A,J,F's EIERPUDDING Ovf rl«de a Jacob Onoer, 5 maan- den, 2. van Jacob Gxoen en Dirkje Zwart Mausnieuws TOETREDING TOT DE TUINBOUW- OMDERLINGE. B. en W. stellen voor te besluiten: de gemeente Alkmaar, ten behoeve van de verzekering van bet personeel van den diienst van den Hout en d)e plantsoeneru in- gevolge de Land- en Tu inbo u wo ng ev a Hen- wet 1922 te do en toe tiro den. ala lid der onder- iinge risico-vereeniiging „Tuinbouw-Onder- linge", onder voorbehouid, dat deze vereeni- ging .als bedirijifsvereeniging in den zin dier wet wordt erkend. VOORiZ I EN I NO IN DE VACATUR E IN DE COMM1SSIE TOT WERING VAN SCHOOLV E RiZU IM Ter voorziening in de vacature van lid der commissie tot wer.ing van schoolverzukn, ontstaan door de poriocEeke aftredmg van bet lid C. A. de Braal op 18 Febnuari j.l., bieden. B. en W. dien Raad ter benoeming voor den tijd van drie jaren', gerekend te zijn ingegaan 18 Febnuari j.l., ae n a vo lgende aanbeveling aan: 1. de neer C. A. DE: BR AAL, 2. de heer Mr. P. A. OFFERS. VERlBOUWING TEXELSCHE BRUG. B. en W. stellen den Raad voor hem te miaehtigen tot uitvoering van den vertwuw der Texelschebrug overeenkomstjg het bij dit voorstel overgelegde plan over te gaan en hen daarvoor eeni crediet van 35.000. toe te staan, welk 'bedirag bijl suppletoire be- grooting kan worden uitgetrokken op vo'gnr. 256, art. 24 ran de begrooting, dienmyaar 1923. BIJDRAGEN BUITENGEMEENTEN HANDELSDAGSCHOLEN. Burg, en Weth. schrijven in bijlage No. 51 Den 19den October 1922 stelde Uwe Vex- gadering een verordening vast, boudende al- gemeene regelen betreffende de toelattng van leerlingen afkomstig uit andere gemeenten dan All'kmaar, tot de Handelsdagscholen al- hier (bijl. 143 van 1922, Gem.bld. 824). Aan deze vaststelling ging een langdurig overleg tusschen ons College en de besturen der bui tengemeenten vooraf, dat nocljtans niet tot al- geheele overeenstemming leidde; vooral op het tot stand komen eener gemeenschappehj-ke ivgeling, gepaard gaande met een zeker me- dezeggenschap over de scholen, bleef het co- mite, dat in den laatsten tijd de onderhande- lingen voor de buitengemeenten voerde, aan- dringen. Dit comity heeft de omstandigheid, dat de verordening op grond der subsitf ie- voorwaarden aan de goedkeuring van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen onderworpen is. gebrui-kt, om nog- maals te trachten de verordening in den door hem gewenschten zin gewijzigd te krijgen. De Minister stelde de zaak in handen van den Inspecteur M. O., belast met het toezicbt op de nandelsscholen, en deze heeft zich daarop persoonlijk eerst met het comite, vervolgens met ons College in verbinding gcsteld. Het gcvolg was, dat de Inspecteur de be- zwaren van het comite wat de hoofdzaak be- treft, gelijk ook wel te verwachiten was, onge- grond bevond. Op enkele andere punrten even- wel mcende hij nog eenige wijzigurg in ovfcr- weging te moeten geven. Met den wensch, dat de rekening voor de buitengemeenten niet ter inzage ligt, doch aan deze toegestuurd wordt, zoodra zij aan den Minister ter goed keuring wordt opgezonden, kunnen wiji ons vereenigen. Ook meenen wij er niet langer be- zwaar tegen te moeten maken, om voor de be- rekening der kosten de gebruikswaarde te vervangen door rente en aflossing, nu de In specteur anB mededeelde, dart dit systeem in het vervolg ook door het Rijk bij1 de bereke- ning van het rijkssubsidie zal worden. ge- volgd. Voorts zag de Inspecteur gaarne tege- moet gekomen aan den wensch der buitenge meenten om de jaarlijksche betaling in 6n termijn door een kwartaalsbetaling te vervan gen. Ook hiertegen hebben wij. geen overwe- gend bezwaar, daar de verordening immers