DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 64. Honderd v®f en twintigste Jaargang. 1923 VRIJDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 16 MAAKT Oil nummer bestaat alt 2 bladen fcn, ari( >n in ein. astle an- Abonnementsprljs bij Vooruitbetaling per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.T. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Van Fransche zijde wordt thans boegegeven dat bet Duitsche verzet nog lang niet den kop is ingedrukt, integendeel, „het heeft er den schijn van, alsof in bet Ruhrgebied sedert een dental dagen krachtiger weerstand wordt geboden en zelfs alsof het verzet een nieuwen vorm heeft aangenomen", zegt het bericht, en dan volgen een paar sabotage-gevallen, waar- voor, naar de Franschen beweren, de Duit schers. de ver an twoordelijkheid op de bezet- Lingsautoriteiten schuiven. De Belgisdhe veiligheidsdienst ontdekte een bureau tot het uitbetalen van salarissen aan stakende spooiwegarbeiders in een' gebouw, grenzende aan het gemeentebuis van Duis- burg. Acht spoorwegarbeiders, die zich in het gebouw bevonden, werden gearresteerd. Een som van den millioen mark werd in beslag genomen. Berichten van Duitsche zijde deelen nog tal van andere arrestaties mede in verschillende plaatsen. Een Duitsch bericht geeft een frappant be- wijs van de poging der Franschen om de ar beiders op hunne zijde te krijgen. Te Vohwinkel werd n.l. een arbeider op girond van eeni bevel tot arrestatie door drie ambtenaren der Duitsche recherche gearres teerd. Daarop verzochten communistische collega's van den gearresteerde den Franschen om steun, welke door het zenden van twee of- ficieren en) een) aantal soldaten werd verleend Deze bevrijdden den gearresteerde met geweld uit de handen der Duitsche agenten met de opmerking dat hij zich onder Fransche be- scherming bevond. De Duitsche beambten werden gearresteerd; ontwapend en daarna weer vrijgelaten. Te Recklinghausen is weer een bloedig in cident voorgevallen. Drie Duitschers deden, in weerwil van een sommatie der schildwachten, een poging om zich toegang te verschaifen tot een machine-depot. De schildwachten maak- ten gcbruik van hun vuurwapens en doodden de drie Duitschers. De „Vossische Ztg." vemeemt uit Bur, dat vastgesteld is dat tot nog toe in totaal zes Duitschers ter dood zijn gebracht onder ver- denking, de twee Fransche officieren te heb ben doodgeschoten. Alle van Duitsche zijde aangewende pogingen, licht in' de moordzaak te brengen, zijn afgestuit op de weigering der Fransche autoriteiten, inlichtingen te verstrek- ken; tengevolge waarvan samenwerldng om de kwestie tot klaarheid te brengen, onmoge- lijk is. De beide Duitsche getuigen,-die verklaard hebbcn, dat de Fransche officieren te Bur slechts door Franschen konden zijn doodge- schobcn. zijn gister door de Franschen gear resteerd. v. De door de Franschen te Bur genomen strafmaatregelen zijn nog steeds van kxacht. De bladen mogen nog niet verschijnen. Ook in het Saargebied zijn verschillende bladen vcrboden, waaronder de Parijschc ,Humanite". In Witten hebben de Franschen een beloo- ning van 250 000 Mark gezet op het hoofd van elken Schupo-beambte, die in1 het bezette gebied wordt aangetroffen. Het weghalen van steenkool en cokes uit de mijn ,,Westerholt" bij Essen werd1 gister voortgezet. De Franschen hebben, aldus het H'bld., deze mijn uifgezocht, omdat zij aan den Noorderspoorweg ligt en met dezen rechtstreeks verbonden kan worden, zoodat de geladen wagens via den gemilitariseerden spoorweg direct naar het Westen verzondeh