AlkmaarschB Caurant Eindelfjk weergevonden laat U toch drukken bij tie N.V. Boek- en Handelsdriikkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. Dinstlag 20 Maart. F e n i 11 e t o n. 1928. No. fit. Hooderd Vl|f en Twintlgste Jaargang. btudsuieuvvs HDLLANDSCHE MAATSCHIAPP1IJ VAN LANIDBOUW In caie Central wend gistermongen een ai- ffaneece vergadenng gehouden van die ai- Llingea AUanjaar, Schenner Herloo en Heerhu£owaard van de liellandsohe Mij. *io Landiw-uw, waarin Mr. Offers bet on- derwerp Vee-arbitrage behandekle. De ver- ffaderina werd geleidi door den heer D. Go vern, die Mr. Offers dank bracht voor zijn bemdwil'li^heid oni over ihet ooderwerp dat steeds actneeler wordi het woord te voeren. Spr had' gehoopt dat de opkomst grootfer was seweest en uitte den wensch dat de pers er toY zou zorgen dat belanghebbenden in breeder Icring op de hoogte zontlen woiden ^MrOffers ving aan met er op ite Wijzen dat alles wat hij, naar voren, zou brengen miiet ge- beel juist was. Spr. kon echter niet te diep in juridischie terrein afdailen De veearbitrage, aldus spr. beoogde een oplossing te brengen in veekwesties in den ruunsten an. Nrat door staatsinstituten maar door commissie® door vereeragingen in het leveh geroepea. Dat dit wenschelijk is, is in»de praktijk meermalen naar voren gekonien. Het is niets bijzonders dat men voor veegesohillen een bijzonder col- tee wil hebben onx recht te spreken. Lni de praktijk zijn tal van colleges waarbij ook ar bitrage bestaat. Spr. wees in dit verband op de te Amsterdam en Rotterdam bestaande ar- bitrage-comrnissien voor olie, zuidvructnen, xaden en granen en op het bloemibolilen- ichei'dsgerecht te Haaillem, die reeds met mroote resu'Maten werkzaam zijiAeni die men Sok mag verwadhten wanneer de veecommi®- gieen eenmaal zijn ingestteld. Een eerete argument voor arbitrage in net algemeen en voor vee-arbitrage in het bij zonder (de voordedens verbonden aan de ar bitrage in het algemeen gelden natuurlijk ook voor de vee-arbitrage) is dat wij krijgen dies- kundige arbitrage, wat met bet oog op de verborgen gebreken van yeel toelang is. Spr. heeft in de rechtspraak nagegaan waar over verborgen gebreken werd geprocedeerd en dan kon men wel direct zeggen dat dit kwes- ties zijn waarover de rechter niet kan oor- deelen De rechter moet zich in zulke gevallen toch tot deskundigen wenden. Eeni rechter kan nu eenmaal niet over dampigheid, slag in de strengen, kornage Ibij paarden, t.b c. enz. oordeeteffi. Belangrijk is ook de dampig heid bij koeien wanneer ze als fokvee zijn veikocht. De rechtspraak zal belangrijk wor- den bevorderd wanneer voor zulke gevallen zaten een drietal mannen die volkomen op de hoogte zijini van de verborgen gebreken. De vereeniging voor veerarbitrage heeft het zoo gedacht dat er moet konxen een commissie be staande uifc een veearts een veehouder en een veekoopman met een jurist-adviseur die dienst doet als griffier. Het sproekt yanzelf dat wanneer een rechter over dergalijke ge vallen als zich bij veegeschillen voor cloen, moet oordeelen, zegt ik weet het zelf niet en dns deskundigen benoemtt. Het wondr ten- riotte toch een kwestie van1 deskundigen Waarom dan niet in eene de deskundigen een eigen oordeel la ten vellen. Er be staan ook in de veehandel usansrs waarvan de rechter niet op de hoogte is. Wel mag de retehter er over heera stappon, wanneer hij ge bruik maakt van eigen wetenschap Het kan hem n.l. bekand zijn uit een vroeger proces dat de een of andere usanse bestaat maar hoeveel gemakkelijker en eenvoudiger is het niet wanneer daar deskundigen zfitem, die kunnen zeggen „giji gedaagde beroept u op een gebruik, maar dat weten wij beter. Dit is vereenvoudiging van procedure. Het