reeds een recht op kwartaalsgewijze restitutie kende; de nieuwe methode geeft slechts eenige meerdere administratieve beslommeringen. Ten slotte verklaarden wij ons bereid U voor te stellen de terugwerkende kracht iets te ver- zachten in dien zin, dat over de laatste acht maanden van het cursusjaar 19191920 geen bijdrage verschuldigd is voor die leerlingen, welke in de daarop volgende cursusjaren geen der beide scholen meer hebben bezocht. Twee wenschen van den Inspecteur zegden wij toe aan Uwe Vergadering te, zullen over- brejigen, zonder dat wij nochtans ons voor- stel om deze in te willigen, van harte doen. De eerste wensch betreft de verwiidering der leerlingen van de scholen, indien de gemeen ten in gebreke blijven het verschuldigde over de achterstallige jaren te voldoen. De Inspec teur meent, dat de gemeenten zeer zeker ver- plicht zijn over die jaren een bijdrage te beta- len. doch dat het niet geheel bdllijk is bij een eventueel in gebreke blijven der gemeenten ter zake van het bezoek van vroegere leerlin gen de tcgenwoordige leerlingen daarvoor te doen boeten. Deze opmerking schijnt een grond van waarheid te bevatten, doch zal dat ongewenschte gevolg er de gemeente dan ook niet juist toe brengen hare verplichtingen na te komen Het is mogelijk, dat de gestelde sanctie niet heelemaal billijk werkt de ge meente beschikit over geen andere maar behoeven de buitengemeenten er groot be zwaar tegen te hebben, indien zij van plan zijn hare verplichrtingen naar behooren na te komen? En moet niet juist het feit, dat van de zijde dier gemeenten op het laten vervallen der sanctie aangedrongen wordt doen vermoe- den, dat wij hare working niet zullen kunnen missen? Zber zeker, de sanctie treft ook de leerlingen, die aan het niet-betalen der ge meenten gden schuld dragen, doch geen sanc tie is denkbaar, die niet jegens sommigen in hare werking onbillijk is. Moet de gemeente daarom de eenige werkzame sanctie, die haar ten dienste staart, prijsgeven? Indien wij ten slotte Uwe Vergadering voorstellen niette- min aldus te handelen, geschiedt dit dan ook uitsluitend omdat wij niet den schijn willen wekken dat wij meenen, dat de buitengemeen ten op het vervallen der sanctie aanaringen. teneinde rich zonder bezwaar aan hare ver- plichtingm te kunnen onttrekken. Aan de bui tengemeenten moge het dan zijn te bewijzen, dat een dergelijke meening ook ten eenen male ongegrond zou ziin. Het tweede punt betreft art. 2 der verorde ning. Volgens dit artiikel moeten de buiienge- nueenten betalen vcor die kkideren, wier wefc- iclijk domiaJLie niet te Altoaai is. De buiten gemeenten wilkn hier nu voor wettelijk do- micilie lezen: werkelijke verblijlplaats, het- geen dus ten gevolge zal hebben, dat niet be- taald behoeft te worden voor die kioderen, die, hoczeer ook hun wettelijk domdciilie ten huize hunner ouders elders hebbende, door de week ite A'lkmaiar in de kost zijn. Wij, her- inneren er U aan, dat op den regcl van het wettelijk domicilie de verordening, gelijk zij. thans luidt, reeds twee uitzcnderingen bent: le. de voogdijkinderen, 2o. de kinderen, wier ouders in iiet buitenland verblijven (vooral de Indische kinderen). Moet ecbter vcrder wor den gegaan en moeten deze uitzonderingen tot den regel worden gemaakt? Wij hebben aan- vankelijk gemeend van niet. Het is waar, dart de kinderen, die hier in de kost zijn, in> een iets vaster verhouding tot de gemeente komen te staan, dan de kinderen, die iederen dag op en neer reizen, doch het groote veradiii, waanop het naar ons gevoelen aainkoint, is, dat de ouders ook van die leerlingen hun be- lasting toch altijd in die andere gemeenten betalen en dus niet als de