peni van> stadhouder Frederik Hendrik. Bo- ven den hoofdingang prijkt een gevelsteen met het wapen van de Rijp, twee gekroonde haringen op een blauw veld. Onmiddellijk daarboven een steen, welke een baringbuis vertooat. Wat hooger leest mien RAAT- HUYS. A lie dine gevels venneldeui het jaar van den, bouw en vertoonen de woorden ANNO 1630. Boven deni ingang onder de stoep, die tot de Waag toegang geeft, lezen we de in een hardsteenen bond aangebrachte Wooi-den „De Waag". Boven de deur in den Noorde- lijlken1 gevel is in- 1875 ter herinnering aan Leeghwater, die driehonderd jaar geleden gebaren werd, een gedeaksteetn aamgebrachit. Het inwenidige van het gebouw bevat, aan de Noordzijde, le. het voorste gedeelte de buxgemeesterskamer, 2e. het acbtenste ge deelte de secretarie en aan de zuidzijde de raadszaai alle in Oud-Hollandschen stijl uitgevoerd. Ook bevat de Rijp nog een zeer mooi kerk- gebouw, thans N. H. Kerk, welk gebouw in 19221923 gerestaureerd is. De kerk is van gebakken steen, heeft den vorm van een Icruis en eindigt aan de Oostzijde in een hal- ven tienhoek, aan de Noordzijde van het koor bevindt zich eeni portaal. Een gesmeed kruis van ijzer staat op het koordak. De steunbeeren zijn zeer eenvoudig; alleen enkele lijsten zijn van gehouwen steen. Aan de Westzij.de bevindt zich eeni steenen toren met honteni spits, in de kerk op pwee zware kolominen rustende; het westehjk d'el van dezen toren vonnt in de kerk een. door een balustrade afgeslotea galerij. De toren is met niasen versderd. A an de Oostzijide leest men op een steen*. m nrf YT DEN .2. MEY .D. EERSTE.STEEN.VAN. DEN.TOORNjOELEYT.DOOR.PIETER. AlVWELSlZ-iPRlNS. In den toren, bangen twee kloldken. De grootste van' 1.33 M. middteHlijn, zij hebben alle twee randschriften. Verder heeft de kerk eikemhouten gewelven. De predikstoel is van eikenhout met Korin- thische kolonetten versierd. Het doophek zeer fraai gedetailleerd en van Jonische pi lasters voorzien schijnt tegelijik met den pre dikstoel gemaakt. Over den predikstoel een eikenhouiten bank met de wapens der zes Noordhollandsche stedten, en een klein relief met Salomo's oordeel versierd. De kerk bevat tevene nog 24 bijzonder mooi gebrandschilderde ramen. Het dorp de Rijtp is in 1654, 1667 en 1674 door zware branden geteisterd. gaat niet. Hij heeft zich thhns geheel aan de functie gewijd, Wanneer in den goeden zin over statutenwijziging gesproken wordt, dan natuurlijk weL Er zal ook wel een tijd ko men, dat hij als veilingleider bedankt. Men ging thans over ter verdere behande- ling van de agenda en wel punt 10a: de oude tijd m alle opzichten te handhaven. Dit voor stel is van „De Toekomst" zelve. Uit de bespreking bleek, dat, indien het voorstel-Braat door de Eerste Kamer mocht verworpen worden, de vereeniging zich toch aau den ouden tijd zal houden. Punt 10b, beoogde wijziging in de Invalidi- teitswet te verkrijgen, opdat tuinders met minder dan 1500 inkomen vrijgesteld wor den van betaling. De heer P. Zeeman, de voorsteller van dit punt, crkende de onduidelijke toelichting, maar verzette zich tegen de mealing van „Groentencultuur", welke vereeniging bij dit voorstel de politick wil zien. Haj- vond dit zeer consequent en zou dit in de algemeene vergadering ook naar voren brengen. Na eenige bespreking werd besLoten een amendement ter algemeene vergadering in te d'ienen, waarmede de toelichting