kunnen worden. Er waren gister 120 k 130 arbeiders aan het werk. Totnogtoe was het echter niet mogelijk vast te stellen, tot welke nationaliteit deze arbeiders behooren, daar de verblijiplaatsen der arbeiders door een dicht militair cordon streng van de buitenwereld afgesloten zijn. Tengevolge van de afsluitings- maatregelen zijn minstens driemaal zooveel militairen als arbeiders aanwezig. De mijnen' Westerholt en Scholven, evenals een derde staatsmijm hadden een 24-urige profceststaking afgekoudigd; bij beeindiging ervan echter hebben de arbeiders het werk weder opgevat Het voomemen bestaat, dat de arbeiders, in- geval de Franschen nog langer op de mijn blijven, de cokesbranderijen zullen verlaten, zoodat de cokeswinning spoedig stil zou lig- gen. Men overweegt dezen maatregel, omdat het den Franschen n.L om de cokesvoorraden te doen is. Op eenige mijnen bij Rauxei verschenen kleien afdeelingen van de bezettingstroepen om kolen te requireeren. Toen de sirenes in werking werden gesteld om de xnijnwerkiers te waarschuwen, verlieten de troepen de mijnen weer. Omtrcnt berichten, dat Engeland bemidde- 'ntr zou verleenen in de Ruhr kwestie, meldt Reutcr thans, dat Brittamiae, indien zich de gelegenheid voordoet. zijn beslissing zal her- haleni. niet te bemiddelen tusschen Duitsch- land. Frankrijk en Belgie. Verklaard wordt, dat de kwestie Britten mi e niet aangaat, in zoover het Duitschiand's taak is, een plan in te denen. dat FrankTijk en Belgie bevr«iigt en hehvelk tevens den steun van de Duitsche in- dustrieelen heeft Duitschland kan voorstel len tot alle naties richten, in welk geval Frankriik en Beisie ze automatisch zouden ontvanwen. waarna voor Frankrijk en Belgie de wee zou ziin geopend; ondwhaaddiflg^n met Duitschland te beginnen. Ook Amerika zal niet tussehenbeide ko- men. De staatssecretaris Hughes heeft een officieel tegenspraak van de persberichten ge- publiceerd, als zou Brittannie voorstelien hebben gedaan inzake de bemiddeling van Amerika tusschen Frankrijk en Duitschland ten aanzien van de'Ruhr kwestie. Een derde bemiddelings-tegenspraak komt uit Brussel en betreft de gister gemelda po ging van den Paus. Dit bericht zou, naar door de munciatmir eni door denl Spaanschen gezant te Brussel gezegd werd, ongegrond zijn. Als nu alle bemiddeling wordt afgewezen, zal de Ruhr-actie nog wel eenigen tijd aan1- houden. Een deputatie uit de departemeptaire frac- toe der Engelsche arbedderspartij, die naar 't Ruhrgebied gaat om den toestand te onder- zoeken, zal daar wel niet veal aan kunnen veranderea. In een vergadering van werkloozen te Dresden werd, naar de Tel. meldt, de moge- lijkhcid besproken om naar het Ruhrgebied te gaan, ten einde daar in dienst van de Fran sche autoriteiten te treden. Van regeerings- zijdc zijn echter maatregelen genomen' om het vervoer der werkloozen naar het Ruhrgebied te verhinderen. Bovendien ontving het werk- loozencomit6 van regeeringszijde de waar- schuwing, dat iedere aansporing aan de werk loozen om zich in dienst der Fransche bezet- tingsautoriteiten te stellen, als hoogverraad zal worden gestraft. Ook degeneh; die toch in het Ruhrgebied gaan werken; zullen bij hun- terugkeer in het onbezette gebied worden gearresteerd en eveneens als hoogverraders worden gestraft Aan de bladen wordt uit Karlrsiruhe ge- meld, dat de Fransche bezetting uit de Offeni- burgeri voorsitad Urloffen, die sedert 6 Fe- bruari bezet was, uit de voorstad Windschlag bij Oppenweier, alsmede uit de' Karlsruher voorstad Knilling is teruggetrokken. 