DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 68. Honderd vuf en twinfigste Jaargang. 1923 21 MAART WOENSDAG Oil Hummer besfcaat uit 2 bladen. Abonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere-letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Hernia. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactle No. 33. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD \BONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT dien datum verschijnende num- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECT1E. Buitenland Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Le Troquer, de Fransche minister van openbare werken, heeft tofden ministerraad te Parijs .verslag'gedaan van de resultaten zijner inspectiereis in het Ruhrgebied. Hij verklaar- de: De voorraden, die wij alleen in het noor- delijk deel van het Ruhrgebied hebben ge- vormd, bedragen op het oogenblik ecn milii- oen ton kolen en 450.000 ton cokes. Wij zijn (hans in het tijdperk van de expl'oitatie en de wegvoering dezer voorraden getreden. Deze verrichtingen zullen steeds intensiever wor- den. Zonder al te optimistisch te zijn, kan ik wel zeggen, dat het doel van generaai De- goutte en de technische missie zal zijn dke week die hoeveelheid cokes met een dudzend ton te vermecrderen. Zoo zullen wij zoo spoedig mogelijk tot de mormale hoeveelheden gera- ken. welke Duitschland verplicht was ons door het vredesverdrag te leveren. De minister is wel optimistisch, en toch moet hij erkennen, dat de hoeveelheden, vol- gens het verdrag van Versailles te leveren, nog niet zijh bereikt. Hij hoopt daar te ko- men, maar er moet toch meer z n?l Zonder de medewerking der bevolking, dus alleen aangewezen op vreemde hulpkrachtcn, zal 't uiterst moeilijk zijn de bezetting aan haar doel te doen beantwoorden. En dat de Duit- schers al van houding veranderen, klinkt nog niet erg geloofwaardig, al wordt ook van Fransche zijdie de mededeel'tog god aan, dat de Duitsche regeering aan haar beambten in het bezette gebied instructie heeft gegeven, met de Franschen in zakelijkc verbinding te treden. Tot nu toe hadden de Duitsche beamb ten opdracht, de Franschen te negeenen. Zoolang het bericht niet van andere zijdie wordt bevestigd, nemen wij aan, dat het slechts is verspreid om den Franschen een hart onder den riem te steken. Het „Acht Uhr Abendblatt" verwacht, dat binnen enkele dagen de strijd zijn hoogte- punt zal bereiken, als de Franschen gevolg geven aan hun vooroemen om de kolenimas- sa's aan de mijnen met geweld weg te voeren en zij dientengevolge alle mijnen ziullen be- zetten. Volgens het blad staat het vast, dat op geen enkele mijn gewerkt zal worden waar de Franschen zich vertoonen. De Franschen wachten volgens den correspondent nog slechts de komst van transportarbeiders af om met de confiscatie een' aanvang te maken. Tegelijkertijd tracht men de gemilitariseerde spoorwegtrajecten in gebruik te nemen, het- geen ten gevolge van het gebrek aan perso- neel tot dusver nog zeer moeilijik is. Dat het verzet nog niet ten eindc is, bewij,- zen ook wel de beide gisteren gepkegde aan- slagen op spoorwegen in bezet gebied. Tus schen Vorhaile em Vollmarstein is 'n brag ge- deeltelijk opgeblazen en tusschen Dusseldorf en Duisburg heeft men spoorrails in de lucht doen vliegen. De Belgiscbc autoriteiten heb ben in vcrband hiermede drie peisonen als gijzelaars gearresteerd en verklaard, dat zij gefusilleerd zullen worden, wanneer er zich een henhaling van dergeldjke gebeurtenissen