Sieepi gt! V Ons Raadselhoekje. lederen dag naar uw werk. afgemat <n uit- geput door pijn in dan rug? Biji duizenden is ddt het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want mees- temtijds is de oorzaak een nierkrwaal, die door foster's Rugpijn Nieren Pilien verzacht en gebeterd kan wordien. Nierkwalm komen veel voor onder aide standera, maar worden zoo dakwijls verwaar- loosd, omdat ziji zich zoo ongemerkt jaren- lang kunnen ontwickelen. zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de brood- winner, noch de mocder van het gezin kun nen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt be- grepen, voldoenide rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezonc iVoortdurende rugpijn is eeni waarscnuwing van nierzwaite, even a ls pijnlijke, ongeregel- de urineloozing en abnormaal uitzlende urine. En als giji tevens last hebt van rheu- matische pijn en, hoofdpijn, vermoeidiheid, zmuwachtigheid eni duizelighdd, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraan- doeningen het gemakkelajlkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pilien om de zwakke nieren op te wekken, te ver- zachten, te verstericem en genezen. Ziji zijn over de geheele wereld bekenid. Ziji genezen niet alles en werkeni niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het ieit, dat zij alleen en zeker -op de nieren en1 blaas werken, ver- klaart het groote succes van Foster's Rug pijn Nieren Pilien. Verkrdjgpaar in apothekeni eni drogistzaken h 1.75 per doos. Jezus een zonnegod was. Ten alien tijlde hebben de christen en den nadruk gelegd op de opstanddng en- de he- melvaart eni da ardoor is Jezus geworden een god voor de onderdrukkers, om de armen te- vree te houden, een wreker van de slaven. De armen hebben zich zelf hoop verschaft uit de Jezus-leer door de gedachte aan wraak hiemamaals, door het uiten van de hoop op later ongeluk der rijlken in de he! en eigen geluk in den' hemd. Echter, het pieeken1 over he! en hemel, zei spr., heeft nog nooit een rijke weerhouden om te pogen nog rijker te worden. Altijid is de Ohristusprediking er op bere- kend geweest om de armen zoet te houden Zij was nooit anders dan een klasse-gods- dienst, waardoor zij een' vloek, is voor de armen en ondendrukten. De kerk trachtte alle oppositie te smoren. Na een korte pauze, waarin de heer Zo- merddjk mededeelde dat spoedig weer verga- deringen zullen worden gehouden, waar resp. optreden dr. Jan v. d. Brink en de ex- Idoosterling v. Gemeren, ging spr. na wat van de Christusprediking de maatschappe- lijke gevolgen zijn geweest. De slavengeest, die door de Jezus-leer ge- kweekt wordt, is en wordt door dien staat be- nut. De pausen matigden zich het recht aan om de wereldlijlke macht uit te oefenen en vorstenkronen te verleenen. De vorsten, die zich door den paus lieten kronen, erkenden daarmede dezen als Stedehouder van Chris- tus. De christdijfce leer werd eerst uitgebuit door den p&us, daarna door de vorsten en ten slotte door d'e Calvinisten. Daarom werd prins Willem van Oramije 'calvinistisdh en moesten Napoleon en Bismarck steun zoeken bij de geloovigen1. De leer van de wederopstanding en van de voorbeschikking heeft de menschen met het sterven verzoend, zelfs met het sterven op het s lagveidi of door een ziekte als gevolg van den oorlog. Ziji leiddewfok tot berusting in1 een groote zu iigelingensterfte, omdat im- mers de overleden zuigeling een eqgel zou worden. Met nog meer voorbeelden trachtte spr. aan te toon en, dat het Christendom het lij- den op aarde wilde en onderdanigheidi en onderworpeniheid van de menschen aan de boven' hen gestelden in rang en stand. Een andere fout van het Christendom is volgens spr. dat het de