Alkmaarsche Gourant HandelsMwerk Eindeljjk weergevonden Alle soorten levert N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. Maandag 26 Maart. Geneesknndige brieyen. Feuilleton. to. n 1M» Honderd Vijf en Twintlgste Jaargang. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwoning eeoai' yergaderkig op DONDERDAG 29 MAART 1923, des namiddags 1 uur, tea. einde te beraadslagen en te besluitea om- treot de hieronder verxnelde punten. Alkmaar, 24 Maart 1923. De Burgemeester, W. C. WENDELAAR 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingeko- men stukken. 2. Voorstel inzake toetreding tot de Tuin- bouw-Onderlinge. (Bijlage Na 50). 3. Idem tot het verleenen van concessie ten behoeve van de Alkmaarsche stadstram. (Bijlage No. 52). 4. Idem inzake bouw Burgcrweeahuis. (Bijlage No 56). 5. Idem tot vaststelling eener reeling in zake toelating van leerlingen uit andere mneenten tot de tiandelisdagscholeni (Bijlage No. 51). 6. Idem tot wijziging der verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het Gymnasium. (Bijlage No. 57). 7. Idem tot vernieuwing van de brug over de Hoevervaart tegenover de Lamoraal- sluis (Bijlage No. 9) met trader schrijven van Burgemeester en Wethoudera. (Bij lage No. 58). 8. Idem inzake ma and extra-salaris aan het personeel van *het Gymnasium. (Bijlage No. 16). 9. Idem inzake de begrooting voor 1923 van-: a. de Vereeniging voor Gezinsverp-le- ging. (Bijlage No. 33); b. de gemeenteplantsoenen. (Bijlage No. 35). 10. Idem tot uitbreiding der nevengebouwen van het gemeentelijk slachthuis. (Bijlage No. 39). U. Idem inzake den verkoop van bevroren vleesch. (Bijlage No. 48). 12. Idem tot toefkenning van een1 vo orach ot op de vergoeding van dc kostm van im- standhouding aan besturen van- bijzon- dere lagere scholen. (Bijlage No. 49). 13. Idem tot vernieuwing Texelsche burg. (Bijlage No. 55). 14. Idem tot aanwijzing van plaatsen voor bloemen- en plantenmarkt en groenten- markt. (Bijlage No. 60). 15. Vaststelling: a. Rekening stads-ziekenhuis, dienst 1921. (Bijlage No. 61); idem gem. gasfabriek, dienst 19211 (Bijlage No. 62) c. Suppletoire kegrooting en rekening gem. electrisoh bedxijf, dienst 1921 (Bijlage No. 63); d. Bouwrekening woning directeur Lichtbedrijven. (Bijlage No. 641; e.' Begrooting gem. Electrisch oedrijf, dienst 1923. (Bijlage No- 65); 1 idemi gem. gasfabriek, dienst 1923 (Bijlage No. 66). 16. Behandeling: a. Bezwaarschriften bdasting gebouw- de eigendommen enz., dienst 1922 (XIV); b. idem hondenbelasting, dienst 1922 c. Beroepschriffen hoofdelijkm omslag, dienst 1919, 1920 en 1921 (XVI); d. Bezwaarschriften hoofdelijken om slag, dienst 1921 (XVII). XXI. ZOMERTIJD. Het vraagstuk van den zomertijd is niet bepaald nieuw. Reeds in 1892 werd door Hubrecht voorgesteld om in ons land den ridden-Europeeschemi tijd in te voeren. Van eeaeeskundige zijde waren het prof. Noien te Leiden en prof. Forster te Amsterdam, die de bygienische belangen in het licht steldien, welke betrokken waren bij het verkiezen van de middenEuropeesche boven de west-Euro- peesche tijdregeling. Zij wenschte „het begin van het burgerlijk leven des morgens te ver- vroegen", omdat bij onze tegenwoordige wijze van leven veel daglicht voor ons verloren gaat, iets wat in geenen deele gezond en hy- 'giemsch juist kan genoemd word-en: Forster's ideaal is, dat men door „weldoordacht overleg Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 23) Wat zou de aanblik geheel andera voor haar geweest zijn, als zij in haar anmen het kind gehad1 had, zoo blond en sterk en mooi, dat nu moederloos opgroeide in het huis van een vreemde haar eigen kind, dat nooit de liefde zijner moeder gekend hadEn wat zou er van hem worden, den armen jongen zon- der vrinden, wiens ooren bijna nooit een fee der woord gehoord hadden. Beiden waren te beldagen moeder en