DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 66. 1923 MAANDAG 19 MAART Dit nummer bestaat uit 2 bladen Honderd Yflf Oil twilltigste Jaargang. Abonneinentsprljs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brie yen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Bedactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteui: Tj N. ADEMA. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHJRGEBIED, Het begint aau de Ruhr steeds meer op eeu oorlogstoestand te gelijken. Telken dage ko men er weer nieuwe bepalingen, die de vrij- heid der bevolking weer meer aan banden leg- gen dan de vorige. Zoo is thans over de stad Ehrenbreitstein door de Franschen de uitzcm- dermgstoestand geproclameerd. Het verkeer op de straten is van acht uur's avonds tot zes uur 'smorgens slechts toegestaan aan perso nen, die daarvoor bijzondere vergunning heb- ben m aan vroedvrouwen en geneesheeren. In Dusseldorf zijn weer drie stations bezet. Te Bochum duurt de afsluiting van het centrum der stad nog steeds voOrt, zij is de laatste paar dagen zelfs nog strenger gewor- den De kolenhandelaar Ludwig daar ter stede is het slachtoffer er van geworden, toen hij, na door een Fransche patrouille naar zijn pas te zijn gcvraagd, deze niet terstond kon vinden. Hij werd meegenomen en zijn twee makkers trachtten te vergeefs zijn vrijiating te verkrij- gen Toen zij zich verwijderd hadden, vielen schoten. Zij vonden Ludwig met bloed bedekt /iggen en de geroepen geneesheer kon siechts den dood constateeren. Van nog een ander bloedig incident wordt melding gemaakt, voorgevallen te Karthaus. Een Franscb officier, die in gezelschap van Marokkanen was, eischte de ontruiming van een cafe, ofschoon het sluitingsuur nog niet was aangebrcken. Toen een spoorwegman dit den officier wilde duidelijk maken, werd hij door laatstgenoemde met een rijzweep tegen den grond geslagen en daarop zander meer doodgeschoten- Het is moeilijk te controleeren of dit bericht (van Duitsche zijde) juist is, de Franschen zullen het gebeurde wel andere vertellen, maar zooals het daar staat blijkt er een ontoe- laatbaar eigenmachtig, heerschzuchtig optre- den uit, dat den Franschen ongetwijfeld voel kwaad kan doen. Eigendunkelijk optreden blijkt ook het feit, dat twee Fransche soldaten op de Rijnbrug aan een Zwitsersche dame haar baar geld (Zwitsersche franken) ontnamen. Toen zij in het wachtlokaal daarover haar beklag deed, sloeg men, ofschoon officieren aanwezig wa- ren, temauwernood acht op haar, zoodat zij onverrichterzake moest vertrekken Dc bezettingsitroepen schijnen het er op ge- zet te hebben om alle vrienden van Frankrijk teleur te stellen. Ook tegenover Engeland hebben zij weer een onvriendelijke daad bedreven. Nadat van die zijde reeds is geklaagd over bernoeilijking van den handel door de bezetting, hebben de Fransche miiitaire autoriteiten thans het Duit sche stoomschip „Badenia", van de Hamburg- sche reederij „Hallmann und Springer", dat den 12en Maart van Keulen naar Londen vertrok, bij Ruhrort aangehouden cn gedwom- gen naar Keulen terug te keeren, om daar de voor Lcnden bestemde lading te lossen. Een bloedig incident is Zaterdagnacht te Essen voorgevallen. Daar is h.l. naar de Crt. meldt, een Fransche soldaat venraoordi, een jongeman van 22 jaar, die behoorde tot een regiment, dat gisteren zoii worden aigclost en naar Frankrijk zou terugkeeren Hij bevond zich in het sousterraim van een tot het station bciioorend gebouw, toen een onbekende door het keldcrraam een schot op hem loste, dat hem in bet voorhoofd trofDe soldaat