verduide- lijkt wordt. Punt 10c. betrof financieele plannen te steu- nen, om door proefzendingen onze producten naar overzeesche gebieden te exporteeren. De voorzitter oordeelde, dat ae vraag dien- de gesteld te worden; hoe aan geld te komen, Als wij 1000 voteeren, dan doet het C. B. ook, maar dan moet het percentage verhoogd worden. Op dit terrein was wel iets te doen De vergadering vond dit ook, maar stood ook voor de financieele vraag. De heer Jb. Kramer wilde, indien X pet. registratierecht vervalt, het daarheen leiden, dat dit hiervoor gebruikt wordt. Hij vond het afzoaderiijk TUPKSCHE ROZENZEEP vereeniging niet goed dat elke geld voteerde. Over de volgende punten was men het vriiwel eens. Punt 14, verdeeld in 9 rubrieken, werd be- hunne hoedanigheid als Stateoleden, waarbi men den indruk opdeed dat die heeren wel m het belang van den tuinbouw werkzaam zijn, doch dat die vergadering was een verlue- zingsvergadering. Door den Minister van Financien was antwoord aan „De West", dat uitstel van lastingbetaling individueel moet aangevraagc worden aan' den Rijksontvanger te Alkmaar Vervolgens kwam in behandeling de be schrijvingsbrief voor de algemeen vergadering der L. G. C. Verschillende onderwerpen werden bespro ken, waarna de afgevaardigden op de alge meene vergadering kunnen handelen en stem men. Als afgevaardigden werden gekozen de hee ren Jb. Slotemaker, K. Stam Mz., Wr. Butter, P. Geus Cz. Jr., P. Zut, Jb. Zwetsman P. Zwetsman, C. Hartland, P. Oud, D. de Waal, L Vethaak, K. de Waal, Jb Otto, S. Smit, G. Kuiper, A. Hart en Jb. Boldewija Door den voorzitter werd bepaald, oat men om 9 uur met de motorboot van Jn. de Wit van het Noordednd der gemeente zal af- varen, opdat men om 10 uur in het cafe van den) heer Kramer te Zuid-Scharwoude lean zijn. Hderna volgde sluiting. UIT HEERHUGOWAARD. Door de vereeniging ter bevordering van getrouw Schoolbezoek werd in het lokaal van den heer Rus een buitengewone alge meene vergadering gehouden, welke door een twuiugtal ieden bezocht werd. Door den voorzitter, den heer P. Wonder, werd er in zijn openingswoord op gewezen, dat deze vergadering op een ongewoaen tijd is uitgeschreven, n.l. de overgang van een groot aantal leerlingen naar het bijzonder sproken Over dit punt yolstaan wij met de onderwijs. Met het bog hierop, had het be- mededeeling, dat ,,E>e Toekomst het samen- stuur veigaderd en heeft het remeend te moe- gaan van de functies van secretaris-penning- 1 rneester en k eu rmees ter-veilingleider niet ver- eenigbaar achtte. Vooral in den eersten brand ging meer dan twee der- den van het dorp in vlamm-en op, w.o. ook de in 1635 gebouwde ikerk, het Raadhuis bleef als door een wonder gespaard. De thans bestaande kerk is van omstreeks 1660. Verder is in de Rijp nog te vinden de wo- ning van Aatgha Wolf en' Betje Deken. wel in de Recntestraat No. 85. P. ROMIJN. en TACQNIS* soctp/zons PIJP TABAK JProriBciaal Nieuws UIT ZUIDSCHARWOUDE. In hoofdzaak ter behandeling van den be- schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring der Langedijker Groente-Centrale, hiedd de Tuinbouwvereenig'ing „De Toekomst" een ledenvergadering. Na een inleidend woord van den voorzit ter, den heer S. de Boer, werden de notulen der voorlaatste en laatste (spoed)vergadering gelezen en daarna goedgekeurd, bevestigd. Medegedeeld wera, dat de gezamenlijte po- gingen (als uitvloeisel van- 'n besluit