mocht voordoen. Tegen dit stelsel van gijzelaars alsmede te- gen de collectieve straffen en tegen de ge- dwongen dienstverrichting tegen het eigen var derland wordt door de Duitsche regeering bij de Fransche geprotesteerd. Zij heeft tevens protest aangeteekend tegen de arrestaties te Essen en de bloedige inciden tal te Essen en Bur. Zij stelt voor een Inter nationale commissie van onderzoek' te benoe- men, ter opheldering van het gebeurde, over- eenkomstig de Haagsche conventie van 1907. Daar de Franschen het den Duitschen autori teiten te Bur onmogelijk hebben gemaakt een onderzoek in te stellen naar den' moord op de Fransche officieren en men hetzelfde te Essen vrqpot, blijft de Duitsche regeering niets an- ders over dan de weg;, door de Haagsche con ventie'aangewezen. Een tweede nota houdt zich bezig met de order, door generaai Langelot d.d. 2 Febru ary te Recklinghausen uitgevaardigd1, waarbij wordt bepaald, dat ter verhindcring van sa botage aan de spoorwegen bepaalde Duitsche ambtenaren voor zekere trajecten verant- woordelijk worden gesteldi en eventueel zul1- len worden gearresteerd, terwijl de gemeen- ten wegcns sabotage met geldboeten kunnen worden gestraft. Het te Essen in verband met den moord op een Franschen soldaat als gijzclaar gearres- teerde Rijksdaglid Quaatz is weer op vrije voeten gesteld. De Franschen. hebben hem medegedeel'd, dat zijn arrestatie op een ver- "rosing berustte. Dc Engelsche commandant tc Keulen heeft ?an het gemeentebestuur medegedeeld, dat het Deutsches Theater, waarop sedert het begin der bezetting beslag was gelegd, tegen half April weer zal worden vrijgegeven Het B. T. A. meent, dat er teekenen van ontsrvanning in den tocstand in het bezette ge bied zijn, waar te nemen aan betere betrekkin- gen tusschen de troepen en bezetttogsautori- teiten en de bevolking. Ook met de Duitsche zegt het bureau. De regeeringspresident van Munster heeft aan de ambtenaren in het Ruhr- bekken nieuwe instructies gegeven, waarin zij gemachtigd worden in verbinding te tre den met de bezettingsautoriteitcn, op voor- waarde, dat hij te voren er van in kennis wordt gesteld. Te Witten hebben volgens mededeeltog der Fransche autoritdten. de Duitsche gemeente-bcambten uit eigen bewe- ging aan de bezettingsautoriteiten medege deeld, dat zij zelf de zorg voor het aanplak- ken van proclamaties van generaai Degoutte op zich zullen nemen. DE TURMSOH1E MWESTIE. Venizelos, de Grieksche ,oud-premier, zal in Londen toeven gedurende de besprekingen der geallieerde deskundigen over de Turksche tegenvoarstellen op het verdrag van Lau sanne. Venizelos zal niet bij de beraadsla- gingen tegenwoordig zijh, behalve wanneer zijln aanweztgheid wordt verzocht teneindc hem te kunnen raadplegen over bepaalde punien, die Oriekenland betrefifen. Hij wordt heden te Londen verwacht. Gedurende de laatste paar dagen waren de deslkundigen te Londen, Parijs en Rome in de gelegenheid den volledigen tekst der tegen- voorstellen te bestudeeren en het is weinig waarschijinlijk dat zich1 in de gemeenschappe- lijloe bijleenkomst meeningsverschillen zullen voordoen. Verwacht wordt, dat het antwoord aan de Turken geen vertraging zal ondervin- den. De voornaamste kwesties, waaromtrent een beslissing moet worden genomen zijn of de comferentie te Lausanne zal worden her- vat, onder welke voorwaarden dit zal ge- scbieden, en waar en wanneer zij zal worden voortgezet. DE VLAAMSCHE HOOGE9CHOOL. De Belgische Senaat heeft gistermiddlag gestemd over het wetsontwerp, dat