h,er wonende ou ders door middel van hun belastingbiljet aan de ongedekte kosten der scholen hun aandeel bijdragen. Daarbii komt nog dit, dat alleen de meer welgestelde ouders hun kinderen te Alkmaar in de kost zullen kunnen doen, zoo- dat te vreezen st'aat, dat de gemeenten, waar- uit vooral kinderoi van minder welgestelde ouders de Handeisscholen bezoeken, niet tot betaling van de bijdrage bereid zullen. zijn, zoodat practisch de scholen juist voor laatst- geuoemdc kinderen minder toqganklijk zullen worden. Het zal U onder deze omstandigheden niet verwonderen, dat ons College op dit punt niet tot eenstemmigheid is kunnen komen. Een meerderheid heeft ten slotte gemeend ook op dit punt nogmaals een laatsten keer de bui tengemeenten ter wille te moeten zijn, een minderheid meende, dart met de inwilliging der voorafgaande wenschen thans de uiterste grens der inschikkelijkheid was bereikt, en dat de verordening wat de kwestie der woon- plaats betreft, waarin zij immers geheel de- zelfde lijn volgt als voor de Nijverheidsscho- len cn het Gymnasium ten deze bestaande wettelijke bepalingen, derhalve ongewijrigd inoet blijven. B. en W. stellen derhalve voor, in dezien geest vast te stellen een Verordening tot wij ziging der verordening houdende algemeene regelen betreffende de toelating van leerlingen afkomstig uit andere gemeenten dan Alkmaar tot de Handelsdagschool en de Hoogere Han- delsschool (Gem.blad 824). DRUG AAN DEN KENNEMERSINGEL OVER IDE HOEVERVAART. B. en W. schrijiven in bijlage No. 56: Uwe Vergadering heeft 25 Januari jj. het voorstel tot vernieuwing van de brug over de Hloervervaart, aan den Kennemersingel aangehouden, opdat de door eenige leden tij- dens de bespreking gevraagde ,inlichtingen zouden kunnen- worden versrtrekt. De gestelde vragen kunnen als volgt wor den samengevat: I. Kan de rijweg worden verbreed' zonder verbreeding van ae dagwijdte van de brug? TI. Is de begroorting ad f 27000 niet te hoog opgevoerd in vedband imet de mogelijk. heid eeine lichtere consfructie toe te passen oij geringere doorvaartwijdte? III. Kan de Spoorwegimaartschappij mede- deelen wanneer de plannen tot omlegging van de spoorfbaan zullen worden verwezen- lijlkt? IV. Wat zal de verbeterig van de Verlaat- jesbrug kosten? Wij) imieenen voor het aniwoordi op deze vragen te kunnen verwijtzen naar het rapport van den Directeur der Gemeentewerken van 24 Februari 1923 nr. 881, dat bij, de overige srtuMen ter inzage is nedergelegdl en waarb'j deze punten uitvoerig zijn behandeld. Met dit rapport kunnen- wij ons geheel vereenigen. Dat ook de handelskringen de verbreeding van de doorvaartwijdite der brug over de Hoevervaart gewenschrt achten, blijkt wel uit het adres van de Vereenigin-g „Sdiuttevaer" afd. Alkmaar en dat van de Kamer van Koophandel" te Alkmaar, waarin aange drongen wordt op het aanbien-gen van verbe- teringen, welke overeenstenimen met het rap port van den Directeur van Gemeentewerken Daar bij het nader onderzoek gebleken is, dart de in de bovengenoemde raadsvergade- ring verstrelkte gegevens juisrt waren en dat de geheele vernieuwing der brug en- het ver- grooten van de doorvaartwijdte de kosten. zoo men let op de daaiimede te verkrijgen voo'rdeelen, niet bovenmatig doet stijgen, handhaven wij ons voorstel vervat in bijilage nr. 5 van 1923 en verzoeken Uwe Vergarfe- ring di-enovereenlkomsfig te -besluiten. Evenals bijl ons voorstel betreffende de ver- bouwing van de Texelsdhe brug rijin- wij ook thans niet in de gelegen-heid gw-eest, v66r het ler perse gaan dezier bijlage, de Commissi e van biistand voor de Publieke Werken te -hoo- ren. -Haar ad'vies zullen wij- U, tegelij-k met dat omtrent de Texelsche brug, v66r 22 dezer doen toekomen. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. VOORSCHOTT-EN GEMEENTEiVER- VEROOE.DING 1923 KOSTEN VAN INSTANDHOUDING. B. en W. stellen) dien Raad) voor -het vol gende besluit te nemeni: - De Raad1 der gemeente Alkmaar: Overwegende, dat de besturen der Vereeni- ging „St. Joseph" alhier en- dier „Onze Lieve Vrouwestichti-ng", gevestigd te Aim-arsfoort resp. voor de R. IC Jonigensstholen A, B en C en voor de R. K. Meisjessclholen A, B en C, em het bestuur der Vereeniging tot bevor- d-ering van Christelijk Schoolon-aerwijs al hier voor de bij-zondere Ohristelijke school, aanvragen hebbeni ingediend om- voorschort op de over het jaar 1923 uit te betaleni ge- meentelijke vergoeding in- de kosten van in- standhouding, bedoeld bijl artikel- 101- der Lager Onderwijswet 1920 enl omi uitbetalin-g van de bijl genoemd artikel bedoelde gemeen- telijike' vergoeding over het jaar 1922; Overwegende, dat het bestuhr der Vereeni ging „St. Joseph" hovendieni nog inzo-nd een aanvrage om ae over 1922 uit te betalen ge- meentehjlke bijldrage in de kosten van m- standh'ouding voor den onder haar beheer staanden cursus voor Vervolgondefwij®, be doeld in artikel- 102 der wet, vergczeld- van een afaehrift van het leerplan en den1 len- met vruchten. DE FIJNE PAASCHPUDDING. R. K. longensschool MeisjeasChool n Jongensschool Meisjesschool dtrietelijke "school rooster alsimede een drietal opgaven van leerlingen der R. K. Jongeasscholen A, B en C welike in een- andere gemeente woonach- tig zijn; Overwegende, dat omtrent de aanvragen ami de geaneente-vergoeding resp. bijdrage over 19-22 en de door het Besrtuur dier Ver eeniging „St. Joseph" in verband met een eventueel verhaal op de betreffende buiten gemeenten ingezonden opgaven van leerlin gen.d-er R. K. Jongenascholen A, B eni C, welke in een andere gemeente woonachtig zijn, eersrt een beslissing kan worden geno- men, wanneer de gemeentie-rekiening over 1922 is vastgesrteld; Gelezeni het voorstel- van Burg, en Wetlh. opgenomen in bijilage nr. 49 tot het verslag van's Raads handelingeni; Gelet op de art. 101 t/m 104 en- 206 al. 2 der Lager Onderwijswet 1920 en de artikelen 18 -t/m 25 van het Kon. besliuit van- 31 De cember 1920 Sbbk 952) Besluit: I. De beslissing omtrent de toekenning van de door bovengenoemde schoolbestsuren over 1922 gevraagde vergoedingen aan te houdeni; II. Het bed-rag van bet voortschot op die ge- meentelijk-e vergoeding der -kosten van instandhouding over 1923 voor de na -te noemen bijzondere scholen (uit te beta len in twee gelijike tOTnijn-en, waarvan de eerste verschijnt op 1 Apriili, de twee de op 1 October ran dit jaar) vast rte stellen- als volgt: A: 6415.20 A: 5887.20 B: 4334.40 C: 2923.20 B: 3595.20 C: 4754.40 4875.20 BENOEMING ONDERWI1ZERES AAN DE 2e GEMEENTE'SCHOOL. Ter voorziening in de vacature van onder- wijzeres aan de 2e Gemeen-tesohool, omtstaan door het im den Raad van 23 November 1922 verleende on-tslag aan mej. Julia de V-ries tegen 24 December d. a. v., bieden B. en W. ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 36, 8e lid der Lager Onderwijswet 1920, dem Raad de navolgende vootdrachit aan, opgemiaakt in overleg met den Inspec teur van het lager onderwijls in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen berdcht van het h-oofd der betreffende school 1. Mej M. G. Vermeeren, onderwijzeres te Stompetoren. 2. Mej. H-. G. Kaeseberg, onderwijzenes te Warmen-huizen. 