DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K. BAAS, Vierstaten, ALKMAAR. I No. 65. Honderd vjjf en twintigste Jaargang. 1923 Dft nummer bestaat utt 3 Maries' JJbonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 moanden f2—ft*, per post f2.50. Bewljsn. 5 et Advertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsmlmte. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. ZATERDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 17 MAART De Kamer van Koophandelen het wetsontwerp tot tydeUlke beperklng van den lnvoer van schoenwerk. Ia de dezer dagen hier ter stede gehouden vergadering van die Kamer van Koophandel in Holland^ Noorderkwartier iSi met zeven tegen zes stemmen besloten adhaesie te be- .tuigen aan eem adres van de Kamer van Koophandel te Amsterdam waarin bezwaren worden ontwiklkeld tegen het wetsontwerp tot tijdelijike beperking van den invoer van schoenwerk. De minderbeid der Kamer, ofschoon prin- cipieel voor handhaving van 'bet vrijhandels- stelsei, oordeelde, dat de omstandighedeiu in die sehoenindu-drie van dien aard waren, dat noodmaatregelen tegen den inJvoer dien- den genomen te worden. Ziedaar een korfca mededeeling die heel eenvoudig en' natuiurlijik lijikt, maar waarin in weinige regels een 'beeld van den algemee- nen twijlfeli en onzdkerheid wordt gegeven waarin bet geheele Nederlandsche volk thans vorkeert en ook een beeld van den verwoeden strijd! dien er op bet oogenblik tusschen de protectiondsten en de overtuigde vooratanders van het vrij-handelsstelsel wordt uitgevochten. 'Het komt aides in de enkele hiedboven aan- gevem regels van een eenvoudig couranten- aricbt tot uitdng. Er wordt in gemeldl dat de voorstanders van ons vrijhandelstelsel in de K. v. K. ten- slot te tocbo nog de overwinaing behaald heb- Iben over de twijfelaars, die, hoewel in bet al- gemeen ook geen bewonderaars van protec- tionistische maatregelen, den nood van be- paalde ind'ustirteen zoo hoog gestegen ach- ten, dat voor ben het oogenblik 'is aangebro ken waarop zij regeeringsdmmenging ter voorkoming van het te niet gaan van kost- baar bedrijfsleven noodzakelijk achten. 'Het vraagstuk loont zeer zeker de moeite van een nadore bespreking. Het gaat er am of than® het tiidatip al dan niet gekomen! is, dat wiji noodgedwongen mogen afwijken van het vrij|handelsbeginsel onzer hamdel&politiek. De regeering ineent, dat dit tijdstip thans inderdaad voor een der meest bedreigde in dustrieen is aamgebroken. Dfe minister van Arbeid beeft bij1 de Twee- de Kamer een wetsontwerp ingediend tot itdjdielijke beperking van den invoer van schoenwerk. ■En oogenblikkelijik komen thans alle over tuigde vrijlhandelaren 'in het'geweer aller- eerst natuurlijk zij, die onder geen enkele voorwaarde van protectie willen weten en daamaast de minder overtuigden, die in noodgevallen slechts voor korten tijd hum goedkeuring aan protectionistische maatre gelen wilien hechten, maar van oordeel zijn, dat de nood zelfs in de schoenindustrie nog niet groot genoeg is om regeeringsinmen- ging op dit oogenblik reeds te rechtvaardi- gen. Het vraagstuk' is niet nieuw en ook in dit blad reeds meermalen besproken, geworden. Wie zich nog herinnert dat wiji ongeveer een- jaar geleden een drietal artikelen over „De wijziging der Arbeidswet als midde! tot verlaging van productie-prijzen" scbreven, kan weten hoe wiji toen reeds regeeiringsin- meening het laatste en slechto in uiterste ge- valien toelaatbare radlmiddel genoemd heb- ben. De allereersite maatregel dien men van