'De correspondent van het Berliner Tage- blatP in het Rjuhfgebied wijlst er op, dat vier gewonde Duitschens, die Zondlag te Bur het slachtoffer werdien van de Fransche actie, sinds dien verdwenen zijn en zich in handen dor Franschen bevinden. Hun toestandi is on- bekend. De regeeringspresident in Miunster deelde schriftelijk aan ganeraal Denvignes te Dus- seldorf mede, dat den 16en Februari dies avond® tegem negen uiur een Duitsdh meisje, wier naam en aares wordt gegeven, uit Es- sen-'DeKlwiig, in de nabijtheid van de kanaal- brulg door zes Fransche marinesoldaten is overweldigd toen' ziil met haar bruidegom op een- handlkar medbelen naar haar nieuwe wo- nihg hracht. In ddt schrifven wordt gezegd: „Dit geval van onmenschelijke ruwheid is gekozen' uit dergelij(ke dagelijlks voodkomende gevallen om opnieuw tegen de ongdhoorde houding van de Fransche soldaten tegenover de Duitsche bevolkingi met 'kradht te ,protes teeren. In de gdheele besdiaafde wereld heeft het noig steeds als een' laagheid' en schande gegolden zich aan weerlooze vrouwen geweld1- dadiig te vergrijipen". EEN PROCLAMATIE DER IERSCHE REBELLEN. De Iersche republikeinen hebben een pro- clamatie afgekondigd, waarin zij het aanne- men van den nationalen rouw voor onbepaal- den tijd gelasten. Alle sport en vermakelijkhe- den worden' opgeschort, zoodat alle schouw- burgen, bioscopen ,renbanen enz. stil liggen1. Het doel hiervan is, de aamdacht van het groo- te publiek te vestigen op „de nationale trage- die, veroorzaakt door de Britsche oorlogsbe- dreiging, waarvoor sommige lerea zijn ge- zwicht In brieven van De Valera, gedagteekend 5 Februari en gerich't aan republikeinsche ver- tegenwoordigers in Amerika, welke brieven officieel bekend gemaakt zijn, wordt de nar druk gelegd op de groote behoefte aan1 geld. „Wij zijn in een kritiek stadium aldus wordt in die brieven gezegd maar indien' onze vrienden allerwege een krach:tige poging zouden doen, zouden wij den Vrijstaat kun nen vcraietigen". In een anderen brief trekt De Valera het in twijfel of het wel verstandig is een leening in Amerika te beproeven. DE TURHOSGHE KWESTTIE. De tekst van de tegenvoonstellen van An gora op het verdraig van Lausanne werd gis ter te Parijls bestudeerd. Waarschij'nlijlk zal Bomipard zich 'hitmen 48 uur reeds naar Lon- den kunnen' begeven. Naar de „N. Fr. Presse" meldt, hebben de Franschen te Konstantinopel hun maatrege len tegen onderdanen der centrale mogendhe- de verscherpt. Zijl hebebn de stad voor alle Duitschers, Oostenrijlkers en Hongaren' her- metisch afgesloten. Een Hongaarsch han delsattache, die in de stad aankwam om de oprichttng van een gezantschap voor te Iberei- den, werd bedreigd met uitzetting over de grens van het bezette gebied. Aao een amb- tenaar der Nederlandsche legatee, die de Oostenrijksche en' 'Hongaarsche belangen ver- tegenwoordigt, werd verklaard, dat Frankrijk geener'ei politieken invloed der centralen te Konstantinopel zal dulden. DE VLAAMSOHIB IHOOGiESOHIOOL. De Belgische Senaat heeft gistermiddag de algemeene besprekimgen' over de ikiwestie van de Vlaamsche Universiteit beeindigd. De stemming is verdaagd tot de volgende week Bij het einde der zitting heeft een groep leden van de rediterzijde op het bureau osa voor stel gedepcmeer, dat zij als een compromis beschouwt, en als volgt is opgesteld: Aan de Gentsdhe Hoogeschool wordt onderwijs gege ven in het Vlaamsch. en in die te Lurk in het Fransch. De Fransche cursiussen te Gent zul len' echter bestaam blijtven, terwijl te Luik Vlaamisiche cursusen zullen; worden inge- steld. I De