kind, tnaar het kind was er het slechtst aan toe. We laten nu Catherine een poos met rust; zij: schiep zich hier. in haar huisje, tal van pfichten, die haar ae maainden en jaren kort deden lijken. Hier leefde ze, weinig bekend m de wereld der rijikenl eh onniadenkendeni, naar gezegend door droeVige haiten en be- rind door ontelbare kindferloozen. En ter wijl de jaren voorbijgingen, troffen haar vnendfen en verwanten verandieringen, maar die schenali haar niet te treffen. John Holden groeide in jaren en waardigheden, het groot- ste verdriet van zijn leven scheen te zijn, diat bij geen zoon had, om hem op te volgen Een (whiter had Fanny hem geschonken en zij was indferdaad zijn oogappd. Vooral na den dood van de arme Fanny, die stierf, teen het ffleisje nauwelijfcs dertien jaar oud was, en haar achteriiet ate die nog wat jonge meeste- ras vain he* huis en de gattvrouw van haar den dag weder tot dag en den nacht weder tot nacht" moge maken, terwijl thans voor een groot deel der bevolking het midden van den tijd, die voor slapen en voor werken be- stemd is, diet met middernacht of met middag samenvalt. In Mei 1892 werd door 10 RotterdamBche geneesheeren, w.o. Klinkert en- Halbertsma, een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden van dezelfde strekking. En het zal wel het werk van prof. Nolen geweest zijn, dat de afdeeiing Leiden op de aigemeene vergadering der Ned. Mij. t. b. d. Geneeskunst een urgent voorstel indien- de, dat met 86 tegen 2 stemmen werd aange- nomen, luidende „dat van een geneeskundig standpunt op de aigemeene invoering van de M. E. tijdregeling moet worden aangedron- gen." Bij de behandeling wenschte de voorzitter, prof. Stokvis, „allereerst luide te constatee- ren, dat vroeg opstaan gezond is. De land- bouwers staan met de zon op, onverschiliig hoe de tijdregeling is." In het adres, dat het Hoofdbestuur dientengevolge tot de Regee- ring richtte, worden als voordeelen genoemd, dat door het middaguur vroeger in plaats van later te stelien, een belangrijjoe invloed kan worden uitgeoefend op het uur, waarop de Nederlander opstaat en dat waarop hij gaat slapen. Dit zal daardoor ook tevens worden vervroegd. Is dit zoo, dan zal het onvermiidelijk gevolg zijn, dat minder dan thans veelal geschiedt, een deel van den dag slapende wordt doorgebracht, een deef van den nacht wordt gewaakt. En in het vroeger opstaan, het vroeger naar bed gaan ligt een zoo groot hygienisch voordeel, het langer ge- nieten van zonlicht i^ voor den mensch zoo- veel nut, dat daaromtrent onder de genees- kundigen niet het minste verschil bestaat. Ter wijl dus een belan'grijk voordeel zou kunnen worden verkregen door de invoering van den M. E. tijd, zou een groot hygienisch nadeel het gevolg kunnen zijn van de aigemeene in voering van een tijd, die, bij ,den waren tijd ten acnteren, het ondergaan der zon schijn- baar vervroegt. Nu is het in ons goede landje geen ge- woonte om een nieuwe zaak, ook al is zij goed, zoo maar dadelijk tst aanvaarden. En zoo had ook deze beweging aanvankelijk geen praktisch gevolg. Wel kwam er een tijd, dat de intematiooale spoorwegregeling ons dwong, gcdurende eenige jaren met twee tijden te re- kenien., Dit gaf ongetwijfeld 'last, maar het was wel de moeite waard, op te merken, hoe de menschen zich toch ook hieraan weer op voorbeeldige wijze wisten aan te passen. Laat ons dit goed onthouden, dat de ervaring heeft uitgewezen de mogelijkheid om zonder al te groote bezwaren met twee tijden te rekenen. Eerst gedurende den oorlog, toen sommige economische overwegingen een ongekend grooten invloed kregen en alles op zoo losse schroeven kwam te staan, dat men veel ge- makkelijker dan vroeger tot nieuwe maatre- gelen overling, werd, in overeenstemming met het buiteEuaiicL, de zomertijd Lngevoerd. En men mag gerust zeggen, diat het