DAGBLAD voor alkmaar en omstreken. No. 61. Houderd Y0f en twinMgste Jaargang. 192S 18 MAJlRT DINSDAG Het Weeshnls-vraagstuk. Dtt trammer beataat wit 2 Maden. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Adyertentiepr. 26 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulate. Brleren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster A Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedaetle No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Door uitstedigheid waren wij. niet eerder in de.gelegenheid de opmerkingen van Dr. Schroder over gezinsverpleging voor de Alk maarsche weezen te beantwooiden. Ons wederwoord, dat als onderschrift ou- der zijn ingezonden stuk zou gekomen zijn, moge hier thans als een atzonderlijk axtikcl nog ecu plaatsje viadeni. Dr. Schroder hee^t van menschen, die den slechten ouden tijd hadden beleefd, gehoord, dat de uitbesteding van weezen meer dan vijf- tig jaar geleden een fiasco geweest is. De weezen werden door hunne pleegouders ui-tgebuit en men schijnt er zich later alge- meen over verheugd ie hebben, dat de kinde- ren daama in een Weeshuis een werkelijk goe- da verzorgimg gevonden hebben. Dat zegt nog niets tegen onze artikelen, omdat wij nimmer beweerd hebben, dat de uitbesteding vroeger goed en de gestichtsver- pleging thans slecht zou zijn. Het^gaat er nu slechts om of de weezenver- pleging niet nog beter en tevens goedkboper dan tot dusver kan geschieden en wij zijn er van overtuigd, dat dit wfcl kan. Moet gezinsverpleging ook nu weer slechte resiultaten geven, omdat ze vijftig jaar gele den niet void a an heeft? Volgens Dr. Schroder wel. „Want", zegt hij, „al moge ook het mensch- dom veranderd zijn, verbeterd is het zeer ze- ker niet en ik ben er van overtuigd, dat het niet geiukken zal een voldoend aantal gerin- nen te vinden, die anders dan om er beter van te worden, weeskinderen- zullen- willen „ver- plegen", d. w. z. behoorlijk verzorgen en op- voeden. Daarvoor kenmerkt zich onze tijd al te zeer door zelfzucht." Dat is geen complimentje voor de toekom- stige pleegouders van onze weeskinderen. Maar het is ten slotte zuiver theorie, die door geen enkel bewijs aannemelijk gemaakt wordt. Laten we aannemen, dat de uitbesteding der jaren niet deug- weezen voor meer dan vi de, dan is het toch heel goed mogelijk, dat daarvoor allerlei oorzaken bestaan hebben, waarmede men nu geen rekening meer behoeft te houden. Het kan in economisch opzicht een zeer on- gunstige tijd geweest zijn, de uitbestede kin- dqren kunnen bijzonder owhandelbaar zijn ge weest, het toezicht kan alles te wenschen heb ben overgelaten en bovenal kan de vergoeding zoo miniem geweest zijn, dat daarvoor geen goede verzorging en opvoeding te verwachten waren. Wie de oude geschiedenis der weezenver pleging leest de Alkmaarsche weesvader heeft daarover destijds een zeer interessante voordracht voor zijn collega's gehouden constateert dat het menschdom wel degelij-k vooruit gegaan Althans zeker in zijn opvattingen over de behandeling van weeskinderen. Het gaat niet aan, den toestand van vijftig jaar geleden met dien van nu te vergelijken en eenvoudig te constateeren, dat iets nu mis- lukkcn moet omdat het vroeger niet gelukt is. Wanneer wij zien hoe liefderijk men ook in ecnvoudige gezinnen Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen gratis verpleegd en verzorgd heeft, dan zijn wij1 er van overtuigd, dat voor die weeskinderen biji behoorlijike ver goeding zeer zeker goede tehuizen te vihdcn zullen zijn. Dr. Schroder spreekt