door de Kamer is aangemomen, en waarbij de univer- siteit te Gent tot een Vlaamsche hoogeschool werd genxaakt. Airtikel 1 van het ontwerp der Kamer is door den Senaat verworpen met 76 tegen 58 stemmjen en 6 onthoudingen. Het oimtwerp is dus gevatlen. Men beraadslaagt thans over de fonmde tot een compromis, dbch in ieder .geval zijn de Kamer en de Senaait met elkaar in com- flict gekomen. Na de verwerping besloot de Senaidt, heden te stemmen over de drie voorstellen, welke nog afgehandeld moeten worden. Dit zal ge- schieden in de onderstaande volgorde lo. het voorstel om te Gent een Vlaamsche univensiteit te stichten, afgescheiden van de thans aldaar bestaande: 2o. het voorstel tot verdubbeling der colle ges vam de Fransche univensiteit te Gent 3o. het voorstel, Fransche colleges te doen houden aan de vervTaamschte nniversiteit te Gent, wanneer dit door een bepaald aantal studenten wordt verlangd, en Vlaamsche col leges te doemi 'houden aan' de univensiteit te Luiik, wanneer dat eveneens door een bepaald aantal studenten wordt gewenscht. SOCIALISTEN TEN HOVE. Het feit, dat enkele leden van het Britsche padement, die tot de Labour Party behooren, onlangs in him kwaliteit, op Buckdngham Palace gedineerd hebben, heeft, zooal's men weet, eenig stof doen opwaaien. De bekende arbeidersleider J. H. Thomas, die bekend staat om zijn gematigd en verstandig oor- deel, heeft deze kwestie Zondaglmorgen' te Garston, Lantashine, nog eens ter sprake ge- bradit. „lk zou wel eens willetm weten zei hij, wanneer wij ons als partijj hebben uiitgespro- ken voor een republikeinsche grondwet. Soon' mige mienschen schijnen te denlben, dat ze geen vriendeni mogen hebben onder of con tact met mienschen, die rijk zijn of er andere politieke denkbeelden op nahouden. Wanneer ze dat beginsbl streng op hun eigen' partij toe- passen, zullen ze daardoor heel wat menschen moeten negeeren, wier hersens onze zaalk veel goed hebben gedaan. Zoo'ia politick 'kan al leen leiden tot klassetegenstellingen en het resultaat zou noodlottig zijn voor dit land." EEN GIFT VAN DEN PAUS. Op het bericht van bisschop dr. Bornewas>- seit, waarin deze verslag uitbracht over de itreurige gebeurtenissen der laatste maanden, in de stad en het bisdom Trier, heeft de Paus door kardiinaal-staatssecretaris Gasparri doen antwoord en, *dat dit bericht hem met diepe smart vervulde. De Paus wekte den bisschop op om met zijn kudde vertrouwen te bewaren. Daarbij heeft hij voor de getroffen geziinnen in Trier 40.000 lire geschonken. HiET LEVEN LEN1NS. Naar aanleiding van de jongste berichten omtrent's heeren' Lenins wanddingenl cp dien rand des grafs memoreert de Daily Niews de volgendie berichten, versohemen in Engelsche bladen in de jaren 10181922 en afkomsitig uit Riga, Kopenhageni, Parijls, Boekarest en andere steden „waar ze een' eigen; telefoonlijn naar Moskou hebben". 31 Aug. 1918. Lenin neergeschoten te M«ikou. Sept. 1918. Lenin sterft aan zijn won den. 3 Sept. 1018. Lenin buiten gevaar. Hij bleef twee jaar lang buiten gevaar 12 Jan. 1021. Lenin ernstig ziek. 15 J'an. 1921. Lenibi sterft. 10 Jan. 1021. Lenin wordt krankzinnig als redlenaar is nog steeds ongeeven^ aard." Achtiien maanden vacantie. 5 Juni 1022. Lenin heeft een ernstige hersena andoening. 12 Juni 1922. Lenin sterft. 13 Juni' 1922. Lenirni heeft nog slechts wei- niige weken te leven'. 8 Juli 1022. Lenin1 wordt vermoord eni zijn lijfk in een rivier geworpen. 20 Juli 1922. Lenin van het spraakvermo- gen beroofd. 