door een schot to ft hooM levensgrvaarlfflt werd gewond. De diader is gevlucht; elk jpoor van hem ontbrecfct. Sineets werd overgebracht naar het Augus- tahospiftaal, waar hi| geopereerd werd. D'B PROOE99EN! OVER DE RUSBIISC5HE WEKKSCHIATEENL to -kningen van het Vaticaan wordt ver- kiaard, dat de Paus allies in het werk heeft gesteld tier voorkom-ing van het proces tegen den- Room®chJKathol:ieken aartsbisschop te Petrograd en' de zestien overige geestelijken. die beschiuldigd worden van venzet tegen het in beslag nenten der kerkschatten. IDE DERDE KILAIS COUPES IN ENGELAND. De Engelsche spoonvegdirectiea overwegen het voorstel1, om op de sp-oorwegen in het Ver- eenigd1 iKoninkxijlk de ,,derde klasse" af te schaffen. A Is dit voorstel zal worden aange- noanem, zullen er voortaan nog slechts eerste en tweede klasse bestaan. 'Hlet derde-klasse- tarief zal echter niet worden verhoogd en bij aanneming zal de nieuwe regeling 1 Juli a.s. vani kracht worden. LENIN S PLAATSVE'RV-ANG ER. Volgens berichtea uit Moskou heeft het politiek bureau van de Russische communis- dsche partij reedis een opvolger vaou Lenin voor diens functie vain- voorzitter van den raad van volkscommis&arissen aangewezen. De keuze is gevailen op Kamenef alias Ro- senfeld. Kamenef m-oet geen man vani groote intelleotueele capariiteiten zijn, doch hij is een van de oudste en meest beproefde leden van de partij. N'aar verluidt, was Trotzki niet in aanmerictog gekomem. De 76-jarige prof. Geuschen te Stock!hoi1m is Zaterdag op verzoek van Lenin's lijfairisen naar Moskou ventrakken om den omgekroon- den Ruasischen keizer te onderzoeken. De beide Leipziger hoogleeranam, de medi- cus Struempel en de psyohia-ter Canke, ate mede de Hamburgsche psychiater professor Nlonne zijn naar Moskou ontboden, in ver- hand met de emstige, gecomplieeende zenuw- aandoendinig, waaraan Lenin thans lijdende is. Er is eenige verbetemng merfcbaar in Le nin's toestanti DE POOLSGHE GRENZEN. Naar aanleiding van de voor Rolen gun- stige beslisstog van den raad der gezamten betreffende de erkenning der Oostelijke gren- zen van Polen, zijn de Landdag en de Senaat in een pledi-t-ige sitting bijeengekoincn, welke de pre; itient der repuMiek en de -te Wairschau geaccrecliteerde vertegenwoordigers de grooite mogendheden in de diplomatenloge bijwoon- den. De minister ^president Sikomsiki heeft den Poolschen tekst van de besluiten vara den raad der gezanten voorgetezen en daama zijn voldoening geuit, dai de in werkellijikheid in het Oosten bestaande grenzien van Polen door de groote mogendheden zijn enkend en bekrachtigd KORTE BERICHTEN. De sodaal-dcmocratische fractie van den Beieruchea Landdag heeft de ontbindmg ge- uscnt van alie bestaande „stormafdeeltogen" ui neieren en tevens maatregelen om te voor- komcn, dat deze afdeelingen opnieuw ge- vonnu worden. Groot-Bnttannie heeft de eerste betaling gedaan op grond van de overeenkomst iff zake ue lundeering der Britsche schuld a an de Vereenigde Staten. 