Nederlandr sche volk, te midden van alle oorlogsellende, oprecht genoot van den verlengden lcnte- en zomerdag, en dat er zelden een wet werd uit- gevaaidigd, die zich in een zoo groote popu- lariteit mag verheugen. Natuurlij,k, niets is volmaakt, en zoo werden er tegen don zomer tijd ook wel enkele klachten gehoord, vooral van den kant der boeren. Maar de meesten van die klachten deden toch onwillekcurig denken aan het bekende vers van Staring, „de hoofdige boer", die, al werd over de beek ook een bruggetje gebouwdi, er de voorkeur aan gaf om, met baggsrlaaraen gewapend, door de beek te waden om den avcrkant te berei- ken, in de laatste regeb (die ik uit mijn hoofd citeer) zeggende: W ilt gij dan over't vonder gaan, Ik kom er ook met laarzen aan. De landbouwer is nu eenmaal oonservatief, gaat niet z»o gemakkelijk tot iets nieuws over. Op sommige plaatsen stoorde men zich dus eenvoudig niet aan de nieuwe regeling, het- geen op afgelegen plaatsen, waar de bevol king voomamelijk u;t landbouwers bestond, inderdaad weinig bezwaar opleverde. De boeren gaan gaarne hun eigen gang. In' het ,,Handelsblad" van 8 Maart 1923 deelt iemand uit een conservatieve boerenstreek uit het oosten van ons land mede, dat ,.daar algemeen gebruik is, dat men de klok 1 k iy2 uur vo6r heeft, z.g. boerentijd. Dat gebruik bestond al voordat men van invoering van zomertijd iets afwist Heeft men dan daar niet gevoeld dat men zijn eigen bedriif „ver- moordde?" Als zeer eigenaardig treffen ons in de ge- schiedenis van den zomertijd twee zaken lo. dat men veel in het algemeen over nadeelen en bezwaren leest en hoort, maar dat het zoo uiterst moeilijk is om nu eens precies gede- iailleerdi te veraemen, welke die bezwaren ei- vaders vrienden. Dora Carlton stierf ook betreikkelijk jong; maar zij lief zes fcmderen ma, jongens en tneisjes. Na haar dood eindigde de omgang tuschen de Car If ons en Holdens bijna geheel, want mijnheer Carlton had het nooit heel goed met John kunnen vinden en de verwende, kleine Rosie Holden vond haar Londensche neefjes en nichtjes ruw en- heerschzuchtig. Zoo gingen de zaken verder, tot Rose acht- tien jaar was en het was juist in dien tijd, dat John Holden naar Louden geroepen werd dloor een hericht, dat Mijnheer Carlton zeer plotseling gestorven was en diat al1 zijn kiinde- ren op een na of buitenslainds waren of in omstandigheden vericeerden, die het hun on- mogelijk maakten het jongste mdsje bij zich op te nemen. Wat moest dus dit meiisje, Syd ney, doen? John Holden beantwoondidie de vraag door naar Londen te gaan om haar op te zoetoen en bij zich in huis op te nemen. iHOOFDSTUK XI. Sydney. Het was een donkere, sombere Februari-dag en het vuur was kileih, omdlat de loolen bijna op waren, en Sydney Carlton wist volistrcfct met hoe ze andere zou fcrijgen. Zij had1 juist een week huur betaald voor de drie kleine, donkere kamers, die zij1 en haar vader tot ziih dood- bewoond haddenzij had heel weinig geld over en bijna geen vriend in de wereld. En aj was juist negentten. De Qarlteos hand- dsn gem voorspoad gehad. Zoo lang Dora genltjk zijn, en 2o. de merkwaardige wijza waarop onze volksvertegenwoordiging met deze zaak heeft omgesprongen. De belangstel- ling was aanvankelijk al zeer gering. Dat ziea we trouwens meer als het niet over een zuiver politieke zaak gaat. Toen het wetsontwerp in 1922 in de afdeelingen onderzocht moest worden, was de vergadering der eerste sectie ten 11 ure biieengeroepen. Van de 20 leden was er toen een aanwezig, de heer Oroenen- dael. Deze opende de vergadering, benoem- de zich zelf tot rapporteur, aloot de vergade ring en ging weg. i Er waren toen echter ook reeds twee Yoor- stellen om den zomertijd af te schaffen, die gelijk met het regeeringsontwerp werden be- handeld. Toen het eerste, van Braat, in de Tweede Kamer in behandeling