DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 71. Honderd Yflf -en twinfigste Jaargang. 1923 Abonnementsprljs bij yoorultbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland DH trammer twsntaat nit 3 Matteo. ZATERDAG Dlrecteur: O. H. KRAJC HoofdredacteuiTj N. ADE'MA. - 21 MA ART De Raad heeft onlangs een motie aange- nomen waarin vastgelegti werd, dat in vaca tes vwr verschillende colleges door de be st ureni overleg moet worden gepleegd met de organisaties uit wier midden men vertegen- woordigers wenscht. Die motie is destijds met al'gemeene stem- men aangenomm en wij hebben toen de hi uitgesprokeni, dat imteni door wederiij wefwillend overleg zoui voorkomen/ dat elke benoeming telkeus weer tot een heftigeo strijd in ae Raadszaal zou aanleiding geven. De motie hebben wtij toen g-ezegd heeft dat nadieel, dat ze afa van alle ingezetenen uit de colleges houdt die al zou hiun benoeming door bijtzondere be- kwaamheden zeer wenschelijk zijni niet tot de een of andere organisatie behooren. Ziji bren/gt de samensteLling der colleges min of ineer op politick terredn, maar ziji om- vat de op den voorgrond dringendle gedach- te dat voortaan overleg in den geest van door alien/ begeerde en de insMlingen ten goede komende samenwerMag moet 'gepleegd worden. De sociaal-detmocratische raadsleden heb- "ben, als bewijs van hun ernstigen wil tot goede sfemenwerking, toen reeds latem uifko- men, ;dat zij, wanneer men een sociaal-demo- craat „wienschte" en zioh tot hun afdeelings- bestuur richtte dat zaj dan een! voldoend aantal namienl van huns inziens geschikte partijgenooten zouden opgeven waaruit men eeni keuze zou kunnen doen. Vergem'aWkelljkt diit in verschillende ge- vallen het kiezen van eeni geschiikten cand'i- daat, anderzijds mag toch ooik niet voorbij gezien -worden, dat men aannamende dat goede wil en goede trouw a an beide zdjden aanwezig zijn toch van bestuursizijde tot de conclusie kan komen, dat er uit de voorge- stelde candiidaten geen goede keuze te doen is. Waar een goed regent zoo schreven wij vroeger reeds niet .allereerst een zuivere politieke fcleur moet hebben maar bovena1 een aekere mate van ontwikkeling, is het te be- grijpen, dat men in de volkskilasse minder gesch ikte Candida ten aan tref t dan bij andere groepeji) het geva,l kan zijn. Dit beteekent geenszins een kleincering van de werionanacandidaten, het is slechts het constateeren van het onweerlegbare feit, dat di e Candida ten over het algemeem niet in de gelegenheid geweest zijn van onderwijs te profiteeren, dat antteren wel hebben genoten. Wen/schit men nu in diverse colleges een arbeidersvertegen/woordiger wat een zeer redelijike eiscb is dan is het de groote moeilijkheid daarvoor geschikte pereionen te vinden, die bereid zijn een diergelijke benoe ming te aanvaarden. De commissie van toezicht op het Middel- baar Onderwijs en het 'Gemeentelijfc Nlijver- toeidsonderwijs heeft Burg, en Weth. nu doen weten, dat zijt voltaren bereid is rekening te houden/ met het geuite veriangen om perso- nen van verschillende levensrich-tmgen tar benoeming als lid voor te dragen. De commissie meent echter ook rekening te moeten houden met de in haar oogen niet minder zwaar wegende noodzakelijkheid om slechts diegenen voor te dragen, die de met het Middefbaar Onderwijs verband houdien- de vraagstukben voldoende kunnen beoordee- len. Vandaar dan ook, dat Burg, en Weth. dlen Raad1 medegedeeld hdbben, dat de commissie er blijkbaar prijs op stelt, met het oog. op