22 Juli 1022. Lento, weer geheel in orde, zet zijn arbeid voort. DIRECTEUR BANK VAN ENGELAND NAAR PARIJS. Naar de Echo de Paris bericht, 'had de reis van den directeur der Bank van Enge- land naar Parijs ten doel, onderhandelingen aan te vangen over de terugbetaliing der :ransche schulden aan Engelandi. DE AANSLAG OP SMEETS. De hooge intergeallieerde commissie heeft besloten de behandeling van de zaak-Smeets aan de Duitsche justibe te onttrekken, we- gens den samenhang die er tusschen deze 7aak en de veiligheid der bezette gebieden en bezettingslegers bestaat Het zoeken naar den dader heeft nog geen resultaat opgeleverd. Wel heeft men twee verdachten aangehouden, maar deze werden na confrontatie met de ge- tuigen weer vrijgelaten. De hocfdcommissaris van politic te Keulen is van- zijn functie ontheven en een onderzoek wordt ingesteld betreffende een eventueel ont- slag van de ambtenaren, die bewijzen hebben gegeven van ernstige zorgeloosheid in de ver- yiiilin.gr van hun dienst. De hooge commissie is verder van plan om, als gevolg. van den aanslag, zekere maatregelen van veiligheid te nemen in zake bet verkeer tusschen het be zette gebied en niet-bezet Duitschland. Bij het ontkleeden van het lijk van' Kaiser werd nog een patroonhuls gevonden. De moordenaar heeft dus vijf schoten gelost. In den toestand van Smeets is tot dusver geen verandering ingetreden. KORTE BERICHTEN. Vierduizend arbeiders van de petro- leumveideu van Yenankyaung (Achter-indie) zijn zonder waarschuwmg m staking gegaan. Alle maatschappijen, welke in- dit gebied wer ken, ziju. bij de staking betrokken. Aan een dievenbende van drie mannen viel Zaterdagnamiddag midden in Berlijn een buit van 50 millioen mark in hauden. De regeering te Angora handhaaft haar eischen met betrekking tot de buitenlandsehe naamlooze vennootscliappen in Tuxkije Bij de in Zuid-Slavie gehouden parle- lnentsverkiezingen hebben de communisten en de republikemen geen enkelen zetqj gekre- gen. Een Joodsche delegatie heeft gister bij den Beierschen minister-president geprotes teerd tegqp. den toestand der Joden in Beie- roi, de tegen hen gerichte terroristische da- den en dc geringe beschenning van de zijde der justitie. Men hernnnert zich dat vooral in Beieren het anti-semietisme meer en meer aan den dag treedt. Tengevolge van een vulkatiische uitbar- ting is een cirkelvormig eiland met een' door- snede van 400 M. en 35 M. hoog uit de zee opgerezen op 10° 0" 20" Noorderbrcedte en 180° 59' 5" Oosterlengte van Greenwich. In een vergadering in Madison Square drong de Amerkaansche senator Borah aan op erkenning van de Sovjet-iregeering. De directeur der handelsschool te Galatz (Roemenie) is gearresteerd wegens verval sching van einddiploma's. Hij moet dit vier jaren aclitereen gedaan hebben. Op grond van deze niet door studie verworven diplo ma's hebben vele honderden jongelieden in het Roemeensche leger den rang van officier kunnen bekleeden. Reeds 120 hunner zijn aangehouden. De „Evening Standard" deelt mede, dat er onderhandelingen gevoerd zijn tusschen het Britsche Ministerie van Arbeid en den Franschen minister der Verwoeste Gebieden over het aan het werk stellen van Britsche arbeiders en het plan in beginsel is aanvaard door de Fransche regeering. De Amerikaainische senator Johnson, die gisteren te Parijs aankwam, zal zich ook naar Berlijn en naar het Ruhrgebied begeven. In de rede, die de rijksfcanselier Donder- dag te Munchon zal1 houden, zal hij over den algemeenen polmekem toestand1 alsmede over de verhouding van het Rijk tot