was op slag dood. Een Fransche patrouille arres- teerde alle stationneerende taxichauffeurs. Op een Duitscher, die vluchtte, werd ge- schoten. Hij is gistermiddag aan de bekomcn wonden overleden. In Fransche kringen ge- loot\ met, dat hij de dader is geweest. Tot nog toe zijn tegen de gemeente Essen geen sancties toegepast. De berichtgever van de Crt. voegt hieraan toe: „Wij vernemen ovengens uit de beste bron, dat de mededce- ling van generaal Caron, dat bij het eerste Fransche slachtoffer, dat weer zou vallen, de onderburgemeester van Bur, die als gijze- laar gearresteerd is, zou worden terecntge- scehdi, een bedreiging is, die onder geen om- standiglieden zat worden uitgevoerd." In Bur, dat gelijk men weet, het tooneel is geweest van een bloedbad, heeft het stadsbe- scuur bevel gekregen om alle postduiven in te ieveren, die daarop aile werden doodgescho ten Of men ook bang is voor het overbrengen van berichten! Naar uit Gelsenkirchen gemeld wordt, is de eerste burgemeester der stad Biir, dr. Zini- mermann, weder op vrije voeten gesteld. De bevelvoerende generaal verklaarde hem, dat het ingestelde ondvrzoek aan het lichj; had ge- bracht, dat de stad Biir en de bevolking aan den moord op de twee Fransche officieren geen schuld hadden en dat de daad door le- den van de Schupo was geptoegd. De daders waren de beambte der crimineele politie Burckhof en de electrotechnicus Wintersha- gen. Beiden waren bij him vluchit doodge schoten. Van Duitsche zijde wordt hierbij opgemerkt dat men zonder twijfel heeft kunnen vaststel- len, dat de beambte der crimineele politie Burckhof zich op den bewusten avond op 4 K.M. van de plaats van den moord heeft op- gehouden Wintershagen had toevalligerwijs het ongeluk dat hijl in het huis van Burckhof woonde, op grond waarvan hij uitsluitend werd gearresteerd. De Franschen hebben, nu de bevoHdng van Bur de laatste paar dagen kalm was, eenige verzachting aangebracht in de bepalingen omtrent den staat van beleg Het verkeer op straat des nachts is weer toegestaan, terwijl de openbare vermakelijkheden 'later mogen sluiten. De Franschen schijnen nu ook tegen de ma- chinefabrieken op te treden. Ondcr miiitaire bedekking is een Fransche deputatie met ge- weld binnengedrongen in de Rheinischc Me- tallwaren- und Maschinenfabrik. De poor- ten naar den spoorweg werden opengebro- ken. Het geheele personeel heeft de werk- plaatsen verlaten en begaf zich naar de open- gebroken toegangen. Te Trier is het bureau van het Duitsche spoorwegbestuur door de Franschen overval- len en uitgeplunderd. Door het Fransche politiegerechf te Lan dau zijn de spoorwegarbeiders Bayer en Mit- schang, wegens propaganda voor de Ruhi- cotlecte, veroordeeld tot 5000 mark boete en ■70 dagen gevangenisstraf. De „Dinslakener Generalanzeiger" is van den 15en tot den 21 en dezer verboden De „Dortimunder General Anzeiger" is voot aen duur van veertien dagen verboden wegens het publiceeresn van een oproep der Duitsche Vereeniging voor den Vrede. Te Julich heeft een Belgische commissie acht millioen mark van geld der regeering in beslag genomen. Wij hebben al eens eerder gelegenheid ge- had te wijzen op de vriendelijkheid der bezet ting tegenover de Comimunisten. Het volgen- de is er weer een frappant staaltje vanTe Dinslaken nam de Duitsche politie commu- nistische vlugschriften in beslag en daarop verschenen beambteni van de Belgische cri mineele politie, die de schrifturen opeischten met de verklaring, dat tegen de verspreiding geen bezwaar b^tond. Te Hamborn hebben vijjf comtmuinistische leiders