het onderwijsbeiang, niet aan1 de keuze uit 'een aantal haar door de een of andere partij voorgelegde Candida ten gebonden te zijn. Daar is iets voor te zeggen. De commissie legt hier evenials wij! dit vroeger reeds deden den'vingcr op een heel zwabke pkk van de motie. Zal mem ota nu maar bij de S. D. A. P. cher pi ook geschikte candidaten vinden? te blijven onder de leden dier partij! steeds En wanneer men die niet aanwezig acht, moet men er dan toch' op goed geluk maar een uiSriezen alleen en uitsluitend omdat hij lid van die partij is? 'atuurlijk Het is na'tuurliik mogelijk, dat een soci- aal-democratisch bestuurslid bijl uitstek voor zijn tank berekend blijikt. Wie b.v. nagaat hoe zorgvuldig demand als mevrouw Westerhof steeds haar woorden overweegt, hoe waardig en vol zdlfbeheer- sohing ziji zich in de raadszaal weet te ge- dragen, zal niet ontbennen, dat ziji in het re- gen ten-college van het Burgerweeshuis als paedagoge mot de opvoeding der weeskinde- ren belast, uifstekend op haar plants is. En niemand zal dit is onze persoonlijke meening ontbennen dat het bestuur van de Openbare Leeszaal, dat bij vacatures vrij- willig rekening houdt met het zoo dibwSjls geuite veriangen personal uit verschfllend maatschappelijk miilieu, van diverse levens- opvatting eni politiek# overtuigdng te kiezen- niemand zal onikenneni, dat ait bestuur bij de keuze van het soc.-dem. raadslid Veen, die trouw alle vergaderingen bezoekt en steeds weer van zijln groote belangstelling blijk geeft, bijzonder gdlu'kkig geweest is. Maar niet alle soc.-dem. zijn zulbe goede bestuurskrachten. En wtij kunnen ons denben, dat er een college is dat niet gebonden wil zijn aan een keuze uit eeni beperkt aantal haar door hot afdeelingsbestuiur voorgestelde candidaten. Ziji mdeitn zegt die heer Westerhof machts- bewust. Maar regent eni zijn geen ambtenaren Zij zijin per slot van rekening aan hun verordening en niet aan een raadsmotie ge bonden. Wil men hem dwimgen dan moot men faun instructie veranderen. Wie dan niet heengaat kan gedwongen zijn tot bepaalde concessies. Maar met de regenten die thans nog ala zoodanig in functie zijn. Hien awingen tot het doen van bepaalde voordraohiten ban men niet en hoogstens kan ae Raad wanneer onwil tot medewerking aan een door den Raad gewenschte schik- laing geconstateerd wordt 1 aan de voor- dracht zelf de namen der alsnog gewenschte candidaten toevoegen. De heer Van Deventer heeft bij de thans gehouden stemming met 66n stem meerder- neid de overwinning op den heer Westerhof behaald. Tot intrekWng der vroeger genomeni motie is het nog niet gekomen, maar de Raad zal in de verwacbting van goede samentwer- fcinig deze ongetwijfeld vervangen door een- verzoeto aan comm'issiign en colleges om bijl het opmaken van aanbevelingen ter ver- vulling van vacatures op eeni zoo veelzijdig mogelijlke samenweridng te willen letten. Wij1 verwachten, dat de diverse colleges in zooverre er geschikte candidaten aanwe zig zijo daarmede, ter vermijding van onaangename conflicten, steeds zoovoel mo gelijk rekening zu 1.1 eni willen houden. De Raadi is terugigekomen! op het in pro- teststemminig zoo triomphantelijk genomen besluit, de loonen in werkverschaffing, ook zonder Rijlks- of Provinciale subsddie, op een behoorlijfc peil te brenigen. 