voorkomt verschillende phasen en processen die nergens anders over loopen dan over het1 bestaan van zekere usanses. Het is niets anders dan vereeriVoudigmg van pro eedure en juist in deze tijd heeft iedereen be- hoefiie aan snel recht. Het is dus vamgroote beteekenis deskundige arbiters te hebben. Een gtroot voordeel van arbitrage, dat ook eeldt voor de veearbitrage is de goedkoopte In de regel zijn de kosten verbonden aan arbi trage, althans vergeleken bij proceskosten zeer goring. Spr. nodmde ttaarvami sterke voor- bedden. Er zijn wel gevallen denkbaar waar- door de kos en belangrijk warden vergroot, maar in het algemeen kac geziegd wrden dat de praktijk en de ervaring heeft geleerd, dat de kosten bij arbitrage belangrijk minder zijn dan bij een1 proces. Het snel recht is echter misschien nog belangrijker dan het goed- koope recht. In den regel hebben de menschen er wel wat voor over om hun recht ite krijgen, mits er maar snel een beslissicg komt. In dezen tijd is juist het snel recht een factor van buitengewoon veel beteekeniis gewonden. In een havenptaatsals Robierdam is het een kwestie van minuten gewonden. Spr. tooradfe dit aan door eenige voorbeelden. Voor de'veehan del is de urgentie niet zoo ikilenunend, maar in ieder geval viud de groei van de arbitrage zijn grond in de behoefte naar snel recht. Dit is begrijpelijk, de moderr.e tijd dwingt er toe. Ook net karakter van de tegenwooraige menschen dwingt er toe. Men wil niet meer jaren zitten met kwesties over een koe. De processen over vee zijn niet snel op te lessen. Diaar zijn onze colleges v§n staat niet op ingericht en ook ons itegenwoordig wetboek van rechiisvordering niet. Een andere zaak van gewicht is, dat eem arbitragecommissie somiruge za!ken eenvou diger kan oplossen dan die rechtbank. Dit is geon grief van spr. tegen de rechters. Deze kunnen er miets aan doen, Het bezwaar gaat tegen het wetboek van rechtsvordfering. Een arb'irrage-commiasie is veel soepeler, kan zich meer met de zaak bemoeien. De rechter is altiid leidelijk. Dit is wel goed maar, dit i.eett ook bezwaren. Een commissie kan wan neer er een kwestie over een koe is, het beest in de stal gaan kijken en den deskundigen veearts het beest direct laten opnemen, waar- door de oogeniblildcelijke toestand van de 'koe wordt vastgesteld. De rechter moet diaarvoor ater getuigen hooren. In een geval, waarbij een paard steeksch was, kan, wamr.eer de te- genpartij het ontkent, door te beweren, dat de eischer niet kan djden, de commissie dit dadeiijk onderzoeken en direct met het paard gaan rijden. De rechter moet de commissie van deskundigen benoemen en deze commis sie komt misschien pas 2 jaar later op de proppen. In dien tusschentiid heeft de man misschien rijden1 geleerd of,is het paard van karakter veranderd, De commissie kan dus >ractisch een snelrecht geven. In een proces kan een zaak bovendien dood- loopen op cen punt, waarop geera der partijen doelde. Bij. een aiibitrage-commissie is dit niet het geval. Dit leert een gesehil van het bloemboUen-scheidsgereclit. Er was een partij bollen weggeraakt. In rechten, zou men daar- over honderd' uit hebbeni kunnen procedeeren. Ten eerete over het bewijs, dat de bcilllen ver- loren waren geraakt en ten tweede over de grootte van dte bollen. Het bloemibollen- scheidsgerecht zag in dte gegeveh omstandiig- heden in, dat niet uit te makero was. van welke grootte de bollen waren. Het scheidsge- recht nam daarora aan, dat dte weggeraakte bollen in grootte in verhouding stonden te- genover de ndet-weggeraakte. Dit was een practische oplossing, zooals diie naar recht en billijkheid gegeven Icon worden. Een rechter had: zoo'n beslissing niet kunnen geven en had zidx voor