kwam, vroeg niemand het woord. Zonder debat werd ge- stemd en het voorstel werd verworpen. En vlak daarop werd het voorstel-Deckers met precies dezelfde strekking behandeld. Terwijl de zaak dus feitelijk al beslist was, begon men nu nog eens lustig te debatteeren en het merkwaardigste was, dat sommige leden nu anders stemden dan een oogenblik te vorcn. In dit jaar is de aanval herhaald door een nieuw vooratel-BraatDe Boer. Tot verba- zing en niet minder tot ontstemming van ve- len is dit voorstel door de Tweede Kamer aan- genomen. Dit feit geeft gereede aanleiding om de zaak in een geneeskundigen brief te bes rekrn. Vooral omdat de argumenten tegen den .o- mertijd eigenlijk nog niet voldoende bekend zijn. De Commissie van Rapporteurs betwij- felde of de berekeningen van de vooratellers van het wetsontwerp wel juist waren en wenschte ook overigens meer gegevens. Hier- op doet zich het ongchoorde feit voor, dat de Regeering die gegevens voor de Kamerleden beschikbaar stelt, doch ze niet publiceert. Een dergelijke geheimzinnigheid is niet bevor- derlijk om hetvertrouwen in de gegrondheid dier argumenten te versterken. Zeer eigenaar dig is verder, dat in dezen tijd, nu het devies „bezuiniging" in haasf iedere banier wordt geschreven, bij dit ontwerp, waar het zoo bij uitstek te pas komt, slechts flauwtjes wordt gehoord. Voor het overgroote deel der natie beteekent de zomertijd dat 'a avonds ten uur kunstlicht wordt uitgespaard. Er zijn geen rekensommen voor noodig om duidelijk te maken, welk een kapitaal aldus wordt bezui- nigd. Maar ik zou nog iets over de geneesfcundi- ge zijde van het vTaagstuk zeggen. Filet weik van Limburg Brouwer, Akbar, is misschien reeds wat verouderd. Maar wie het nog niet gelezen heeft, zou men willen aansporen: het te doen, al ware het alleen om die prachtige bladzijden' te genieten, die handelen over He beteekenis, over de waarde van de zon voor den mensch. De zon is de bron van alle aard- sche energie. Het is waar, veel van die ener- gie wordt buiten ons om opgehoopt en komt zoo tot onze beschi'kking, zonder dat wij er ons zelf miee hebben te banoeien. Maar ook de onmiddellijlke invloed op ons geheele wezen is van groote waarde. In mijn vorige brieven over de huid werd daarop gewezen. Onze stofwisseling wordt er door bevorderd, zieke- lijke atfwijkingen kunnen er door voorkomen of genezen worden (tuberculose, Engelsche ziekte), maar ook op de psyche werkt het zon licht in. De mensch streeft er. naar, een kind van het licht te zijn, de duisternis tracht hij te ontvlieden. En hoeveel gezonde genoegens zijn niet gel>onden aan het daglicht. De ge- zond'heidstoestand is in de zomermaanaen. beter.dan in de wintermaanden, het sterftecij fer is des winters hooger. Welk deel op ieder der d'aarbij betrokken factoren komt, is niet nauwkeurig uit te rekenen, maar ongetwijfeld speelt de grootere en m-et naime langdhriger inwerkende hoeveelheid' licht een rol van be teekenis, mede omdat het langer schijnen der zon er toe noopt om meer in de buitenlucht te verkeeren, meer en beter lichaamsoefenin- gen' te houden, meer lucht en licht, ergo meer gezondheid', te happen. Ftoe snakken wij- niet den geheelen winter naar den tijd, dat de zon weer langer schijnen zal. iMbeten wij dan niet alle maatregelen treffen, dat alien dan ook zooveel mogelijk er van zullen profiteeren? -Zoo herstel !en wij de schade, door den vorigen wintertijd ver- oorzaakt en stalen en sterken ons voor den volgenden. Tot slot nog een- enkel woord ova- de be- weerde nadeelen, voor zoover die ons ge- openbaard zijn, Wie ziiln het ^eigenlijk, die schade zouden -lijden? Mien zegt zoo in 't algemeen: de boerenstand. Maar <fe direc teur der Tuinbouw-Maatschappij Gelderland te Neede, de heer Lijsen, schrijft dat hij over den landbouw niet wil oordeelen, maar voor den