des nachita alle door de Duitschers aangeplakte bilietten afgescheurd. Wederkee- rige vriendelijkheid! Op het traject Dhistmrg1Dusseldorf zijn de rails over 5 M. afstand vernield. De Franschen hebben drie personen als gijlze- laars gearresteerd. Te Dusseldorp is een organisaitie, die volgens het B. T. A. sabotage ten doel had, ontdelkt. De leider er van, de postbeambte Riezius, is gearresteerd. Er schijtnt reeds heel wat gesaboteerd te zijn. <De directe telefoni- sohe verbindingen tusschen Mainz, Ludwigs- hafen, Neustadt en Coblenz zijn fenminste verbrOken. Over de toenaderingsgeruchten en mogelij- ke interventie schrijlvende, verklaart de Fran sche pers zich over het algemeen zeer seep tisch. Zij( drihgt op volhouden aan, dan za! Duitschland wel ziwichten en betalen. De Fransche regeering laat de wereld weer eens hooren, dat zij ook thans nog elike foemidde- ling als een onvriendelijike handeling zal be- schouwen' en uitsluitend rechtstreeksche voor- stellen der Duitsche regeering zal onderzoe- ken. Staat Belgie geheel aan de zijde van Poin- care? Krachtens de officieele mededeelingen na de Brusselsche conferentie zou men net wel meenen, maar er komt daarover ook al ander geluid, en ofschoon de eensgezindiheid van beide landen daarna nog eens geroemd werd, herhaalt de socialistische „Peuple" we der de bewering, dat er ernstig vensdiil van raeening bestaat tusschen de Belgische en de Fransche regeeringen omtrent de resultaten waartoe de bezetting van het Ruhrgebied zou moeten leiden. Het bladi zegt, dat het biieen- roepen eener .tiweede conferentie, ditmaal te Parijs, over dezel'fde materie, het beste bewijs is, dat men te Birussel niet tot overeenstem- ming is kunnen geraken. Blijikens een bericht in de Crt. heeft rijks president 'Ebert gisteren te Hannover een rede gehouden over de bezetting en hare oorza- ken, waarbij hij liet uitkomen, dat Duitsch- land alsnog gaarne bereid is tot onderhande- len. Zou er nu geen middel gevonden kunnen worden om Frankrijk en Duitschland, die (immers Poincar^ verklaart zich ook tot be- sprekingen genegen) beide overleg te willen plegen, tot elkaar te brengen De heer 'Ebert bevond zich te Hamm in ge zelschap van den rijlksminister van buiten- landsche zaken, Braurn, den rijfksmiiinister van economische aangelegenheden, Becker, den Pruisischen minister van binnenlandsche za ken, Severing, en den Pruisischen minister van handel, Siering. Zijn geh'oor bestond uit vijfticnhonderd vertegenwoordigere van het economische en openbare leven uit het Ruhr gebied. De rijjkspresident betoogde dat Duitschland niet door eigeni schuld in dit conflict is betroWken, want het heeft aan de bepalingen van het verdrag van Versailles voldaan, voor zoover het in staat was, daar- aan te voldoen. Voorts heeft het, aldus rijkspresident Ebert, in December j.l. te PariiS positieve voorstel- len gedaan, wellke door net geheele economi sche leven van Duitschland werden gesteund; dei7P voorstellen heeft mien echter niet in ont- vangst genomen. Tot de actie der Fransche regeering, ging spreker voort, die aangekondigd was als de uitzending eener ingenieursmissie met een be- perkte miiitaire bescherming, bestond gee nerlei aanleiding; zij1 was niet gemotiveerd en yit een economisch oogpunt beschouwd waan- ainnig te noemen. iDeze actie is de ondubbel- zinnige uiting van Frankrijiks politiek en eco nomisch irnperialisme. Duitschland hesft door zijn afwssr, waar toe geen bevel of instruerie is gegwm, de we reld ervan overtuigd, dat die rnacht der idee grooter en sterker is dan de idee