onmogelijke gevallen gesteld gezien. Ons staatsrecht is in dergelijke ee- vallen niet soepel genoeg om een oplossing te geven, een ahbitrage-commissie ban dit wel. Een arbitrage-commiissie kan ook zeggen tot partijen: Wij vinden in dit reclnisgeschid dit de meest billijke oplossing. Partijen gaan dan heen en hebben dan cen deskundiige goed- koope oplossing van de zaak. Wanneer men de kous op dam kop moet hebben dan is het beter dat dit direct go beurt, dan na 2 jaar. Ons Nted'eriandsch recht kent niet als be wijs de schrifte'ijke verklaring van derdien. Toch is dit yarn groot belang. Stel, dat het gaat over de aankamst van een wagon te Utrecht. De chef aldaar kan een verklaring indienen, bevattende het uur van aankomst. Een arbitrage-commissie kan d'ara zeggen Voor ons is dit een vaststaand feit. De rech ter heeft1 daarsan niets en moet daarover eerst den chef ondler eede hooren. Natuurlijk kan bij een arbitrage-commissie de tegem- partij de juistheid van zoo"n schriftelijke ver klaring betwisten en in zoo'n geval neemt de commissie het niet aan. De feitelijke vaststel- ling is bij arbitrage ook veel eenvoudiger. Ons reglement schrijfr voor, dat partijen in persoon moeten verschijnen. 'De feiten-vast- stelling wordt daardoor eenvoudiger. Partijen kunnen dan de commissie zeggen, wat zij op Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 18) „AlS ik bchoortijk door u behandeld was, zou ik me gehaast hebben u gauwer om/treni dien- stand van zaken in te liditen, die u ech ter nu ook al wel belaud zal zijn. Was er een kind geweest, dan zou ik mijin) verklaring vroeger hebben afgelegvi. Maar uit een om- derzoek iin Schotland bleek me, dait 't kind gestorven is en dat u mijm vrouw mee naar huis genometr hebt, ik ben daarom niet be- zorgo geweest omtrent haar vedlfghedd en gezondheidi. Ik kan niet zeggen, dat Kitty en ik bijzonder good1 sarnie® opschoten, en zooals u weet, scheidden wij met wedierzijdsch goedvinden, maar vcrandering ami mijn oni- standigheden maakt het noodig, dat ik een vrouw heb en daarom atel ik voor, dat ze zoo gauw mogelijk bij me terug komt. Het zal mij aangenaam zijn, als u haar het inge1- sloten brief je wilt geven on/ ik blijf uw dienstwillige, Gerard de Maud'en" John keek naar het bijlgaande briefje en na lahg beraadi opende en las hij het. „Lieve Kitty'', luidde het, Jaat het verle- den nusten. A®9 je je niet in zulk een toestanc van schrik en angst had gebracht, zou ik je alles uitgelegd1 helbben. Toen ik in1 Truan-Var terugkwaim was je weg. Laten we het echter weer in orde maken. Je bent toch het eenige meisje, dat ik ooiit heb liefgehad. Steeds liefhebbende Gerard" „De valsche trouweloaze hondT zei John tot zich' zelf. „Denkt hij, dat hij haar hart ge broken en haar bijna gedood heeft? Zij za tooit naar hem teruggaaa aocli: z.jfl vrcu'A w juijla, al* ik het kan bslettsa noeit, het hart hebben nrdta ervaring Inert, <Srt feiiten dan veel gauwer zijn vastgesteld. De rechtbank moet allies uitpluizen in de fines ses. NU krijgt men de kwestie, dat een man, die zich moeilijk uitdrufct dingen zegt, die hij niet zoo bedoelt. Dit brengt moeilijkheden, maar een commissie moet handig genoeg zijn, om dit uit elkander te houden en zich niet in de war laten brengen door andere oimstam- digheden. De vaststeliling van de feiten, da deiijk nadat ze hebben plaats gehad, geeft groote voordeelen. Een ander voordeed is, dat men bij arbitrage ongebcoiden is aan het materieel-recht. Onze tegenwoordigen wetge- ger heeft gelukkig reeas ingezien, dat het bewijsrecht in ons wetboek niet deugt. Als voorbeeld hoe vreemd en onrechtvaardig het daarmede kan gaan wees spr. erop dat, war> neer een veehandelaar bij een veenouder vee koopt en