regeeringszijde ten bate van de consumenten dat is in de toekomsit ten bate van het al- gemeem nemen kan, is veriichting van den op de bedrijven rustenden zwaren druik der wettelijke voorschriften. Elijkt dit geen voldoende resultaat te 'heb- ben, dan moaten de loonen naar beneden. En eerst daama is in het zidkte-proees on zer indiuskrie het tdj'dstip voor de regeering als heelmeesteres aangebroken om door het nemen van tijidelijke beschemnende nood maatregelen het gevaar van bet teniet gaan van waardevol1 bedrijifskven af te weren. Zoo is het vraagstuk vanuit het standpunt van de groOte giroep der consumenten bezien. En hoe krachtig wiji ook steeds voor de be- langen der Nederlandsche ind'ustrieen op de •bres wilien staan, ten! slotte gaat biji ons het belang der consumenten boven dat der fabri- kanten. Omdat wij steedls van meeraing zijn, dat de industrieen er ten bate van de consumen ten moeteni zijn en niet de consumenten ten bate van de industrieen. 'De consument wiens belangen v66r alles behartigd dienen «te worden, is het meest ge- baat door lage prijzen van de meest voorko- mende gebruiksartikelen1. Hiji profiteert al'lereerist van de buiten- landscne concurrentie en hii zal wanneer die concurrentie door valuta-oorzakeji niet al te abnormaal is geen medelijden heb- ben met Hol'landsche industrieen die z66 duur produceeren, dat voor baar fabrikaten geen afzetgebied meetr gevonden' wordt. H'iji zal, alvorens hij beschertningsmaat- regelen voor die industrieen zal goedkeuren, allereerst eischen', dat daiar met voldoen- de wetteliike bepalingen tot voorkoming van een uitbuitin gs-eysteem eenerzijda zoo lang en zoo intensief mogelijk tegen norma- le loonen geweffkt wordt en anderzijds dat eigenaren, diirecteuren en aandeeLhouders met een' zoo gering mogelijike wrnst genoegen nemen. Is fadjl overtuigd, dat die factoren aan- wezig zijn, is hij, dus overtuigd, dat eeni be- paalde Nederlandsche industrie zoo goedr koop mogelijk produceert en ziet bij. dat die Industrie desondaoks door abnormal'e econo- miscbe omstandigheden' ten gronde dreigt te gaan, eerst dan is het tijdstip aangebroken waarop hiji zich kan afvragen of regeerings- dnmenging toelaatbaar kan geacht worden. 'Hij; moet zich dan alilereenst afvragen Of de in' nood' verkeerende industrie inderdaad Otstaansrecht heeft. Stel dat er h'ier te landie voor hooge prij- zen geproduceerd wordt, dat wij' steeds veel dkooper en in voldoenden voorraad uit buiteniland kunnen betrekken, dan is er geen enkele reden waarOm wij die overbodl- e Nederlandsche industrie door kostbare eschermingsmaiatregelen kunstmatig in het leven moet en houden Het algemeen belang eischt dan dat zij baar eigen natuurlijlken dood sterft. Regeeringsbescherming mag niet het kunstoatig in het levembouden zijn van on- dememingen die geen' bestaansrecht meer heb- ben, maar slechts daar gegeven worden waar gievaar. bestaat dat onze nuttige vaderland- sdhe industrie als later normalere toe- standen teruggekeerd zijn een te duchtigen knauw zon hSben gefcregen. De vraag is dus mu slechts of de Neder landsche schoenindustrie over het algemeen' voor ons land onmisbaar moet genoemd worden' en zoo dit het geval geacht wordt, of voor haar werkelijk het tijdstip van regee- rings-inmenging is aangebrokeni. Natuurlijk zeggen de schoenfabrikanten bier vast van overtuigd te zijn, maar hun be lang is niet bet algemeen! belang. Maar ook de weridieden bij de schoenfa- bricage betrokken al zijn dit er ook niet zoovedzullen, met de noodgedwongen