van „De Toekomst") om regeeringssteun, niet het vgr- wachte resultaat hadden. Een niinisterieel schrijven gewaagde er van, dat landsgeldmid- delen het niet toelaten, hoewel andere plan nen bestaan om verbetering te brengen. De heer P. Zeeman gaf een cijferuiteenzet- ting van de kunstmest-aankoop en bleek de omzet over 1921 grooter dan over 1920. Ook werd duidelijk gemaakt, dat cooperatieve in- koop niet alleen financieel voordeeliger is, maar ook de zekerheid van goede waar. Enkele technische vragen, den heer P. Zee- man omtrent enkele soorten gedaan, werden door hem beantwoord. Nu volgde behandeling van de agenda der algemeene vergadering. De bespreSng hier- van was tamelijk lang en 2mllen wij trachtcn deze gedachtengang in het kort te releveeren, te meer waar de te behandelen punten door de vcrslagen van de zustervereenigingen in de Allonaarsche Courant voldoende gepubli- ceerd zijn. Wij beginnen dus bij de bezuini- gingspunten, waarvan het prae-advies van- het Hoofdbestuur luidde, dat statutionaire bepa- lingen de behandeling niet wenschen. De toe- zegging van het Hoofdbestuur is evenwel, dat de salarissen zullen worden herzicn. De heer F. Kaaij noemde het L. G. C.-be- stuur eene familie. De heer P. Zeeman zeide o. m. dat de L G. C. het kan veranderen. Men moet echter reke- ning houdien met de leden. De voorziter stelde de vraag: of de vergar dering van meening is, dat de L- G. C. slor- dig is. De heer Jb. Verkroost meende van niet en hoopte dat de L. G. C. tot bezuinigen over- gaat. De heer P. Zeeman, betreurde het, dat een geest van wantrouwen heerscht. De voorzitter merkte op, dat er juist trouwen moet komen. De heer P. Zeeman was het daarmede eens. Kegeeren echter is vooruitzien en nu had het bestuur als zoodanig moeten handelen. Hij betreurde verder het aftreden van den emi- nenten voorzitter en was het niet met de uit- drukking „familielcwaar, heden' bier geuit, eens, maar ook nlft met den voorzitter. De heer Jb. Verkroost vroeg, welke midde- len aangewend moesten worden om de statu- ten te doen veranderen. De voorzitter herinnerde er aan, dat in de goede jaren nimmer over het aalaris gespro ken is, nu echter in de malaise steeds, en dat er ver- Bij het punt „varia" der algemeene verga dering gaf de heer Jb. Kramer nog gelegen- heid voor te stellen het "00/o voor „Koophan- del' 'in te trekken als bezuinigingsniaatregel. Nad'at het pro en contra onder de oo, was gezien, vond men goed dit punt ter alge- meoie vergadering te bespreken. Hierme^ was de Bondsagenda afgehan- deld en werd nu aan een bespreking onder- worpen a. Voorstel Jb. Verkroost: Dit jaar geen contiibutie te heffen wegens bezuiaiging. (Verworpen). b. Voorstel P. Wonder: De statuten zoo te wijzigen, opdat bij aftreden van bestuurs- lcden, deze niet direct maar wel 1 jaar later kunnen gekozen wordten. (Dit voorstel was voor behandeling niet vatbaar wegens niet voldoen aan de statuten) De heer Jb. Kramer zeide, dat de arbeids- beuip thans zoo goed als stil staat en hij daaruit de conclusie trok, dat de werkloos- heid thans niet groot is. De heer P. Zeeman deelde mede, dat de heer Hazeloop met een assistent hier wilde komen om de poters te onderzoeken als daar aanleiding voor is. Men kan zich bij hem op- geven. Hierna sluiting der vergadering. Zaterdagavond woonden wij een voor- drachtoefening bij van de zangleerlingen der Langedijker Muziekschool. Wanneer