vrouw verlaagt. De vrouw werd door de kerk als onreln besehouwd en dus was ook het huwelijk diit. Vandaar dat de geesteliiken in celibaat moest leven. Toen men bemerjcte, dat de man zon der de vrouw niet wilde leven, maakte men van het huwelijk eem sacrament Hierop zei spr., dat de koloniale mogend- hedenl altijd eerst zendelingem naar devreem- de streken zondeni om berusting te prediken, en daaraa militairen om de a'ldus ontwapen- den te onderwerpen. Wanneer het Christendom zegt: Vrede op aarde, beteekent dit: Tevredenlheid op aarde, verzoening met het lijd'en bier op a aide. Dan weer spr. op het oorlogsgevaar van thans, dat door de kerken eni hare leer niet gekeerd kani worden. Het modeme socialisme, dat de begeerten der menschen naar geluk hier op aarde op- wekt, alleen geluk kunnen bremgen en bevrijding van het godsbegrip aldus besloot spr. zijn met verbazende vlugheid uitgespro- ken betoog, waarin hijl de namen noemde van een groot aantal geleerdien.. Van de geleo-eniheid tot het stellen1 .van vrageni en: het voeren van debat maakte gebruik de heer M. Zwaan, die vroeg naar een verklaring van het atheistishe begrip over de rede. Deze vraag werd door den heer Constantse uitvoerig beantwoord. Hierna sloot de neer Zomerdijk de verga- uering. PR E D1 KB E'URTE N. I18 Maart. Alkmaar. Oroote kerk, 10 uur, 'Ds. Vinke. H. Avond- maal. Kapel, 10.30 uur, Ds. Baar, bevestiging nieuwe leden. Avond, 6 uiir, Ds. de Pree, dankzegging. Woensdagavond, 7 uur, Ds. Verwaal, Voorbereiding H. Avondmaal. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, Mej. Jolles, van wormerveer. Remonstrantsche kerk, 10.30 uur, Ds. Cramer. Gereformeerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, 'Ds. Meijer, Heid. Cat. Zon- dag 45. nerstetd Apostolische Qemeente, 10 uur en nam. 5 uur, ben evens Donderdagavond 8 uur, samenkomst. Ev. Luihersche kerk, 10.30 uur, Ds. H. Makkink, be\r. nieuwe leden. LEGER DES HEILS. Zondag 18 Maart: 7 uur v.m. bidstend; 10 uur v.m. heiligings-samenkorast3 uur 9.30 uur, Ds na. openbare eiawskomsi; 7.30 ins h-fl openbare samenkomst. 20 Mrt., uur n.m. soidatm-caaMBbMnst. 21 Mrt, 8 uur a.m., openbare samenkomst. 22 Mil 8 uur a.m., openbare samenkomst. UIT DE OM GEVING. Herv. Gemeente. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Roobol. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Kapel Elim, 10 uur en avond 630 uur, de heer Stavenga. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur Ds. Kooiji, Voorber.; 6 uur, Ds. Kooij, Be vestiging van nieuwe leden. Geref. kerk, 's rnorg. Leesdienst; namidd Ds. Meijer van Alkmaar. Doopsgez. kerk, 10 uur, Ds. de Jong. CALLANTSOOG, geen dienst. DIRK SHORN, 10 uur, Ds. Staal. 'EENIGENBiURO, 10 uur, 'Ds. Snetlage. EOMOND-BINNEN, 10 uur, Ds. le Gras. Co'llecte Nansen-Comite. GRAFT, geen dienst. HEER-HOGOWAARD, Broekema. Gereformeerde Kerk, 2 uur, Ds. Femhout van St. Pancras. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. H. Pee- ters Jr. van Amsterdam. HEN8BROEK, 9.30 uur, Ds. de Buck. Bevestiging Lidmaten. HOOGKARSPEL, 9.30 uur, Ds. Kastein. HOOGWOUD, geen dienst, vacature. KOEDIJK, geen dienst. LI MM EN, 10 uur, Ds. Bosch. NOORD-SCHARWOUDE, geen dienst, vacature. OB DAM, 10 uur, Ds. Kruiizinga. OOST-ORAFTDIJIK, om. 2 uur, Ds. Beep. OUDE-NIEDORP, 10 uur, Ds. Buiskool OU'DKARiSPEL, geen samenkomst, vac OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. OTERiLEEK, 10 uur, Eta. J. Nijenhuis Ockhuijsen. PETTEN, geen dienst. 22 Mrf. rnn. 7 uur, Gemeente-avond' On- derweip: Protestanisch Gemeenieleven. SCHERIM ERHORN, 10 uur, Ds. Boerem donk. STOMiPETORiEN, 10 unr, Ds. Heep, be vestiging lidmaten. ST. PANCRAS, 9.30 uur, Ds. Verwaal van Alikmaar; nam. 3 uur, Ds. Buiskool. Gereformeerde keik, 9.30 uur, Da. Fem hout. URSEM, geen dienst, vacature. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds Oter- doom. WINK'EL, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur, Da. van Meurs. ZUID-SCHERMER, run. 2 uur, Ds. Boe- nendonk. (Gedeelteiijik ontleend aan de Wesrt-Fr. Kerkbode.) OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ In de maand Febru'ari werd de Openbare Leeszaal eni Boekerij alhier met de volgende boekwerken uitgebreid: 77 Oosthoe&s Gdllustr. Encyctopiaedie. Dl. 9. Perth-Staatsgez. B 35 J. te Winkel. De ontwikkelingsgang der Ned. Lettenkunde. le dl. (2 dl.) 2e dr. C 2751II Querido. Manue Peet. C 601b K- Wasck. Arnold Fronde's eerste liefde. 5. Streuvels. Prutske. J. A. Visscher. Toen de heide riep. C. Viebig. Onder den Vrijheids- boom. L. Bertrand. Naar de groote stad. W. Shakespaere. Miacbeth, d. Jac. v. Looy. E. Mlkkelsen, John Dalle. S. Lagerldf, Vonken. P. Benoit, De weg der reuzeni. Delbriick, Viari6tfi. rt. Rider Haggard, „Zij". A. Hutchinson. De gelukldge held. A. von Rantzaa. De derde F. Kbche. De firma Christiaan Ro- zenkamp. 686 E. Walshe en O. Sargent. Pro Li beria te. 687 M. Bowen. Met ijzeren hand. 2e dr. 688 A. Mason. In de villa Roza. 3 689 E. Mikkelsen. Benoordeni wet en recht. 3 690 J. Cur wood, Uit het land van Ka zan de Wolfshond. P. Kyne, The three Godfathers. A. Hutchinson. If Winter comes. Meded. v. h. Bur v. d. Bestuursza- ken der buitenbezittingen bew. d. ih. Encycl. Bur. Afl. XXIX. Sc. ran. (G.) J. Ellas. Schetsen uit de Gescbdede- nis van ons Zeewezien. le dl. 1568-1652. 100a Jaarciffers v. ih. Koninkrijik der Ne- derlanden. RSjk in Europa, 1921. (O.) - 104d Stat. v. Nled. no. 362: Stat. v. 4 Sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den (food C 884 C 885 D 67 5 D 676 D 677 D 678 D 679 D 680 D 681 D 682 D 683 D 684 D 685 341 G 342 108 K 362 over 1921. (0 L 107e. Stat. v. Ned. Oven:, v. d. Belasting- druk v. h. linkomen en het vermo- gen v. alle gemeenten des Rifles over het belastingjaar 1922 1923. - 108b'Stat. v. Ned. no. 363: Crimineele Stat, over het jaar 1921. (G.) N 131b Apocriefe boeken, De, bew. d. M Luther. R 57 II M. SIrag Jzn. Bturgerliflre Bouw- kunde. Dl. 2. Vet 1—8. 183 H. Blum. Furst Bismarck und Seine Zeit. 6 Bnd. und Anhaug. V 184 J. de Stoppelaar. 'Balthasar de Mou- cheron. Aanwinsten der Kinderbibliotbeek. Cb 3d E. Turner. De benigel. 3fBridgid en de bengd. 27f r. Kok. 't Parijsche nichtje 27g Loula Almerus. 62a Hontg, M. De nichtjes van tante Dorkamp. 62eTonnie Beekhout. 62fOm en bij de Sprenkelouwe. 62gMies. 62h Het buisje aan't Wilgmpad 172a F. Farrar. Een Schooljongen, of van kwaad tot erger. 173a R. Kipling Etaer voImw «pge- GEM. DIENST DER ARBEID5- BEMIDDELING, ENZ. DOELENSTRAAT. Kcetelooze bemiddeling voor werigevers en werknemers. Geopend op werkdagen van 9 uur voorm. tot 1 uur nam. en van 4—5 uur nam. Za- terdaga van 912 voorm. Voor werknemers uitsluitend van 911 uur en Maaadag- ea Donderdagavond van 7—8 uur. M a n n e nAangeboden1 agent voor ievensverzekering, 1 baggermac, 1 bakker, 1 bakkersleerling, 1 banketbakker, 1 bankwer- ker, 1 boekbinder, 1 boekdrukker, 4 boeren- axbeiders, 1 bouwk. teekenaar, 1 constructie- werkcr, 1 drukker-zetter, 1 drukkerijbmder, 1 dectricien, 1 lundeeringswerker, 6 grondwer kers, 1 incasseerder, 1 instrumemtmaker, 11 kantoorbedienden, 2 kellners, 1 ketelmaker, 1 kistenmaker, 2 kleermakers, 2 klinkers, 4 koet- siers, 2 kruideniersbedienden, 2 landarbeiders, 3 letterzetters, 2 loopjongens, 2 machinate houtbewerkers, 3 madnne-bankwerkera, machinisten-stoker, 1 magazijnbediende, metselaars, 12 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 1 plaatwerker, 1 