AlKmaarsche Courant Bamrflbriek. j; V« ,v .v. VL Eindelyk weergevonden J® Zaterdag 24 Maart. Dienstplichtwet. In en om do hootdstad. Fenilleten. Utt «iue Stoatoiraffflatne. Ms. n. 1921. Honderd Vijf in Twintlgste Jaargang, (Niadruk verboden.) Spoorweg-faciliteiten en rmtuurschoon. Meiil beginit bliik'baar waiter te worden te Utrecht ik bedoel in het thoofdgebouw der Nederlandlsche Spoorwegen; men gaat im- zien, dat er nil de exploitatie der treinen meer te halen zal wezen, wanneer men lang- zamerhand de hoog-opgedreveni spoorwegta- rieven gaat verlagen en er de menschen we- Verfl thnis met merk ,,Ysssekop in ster", Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 22) Catherine bloosdle iets ongewooma voor haar tegenwoordig. „Neen", zei ze langzaam, „ik heb geen geld van injjzelL" „Heusch? Ik dacht van wel. Maar je 'bent zoo lang ziek geweest, dat je het imtuuriiik bent gaan vinden, afhamkehjk van John te zijn. Die goede John is zoo edelmoedig. Ik onderstel, dat je van plan bent iets voor je- zelf te gaan doen, als je weer goed sterk bent." Catherine's oogen fcregani langzamierhand' een vreemdlen en vierschrikten blik. „Wil John diajt ilk wegga?" zd ze. „0 neen, lieve, natuurlijk niet. Hoe kan je zoo ieis wagen? Ik dacht alleen, dat je naar je onafhankeiijkheid1 verlangen zou. De meisjes van tegenwoordig vindea het zoo vreeselijk iemand tot last te zijn. „Daar heb ik nooit over gedachf", zei Ca therine binnensmands. „Neen. dat wil ik wel gdlooven. Je bent zoo lang zkk geweest, totaafll uitgeput, niet der toe hrengen kan ook sens op reis te gaan, zonder dat men heeft op te zien tegeu de hooge kosten. Men heeft het kunnen lezen, dat op ten aantaj baanvakkeni eerlang het buurtverkeer weder in eere zal worden' her- steldl eni daarvoor goedkoopere tarieveni zul len worden ingevoerd en van Amsterdam nit zuillen de menscbem dus dezern zomer, niet al1 te duur eens een dag naar buiten kunnen' gaan, die kantenl van Haarlem en omstrekeffl uit, ook Goci-waarts, en de gepublioeerde ta- belleni toonen, dat die' buurttoaarten geldig zullen zijn op ten aantai treinen, waarvan de trein-nuxninersi warden genoemd. Waarom' men echter die trein-nummers publioeert en niet de vertrek-uren lijkt ietwat zonderling, is weder een stukje „ambtelijk gedioe", dat misschien officieel in den vorm is, maar iet wat onpractisch. Een apoorwegamibtenaar imoge a5 spreken van trein-nummer zooveel en zooveel, een gewoon niet-spoorweg-man- passagier vraagt hoe loot een trein vertrekt en gaat niet in zijn boekje de treinnuimnera opzoekenl; bovendien er zijn honderden reizl- gers, die dagelijks op een bepaald traject rei- zende bij> zich' dragen door sigareniwinkeliera of andere neringaoenden gratis uitgereikte kaarten, waarop de treinen op ten bepaald baanv,ak zijn aangegeven met urenl van aan- komst en1 vertrek, zonder de officieele trein- nummers, en die, aangezien ziji niet dagelijks buiten1 hun baanvak reizen1, geen officieel spoorboektje bij zich* hdbben. Practisch-zijai is iets dat de apoorwegautoriteiten in vele opzichten nog te leeren hebben dodt dat komt misschien! ook wel, even! goed' als het buurtverkeer er nu blijkbaar ook weer komt dat is althans 6en stap in de goede richting. De Amsiterdammera zullen nu do zen zomer althans betrekkelijk goedkoop naar de zee en! naar het Gooi