van „theorie". Maar zijn stellige ontkenning, dat gezins verpleging boven gestichtsverpleging zou gaan, blijft theorie, zoolang hij elk bewijs daarvoor achterwege heeft gel a ten1. Juist onze beweringen hebben wij in di verse artikelen met onloocheabare bewijzen uit de praktijk gestaafd. Evengoed als in Den Helder geschikte ge zinnen te over zich aanboden, evengoed als verschillende Alkmaarsche Vereenigingen in of buiten onze gemeente steeds geschikte pleegouders voor minderjarige kinderen gevpnden hebben, even zoo goed kunnen die voor de Alkmaarsche weezen worden gevon den. Steeds meer komt men tot het inrichf van de doeltreffendheid van gezinsverpleging. Dc Armenraden in Amsterdam- en Arnhem stelden reeds een onderzoek in naar gezinnen, die eventueel tot opname van aan hun zorgen toevertrouwde kinderen bereid- zouden zip en nrar wij vernemen ligt het ook in het voomemen van den Armenraad hier ter sitede daarnaar een emstig onderzoek in te stellen. ,,'t Is wel eigenaardig", zegt Dr. Schroder, ■dat ook het bestuur van het Katholieke Weeshuis na de ontruiming van. zijn gebouw, aan gestichtsverpleging, maar in eenigszins gcwijrigden vorm is blijven vasthouden Deze opmerking zou den indruk kunnen wekken, dat de Katholieken van het goed rech der gezinsverpleging nog maar half over- tuied zijn en niets is minder juist, Dat er enkele mcisies naar pensionatien ge- stuurd' zijn, is uit Katholiek oogpunt bezien begrijpelijk en geen- aanwijzing van voorkeur voor gesti-chtsverpleging. Daarentegen zijn alle jongens in gezins verpleging gegeven en men i# er in ph ze bij diverse patroona, wier vak zij leeren, als leden van het gezin te doen opnemen. Is het niet teekenend, dat juist Zaten" avond het Kath. N. Holl. Dagblad schi „dat door de bloeiende R. K. Vereeniging tot Kinderbescherming te Alkmaar met gezins verpleging tot op heden schoooe resultaten zij-n bereikt". En dat nog dezer dagen de voorzitter van let Kath-. Weeshuis ons zijnjoldoeaing over niet kan be- e en n i e t onze beweringen theorie" noemen. Wij hebben nog nimmer de behoefte ge- voeld Alkmaarder te zijn, om daardoor de laats van een zich vrijwillig opofferenden eeshuis-regent be kunnen innemcn. Als het noodig was regent van een inrich- tittg te zijn, alvorens men in het algemeen over een met die inrichting in verband staand vraagstuk zou kunnen schrijven, zouden wij, voor nu en voor de toekomst, zooveel regen- ten-baantjes noodig hebben, dat er voor ;t schrijven zielf geen tijd meer zou overblijven. Evcnmin als elke journalist lid behoeft te zijn van elke Vereeniging welker jaarvergade- ring hij ambtshalve bijwoont, evenmin behoeft hij bestuurslid van elke ondememing of in richting te zijn welker aangelegenheden hij van voldoend algemeen belang acht om er de aandacht op te vestigen. Of wij regent zijnde spoedig tot goe de gestichtsverpleging bekeerd zouden zijn, meenen wij te mogen betwijfelen. Wij zouden hoogstens kunnen constateeren, dat de verpleging heel goed was, maar niet dat zij de beste was zoolang geen proef met gezinsverpleging was genomen. En nu de gebouwen-kwestie. „Als", zegt Dr. Schroder, „de gemeente- raad zou besluiten tot gezinsverpleging, zou de overeenkomst om een nieuw We^hu's aan het bestuur over te dragen of het oude, in zijn vroegeren toestand berug gebracht, op- nieuw voor het bestuur beschikbaar te stellen, verbroken zijn. Dan zou het Weeshuisbestuur zijn oude pand weer in handen krijgen en het bv voor een belangrijk hooger bedrag kunnen verkoopen dan de 110.000, die u aan dat