3. Mej. J. Wieberdinik, onderwijzeres te Jubbega. Met deze voordracht hebben de Inspecteur en het Hoofd van de School zich -bij nadere overweging ',-creenigd-. B. en w. srtellen den Raad v66r tot de be noeming over -te gaam, -behoudens geschik-ibe- vinding na geneeskundiig onderzoek en hert bepaten van den datum der infunctietreding aan hun College over te -laten. WIJZIGING SGHOOLiGELiDREOELING GYMNASIUM. B. en W. schrijven in bijlage No. 57, o.a. Gedeputeerde Staten van NoordLHlolland hebben -bij brief van 17 Januari j.l. nr. 176, hierbij) voor U ter lezing gelegd, ons college aangaande d-e door -Uw Vergadering bij be- besluit van 27 April 1922, nr. 17, vastge- stelde en d.d. 19 October 1922 nr. 13 gewij- zigde verordeningen tot heffing en invorde- ring van school gelden voor het gymnasium alhier (rie bijl a gen 1922 nm 69 en 143) eenige opmerkingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw overge- bracht, hiertoe strekkende, dat de heffings- verordening ten aanzien van eenige naaer aangegeven punten in -meerdere mate zou ko men overeen te stemimen met de op dirt stuk feldende regel ing voor de Rijlks H. B. S. an thans naar het oordeel van den Minister het geval is. Wijl meenen in het fei-b, dat beide onderwijs- inrichtingen verschillende belangen gemeen hebben, aanleiding te kunnen- vinden de voor waardteni voor toelating der leerlingen uit rinancieel oogpunt zooveel mogelijk gelijk te doen zijn. Wij; hebben derhalve geen bezwaar, Uwe Vergadering v66r te stellen, aan de door Gedeputeerde Staten- onder 1 t/m genoemde verlangens tegemoet te komen. Ten- aanzien van punt 5 meenen wijl U even wel te moeten adviseeren, de bepaling der regeling voor de Rijks H. B. S. niet over te nemen, aangezien het ons niet billijk voorkomrt, aan toehoorders, die aflzonderlijke lessen volgen, geen korting van schoolgeld te verleenen. Door artikel 7 der bestaande verordening op dit stuk' onge- wijizigd te laten, zou Uiw Vergadering daar- mee bovend,ien een reeds lang gevestigde en in artiikel 2 der "oude heffingsverordening neergelegde pra-krtijlk bestendi-gen. B. en- W. stellen ten slotte voor de noodige wijiri-gingen aan te brengen. AANVULLING- STEMBURE AUX. B. enl W. stellen- den Raad voor: 1aan den heer C. G. Zaadnoordijk een eervol on-tlslag te verleenen als voorzitter en den heer P. Dekker en mej. K. -Hlibma als lid van 66n- der srtembureaux voor de verkie- ziing van de leden van de Tweede Kamler der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Geoieen-teraad- 2. te benoemen -tort 31 Mei 1926: a. tot voorzitter van het stembureau in het zestiende stemidistrict voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der S-ta ten-Gemeraali en de Provincale Staten, tevens vijfde stemdistrict van den derden kieskring voor d-en Gemieen-teraadl, den heer J. Rin gers, thans lid van 66n der stembureau* -b. tot lid van het onder a genoemde stem- bureau den heer W. J. van aer Vliet, Eike- lenbergstraat 27; c. tot lid- van het stem-bureau in het tiende stemdistrict voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten, tevens vijifde stem-< district van- den tweeden kieslkring voor den Gemeenteraad, den heer J. Vogelaar, Tes- selschadestraa-t 9 d. tot lid van net stembureau in het elfde stemdistrict voor de verkiezing van de leden van de Tweede -Kamer der Staten-Generaal en de Provinctale Staten, tevens zesde stem- district van den tweeden kieskrrng voor den Gemeenteraad, den heer D. Geels, Baan- gr-acht 15. Artie voorgedragenen hebben bericht eene evenuueele benoeming -te zullen aanvaarden. BURGERWEESHUIS. In bijlage No. 56 schrijven B. en W.: Wij. neooen de eer, hierbij voor U ter in zage te leggen een on twerp voor den bouw van een nieuw burgerweeshuisi, opgemaakt in overleg met het bestuur dier umcnting. Teneinde de gemeente in staat tc stellen, te voldoen aan de haar bii overeenkoinst