kuLnnenl reizen en1 als de spoorweg-autoriteiten dan nog eenige practische verbeteringen aanbrengen, zal net pu'blkk hun dankbaar zijn. iDuitschland zal dezen zomer voor Neder- landsche plezierreizigera vrijwel een afgeslo- ten terrein zijn en dus zullen onze landge- nooten grootendeels hun vacaatietijd in eigen land moeten doorbrengen en mag men ver- wachten, dat ons Good ook een van die dee- lea des lands zal wezen dat drukker dan in de paar laaiste jareni het geval is geweest, door hen bezoobt zal women. Van daar dat ik voor de lezers van dit blad, die misschien van deni zomer dezen kanit eens uit mochten gaan, hier een en ander over het Gooi wil neerschrijven. Hotels en pensions heeft het Gooi in over- vioed men vindt ze genoeg te Bussum, Hilversuim, Baarn, Soestdijic, Lanen, Blari- cum en het is maar te hopen dat degenen, die in dergelijke inrichtingien! logies aanbie- den zoo verstandig zullen wezen wetenkle, dat men iflnans niet naar Duitscbland zal kunnen gaan, daarvan geen mdsbruifc te ma- ken door buitensporige prijzen te vragen- in de laatste paar jaren hebben hotel- en penstonhouders vaaik geklaagd over het sleohte' bezoek; 't is te hopeni, dat ze daarudt geleerd zullen hebben, dat het vragen van vaafc abnonnale prijzen velen afgeschrikt heeft in eigen land hun zomervacanties door te brengen. Ook de spoorweg-directie kan nog een en ander doen om het den menschen wat aange- namer te maken. Hoog noodig is het b.v. dat men er iets op vindt, om het den reizigers, die 'het onmogelijte station Hilvensum moeten gebruikeni, wat gemaktelijker te maken de perrons te bereikeni waaroin reizigera, die retour-kaarten kochten daar gedwongen worden' het Stationsplein te passeeren onr door nauwe toegangsdeurtjes en' via de wachtkamers op de perrons te kunnen) fcomen, in plaats een toegang te miakeni links van het gebouw, is een raadsel. Te Bussum bestaat al sedtert maandenl een toestand, die meer dan bespottelijfc is. Deze plaats bezit eenl station' met flinke ruime per rons en wachtkamers, docb die beambten, die plaatsbiljetten) moeten vejkoopen zijtrt nog steeds gehudsvest in eenl onmogelijke, onoog- lijke houten' barak en de ruimte voor de rei- zigers, die hun biljettenl moeten nemen, be- vindt zich' deswege ook in deze loods een schande voor de pjlaats, maar het gdld schijmt er niet te zijn om' ook dit deel van het spoorwegstation te bouweni en het heeft er niet den seh'ijn van dat er spoedig verhete- ring zal komen. Om wat meer ruimte voor de beambten te krij'gen heeft men eenigem tijid geleden die loods wat verbouwd en- die gelegeniheid aan- gegrepen' om het publdek ook „een genoegen" te doen;. Want, wie te Bussum zijn bil'jet ge- kocht heeft, moet daarmede de loods uit wan- del en en, weer of geen' weer, de straat over naar een der tunnels die toegang tot de per rons geven, een wandeling van pl.m. 160 schreaen. Erg, prettrg voor reizigera, die niet erg vtug ter been zijn of veel bagage biji zich hebben de spoorwegdirectie redeneert misschien: „zulke menschen moeten maar ndet reizen". Men hieeft te Bussum heel wat moeite ge- d'aan om dieni dwazen toestand veranderd te krijigen, zelfs de burgemeester heeft er zich moeite voor gegeven alles te vergeefs: de spoorwegdiTecitie heeft blijkbaar gedecre- waar Je moet heel veel verdriet gehad heb ben1: het rnaakte