er ontstaat later een kwestie over verborgen gebreken met een proces als go volg, de door den veehandelaar aanhaagig gemaakte zaak geen zaak van koophandel is, omdat de veehouder geen koopmam is. De handelaar wordt daardoor beperkt in zijn, bewijs, omdat hij, in dit geval niet mag bewij- zenzea met getuigen. Een redelijk mensch haalt daarvoor do schouders op en gevoe't hierin dte beperking van recht. Was het an ders om en dus de veehouder eischer, dan was let proces wel een handelszaak oiwdait1 de gedaagde koopman is en de veehouder Zou al- i:ijd in staat zijn te mogen bewijzen ge tuigen. Een dergelijke beperking van reait is niet meer van den tegenwoord.gen tijd en er is dan ook reeds een wetsvooretel to tehandeling om deze beperking uit on® wet- loek te halen. Het is spr. in zijn eigen prak tijk wel voorgekomien, dat hiji iemand moest ontradem een proces te beginnen, omdat hij, loewel hij getuigen had, met daarmee mochic ;>ewijizen. Etni arbitrage-commiissie is daflrin vrij en kan ten alien tijde gelasten, dat die bepaalde feiten door getuigen worden bewe- 'en. Dit staat dam ook in ons arbitrage-reg- ement. Wanneer partijen maar bezieid zijn met den wil om te komen tot een s®telle goed- koope oplossing van een rechiskwestie en het verkrijgen van 'recht, dan zullen zij, deze commissie geen moeilijkheden in den weg leg- gen. Resumeerende, kwani spr. tot deze conclu- sie, dat in de gegeven omstandigheden bij de kwesties, die zidi over vee voordoen, men behoefte heeft aaa snelrecht, waarvoor arbi trage is aangewezen1. Men heeft daarbij1 een rechtspraak van deskundigen. Een goed- koope, meer practische, rechtspraak met een eenvoudiger feitenvaststelling, omdat men bij arbitrage niet gebondan is aan het mate- rietele rechit, voorzoover het niet is van- open- bare orde. Spr. was dan ook overtuigd, dat arbitrage er langzamerhand in zou komen, al wilde hij toegeven, dat, wanneer het wet boek van rechtsvordertog beter was ingerkht, zoodat men met een' procedure meer kan ko men tot 'n goede en snelle beslissing a rbitr a- •e niet zoo hehoefdie te worden toegejuicht. 't lit'm meer in ons verouderd wetboek van burg, rechtsvordering. Spr. behamdelde hier- na nog de voor eenige jaren gedane poging om in den veehandel te komen tot arbitrage, welke poging geen succes had!, omdat mem geen practische vormen had1 gevonden, waardoor men tot die veearbitrage kan gera ken. Men had de zaak zoo opgezet, dat voor deze trancactie iets gerekend moest wor den op de markt en cfat is daar gesm gele- genheid voor. Geteekend' moest worden1, dat men 'n eventueel' geschii aan arbitrage zou onderwerpen. Nu is een andere opiossfag gevonden, n.l. deze, dat men heeft opgericht deze vereeniging voor veearbitrage en teten van de eerete artikefeni is, dat men verplicht is, ten aanzien van geschillen in den ruim- sten zin des woords, zich te onderwerpen aan dte uitspraak van earn arbitrage-comimissie, in- zien ten der partijen een uitspraak verlangt' In de practijk zal het z66 gaan, dat men zich door de opgave al® lid der vereeniging Se vens verbindt, alle geschillen over earn trans- actie aan de uitspraak van de arbitrage commissie te onderwerpen. De Hooge Raad heeft bepaald, dat er geen acte van compromis meer behoeft te zijn, wanneer partijen zidh vooraf schriftelijk heb ben verbonden hunne kwestie 'n door arbitra ge te laten uitma'ken. Ons geheele systeem Jiglt voor den1 grond, wanneer de Hooge Raad van meeming verandert, maar wij zul len hopen', dat dit niet zal geschieden. Een toekomstig lid van de vereeniging voor vee-arbitrage verbindt zich door het teekenen van de gezegelde verklaring, even nooit!" Hjj keek weer naar het briefje en zag een postscriptum „Ik hoop