van de macht. De rijkspresident taraehf daarop dank aan de mijnwerkers van het district Hlaimm, die zich bereid hebben verklaard, overwerk ite verrichten, en veiklaarde vervolgens: „De tegenstander toont zich nog niet be reid tot een vrijwillige en gelijkgerechtigde overeenkomst, waartoe de Duitsche regeering te alien' tijde bereid was en nog steeds bereid is. Wanneer Duitschland zich zou onderwer- pen aan de Fransche dictatuur, ware het ge daan met ziiin vol'ksbestaan, zijn zelfstandig- heid, alsmeae met de toekomst der Duitsche repuibliek, de economische eni sociale positie der Duitsche arbeidera en de vendere ontwik- keling die pos'tie. Wanneer dit land jaren- lang aan de ^Duitsche industrie en den Duit- schen aibeid onttrokken Zbu worden,'zou dat het einde beteekenen van Duitschlands onaf- hankelijkilieid en capaciteit tot concurreeren. iDeze wetenschap geeft iDnitschland den vasten wil en de ifcracht, zijn tegenstand vol te houden, een tegenstand, waarbiji .het al- leen staat en dat het als weenloos land slechts kan bieden met het wapen van het lijdelijk verzA gesteund door een vasten en onbuig- zamen wil". Als gevolg van de bezetting heerecht in vele steden een ontziettende dtcurte. Om daar- tegen te protesteeren verzamelden zich te Rlemscheidt een aantall vrouiwen voor het stadhuisi, waar zij echter door, de veiligheids- politie werden geweerd. Er onistond een ge- vecht, waarbij vele vrouwen werden gedood Volgens berichten aan de bladen uit Es sen, hebben de mijndirecties opnieuw een schrijiven ontvangen, waarin de betaling der kolenbelasting aan de bezettingsautoriteiten met ingang van 1 April wordt verlangd. Zoo daaraan niet wordt voldaan, zullen in de eer ste plaat! de raad van- beheer, daarna de di- recteuren en vervolgens ook de procuratiehou- ders gearresteerd worden. Met dit schrijVen is den mijhdiTecteuren een langere bedenktijd toegestaan, dan oorepronkelijk was beoaald. Den treurig incident heefft plaats genad te Mlainz. Een Fransche soldaat-vlieger, die met een revolver manoeuvreefdeL heeft een Duitsch dienstmeisje bij een adjudant der Fransche artillerie doodelijk gewond, fcrwijl zij bezig was inkoopen te doen in de miiitaire cooperatieve voedselvi-irziening. De Fransche soldaat-vlieger heeft zich ter beschikking der autoriteiten gesteld en is gearresteerd. Maar ondertusschen is door dit voorval weer kwaad bloed1 gezet en de stemming meer verbitterd. Een lang niet malsch ooraeel over de Ruhr- actie wordt door den Zweed Goste ErlandL sohn in het Berl. Tageblatt gepubliceerd. Hij schrijft: „Dezc geheele wederrechteliike actie kan thans reeds als volkomen misluikit wor den beschouwd. Ik was in staat zoowel me dedeelingen van Franschen als van Duit schers over den toestand te hooren. Terwijl van Duitsche zijde de onwriikbare wil woraf te kennen gegevem, om geen haaTbreedt^ foe te geven, is het gemakkelijk de onzekerheid vast .te stellen, waannede de Franschen op treden en die zij ook toonen door hun dage- lijksche daden van geweld tegenover feen hulpelooze bevolking. Ik was te Bochum, toen een jonge Duitsche arbeider op het Wil- helmplein doodgeschoten en twee .personen zwaar gewond werden. Ik meen ite weten, dat van de zijde der bevolking geen rechtstreek sche aanvallende handeling werd onderno- men, ofschoon de stemiming hoogst opgewon- den was wegens herhaalde rooftochten van patrouilles in verscheidene zaken. Erlandsohn vervolgt: Ete Franschen gel'oo- ven zelf zeker niet, dat deze gewelddaden Duitschland en zijn bevolking tot onderwer- ping zullen dwingen. Deze daden zijta' zeker een natuurlijk resultant van toenemende ner- veusiteit in leidende Fransche kringen, welke nu de onmogelijkheidi beginnen' in te zden van de geheele actie". VEROORDEELD IN BEZET GEBIED. Voor den krijgsraad te Stackun werd de Amtmann van Wupo tot twee jaar gevange- nistraf en 5 millioen mark boete veroordeeld, omdat hij de levering van kolen had gewei- gerd. 