je bijna krankzinnig, niet? Je moet het me eens vertellenieder ander in de familie schijnt het te weten." „ik 'kan er ndet over sprekenje hebt geen1 redh't er mij naar te vragen1", zei Kitty, ter- wijl haar gewoonlijk zachte oogen boos begon- nen te f'likkeren. „Geen' recht! Weil, heb ik ooit! Als iemand het recht daartoe heeft, ben ik het zeker, als je in fflijn huis wooat en van het geld van mijn man leeft. En ik moet zeggen, dat het nief prettig voor me is, samien te wonen met een meisje, dat een geschiedlenis heeft, waar op de menschen* zinspelen en waarover ze fluisterend en meer dan een van mijn ken- nissen heeft me ronduit gevraagdL of je fat- soenlijk was en je moet me niet kwalijk ne men, dat ik zei, dat ik niet wist wat te anit- woorden" ^eg wat je wilt," zei Catherine, opstaan- de en zich tot haar voile lengte oprichtende, „Tnaar wees gerust, ik zal! hier niet veel lan- ger blijven'. Je hebt m|ji de oogen geopend en ik wil' voortaan mijn eigen brood verdienen, al moet ik het als werkvrouw doen." Zij ging heen, gloeiend van woede, wat Fanny sM maakte; maar na een half uur kwain zij weer terug mat een bleek gezldit en roode oogen em' vroeg vergiffenis. teerd: „t Kan niet andtera!" en daarmede edit. Maar waarom men zelfs de moeite niet heeft genomen, om in de tunnels hulpgebouwtjes te plaatsen, waar men de plaatsbiljetten zou kunnen kocpen, is weder een van die ambte- lijke mysteries, waar eea gewoon reiziger niet biji kan. Gdukkig dat men' sedelrt eenigen tijd althans bij den toegang tot de perrons een) automaat geplaatst heeft, die perron- kaartjes ltwert, dat is althans 6hi stap op den weg naar beterschap. Nochtans, later we ons vooralsnog maar verheugen op het invoeren van de butirtkiaar- ten en die genoemde ongeriefelijikhedea op den koop toe voor lief nemen. want het Gooi is's zomere, voor hien voor a 1, die het nog niet kennen mochten een verblijf of een dag- bezoek wel waard. Voor fieteers is deze streek alles en wiie is eigenlijk in Nederland geen berijder of be- rijdster van dit stalen ros? De groote wegen in deze streek zijn over het algemeen zeer goed berijdbaar en groote verbeteringen zijn sedert het vorig jaar geschied onder den grooten weg tusschen Bussum bij het Bosch van Bredius tot Laren. Die weg is enonn verhreed en een flink iijwielpad en wandel- pad zijn er aangelegd en als de gemeentebe- stureni maar flink blijven optrecten, zooals den laateten did geschied is, tegen de men schen, die .'s Zonaags den hoofdweg verkie- zen te .gebruikeni voor zoogan aamde weg- wedstnjdeni en zich dan veroeeldem dat kal- me fietstoeristen of wandielaars voor derge lijke kilometers-vreters uit den wag behooren te gaan of andere maar moeten hebben wat er bijkamt"', zal die weg een groote aantrek- kelijkheid voor 'bet toerisime krijigen. Maar buitengewooo is het werk dat door de „Vereeniging voor aanleg en onderhoud van rijtwielpaden in Gooi- eni Eemland" tot stand is gebracht. Deze Vereemigiag heeft uitnemende rijlwielpaden gelegd over de beide biji Bussum en Hdlversum, vanwaar mem een schitterend uitzicht over de vlakte heeft en die paden kan mien nagenoeg geheel vol gen naar de Vuursobe cm Baarn, naar Bilthoven en Zeist. Geweldig jammer, dat het gevaar dreigt dat de wielerpaden door die bosschen bij de Vuurache door den eigenaar van het landgoetL waarover zij: loopen, gesloten zul len worden, omdat in die bosschen, vermoe- delijk door kwaiongens, erastig vandalisme is gepleegd. 