'Deze betaling bedroeg 4.128.1)00 dollar, waardoor de schuld wordt vermindcrd tot 4600 miliioen dollar. De Schotsche soc. arbeiderspartij is er niet over te sprek-en dat parlementsleden, die tot de arbeiderspartij behooren, een uitnoodi- gin-g hebben aangenomeir voor een diner bij den kontog. Tegengesproken wordt, dat zij (laartoe toestemming der partij, hebben. In het Zuiden van Engeland nabij Exe ter, heeft een aardschuiving plaats gehad, yvaardoor een gedeelte van den spoorweg on der een zandlaag van lionderden tonnen werd beaolven. Men vermoedt dat de regenval der laatste weken de oorzaak ervan is. Bij het opruimen van een- ijsdam in de Delaware-rivier, heeft men met succes ge- bruik gemaakt van drie groote miliitaire vlieg- luiuen, die bommen wierpen. DIq moordtuigen kuinnen dus ook nog wel nut-tig werk doen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat dr. Wil liam Montgomery Mac Govern., lid van de briiscne boeanistisehe nnssie, er in- geslaagu is Lhassa bmnen te komen, de heilige sitad van Tibeth, welke geen enkele Europeaan mag betreden. De havenstaking op Ceylon is geeindigd. Na afloop van een rechtszitting te Luik is op een advocaat bij de rechtbank cen moordaanslag gepleegd. De dader schoot zich daama zelf d-ood. De bedelaars te Warachau hebben be- sloten, een vakvereenigin'g te stichten. In ver- band met de depreciatie van .de Poolsclie mark hebben zij besloten, geen aalmoezen be- nvdeu de 20 mark aan te nemen. Voor het Volksgericht te Miinchen is wegens poging tot landverraad de vroegere autobestuurder Georg Pracher tot 14 jaar ge- vtngenisstraf en tien jaar eerverlies veroor- deeld. I t j Op den berg Karmel bij Haifa (Palesti- na) is een sanatorium gebouwd dat geheel op Eur-opeesche wijze ingericht is; aan het sana torium is tevens een zuivelbedrijf met Hol- landsche koeien verbonden. Het zal op 15 April geopend worden. De nieuwe Duitsche belastingwetten zijn door den Rijksdag na heftige critick van de ^4cialisten met 209 tegen 146 stem,men aan- jenomen. Te Langeac (Frankrijk) heeft een 80-jaii- ge man een aan zijn zorgen toevertrouwden i4-jarigen kleinzoon aan een circusdirecteur verkocht voor 25 francs. Terwijl een reusachtige pop van- lom- pen vervaardigd. bij de mi-careme-feesten te Sandrigo bij Vicenza in brand gestoken werd, cfitplofte het hoofd, dat met kruit gevuld was, te vroeg. Een jongen werd gedood en 17 toeschouwers werden gewond. - De arbeiders in de metaalindustrie te Berlijn hebben de uitspraak van het scheids- gerecht aanvaard. De endememers hebben haar afgewezen wegens de 15 pet. loonsver- hooging. I> Fransche Kamer heeft met 490 tegen 80 stemmen het regeerings-ontwerp in zake de handhaving van het bestaande aantal afge- vaardigden verworpen, zoodet dat aantal to de volgende* Kamer zal moeten warden terug1- gebracht van 626 op 530. In het seismologisch inatituut, dat nabij Koningsbergen in een bosch is gelcgen, heeft een inbraak plaats gehad, waarbij het instru- mentarium zoodanig van alle metalen deelen werd beroofd, dat het maanden zal duren, voordat alles weer zal zijn hersteld. Begin Mei worden maarschalk Foch en generaal Weygand te Warschau verwacht Omtrent de reden van het bezoek wordt het diepste stilzwijgeci bewaard. Laatstgenoemide heeft, zooals men zich herkmert, Polen van raad gedftnd tijdens den oorl'og met Rusland. Een Amerikaansch burger te Hammond in den staat Indiana heeft een origineele voor- naam gegeven aan het vijfde kind dat zijn vrouw hem schonk. De gelukkige vader sch'ijnt het nu voldoende te vinden, want hij heeft bepaald, dat zijn jongste geboome zal worden gedoopt „Enough" (genoeg). In den Berlijnschen gemeenteraad Is verworpen een voorstel der socialisten, om de „Konigsplatz" om te doopen in „Platz der Republik". In ItaliS is door herziening van de begrooting voor binnenlandsche zaken, dit jaar 160 miliioen lire bezuinigd en met die op financien in totaal op de heele rijksbe- grooting 411 miliioen lire. Mussolini heeft verklaard, dat de bezuinigingen bij de