men zoo uit de dagelijksche levensbeslommeringen een poosjc tracht te verwijlen, in een samenkomst van een oompacte kinderschare, als men dan hoort't drukke gedoe, deni kleinen eigen, die mcngelmoes van diverse kinderstemmen, wel ke als motorgeraas in de ooren klinkt, en dan dat rusteloos bewegen van de nooit stilzitende kinderen, dan, ja, dan verlang je maar weer naar de deur van uit- gang, om achter je te laten dat jonge volkje, want hun praten, hun druk gedoe, schijnt je te hinderen. Zoo stoeden wij te mijmeren Zaterdag avond in de kolfbaan van den heer P. Kramer. Maar je blijift, nieuwsgierig hoe de <ii rigent leiding zal geven en je wacht af. En- zie, toeni wijl 12 meisjes hoorden zrngm, weliswaar eenvoudige liederen, na tuurlijik, toen harmonie, rustig, tocn sprak het kind to je. Toen was net mooi en je genoot van de vreugde van het kind, toen wilde je niet meer naar de uitgang, want je vond het niet meer druk, integendeeldan wilde je meer hooren en meer zien. Zoo ble- ven wij dan luisteren, geimponeerd door den zang van kleine kleuters En dan werp je een blik op den heer Olie, den dirigent, een man van 6 kruisjes. En, weer is er iets dat vreemd bij je aadoet, want wat een geduld en ver- draagzaainheid kan een mensch toch ontwik- kekn, als hij dat wil. En die wil is aanwe- zig bij den heer Olie, en' hij heeft den weg ge- vonden. Nu dirigeert hij zoowel zang als in- strumentaal een groote kinderschare, nu is hij paedagoog op muzikaal gebied. En de waarde daarvan als zoodanig, ja, dan moet men zelf vakman wezen, om te bekritiseeren. Doch, dat heeft geen zin, want de wortel is geplaatst in het kind, dat aanstonds ook wil, meer wil in zang- of muziekvereeniging. 'Zoo heeft de heer Olie dus Zaterdagavond' bewezen, dat zijn school in een behoefte voor- ziet. „Met het welslagen van dezen voordracht- avond hoop ik mijne reputatie te toonen", is een der slot-alinea's van het program. Welnu, de avond is geslaagd en hiermede de reputatie bevestigd. urr koedijo. Vrijdagavond vergaderde de Tuinbouw- vereenigmg „De West" in het lokaal van den heer Jb. G W. Visser, Na opening vroeg de oud-secretaris het woord en deelde mede, dat hij als gescheok der vereeniging, als aftredend secretaris. heeft ontvangen een voetenzak. Spr. zegde de ver eeniging hiervoor dank. (Applaus). Door den voorzitter werd medegedeeld, dat een bespreking met den heer Hazeloop heeft plaats gehad en dat de daarbij tegenwoordige leden zer tevreden waren. Verder dat er afge vaardigden naar een vergadering te Dirks- horn zijn geweest, om besprekingen te hou den met de heeren Trepman en Kooiman, in ten voorstellen de vereeniging te onitbindeu en een bespreking te houden over het kasgeld Door den-heer A. Kooij Cz. werden hern a de notulen gelezen der vorge algemeene ver gadering, alsmede van de laatstgehouden be- stuursvergadering. Deze notulen werden on- veranderd vastgesteld. Daarna stelde de voorzitter het reeds ge- noemde voorstel tot ontbindkig aan de orde, er op wijzende, dat het, in de bedoeling ligt, na ontbinding terstond voor de openbare scholen weer een nieuwe vereeniging te stich- ten. Gaame vernam spr. hierover het oordeel der vergadering. Uit de gevoerde discussie bleek, dat som- migen van oordeel zijn, dat er geen reden voor bestaat om de bijna 40 jaar bestaan heb- bende vereeniging te ontbinden, omdat een dele der leden zal uittreden. Dit