DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No* 67 Honderd yfif en twintigste Jaargang 1923 DINSDAG 20 MAART Dit numroer besterat uit 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewtysnummers 5 cents. Directeur: O. H. KRAK. Telef.nr. Administrate X Telefoonnr. Redactie 33. PRJJS DER OEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brleven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Hoofdredacteur: Tj. N. AD EM A. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR M1NSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANOEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Buitenland DE BEZETT1NG VAN HET RUHRGEBIED. Hoe denlkt giji over die Ruhrbtzetting'? Dat was cen vraag, die een Amerikaanscn tijd- schrift den hoofdredadeuren van. 332 voor- name bladen en de Associated Press heeft voorgelegd. Twee honderd negeni en dertig van hen antwoordden, dat zij er volkomen mede instemmen, 24 keuren haar met voorbe- houd goed, 65 keuren haar af, en vier heb- ben geen meening. Over het geheet staan dus de kranten aan de zijde van Frankrijk. Zoo ook Bernard Baruch, een der economische ad- viseurs van de Amerikaansche delegatie ter vredesconferentie te Parijs. „Duitschland kan en behoort nog 12.500 millioen dollar aan schadevergoeding te betalen, hetgeen met wat dat land reeds beta aide een som van 15.000 millioen dollar zal uitmaken, zei hij in een interview. Het zal waarschijnlijk blijken, dat Frankrijk door zijin optredien in het Ruhrge bied een redelijke oplossing van die kwestie niet vertraagd, maar bespoedigd heeft." Terugbl'ikkende op de gebeurtenissen van de laatste vier jaren, verklaarde Baruch meer getroffen, te zijn door de pogingen van Duitschland om voordeel te trekken uit een oneenigheid tusschen de gealileerden dan door Duitschland's goeden wil of aan zijn verpKchtingen te voldoen. Baruch geeft toe, dat de Fransche Ruhrbe- zetting een oorlogsdaad of althans een over- tredin van het verdrag van Versailles kan worden genoemd, maar als men vraagt wat Frankrijk in de gegeven omstandigheden an- ders had kunnen doen, vindt hij de Ruhrbezet- ting verschoonbaar. Dan geeft Baruchi nog 'n uiteeruzetting van zijn inzichten over de betaling der schade- loosstclilng door Duitschland, die neerkomen op de reeds ter eonferentie te Parijs voorge- stelde plann-en, n.l. dat diet direct maar pas over cen paar jaar. Zal deze Amerikaansche belangstelding nog eens leiden tot intervent-ie? Er is reeds ecu gerucht, volgens hetwelk de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Hughes, aan den Franschen gezant te Washington, het memorandum zou hebben overhandigd, dat de Duitsche zaakgelastigde hem ter hand had gesteld, maar dit bericht is nog niet bevestigd. Van bemiddelings-geruchten is de wereld vol de laatste dagen, mhar het verlossende woard is nog altijd niet gesproken. En aan de Ruhr, alsmede in het oude be- zette gebied, gaat alles zijn gang In laatstgc- noemde streek zijn tot dusver S 1500 menr schcn uitgewezen. In het Ruhrgebied is bijna liet derde deel van alle verschijnende kranten (445 van de 1450) voor langer of korter tijd door de Rijnlandcommissie verboden. Er wer- den 82 redacteuren en 31 uitgevera veroor- deeld tot gevangenisstraffen tot anderhalf jaar en tot geldstraffen tot een millioen mark. Met hun gezin uitgewezen werden 18 redac teuren en 9 uitgevers. De Britsche kooplieden blijven klagen' over moeilijkheden tengevolge van de bezetting. Over deze klachten zijn de betrokken regce- ringen steeds met elkaar in contact en intus- schen gaan de Franschen voort met de Engel- sclii vriendschap op de proef te stcllen. In de laatste dagen zijn de Fransche troepenafdee- lingen uit Kronenberg en Vohwinkel n.l. her- haaldelijk het tot de Engelsche zone behoo- rende gebied van Solingen binnengerukt, waar zij verscheidene auto's, waarvan er sommige met kolen waren geladen, in besiag hebben genomen. In