scheepsbouwer, 10 schildera, 2 schippers, 3 schoenmakers, 12 sigarenma- kers, 1 sigarensorteerder, 1 sigarenkistenplak- ker, 1 slijper, 2 smeden, 4 stokers, 2 tabans werkerx, 9 timmerlieden, 1 tknmermansleerl.L 2 tuinlieden, 2 wagenmakers, 2 wakers, 1 ijzerboorder, 1 ijzergieter, 1 ijzerwerker, 1 zandvormer, 1 zetter-drukleer, 1 zuivelbewer- ker en 56 losse arbdders. Geplaaist: 3 grondwerkers, 1 jongen voor magazijnwerk, 1 scheepsbouwer, 2 schilders: 2 schippers, 1 tinunerman en 2 tuinlieden. Gevraagd: Agenten voor ziekteverzeker- ring (ongevalleaverz en gezinspolis), 1 jon gen voor magazijnwerk en 1 jongste kantoor- bediende. Vjouwen Aangeboden1 asaurtente in de huishouding, 1 huishoudster, 1 typiste en 1 werkster. Gevraagd2 dagmeisjes, 1 R.* K. dagmeisje, 2 dienstboden en 1 werkster. Alkmaar, 17 Maart 1923. De Directeur, P. KIKKERT. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1923. Op 18 Maart zal geopend zijn de apotheek van den heer C. M. B. Wanna, Mient 11. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts 6en- der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) t6t den vol genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Provinciaal Nienws UIT OTERLEEK. (Vexvolg gemeenteraadsvergademg.) 14. Van Ged- Staten was een schrijven in- gekomen naar aanleiding van de borgstelling van den gemeente-ontvanger. Volgens Ged. Staten behoorde de borgstelling van 600 tot 2000 te worden verhoogd en de bedra- gen in kas boven 2000 bij een bankinstelling of andere genoemde plaats te worden gedepo- neerd. De voorzitter decide mede, dat Burg, en Weth. den gemeente-ontvanger daarover heb ben gehoord en van den functionnaris vema- men, dat hij geen bezwaren had de borgstel ling tot dat hooge bedrag te aanvaarden. Nadat de heer Zeeman de idee opperde om 600 borgstelling te handhaven en sommen daarboven te deponeeren, verklaarde de voor zitter, dat dte gemeente-ontvanger reeds met iemand was overeengekomen de 2000 voor hem borg te zijn, waarop de Raad besloot aan de wenschen van Ged. Staten te voldoen. De heer Bootes stelde voor een verordening voor den gemeente-ontvanger vast te stellen, vooral met het oog op het aanstellen van een opvolger van dec heer Van der Lippe, indien deze ontslag mocht nemen. De voorzitter wenschte de ontvanger op den ouden voet zijn functie te laten waamemen, gezien de beginselen, overeengekomen in em vorige vergadering. De heer Zeeman steunde den voorzitter', om op die manier nogmaals te waardeeren let jarcnlange correct vervullen van den taak, den heeren v.d. Lippe opgelegd, waarmede de vergadering algemieen imstemde. De heer Bontes stelde zich tevTedkn. met lefgeen uit de discussies naar voren is geko- men. Hij had meer uit voorzorg gesproken, zonder aan den tegenwoordigen toestand iets te veranderen «n trok zijn voorstbl in. 15. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Kramer Glijnis, om zijn boerderij aan de Drie Koningshoofden aan te sluiteu aan het net van het G E. B-, was van de ichteommissie een rapport ingekomen van't onderzoek naar de mogelijkheid en de kosten daartoe. Dit rapport werd door den heer Zee- man toegelicht. Vanaf de dokterswoning langs de zuidzijde van de Noordervaart zouden zich 12 perceelen kunnen aansluiten, waarvan 8 zich hebben opgegeven, dit dadelijk te doen, de overige vrij zeker, zeide spreker. Voort- gaand, zeide spreker, dat de kosten lager zul len zijn dan 2 jaar geleden. Nu 8 zich aanslui ten, worden deze lichlen gedragen en worden meer inwoners gebaat. De kosten zullen 355 per jaar bedragen aan het G. E. B. Het daarstellen der 36 paten, de geheele uitbrei- ding van het net, met huisaansluitingen en meters, zal 1850 bedragen. Als jaarlijks 160 