sluiting der fabridken en werkeloosheid voor oogen, verzekeren, dat de schoenindustrie dringend besoherming noodig heeft. •Dat is alles -heel begrijfpelijlk, maar laten wij nu eens even nagaan wat daar tegen- over staat. Een' invoerverbod van' schoenwerk zal bin- neni korterem of langeren tijidi het goedkoo- pere buitenlandsche schoenwerk van de markt doen verdwijlnen. E>e vraag naar schoenlwerk blijft en het ubliek wordt dus genoodzaakt het Neder- andsdie fabrikaat te koopen, dat juist door de uitschakeling van do concurrentie een boogen prijs zal kunneni bedingen'. De schoenem worden dus duurder en te- genover bet feit, dat eenige duizenden ar- :beiders aan werkeloosheid zijn ontkomen, staat het feit,, dat hondendduizenden andere adbeiders meer geld dan vroeger voor dure schoenem moeteni uitgeven. Is het, van deze zijlde bekefcen, dan niet veel beter, de met werkeloosheid bedreigde aPbeidePs uit de schoenindustrie in den cri- sistijd op andere wijze te steunen en niet over te gaan tot het uitvaardigen van een invoer-verbod waarvan het geheele Neder landsche volk de dupe zal moeten worden? Het vraagstuk is oogenschijril'ijk van ge ring belang. Want schoenen koopt men niet iederen dag en het doet er betrekkelijk nog -weinig toe of men er twee- of driemaal's jaars een paar gulden meer of minder voor zal moeten oetalen. Maar 'hiet vraagstuk dient van eeni geheel andere zijde bekeken te worden. Het tijdelijk beperken van den invoer dient beschouwd te worden als de eerste stap op het hellend vlak van het protectionisme en wie beseft welken gevaarlijken weg na dien eersten weifelenden' stap betreden zal wor den, mag niet nalaten tern krachtigste tegen elke niet absoluut noodzakelijke regeerings- inmeniging te protestaeren. Want wat wij hi'erboven over de schoenen geschreven hebben, dreigt weldra op velerlel andere artikeleni van dagelijlksch gebruik toe- passelijk te zullen worden. Als de schoenifabricage besdhermd wordt, zullen in eeni ommezien talrijke andere in pi in der gunstige omstandigheden verkee rende industrieen om regeeringsbescherming vragen. Men kan de eene industrie niet weigeren wat men de andere toestaat en bet gevolg van den thans reeds van verschillende zijden op de regeering uitgieoefenden aandrang zal zijn, dat er taf van invoerveiboden zullen uitgevaardigd' worden, waarvan een alge- meene prijsstijging van vele onmisbare arti kelen het gevolg zal zijn. In plaats van ten krachtigste voort te gaan op den weg ter bestrij'ding van de duurte zullen1. wiji eeni kunstmatige prijsver- ihooging in het leven roepen, waarvan het geheele Nederlandsche volk de dupe zal zijn. En nu moge mem wel zeggen, dat de re geering baar steun slechts tot 1 Januari van het volgende jaar wil verleenen; maar bet is te begrijpen, d?t de Nederlandsche In dustrie de verkregen beschemming niet spoe- dig prijs zal geveni en; dat men: het Volgend jaar bstsogen zal1, dat het entijdig intrdrken van de geboden besehermimg de Industrie ea- herroepelijk ten gronde zal doen gaan. En net is nu wel reeds te Yoorspellen dat een verkmging der invoerverbod en dan heel wat gemakkelijker zaL gaan dan thans bet invoeren daarvan. Een noodzakelijk gevolg van de prijsstij- ~'ng van tali van artikelen zal zijn, dat t Nederlandsche fabrikaat op de wereTd- markt niet langer concurreeren kan' waar- door die export-industrie aan bandeni gekgd wordit. Bedenkt men daaibtj-, dat het buitenlahd represaille-maatregelen kan nemen, waar- door daar de invoer van afgewerkte fabrika ten en