verband met de vermoording van een Franschen soldaat te Essen hebben de Fran schen den Rijksdagafgevaardigde dr. Quaatz, den president van het I.andgericht dr. Volrner, den directeur van het rijksbankfiliaal te Essen, alsmede een directeur van elk der groote banken te Essen als gijzelaars gearresteerd. De ambtenaren en beambten van de recht- banken te Essen en de advocaten hebben ge- neraal Foumier een protest gezonden tegen de arrestatie van den president van het Land- gericht. Van Ehiitsche zijde wordt medegedeeld, dat de doodgeschoten Duitscher niet de dader van den moord is gebleken te zijn. Generaal Fournier heeft per aanplakbiljet de arrestatie der gijzelaars medegedeeld en verklaard, dat de moordenaars nog onbekend zijn De giizelaars worden in vrijheid gesteld, zoodra de Duitsche autoriteiten den daaer uit- lcveren. In geval deze niet ontdekt wordt, be- houdt de generaal zich het recht voor, de stad een boete op te leggen. Te Lunen Is de onderwijizer Markowski door een Fransch soldaat, die op wacht stond, door een schot aan het hoofd zwaar gfewond en. naar het aidkenhiuis evergefcraeht. Sedert Zondagavond worden de peroonen- treiuen aan de grens van het Ruhrgebied we- der aan een verscherpte contrdle onderwor- pen De reizigers worden ook aan den lijve gevisiteerd. Van Duitsche zijde is weer eens een maat- regel genomen tegen de Fransche inmenging. De rijkscommissaris voor de kolendistributie maakt n.l. bekend, dat het als heling zal wor den beschouwd, welke met gevangenisstraf en wanneer zij door handelaren wordt gepleegd zelfs met tuchthuis kan worden gestraft, in- dien iemand brandstoffen, die van Fransche zijde van die mijimen, stations of elders zdjin. genomen, koopt of bij den afzet behulpzaam is. De openbare veiling van' staatsbosschen, welke gisterochtend is gehouden, heeft meer dan 2% millioen franc opgebracht Zulk een buitenkansje kan de Fransche re- geering best gebruiken. Zij heeft nu al (voor de eerste vier maanden van dit jaar) 196 mil lioen aangevraagd voot de Ruhr-actie. De Fransche minister Ie Troquer is naar het Ruhrgebied getrokken om het weghalen der onlangs in besiag genomen cokes te in- specteeren en een bezoek te brengen aan het Rijn-Hemekanaal. In enkele woorden heeft hij zijn bewondedng geuit over hetgeen de in- genieursmissie Coste heeft verricht. Tot vertegenwoordigers der pers heeft hij de volgende verklaring afgelegd'De exploi- tatie der kolen- en cokesmijnen in het Ruhr gebied' is begonnen en zal zonder onderbre- king worden voortgezet. Een van de voor- naamste wegen tot het transport der kolen, het Rijn-Heme-kanaal, was ten gevolge van L doch sabotage buiten gebruik gesteld. dank zij de emstige pogingen van het personeel is de exploitatie nervat en neemt ziji dagelijks toe. De Duitschers zullen er zich rckenschap ,van geven, dat de door hen opgeworpen hin- derpalen door ons de een na dc ander zullen worden te niet gedaan. Le Trocquer zal hedenavond naar Aben vertrekken om morgeni in Parijs teFug tekee- ren. Met „Economische wanorde in het Ruhr gebied" 'b etitelt de „Echo National", het blad van Clemienceaui en TardHeu, den) buidi- ;en toestand in het Ruhrgebied En .als voor- ee'ld vertelt 'het blad het volgende staaltje: De hoogovens en staalfabrieken van Pont- a-Mousson, die nog maar steeds tevergeefs wachten op de beloofde cokes uit het Ruhrge bied, hebben zelf ploegen werklieden naar dit gebied gezonden om de noodige cokes te ha lm. De andere maatschappijen van het me taalsyndicaat, die hiervan de luch't hadden ge- kregen, vroegen of zij een deel konden ont- vangon van wat er aldus verkregen werd. Maar die fabriek van Pont-A-Mousson ant- woordde met het „ieder voor zich". En' nu sturen die andere maatschappijen even eens op eigen houtje ploegen arbeiders naar het Ruhrgebied om de cokes te balen DE MOO RID A ANS LAG OP SMlEETS. Met betrekiking tot den mooidaanslag op Smeets'kan nog het