tuinbouw geen1 enkel bezwaar ziet om den zomertijd weer in- te voeren. En wait den landbouw betreft, daarvan zijn de bouw- boeren al dadelijk uitgezonderd1, zoodat al leen de melfcveehouders overblijven. En de leefde, geQukte het haar het hoofd' van haar echtgenoot boven water te houdenmaar toen zij gestorven was, zonk hij. dieper en dieper, hiji begon met een jaar na haar dood ban- kroet te gaan en eindigde zijn leven bijna als bedelaar. Zijn kinderen hadden weinig voor hem kunnen doen, al was het met geen van alien bepaald sledhit gegaan. Sydney was de eenige, dite hem overgebleven was; de ande- ren waren de wereld ingegaan, en nu zij zoo zeer behoefite aan hu'lp had, kon er maar een bij haar komen, dat was 'haar broer Jack, een jongen van twintig jaar, die eenmaal het kindje geweest was, diat Catherine Holden, in een oogenblik van waamzin, voor het hare go houden had. Jack was een flinke, fcnappe jongen al de Carltons zagen er knap uit maar hij had niets karafcteristiekszijn dun, blond haar blozende, gezonde kleur, en eerlijke, grijskauwe oogen konden van honderd1 ande re jongens van den sportlievenden en be- schaafden stand geweest zijn, maar zijn zus- ter had iets persoonlijks. Zij was ook knap, en had de familietrekfcen van een blarike huid, blozende kleur en grijisblauwe oogen maar op een paar punten verschilde zij van het type, waartoe de Carltons meerendeels be- hoordeni. Haar haar had wanme gouden schakeeringen in zijn kastan jebruine massa's haar wimpers waren donkerder dan haar haar, en gaven haar oogen een bijzondere diepte en zachiheid, terwijl die bij Jack bijna te fielder en fcoel waren 'haar tnekken waren fijner, en toch fcradiiiger van vorm dan die van mar broadens an zuoters. Mat hraede, witte vcwrhooW aag mar ruuhnlmut, d» ys- gemeenteraad! van- Beerta, een WJ uitstek lan- aelijke gemieente, bijna geheel samengesteld uit boeren en veldarbeidens, heeft zich bij meerderheid van stemmen uitgesproken v66r de handhaving van den zomertijd. Hlet argument, dat de zomertijd1 ook in Frankrijk zou worden afgeschaft, is uiter- aard vervallen, nu dat land juist besloten heeft, den zomertijd te handhaven. Dat de groote sporwegmaatschappijen er nadeel van zouden ondervinden, is wel ge- zegd, maar nimmer aangetoond of bevestigd. Een onderzoek in Frankrijk heeft juist ge- leerd, dat de zomertijd een gunstige uitwer- king heeft op de materieele levensvoorwaar- den van het personeelhij vergroot den nut- tigen tijd, dien het personeel aan zijn belan gen kan wijden: veidarbeid en lichamelijke ontwikkeling enz. Voor de spoorwegmaat- schappijen beteekent het een aanmerkelijke bezuiniging. In de Tweede Kamer heeft het lid Deckers gewezen speciaal op de bezwaren voor de melkveehouderij. iDe knechten- en meiden moe- ten in het duister het matte gras op naar de nog slapende koeien om deze in het donker te melken. Zou de heer: Deckers niet bedacht hebben, dat bdji behoud van den zonnetijd deze zelf- de bezwaren een maand later precies zoo be- staan? Ziet hij de boeren-meiaen en -knechts er werkelijk op aan, dat zij zoo slecht be- stand zouden1 zijn tegen het natte eras en te gen de duisternis? Het heele jaar door is het Sas mat zoodra het regent. Daar kan de hr. ckers toch geen wet tegen maken. En zou het werk er om worden- nagelaten? 