'De koopman Kuck.enbeiig werd wegens beleediging van de Fransche bezettingstroe- pen tot twee jaar gevangenisstraf, een Post- meister uit Diimpten tot 1 jaar gevangenis straf en 4 millioen mark boete veroordeeld. WRANGEL'S TROEPEN. Naar een der bladen te Boekarest bericht, is door den ministerraad besloten, de troepen van Wrangel, die nog in Roemenie zijrn, naar Rusland te zenden, daar de geallieerden de betaling voor het onderhoud dezer troepen hebben gestaakt. OPROERIGE BEWEGING IN BRAZIL It. Troepen van de Uruguaansche regeering bewakea de grens van den Braziliaanschen staat Rio Grande de Sul, den meest zuide- lijke staat van Brazilie. De regeering heeft bericht ontvangen dat groote' troepen opstan- delingen met nieuwe voorraden wapens era munitie het zuidelijik gedeelte van den staat geheel beheerschen. ERNSTIGE CIJFERS. KDRTTE BEiRICHTTEN. Volgens een Reutcrbericht uit Lissabcc zijtai daar in drie bakkerijea bommen gewor- pen. Twee bakkerijen werden gedeeltelijk ver- woest. Twee personen werden gewond. IDe Engelsche onderstaafssecretaris van oorlog heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat er inieuwe vindingen op het gebied van de tank waren gedaan, zoodat deze veel -vlugger gaat en langer levensduur heeft. Inzake oor- logstuig gaat men toch nog maar steeds vooruit. In de vooreteden van Boedapest heerecht thans een rattenplaag. 'Het voornemen be staat, een algemeenen ,/attendag" ite hou den, waarop alles m't werk zal worden ge steld omi het ongedierte uit te roeien. In een vergadering van den grooten fasritischen paniijraad neeft Mussolini aan zeven leden opgedragen om een plan tot her- vonming van net Italiaansche kiesrecht uit te wenken. Van offirieele Ierache zijde wordt me degedeeld. dat de arrestaties van rebellen, die Dinsdag zijn gedaan van groot belang zijn- Een communisti)sc3l, lid van het Bul- gaarsche parlement is te Belgrado gearres teerd. Hij wordit beschuldigd van communis tische agitatie. In Blacfcheathi (Londeni) reed1 dezer da gen een1 door een azeltje getrokken straator- gel, waarop een draadlPos onwangtoestel met twee iuidsprekens was aangebracht. Zoo werd draadloos een concert opgevangen, dat voor de omstandere duidelijk h-oorbaar was. Starnboelinski heeft in Bulgariie een nieuw ministerie in elkaar gespijkerd. Hij zelf is daaFvan minister-piresident, minister van bnitenlandsdie zaken en ad interim mi nister van handel. Van het spoorwegongeluk te Friemers- heln bij Trier hoort men zoo goedl als niiets meer. Het schijtnt dat alle berichten er- over opzetelijk worden opgehouden. Een oog- getuige schat volgens Wolff het aantal doo- den op 25. Stswtsriienws Zitting van den ambtenaai van de Re* classeering en der Kinderwetten morgen* avond van 6V2—0 otu in het lokaal van de Nutsspaarbank. GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoote, mej. Jacoba Veeninga, slaagde Zaterdag j.l. te Zwolle voor het examen nuttige handwerken. 