bestuur zou willen schenken". ,,Ook van dezen kant", zegt Dr. Schroder, „dient dit vraagstuk bekeken te worden". Wij hebben tegen het bekij-ken van het vraagstuk van dezen kant absoluut geen be- zwaar. Laten wij allereerst even recht zetten, dat wij niet van een uitkeering van 110.000, maar minstens van een uitkeering van 110.000 plus de kosten van den grond, plus de kosten van meubileering hebben gespro- ken. Maar dat alles daargelaten, is het volko- men juist dat de gemeenteraad tot gezinsver- sailles vast te hechten en te bewaken. De Fransche maatregelai hebben reeds drie doo- den geeischt, n.l. twee burgers, die daarheen gereSd waren en een gerechtelijk ambtenaar, wien de uitvaardiging van den verscherpten staat van beleg niet bekend was. Deze wer den Zondagnacht op straat doodgeschoten. Maar nog meer bloed is gevloeid als ge- volg van den dubbelen moord. De twee door de rranschen als vennoedelijkc dader* aange- houden Duitscher* zijn n.l. bij een cntvluch- tingspoging op weg naar den bezettmgspost doodgeschoten en toen een voliksmenigte daarop den post bedreigde, werden nog vijf Duitschers gedood door de Franschen. >ln toonaangevende politieike kringen te Berlijn is men van meening, dat de inciden- ten dien Franschen zeer gelegen zijn gekomen en steunt dit vermoeden- op eene uiting van Poincart en stemmen van Parijsche bladen, die verschenen, toen aangaande de gebeurte- nissen te BQr nog geene bijzonderbeden be kend konden zijn. Bijzonder verdacht schijnen de uitingen in de „Echo de Paris", dat gene- raal Degoutte zulk eene uitbarsting van wofi de had verwacht en geweten, dat agenten der Duitsche regeering koelbloedig eene misda- dige handeling voorbereidden, om het verzet tegen de indringers, hetwelk scheen te ver- flauwen, opnieuw aan te wakkeren. Waarom dan een dc'rgelijke poging niet tijdig verhin- derd? vraagt men zich af. Oelijk boven gezegd, werden door de be- zettingsautoriteiten strenge maatregelen ge nomen om herhaling van inddenten te voor- komen. Bepaald is, dat bij verdere ongere- geldheden tegen de bezettingstroepen de ge- arresteerde Oberburgemeisier zal worden doodgeschoten. Van heden' af mag de bevol- king slechts nog in het midden der straat loo- pen. De voorbijgangers mogen de handen niet in den zak steken. De armen moeten zoo gehouden worden, dat de handpalmen zicht- baar zijn. Tusschen half acht 'savonds en 6 uur's morgens mogen, slechts zij rich op straat begeven, die voorzicn zijn van een bij- zondere vera 10 uur 's avond pleging kan besluiten. Gaa at het Weeshuisbestuur hiermede ac- coord, dan wordt noch het nieuwe noch het oude gebouw in gebruik genomen, omdat men dan aan een zoo groot gebouw geen behoefte meer heeft. Aanvaardt men- dan de som gelds niet, dan is het mogelijk dat men het oudte Weeshuis te- rug kan verlangen en dat b.v. gaat verkoopen. Het is ook mogelijk dat men dan iets voor- deeliger uit is, maar ten- slotte is dat alles bij- zaak en zal een billijke financieele regeling zeer zeker getroffen kunnen worden. Dan blijft er nog slechts de mogelijkhedd, dat het bestuur rich en desnoods ook na aftreding en vemieuwing tegen gezinsver pleging blijft verzetten. Laten wij zelfs aannemen, dat de regenten gezinsverpleging absoluut niet willen en de macht hebben, naar cigen inricht te blijven handelen. Dan alleen zou men- een gebouw noodig hebben en het nieuwe of het oude kunhen ei- schen. Maar dan zou men dat gebouw nimmer kunnen exploiteeren zonder de telken jare be- nood-igde gemeentelijke subsidies, die de Raad in