diensten der ministeries nog vergroot kun- nen worden. De Sovjet-regeering laat in St. Albans (Engeland) een der grootste teleskopen ma- ken, die ooit voor hemel-fotogfafie zijn in gericht. Het instrument, dat bijna gereed is, is bestjemd voor het Nicolajef-observatori- um aan de Zwarte Zee. Ook wordt een nieuwe groote teleskoop gebouwd voor het Simien-observatorium in de Krim. De Sovjet schijnt nogal te gevoelen voor den sterrenhemel. Het Duitsche Rijksgerechtshof te Leipzig verwierp het revisieverzoek in de zaak van den moordaanslag op Maximilian Harden. Zwitsersche bladen klagen over den last dien de uitvoer uit dat land ondervindt van de Ruhrbezetting. Verschillende zen- dingen worden z66 door douane-onderzoek beschadigd als zelfs in den oorlog niet voor- kwam. De uitwisseling der civiele gevange- nen tusschen Griekenlana en Turkije zal heden aanvangen, die der militaire gevan- genen op 27 Maart a.s. De Fransche korporaal, die onopzet- telijk een meisje doodde op het station te Bilk in bezet Duitsch gebied, is tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Volgens een bericht van het Journal Industrieel" uit Parijs wordt bevestigd, dat van 80 tot 90 pCt. van alle Fransche hoog- ovens zijn gebluschti Gevolg van kolenge- brek door de Ruhr-actle. Gemengd Nieuws NOORDWIJK. Zooals telken jare, is thans weder versche- nen de lijst van hotels, pensions, gemeubileer- de kameraen te huur staande villa's en- hul- zen in de badplaats Noardwijk, voor het bad- seizoen 1923, uitgegeven door de Vereeniginig Vreemdelingenverkeer, in overleg met de Ver- eeniging Zeebad. E>eze lijst, thans 56 pagina's dik, is zeer ze- ker een uitmuntende vraagbaak voor ieder die zich voorstelt korter of langer tijd in Noord- wijk te vertoeven. Behalve de lijst bevat het boekje een korte beschrijvipg van de bad plaats in het Nederlandsch, Duitsch, Fransch en' Engelsch, benevens verschillende wetens- waardigheden. Het is gei'ilustreerd- met kiek- jes uit de badplaats en de bloembollenveldeu. Ten overvloede is aan de lijst toegevoegd een alphabetische lijst van straten, met ale in elke straat zich bevindende pensions, enz enz. Een zeer gemakkelij-ke aanwijzing voor hen, die aldaar een verbiijf zoeken. ARRESTATIE VAN BARKERS. Te Maasland zijn de beide bakkers M. en P. van T. gevankelijk naar Rotterdam over gebracht. lit staat vermoedelijk in verband met de mishandeling, waaraan zij zich een paar weken geleden schuldig moeten hebben gemaakt, tegen over controleurs der arbeids- inspectie in de uitoefening van hun ambt. Zij zijn voorts geverbalisecrd wegens het verrich- ien van bakkerswerkzaamheden na bezetten tijd. UITREIKING BELGISCHE ONDER- SCHEIDINGEN. In opdracht van Koning Albert van Bel- gie heef't diens gezant biji de Nederliandsohe regeering, Prins Albert de Li'gne, gistenen in een plieohtige bijieenkomst to het Paviljoen Vondel-park te Amsterdam aan de in de hoofdistadi en omgeving woonachtige perso- nen, die ondierscheidien zijn wegens verleen- de nulip aan Belgische vluchtelingen, die tee- kenem van die ondersdheidingenl -uitgereikit. NSTALLATIE STAATSCOMMISSIE HOOGER ONDERWIJS. Vrijdagmiddag heeft de Minister van On- dterwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. De Visser, in een der zalen Van zijn departe- ment gei'nstalleerd de Staatscommissie, inge- steld met de opdracht, na te gaan, of en zoo ja, door welke wettelijke en andere maatrege len 1. kostenbesparing op openbaar hooger onderwijs kan worden verkregen zonder het il van