zoo gauw mogelijk van je te hoo ren. Als ik niets hoor, besluit ik er uit, dat je me niet meer liefhabt to' welk geval ik de laatste zou zijn, om je te vragen bij me terug te komen". „Is dit een middel tot ontkoming?" zei John bij zich zel'f. HOOFDSTUK IX. Vefttndering van koers. John Holden was geen schunk of was het tot nu toe niet geweest. Hij! was volstrekt geen slecht mensch volgpns de opvatting der wereld. Hijl had er in't algemeen naar ge- streefd te handelen volgens hetgeen- zijn ge- vreten hem voorachreef en hiji stond veel hoo- ger aangeschneven in Fairlford dan de mees- ie zakenimenschen. 'Strilkit eerlijk, rechtvaar- dig en oprecht in al zijim handellingen', was hij een man van zijn woord en niemand zou hen ook maar een oogenblik van list of sluwheid beschuldigd hebben. Zijn korte en tamelijk norache manieren spraken in de oogen van zijln stadgenooteri te zijnen gunste; zij von- den het een teeken van eerlijkheid en onaf- hankelijkheid, hoedianigheden, die zij' mis schien hooger schatten dan eenige andere. En gedurende vele jaren was John's in nerlijk leven' in overeenstemming met het uiterlijk geweest. Tot den tijd, dat Catherine verlaten werd, had hiji nooit reden gehad zich van bewuste ontronw aan zijn beginselen te beschnldigen. Maar het aangroeien van een groote hartstecht had het overige van zijn natuur bedorven, zooals hartstocht meestel doet, wanneer hij! niet beheerscht wordt. De hartstocht, waarvan ik spreek was echter niet bepaald die van liefde. John's liefde voor Catherine had natuurlijk 'n zeer groot aar- aeel aan zij® ketts van ha. delwijze, maar voomamalijV eouiai r» amteffle tueet® geschilen aan <fe uffspraafc v«n fle arbitrage-comimissie te onderwerpen. Deze wij|ze van doen heeft practisch meer kans van slagen dan de oude, waarbij voor iedere over- eenkomst een schriftelijke rerklarmg noodig was. De zaak moet zich zoo ontwikkelen, ^lat iedereen lid wordt van de vereeniging voor Vee-arbitrage en ieder moet daar zijn lid- maatsehapsikiaarl, die ieder jaar van een an dere kleur zal zijln biji zich hebben en door teet eenvoudig vertoonen van dien kaart weet men biji een transactie te doen te hebben met iemand, die geschillen wil oplossen door ar bitrage. In den loop van een jaar kan nie mand bed a liken, zoodat iemand, die een kaart van het jaar vertoont, niet iemand kan zijn, die bedankt heeft en zijn geschillen dus met aan arbitrage wil onderwerpen. Otu regle ment bevat de bepaling, dat het1 overgaan van de risico plaats heeft op den dag van levering. Dit is geschied om te voorkomen, dat de verkooper belast wordt met een on- bdllijk riedco. De arbitrage kan ook een lan- geren of een borteren termijn stellen voor het indienen van een klacht over een belangrijk giebrek, welke termijn bij het gewone recht 6 weken is. Er moet echter een vaste regel zijn, waardoor iedere veehouder weet, dat nij dien termijn in achtmoet nemen. Partijen zijn eoh- ter niet gebaat biji het oplossen van het ge- scthil of de man te Laat of niet te laat heeft geklaagd, ziji hebben alleen behoefte aan de iractische beslissing. Zij moeten weten. hoe ret zit met de koe en nu zal juist de arbitra ge door de soepelheid van de rechtspraak jrengen wat zij verwachten. Spr. hoopt, dat men algemeen- propaganda zal maken voor de vee-arbitrage en eindigde met uit te laten komen, dat men- den langen duur en de hoo ge ikosten van- de tegenwoordige procedure niet moet wijten aan de rechters en de advo- caten, maar aan het verouderd zijn van ona tegenwoordig wetboek van rechtsvordering. (Aipplaus). Op een vraag van den Oroot, verklaarde mr. Offers, dat een geschii tusschen oen lid en een niet-lid a?fi arbitrage kon worden on- d-erworpen, wanneer het