ook de uitvoer van de hier te lande iienoodigde grondstoffen en ihalf-fabrikaten belemmerd wordt, dan- is het duidelijk dat een belangrijk deeli onzer industrie in groote moeildjlkheden gebracht wordit. Het gevolg daarvan zal voor vele indus- trieele- en transportondernemingen werke loosheid zijn: eni door de beschermende re- geeringsimaatsregelen zal dus werkeloosheid niet weggenomeni maar eenvoudig verplaatst worden. Wie dat alles nagaat zal sledhts in het allemoodizakelijikste geval tot regeeringsin- menging wilien adviseeren en wie dan tevens bedenkt dat in de schoen-industrie nog niet zoo lang geleden goede winsten gemaakt werden, acbt zeker ten opzichte van deze in dustrie de tijd van ondemnijning van ons vrm'i-handelsstelsel nog niet gekomen. Heit Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer "bewijst wel dat de regeering er niet zoo ;emakkeldjk in slagen zal de noodzakelijk- eid der invoerveiboden aammemelijk te maken. Wiji juichen elke poging toe om het verzet tegen de voorgestelde regeeringstmaatregelen be steunen en wij kunnen dan ook niet an ders dan over het dezer dagen door de Ka mer van Koophandel in Noord-Hollands Noordericwartier genomen besluit onze groo te voldoening uitspreken. Buitenland DE BEZETTINO VAN HIET RUHR- OEBIE'D. Al komen dan oofof een drietal tegenspra- ken van bemiddelingspogiaigen, ioch drlngt zich de vraag op of werkelijk heeiemaal naet aan bamiddeling gedacht wordt. De Daily Mail heeft uit Parijs vernomen, dat Frankrijk en Belgie alle betniddeling van neutralen zullen afwijzen en dat Duitschland maar via zijn gezamtsicbap te Parijs heit schadevergoedingsvraagstuk in Spreking moet brengeni of door zijn medie- deelingen te zenden aan den secretaris-gene- raal der commiissie van herstel. Inmiddels komen uit Duitschland bericb- ten, die doen vennoeden, dat men daar niet afkeerig is van' het aanknoopen van ond'er- handelmgen ook al Zijn de rranschen nog .aan de Ruhr (men weet dat de nationalisten in Duitschland zich steeds tegen een derge- lijlk voomemen heben verzet, dat zij misda- dig tegen het land noemen, enz.) Wel wordt nog ontkend dat er reeds stappen zouden onderonmen zijn olin bemiddeling te verkrij- gen. Een andere aanwijlzing dat beide partijen het elkaar wel ieis gemakkelijker wil'len, ma ken, ail wi'len ze hd: nog niet openlijk er- kennem, is het steeds weer deni nadruk leggen in Franikrijik, dat annexatie van het Ruinrge- bied iheelemaal naet in de bedoeling ligt. Door deze beide lichtpuntjes zou men thans volgenS een draadloos bericht uit Lon- den daar den toestand1 wat betreft een toena- dering iets gunstigar inzien. Mogelijk zal men in 'Ddwningstreet hierin aanleiding vin- den tot het afleggen van de gister door ons ook vertnelde verklaring, die wijst op indirec- te bemiddeling doordat ziji aan Duitschland den wenk geeft zijn planinen1 (waartnee de ©uitsobe industrieeLm in de eerste plaaiis moeten instemmeni) tot alle naties te richten, opda zij zoodoende vanzelf tot Frankrijk en iBelgiie zouden komen. Engelandi zal daarbij dan zeker er op rekenen dat eeni op die ma- nier tot Frankrijk en Bdgie gekomen Duitsch plan geen afwdjlzing zonder meer zal ontmoeten. Dit laatste nu lijkt ook niet waarschijnlijk, veeleer zou men verwachten dat die 'beide ianden een dergeldjke gelegenbeid om de Rubr-actie op voorshen eeTvolle wijze te sta- ken gretig zullen aanvaarden. Want dat zij nog veel boofdbrekene zal veroorzaken, staat wel vast, het resultaat van de ondememing is niet eVenredig aan de kosten, terwijl