dat onderwijs to het algemeer te ver- agen; 2o. de verhouding tusschen hot open baar en het bijzonder hooger onderwijs na- der kan worden geregeld, zoodat het bijzon der universitair onderwijs zich naar zijff aard beter zal bunnen ontwikkelen dan op't ogenblik het geval is. De emmissie staat, zooals indertijd is ge meld, onder voorzitterschap van den heer n. Colijn, directeur van de Vrije Univeraiteit te Amsterdam. KUNSTMATIGE BEVRUCHTINO. In het Plantenphysiologisch Laboratori- um van Prof. Ed. Verschaffelt (Hbrtus Bota- nicus, Amsterdam) is het -aan Dir. W. E. de Mol geliikt, langs doelbewusten weg kiem- planten van de Hlyadnthus Oriental is in het 'even te roeipen, ontstaande door versmelting van twee mannetijlke geslachtskerpen- en een vrouwelijke geslachtskem. Dit felt is van bui-tengewoon belang te achten, zowel vjoor de veredeling der cultuurgewassen als voor het ceHamdigenrfelajik onderaoek. pe ia£ KA(TTEhrr^Nnrc)ONBrrEiL.rND. Te Amsterdam is Zaterdag in het PaJeis voor Volksvlijt de twaalfde kattenitentoonstel- ling geopend. Het aanitail maendingen be- draagit niet minder dan 143, waaronder ook uit het buitenland. Er zijn zieer mooie exexn- piairen te bewonderen, vooral bij, de afdeelin gen langharige angora's, cypersche, muisikleu- rige en blauwe kiatten. Een aardige inzending- ter opluistering i& Jot met zijn vriendje; het vriendje is een aar- dig schippertje, en het merlcwaardige van Jot is, dat hij verleden jaar uit een raam, 10 me ter hoog, is gevaliien op een steenen stoep, waarbdj hij al zijn pootjes braik eh zijn her- senpannetje was gespleten, en nu weer ge heel genegen is. Kat en hand zijn thans on- afscheidelijk. PINKSTERGELOOF. Zondagmorgen zijn vele bewonera van Stadskanaal getuige gewecst van een merk- waardig kerkelijk gebruik van de volgelingen van het zoogmaamde PinkstergelooL Niet minder dan 5 personen, 3 vrouwea en 2 niannen zijn aan dea. pubiekeni hoofdweg to dit koude jaargetijde de doop toegediend door onderdompeltog to het water. Na een kerkelijken dienst ten huize van D, den leider van deze kerkelijke gezindte, kwam deze met zijn doopelingeu in zijn, tuin, waar een groote put van 4 bij 5 meter was gegra- ven ter diepte van 2 meter en welke ten halve met vies bruin veenwater was gevuld. Nadat D., staande tot het nnddel in- het water en toespraak had gehouden, doopte hij zijn volgelingen met de woorden: „In den1 naam des Zoons, des Vaders en des Heiligea Geestes, doop ik-u, Amen", waama degenen, die ten djop gekomen warm, kopje onder gtogen. Zoowel de dames als de heeren waren voor deze gelegenheid uiterat sch-aarsch gekleed, hetgeen de belangstelltog der Kanaalsters nog vergrootte. (Rott. Nwsbl.) NA DE VERWERPING VAN DE BIOS- COOPWET. Op initoatief van den burgemeester van tricnt Maastiiclrt heeft Vrijdiagnmddag in overleg met de burgemeestens van Heerlen en Eind hoven te Eindhoven een bijieenleomst plaats gehad, om te komen tot een cmtrale •film- keurtog voor het Zuiden. ONGBVAL MET DOGDELIJKBN AFLOOP. Een juffrouw, wonende aan den Linnaeus- te Amsterdam, kreeg een -tobbe met id heet waschwaiter over haar •lichaam. Emstig gewond1 werd- zij naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis vervoerd, waar zij aan de gevolgen der bekxwnea verwondingen is over- feden. ONZE LANDGENOOTE OLGA SCHIIFFELERS WINT. Gister werden te Amtwerpen in het IJspa- leis wedstrijden om de Belgische kampioenr sch appen-kunstrijden gehouden. In het da- mesnummer legde volgens de onze landge- noote Olga Schiffelera