vervlaamsching der Genteche Hooge school zal met ingang van het collegejaar 19231*24 een aanvang nemen, en langza- merhand tot alle faemteiten worden uitge- breid. De Vlaamsche cursussen te Luik zullen eveneens een aanvang nemen in het eenste studiejaar, op voorwaarde echter, dat een aanvraige daartoe wordt gedaan door min stens een derde gededte van het aanta.11 stu- deerenden. VEiRDORDEEIiD UN) BiEZET GEIBIED Wegens een weigering om aan de beveler der Franschen' gehoor te geven is de eerste burgemeester van Offenburg veroosdeeld tot zes maanden -gevanlgenisstraf en 100.000 marie boete. Voor hetzelfde feit kreeg de in- specteur van politic- Kaiser een jaar gevan- genisstraf en 1001.000 mark boete. HIET ANITLSE'MilTISMIE I'N OOSTEN- RIJK. De vertegenwoordigera der Joodsche or- ganisaues in Oostenriik hebben in een ver gadering geprotesteerd tegen de anti-semieti- sche beweging, welke den laatsten tijd steeds csherpere vormen' aanneemt. In een mode werd gezegd, dat deze be weging de grondWettetejke gelijkgerechtigd- heid in gevaar brengt, en gee'ischt, dat de re- gering deze met alle middelen zal tegengaan OOMMUNISTISOHE' ACT IE TE REM- SCHEED. - Uit Remlscheid wordt gemeld, dat rich daar sedert eenige dagen een fcrachtige como- miunisti6che actie doet gevoelen. De commu- nisten tradhten vooral de weikloozen- voor zidh te winnen. Gisteren ontstonden tusschen werkloozen en de politic botsingen, waaribij1 vele pereonen werden gewond. Vele ieiders der werkloozen werden gear resteerd en zullen zich wegens landsvrede- breuk hebben te verantwooraen. !Des namiddiags hidden de communisten een betoogifng voor het raadhuis, waarbif zij: de vrijlltating dier gearresteerden eisditen, hetgeen gewdgendl werd. Ook een tweede demonstratie leverde geen sucees op. Daar een uitbreid'ing der onlusten wordt gevreesd; zal de politie worden versterirt door Schupo's uit de naburi'ge plaatsen. /HET PRjOCES TE MOSKOU. De 'Engelsche ondenstaatssecretaris van Buitenlaodsche Zaken McNeill1 vericlaarde gister in het Lagerhuiis, dat alle pogingen in het werk worden gesteld, om de levens te red den van den Roomsch-Katholicken aartsbis- schop van Petrograd en> van 14 priesters, die te Moskou gevangen zitten op be9chuldiging, dat zij igeweigerd hebben goederen, toebehoo- rende aan de keric, aan- de Sovjet-regeering uit t leveren. De Britsche agent te IMIoskou heeft, naar MtNeiTl mededeelde, officieuze stappen bij de Sovjet-regeering gedaan; terwijl aan den Kussischen h andelswrtegenwoordiger te Lon- den is verzocht, al het mogelijke te doen, om eeni doodVonnis' te voorkomen. Met het oog op de daadhverkelijke belang- stelling van den Paus, is aan den Britschen vertegeniwoordiger te Rome geseind, Z. H. van Engelands sympathie en steun in dezen GIHHETMJE WAJPENDEIPoTS. In- April van het vorig jaar werd te Leip zig hadden' zich gister daarvoor te verant- wooaden de directeur van de kliniek, alsmede een viertal andere personen. De voomaamste beklaagdd was de koopman Prager uit Dres den. Hij werd tot vijtf maanden gevangenis- straf en een boete van 100.000 mark veroor- deeld. De student Trubner werd' veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een boete van> 100.000 mark, terwijl aan de andere be- klaagdien' ieder een boete van 100.000 mark, terWijl a an de andere beklaagden ieder een boete van 100.000 marie werd opgelegd. In het slot Kaputh bij Potsdam zijn 10 ldsten met wapens, waahbij acht macninelge- weren, in beslag genomen. De bewoner van het kasteel weigerde inlichtingen te versitrek- ken omiirent