wordt afgelost enz. 150 meer aan maximale belasting wordt betaald, zijn de costen 355. De reserve G. E. B. bedraagt thans 360. Uit deze hoofdzaken concludeerde de Raad, dat uitbreiding nuttig was en werd besloten, B. en W. op te dragen deze zaak veider in over leg met de lichtconunissie tot een goede uitvoering te brengen. Nadat de Raad een kwartiertje in comite lad vergaderd, werd in openbare zitting defi- nitief tot uitbreiding van het electriscn net over te gaan en de lichtcommissie het toezicht op te dragen, prijsopgave te vragen aan een paar deskundigen, die reeds een1 kostenbereke- ning hadden gemaakt. De heer Zeeman stelde nu voor, dat de Raad een besluit zou nemen tot het aangaan van een geldleening van buy 1500. Daartoe werd besloten. Gezien da gunstig® toestand der financial van het O. E. B., werd na toelichting van den heer Zeeman be- sic tea een leersmg aan a gum groot J 1500, tegea 5H pet 'ajaars, met alleasing van J 250 jaara, te begianen in 1925. Bij de rondvraag vroeg de heer' Bontes nog eena of een stembureau te stiehfen te Stompe- toren niet noodig wordt geoordeeld. B. en W. wenschten het ems genomeo be sluit te handhaven. Verder informeerde spr. of, gezien de ver ordening op het onderwijs aan buitenleerlin- gen te Alkmaar, de Raad niet van oordeel is, dat de vergoeding op zekeren leeftijdsgnens nient op te houden voor die leerlingen, die de cursussen aan de schoien te Alkmaar hebben kunnen afloopen. De heer Spaan zeide, dat de steun van de gemeente eindigt als het einddiploma is uitge- reikt ,al moge dit door niet overgaan in een volgende klasse aan de school een paar jaar langer duren. De heer Dekker vond het voorstel-Bontes overbodig. B. en W. hebben het recht om elke a an vraag van de ouders om tegemr etkoming bij verlenging van de studie der kinderen, na onderzoek, te vertengen. De heer Zeeman maakte B. en W. er attent op, dat iemand uit een woning aan de Noor dervaart is gezet en zeker het ver laten percee onbewoonbaar kan worden verklaard. De voorzitter was met het feit bekend. Spr. heeft gehoord, dat de eigenaar plan heeft he perceel iets op te knappen of een andere be- stemming te geven. Hij zegde toe, contrite te houden, opdat v66r een nieuwe bewooer zich er in vestigt, het huis de gesitelde eisrjifmi voldoet. Hierna sluiting. UIT SCHERMERHORN. Donderdtogmorgwi vergadcrds dN Huui dezer gemeente. Afwezig de heer D. Rue. Voorzitter-Secretaxis de heer B. Meindam- ma. Na behandeling der ingekomen stukken kwam het eeoigste punt van de agenda, de wijziging van het Raadsbesluit tot voorloo- pige vaststellmg van de Gemeenite-begrooting dimst 1921, in besprckong. De heer Kail is was zeer nieuwsgierig naar het verslag van de commissie die een dezier dagen hare opwachting bij Gedeputeerde Staten had gemaakt. De heer C. Groot deed hiervan verslag. Ged. Staten hadden de commissie geadvi- seerd den post van 500, destijds zonder goedkeuring van den Raad, voor een ambte- naar ter secretarie uitgetrokken op de Be- grooting dienst 1921, op die Begrooting te zetten. Die heer Bakker protesteende heftig tegen deze manier. Spreker deed den voorzitter ver- wijten. De voorzitter zeide tech reeds zijn excuus te hebben aangeboden voor de door hem', zonder toestemming van den Raad, gedane handelingen. De heer Bakker vond' dit excuus niet vol- doende. Na eenige minder aangename dis- cussien over dit onderwerp werd tot stem ming overgegaan. Besloten werd den post alsnog op de be grooting te plaaitsen. De heer Kalis stemde onder protest v66r. De heeren Bakker eni Oostwouder stemden tegen. Rondvraiaz: De heer C. Groot iniformeerde of de door- vaartwijdte van de brug over de ringvaart in de Schermer aan de eiischen voldeed, daar