't Is te hopen, dat de Toeristen- bond er nog in slageni zal dit drrigendl ge vaar te keeren, maar het is toch droevig, dat er altijld nog onveriateni zijn. die door hun brooddronkeni handdmigeni de oorzaak zijn, dat aan zooveel honderden, die in die pracht-omgeving kunnen genietem dat ge- not misschien voortaan zal worden' ontno- mien. Er valt nog maar steeds een eni ander te bescbaven aan een zeker deel van het -ni blick! Ook naar andere kanten heeft de Vereeni- ging, die ik noerade, voor de wielrijdeara ge- zorgd; daar zijn paden den kahit uit van Hiutzenl en Blaricum, en reeds is een nieuw to aanleg, dat van den achterkant van 'het Bosch van Bredius over de heide zal loopen* naar Oud Naardenl en Valkeveen en van daar terug langs Drafna naar Bussum, waardoor men een der mooiste gedeelten van Gooiland zal kunnen bezoeken. Men ziet, voor hen die dezern zomer dit deel van Neder- land mochten willeni bezoekien ligt veel na- tuurgenot voor het grijpen. Een ander belarignjk besilult dat onlangs is genomen is dat door sameniwerking van de Vercenfiging „Stad eni Lande van* Gooiland" en de gameente Blaricum de Boissevain-weg, die over het Tafelberg-plateau loopt, eerlang verbreed1 zal worden en* daaibij' bepaald wordt, dat de Zuidzijdie van* dien weg niet zal mogen warden bebouwd. Dat is een heel be- langrijike beslissiing, omdat op een' zomer- schen dag het vergezicht van dit plateau in een woora schitterend is. Werkelijk, van dit hoogtepunt heeft men vergezichten zoo mooi, dat men er heusch niet voor naar het buiten- land beihoeft te gaan. Er is in dieze streek, igelijk in zoovele andere gedeelten1 van ons land, reeds veel bedorven door roekeloos ver- nielea van natuuxschoon en door onoordeel- kundig bouwen, des te meer moet men daar- om waardeeren, dat toch langzamerhand be- seft wordt, dat aan* die vernieiling een rinde moet komen en het mooie, dat nog over is gebleven als een Meinood voor iedier, die ge- voel heeft voor mooie aatuur bewaard dient te warden hulde verdienien alien, die tot dit doel hunne krachten medewerking kunnen verleenen. Welnu, all dat mooie in de nafcuur, 'hetwelk voor de Amsterdammera binnen een uur tijds bereikbaar is, zal* nu nog gemakkelijker be- reikbaar zijn als straks het buurtverkeer in eere is hersteld en mijn lezers in de provin- rie, die dezen zomer mogelijke Duitsohe plan ner! moeten opgeven en iets in eigen land willen zien, heb ik nu eens een „tip" willen geven, waaheen te gaan. Daar is heusch nog wel een stukje ^mooi-Nederland" te vinden niet ver van de hoofdstad eni er is van het Gooi ook nog wel iets meer te vertellen, dat aandacht vexdient maar daartoe vind ilk eerlang nog wel eens gelegeniheid. Sini Sana. plk bedoelde niet zoo driftig te spreken". zeide ze, Jk hoop, dat je me vergeven wilt. „N'atuurlijk als je me vergeving vraagt", zei Fanny afgemeten. „Maar ik hoop, dat je niet chkwijls zoo driftig wordt, Catherine, diat is erg onhuiselijk „Ik zal probeeren, me better te beheerechen", 2mchtte Catherine, terwijl zij het hoofd lief hangen. „lk weet, dat ik erg opvliegend ben. Maar tic zal alles doen, wait ik kan, om me te beheerechen en ik zal zoo gauw tnogelijk werk maken van