de herkomst der wapens. ITALle EN (DE ONTWAPENPNG. Naar .van weldngeliichte zijde wordt ge meld, trdft de Italiaansdhe regeering maatre gelen om het voorfbestaan te verzekeren van wapenfabrieken, alsmede van alile fabrieken; die oorlogsmateriaal kunnen vervaaidigen. IDE OOSTENRIJK19GHE FINANOIeN. Bdj het indienen der voorloopiige begrootihg verklaarde de Oostenrijksche minister van fi nancial Kienbock in den Nat. Raad, dat de finandeele toestand, ofschoon nog steeds een- zeer emstig1 probleem, tocb volstrekt niet on- gunsti'g was. Met het oog op de ervaring der laatste maandenl kon men zeggen, dat desa- neering des lands in veel sneller tempo ge- sdhiedde, dan de Volkenbond had verwacht. EEN BRIUTAL'E OPLICHTSTER GEARRESTEERD. Te Rijssd is dezer dagen een vrouw gear resteerd-, zekere Moranval, die reeds eenige maanden werd gezocht wegens vele oplichtin- gen. Meestal placht zij zidi bij de uitoefening van haar beroep barones te noemen en op deze wijze wist zij te Parijs, Havre, Rennes, Saumur en tal van andere plaatsen sladitof- fers te maken. Te Dijon had zij het wenschelijker gevon- den een andere rol te spelen. Daar was zij comtesse de Vigny geworden en had- in de omstreken van die stad een moode villa ge- huurd. Iederen morgen' reed' zij in een prachtigen gehuurden auto naar Dijon. Haar koslbare tolletten, de mooie auto en haar titel maakten natuurlijk op de winkeliers den gewenschten indruk. Juweliers, zoowel als kleermakers en banketbakkers verlemden haar crediet en waren bovendien nog zeer vereerd met zulk een hoog bezoek. Zelfs van haar chauffeur wist zij een som van vijfhonderd francs te leenen." Op zekerent d ag bezocht de opl ichtster eeni waarzegster, wier roem wijd in den omtirek verspreid was. Deze voorspelde haar uit de kaarten een schitterende toekomst. Zoozeer geloofde de kaartlegster blijikbaar zelf in haar helderziendheid, dat zij niet weigerde, toen haar dilute haar 2000 francs ter leen vroeg. Had zij- slechts even verder haar al- wetende kaarten geraadplieegt, dan had zij stellig ook wel voorzien, dat zij haar gdd mooit meer zou terug krijgen. Toen de leveranciers eenigen tip later aan dte villa hun rekeningen kwarnen presentee- ren moesten zij tot hun omitsteltenis vememen, dat hun voomame fclrnit naar een onbekende bestemming was vertrokken. De vrouw werd door de rechtbank te Rijs- sel veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar. DE VROUW IN HET 9PEL. Dezer dagen' heeft er, naar de „Daily Chronicle" mddt, een1 hevige kloppartij pdaats gehad in Victoria Street te Louden. Twee meisjes waren wat aan het wandelen met twee jongelui, toen twee andere jonge mannen, eveneens goede kennissen van de beide meisjes, hun achterop kwamen. Toen de laatstgenoemde jongelieden zagen dat twee anderen hun waren voor geweest, ontstaken zij in woede. Er ontstond een twist. Ondertus- sch^n waren van beide partdjen eenige vrien den ten tooneele verschenen, wa§rdoor er on- geveer twintig personen in het conflict betrok- ken werdien. iHet spreekt vanzelf dat de eerste kliap spoedig gegeven was. Onmidldiellijk waren toen de poppen aan't dan sen. Men gaf el- kaar er flink van langs. Door omstaodera werd in allerijl politic gehaald, Deze scheid- de de vedi tersbazen en nam zeven personen in hechtenis. DE DIEFSTAL IN HET DUITSCHE GE ZANTSCHAP TE ROME. De geheimzinnige inbraak in het Duitsche gezantschap te Rome wordt nog voortdurend geheirnzinoiger. Het gezantschap blijff vol- houden, dat de dieven van plan waren, di- plomatieke stukken te ontvreemden, doch wei- gert