10-JARIG JUBILEUM. Met dit 10-jarig jubileuni wordt bedoeld het zoo veel jarig bestaan van de Gemengde Zangvereeniging „De Stem dea Volks", al- hier. Dit feit werd Zaterdagavond feestelijk her- dacht in de „Hannonie", die geheel gevuld was met genoodigden. De voorzitter van ,,de Stem" hield een rede, waarin hij de ontwikkelingsgeschiedenis van de vereeniging schetste, haar lief en leed daarbij memoreerende. De heer Van der Horst richtte tot den heer Veen hartelijke woorden, daar deze laatste 10 jaar lid van het bestuur is geweest, waarvan den grootsten tijd als voorzitter. De heer v. d. Horet bood den heer Veen als geschenk van de Vereeniging een fraai boekenkastje aan. De heer Veen had nog melding gemaakt van de vele bloemstukken, die ingekomen wa ren van verschillende bevriende vereenigin- gen, enz. Namens „de Vereenigde Zangers^' werden door den heer Gemen enkele woorden gespro- ken. Hierop werd het jubileumslied gezongen, voor deze gelegenheiid gemaakt door den heer J. A. B. F.(enijn). De avond werd vender gevuld met tooneel- stukjes, zang van mej. Derksen en mej. Wes- terhof enz., terwijl er tevens een verloting plaats had met vele mooie prijzen. Daar het programma wel wat. erg gevuld was, werd1 pas laat het bal begorunen, hetwetk prettig verliep. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. AFDEELING ALKMAAR. Men schrijft ons: Donderdag a.s's avonds 8 uur, in „de Harmonie", wordt er weer gezongen op de wijze, zooals aan alle trouwe bezoekers on- zer zangavonden bekmd is. De leader, de heer Joh. Brands, gaat voor, en al wie liefde voelt voor ons mooie Hollaodr sche hed, stemt blijde met hem in, en het wordt een jubel van klanken. Bovendien is er de attractie, die steeds in goed aarde valt, dat is „de wedsitrijdi in solo- zang. Het Bestuur verwacht groote deelname; tot en met Donderdag kan men zich opgeven bij den heer A. Ohlen, Meausgrach-t, evenwel houdt het Bestuur zich bet rocht voor, het aantal te bepalen, dat aan den wedstrijd mag deelnemen, voor jiet geval er te veel aanvraag 'ip; zij die zich het eerst aangemeld hebben, gaan natuurlijk voor. En nu maar gezorgd voor een voile zaai; leden van „Volkszang", roert de trom, wees propagandist van top tot teen, en het zaakje marcheert als steeds. BUREAUCRATISCH GEDOE. Het Rijksopvoedingsge^ticht te dezer stede staat nu bijna een jaar leeg. Zooals bekend, wil de gemeente dat gebou- wencomplex of een gedeelte daarvan gaarne overnemen om er het politic-bureau m over te brengen, waarbij de ambtenaarswo- ningen dan aan eenige ambtenaren van poli tie vcrhuurd zullen worden. Daar aa.n deze woniingera diringend behoefte was, besloot men den Minister van Justitie te verzoeken, in afwachting van de tot stand te ■komen overeenkomst, een der leegstaaide woningen alvast aan een woningzoekenden poliiie-ambtenaar te mogen verburen. Men wenidde zich ongeveer 6 maanden go- leden tot het Ministerie van justitie en kreeg reeds na anderhalve maand antwoord, waar in mediegedeeld werd, dat de gemeente zidh met den ontvanger der registratie hier ter ste de in verbinding kon stellen, daar deze ge- machtigd was over het gebouwen-oomples met de gemeente te onderhandelen. De gemeente verzocht nu den ontvanger der registratie een leegstaande .ambtenaara- woning in huur te willen geven aan een poli- tie-ambtenaar. De ontvanger der registratie achtte dit niet mogclijk, daar deze ambfewoning door den man die de gebodwen schoon houdt bewooud zou zijn. Dit bleek onjuist te zijn. Den ontvanger werd medegedeeld, dat de woning geheel leeg was, doch deze ambtenaar beweerde toen alleen macbtiging te hebben het gebou wen-complex aan de gemeente over te dragon cn niet om reeds een ambtswoning te kunnen verhuren. Dus moest de gemeente z. i. voor dit laatste opnieuw machtiging aan den Minister van