d.d. 10 April 1919 krachtens Uw besluiit van 27 Maart 1919 (B. Z.) opgelegde verplichting, stellen wij U voor, ons te machtigen, tot uit voerurg van den bouw op het daarvoor be- 3temde terrein aan de Hofdiikstraat en de 'Verlengde Prins Hendriksiraat over te gaan waartoe ens bij de begrooting van 1923 on der volgnr 263 de beschikking is gegeven over een crediet van 110000. Aangezien de waarde van den benoodigden grond is te be- palen op 9 per vierk. Meter of op 12000 ui totaal, zullen de gezamoilijke kosten be- loopm 122000. Het voor het terrein ver- eischte bedrag zal te rijner tijd met het grond- bedriif zijn te verrekenen. (wij vestigen er de aandacht op, dat deze bijlage geen uitspraak doet over de vraag of B en W. aan gestichts- dan wel aan gerins- verpleging de voorkeur geven. De bij-lage bevat eenvoudig het voorstel tot het bouwen van een nieuw weeshuis, tot welk voorstel B en W. volgens een vroeger aange- gane overeen komst met de regenten nu een- mral verplicht zijn. De Raad zal nu zijn zieutwijze moeten ken- baar maken. Red. Alkm. Crt.) Buitenland DE PROCESSEN TEGEN BULGAAR- SCHE MINISTERS. Ingevolge hert aanneman van die wet, waardoor de -leden van de vroegere fcabiinet- ten GeschoTDanef en Malinof-Kosrtuikof in staart vani beschuldiging gesteild worden, -koint een Volksgerechlshof siamen, dait door kroon- jurisien aangevu-ld wondit. Tegen- Swan Ge- schof en zeven leden van zijn Kabinet wordt ecu aanklacht wegens hoogverraad inge diend, namelijk dart de regeering aan de di- pkwnartieke voorbereidselen voor den oorlog op den Balkan van 19121913 door het sfuiitam van verdragen eni mii-litaire overeen- komsten, die de staaits- en nation ale belan gen benadteelen, deelgenomen heeft. Dezelfde ministers worden ervan beschuldigd, hoog verraad an beleediging der grondwet begaan te hebben, doordat zij; aan oorilogsverkla- ring in 19121913 deelnamen zonder eeret de Nartionale Vergadering te raadipttegen. Verder worden <Je -genoemdle ministers be schuldigd' rich aan hoogverraad schuMg ge maakt rte hebben, ffoordat zij een gunsrtige ge- 'cenheid voor beeindiging van dien oorfog onbenut -lieten-. In een vierdc -purnlt worden be- halve Geschof en zeven collega's nog dr. Danef, Iwan Pejef, M. Madjarof, generaal Wasof en Butof wegens hoogverraad aange- klaagd, omdlat rij den oorlog 19121913 gevoerd en verllangd hebben. Het tweede deel van- den aanklacht iicht zich tegen het Kabinet Mailmof, tezam-en 8 ministers die van hoogverraad] beschuldigd worden, omdart rij een gunstige gelegenheid to-t beeindigi-nig van den oorlog 1915—1918 niet benut hebben en omdait zij in- de maan den September en October het dooden en mislhandelen van eenige van -het front te- ruggekeerde Bulgaarsche solda-ten en offi- rieren zonder voorafgaandi vonnis uitge- vaardigd en toegelaten hebben. ZELFMDORD VAN EEN BRUID. In de katholieke kerk van Landau, aan het meer van Con^tanz, had dezer dagen de hu- welijksinzegenmg plaa-ts vaA een- -twee en twin- tig jarig meisje en een veeil ouderen man. Op het oogei^blik dat de geestelijke de bruid vroeg of zij in -het huwelijk toestemde, ant- woordde zij met een krachtig ,,-neen, ik houd van een anderen man, mijn ouders weten hert. Ik srterf liever dan dezen man te huwen." Zij haalde daarop uit een etui, dat ze onder haar bruidsbouquet verborgen hield1, een re volver te voorschijm en schoot deze af, waar- op zij dood neersrortte. De bevolking van het plaatsje hielld1 een vijan-dige betoogi-ng tegen de ouders van het meisje. i DE WANHOOP VAN JN AMBTENAAR! Het ljquideeren van den oorlogsdienst voor het itransiito-verkeer te Cherbourg -heeft twee slachtoffers geeischtl Onlangs n.i. heeft