'De aanleiding daartoe was een; bedreiging van den minister, dat anders de Rijkssubsidie vanaf 31 December 1922 niet meer gegeven zou worden. Het was dus feitelijb een geldkwestie ge- worden, eenvoudig de kwestie of men) nu toch de vernietiging van het Raadsbesluit te verwachten is met het oog op de subsidle- bedragen het eiigen besluit maar niet zou intrekken. Slechts de soc-dam. en de bath, aibeiders hebben zioh daartegen verzet, zich niet be reid verkiaard aan het vaststdlen van te. lage loonen hun medewerking te verleemen. Hun houding was consequent. Wiji blijven regeeringsinmenging in zuiver gemeentelijke aangelegenheden ontoelaat- baar acbten en scharen ons in deze geheel aan de zijde dergenen, die bun protest tegen een dergelijke aantasting van ae autonomic dter gemeente, ook zelfs wanneer zij Weten dat dit protest geen practische gevolgen zal hebben, ten! alien tijde blijven handhaven. En niet aan de zijde dergenen- die zich, na het eerst genomen' protest-besluit, ten slotte voor een subsidie-belooning geheel naar 's ministers bevelen wenscheni te scbikken. Nu heeft het Raadsprotest elke beteekenis gemist en heeft de regeering eens te meer kunnen constateeren, dat die Raad van Alk- maar ten slotte niet zoo ongevoelig voor de regeeringsdouceurtjes is als zij in verontwaar- digde proteststemming zoo nu en dan wel eeus wil doen voorkomen. De Raad heeft, nog v66r de regeering het deed, zijn eigen besluit vernietigd. Van den ernst der protesten van dien Raad zal de regeering wel niet spoedig meer onder den indruk komen. Inzake het Wefeshuis-vraagstuk hebben' wij eigenlijk alleen van mr. W. C. Bosnian argu- menten voor den bouw van een nieuw Wees- huis gehoord, die het bestrijdeu waard zijn Mr. Bosnian het is alsof de president- regent zelf aan het woord is daalt in his- torische beschouwingen af, zoo diep, dat hij tenslotte bij de stichtingshrieven van het Weeshuis terecht komt. Stichtingsbrieven, zoo oud, dat ze onvind- baar geworden zijn. Uit die stichtingsbrieven zou dan aange- toond kunnen worden, dat de Raad zelfs het recht mist een verordening voor het Weeshuis te inaken - Maar als de Raad dat verordeningsrecht wel heeft, en dus de verordening gelcbg is, dan spreekt, zegt mr. Bosman, die verorde ning van het verplegen van weezen in het ge- sticht en- slechts bij uitzondering van het ver plegen van weezen in gezinnen. Het nieuwe Weeshuis moet z. i. gebouwd worden, want anders zal men het oude groote Burgerweeshuis terug kunnen eischen. Veel nieuws is er in dit alles niet. Het eeaige nieuws zou zijn, dat uit de stichtingsbrieven zou kunnen blijken, dat de Raad het verordeningsrecht niet bezit Maar zoolang die stichtingsbrieven on- vindbaar zijn, mogen wij toch zeker aanne- men, dat de Rhad het verordeningsrecht wel heeft. En nu is het heel goed mogelijk, dat in die verordening bepaald is, dat de weezen1 als re- gel in een gesticht en bij uitzondering in het gezin verpleegd worden, maar het is duide- lijlc, dat de Raad die deze verordening maakte, ook het recht heeft ze te veranderen en voortaan kan bepalen dat juist het omge- keerde moet plaats hebben. Wie zal den Raad beletten, wanneer na overleg met regenten, gezinsverpleging nut- tig en wenschelijk is gebleken, daartoe te be- sluiten? De Raad, zegt mr. Bosnian, moet tot het bouwen van een nieuw Weeshuis besluiten of anders het oude terug geven. Wij hebben datzehde reeds meermalen be- toogd, wij hebben bovendien nog rekening ge houden met de mogelijkheid, dat bet oude bouw terug gegeven wordt en door verkocht wordt. Wij hebben zelfs gedacht aan de mogelijk heid, dat regenten zelfs na aftreding en vernieuwing van dit college niet tot door den Raad wenschelijk geachte