dat geval niet meer zou toestaan. Zoodat men dan toch gehed of gedeeltelijk tot gezinsverpleging zou moeten besluiten. Hier hangt alles van de beslissing der raadsleden af en wij hebben in den Alkmaar- schen Raad voldoende vertrouwen om te ver- wach-ten, dat men daar, in den tijd van al- gemcene bezuiniging, niet tot een totaal over- bodige geldverspilling zal besluiten. Bnitenland DE BEJZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Het betreurenswaardige incident te Biir, waar, gelij.k men weet, twee Franschen wer den vermoord, heeft reeds bloedige gevolgen gehad. Ofschoon volgens een Wolff-bericht uit Bur wellicht twee sold-aten de dadere zijn, wier uniform door hunne snelle vlucht niet kon worden herkend, nemen de Franschen de scherpste represailles tegen de bevolking, door het nemeen, van gijzelaars, het afsluiten van het verkeer, net sluiten van lokalen- en het verbieden van dagbladen. Zon-dag werden kerkgangers uiteengejaagd, met geweerkolveu en rijzweepen geslagen en gedwongen, plak- katen- met de bedreiging van Fransche repre- moeten alle lich-ten ged'oofd zijn. Alle samen- schoHngen'zullen met geweld uiteangedreven worden. Wie in het bezit van- wapens wordt bevonden, zal onmiddellijk voor den krijgs- raad worden gebracht J De Berlijnsche Maden veroordeelen in scherpe bewoordingen het feit, dat de Fran schen, zonder het resultaat van het onderzoek af te wachten, dadelijk represaillemaatregelen hebben genomen. -Het gebeurde te Bur is helaas niet het eenige bloedige voorval in bezet gebied. Ook te Dortmund heeft een botsing plaats gehad. Drie Fransche soldaten. hadden- in een cafe brandewijn gevraagd, hetgeen hun door den cafeliouder werd geweigerd. Er ontstood een woordenwisseling. Een commissaris van po- ii tie kwam tusschenbeide en het gelukte hem de twistenden te kalmeeren. De Franschen verlieten bet cafe, maar "buiten had rich een groote menschenmeni-gte verzameld en er ontstond opnieuw een twist, waarbij de Fran schen verschillende schoten lostm. De politie- commissaris werd- aan- den arm gewond, ter- wijl vier andere personen eveneens getrof fen werden. Een van hen, een arbeider, lcreeg een schot in den bulk en was onmiddellijk dood. Uit beide incidental blijkt ten duidelijkste de stemming der bevolking jegens de bezet- tdng, en het is wel eigenaardig, dat de Fran schen en Belgen niets schijnen be doen om die stemming te verbeteren. Integendeel. Te Herdeke bij Hagen werd het democrati- sche rijksdaglid mej. Luders door Fransche soldaten in een wach-tkamer gebracht en daar op niet nader aan te duiden wijze lastig ge- vallen. In weerwil van haar protest greep de aanwerige Fransche officier niet in. Mej. Lu ders bezat een pas, waarin haar kwalrteit van rijksdaglid was aangeduid. Van Duitsche zijde wordt nog een heel lijstje gegeven van maatregelen der bezetters. De Franschen hebben opnieuw te Ludwigs- hafen een tot Zondag 18 dezer geldende ver- ordenin-g afgekondiigd, waaibiji het veikeer van' 9 uur nam. tot b ujir voonn. wordt stop- gezet. Als oorzaken worden genoemd sa-bota- gedadeo tegenover Fransche ambtenaren en op spoortremen gepleegd. Te Bochum is een- „Regierungsrat" van het dept. van finantien tot drie maanden1 gevan- genisstraf en 5.000.000 marie boete veroor- deeld, daar hiji geweigerd hi&d den Franschen de kas over te dragen. Te Dortmund wilde een Fransche commis- sie de mijn Konigswerk inspecteeren, doch mei: het oog op de houditogi der airbeiders zag zij er van- af. Des middags keerde zij! met een bataljon infanterie en