uittreden toch is ook gebeurd bij de opening der eerste R. K. School, eveneens bij de opening der Christelijke School. In beide gevallen is er niet aan gedacht de vereeniging op te heffen. Anderzijds achtte men ontbinding gewenscht, omdat men meende daarmee op zuiverdfer standpunt te staan en vreesde, dat door enke- len nog contribute zal worden betaald ter- wiji men toch geen lid dezer vereeniging wenscht te blijven. Inmdddels wordt ook reeds het kasgeld in de bespreking betrokken1. Op- gemerkt werd evenwel, dat de bespreking daarover dient te worden gehouden na de be- slissing over het bestuursvporetel. Nadat zich nog verschillende stemmen had den doen hooren. werd het bestuursvoorstel in stemming gebracht en met 10 tegen 8 en 2 bianco stemmen verworpen, zoodat de ver eeniging blijft voortbestaanv Hiermee oordeelde de voorzitter, dat eene bespreking over het leasee!d nu kwam te yer- vallen, waar enkelen zich niet mce konden vereenigen, meenende, dat verdeeling daarvan billijk geacht moest worden. Daartegenover werd gesteld, dat voor de Bijzondere School aan het Noordeind, want deze zou er dan alleen bij betrokken zijn, nog geen vereeniging ter bevordering van ge trouw schoolbezoek bestaat. en' bestond ze dan zou de vereeniging er toch ook stel- lig voor bedanken bij te dragen in een even- tueel kastekort. De voorzitter meende, dat dit dan ook maar bij stemming moest worden uitgemaakt, waarop werd opgemerkt, dat er geen voorsbci is. Door den heer Molenaar werd nu voorj steld de kas ponds-ponds-gewijs (naar aantal leerlingen) te verdeelen over de 4 open- bare scholen en de R. K. in het Noorden. Dit voorstel werd verworpen met *7 toen 3 stemmen. Door d en heer Sin jewel werd gevraagd of nu voortaan de hand zal worden gehouden aan het besluit om bij beurten te vergadereu aan de Buurt en aan het Noordeind, wat werd toegezegd. Bij het presenteeren der kwitanties wat spoedig zal geschieden met het oog op be- stuursaanvulling zal worden medegedeeld, dat de vereeniging is blijven bestaan voor de openbare scholen. Hierna sluiting, waarbij de voorzitter het verhes van een aantal leden betreurde doch tevens wees op de steeds bestaan hebbende aangename samenwerking. eersten prijh uit heft sMjdperk te komen, ter- wijl aan het lid der club mejR. van der Berg de persoonlijke prijs voor het besie spel van dames van alle vereengingen werd toegakend. Gespeeld wed „Het Spinnewiel", van Stouten- beele, een tooneelspel nn vier bedrijven. Zeker een succes dat de leden der club en hen die er zich voor interesseeren, veel genoe- gen zal doen. UIT AIKERSLOOT. Door B. en W. dezer gemeente is de be- diening van het poinitveer opgedragm aan den heer K. Schuit te Noordscharwoude voor 576 p. jaar. UIT WARMENHUIZEN. De zitdagen door den rijtaontvanger Alk maar b.g. zullen voortaan in deze gemeente ten1 raaefhuize worden! gehoudeni op djen eer sten Wdensdag van de anaaniden Januari, Maart, April, Juni, Juli, October eni Nov. De eventueele stemming voor den ge- meenteraad zal alhier worden gehouden op 23 Mei a s. UIT BERGEN. De algemeene vergadering, Vrijdagavond vanwege de R. K. Kleavereeniging „Dr. Scaepanan" alhier gehouden, was Flint be- zcoht. Mededeeling werd gedaan dat voor de raadsveririezing de volgende candidaten zijn gesteld: (alphabetiscn) J. Apeldoorn, M. Baltus, H. Blank, M. C, Dingerdis^ K. van Duiin, N. C. A. Frankenimolen', J. N. de Koning, j. E. Martin, J. Oldenburg, Jac. Schuijt, Th. Sluijter, Th. Vink, C. de wait en J. M. L. C. Zeegers. Aangezieni het in de bedoeling ligt officieel 10 candidaten te stellen, zullen vier candidaten van- de lijst moeten worden geschrapt. Welke candidaten dit zijn, zal binnenlkort door eene te houden stemming worden uitgemaakt. Op voorstel van den voorzitter, den heer M'.