zij bovendien nog een groote haat zaait, die in strijd is met elke vwbroederingsgedachte. In de eeretfvoigenda dirie dagen zullen nog zooveel troepen naar het Ruhrgebied warden gezonden, aat er op elke 45 imwoners een sold'aat is. En dat alles in hoofdzaak, omdat Ehiitsohland ten achter was gdbleven in de levering van 8 pet. van de opgelegde hoe- veelheidi henstelkolen. Om aan de wfet gele- verde hoeveelheid toe te komen; zal er nog heel 'w.at Fransdb en Bdgisch pens on eel moeteni komen, want wat er tot dusven is ver kregen, beteekent nog niet veel, ondanks alle uitzettingen, anrestaties, enz. Allieen Woensdag en Donderdag zijn er in bet oude bezette gebied nog 235 personien uifgewezen. net spoorwegveTkeer in de Palfs staat bij- na geheel stil door de beschinking, d'at de spoorwegarbeiders daar onder het beheer der bfzd+ingsauteriteitm zijn gesteld. Van Zondag af verlteten daarop alte Duitsche be- ambten en arbeiders de stations en spoorweg- wenkplaatsen. In 'het zuidielijk gedeelte van het bezette gebied zijn weer groote troepenbewegingen. l en zuiden van de W'upper is de om de En- gelsche zone giemaakite roog nog verder uit- gebreid, RiinOerath en Catnerghaiusen zijn door de Franschen bezet. De 'didelijke vermeerdering van het effec- tiief der r ransche troepen in het Ruhrgebied is het gevolg van het aanstaand vertrek van een ailosiangscontmgent, zegt vergoelijkend een bericht uit Parijs. Een emstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad te Friemersheim bij Trier, waar een troepentrein op een ledigen goederentrein hep. Vclgens het B. T. A. zou een soldaat zijn gedood en drie soldaten en diie spoorweg arbeiders zijn gewond. Het Wolff-bureau dieelt mede, dat er meer dooden waren en daaronder ook een' paar Duitsche arbeiders, die door de Franschen waren aangeworven. Het Hbld. spreekt van nog meer dooden en1 noemt het getal 40, terwijl bovendien nog velen zwaar zouden zijn gekwetst. De met den trein mee- gevoerde paarden lagen verminkt onder de overblijfselen van den trein. Welke bericht- geving hier de juiste is, zal nog nader moe ten blijken en ook of sabotage de oorzaak is, zooals het B. T. A. doet voorkomen. Di'tzelfde bureau spreekt tegen, dat bij het gister vermelde incident te Recklinghausen1 in het machine-depot drie Duitschera zouden zijn doodgeschotenhet zou er slechts ten geweest zijn. Veel nieuws kornt er niet veel uit het Ruhr gebied. Van Duitsche zijde wordt een heele serie uitwijzingen, arrestaties, ook van mijn- autoriteiten en vonnissen gemeld, door de be* zettingsautoriteiten opgelegd, boeten zelfs tot 15 millioeni mark, maar zoo iets is al niet nieuw meer en) op een paar millioen meer of minder komt het niet aan. Zelfs de pred'ikan- teni worden onder oensuur gesteld, een twee- tal dominee's zijn reeds ter verantwoording geroepen, omdat ziji in hun preek deni toe- stand van het Ruhrgebier haddeni ter spra- ke gebracht, Dobler ig der blad „Rheinischer Her old" de inspecteur. g{ Te Coblentz rijn in verb and met de ver- woesting der drukkerij van hiet separatisten- van pblitie en de redhter van in6tructie gear- resteerd en weggevoerd. Natuurldjk, die sc.. peratisten moeten beschennd worden 1 'De voedselvoorziemng van Essen schijnt ■voor geruimen) tijd ver^kerd'. Peulvnuchten, meel en! vetteni zijn in groote hoeVeelheden aanwezig, doch aan vleesch en melk is gebrek, daar de streken, welke deze beide producten leverden, bezet zijn. Dientengevol- ge is de kindersterrte met 20.8 pet., de sterf- te aan tuberculose