volgende gemeld wor den: Groote sensatie werd te Keulen feweegge- braeht in de laatste uren van Zaiterdag toen Joseph Smeets, de beruchte leider der RijmP Republikeinsehe beweging en redacteur van de „Rheinischer Republik" neergeschoten en ernstig verwond werd, terwdjli zijin ziwager Kaiser, die als zijft secretaris diende, gedood werd. De tnoordenaar is ontstnapt en er is op het oogenblik nog niets aangaande zijn iden- ti teit bekendi. Hiji moet echter een persoon zijn, goed op de hoogte van de gewoonten van Smeets en het huis, waarin deze zijin redactie- en ande re bureaux in' de Luxemiburgerstrasse had ondergebracht. IHier leefde en werkte hij be- schermd, door een cordon lijlfwachten. Het was zeer moeilijk hem te bereiiken, doch blijk- baar was de waakzaamheid van hen, die over de veiligheid van dezera gehaten politicus waakten, op eeni zeker oogenblik- eenigszins verslapt. De moordenaar sqhijint dit geweten te hebben, want het is onwaarschijinlijk, dat zulk een toeleg was beraamd1 en uitgevoerd door 66n persoon. Op het oogenblik, dat de tragedie zich af- speelde, bevonden zich in het huis Smeets en zijin echtgenoote, de heer Kaiser en zijin vrouw enl een klerk. Er werd een kloppen op de deur gehoord en Mevrouw Kaiser ging daarop kijken wie er was. Het was een! jongeman, die met een boodschap kwam en zeide op antwoord te wachten. Nia Mlevr. Kaiser terzijde te hebben ge- duwd, stak hijl de vestibule over, trad Smeets' bureau binnen, trofc eenl revolver en loste daarmede snei vier schoten. Het eerste troi Slmeets in het hoofd, waardoor hil een diepe wonde opliep, het tweede trof Kaiser en doodde dezen terstond. Het derde en vierde schot troffen bij! verre na hun doel. niet en de moordenaar nam-daarop de vlucht. Hij vond echter de deur van de flat doch kon die niet openen. Met zijin revolver, die hij nog steeds in de hand had, versplinterde hij een glazen ruit en, wist tenelotte dsardoor 4s «o knap- pen. Er werd direct alarm gemaakt. De man klamipte ondertusschen een paar politieagen- ten aan en vertelde, dat hi} vermoedde, dat er iets niet in orde was in net huis. Hij had revolverschoten gehoord. Het kwam echter een der politiemannen een weinig verdacht voor, dat de man, die aldtm maakte, zulk een haast had gehad om weg te komen, want zijl konden nog juist zien hoe hij, om een der nabijigelegen straathoeken vendween. Zoo heeft het vermoeden postgevat, dat deze per soon, die alarm gemaakt heeft, zelf de moor denaar van Smeets is. Smeets werd naar het hospitaal vervoerd, waar de kogel verwijlderd werd. Naar ver- luidt zou zijn toestand gunstig zijn. Slmeets is een tragische figuur in de na- oorliogsche geschiedenis van Duitschland. Sinds den wapenstilstand is hij1 een van de meest vooruitstrevende der Rijnilandsche se- paratisten. Voor het grootste deel van den tij|d is hijl president geweest van de Kijnland- sche Republikeinsehe Partij. Nia de eerste da gen', die op het einde van den oorlog volgden werd idee van een Kijnland-Rfepubliek een id6e, die zeer veel ingang vond bij een groot aantal welbekende personen in West-Duitsch- land. In dien tijd was men nimmer zeker van wat er van dag tot dag in IDuitschland kon gebeuren, en er was een strooming voor de stichting eener „Federale Republiek" in het Rijjnland, zoodat orde en- veiligheid daar ver- zekerd zouden zijn. Men riep derhalve om een „Vrijl Rijinland in een vrij Duitschland" Toen rust en oide zich in Duitschland deden gelden, mislukte deze beweging. In de eerste maanden van 19'19 geleek de zaak der sepa- ratisten een verloren zaak. Terwijl anderen den' Republikeinschen standaard in den steek lieten, bleef Smeets hem trouw. 