eenige tanks terug, doch ook di-tmaal moest ri| de .mdjn zonder resul taat verlateij/ De spoorwegarbeidere aan het trajed Kehl- Legelshurst zijn met -hum gezinnen uit hun dienstwon-ingen verdreven. Te Offenburg eisdnte de Fransche com mandant de ontruiming der voormalige ka- zernes, die thans tot wor ingen- zijn vehbouwc en door 150 grimuen worden bewoond Daar de woningn-ood te Offenburg zeer groot is, be- staat er geen mogelijlklheid den menschen een onderdak te versfchaffen. I Te Karlsruhe hebben de arbeiders aan de Hijnhaveni het werk neergelegd, daar zij! nie: onder de Fransdie bajoaetten willen arbei den. Te Lunen werd in de stadswijk Lippe door sen anbekeade op een Franadum pom n schot gelost, dat echter miste. De bezettingsautori- teiten hebben' thans over genoemd. stadsge- deelte den staat van beleg afgekondigd. Te Essen is het gemeenteraadslid Kuniz ge- arresbeerd die optrad als plaatsvervanger van den geamesteerden -burgemeester Schafer. Hiji presideerde een bijeenlkomst van het gemeente- bestuur, toen hij- ^evangen- wend genomen. Otatrent de aanleiding tot rjjni amestatie wordt niets modegcdeeld. Hot poatkantoor te Siegbuig is door Fran sche troepen bezet. Te iHterzogenrath werd1 het douanebureau Straas^Hlefzogenmaih door de Belgen geslo- ten. De douanebeambten- werden gearresteerd en- naar Aiken overgebradht. Bellgische mare- chaussees oefenen controle u£t op in- en uit- voer. De directie van de Eschweiler Bergweric- vereiin, waarvan de directeur-generaal Wes- termann reeds is uitgewezen en de overige directeuren rich nog in arrest bevinden, zal worden vervangen door Fransche of Belgi- sche direoteuren. Zoodra dezen- arriveeren. zullen de beambten en arbeiders hun werk Als protest neerleggen. 'De Pruisische minister van; -Binnenlandsche Zaken Severing heeft te Elberfeld 'n rede ge houden, waarin hij rich alls volgt uitliet over de kwestie van evenitueele onderhandelingen: Duitschland heeft geen inniger wensch, dan dat de beide regeenngen bijeen komen. maar het tragische van het geval is, dat de eene hier en de andere daar spreekt. Voorts legde hij er den nadrulk op, dat het "el oof, dat er een wonder zal gebeuren- en d-af je Franschen spoedig het Ru-hrgebied zullen verlaten, en de eisch, dat de Duitsche rijiks- kanselier nfiet eer zal onderhandelen' dan na- dat het Ruhrgebied is ontruiimd, d-om zijo Wie de natie in deze richting leMt, begaat een m-fedaad. De eerste stap om tot overeenstem- miiTg te geraken is, den- strijdi in het Ruhrge- b®ed niet ie maken tot een kwestie van presti ge. 'Dit geldt echter voor beide partijen. Wie dicteeren wil, zal den tegenstand der arbei ders tegenover rich vinden. One doel is zoo lang te ririjden, totdat het verstand ont- wa^dt. DE ONRUST IN IERLAND. De gevangen genomen Iersche rebellen werden gistermorgen te twee uur te Dublin ontscheept en onder sterk gewapend geleide naar de "Mountjey-gevangenis gebracht. Ge- wapende wagens stonden op verschillende Volgens de bladai DAME8-C0NFE0TIE. EUDEN en WOLLEN JAPONSTOFFEN Firma J. H. WILLERS, Teh 247. kabinetten. De conferentie regelde de kwes- ties betreffende de werking van en het bren- gen van eenheid in het Fransch-Belgiache be- heer van de spoorwegen, kwam tot overeen- stemimng ten aanrien van maatregelen van repressie en sancties, toe te paasen in geval van nieuwe aanslagen, gericht tegen de be- 30, Liverpool 20 en in Manchester, Birming ham en Bootle elk 6. Onder de arrestanten be vinden zich ook vrouwen. Afzonderlijke ar restables zij-n ook nog verricht te