met 25.2 pet. verhoogd. Verschrikkelijk! De Franschen maken melding van ver schillende daden van sabotage, gepleegd door Duitschers. Het ergste van de gevallen is de veraieling van 3 kilometer telegraaflijo en die van veertiert electrische geleidingen te Coblenz enl Dusseldorf, waarvan het iaerstel minstens zes maandeni zal vorderen. In verband met de sabotage, heeft de in tergeallieerde commissie voor het Rijnland eeni ordomnantie uifgevaardigdl, die iederee die de telefoon- en telegraafdradenl vemielt, met levenslange diwangarbeid straft. Op het gemilitariseerde traject Essen: Steele voeren de Franschen op de door hen geleide treineni thans de te Steele gearres- teerde heerenl Amtsgerichtsrat 'Kaditz en Oeheimrat Wirtz mede, uit vrees voor sabo tage. Eerstgenoemde moest hedenlmorgen reeds te 4 uur op de locomotief meerijden. HET VERVOER VAN GOEDEKEN UIT BEZET GEBIED. De Geallieerde Commissie voor het Rijn land heeft bepaald, dat goederem kunnen worden verzonden uit het bezette gebied op den' linker Rijnoever; die bestemd zijn voor de geallieerde regeeringen of onderdanen, in- dien het zuivere handelstramsacties betreffen en wanneer de betaling der goederen reeds hebben plaats gehad. DE GRENZE'N TUSSCHEN DUITSCH LAND EN TSJEGHO-SLOWAKIJE. De intergelalieerde commissie voor de grensbepaling tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitsch Opper-Silezie, kenden de gemieente Saudan aan Tsjecho-Stowakije toe en gaf die kleine tot nu toe onder Tsjechisch bestuur staande kolonie Rakowier aan Duitschland te- rug. 'Hiermee is dd grens tusschen' Duitsch land en Tsjecho-Slowakije definitief geregeld, echter geheel in een voor Ehiitschland ongun sitigen zin. DE TURKSCHE KWESTI'E. Gemeld wordt, dat de eerste bijeenkomst van de geallieerde deskunidigen te Londen in verband met de Turksdhe tegenvoonstellen vermoedelijk Woensdag a.s. plaats vindeu Men verwacht niet, dat de besprekingen tot ver in de daaropvolgende week zullen' du- ren. De Japansche deskundigen, die aan de on- derhandelingen te Lausanne deelnamen, zul len naar alle waarschijnlijfcheid eveneens de besprekingen te Lontdien bijwonen. Neville Henderson, de Hooge Gommissaris te Konstantinopd, die naar Engeland terug- keert, brengt dien volledigen tekst van de te- genvoorstellenl van' Angora medle. VEROORDE'ELD IN BEZET GEBIED. Te Dortmund is de Kriminalkommissar Liinscheid door den Franschen krijgsraad tot Prflzen yanaf f 3760.—. VERTEGENWOORDIGER Telefoon Intero. 602 2 X bellen- een jaar gevangenisstraf en een miLlioen mark boete veroordeeld, omdat hij indertijd een man had doen amresteeren, die biji de Franschen werk had gevraagd. HET SCHADELOOSSTELLINGS- VRAAGSTUK NAAR DEN1 VOLKEN- BOND? De Engelsche staatsman Robert Cecil heett het Britsche standpunt om de schadevergoe- dingskwestie aan den Volkenbond voor re leggen, verdedgd in' de vergadering van de Britsche Volkenbondsvereeniging. Indien men de groote intemationale moeilijkheid van de schadevergoedingen met succes wilde op- lossen, zei hij, moet een afdoende beveiliging voor Frankrijk tegen een aanval van Duitsch land worden ontworpen. Hij geloofde niet, dat een waarborgingsverdrag, gesiotcn basschen Frankrijk, Duitschland en Engeland, in En geland zou worden aanvaard. Hij zag in; dat er moeilijk te dragen bezwaren' tegen beston- dcn. Er was iets mter dan een drie-mogend- hedenverdrag noodig. Hij meende, dat een of ander voorstel, neerkomende op cen waar- borgingsverdrag in den Volkenbond, het eeni ge middel was, om uit de