gezinsverple ging zouden willen besluiten en er op gewe- zen, dat de Raad, bij dergelijken gebleken on wil tot medewerking, niet langer tot het toe- kennen van subsidies verplicht zou zijn. Het is toch logisch, dat de Raad, mode uit bezuinigingsoogpunt tot gezinsverpleging besluiteftde, niet tot het tegen wil en dank telken jare weer dekken van belangrijke ge- stichts-tekortea verplicht zou zijn, enkel en alleen omdat de regenten, tegen den wil van de raadsmeerderheid in, aan de exploitatie van een groot en overbodig gebouw zouden blij ven vasthouden. De soaaal-democratcn wilden het in den Raad doen voorkomen alsof men het Wees- huisbestuur het kapitaal voor een nieuw ge bouw ontfutselen wil. Niets is minder juist. Want wanneer het Weeshuis niet gebouwd wordt, krijgt het bestuur een som gelds ge- lijk aan de voile waarde van den grond, het gebouw en de meubileering. Er kan zelfs met het oog op het oiide Burgerweeshuis, dat 15O.0OO waard sehijnt en dat men terug kan veriangen geen be- zwaar zijn het Weeshuisbestuur desnoods een nog grootere geldsom uit te keeren. fa dit, vraagt de heer Westerhof, bezuini- ging? fa het bezuiniging, vraagt hij, nog meer uit te keeren dan het nieuwe gebouw thans kos- ten zal Wie dit meent, zegt hij door mr. Bosnian gesteund is diom of slecht fa hij nu werkeujk, zoo dom om te den.ken, dat iemand zich nog door dergelijke praatjes van de wijs zal laten braogen Beseft hij niet, dat wanneer tot gezinsver pleging beslotea wordt, met alleen de bouw van het nieuwe groote Weeshuis onnoodig zal zijn, maar ook de exploitatie daarvan? Weet hij niet, dat de exploitatie van het huis op de Zaadmarkt de gemeente jaarlijks al meer dan f 10.000 kost? Heeft hij wel eens bedacht hoe groot dat jiaarlijksch tekort kan worden, als een nieuw groot gebouw in gebruik zal worden geno men? hn dat de gemeente steeds maar door, tel ken jare weer, die duizenden guldens zat moeten bijpassen? Wat doet het er toe met dit alles voor oogen of de gemeente thans bij afkoop van het gebouw iets meer of minder zal moeten bctaien. De gezinsveipleging zal de jaarlijksche te- korttn doen verdwijnen. Daar zit de bezuiniging. Wie dat niet inziet is te dom om raadslid' te zijn. En nu de weezenverpleging. De heer Westerhof heeft de gestichtsverple- ging boven alles gesteld. Wij hebben die1 gestichteverpleging hier ter stede nimmer slecht genoemd en ook thans steeds buiten beschouwing gelaten. Maar mogen wij den heer Westerhof er eens aan herinneren, dat juist hij het was, die het vorige jaar bij; de behandeling der be- grooting over de „schandelijke toestanden" in het Burgerweeshuis gekiaagd heeft? Was het niet mevr. Westerhof, die nog kort geleden van het regenten-college van dit Weeshuis in den Raad zeide, dat het een „cavalerie". was! En is het niet eigenaardig. juist deze bei de raadsleden thans de Alkmaarsche ge- stichtsvcrpleging zoo boven alles te hooren prijzen en de gezinsverpleging, zonder een scliijn van bewijs, als noodlottig voor de weeskinderen te veroordeelea? Wie geeft den heer Westerhof het recht te verkondigen, dat zijn eigen klasse-, partij- en soortgenooten, in wier wonin'gen de weeskin deren straks wellicht zullen ondergebracht worden wie geeft hem het recht te zeggen, dat die'kleine burgers en middenstanders die kinderen zullen uitbuiten en exploitceren? Zoo slecht, mijnheer Westerhof, zijn d^ menschen niet met wier stemmen gij in den Raad ziji gekozen. Volkomen stemmen' wij met de bewijzen van uitstekende gezinsverpleging