niet-lid zich bereid verklaart om zich aan de arbitrage-uitspraak te onderwerpen. Men kan hem er niet toe dwingen, maar natuurlijk zal h.et zaak zijn van een voorzitter van een arbitrage-commis sie om een niet-lid niet te laten verschijnen, alvorens hij een verklaring heeft geteekend, dat hij zich aari de reglementen en de uit spraak van de commissie onderwerpt. De heer E. Dz. Govers vroeg of er gelegen- heid bestaat, dat een zaak, die door een arbi trage-commissie wordt behandeld, niet tegelij- kertijd door een van de partijen voor den rechter kan worden gebracht. Arbitrage- recht oordeelde spr. mooi, mits het uitsluitend recht was Mr. Offers antwoordde, dat dii niet abso- luut uitgesloten was. 't Hangt er yan af wat partijen doen, maar, zeide spr., wanneer u em- kwestie heeft met een ander lid en u brengt als eischer dte zaak voor deri< gewomen rechter, dan heeft de tegenparrtij het recht om tot den rechter te zeggenU bent in deze zaak tot het doen van een uitspraak niet bevoegd, want wij hebben een overenkomst gesloten, om onze geschillen te onderwerpen aan een arbitrage-commissie. Uit den aard der zaak zal de tegenpartij dit doen. In theorie is het dus niet uitgesloten, maar practisch zal nie mand die lid is er aan denicen, datgene na te laten, waarvoor hij zich juist door de vee arbitrage heeft verbonden. De heer E. Dz. Govers vroeg of de tegen partij het recht en de kracht heeft de onbe- voegdheid van den rechter te vragen. Mr. Offers erkende dit rccht voor de tegen1 partij, maar de rechtbank kan, theoretisch ge- sproken, een ander oordeel hebben, maar practisch zal dit niet het geval zijn, en zal de rechtbank den- eischer naar huis siuren. Op cen vraag van den heer E. Dz. GoVers verklaarde mr. Offers, dat met de vee-arbitra- fe-in den ruimsten zin des woords niet be- oeld- werd de oplossing over geschillen, in zake zuivclproducten. 'De heer Groot vroeg of de vee-arbitrage zich nog uitbreidde tegenover vee-verzekerin- gen die niet al te solide zijn. Mr.r Offers zeide, dat dit niet het geval was. De heer Jonker gevoelde veel voor de zaak en vroeg het bestuur daarvoor op maxktplaat- sen propaganda te maken De heer E. Dz. Govers vond dit eveneens wenschelijlc. De voorzitter zeide toe, dat de afdeeling niet dc laatste zal zijn, om het doel te berei- m het leven ricp. Trots en ha at woonden even sterile als liefde in zijln hart en zijl maakten iets treurigs van de l'iefde, die zijn leven goed: en- rein had moeten houden. Sinds den dag, dat hiijl besloot voor Catherine bet felt van het bestaan van haar kind- geheim te hou den, was zijln moreele aard gezakt en hij kon nu met kalrnte een daad beschouwen, waar van de gedachte hem eerat met afschuw zou vervuld hebben. Het schijnt ons nahiurlijk te hooren van den trots van oude en aanzienlijike geslach ten, die roemen op de lengte van hun afstam ming en de vlekkeloosheid hunner voor ouders. Maar precies dtezelfde soort trots kan gevonden worden 'offschoon er minder over gesproken en geschreven wordt in- fa milies van eenvoudigen standin die van den pachter, wiens vaderen eeuwen'lang dezelfde akkers hebouwd hebben'; Of in die van den koopman, wiens naam veel geslachten terug een macht is geweest onder zito standgenoo- len. lEin deze trots bloeide sterk in John Hoi- den's hart, en hij' was trotsch op zijn trots. Daarom had- het hem diep gekwetst afge- zien van zijn stille liefde voor Catherine te moeten dienkeni, dat haar dwaze onbe- dachtzaamiheid een blaam zou werpen op zijjn naam en den- haren. Als hij door een handeling van zijn kant de schande afwen- den kon, die volgens hem op het bekend wor den van haar geschiedenis volgen zou, dan was hsij) bereid, die te volbrengen. Het bestaan