nadere inlichtingen te vertrekken. De po litic weet van de -geheele zask vrijwd niets. Inmididels doen allerlei geruchten en ver- klaringen de ronde. Men bev#eert zdfs, al dus de Romeinsche correspondent van de „Chicago Tribune", dat het incident het te- rugroepen van dam Duilschen gezant ten ge- volge zal hebben,* daar dleze niet zou hebben gehandeld in overeenstemming met de dipio- matieke gebruiken. Men zegt namelijk, dat hij, zoodra er iets van de imbraakplannen was uitgelekt, het de- partement van Buitenlandsche Zaken had moeten inlichten. In plaats daarvan organiseerde hij zelf op het gezantschap een soort politie; deze be- trapte twee vain de drie dieven en hield hen dertien uur gevangen, waarna zij werden on- derworpen aan een 'kniisverhoor, zooals men dat tijdens den oorlog aan krijgsgevangenen placht af te nemeni. Voorts beweert men, dat de dieven, om een einde te maken aan hun kwelling, maar bekenden, dat zij een politic- ken diefstali wilden plegen en' het op bepaalde documenten hadden .gemunt welke bekente- nis zij echter onmiddellijk herriepen, nadat zij aan de politie waren uitgeleverdl. Volgens anderen' waren de gevangenen werkelijk leden van een intemationale die- ven'bende die er haar specialiteit van maakt, belangrijike documenten te stelien om die dan voor grof geld aan de bdanghebbende regee- ringen te verkoopen. In dit geval zouden zij een fortuintje verwacht hebben in de Duit sche ambassade, en wel in den vorm van geheime verdragen tusschen Duitschland en Rusland, waarvan de documenftien te Rapal- lo werden ondlerteekend en in Italie worden bewaard. Zij zouden in de meening verkeerd hebben, dat eenige regeeriogen voor die stukken millioenen over hadden. En eindelijk doet er nog een gerucht de ronde, wlgens hetwelk de dieven zich mees- ter hadden willen maken van een half mil lioen lire aan bankpapier, welk bedrag zicn in de brandkast van' het gezantschap zou be vinden. KORTE BDRIGHTEN. iDe 'Duitsche regeering heeift 4® millioen f ouden marken gezonden naar de Bank van mgeland ter inlossing van de op heden ver- vallande z.g. Belgisdhe schatkistbiljetten, die in September van het vorige jaar op girond der schadeloosstdlingsverpliditingen' aan Beligie overgegeven en door Zwitsersche ban- ken igedisconteerdl werden. 'Te Trehnitz is eeni afdeelingsleider der Rossbach-organisatie gearresteerd op grond van de wet tot beschenminigi der Duitsche re- piubliek. DAMES-CONFBCTIE. ZIJDEN en WOLLEN JAPONSTOFFEN. Firma J. H. WILLERS, Tel. 247. Larkin, de bekende Iersche volksleider, die in de Vereenigde Staten wegens anarchis- tische propaganda tot eenige iaren gevange nisstraf werd veroordeeld, doen onlangs gra- tie kreeg en op vrije voeten werd' gesteld, wil- de naar Canada reizen. IHdj werd evenwel niet in dit land toegelaten. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, heeft de regeering te Angora besloten am- nestie te verleenenl aanr alle Turk en, die als Grieksche onderdanen in bet Grieksche leger hebebn gestreden en in Kleln-Azie krijgsge- vangeni werden' gemaakt. Gemengd Nieuws EEN NEDERLANDER IN DUITSCH LAND VEROORDEELD. Een Nedeilandsch onderdaan is wegens verboden invoer van spiritus, welke met een Rijtaaak naar Keulen is vervoerd, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en vierhon- derd millioen mark boete. Twee andere be klaagden in deze zaak, die van Duitsche nati onaliteit waren,#werden vrijgesproken. VOOR DEN ZOMERTIJD. Het Comite van Actie inzake het handha- ven van den Zomertijd, heeft thans reeds 370.000 adhaesie-betuigingen