'Dte Britsdhe politic (het misdrijf viel voor in de Britsche zone) te Keulen heeft naar aanleidiag van den moordaanslag op Smeets een uitgebreid onderzoek ingesteld. De Brit sche gedelegeerde in de h-ooge geallieerde ooromissie te Keulen heeft spedale bevoegdhe- den gekregen ten aanzien van de te treffen sancties. De vraag is of men wel ooit den dader zal vinden, de al-Duitscher (vermoedelijk imimers zal hijl iemand van die partijl zijn, die ook Rathenau en Erzberger doodde en Scheidemann naar het leven stond) zal door partijigenooten wel besdiermd worden en waar het geval eigenlijik meer de Franschen dan de Engelschen aangaat, mag men ver- wachten, dat het Engelsche onderzoek niet al te ernstig zal zijn. DE TURIKSCHE KWESTIE. Generaal Harington is naar Londen ge- roepen, ten einde den militairenn toestand uif- een te zetten. Verwacht wordt, dat zijn ver- blijf twee weken zal duren. De Italiaansche generaal Mombelli neemt het opperbevel over. Reuter verneemt, dat voor zoover bekend is, de geallieerde deskundigen morgen onder voorzitterschap van lord Curzon bijeenko- men, ter bespreking der .Turksche tegenvoor- stellen. De agenda Ibevat geen groote poli- tieke kwesties, daar deze reeds zijn geregeld. Mien verwacht, dat de eonferentie tot de vol gende week zal durendat zijl een antwoord aan Angora zal zenden en dat de vredesbe- sprekingen na Paschen zullen worden her- vat. Te Londen wordt erkend, dat de tegen- voorstellen moeiiijlidheden opleveren, maar men verfrouwt, dat ze zullen worden overwon- nen. De korte i-nihoud der Tiurksche tegenvoor- stellen op het vredesverdrag is in ale Lon- denscbe bliaden gepubliceerd, maar met het oog op de eonferentie van geallieerde des kundigen, die a.s. Woensdag plaats heeft, zijin de commentarenl gereserveerd. De te- envoorshllen zijin- uitaagingen evenizeer van rita-nnie als aani Frankrijk en Ita-lig en moedigen, zoo a is de Observer opmerkt, eene gemeenschappelijke aotie tusschen deze lan- aen, aan. Ofschoon zij1 de voorwaarden in het verdrag bjllijk en wenkelijk edelmoediig. ach- teni, ziijln de bladen overtuigd, dat de door de Tuirken opgeworpen bezwaren opnieuw vo-lle- dig en geduldig onderzocht zullen worden in het belang van dien vrede, dien de regeering van Angora verklaart te zoeken. iDE ENGBL'SCHE MI'JNWERIKERS- In Zuid-Wales zijn heden 17.000 mijin- werkers in staking gegaan, in verband met de camipagne om alle mijlnwerkers in 66n vak- verbond te brengen. In het Rhondda-district hebben 50.000 mijnwerkers een lastgeving ontVangen on- middellijifc het wehk neer te leggen. DE REACTIONNAI'REN IN ACTIE. Zondagavond hield de ,,FriedensgeseIl- schaft" te Ludwigsburg (Wurtemburg) een vergadering, waarop Ffellmuth en von Ger- lach het woord' zouden voeren. Kort voor het begin der vergadering drongen ongeveer honderd nation aal-sodalisten de zaal Wnnen en begonaea zij met knuppels en guwndstek- ken de aanwexigen af te ranselen. Dezen ver. dedigden zich echter met stoelen enz. zoodat de nationaal-socialisten moesten vluchten De politic moest de vechtenden van elkaar schei- den, waarna de vergadering ontbonden werd verklaard. DE DAG VAN ST. PATRICK IN IERLAND. De dag van St. Patrick werd Zaterdag in den Ierschen Vrijstaat als nationale feestdag evierd met een algemeenen stilstand1 van za- :en en het houden van parades te Dublin en te Cork. Optimistische berichten werden ge zonden door Cosgrave, president van het Dad en anderen. Cosgrave zeide in eene boodschap aan- Amerika, dat Ierland de wetenschap m den vasten wil had, om verbetering aan te brengen in zijne huidige moeielij-kheden. Ge neraal Mulcahy voorspelde, dat zij de orde in Ierland zouden herstelten, alvorens er vele In den avond woonde eene groote menigte te Dublin den bokswedstrijdi bij tusschen dec Ierschen- bokser Mike Mc. Tigue en den Sene gal ees Battling Siki. Mc. Tigue won op pun- ten in een gevecht van 20 ronden; zijn duim was gebroken. <y Higgins, de minister van BinnenlaiLd- sche Zaken vond, dat de- Ieren over de heele wereld op dezen St. Patrick dag moesten bid den, om een spoedigen vrede en om hereeoi- ging met de zes afgescheiden graafsChappen in het Noordoosten. In tusschen