-Baltus, werd met algemeenie stemmen' en spontaan b-sloteni, aan H. M. de Koningin het volgende adres te zenden. „Geeft met verschuldigdeni eerbied te ken- nen, het bestuur der R. K. Kiesvereeniging Dr. Schaepman" te Bergen (N.-H.), ten deze handefende ter uitvoering van het be sluit, genomen in de algemeene vergadering van genoemde Kiesvereeniging, gehoudeni op Maart 1923; dat door deni heer J. van Reenen tegen 16 April a.s. ontslag is gevraagd als bur- gemeester dezeir gemeente eni dat tot de sol icitanten voor gemoemd ambt behport zijn zoon Mr. H. D. A. van Reenen, advocaat en procureur, wonende alhier; dat IaatStgenoemde een1 bij alle ingezetenen zeer geziene persoonlijlkheid is, ook bij' de catholieken die ongieveer 50 pet. van de be- volking vertegenwoordigen eni dat hij\ zoowel om zijn kennis op juridisch eni finantieeli ge- )ied. al® om zijn bekendheid met den plaat- selijken toestand en de behoeften dezer ge meente, een alleszins waardig opvolger ge acht wordt van zijn vader die gedurende 38 aren op waardige wijze net burgemeestexs- ambt heeft vervuld; Redenen waarom het bestuur, voornoemd, zich tot Uwe Majesteit wendt met eerbiedig verzoek dat het Haar moge behagen to: 3 urgemeester dezer gemeente te benoemen Mr. H. D. da jroot, onder leiding van den heer UIT SOHERfMERIHOKN. Rectificatie. In ons verslag over de vergadering van de Tuinbouiwvereeniging „Schermertiorn" is een fout geslopen. In de 2de alinea staat vermeld, dat de vergadering door een 4-tal leden' was bezocht. Dit moet zijn een 40-tal. Verder is verzuimd bij de afgevaardigden voor de Algeaneene Vergadering der Langen- dij'ker Groenten Centrale den naam van den heer W. Lemair te noemen. UIT HEIIJOO. Ccutdidaatsielling gemeertleraad. De heeren W. van' westerop en' G. S. Koome, candidaten der L.T.B., hebben beidle als zoodanig bedlankt. Door den' Prov. Bond1 van Dilettanten-too- neelvereenigSngen in Noord-Holland werd o<3k dezen winter wederom een tooneelwed- strijidl gehouden, waaraan o.m. werd deelgeno- men dioor de propaganda club van de afd Heiloo van den Bond voor Staatspensionnec- ring. loemde club had het genoegen met eea moge behagen leente te A', van Reenen, alhier". Door burgemeester en wetboudera is de ag van stemming voor de verkiezing van :den van den raad dezer gemeente bepaak op Woensdag 23 Mei a.s. De stemming za dus geschieden' volgenS de nieuwe kieizersliist 1923/1924. Door burgemeester en1 wethouders is afwijzend beschikt op een verzoek van den eer "J. A. Verhagen, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende dranken •anderen dan sterken drank in zijn perceel Erica" aan de Breelaan, aangezieni de lo- kaliteiten.' niet aan de bij' koo. besluit gesteil- de eischen voldoen. De groslijst voor de komende gemeente- raadsverkiezing der soc.