de lan- den, speciaal tot Beieren, spreken. De Paus droeg den nuntius te Mun- chen op hem geregeld bbjectieve rapporten te zenden om'trent het optredeni der bezettings- troepen in het Ruhrgebied. Gister zijn opnieuw twintig Belgi'sche apoorwegbeambten en twaalf ingenieurs naar bet Ruhrgebied' vertrokken. De in Parijs gehoudem intergeallieerdie sociailistische conferentie heeft een delegatie benoemri om met de Duitsche soctaal-demo- cratische partij over het schadevergoedings- probleem overleg te plegen. zullen wordeni opgeheveni? 2. Zoo ja, is de minister bereid mede te deelem welke gedragslijn hiji biji de aanwij- zing der op te heffeni normaalltsseni gevo'lgd heeft? 3. Zijn er tniaatregelen1 getroffen! ten aan- zieni van de kweekelingen', die die op te hef- fen normaallessen volgen, zood>at zjjl hun studie ziullieni kunnen voortzettenl? (heeft de minister van.1 ondierwijls, kunaten en wetensch'appen geantwoord Inderdaad neeft ate ondergeteekendte beslo ten, dat met 1 Mei a.s. 25 Kijksnonnaalles- sen door opheffing zullen) verdwijnen. De gedragslijn, biji de aanwijlzing van die inrichtingen gevolga, is to hoofdizaak be paald door de noodzakelijlkiheid oim door op heffing van een aantal oplieiditogsinrichtto- gen, van welke, to verband met de kosten van instand'houding, geen bevredigende re sultaten warent te verwach'ten, tot bezutoi- ging te geraken. Dat ook eenige norm'aalscholen zullen ver dwijnen, ten aanzien waaivan bcr/enigenoem - de maatstaf niet geacht kan worden te gul den, vindt grand in de omstandigheid, dat door samensmeltto'g van inrichtingen op voor het Rijk meer eoonomische wijze partij kan worden getrokken van de to stand bliji- vende inrichtingen. Maatregelen zijo getroffen orn de to op- leidtog zijnde kweekelingen, die daaraan behoerte hebben, met Rijkssteun to staat te stellen aan naburige Rij'ksopleidtogsinrich- ttogen hun stuade te kunnen voortzetten. EXAMENiS L. O. De minister van onderwijs, kunsten en we- tenechappen brengt ter kennis van belang- lebbendlen: lo. dat het schriftelijk gedeelte van de to let jaar 1023 af te nemen eocamens, ter ver- erijging Van de akte van bekwaamheid1, be- doeld to art. 77a van de Wet tots regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (St bl. 127), op Woensdag 4 April a.s. zal plaa'ts hebben; 2o. dat de mondeltoge examens op Dan- derdag 12 April d.a.v. zullen. aanvangen; 3o. dat de eamniissie met 'het afnemien de- zer examens belast, zal zitting houden te: Haarlemi: voor de tospectien Haarlemi en A'lkmaar; 4o. dat de voorzitter dezer camtniissde is: te Haarlem: dr. J. F. ,M. Sterck, mspec- teur van uet lager onderwijs to dc inStpectie Taarlem, te Haarlem, Tempeliersstraat 34. 5o. dat zij, die zich' aan 'het .exarnen wen- schen te onderwerpen, zich vo6r 23 Maart a.s. gelieven aan te melden bij' denl voorzit ter der commissie, voor welke zij examen zul len afleggen, met overlegging van: a. ge- boorteakte; b. getuigschrift van ziedelijk ge- drag. BiTmentand. ambtenaren ^XdT v^Xudi^, Jan. 1021. „Untos onwrgestlijks kracht DE OPHEFFING VAN RIJK'SNOR- MAALLESSEN. Vragen van het lid van de Tweede Kaimer, d)en heer Ketel;aar;: 1. Is bet bericht juist, d)at met togang van 1 Mei a.s. 25 van die 70 RijkanoTmaalleasen DE LANDBOUWERS EN'HET BOEKHIOUDEN. De heer Van Rappard heeft bij den Minis ter van Financial zijn beklag gedaan, dat terwijl van de zijde der inspecteurs der di- reote belasttogen van de 1 Jan. 1.1. opgehe veil tospectie Utrecht, 4e afdeeling, steeds alle moeite is gedaan