van haar kind! verborgen te houden, haar te dwingen1 haar meisijesnaam weer aan te ne men en zijtn rooeder over te halen hem te helipen in het hedriegen van hun kennissen em vrieden dit volgd'e alles als vanzelf door- dat hij zich liet beheerschen' door zijln trots op zichzelf en zijn familie. Hierbij kwam. dat hii zich nu bewust were van den bitteren haat, dien hii koesterde te gen den man, die zich Catherine's echgenoct aamade- Tat mi to® had Jaha aslaeld, dat hij Onze prtjzcn z|]n niet hooger dan die van andere drukkerflen. ken. De heer Bakker bracht den voorzitter dank voor zijn activiteit in deze. De bewijzen zijn er, dat den handel en de boeren groote ge- varen bedreigen. In Stompetoren is cen ver eeniging tot bestriiding van de t. b. c. onder het rundvee. Een drietal leden had het voor- recht een t. b. c. -vrij veebeslag te hebben. Zij "mocstcn hun stal aanvullen en een onderzoek bracht aan het licht dat zij in het twijfelach- tig bczit waren gekomar van rcagoerende dieren, Wanneer er vee-arbitrage bestaat, kan men zich voor dergelijke gevallen hoeden. Spr. zou gaaroe zien, dat deze urgente kwestie in de afdcelingen werd besproken en dat men door aansluiting van de afdeelingen tot vee arbitrage zou komen. De voorzitter vond daar niets tegen en hoopte, dat zijn bestuur er voor te vinden zal zijn, andere besturen uit te noodigen tot een gezamenlijke bespreking. Spr. bracht dam in- leidcT dank voor zijn zakelijke uitcenzetting en was crvan overtuigd, dat de aanwezigen daardoor propaganda zullen maken in eigen kring. Hierop werd de vergadering gesloten. OOM'MISISIE VAIN TOEZIGHT MU'DDEL- BAAR ONDERlWI JS EN GEM. NH JVER1 JE IDSONDE RWIJ S. B. en W. schrijven in bijlage No. 47 Wij hebben, uiivoering gevende aan Uw be sluit d.d. 11 Januari J.I., de aanbevelingen voor de benoemingen van een lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar On- derwijs en van een lid der Commissie van toezicht op het gemeentelijk Nijverheidson- derwijs aan deze commissies teruggezonden met verzoek die aanbevelingen-nog eens te toetsen aan de beginselen neergelegd in voor- noemd raadsbesluit. De Commisise deelt ons thans, onder toe- zendtog van een nieuw dubbeltal voor beide vacatures, naar aanleiding daarvan mede, gaarne te zullen voldoen aan het verzoek om geen personen meer voor te dragen dan die zich vooraf bereid verklaren eene eventueel" benoeming te zuTlen aanvaarden. Met de thans voorgedragenen is zuliks dan ook het geval. Ten aanzien van de uitnoodrging vervat in de motie-V'esterhof inzake het vragen van een aanbeveling aan de organisaties, maakt de Commissie even wel eenng voorbehoud. Uil haar voor U ter inzage gelegd schrijven blijkt, dat zij volkomen bereid is, rekening te houden met het gcuite vcrlangen om perso nen van verschillende levensrichtingen ter be noeming als lid voor te dragen. Over de toe- passing van dit met Uwe zienswijze overeen- stemmende inzicht is echter verschil an mce- ning mogelijk Het is thans het standpunt der Commissie, dat de haar bij verordening toege- kende bevoegd he id om ter vervulling van va catures dubbeltallen aan te bieden, haar den plicht oplegt om behalve met bovenbedoeld inzicht rekening te houden met de in haar oogen niet minder zwaar wegende noodzake- lijkheid om slechts diegenen voor te dragen, die de met het Middelbaar Onderwijs ver band houdende vraagstukken voldocnde kun nen beoordeelen. Dit cngetwijfeld door U gedeelde gevoelen zal er toe kunnen leiden, dat de appreciatie ten opzibhte van de in aanmerkinig komende candidnten verschilt naarmate men meer op den een en d an wel op den anderen eisch den nadruk legt. En de commissie, hoezeer over- eenkomstig Uwe uilnoodiging bereid tot een zoo