Saint Helens en een aantal plaatsen aan de Oostkust. Ze werden uitgevoerd- onder leiding van detecti ves en pohtieagenten, in burgerkleeding, die voor deze gelegenheid extra bewapiend waren. Alle arrest a ties geschiedden zonder emstig verzet. Voorts wordt gemeld, dat een- groote hoe- veelheid documenten in beslag werd genomen. De beschuldiging tegen de gearresteerden luidt, dat zij handelden, of op het punt ston den te handelep op een wijze, die nadeelig was voor het herstel van den rechtstoestand en de orde in Ierland. In het Engelsche Lagerhuis zijn door den leider van de Labour Party vragen gesteld over de aiTestaties. De minister antwoordde, dat er bewijzen zijn van het bestaan van een quasi-militaire organisatie van Ieren in En- gel and onder leiding van een jjersoon, die zich noemt: „Bevelvoerend officier in Brittan- nie". De bedoeling van deze organisatie was te doen al hetgeen in haar vermogen lag om in samenwerking met de ongeregelde troepen in Ierland de regeerin-g van den Vrijstaat om- ver te werpen en onder zekere omstandighe- den ook in Engeland daden van geweld te plegen. s De arrestaties zijn geschied op verzoek van de Iersche regeering. De gearresteerde personen zijn alien .van Iersche afkomst en le den van bovengenoemde organisatie, of steunden- haar direct of indirect. Tot de voomaamste arrestanten behoort Art O'Brien, president van de Irish Selfdeter- mination League te Louden. Verleden jaar speelde hij een belangrh'ke rol bij de onder handelingen over het Londensche verd-rag, dat hij naderhand met de volgelingen van De Valera verlooehende. Hit werd- al geruimen tijd door de Londensche politie gezoch-ti, maar wist tot dusver aan zijn arrestatie te ontkomen. Volgens berichten uit Dublin heeft de on- verwachte aankomst der arrestanten daar veel ofischudding verwekt. In een der onderschepte brieven van den leider der geheime organisatie in Groot-Brit tannie aan een rebellcn-leider in Ierland wordt gezegd: „Wij overwegen het openen van acticve viiandelijkheden in Engeland, hetgeen zou beteekenen, dat overal verwoestingen zouden worden aangericht". DE CONFERENTIE TUSSCHEN POINCARe EN THEUNIS. -De conferentie van Theun-is en Poincari en hun medewerkers begon gister om 2 uur en eijidigde te 6 uur. De noodi-ge maatregelen tot het bespoedigen van de leveringen van steelkolen en cokes aan Frankrijk en Belgie werden vastgesteld. Het opgesteldie program zal geleidelijk worden uitgevoerd volgens de gemeenschappelijke aanwijringm- van en stelde bepaliugen vast, volgens wefke bepaalde vergunntngen zullen kunnen worden verleend aan buitenlandsche industrieelen, met wie thans onderhandelin gen worden gevoerd. Ten slotte werden de beide regeeringen het ook eens om de ont ruiming .van de Ruhr en de pas-bezette ge- bieden op den rechteroever van den Rijn niet ten doen geschieden op eenvoudige beloften IHEFTIG0 TOON1EELEN IN HET ROEMEENISCHE PARLEM'ENT. 'Het debat over de nieuwe ontw'erp-grond- wet gaf in het Rioemeensche parlement aan- ledding tot hefttlge tooneeleni, zooals nog nooit waren aanschouwd, mdldt de Times. De op- positie,-die de wettiglheid van het iegenwoor- dige -parlement ontken-t, besloot niettemin tot bijKvoning van de ziittinig. Aille aanhangers der opposfrtie waren opgeroepen en de leider# der verschillende oppositiegroepea iegden achtereenvolgens een verklaring af, waarin rij te kennien gaven, dat zij- een grondwet, die door het tegenwoordige pariemenit' zal worden aangenomen, niet wensditen te erkennen. Toeni daarop de premier het