Justitie vragen. De brief kon op het registratie-kantoor be- zorgd worden en de ontvanger zou voor de doorzending zorg dragen. De brief werd bezorgd, en na weer een maand wachtens kwamde klerk van den ontvanger met de vraag wat of er eigeniijk met dien brief moest gebeuien. De ontvanger herinnerde zich dat niet meer. Ten slotte werd de brief dan toch verzon- dien. Dat is nu alweer een maand geleden en men vraagt zich af wanneer er eens antwoord op zal komen en of men dan eindelijk een stapje verder zal zijn dan een half jaar gele den. En intusschen staat in het hartje van de stad een ambtenaarswoning leeg en onge- bruikt en ziet een andere anibtenaar, voor wien deze wooing bestemd is en die daaraan dringend behoefte heeft, nog steeds geen kans om die woning in huur te kunnen ver- krijgen. Men schijnt aan het departement van Justi tie niet te beseffen dat we nog steeds in her tijdperk van woningnood verkeeren. Het departement, dat de huurwetten in het leven riep, heeft in Alkmaar weer eens een fraai voorbeeld van welbewuste verspilling van woningruimte gegevem. MODE SHOW. Zeer zeker is het een verMijdend: teeken era kan men hieruit een vooruitgang ooeer stad opmerken, diat de Alkmaarsche firma Wisbrun Liffmann, in navolgirag der fir- ma's in de groote steden, het heeft aamge- durfd op Vrijd'ag 23 Maart a.s. des mddidags van 2—6 uur in het gebouw „de Unie" een mode show te organiseeren, waar eenige man nequins de nieuwste snufjes der dames-mode zullen toonen. De Show zal worden opgeludsterd door 'n strijkje, bestaande uit enkefle bekende rnusici, terwijl ververachingen zullen worden aainge- boden Wij itwijfelen dan ook niet of door de Alk- maareche damies zal van deze gelegenheid om op een eenvoudige wijze huoinen toiletten voor het komende seizoea te Ikiezen, gretig gebruik worden gemaaM. Waarechijnlijk komen wij op deze Show nog dezer dlagen terug. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD- HOLLAND's NOORKERKWARTIER. ALRMAARSCHE COURANT. Blijkeus opgave van het staatsbureau voor de statistiek in Saksen, bedroeg het aantal ge» boorten in 1922 slechts 98.000 tegen 112.000 in 1921, het aantal sterfgevallen steeg van 60.000 tot 65.000. In Januari hebben te Dresden 30 z«l!moord*n «e 18 pogmsjes tot MJf*uv>rd plaats (Jehad. POLITIEKE AMNESTIE IN DUITSCH. LAND? Naar het ..Berliner Tageblatt* meldt, houdt men zich op het oogenblik op het departement van Justitie bezig met de kwestie van het ver» leenen van amnestie aan alle wegens politieke vergrijpen veroordeelden. De amnestie zou zoowel betrekking hebben op de wegens de onlusten in Midden-Duitschland veroordeelde arbeiders als op de rechtsradicala leiden, die volgens de wet zijn veroordeeld. COMMUNISTEN-ARRESTATIES TE PARUS. Na afloop van een vergadering der C. G. T. en der communistische party, die Zaterdag« avond plaats had, en belegd was om te pro. testeeren tegen de Ruhrbezetting, is de Duit» sche afgevaardigde Holle uit Thuringen, die op deze vergadering het woord had gevoerd, ge» arresteerd, tegelijk met verschillende andere personen. Men meldt uit Alkmaar aan het Hbld.: Met een enkel woord deelden -wij reeds me> de, dat het dijkgraaf en hoogheemraden gelukt was de begrooting voor '23 sluitend te maken zonder dat verhooging van lasten noodig zou zijn. Dit is eohter niet mogelyk geweest zon« der dat schrijven D. en H. aan de leden van 't bestuur, wij ons de grootst mogeiyke beper< 'kingen haibb«n opgalegd. Allien door varsohil- lands warkan, welkar uitvoaring wij nog gaar-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1