is de dag niet heelemaail vredig verloopen, want's morgens om half 8 is, naar de „Oberserver" meldt een 'land-mijn omtploft voor het Scala<heater, waar Siki en Mc: Tigue zouden hoksen. In Belfast, de hoofdstad van Ulster, heeft de politie Zaterdagavond verscheidene man- nen gearesteerd, van wie er verscheidenen uit den Vrijstaat waren gekomen. Er moeten mogai belangrijke documenten in besiag ge nomen zijn. In G-ranaird, in het graafschap Longford, hebben gewapende mannen een iaval gedaan in het werkhuis en daar het beddeg^d in brand gestokeo. Daama werdi een b^oek ge- bracht aan het -postkan toor, waar de post- meester gedwongen werd de aleutels van de brandkast af te geven. Het geld en documen ten werden meegenomen. Ook in't douane- kamtoor drongen de mannen binnen. Alle daar gevonden papieren werden op straajt ver- brandi. In een tank onder de cementen vloer van een huis in Cinnamond-street te Dublin heeft de politie 41 bommen gevonden. Te New-York is St. Patrix gevierd met een grooten optocht, die door 2-500 politieagentien werd bewaaikt, om wanordelijkheden te voor- komen. Austen Chamberlain, die conservatief lid teas der coalitieregeering, die het Iersche ver drag doorvoerde, was Zaterdagavond de gast op een Iersch diner te Londen. Hij zeide, dat hij een der onderteekenaars van het verdrag was. De vertegenwoordigers der beide lan- den kwamen bijeen in een atmosfeer van wc- dArzijdsch wantrouwen, maar bij betuigde, dat Arthur Griffith en generaal Collins vol komen loyaal waren geweest vanaf het oogen blik, dat zij hunne handteekening onder het verdrag gesteld hadden. Hij geloofde niet, dat eenig Engelschman kon of wilde gelooven, dat zij, die het verdrag aanvaardden, zoowel zij, die dood zijn als die nog leven, de belofte, die zij hadden afgelegd, on trouw waren ge- worden. Voortaan moest Ierland rich zelf helpen en niet Langer Engeland de schuld ge ven van zijne moeilijkhedem, ellende of onlus- ten. Hij -had nooit verondersteld, dat de onder- teekening van't verdrag Ierland onmiddellijk vrede kon brengen, maar hij erkende openiijk, dat er meer onlusten op waren gevolgd, dan hij gedacht had. Hij geloofde, dat Ierland zich in de gunstige omstandigheden, waarin het zich thans bevond, zou verheffen, dat het zou zien, welke de noodzakelijke voorwaar den waren voor een- beschaafden staat, wat kon worden uitgewerkt door de vrijheid, die het bezat en den roem, dien het had ge€rfd, niet alleen als Ierland, maar als constituee- rend deel en als groot lid van het Britsche Rijk. WERKLOOZENRELLETJES TE STETTIN Na eern vergadering van werkl-oozen te Stet tin begaven dezen zich naar de woning van den burgemeester, wisten daar binnen te drio-gen, vernielden de meubeleni en sloegen de vensters stuk. Een andere troep manifes- tanten drong een groot cate binnen, sloeg er de inrichtiing kort en klein en nam de hoeden enl jassen der gasten mede. Vervolgens trok- ken de betoogers naar het stadhuis. Een de- putatie der werklooczen ging binnen om met het gemeentebestuuT te ondenh-andelen. De politie arresteerde de deputatie, die uit de aanvoerders der belhamels bestond Een groote poli-tiemacht begaf zdeh vervolgens in de straten en wist de betoogers te versprei- den. LENIN5 TOESTAND. Lenin's gezsoodheidstoestand is onveran- derd. Zelfs door Sovjet-^ambteruaren' wordt toegegeven, dat hij stervende is. Het bericht, dat Lenin zou worden opgevolgd door Ka- menef, wordt als onwaan&chijnlijk beschouwd. De bladen te Riga publioeeren een tele gram uit Moskou, volgens hetwelk het uit- voerend comite der sovjetregeering eeni spe dale commissie heeft benoemd, aan- welke tot nader order de bevoegdheid is verleend tot het leiden der politick van de Sovjet-regeering. De commissie bestaat uit Rykof, den voorzit- ter van den tegen woordigen uitvoereniden raad, Kamenef en Stalin. BOLSJEW 1STISCHE PROPAGANDA? Het 'bericht in de Engelsche bladen, vol gens hetwelk