woord wilde voeren- om de ontwerp-grondwet toe te lich- ten, Ibarstte een oorverdoovenld lawaaf uit, waardoor hem het spreken onmogelijik werd. Serpentines werden door de zaal geslingerd, sommige afgevaardigdem begonuen rationa le volksliederen- te zingen, iterwijl anderen met rateltjes het tumult nog hielpen vergrooten. De ergste lawaaimakers werdieo, daarop uit de zaal verwijlderd. Een ondememende afge- vaardigde had het tumiult wel voorrien en had het weten Ikllaar tte spelen om een film- operateur onopgemerkt op de publieke tribune te looasen. Toen deze evenwd goed en wel aan het opnemen was tijdens de groote lawaai-scfene, werd' hij uit de zaal verwijderd. De idiisciplinaire ccouznissie uit het parle ment besloot 191 afgevaardigden voor den tijd van tine tot twiw&g dagen, den toegang tot het parlement te ontzeggen. ACTIE BEIERSCHE NATIONAAL-SOCIAUSTEN- Een stormtroep der Munchener nat.-soc. poogde na een propaganda-vergadering te In- golstadt het soc.-dem. vakvereenigingsgebouw binoen te dringen, dat echter door de aan- wezige leden krachtig werd verdedigd. Bij de daarbij ontstane schietpartij werden twee ar beiders gewond. Toen de nat.-soc. bij hun terugkeer uit In- golstadt ten getale van 800 man in gesloten gelederen door Munchen trokken, ontstond een botsing met de politie aldaar, die ten slotte de leiders van den stormtroep arres- teerden en de nat.-soc. uiteendreven. AANSLAG OP EEN SiPOOR-BRUG. Bij1 Bontzeni aan de Duitsche gren® op de nieuwe lijn Vise-Aken hebben on'bekende per son-en, vermoedelijk Duitschers, Zondag nacht getracht de spoorbrug met dynamiet in de lucht te doen springen. Een gedeelte der brug werd zwaar bescnadi§d. Er zouden twee treinenl met arbeiders passeeren. UUDENDORFF's DIENSTEN GEWEIGERD. De sinds een drietal weken te Berlijn ver- -toevende generaal Ludendorff heeft met vooraanstaande personen uit handel en in- dustrie besprekingeni gehad, waarbij hiji zijln medewerkimg heeft aangebonen met de uit- drukkelijke verzekering, dat hij rijn nafiona- listische plannen had laten varen en dat hij rich op den- grondslag der werkelijkheid had gieplaa-tst. Genoemde kringeni hebbenl echter rijto aan- bod van de hand gewezen, zegt het Hbl., daar hij „politick belast" is en- zij vreezen-, dat rijn optreden slechts zou- leideni tot nieu we verwikkelingen op het gebied der b'innen- en buitenlandsche politiek. De oorzaak van zijn frontveranderin-g en zijn reis naar -Berlijln- wordt in de eerste plaats gezien in het feit, dat zich ook te Munchen eeni steeds sterioer streaming te gen den generaal rich-t. DE LASTERBRIEVEN VAN TULLE. Hiet gerechtshof te Limoges Frankrijk heeft in hooger beroep arrest gewezen in de ge- ruchtmakende zaak der anonieme lasterbrie- ven van- Tulle. Het hof heeft het vonnis der rechtbank te Tulle bevestigd, waaibij Ange'e Laval voorwaandelijk tot een maand, gevan- genisstraf en 100 francs boete werd 'veroor- deeld, wegens laster, benevens 200 francs schadeioosstelling aan de civiele panffijen en betaliing der kosten van het geding. ONTPLOFFrNO IN EEN CHEMJISCHE FABRIiEK. Zondagmidldag heeft er in de chemische fa- briek van de firma Herkommer Bacgerter te Stuttgart bij' de reiniging van een ingemet- selde olietank een omtplofling plaats gbvon- den. Twee personen kwamen hierbij! om he1- levcn, drie arbeiders bekwamen levensgevaar- lijike brandwonden. Eeftige uren na aankomst in het riekenhuis is em van hen aan de beko- me verwondingm overledm. ALU! ARS9III Wi i 3

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1