de chef-ambtenaar van dezen daenst, die blijk- baar beu was van het... miets d-oen, aan den minister zijn onfslag gevraagd. De karakter- vaste man kreeg zijn zimi en zijn funcfie werd overgedragen aan den ouderten der ooderge- schikte beamibten. Deze edhter blijkt nu even- eens door het spleen aangetast. Sedenfc twee maan-den zit hij dagelij-ks tegeiniover d-rie schrijfmaChines, een -leege bramdkast en eeni ge oude dossiers en het monotone van zijn bestaan wordt slechts £en keer per maamd verbroken, wanneer hij zijn sailans van 800 francs gaart halen. Edoch, hij heeft het niet kunnen harden en is op mysterieuse wijze verdwenea Meru weert niet wat er van hem gewonden is. DE PLANNEN VAN KU KLUX KUAN. Wlldani Higgetts, die beweert de organi- sa-tor te zijn van de tegenwoondi-ge Ku Klux Klanbewegkig in Ameriika, maakrt op hat oogenblik een reis door Canada om ook daar afaeelingeni van het „Omrichtbare Keizer- rijk" rte srtichten. Volgens zijn zeggen is hij da-armede in de Westelijke provincies van dat land reeds gereed. Higgetts heeft verklaard, dat het in het voomemen der Ku Klux Klam-beweging ligt, om de itot dusverre i® acht genomen geheim- zinnagheid met maskers en lange mantels op te geven en openilijk te gaan optreden op de wijze der Ita-liaansche fasdsten, ten einae de hervo-rmingen, waarop wordt aangestuurd, doorgevoerd te krijgen. Higgeiits zegt, dat de beweging ook naar Canada is overgebraoht, omd-at het geheele werelddeel A-merika tot een groot rij* moet worden vereendgd, hetwclk de wertten en ide- alen van het blanke ras over alle andere ras- sen der wereld za-1 weten door te voeTen Een soort vami federalde wordt op het oogenblik daarvoor de meest geschikte vorm geadit Daardoor zou Canada zich niet noodzaikeE kerwijs van Groot-Brittannie behoeven af is scheiden. A-lleen zou daard'oor een hechter? alliantie tusschen de twee Engelsch spreken- de vo-lken op het Amerika-ansche ^sieliaaj worden bereikt. Een dergelijike federatie zou ook den grooten stroom van Europeanen naar de Nieuwte Wereld berter kunnen beteugeHen, terwiji een ahsoluut verbod zou worden uit- gevaard-igd voor imm-i-greerenide Oosrteriin- gen. Voorts zou over Mexico een mandaat moeten -aanvaa-rd worden. De Canadeesohe pers ziet in dat plan een poging tot annexatie van Canada. TOET-ANKH-AMEN TE PARPJ'S. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. schriift d.d 14 Maart van het beeld- van Toet- Ankh- Ajnen, zij het geschonden, in het Louvre. iHet heeft een merkwaardige voorgeschiedfr nis. G. Bdnedite, conservator voor de Egyp. tische afdeeling, heeft ze aan een medewer- ker van de In-transigeant verteld. Ziehier. Mariette, de beroemde Egyptoloog, was na zijn opgravingen in Egwte tot wetenscha-pm lijTc assistent aan het Louvre benoemd, Hij bewoog hemel en aardle oni- terug te mogen keeren inaiar den NUj'lTegen 1860 hood Ferdinand de Lesseps hem daartoe gelegen heid. Prins Napoleon mofst naar Egypte, de Lesseps maakte JVlariette tot koerier van den prins. Hij ging op reis, gelukkig als een kind, en de onderkoning bereidde eeni mooie ontvangst aan- den neef van Napoleon III. Intusschen moest de prins van de reis afzien. De oindier konaing, m-aar voora-l Mariette waren in den put en men besloot, hem een souvemir te ge ven. Hij had juist de hand op een, prach% vindp-laats geLegd, waaruit coder andere de beschreven groep, Amen, de beelrtenis van Toet-ankh-Amefi drageno, te voorschijn kwam. Dit beeld -werd aan prins Napoleon gestuurd en is het begin van een verzameliag Egyptische oudheden ge worden. Tegen het einde van het tweede keizerrijk verveelde ze hem, hij besiloot ze van de hand te doen. Het beeld vond geen