een betrekking. zoodat ik niet 1 anger jou en John tot last ben." Fanny had zoo ver haar doel bereikt maar Catherine's zelfbeheersching zou niet zoo gemakkelijk gaan. John was heel boos, zoo- dra het hem gezegd werd* en mevrouw Hol- dien zei, dat Catherine onntisbaar voor haar was en* dat als deze weg ging, zij zelf ook moest gaan. En daar zij toen prist zeer zwak was, moest Catherine wel blijven en Fanny werd er door haar edhlfgenoot ernstig over on- derhoudlen, dat zij zoo vriendelijk en aange- naarn mogelijk moest zijn. „Zoo gaat het altijdfje geeft veel meer om Catherine d!an omi.mij f" was Fanny's scherp verwijt. „Wees niet dwaas, Fanny. Catherine is mijn nicht en mijn huis is haar thuis. Bt wif Cgebrom of gdkaM van vrouwen in mijn hebben", zeT John zijn stem toornig ver- Aan de Dammera! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 747 (auteur P. Kleute). Stand Zwart 6,12,13,14,16,19,23,28, 33, 35 en twee dammen op 3 en 15. Wit: 21, 27, 30, 32, 34, 37, 39, 43, 44, 47, 48, 49. O p loaaiag 1. 47-42 1. 35:24 2. 42—38 2. 33 22 6. 48 8! Goede oplossfcigen ontvingen wil van de heerenW. Blokdijk, P. Deleter en D. Gerling te Alkmaar. BIJZONDERE COMBINATIE9. De heer P. Kleute uit den Haag deed ons weer een interessante verzameling combina- ties toekomen, waarvan wij heden eenige van de mooiste publiceeren. 'De eerste is vooral Leerzaam om het be- kende eindspel. Zwart: 1, 4,6,7,11, 12, 15, 16, 25,26,35 Wit: 13, 31, 32, 36, 37, 41, 42, 43, 45, 47, 48. Zwart is aan den zet en derrkt ala een winnende combinatie te maken: 1. 1. 12—18 2. 13 :22 2. 35—40 3. 45 34 3. 25—30 4. 34 25 4. 15—20 5. 25 14 5. 4—9 6. 14: 3 6. 11—17 7. 22 2 7. 1— 7 8. 2:11 8. 6 17 9. 3 21 9. 16:491 maar nu wit: 10. 31—27 10. 49:16 11. 37—32 11. 16:49 12. 42—38 12. 49 46 13. 36-31 13. 26 37 14 47-41! 14 37-42 (gedw.) 15. 48 37 en wint. lets bijzonders is zeker de volgende stand: Zwart: 1, 7, 8,9, en dam op 35. Wit: 19,23,27,28,30,33,34,42,43. Wit speelt 1914. Nu moet de zwarte dam van 35 over 13, 31, 48 slaan naar 39 en daar blijven staan. Wit slaat nu 14 12. Zwart kan nu met schijf 7 op twee manieren drie schij- ven slaan Op 7 40 volgt 33 35 en op 7 38 volgt 34 32. Men verzuime niet dit na te spelcn!! Ter oplossirrg voor deze week: PROBLEEM No. 748 van P. KLEUTE Jr., den Haag Zwart: 5, 7, 8, 9, 23, 26 en twee dammen op 15 en 25. Wit: 22, 30/35, 38, 39, 43, 44, 48. Door den auteur vervaaidigd voor zoekera, die het niet gauw opgeven! Oplossingen v66r of op 28 Maart, bureau van dit Blad. heffende. „ik ben je man en ik wil meesiter zijn dlenk daaraan!". Hij sprak niet dik- wijls zoo hard tegetn* haar; maar die ruwe toon had invloed op Fanny, die heknelijk heerschzucht bewonderde. Zij was getemd, en werd zacht en omderworpen: maar haar af- keer van Catherine groeide tot een heime- lijken vurigen haat aan, diem ze met groote moeite verborg. Mevrouw Holden leefde niet langer dan een jaar na het huwelijk van haar zoon. Bij haar dood bleek, dat zij bij testament een huisje en een* beschriden inkomen aan Cathe rine venmaakt had, die pas veel later hoorde, dat het legaat het gevolg was van een par- ticuliere overeenkomst tusschen John en' zijn moeder, waaibij zij deze beziltiting kreeg, all- lieen om haar Catherine biji haar dood na te laten. John kende Catherine te goed!, ami te veranderstellen, dat