voor oogen in met de woorden die een arbeideravrouw dezer dagen in onze courant schreef. Ik voor mij, schreef deze vrouw, zie niet in, dat de arbeiders nog op een zoo laag peil zouden staan om aan niets andere te denken dan aan uitbuiting. Daar protesteer ik dan ook ten stelligste tegen fen als arbeidersvrouw fen als moeder. Wie denkt dat wij weeskmde- ren zullen uitbuiten, hent onze klasse niet. van Kent gij, miinheer Westerhof, propagandist de f. D. A. P., dan uw eigen klasse niet? Er is, in en buiten den Raad, met groote woorden geschermcL Gezinsverpleging zou tot uitbuiting en kinder-exploitatie leiden en afa verklaring daarvan tracht men telkens weer te doen ge- looven hoe weinig er voor die kinderen be- taald wordt Wanneer het nieuwe Weeshuis er komt is daar een kapitaal van minstens 132000 mee gemoeid. Met 6 pet. rente en 2 pet. lasten gaat daar jaarlijks een bedrag van 10660 mee verlo- ren. Komt het Weeshuis er niet, dan kan men alleen voor dit geld voor elk der 20 weeskin deren al meer dan 10 per week vergoeding in gezinsverpleging betalen. Alleen voor dit geld al, want wij; houden er nu nog niet eens rekening mee, dat het Wees huis bovendien nog een kapitaal van 250000 bezit. Zou voor dergelijlke vergoedingen in zorg vuldig gekozen en alleszins gesemkt bevon- den gezinnen, dan geen goede verzorging voor onze weeskinderen te vinden zijn? Zouden er niet tal van familieleden komen, ooms en tantes, grootvadera en grootmoeders, die dan in staat zullen zijn de hen verwante kinderen van uit het gesticht weer in eigen huis te nemen? En is op een congrea voor Kinderbescher- ming niet geconstateerd, dat de opvoeding bij familieleden de normale opvoeding van goede oudera bet meest nabij komt? Het is nu zeer zeker dq tijd' om over zinsverpleging te spreken. want als nieuwe Weeshuis dat ae heer Ringers maar zoo spoedig mogelijk wil bouwen er eenmaal staat, dan zal het te laat zijn. Nog is het tijd en het is zeer begrijpelijk, dat de meerderhedd van den Raad een emstig onderzoek flaar de mogelijkheid en wensche- lijkheid van gezinsverpleging wil instellen. Wie zelfs dit niet wenscht, Vie zelfs niet wil onderzoeken of onze weeSkinderea een ha ter en natuurlijker leven dan thans kunnen krijgen, laadt slechts den schijn op zich, dat de belangen van het Weeskind aan andere oogmerken moeten opgeofferd worden. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. De „Timies" bespreekt den toestand in het, Ruhrgebied. Het blad verklaart, niet veel houvast te vinden in al die veelbesproken ge- ruchten omtrent een ontwikkeling van zaken in de richting van den vrede. De Eransche regeering is, voorzoovef men kan waarae- men, besloten, het koste wat het wil, haar po litiek van dwang door te zetten. De Duitsche regeering en het Duitsche volk schijoeu al evenzeer van een vastberadden eensgezind- heid tot het verzet, als men sinds het sluiten van den vrede niet meer heeft gezien, Inmid- dels atreven zoo wel de Fransche afa de Duit sche financiers er naar, hun in gevaar ge- brachte betaalmiddelen op de been te houden en er een voorloopige stabiliteit aan te ge ven. Dan spreekt de „Times" over de twee hoofdpuntenschadevergoeding en veiligheid. Het blad vindt den aangewezen wcg ten op- zichte van het eerste punt, dat men van beide kanten voorstellen uitlokt. Er zou eenige vooruitgang mogelijk zijn, wanneer Duitsch- land wilde verklaren, wat het op het oogen- bhk kan betalen; en Frankrijk, waar het ge- noegen mee zou nemen. „Wat de veiligheid betreft", zegt het blad, ,de oplossing daarvan moet natuurhik intemationaal zijn. De garan- deering van rrankrijk's veiligheid is een noodzakelijke voorwaarde voor den Europee- schen vrede. De behoefte aan eeni garantie voor de Fransche veiligheid en den Europee- schen vrede zou een hoogst gewichtige gele genheid kunrjen zijn, om den Volkenbond uit te bouwen en omhoog te werken, en om hem ten leste te maken tot een krachtig intematio naal orgaan, hetgeen hij behoort te zijn.