het Kussische proletariaat, aan- gemoedigd door de Sovjet-regeering, bereid zou zijn om 8000 ton graan en 5 millioen goudroebels tezenden, ten einde de revoluti- onimaire werkzaamhedd in het Ruhrgebied' te verstericen, heeft in de godsddenstige kringen in Rome groote ontroering gewekt. Men vraagt zidi af, of het geld, door de pause- lijke missie verdeeld onoer ae Russdsche hon- gerlijdenden en bijeengebracht door de Ka- tholieke weldadi'gheid in de geheeie werelcL ten slotte niet indirect zal worden gebezigo om de bolsjewistische propaganda te voedien STORM IN AM'ERIKA. Reuter meldlt, uit Memphis (Tennessee), dat 16 personen werden gedood en een bon- derdtal gewond tijdens een storm, die de delta-districten van den Mississippi heeft heeft geteisterd. Een groot aantal huizen werd ver- woest. Honderden personen zijn dakioos. KNOEIERHJ DOOR HOLLANDSCHE WINKELTERS AAN DE GRENS Dank zij den verhoogden koens van het Duitsche geld, komt er bij cte Duitsche frensbewoners meer kooplust om in Ho'land un levenstmiddeleni te gaan halec. De Hol- landsche verkoopers het zijn vooral de gelegenheidishandelareni mogenj wel voor- zichtig zijin, indieni ze hun klanten wil Hen' behouden, want men leest klachten- dat de Duitschers worden beetgenomien. Zoo kreeg eenl Duitscher in plaats vai taba-k haksel voor ziin geld. Een ander meenri-e koffieboo- nen te hebben, doch toeni hijl zijn zak ledigde, wareni het hoof-dzakelijk erwten eni weer een ander ontdekte dlat men hem' in plaats van meel gips in handen had gestopt. VAN JONGSTE BEDIENDE TOT MIL'L'IONNAIR. Te Gibraltar owerleed dezer dagen de be- kende Engelsche uitgever Walter Jackson in den o-uderd'om van- zestig jaren. Jackson-, die zijn carriere begon als jongste bediende bij een uitgevensfirma te Boston, werkte zich- op tot directeur en later tot deelgenoot in die- zelfde finna. v Hij was het, die het ssteem der ,Jx>eken op afbeta-ling" invoerde, hetgeen in-dertijd een ware revoluitie in den boekhandel teweeg hracht. Jackson, die een groot vermogen vergaarde, verdiende naar beweerd wordt, aan e£n populair boek meer dan een half millioen pd. st. OP HET KANTJE AF. Een Noorsoh matnoos, dlie zich in het En- elsche plaatsje Barry bevond, viel in een er dokken. Eerst na Lang zoeken vond men hem. Er werd een onderzoek ingesteld, waar na men tot de condusie kwam, dat de 1 evens- geesten geweken waren. Reeds m'aakte men aanstalten, het licha-am naar het lijkenlhuis over te brengen, toen een vooaibijganger ver- zochit, een bepaalde methode van kunsta'ati- ge ademhaling te mogen toepassen. Na ver- loop van een half uur kwam de gewaande doode weer tot bewustziim, en even later was hijl weer geheel hersteld. EEN NIEUW'E KALENDER. De Sovjet-autoriteiten zajh, gelijk al eerder gemeld, bezig met het uitwerken van een plan tot hervorming van- deni kalender en om den Zondag als wekelijikschen rustdag te vervangen door den Maandag. Die rustdag zo-u dan aan alle godsdienstige gezindten worden voorgeschreven, en zou dus komen in de plaats van den Vrijdag voor de Mo- hammedanen, den Zaterdag voor de Isnae- lieten' eni den Zondag voor de Christemen. ■Professor Stepanof heeft nu aan de Sov jet-regeering een plan tot hervonming van den kalender voorgesteld, volgens hetweifc het jaar niet meer zou bestaan uit 52 weken, maar uit zestig weken van 5 wenkdagen, waarbiij dan nog komeni 60 rustdagenl de Maandiagen en vij.f communistische feest dagen-. Alle overige feestdagen' zouden wor den' afgeschaft. Ruslandi is niet het eernige land, dat over een nieuwen kalender denkt. Reeds eenigen tijd geleden' werd gemeld, dat de 'Kamer van Koophandel te New-York eeni mode aange- nomen had, waarin een hervorming van den kalender als vol'gt werd aanlbevolen. Het jaar zou voortaan bestaan uit 13 maanden, elks van 28 dagen. Tusschen Jumi en Juli zou dan een meuwe maand word/en inge- ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1