zij het rahtstreeks uit zijn hand! zou aannemen. Maar zij zou het aannemen van die doode, die altijd goed eni vriendielijk voor haar geweest was. John gevoelde wel gewetenbezwaren en be- rouw, als hij d'adht aan de mamier, waarop hij zich jegens Catherine gedragen had. Maar hij1 troostte zich met te bedenben, dat hij „om besitwir gehandeld had1; dat het beter voor Catherine was, te blijven. in den toestand, waarmedle rij rich met zooveel moeite ver- DE HUURWETTEN. De Hacht, dat telkena na betrekkelijk korten tijd eea wet, waarbij velen velang hebben, ge- wijzigd wordt, is ook door oaa al meermalea uitgesproten. 't Kan zijn, dat.de plotsriinge verandering van den toestand in onze snel ievende maatschappij die wijzigingen noodig maakt, maar een last blijft het, en de eenige remedie zou; misschien zijn, dat de wet zoo gcredigeerd werd, dat er wat meer spriing overbleri bij de uitvoering. Maar dan komt weer de naijver tusschen Regeering en Volks- vertegenwoordiging in het bedrang en wrir licht verbiedt het onderliage waatrouwea der twee partijen dat. Er zijn wrinig wetteo, die in den korten tijd van haar bestaan zooveel toepassdng heb ben moeten vinden als de buurwetten; zij raakten de belangen van breede lagen der be- volking - zij zijn dat geven wij toe noodzakelijk geweest, maar zij hebben ook "heel wat gemor doen ontstaan. De H uurcommissiewet dateert van 26 Maart 1917. Zij is gewijzigd in 1918 en in 1921 en nu onlangs is er weer een wijzigings- voorstel aangenomen. De Huuropzeggingsr wet, die een jaar later werd ingesteld, houdt daannee gel ij ken tred en is dus nu aan de derde wijziging genaderd. Zoo raakt- het publiek wel een weinig de Mute kwijt en wordt de zekerhrid, dat ieder geacht wordt de wet te tennea hoe langer hoe garingcr. Maar dat neemt niet weg, dat wiji toch weer willen trachten eea kort overzicht te geven van de veranderiogen, die nu onlangs weer door de Tweede Kamer zijn aangenomen. Zij komen op het volgende neer: De buurprija eener wooing mag zonder toestemming of beoordeeling van de Huur- cominissie verhoogd worden met 50 procent van den huurprijs op 1 Januaii 1916. Het is echter verboden voorhet gebrrnk van een krachtens de Woningwet onbewoon- baar verklaarde wooing, tegen welker onbe- woonbaarverklaring geen beroep meer open staat, als verhuurder een hoogere vergoediug, onder welken naam of in welten vorm ook, te bedingen of aan Je nemen, dan de huurprijs voor die woning geldende op 1 Januaii 1923. Tot nog toe werd de instelling van een Huurcommissie overgelaten aan B. en W. of Gedeputeerde Staten. Nu is bepaalcL dat voot de instelling de toestemming noodiig is van den Minister van Arbrid, Handel en Nij- verhedd. Dat is in zoo verre een bezuiniginga- maatregel tevens, omdat het Rijk een deed der kosten droeg. Een huurverhooging wordt, krachtens art. 5 der Huurcommissiewet slechts dan door de Huurcommissie toegestaan lo wanneer de huurprijs, dien de ver huurder zonder tusschenkomst der Huurcom missie mag bedingen, blijft beneden de nor- male buurwaarde op 1 Januaii 1916, ver- meerderd met 50 procent; 2o. wanneer hoogere uitgaven ter zake van de woning te bestrijden, dan wel ingrii- pende verbeteringen en veranderingen, aan de woning aangebracht, de huurverhooging wet- tigen. In het eerste geval mag echter geen huur prijs worden