moeilijkheid te gem- ken, met name een algemeene waarborg, openstaande voor alle Ianden- van Europa, en, feitelijk, van de wereld, zoodat zij niet alleen Frankrijk's veiligheid tegen DupitscMand, doch ook Duitschland's veiligheid tegen Frankrijk zouden waarborgen. Robert Cecil achtte het de moeite waard, het in de Fran- sche pers geopperde denkbedd emstig in overweging te nemen, om, teneinde Frank rijk's oostgrens te beveiligen, een z6ne tus schen Frankrijk en Duitschland te demilitari- seeren en te neutraliseeren. Hij geloofde, dat 'n zoodanige neutraliseering kon plaats heb ben door bemiddeling van den Volkenbond. Wat de kwestie der schadevergoedingen be treft, geloofde Robert Cecil, dat wanneer men maar eerst de oorzaak had weggenomen, dk- de volken belette om het vraagstuk onpartij- dig in overwegmg te nemen, het, indien het aan den Volkenbond werd voorgelegd; in zeer korten tijd zonder moeite zou worden opge- lost. Een van de voorwaarden voor een zoo danige oplossing was, dat Duitschland er toe bewogen werd, toe te treden tot den Volken bond. Hij sprak de hoop uit, dat de Britsche regeering de eerete de beste gelegenheid zou aangrijpen, een op dezen grondsiag gebaseer- de politick te volgen. EEN AA'RDBEVI'NG IN JOEGO'SLAVIe. Omtrent deze aardbeving, die door de seis-. mograaf van het Kon. Nederl. Meteorolo- gisdi Instituut blijkens eem telegram in ons nummer van Donderdag werd geregistreerd, wordt thans nader. gemePd: De aardbeving, waarvan het centrum ongeveer 110 K.M. van Belgroda verwijderd is, was z66 sterk, dlat twee naalden van het waamemlin.gsapparaat te Belgrade braken. Gedurende 15 minuten achitereen werd de aardbeving door de appa- raten aangegeven. Te Belgrade is geen groote schade veroorzaakt. Uit Bosnie en Dal- matie werden echter groote verwoestingen aangericht, dat er aldlaar vijf huizen zijn in- gestort, terwijl vele fabrie'ksschoorsteenen emstig bescihadigd' werden. Van verscheidene huizen zijn de muren zwaar beschadigd1. Te Monastir is groote schade aangericht De machines van de tabaksfabrieken aldaar zijn ten deele onbruikbaar gewordto, zoodat de werkzaamheden moesten worden gestaaikt. Voorts zijn te Ragoesa em Cattaro verschiedde- ne gebouwen ingestorf. Ook te Neusatz werdten twee emstige aard- schokken waargenomen. Naar uit Boekarest wordt gemield, is het bij de behandeling van het wetsontwerp be- 'treffende de grondwetsberziening, in het par- lement tot stormachtige toonedlen gekomen. Toen de president aan een lid der oppositie het woord ontnam, vielen de afgevaardigden van de oppositie, met stokken gewapend, de Kameriedeo aan, die tot de regeeringspar- tijen behooren of deze steunen. Dientenge- volge ontstond1 er in de zittingszaal een for- meele vechtpartij; waaraan ook door het pu- bliek, dat zich op de tribunes bevood en dat zich toegang tot de zaal wist te verschaffen, werd deelgenomen. Meer dan 30 afgevaardigden werden ge wond. De vice-president van het parlement heeft in verband met dit incident zijn ontslag ingediend. EX-KDNINGIN MILENA. f Kontogin' Milena van Montenegro, wier overlijden wij gistenen onder dte telegramJtnen meldden, werd den 22en Apri" 1847 te Tschevo in het „land der Zwarte Bergtn" boren, als dochter van den wojwode Pe Voekotitdi. Den 27en October 1860, dus reeds op 13-jarigen leeftijd, huwdle ze met den zes jaar ouderm komting Nicolaas I Petrowitch Negosch, van Montenegro, die ruim1 twee maanden te voren den froon had bestegen ALRMAARSCHE Bnkk

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1