liefhebber. Voor 500 frank werd het teruggekocht, men -had toen zoo min oog voor Egyptische beeldhouwkunst is voor de schilderkunst van het quattrocento. Sindsdien zwierf het. Sinds het -tweede kei- zerrijk was de waarde verh on-derdvo u digd, Een bekend antiquair -bood het eindelijk voor 250,000 frank het Louvre aan. Daar mocht het nog blij mee zijn, een groot m-useum in A-merika bood 300,000. Tot zoover de geschiedenis van het beeld De heer BenM-tie is overtuigd, dat het out- dekte graf -noch de uiteindelijloe begraaf- plaats, noch de plek is, waar het overschot van den farao tijdelijk werd ondergebracht In't a-lgemeen is men ite Parijs over de but- tensporige publiciteit, om de ontdektkting ge maakt, niet te spreken. Men is gegriefd, dat belanigrijke vondsten, vroeger door Fran- sche geleerden gelijk. Champollion gediaan, daardoor in den hoek gedrongen wordeni. -De heer Ben6dite achf ze nochtans nutti-g. Een erg miskende tak van- wetenschap werd daar door actueel. De leepe Engelschen hebben er -oadXPg oiq -pmipfSMaSlTOB asm amsuaoj jaij logic heeft er evenveel mee gewonnen, meent hij. HOE MEN E'lEREN KAN KOKEN. Van d-e Babyloniers is bekehd dat ze eienen kookten d-wr diie sneli in een slinger rondi te zwaaien. Een veralaggever van de Daily Mail heeft hiermede ook eens proeven geno men en dloert diaarover het volgende relaas: „Men moet over eenige lichaamskradht be- schik'kejru, wahit«het roudzwaaien van een slinger gedurende vrij- langen rtijid valt niet mee. Bij gebrek aan beter, deed ik het ei, ondanks de hevige protesten- van mijn vrouw, in een vain haar zijdian) kousen en be- gon te zwaaien. Na geruimen tijdi, toen mijn arm al flinlk moe begon te wordlen, was de kous blijkbaar voldoende gerekt om het ei even te d-oen tikken tegeni die punrt van een tafel. Het spalte onmiddellijk als een bom uiteen, maar bij het schoonmaken van klee- den, behang en gordijnen bleek ten-minste dat de nnboud van het ei aanziienlijk stijver was gewordien." EEN HELD. Naar Reuter rneld-t, zijn bij een -brand, welke veroorzaakt was door een gasontplof- fing in het Alleghany County-armenhuis te Hornel-lsville (Nfew-York) vijf vrouwen en twee mannen omgekomen. Zes van hen war ren- oude liedCn, die aain; het ziekbed geW-uis- terd waren en niet bijitjjds weggebra-cht kon- den worden. Een stal-jongen, Charles San- bom genaamd, ging het braimdjemde gebouw binnen en fceerde tot driem-aal toe terirg met -hulpelooze patienten. Toen hij- voor de vierde maal naar binnen wilde gaan, sitortte de vlcer in. EEN D'RAADLOOZE VUURTOREN. Op het eiland Indi-keith in de Firth of Form is eeni draadlooze vuurtoreni gepliaaist, due seheepsoffirieren, wier schepeni toegerust zijn- met eeni b-etpaalidi type van draadloos ont- vangsistation, 10 staat stelt in dien diksten mist hun weg te vimdeni door de gevaarlijke tana len- vian de Firth- of Forth. Het eerste schip, dat -hiervan heeft gebruik gemaakt, is pas vei-lig op zij-n bestemlmuiig aangekomen. WRAAKNEMrNG OVER DE AFSCHErDINGSPOG I NGENl Zaterdagavond is te Keulen een aanslag gepleegd op Sm-eets, den bekenden propa gandist voor een republiek Rijnland en af- scheiding van het overige -Duitschland, die deswege door de Franschen zeer geprote- geerd- werd. Volgens de totnogtoe ontvaogen officteele mededeelingen- heelft de aanslag als 't volgt plaats gehadEen totnogtoe onbe- kende persoon -bevond zich: met Staeets en diens secretaris in- het particulier bureau van Srneets in zijn won ing Luxentburgerstrasse 26. Deze derde persoon schoot -met zijn re volver op Smeets ear dims secretaris, waar door de laarste dadelijk gedood en Smeeti

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6