-dem. arb. partijl is als volgt samienigesteld: 1 L. den Das; 2. Abr. Pries: 3. H. Melkman; 4. C. Courwen- hove; 5. Mevr. H. Melkman; 6. J. C. D. Koster; 7. P. Huig 8. A. Jansen; 9. S. Trijltel. PREMIEBOUW. iBiji beschikking van den Minister van Ar- beid van 9 Maart 1.1. is ten' behoeve van de particuliere bouwnijverbeid, aan- de navol gende gemeenten een bijidrage uit's Rijiks kas toegekend. Alkmaar, 4200 voor dert bouw van 14 woningen door deni beer F. die Heer Klocts. Heemskerk, 300 voor 1 wooing O. Kuijper. Heiloo, 300 voor 1 waning T. Belder. Uitgeest, 600 voor 2 woningen door E. van Twuijver. Zeetij dingen STOOMVAARTLIJNEN. S7Y. Ml]. NEDERLAND Bioeton vertr. 10 Maart v. A'diam n. Java. Joihan De Witt (uitr.) vertr. 8 Maart v. Sin gapore. Kangean (fbuisr.) vertr. 9 Maart v. Malta. Madocm arr. 9 Maart v. Iquigue te Golan. KON. NED. STB. Ml J. Orpheus vertr. 9 Maart v. R'dam n. Gibral tar. Tellus arr. 10 Maart v. A'dam te R'dam. Neptunus arr. 11 Maart v. Bremen te Am sterdam'. Agamemnon vertr. 9 Maart v. Alicante n. Burriana. Ariadne arr. 10 Maart v. Venetie te Triest. Calypso vertr. 9 Maart v. Samoa n. Piraeus. Olio vertr. 9 Maart v. Algiers n. Amster dam Medea vertr. 10 Maart v. A'dlami n. Haimr burg. Mercurius arr. 9 Maart v. Ailicante te Genua. Neptunus vertr. 9 Maart v. Bremerhaven n. A"da m.i i Nereus vertr. 9 Maart v. Kopenhagen n. A'dam. Orion vertr. 9 Maart v. Bourgas n. Varn'a. Perseus vertr. 9 Maart v. Portimao n. Mala- eilus vertr. 10 Maart v. R'dam n. Lissa- bon. Theseus vertr. 9 Maart v. Oporto n. Vigo. Zeus vertr. 10 Maart v. R'dam te Lissabon. KON. HOLL. LLOYD. Zaanland vertr. 10 Maart v. A'ciam n. Ham burg. Amstelland (thuisr.) vertr. 9 Maart y. Sac, tos. Flandria (uitr.) vertr. 9 Maart v. Bahia. Kennemerland (uitr.) vertr. 8 Maart v. S& tos. HOLL. AMERJKA UJN. Edam, v. R'dam n. New-Orleans, arr. j Maart te Vera Cruz. Blijdendijk arr. 10 Maart v. Boston te Nb. York. Lochgoil, v. d. N. Pacifickust n. vertr. 7 Maart v. Astoria. Rotterdam vertr. 10 Maart v. Piraeus. KON. PAKLTV. MI]. Tasman arr. 9 Maart v. Me'bourrte te Sia- gapOre. KON. IVEST-IND. MAILD. Aurora vertr. 5 Maart v. Puerto Barrios a Kingston (Ja.). Breda arr. 10 Maart v. Chili' te Havre. Jasani, v. A'dam n. Guayaquil, vertrj j Maart v. Cristobal. Aimeisfoorf arr. 7 Maart v. Pisagua Balboa. (Verb.). Jason v. A'diam n. Corral, arr. 7 Maart b Colon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tambora arr. 10 Maart v. Batavia te Rot. terdam. Djambi vertr. 9 Maart v. Bremen) n. Java Kawi (uitr vertr. 9 Maart v. Oolombo. Gorontalo vertr. 10 Maart v. R'dam n. Java Wilis vertr. 10 Maart v. R'dam n. Batavia a was te 2 u. 10 nam. in zee. STY. MI]. OCEAAN. Laomedon, v. Japan n. R'dam vertr. 8 Maail v. Penamg. Teiresias, v. Japan it. A'dam arr. 8 Maart te Suez. Amtenor vertr. 8 Maart v. Batavia a. Londat HOLL. ZV1D-AFRJKA UJN. agerafontein arr. Maart v. Helagoobaal te >urban. Randfonteki vertr. 10 Maart v. R'dam t Zuid-Afrika. HOLL. OOST-AZIl UJN. Oostkerk (uitr.) vertr. 9 Maart v. Genua. Saparoca (thuisr.) arr. 6 Maart te Vliadiw stock. HOLL. BR.-INDIl UJN. Meerkerk (thuisr.) vertr. 9 Maart v. Vizm patam. Streefkerk (uitr.) arr. 10 Maart te Pat Said. HOLL. WEST-ATRIKA UJN. Minerva vertr. 3 Maart v. Sierra Leona Las Paknas. EERLIJNHEI1D EN B1LLIJKHEID BOVENAL. II. 