om de onder die tospec tie ressorteerende landbouwers tot het hou den van< zoo nauwkeurig mogelijke boekhou- ding te brengen, de inspecteurs der directe belasttogen dezer tospectie 2e afd., waarin de 4e aldeeling gedeeltelijk is overgegaan, diezelfde landbouwers thans bewegen geen boek te houden en zelfs door de kommiezen doen aanzegge®, dat de inspecteurs daar niet alleen niet op gesteld zijn, doch van de boek- houdtog geen notitie zullen nemen. Daar het zoo juist mogelijk voeren van een boetohoudtog het eenige middel is om tot juis- te aanslagen te komen, is het z.i. verbeerd. dat laaistgenoemde tospectie afbreekt, wat naar voorgangster met veel moeite heeft opge- bouwd, nog afgezien van het zonderlinge feit, dat dezelfde landbouwers het eene jaar worden aangespoord tot boekhouden en het andere jaar daarvan afgehouden. Wil ae Minister nu bijna alle groote land- bouworganisaties haar leden aansporen, zich op zoo aocuraat mogelijk boekhouden toe te leggen, en maatregelen treffen, opdat bedoel- de inspectie haar actie tegen net boekhouden stake? Gemengd Nieuws ZE WILDE N DEN KONING OPBEL- LEN. Toen 'Kontog Gustaaf Amsterdam bezocht, zegt de Telegr. was er een rijikstelefonistetje dat op den Dam naar den aankomst stond te kijken, haar tijid vergat en te la at to de zaal verscheen. Zij toachtte zich te verontschul- digem door te zeggem, dat zij; verlaat was doordat zijl ten gevolge van de politieafzet- ting het postkantoor niet tijklig had kunnen bereiken. Dit malle excuus werdi niet aan vaard, zoodat er op de gebruikelijke wijize rapport werd opgemaakt. Voar de aardigheid zei ze tegen haar col- lega's, dat ze den Zweedschen Koning zou opbellen. De daad bij het woord voegende riep ze het paleis op, maar ervoer, dat het nummer veranderd was. Een' der andere meisjes aan de tafel riep echter, dat ze een kennisgeving had gelezen, waarin het nieuwe nummer stond' aangege- ven. Ze verklaarde dat zijl dan' wel zou op bellen. En ze deed het. Uit nieuwsgierigheid schakelde een derde telefoniste zidi op het_ gesprek to, beqieuwd om te hoorea, wat boning GustaaJ aeo zeg gen. Er gebeurde echter niets; de meisjes giechelden een beetje em achtten. het then maar raadzaam de verbtodtog te verbreken En nu bomt het booze: de gemeentetelefoon had to die dagen opdracht alle gesprekken met het paleis te beluisteren, zoodat ook deze verbtodtog ter harer kennisse kwam. Zij' zag de zaak buitengewoon ernstig in en oogen- blikkelijk werd de chef der njkstelefooa ge- waarscnuwd. Ook dea dame vond de zaak verschrikkelijk. Zij liet de deuren sluiten en verklaarde. dat niemand vertrekken mocht. alvorens de schuldigen zich bekend hadden gemaakt. De daderessen traden' met leeuwenmoed voor, \yaarna haar namen deni directeur wer- den bekend gemaakt. Aanvankelijk beschouwde deze het geval als een .Jrwajongensstreek", doch later is hij blijikbaar van gedachten veranderd. Want ongeveer een week na het gebeurde werden de beide meisjes, die het paleis hadden opge- beld, met „buitengewoon" verlof (zonder sa- laris) gestuurd, to afwachttog van ontslag. Dit komt dus neer op een schorsing. Nummer drie, die had meegeluisterd werd gestraft met honderd gulden boete en over- plaatsing naar een. kleiner kantoor. 