beslag op den titel. Het herennummer .werd gewonnen door Freddy Mesat. GEEN GOEDEREMTREINEN UIT DU ITSCHLAiND MEER NAAR ONS LAND. Naar Zaterdag bij ouderzoek te Emmeriik bleek, is vanaf heden de loop van alle goede- rentreinen op de lijn EmmerikArnhem stopgezet. Er vertrekt geen goederentreto, meer naar ons land. M'AGAZ I J'NBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks drie nur werd1 te Amsterdam de brandweer gealarmeerd voor een brand op de Keizensgracht 124, achter welk perc«-l de -heer Strack van Schijndiel een magazijn van cellulodde boorden heeft. Dilt magazijn-, een verdieping hoog gdbouWtje, stond in lichte laaie. De brandweer bestreed het vuur zoowel van de zijde van de Keizers- gracht, als van die van die Prtosengradrt, doch kan niet verhoeden, dat het magazijn ge heel uit brandde. De belendende perceelen leden weinig schade. De oorzaak van den brand -is vermoedelijk het achteloos wegw%r- pen van een brandende sigarat. MOTOR-ONGIELUK. De 27-jarige S. Sassen, wij,nhandelaar te Maastricht, werd Zaterdag door den bestuur- der van een autobus tusschen Margraten en Keer, bewusteloos l-angs den weg gevoeden. Zijn zwaar beschadigd motorrijwiel lag naast hem in de nabijheid van een boom. Met de autobus werd hij naar het hospitaal te Cal- varienberg gebracht alwaar schedelbreuk werd geconstateerd. De man is nog altijd be wusteloos. De toestand is zorgwekkend. Men vermoed, dat de man tegen een boom geredlen is. Sport VOETBAL. Alcmarla—S. D. W. 10. Bovengenoem-de vriendsdhappelijke wed- strijid is door Alcinaria met 1-—O gewonn-erj. In Alcmaria's elfta-1 kwamen weer eenige reserves uit, doch deze hebben door hun emthousiast wertken ,aan enikele oudere spe- -lers, die de zaak wat kalmer opnamen, een -heel goed- voorKeld gegeven. Speet het voet- bal met enithousiasime of speeli het niet. Geen flauwe tussdhenweg. Elke speler, die met ambitie werkt, heeft het pleit bij die toeschou wers reeds half gewomnienl en eenige even- tueele technisdhe tekortkomingen- worden -hem gaarne vergeven. Hoogelijk te waar- deeren is bet al® een speler tracht, door se- rieuze oefening zijn fou-teni te verkleto-eni en ten slotte geheel! te veibeteren. 'S. D. W. was een vliug, pi-ttig el-ftal, dat soms heel aardig speelde eni een goedenl in- druk maakte. Wij •hopen: d-at Alcmaria er in zal slagen voor de vrije Zondagen goede togenstan-ders te vinden en zelf't goede voorbeeld zal geven door ook deze vriendschaippelijlke omtmoetin- gen zoo serieus anogelijik op te valten. De oefen-wedstrijd van het Ned. Elfta' tegen Wi'lem II (11) is een teleurstelling gdworden doordat in on® el-ftal alle verband ontbrak en ook de individueele prestaties van de meeste spelers benedien de verwachtin- gen bleven. Dat ziet er goed uit voor 2 Alpri-1, Brocktaan verving Bu-itenweg, die on- gesteld was. In dc eerste klasse won Sparta met 1—0 van Feijemoord Bij Sparta speelde de Kor- var, v. d. Wtilk en TtufTelae mee. Quick—R. C. H. etodigde O—O. Stormvogels verspeelde in I B weer een punt tegen V. U. C. De promotie van H. F. C en Excelsior wordt vrij zeker. 't Gooi-O. D. S. 21, AdoSpartaan 2-0. In 2 A. won Z. V. V. met 3-^0 van Q. S! C. terwijll Hortus met 24 verloor van A. F. C. Oostel. le klas. E. BoysEnschede 2—0, Theole—Be Quick 20, HengeloU. D. 43. Zuidel. le klas. M. V. V.N. A. C. 41. Noad—Bredania- 00, WilhelminaDosko 3q Noordel. le k las. Frisi?