hiennede anders bij het bouwen van een nieu we brug rekiening diende gehouden te wor den. De voorzitter dieelde mede, dlat blijkens in- gewonnen informaties door den gemeente- opzichter de doorvaartwijdte zoo Ikon blijven als zij, thans is. De heer Bakiker vroeg of het niet gewemschi was, met het oog op de as. Gemeenteraadsverkiezing, van Stompetoren naar Schermerhom een voertuig tc 'laten loopen voor de menschen, die den afstand niet te best meer kumnen afleggen. Over dit punt moest tenslotte nog gestemd1 worden. Besloten' werd met 4 tegen 2: stem* men (die van de heeren Westerhof en Groot) eenmaa'l van Stompetoren naar Schermer- iorn een auto te laiten rijdien. De heer Oostwouder zag gaame, in ver santi met een' paar klachten, hem ter oore comen, dat de boomer, staande bij de graafplaats gesnoeid werden. Hieraan zou worden voldlaan. Vender drong de heer Oostwouder er op aam, dat bij de a.s. verkiezing niet meer de straat voor reel amedoelei nden gelbruikt werd1, zooals de vorige maal, met name door de A. R. partij was gedaan. Spreker zaig liiever, diat er biljetten aangeplakt werden. Alle kiesvereemgingen zullen in verband liermede in dien' zdn worden aangeschreven Hierna sluiting. UIT SINT PANCRAS. In het bestuur van het nieuw gevormde Ziekenfonds zijn de heeren A. Stammes, .3. Bruin en G. Boo Azp.., resp. als voorzit ter, secretaris en penningmeester gekozen. Buitenland DE CYCLOON IN AMlERIKA. Naar uit New York aan de „Times" word! gemeld, in het aantal slachtoffens van den igeweldigen storm, die Maandag j.l. boven vele staten in het Zuiden en midden van Noord-Amerika woedde, thans gestegen tot zes-en-veertig, terwijll het aantal zwaar ge- wondlen de itweehondend' reeds heetft over sell reden. De aangerichte sidhade beloopt vele milllioenen dollars. De telefoon- en' telegxaaflijnen, die over londerden kilometers vemieldi waren, zijn thans door hiulplijnen vervamgen. Het zat echter nog wel eenigen iijjd duren, alvorens men den geheelen omvang der aafflgerichte verwoestingen zal kumnen overzien. 'Het ergst woedde de orkaam te Pinson en Reanburg in Tennessee, waar twee-en-twin- tiig personen werden gedoodi en vijf-en-zeven- tig igewond. Deze plaatsen zdjn bijna gelheel met den grand! igelijlk gemaakt. In de omge- ving wist men mets van den noodtoestand' .in dieze plaatsen, totdat een, jongen uit Pinson in het nabijgelegen Jackson aamkwam. Hij had ziich met levensgevaar door den stort- vloed en' in de volslagen duistemis in allerijl daarheem begevem om hulp te halen. In Kentucky zijn negen personen gedood en tachtig igewond; de achade in1 <ian staat wordt geechat op em millliom dollar. In Ohio werden twee personen gedoed; het aan tal gewonden in echter zeer groot, daar vele personen' door den gewddigen wind tegen ge. bouwen werden geslingerd of door rtuikken puim tverden igetroffen. De publieke bedrijven en Yerkeereimiddelen in Michigan ledien 'eea sidhade, welke op andierhalf millioen dollar wordt geslchat. In den staat Wisconsin vie! zooved sneeuw, dat het geheele verkeer er door werd stopgezet. iDoor een defect aan de centrale te Kilbourn werd de stroomvoorzie- ning van twintig siteden afgesneden. In dezen staat gingen echter geen menschenllevens ver- loren. Te Chicago heetft men urenlanig getracht, per draadlooze de ,^iestrande" treinen te vindem, waarbiji de medewerking van particu- lieren, die 'n ontvangapparaat bezaten,, werd' ingeroepen. Omtrent de hevige oiDcanen, welke de laat- ste dagen aan de Ikusten van de Vereenigde ■Staten hebben gewoedi, worden uit Halifax de volgende bij|zonderheden geseind' De schoener .Elizabeth Howard", die 'Maandag jl. hier toinnenliep, rapporteerde, dat er door de hooge golven vier mannen wa ren over Iboordi gespoeldl. Kort na dit ongeluk werden opnieuw drie leden van de beman- ning over boord gespoeld, doch deze konden zich geluikkig aan de touwen vastgrijpen, zoo- dat zij konden worden gered1. 