-" I>e Daily News" wijst er op, dat Duitsch- land bij weten van alle oficieele kringen in Engeland gen enkel aanbod heeft gedaan. Het blad zou het voor't crediet van Duitsch- land beter achten, wanneer het dit wel deed. Maar het sehijnt, dat de Duitsche regeering er van uitgaat, dat men zulk een. aanbod ach- teraf als1 en teeken van ^wakheid zou uitleg- gen. De exploitatie der spoorwegen in het Ruhr gebied is nu in een hand onder Fransche lei- ding, terwijl een Belg ondier-directeur is. De zetel van het „Bestuur der Spoorwegen in het bezette gebied" zal worden gevestigd te Co- blenz, maar is nu nog voorloopig te Dussei- dorf. Zou het nu voor de bezettingsautariteiten beter gaan? De moord op den jeugdigen Franschen sol- daat te Aken is nog steeds niet opgehelderd. Er is nu een belooning van een milliard mark op de aanhouding van den dader gesteld. De op last van generaal Fournier geaires- toerde gijzelaars bevinden zich op het oogen- blik in het Tuchthuis te Werden, waar zij in een groot lokaal gevamgen worden gehouden. Het plan is om in totaal veertien gijzelaars te t rresteeren. In het bezette deel van Essen (dat is dat deel waarin het stadhuis, het politiebureau en de douanekantoren liggen) is de staat van be- leg afgekondigd. Politic- noch douane-beamb- teh mogen rich in dat deel ophouden. De Bel- Pr M gen hebben dus nu meteen alle beheer en toe zicht in handem Het nieuws uit het Ruhrgebied bepaalt zich eigenlijk tot berichten over arrestaties en uit- wijzingen. In het Rijnland heeft dat lot nu al ruim 1800 ambtenaren en beambben getrof- fen en daar er vele gehuwden met groote ge zinnen bij zijn, schat men het totaal aantal dezer elachteiffere op een 8000. Onder deze uitgewezenen behooren ook twee gezinnen, die de lokalen1 van' het separaystiscne blad van,' dr. IDoraten bewoonden, omdat zij be- schuldigd wordeni van de vemieling in de druk kerij te hebben begunstigd. De burgemeester van Coblenz moet binnen vijf dagen een rota- tiepere, twee zetmachines en een groot aantal huJpmachmes leveren ten behoeve van de drukkeriji der sepaxatistische courant. Natuur lijk, de zaak moet kunnen doorgaan, want van de separatisten verwachten de .Franschen steun. In Dortmund hebben de arbeidere der Brma Orenstein en Koppel een staking afgekoa-' digd na de arrestatie van' hun commercieedeni directeur. Te Dortmund hebben die Franschen, de auto's en rijwielen der Schupo in beslag genomen. Een gift van den ex-keizer en zajn gemalin voor de „Ruhrhilfe" is te zamen met de op- brengst eener onder het personeel van huize Doom gehouden collecte aan de presidents der Vaderlandsche Vrouwenvereeniging der ■rovincie Westfalen, gravin v- Meifeld te unster, toegezonden. De bevelvoerende generaal te Essen heeft een verordening uitgevaardigd, vo(gens welke aan de geallieerde autoriteiten de opbrengst van de be lasting op wijn, cider, sigarem, siga- retten en tabak moet worden afgedragen. De JKolnische Volkszeitung" vemeemt uit Rome, dat de H. Stoel besloten hoeft, den Pauselijken