-W. V. V. 2—3, VeendamForward 30. K. V. K. V. I—K. V. D. I (Amsterdam.) Te ruiim twee uur floot scheidsrechtei Zwakman- beide twaalftallen binnen de lijr nen. K. V. telde twee invallers, terwijl1 K. V. D. volledig was. Het spel ging in denl f>eginne gellijk op. ma-ar na eenigen tijd kwanl K. V. in de meer- derheid. Tuto gaf met een mooi schot de la ding. Na ongeveer een kwaxtier doelpuntte dezelfde speler nogimaals. Na wisselin-g kwarar het vak Hop-'Koppen to den aanval. Middenvak met Bloror aan het hoofd gaf goed door en het gelulkte Hop den voorsprcm-g te vexgrooten. Voor de rust kwam in dezeni stand geen' verandertog meer. De roodiwitten bleven tnia rust steeds in de meerderhieid, doch- wistem dit niiet in doel- punten uit te dirukken, deels doom pech, deells door de sterke wind, die zuiver. sohieten on- mdgelijk maakte. Einddijlk ooteerde Koppen eenige minuten voor het etod met een goed schot no. 4. Met dezett stand werd het ei-nde aangekon- dlgd. K. V. D. had wel een tegenlpunt ver- diend. Scheidsrechter voldeed matig. Ingozonden stukkon (Buitsn verantwoordelijkhmi van ite Rfidae- Ue. De apname in deze rabrith bewtfsi geen»- zins, dat de Redactie er mede imtemt). Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant Geachte Redactie, Voor eenige weken publiceerde het Bestuur der Berger Schoolverecniging to uw blad eenige vergdijkende djfera over de kosten van het Openbaar U. L. O. in opze gemeente en dat van de Schoolvereenigtog. In de „Alk- maarsche Courant" is daarop niet gerea- geerd. Wel echter in de „Courant voor Schoorl en Bergen", em in deze beide ge- meenten gratis huis aan huis verapreid week- blaadje, dat bedoeld is als gemeensch-appelijk correspondentieblad der aangeslotcn plaatse- lijke vereenigingen en dus voor personen gp- sloten is. Behoorde deze laatste omstandigheid- een reden te zijn tot strikte zakdijkheid, de be- stuursleden van Volksonderwijs, waaronder nog wel de beide hoofden der openhare sdro- len, hebben het beschouwd als een veiliige gelegenheid om eens grof-persoonlijke uitval- len te doen naar de menschien van de School- vereeniging. Dat daarbij van eenig streven naar wa-ar- heid en objectiviteit niets te bespeuren? valt, is met een dergelijke opvatting van strijd voe- ren geheel in overeenstemming. i Het lig-t natuurlijk niet to mijn bedoentog u te vragen, Mijnheer de Redacteur, om me nu in uw blad plaatsruimte te geven, opdat ik voor zoover't mij aan-gaat deze heeren te woord zou kunnen staan. -Daarvoor acht ik mijzelf en de „Alkmaarsche Courant" te goed. Doch wel verzoek ik u drtogend me door deze wemige xegels de gelegenheid te geven in het openbaar thijfa ntinachting voor zulk laf en onwaardig gesch-rijf als dat van de be- stuursleden van Volksonderwijs uit te spre- ken. U bij voorbaat daarvoor dank zeggend, Hoogachtend, D. L. BEIJNEVELD. Bergen, 17 Maart 1923. Geachte Redactie! Zoudt u ondetstaande regels in uw >bliad willen piaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Nu a.s. Donderdag het besluit zal genomen wor den inzake het nieuwe weeshuis ligt mij gere- gield deze vraag voor, is het weSkelijjc noo- dig dat er zoo'n duur weeshuis komt. Moet de belasting nog zwa-arder worden (of is er een andere bron waar het geld gehaald kan worden) Zoo niet, moeten- wij, mijln inziens, onze eigen kinderen dan nog meer laten ontberen als nu het gpyal al is. Hoorde ik laatst niet een moeder die zeide, die belas ting is toch zoo zrwaar, mijln anme jongen moet zoo noodig een paar nieuwe schoenen hebben- en ach ik -kan ze hem niet geveni, eerst belasting en dan xnisschien sdioenen, dekens enz. IDat de weesktoderen het goed moeten hdbben ilk zou geen- goede moeder zijin indien ik anders wilde, maar niet het eene kind be- voorrechten ten koste van' het andere. Wat geztosverplegtog betretft het heeft zijln voor en tegen evenizoo de gestichtsverpleging met dit verechil dat m.i. gezinsverpleging meer aan passtogsyermoging heeft, als men1 eenmaa! weer opeigen beenen komt te staan als het machinate gestichtsleven. Nbgmaals dank. EE N IMDEDER. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke eenige plaatsruimte in Uw blad voor onderstaande. Gndergeteekende zou gaarne de heer Zee- man te Stompetoren, lid van den Raad der gemeente Oterleek, een vraag willen- stellen. naar aanleiding van een bewering in den Rada door dezen heer geuit, n.l.,,dat er op dit ooganblik geen termen aanwezjg zijn om de jaarwedden van burgemecstere en gemeen- teontvangere te herzien". (tecs: te verlagen) Mijln vraag nu, mijlnheer Zeeman, is deze- als er geen termen, enz. (zie boven), zijn, of waren er dian wel termen aanwezig de loonen der arbeiders, (die toch heuscto van weelde nog geen gefcke dingen doen) te verlagen? Men zou, zoo oppervlakkig bekeken, zeggen, ..gelijke monniken, gelijke kappen", dodi de heer Zeeman schijr - een andere opvatting te huMigen, schijint meer te gevoelen voor wat er ergens in een- zeker groot bode ge- schreven staat: ,,die heeft, dien zal gegeven worden en die -niet heeft, van' dien zal geno men worden ook dat hij heeft". Dankend voor de plaatsruimte, R. H. WITTEV1EEN, Oterleek Kimst em Wetenseksppem 1873. 1923. MAX REGER. 19 Maart. Motto „Hiji die zelve zonder zonde is werpe den eersten steen." De heer Meichert Schuunnan Jr. schrijft orns: De groote levensloop dWaalt voor sommi, figuren langs vreemde pad-en, die paden he ben echter een individualiteit welke veel van elkaiax kan verschillen; zoo kan- b.v. het eene een zondig, -het andere een rein pad zijn, ons is het echter niet gegeveni deze twee paden bijeen te voegen Max Reger is ten van die figuren geweest die beide paden; betreden' heeft en mogen wij nu venoordeden? Neen! Duizendmaal need! In Mei 1916 is hij reeds gestotrVen, hiji de vreemde man- wien het menschelijk Leiven zoo moeilijk was. Hij is heengegaam ongeacht, ontbegrepen. Het publiek en de critid zijn steeds zijn grootste vijandeu geweest. men stond totaa-l vreemd tegenover het werk van dezen grootmeester der Polyphonic, in wiens religieuse kunst zoo moeilijik is binned te drimgen. Toch/ is 'Reger. groot ed hiji dwingt eabied af voor zijff dun om als alleen staande persoonlijkheid zijn fugaitische schrijf- wijze door te voeren. Er was moed1 voor no- dig, meed em energie! Een pereoonlijkheid als Max Reger kan dan ook niet onopge- merkt voorbij gaan. Rechtzaten. VEROORDEELD. Vrijdagmiddag is voor de rechtbank te Middelburg behandeki de zaak tegen den 30- jarigen slager J. A, uit St Jansteen, wien te nlast# was gelegd, dat hij op 15 Januari j.l te Koewacht Joseph Suij heeft mishandeld door hem opzettelijk gewelddiadig met een mes of scherp voorwerp in zijn kaak en linker- zijde te steken of te snijden, waarbij de laat ste stock of snede o. a. ten gevolge had, dat de 6e rib in tweeen is gescheiden, de spieren tusschen de 6e eff 7e rib zijn doorgesneden, het b,oretvlies tot aan de bmnenzijde is dioor- stoken en de maagwand en het middenrif zijn doorboord, althans verwond, wat den dood van Suij op 16 Januari ten gevolge heeft ge had. Geeischt werd 3 jaar gevangenisstraf KANTONGIERECHT TE ALKMAAR. Mondeldnge