toegestaan hooger dan die op 1 Januari 1916, vermeerderd met 50 proc wanneer niet een grond aanwezig is, als on der 2o. wordt bedrid. Wij. doelden er al op, dat het Rijk een deel van ae kosten vergoedt, de door de Huurcom- - missie zijn gemaakt; dat geldt ook voor de kosten, die de kantonrechter gemaakt heeft voor de uitvoering der wet. Maar zijn zulke kosten noodeloos gemaakt, dan kunnen de Huurcommissie en de Kantonrechter die kos ten laten voor de partydie ze veroorzaakte. Bij algemeene maatregel van bestuur kun nen regelen gesteld worden voor de opheffing eener Huurcommissie door Burgemeester en Wethoudere. Gmtrent de buiten-werking-stelling van de Huurcommissiewet is de wet zeer gewijzigd. Tot nog toe bepaalde zij, dat de wet zou ver- vallen zes maanden na den dag, waarop de Regeering, den Raad van State gehoord, zal hebben verklaard, dat de buitengewone om- standigheden, die tot de instelling der wet aanleiding gaven, hebben opgehouden te be staan. Daaruit volgde dus, dat de wet op een gegeven oogenblik voor a lie gemeenten te- gelijk ophield te gelden. Er is nu deze wijziging aangebracht, dat er verklaard kan worden. den Raad' van State gehoord, dat ten aanzien van alle gemeenten of ten aanzien van bepaaldelijk aan te wijzen gemeenten, de omstandigheden het voortbe- ■staan der wet langer dan zes maanden na de dagteekening van het besluit niet noodig ma ken. Er kan dus een tijd komen, dat voor enkele gemeenten de wet niet meer geldt en voor andere wel. Waar zij buiten working wordt gesteld, doet de Huurcommissiewet nog de zaken af, die bij haar volgens de Huuropzeggingswet nog aanhangig zijn. In de Huuropzeggingswet zijn de volgende wijzigingen aangebracht: De Huurcommissie bepaalt, zooveel moge- zoend had en dat het heel verkeerd zou zijto geweest, haar naar Gerardi de Mauden terug te laten gaan. Maar toch was hij niet altijia gerust in zijn hart. Hij wist, dat Catherine het hem hevig zou verwijten, ails de feiten haar ooit bekand werden en dat de wereld hem een leugeaaar eni schelim zou noemen; maar toch hield hij biji zichzelf vol, dat hij wijs en goed gehandeld had. Het eenige was, dat hij zorgen moest, dat Catherine en de wereld nooit iets te weten zouden komen. Toen" mevrouw Holden gestorven en Cathe rine onalhankelijk was, bestond ex geen reden, waarom' Fanny gefoinderd zou worden door een onwelkome gast En toch, op het oogenblik van vertrek speet het Catherine am weg te gaan, voor een deel, omdat zij ge- hoopt had, dat rij het kind, dat Fanny ver- wachtte, zou mogen liefhebben en verzorgen. Zij zou blij geweest zijn, ieis te doen voor John's zoon of dochter. Maar Fanny ver- langde haar hulp niet en Catherine ging daarom naar het huisje, dat mevrouw Hol den haar had nagelaten, dat John aardig in orde had' gebradit met nieuw schilderwerk en nieuwe meubelen en waarheen Martha haar vergezelde. Catherine had veel planmen haar nieuwe thuis; maar ze voelde zich toch omtrent hetgeen zij van plan was te doen in in het begin wat eenzaiam en verlaiten. (Wordt vervolgd.) HERHALIN GSOEFENIN GEN. Do Burgemeester der gemeente AJkmaar roept, krachtens bekomeo aanschrijving, de onderstaande hier woneade zeemilicien*verlof* gangers op om, wat de twee eerstgenoemdea betreft op 11 Mei en de twee laatstgenoemden op 6 April 1923, gekleed in de by bun vertrek met onbepaald (klein). of groot verlof mede* genomen kleedingsstukken en voorzien van bun kooigoederen zoomede van bun zakboek* jes voor den tijd van vijf weken in werkelyken dienst over te gaan: 1. C. van der Mand, licbting 1920. 