'De beide eersteni zijln to hooger beroep gegaande der de durfde dat niet, uit vrees eveneens ontsla- geil te worden. Het schijmit, dat de opbelleriji gekwalffi- ceerd wordt als een poging tot maiesteit- schennis, terwijl de geheele affaire stiikt ge- heim gehouden wordt. Jammer, dat den koning niet een en' ander ter oore is gekomen. Vermoedelijk had deze democratische vorst wel een goed woordje voor de drie ondeugende meisjes gedaan. JACOB WAS JACOB A. (Bij het echtpaar V. te Langeraar werd een kind geboren. De vader ging naar gewoonte de blijde gebeurtenis bij de buren „aan zeg gen" en vervolgens hield de verheugde va der zijln zoon, die Jacob moest heeten, ten doop. Thuis gekomen, kwam men echter tot de ontdekktog, dat het een meisje was. 'EEN REKB A'AR GEWETEN. Ongeveer 20 jaar geleden? aldus het „Eindh. Dlgbl." werd van een inwoner van Tilburg te Vught een fiets gestolen. Nooit had hij hiervan iets meer veraomen, totdat dezer dagen han per Van Gend en Loos een nieu we werd aangeboden. Nlatuurlijk dacht hij' aan het geval van vroeger niet en weigerde de feits als niet be- steld. Uit Heerlen ontving hij ,het verzoek de nieuwe fiets aan' te nemen als vergoeding voor het 20 jaar geleden te Vught gestolen rijwiel. ISTAAT EN WERKLOOSiHEID. iDe heer van den Tempel (S.D. A.P.) heeft gistermiddag aan de Kamer het verzoek ge- richt, den minister van Binnenlandsche Za- ken' te interpelleeren over le regelen, waar- naar de rijkssteun aan de gemeenten wordt verleend voor de weikverschafftog en werk- loozenondersteuning en de regeertogsgestie te dezen zake in het algemeen. OM SOHITTEROOGEN. Bij den apotheker Kloosterhuis te Tilburg zijh 2 uit Breda afkomstige leerlingem het slachtoffer geworden van eigen' roekeloos- heidi, zegt de Telegr. Zij hadden wel eens gehoord, dat door artisten op het tooneel atropine gebruikt werd om de oogen te doen schiteren en beslten dit eens te probeeren. Het zware vergif namen zij echter als een drankje in, waarna dadelijlk daarop ver- schijnselen van dronkenschap en bewusteloos- heid' volgden. 'De onmiddellijk gewaarschuw- de geneeskundigen' kienst bracht beide dames per auto naar het gasthuis, alwaar zij1 ter verdere verplegtog zijn opgenomen. Haar toestand schijnt echter niet levensgevaarlijk. 'iLIUITENANIT VAN BUUREN IN ATJEH VERDRONKEN, De leerste luitenant der infanterie K. J H. van Buuren is to West-Atjeh verdronken. HULDEBLIJK VOOR H. M. DE KONINGIN. Naar aanleiding van de vergadering van burgemeesters van Noord-Holland, gehouden op 6 Maart, kunnen wij mededeelen, dat to de provincie allerwege subrcomite's gevormd worden, voor het meerendeel onder voorzit- terschap van de burgemeesters der verschil- lende gemeenten. Ook zijn aan bijkans alle gemeenten circulaires toegezonden, zoodat verwacht mag worden dat to Noord-Holland een ieder in de gelegenheid zal' zijn mede te werken aan het sympathieke doel, dat het co- mite zich gesteld heeft. Gelijk bekend, heeft ,jhr. F Teding van Berkhout Jr., directeui van de Haarlemsche Bankvereenigtog, op zich genomen geldea voor dit doel to ont- vangst te nemen. UIT DEN DOOD HERREZIEN. In het jongste nummer van het Tijdschrift voor Geneesk. verhaalt de heer J. Exalto, chtourg van het Ktoderziekenhuis, Den' H'aag, van een aan het wonderbaarlijke grenzende genering. Hiji had een kind van: 6 maanden voor een betrdckelijik kleine operatic onder narcose ge- bradit. Toen de operatie was afgeloopen, werd het kind plotseling bleek, de pupillen stonden wijd open, de pols stond stil. nog een zuchtje en ook de ademhaling hield op. Po- gingeni van' den geneesheer en de zuster om het kind weder bij1 te brengen mislukten, en het had alien achijn alaof't kindje dood waa. Toen spoot d« chirurg em kleine deeds adne- AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1