mogelijk veelziidige samensielling mede te werken, stelt er blijkbaar prijs op. voor den door haar met het oog op het ondcrwijsfoe- lang aan te leggen maatstaf zelf de verant- Oerard de Mauden haatte omdat Catherine door hem in het ongeluk gestort was, maar nu merkte hij, dat hij hem om andere redenen haatte. De Mauden had zich niet zoo sjeclvt gedragen als John dacht, maar hij had zijn vrouw schandelijk verwaarloosd en er was geen reden om te denken, dat hij. haar niet weer verwaarloozen zou. Daarom haatte John hem. Maar hij haatte hem nog meer, omdat hij Catherine's echtgenoot was, omdat hij het recht had Catherine bij zich aan huis te nemcn en haar met zijn naam te noemen cn haar te verhinderen geluk bij een anderen man te zoeken. „Zij zal ellendig zijn met dien kerel", zei John tusschen zijn opeengeklemde tanden. „Zij is gelukkiger zooals ze nu is al kan ik naar niet trouwen. Zij. heeft geen reden naar henr terug te gaan, na de schandelijkie manier waarop hij haar behandeld heeft. Maar ze zal teruggaan ik weet, dat ze het doen zal als zij er de kans toe heeft." Hij keek weer naar De Mauden's brief cn aarzelde. Hij wilde, dat hij den moed^ had hem te verecheuren en het briefje aan Cathe rine in het vuur te gooienmaar hij durfde niet nog niet. Iemand, die wenscht, dat hij moed genoeg heeft om een misdaad te be- gaan, is niet ver van de misdaad zelt „Hij had er iets tegen", zei hij tot zichzelf, „het was tegen al zijn gevoelens en beginselen om Catherine terug te geven aan een onwaar- digen schelnu zooals De Mauden bewezen had te zijn nen koelbloedige, hartelooze el- lendeling, die zijn vrouw liever martelde door misverstand en noodeloos verdriet, dan haar een woord van verkarjpg te geven, totdat het hem schikte en alles omdat zij hem in zijn waardigheid beleedigd had, nota bene! Waar- om zou Catherine naar hem teruggaan' Waarom niet weigeren? Maar zij zou niet wdgeren, zij was dwaas trouw en standvaisr tig: zij bad Gerard de Maudm rog lief. En toen stond John op van zijn stoel met een woord op zijn lippen, dat hij; heel zelden gebruikte, want hij vond ruwe woorden vur- ^eerd. Zoodat, toen hij. zei: „VerdGe rard de Maudenhet duidelijk was, dat hij zeer diep getroffen was. Hij zeide het luid, met grooten nadruk en toen legde hij de bne- ven den een aan hem zelf en het briefje aan Catherine in zijn zakboek, dat hij zorgvuldig wegborg in een binnenzak, voordat hij uit het prive-kantoortje ging, dat hij op de fabriek in gebruik hadi. Hij wijdde zidr daarna aan het werk, en trachtfce niet nneer aan Ca-therine's zaken te denken. Maar hij 'had: geen oogenblik van. vergetelheid. De brieven scheen zijn zakboek 'heet en zwaar te maken toen hij dien avond thuis kwam, was hij, blij, ze te kunnen neergooien en te b«ten- ken, dat hij1 niets in de zaak kon doen, voor- dait zijn inncht beter was. Hij wierp ze in een lessen aar en draaide den sleuitel om, maar het bleef onmogelijk voor hem te vergeben, dat zij daar lagen. Dora zei, dat Catherine beter werd en de beterechap gtoig een paar dagen gerejgeld voort. Toen. kwam Dora bij' haar broer met bleeke wangen en oogen vol tranen. „John," ?ei ze zacht, „ik heb haar ge- zegd, wat jij zeide en ze wffl het niet gelooven. Je moet haar zelf spreken." John keek haar aan en zei niets. „Je moet het heusch doen-, John. Zij zit huilend op in bed' en- spreekt rerward over haar kind en over ion. Je moet kompn." „Heel goed. Ik zaf komen. Maar het is niet goed. Je moet een patient rusrtig kunnen houden." Ik ben geen ziekenverpleegster", zei Dora, vrij driftig. „Eo ze vraagit naar jou zelfs dte dokter zei, dat je komen moest." (TOokU VlWtttfld.) Uw briefpapier

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5