2. H. W. Klasing, licbting 1921. 3. J. Visser, lichting 1921. 4. G. Zwaan, licbting 1921. De aanmelding moet gescbieden, wat aan* faat de nrs. 1 en 3 aain boord van Hr. Ms. Gelderland" te Helder, nr. 2 aan boord van Hr. Mr. Wachtschip eveneens te Helder en nr. 4 aan bet Vliegkamp de Kooy te Helder. Den verlofgangera wordt hierhy gerwezen op te navolgende bepalingen: lo. dat de milicien»verlofgangera die vex* blljf houden in de plaats van opkomst zicb op |ien dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags aanmelden; 2o. dat de milicieruverlofgangers die ver* blijf bouden binnen 20 kilometer van de plaats ran opkomst, zicb op den dag voor de op* komst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags aanmelden; 3o. dat de overige milicien*verlofgangera zicb moeten aanmelden, voor zooveel zij bin* nen bet Ryk verblijf houden, op bet tydstip waarop zy aanwezig kunnen zifn, indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, inet het eerst vertrekkend middel von versneld vervoer langs de op de vervoerbewyzen aangegeven route naar de plaats van opkpmst begeven, of, indien bij gebruikmaking van een later ver* trekkend middel van versneld vervoer langs diezelfde route zulks mogelijk is, uiterlyk op bet onder 2o aangegeven tydstip en voor zoo* veel zy buiten bet Ryk verblyf bouden, op den dag voor de opkomst bepaald v6or 4 uur na* middags. Voor zooveel de milidens door ziekte of om eene andere reden niet tot den werkelyken dienst kunnen overgaan, worden zy verzocht daarvan v66r bet tydstip voor de opkomst be* paald, ter gemeentesecretarie mededeeling te doen. Na bun herstel zullen zy zicb onverwyld naar bun korps moeten begeven. Zy, die zonder geldige reden niet voldoen aan deze oproeping, kunnen o.a. door een ambte* maar van de ryks* of gemeentepolitie, door de marechausee of de militaire politie aangebou* den en naar de plaats van bestcmming ge* braoht worden. Ook kunnen zy als deserteur worden bebandeld. Geheele of gedeelteiyke vry'stelling van her* halingsoefeningen kan worden verlcend aan hen: lo. die na volbrachte eerste oefening gedu* rende zoodanigen tend in werkelyken dienst zijn gcbleven of gekomen, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid berhalingsoefeningen voor ben niet of slecbts gedeeltelijk noodig worden geacht; 2o. wier aanwezigheid tydens den duur der herhalingsoefeningen noodzakelijk is hetzy voor het ibedrijf, waarin zy werkzaam zlfn, bet* zy voor de instandhouding der middelen van bestaan van de personen, hieronder genoemd, te weten: a. bun echtgenoote; b. bun bloed* en aanverwanten in de rechte linie; c. bun andere bloed* en aanverwanten in den twceden graad; d. hun pleegouders; .e degenen, in wier onderhoud zy ingetvolge reohterlyk vonnis moeten voorzien. Verdere inlichtingen verstrekt de afdeeling Militaire Zaken ter gemeentesecretarie. Alkmaar, den 22 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, W. C. WENDELAAR. het is de van onds beproefde verf. 1 3. 34—29 3. 16 38 4. 29 29 4 15 33 5. 43:14 5 3 43 ■w'v X- A

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5