'De schoener geraakte vervolgens in een ortkaan verzeild en werd met 'groote snelheid voortgedreven. Bij na was het vaartuig te pletter geslagen tegen de kusten van het Sable Island, dat tot Nieuw Schotland behoort. In de nabijheid van dit schip had de schoener „Hiden CoSlen" met'dfe dementen te kampen. Het sdhip verging en twee mannen viielen in ziee. De rest van de bemanning, die zich in wanhoop aan het wrak vastklampte, was Vriidag j.l. door den* schoener .Elizabeth and" Howa gered- EEN ROOFMDORD. Te Pimasens (Palts) werd een 21-jarige koopman in de nabijheid zijner woning dood gevonden. Het lijjk vertoonde verschillende steken of snedien in het gelaat en een doode- lijlce wond aan het achterhoofd. Hlet horloge en de portefeuille van den vermoorde waren veidwenen. Bij het onddrzoek kwam men op heit spoor van twee Marokkaansche soldaten. Dezen waren kort voor middenoach t in de woning van een insiiaillateur binnengekomen, bij wien zij zoogenaamd' een huiszoeking wilden doen. Het gelukte dezen echter, de kas, waarop die imdringere het gemunt hadden, in veiligheid te brengen. Nladat de Marokkanen vertrok- ken waren, bezochten zij een in de nabijheid gelegen cafe, dat zij kort voor den moord ver- lieten. Dit feit gaf dien rechter van instriictie aan leiding, dm Franschm commandant te ver- zoeken een onderzoek te Imogen insitellen bij de in de Turnhalle ondergebrachte militai- ren Dit onderzoek had tot resultaat, dat een der Marokkanen door getuigen herkeed werd. Het horloge en de portefeuille van den ver moorde werden op hem gevonden. De beide Marokkanen bevinden zich in het huis van bewaring te Pinnasens. OP'LGSSINGEN DER RAADSEES UIT T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Bamsteen. Nar, been, aster, bast. Houtzaagmolien. 3. Vuurland: vuur, land 4. /?iool, viool. Voor kleineren. 1. Pruim, ruim. Kaartenhuis. Kraai, tent, hart, ui, staart. 3. Houd, pond, maud, rond. 'Rika, wat doet Jaap aan de karn? Hem had iik toch verboden er aan te komien (Arnhem.) De meeste menschen gelooven iets niet, v66r zij het zien. (Hengelo.) Hoe hij, zijn stem ook uitzette, zijn roepen bleef vruchteloos. (Mook en Epe.) OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1Wdke stad- op Sumatra maaik je van bange lamp? 2. Met 2 behoor ik tot ons land, doch met S tot Denemarken. 3. Mijn geheel noemt een zangvogel en wordt met 9 letters geschreven. 9, 8, 2, 4, 5 noemt een lichaamsdeel van een visch. 6, 3, 4, 5 is een tijdsverioop. 9, 2, f>, 1 is een lichaamsdeel van een mensch en van sommige dieren. 16, 3, 4, 5 is een roofdier. 9, 2, 7, 9 is een giebouw. 4. Vaoi welken meisjesnaam, die met 4 let ters geschreven wordt, lmn je door om- zetting der letters em aardrijkskundigeti naam vormen, die in Noord-Amerika thuis hoort? Voor kleineren. Met k hen ik heel gevaarlijik, met d een wapen, met t iemand, die verschillende talen spreekt en met v ben ik em ver- zameling menschen. 2. Plaats in deze 9 vakjes 2 K 1 D 4 A IT IN z66, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden te lezen krijgt: 1em deel van een boom'. 2. een meisjesnaam. 3. iets, dat een Vloeistof kan bevatten. 3. Mijn eerste died is em drank, mijn1 tweede em ander woord voor stroomend water en mijin geheel em stadje in Zeeuwsch- Vlaanderen. 4. Vetborgen struiken." Alleen op die Me helling moest Jacob remmen. Is deze jas mij niet veel te lang? Van den nieuwen gieter was de broewr in Gerda's perk gevallen.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6