hufaprelaat mgr. Testa naar het Ruhrgebied en het Baargebied te zenden, ten einde te onderzoeken, of door de in deze bieden onistane toestanden moeiliji" voor de kerk in het leven zijn geroepen, en ten einde in het algemeen rapport uit te brem- gen omtrent den toestand in die gebieden. De hooge intergeallieerde commissie voor het Rijngd>ied heeft een besluit genomen, strekkende tot de beschemling van onderda- nen: der bezettende mogendheden en person en van Duitsche nation a liteit, d ie in dienst van of in verbinding met de bezettingsautoritetea zijn getreden. Met dt doel zullen de krijgsra- den der verschillende bezettingslegere een spe- ciale bevoegdheid erlangen. De hooge com- misise heeft zich de bevoegdheid toegewezen om zelf schadeloosstelling uit te keeren aan pereonen, ide lichamelijk leisel of materieele schade hebben opgeloopen ten gevolge van openbare wanordehjkheden of misdaden. De commissie besloot dat deze schadeloosstelling door de gemeenten zal worden voldaan he- halve wanneer zij tegenover het rijk of den staat rechiten kunnen doen gelden. AANISLAG OP SMiEETS. De Keulsche politie heeft gistermidd'ag den dader van dem aanslag op Smeets gear- resteerd. Hijl outwent den aanslag te hrt>bem gepleegd, doch hij is door de beide getuigen herkend als de dader. KORTE BERICHTEN. Naar wordt gemeld, zullen de werkzaam- heden in1 den mijnbou'w in Moravisch Ostrau waarsohijnlijk. Dinsdag a s. worden hiesrvat. 'De Fransche Kamer heeft gisteren met 29 tegen1 212 stemtmien het regeerings- voorstel verworpen om tegeni heden een bui- tengewone zttting te houden voor het openen van het ddbat over den zomiertijd. Zoo is dus de datum voor beraadsl aging over den zomertijd nog altijd niet bepaald. oudanks het kracbtige aandringen van minister Le Trocquer. Volgens den BrifcsChen Staatssccretaria van obrlog heeft DuitsCbland aan zijn ver- plichiting tot ontwapening voldaan. Het Amenta ansche consul aat te Smyr na is door brand verwoest. Het datboek van kapitein Coot betref- fende zijin vermiaardie reis naar de Zuidelijke zeefen in .1768 is Woensdag j.l, bdji 'Sotheby te London voor 5000 pond sterling vertoocht' 'De vice-admiraal baron Abo, onder- ch'ef van de japansche admiraliteit, wordt morgen te Dus&eldorp verwadht, vanuit wel ke sfad hij een/ bezoet zal brenigenl aan het Ruhrgebied. Baron Abo zal vergezeld wor den aoor den tapiteih-ter-zee Augura en door den torvet-bapitein Falo. Miss Cavell had, toen«ij te Brussel door de Duitscbera werd veroordee1d, een hond, waaraan zij zeer gehecht was. Na haar terecbtetellmg nam liaar vriendin, de Sinses DOe Oroy het dier bij zich in huis. e bond is nu gestorven en prinses De Crpy heeft hem laten opzetten en- ten/ gesohiente aangeboden aan net Britsah Museum, dat deze schenibing heeft aanvaard. Bij eeni oomibus-ongeval te Louden, in de New Oxford Street, zijn zbes personeni ge- wond. Volgens berichten uit Rusland wordt er in de tnetaalfabrieken te Kief hard' gewerkf aan de uitvoering van groote bestellingen pantserauto's voor het Sovjefleger. Deze auto's zullen, behalve van mii'trailleurs, ook voorzien zijin van kanonnen, ten) einde ludht- aanvallen te tunnen afslaan. Te Parijs zijin eeni drietal personeni ge- arresteerd, wegens het .namaken van Fransch Engelsdh en Amerikaansch bankpapier. Het zijn twee Du'itsoher® eni eeni Pool. Bij hun arrestatie warden/ honderdien) valsche bank- biljetteni op hen' gevonden. ALKMAARSCHE COURANT. 0

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1