'De leverancier wordt een bedrieger. wan neer hij! flnke prijzen vraagt voor goed kans- mialteriaal en zioveel aan vragen daarom krijgt, dat hij het met zijn geweten op een ac- coordje gooit en, ook minder goed' kans-mafe- riaal voor die zelfde prijzen gaat afleveren. De kooper is een groote schreeuwer, wan neer bij een bona fide inrichting in' een inge- zonden siiiuk WL1 uitmaken, wanneer hij uit voor een matig prijlsje giekoort stel eieren niet een' koppel onverslaanbare dieren trekt. D( leverancier is in gebreke, wanneer hij broed- eieren verkoopt, welke hij zelf als zoodianir niet wil, gebruiken. De leverancier begaat een fout wanneer hij zijn ma'teraal niet op een uiterst zorgvuldige manier verpafct. Door bijzondere omstandig- heden zien wij' dikwijls eieren verzenden en we ergeren on® heihiaaldelijik over de lichtzinnige wijze waarop dit geschaedt. Dezer dagen ves- tigde men' nog onze aandacht op een dooi broedeieren, welke tegen 50 cent per stuk be- rekend waren' en die bij een zeer licht been ea weer bewegen van de doos rammelden Komeni zuljce eieren met gebroken of be- schadiigde hagelsnoeren aan, met het resultaat van geen1 fcuikens, dan is dit de schuld van den verkooper. Besteedt de verkooper alle zorgen aan de vetzending en de spoor- of postdiensten sprin- gen er te ruw mee om, dan gaat hij vrij uit en wordt toch dikwijis als de fcwaaie pier be- schouwd. Zeer dikwijls koimen de broedeieren in han d-en van leeken, die voor't eerst een, hen aan 't broeden zetten, welike onvakkundig wordt behandeld, met heE resultaat, dat de .uitkoms! teleurstellend 51s. 'De verkooper heeft't al weer gedaan. Daar staat weer tegenover, dat de verkooper materiaal kan afleveren, dat niet beantwoordt aan zijln gedane aanbiedingoi, b.v. afkomstig is van dieren die pas ziek zijn jeweest of waarbij een haan loopt die niet ge- ieel en al in conditie lis. Bij teleurstellende re sultaien verschuilt hij zich achter de onkunde van den kooper. Dit is een thema waar nog zoo ontzettend: veel over gesproken en gesch re vert' kan worden1, zonder dat alle euvelen ver- diwenen zullen zijin. Alleen zal het kunnen verdwijnen, wanneer we te ma-ken hebben met vol komen te goeder trouw zijnde verkoopera en met koopers die htm heraens gebruiken en uit een varken geen twee ruggen verlangen. Echter wordt er door beide partijen gewoon- k een groote foutl gemaalct, waar men tot onze veTwondering maar nooit over hoort hebben er nog nimmer tegenop gezien om voor goed1 materiaal hooge prijlzen te be- siteden, des te minder daar de ondervinding ons leerde, dat zulk materiaal juist het goed- koopst bleek te zijln. Maar we gingen er nooit toe over alvorens gevraagd te hebben onder welke conditien d? "okdieren werden gehoulden, of het wel over- arige dieren waren en hoe het gewicht der eieren was. Is het niet ei'genaarddg, dat men gewoon- ijk alleen het aantal der eieren ziet vermeld en niet het gewicht, ferwijl (fit todh direct met elkaar veiband houdt? Da is ook het eenigst bezwaar tegen de een- dagskuiiken-industrie. Etet verkoopen en koo- pen' van eendagskuikens heeft zeer groote voordeelen; al net gdhaspel over hett! niet-uit- omen der broedeieren met al de oorzaken daarvan wordit voorkomen. Echter ziet men niet de kwaliiteit der eieren wiaaruit ze zijn verkregen'. i Nog eens, er valt zoo heel veel over dit on- derwerp te schrijven. Zooveel tie minder zal it worden, wanneer goede trouw en billifk- leid bij kooper en verkooper grooter wordt. aat daarop het streven gericnt zijmi. Het is de eenvoudigste weg, tegelijik echter ook en he- laasu de moeilijksiel i HET SCHOONHIID JMIDDEL V^ajQ

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6