ontvangea. SCHOOLBRAND. Te Bamflair is gisteren de houten hulp- school bij Terapd (Gron.) geheel afgebxaud. De kinderen hadden juist de school verlaten. DE ELBURGSCHE RAADSTWISTEN. De rechtbank heeft het Elburgsche gemeen- teraadslid J. v. d. P. wegens smaadschrift veroordeeld' tot 25 boete, of 5 dagen hecht. DE RIJKSMIDDELEN. De rijiksmiddelen hebben over tie afgdoo- pen maand ruim by, millioen meer opge- bracht dan over Februari 1922; over de eer ste twee maanden ruim f 10 millioen. meer dan over die periode in 1922. DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. In de gisteravond gehouden lledenvergade- ring van de R.K. kiesvereeniging te Utredit is het verzoek van den heer F. W. Swane, om weer als lid der vereeniging te worden1 toege laten, na uitvoerige discussies, afgewezen met 100 tegen 22 stemmen en 5 stemmen bianco EEN KOSTBAAR GESCHENK. De heer E. ten Cafe Jt.. te Almelo heeft aan het bestuur van het Algemeen Ziekenhuis'al- daar bericht, dat hij een som beschikbaar stelt voor het bouwen van' een paviljoen, plaats biedende voor 36 bedden. Is er in Alkmaar ook niet zoo'n weldoener te vinden DE ACTIE VOOR DEN. ZOMERTIJD. De heer de Vos van. Steentv.iijk heeft aan den Minister van Bionenliandscbe Zaken ge- vraagd of waar. naar luid van art. 1 der wet van 23 Maart 1918 telken jare tijdig hij in het St.bl. en de St.ct. te plaatsen besluit de dag wordt bepaald, waarop tusschen l?f iMaart en 9 October de wetteQjlke tijd met een uur wordt vervroegd eerlang zoodanig beslui't kan worden tegemoet gezien. En of de Minister niet van oordeel is, dat daarme- de geenszins behocrt te worden gewacht, totdat over het wetsvoorstel-Braat tot in- trekking van deze wet de wetgevenide macht een beslissing heeft genomen, naardien zoo- doenide ten gevolge van het gebruik maken van het recht van initiatief, een wettdijk voonschrift tdjdelijk bui'ten weiking zou wor den gesteld. DE NIEUWE KERK TE DELFT. Men meldt uit Delft aan de N. R. Ct.: Op een der gewelvem van den kooromgang in de Nieuwe Kerk zijn vanmorgen eenige geschilderde omamenten en figuren .ontdekt. Omtrent de kunstwaiarde is nog niets te zeggen'. EEN MISLU'KTE POGING TOT WINU KELROOF. Door den goudsmit T. T. de Wit, Nieuwe Binnenweg te Rotterdam is volgens de Tel. aangifte gedaan., dat hij Woensdagavond in zijn winkel door drie onbekende mammen is aangevallen. Even voor het sluitiiigsuur, ne gen uur, kwameh driie personen binnen, die goudenringen wenschten te zien. Ze waren nogal lastig in hun keuze, zoodat het over negenen was, toen zij nog niet tot een besluit waren gekomen. Ten einde te voldoen aan .de politieverordening, deed de winkelier die deur daarom op die kniip. Het zal ongeveer 14 mi- nnten over .negen zijn geweest, toen een der drie mannen De Wit bij den kraag nam, te gen den grond sloeg em hem trachtte te wur- gen. De tweede liet het rolluik zakken, opdlat buitenstaanders niet zouden zien. wat zich in den winkel afspedde. Op het nevig gegil van De Wit kwam eeni broer C. de Wit, met zijn tante naar voren. Het drietal achtte het toen raadzaam de vliuchf te nemen. Zij de den de knip van de deur en smelden naar bui- ten. In; een van de drie. mannen meende de heer De Wit een vroegeren schoolkameraiad te herkennen. DC BEZETTINO' VAN HET RUHRGEBIED. iHet departement van buitenlandsche za ken maakt belkend, dat, volgens ontvangen bericht, door de betrofcken. regeeringen in be- ginsel besloten is, dat door de bezettiagsauto- JMIAilSiir 1S0ERAKT. tip vPTtzHSnprpn

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1