uitspraak 16 Maart 1923. A. Z., te IJmuiden en W. B. te Veleen, te sen-1 motarrijiderijt de le 5 boete of 3 dageni hechtenis, de 2e 15 boete of 8 d. hechtenis. J v. N., te Egmond aan Zee, F. A. S. en G. M. te Alkmaar, nachtrumoer verwekken, de le boete of 6 dagen hech'teniis, de 2e en 3e ieder 2 boete of 1 dag -hechtenis. P. D. te Egmond aan Zee, dronlkenschiap, 12 boete of 6 dag-en hechtenis. E. P. Ez, J. V. Jz. en P. G. Dz. te Eg:- mond- aan Zee, j achtwetovertredtog, ieder 7 dagen hedntenis. A. B. te Aimsterdam, 'overtreding Art. 444 W. v. S., 10 boete of 10 dageni hechtenis. A. H. te Noordscharwoude, overtreding rijwielheglement en valschen naam op geven, 4 en 12 boete of 4 em 8 dagen -hechtenis. N. C. S. te Heerhugowaard, overtreding Arbeidsiwet, 6 boete of 6 dagen. hechtenis. J. H., te Gudkiarspel, F. B. te Noordschar woude, H. de V. te Alkmaar. J. L. te Heer hugowaard, J. P. te Zuidscnarwoude, over treding rijlwielreglement, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. N. M. N., P. N. B„ J. B., N. A. M. IJ en N. S. te Alkmaar, R. B., K. K., J. de B., K. G., D. K., C. -G., J. S, G. W., J. P, J. v. d. E., J. A., D. M. W., J. S. te Uitgost, overtredmg p-olitieverordentog, de le 4 boete of 4 cfagen- hechtenis, de 2e 1 boete 3e 3 boete of 3 da te, de 4e, 6e, 7e, 8e, 9e, 10, lie, 12e, 13e, 14e 15, 16e, 17e en 18e ieder 0.50 boete of 1 dag hechtenis, de 5e 2.'50 boete of 2 dagen ihechfenis. of 1 dag hechtenis, de gen hecnten; Marktberieliten ALKMAAR, 19 Maart 1923. Op de he den gehouden veemarkt waren heden. aange- voefd: 16 koeien en ossen 280—/ 425, 4 vette kalveren 100f 170, p. ned. pond 1.50—/ 1.80, 206 nuchtere kalveren 10 tot 22, 242 vette varkens p. ned. pond 0.92—/ 1.04. AM'STERiDAM.SOHE VEEMARiKT. AMSTERDAM, 19 Maart. Op de heden geh-oudeni veemarkt waren aangevoerd: 448 vette koeien' le kw. 1,20f 1.30, 2e kw. 0.95—/ 1.15, 3e kw. 0.70—/ 0.90, 120 melk- en kallfkoeien 350f 500 per stulk, 58 vette kalveren 2e kw. 11.04 p. K.G. 262 nuchtere kalveren! 6f 18, 30 sdha- pen -4050, 475- vette varkens Holland- sche le kw. 1.18—/ 1.20, 2e eni 3e 1.10 tot 1.16, 23 paarden 1<50250. WARM'ENIHIUIZEN17 Maart 1923. Roode kool 3.905.70, 2e soort 3.60 tot 4.90, Gele kool 2<f 4.10, 2e soort 2.703, D-eemsche wi-tte kool 2.30 2.80, 2e soort 1.902 10, Uieni 1.50. tot 1.80, Drielto-gen 1.50f 1.60, Urt- schot roode kool 1.903, u-itschot gele kool 1.50. Aanvoer: 75500 K.G. roode kool, 22675 K.G. gele kool, 16510 K.Q. wit- te kool, 4975' K.G. uien. BROEK OP LANGENDIJK- (Langedij- keri Groentenveiling)17 Maart 1923. in de -heden' gehouden veilingen werd betaald voor Roode J kool le soort 4.50—-6.10, 2e soort 2.40—/ 4.40, 'Gele kool le soort 2.603.80, Deensche witte kool lesooart 2.803.70, id. 2e soort 2—/ 2.70, Blauwe 2.40—/ 2.90, Uien Drielmgen 1.10—/ 1.40, Uien le soort 1.30—2, Losse wortelen 1.40 per 100 K.G. Aan voer: 106600 K G. roode 'kool, 44000 K.O. witte kool, 140450 K.O. gele tool, 3000 K.G. losse wortel-en; 9200 K.G. uien, 1000 K.O. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE 17 Maart. Grove -uien 1.50f 2.30, Drielto-gen 1.401.90, Nep 2.70, Peen 1.30— 1.50, Roode kool' 4.806, Doorschot 4.30—/ 5.60, Gele kool 2.60—/ 4.50, 'Doorschot 2.30—/ 3,60, Deensche witte 2.20—/ 3.30 Doorechot 1.70—/ 3.30, Kroten 0.70, Raoen 0.80 p. 100 K.G. Aanvoer op 16 Maart: 9075 K.G. aardap pelen, 6440 KG. uien, 12425 KG. pe», 80825 K.G. roode kool, 37950 KG. gele k„ 90925 K.G. D. witte.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7