's Win ters worden de koeien altijd in donker gemol- ken. Heeft men wel eens overwogen, dat in nog noordelijker gelegen landen- gedurende een- groot deel van het jaar precies dezelfde toestand bestaat als bij! ons gedurende een paar maanden bijl den zomertijd. Hoort men m Zweden en Nborwegen daar zoo vrees^Jijk over klagen? Waarsehijnlijk is niet aan de mogelijkheid gedacht, dat het ontwerp Braat—de Boer zou worden aangenomen en d-aarom niet genoeg geageerd. Nu het gevaar zeer dreigend is ge- worden, heeft zich een kolossale beweging on-twikkeld, om den zomertijd te verdedigen. Dit geeft te denken. Er wordt wel zeer dui delijk door geaccentueerd, dat het ontwerp- Braat bedoelt een kleine groep inwoners te gerieven tegenover de groote massa, die op wat meer materieel, lichamelijk en geestelijx voordeel, dat de zomertijd1 verschaffen kan, aanspraak meent te mogen maken. Sommige plattelands-gemeenten hebben bij de invoering van den zomertijd hardnekkig vastgehouden aan het oude en geweigerd, de klok te verzetten. Dat lijjct mijl heelemaal niet erg. Mocht de actie, die thans gevoerd wordt, niet baten en de zamertijd moeten vallen, welnu, laten dan de groote gemeenten even- zoo doen en op eigen- gelegenheid den zomer tijd gaan gebru-iken. De groote menigte zal er ten zeerste dankbaar voor zijn. Of anders geef ieder wat hij wenscht, stel tweeerlei tijd in-, stads- en dorps-tijd dan kan het voor- beeld gevolgd- worden van het praktische hoofd' der gemeente, waar de klok den zomer tijd wees, maar den zonnetijd sloeg. Suum cuique. H. A. S. Prortnciaal Nieuws UIT HEERjHJUCOWAARD. Donderd-agavond werd in het lokaal van den heer K. de Boer de jaarvergadering ge- houden der Vrijz. Dem. Kiesvereenigmg „Burgerplicht", on<M leiclinig van den heer P. Kostelijk. iBii afwezigheid- van den penningmeester. den heer A. Mienis, dte door een ongeval niet ter verg. kon zijte, wordt door den- heer A Kooiji het finanrieel veralag uiitgebracht. Hier- ui-t blijlkt, dat „Burgerplicnt" nog steeds suk- loelt met een1 nadeel ig saldo, dat reeds enkeie jaren bestaat en tot heden niet gedelgd is kunnen worden. Rteeds werd- het vorig jaar be sloten- door vrij'willige bij-dragen van dit te kort af te komen, doch hieraan is maar voor een gering deel uitvoering gegeven. Alge meen is men van gevoelen, aat hieraan toch een- einde moet komen, trouwens de Penning meester maakt ook bezwaar op deze wijze de financien nog langer te beheeren. iDe heer Met deelt mee nog in het bezit te zijln van een lijstje van 5 personen, die voor een bedrag van- f 12 hebben geteekend1 en vraagt die lijst ook in- deze verg. te laten cir- culeeren. Hiertegen- wordt geen bezwaar inge- bracht, doch er aan verbonden haar bij al de leden- te presenteeren. terwijl tevens getracht moet worden de gelederen te versterken. Door de aanwerigen, 16 in get?J, wordt voor een bedrag van 13,50 geteekend, terwijl ze te vens op zich nemen eenige leden te bezoeken en tegelijkertijd zullen trachten kiesgerechtig- den, zoo wel vrouwen als mannen voor het lid- maatschap te winnen. bogen mond- was een beetje grooter en vaster dan hij volgens sommige menschen zijn moest, en de mooie kiini met het aardige putje was zeer vastberaden. Zelfs haar handen ixxmdien karakter; Want ofschoon zij wit en goed gevormd .waren, waren ze niet smal of Sklein, en de rose nagels aan het eind van die flinke vingers waren niet amandelvormig, maar tamdijk vierkant. Zij stond in het midden van de kamer, een ernsfig figuurtje bevallig, maar niet te laing in een eenvoudigen, zwarten rok, met haar handen op haar rug, te -luisteren naar haar breeder, die op de paardenharen sofa zait en sprak. „Ik begrijp niet waarom je aan com John geschreven hebt, Sydney. Je had wel dadelijk met me mee kunmen komen. We hadden heel goed samien kunnen levenik heb geen schul- den. en jij zou voor mij gespaard en gewerkt heboen, en misschien wat lessen hebben kun nen geven of zoo iets; en dan hadden we sa- men 'kunnen zijn." Alles heel mooi," zed Sydney, en haar stem had een helderen, dapperen klank, die scheen te beantwooiden aan de onbevroesdheid1 van haar oogen en die vastheid van haar mond; „maar waar zouden we na zes maanden zijn? Ik denk aan wat moeder altijd zei wees vooral je breeders niet tot last. En zij werd gouvemante voordat zij trouwde, om niet van haar breeder af te hangen, ofschoon ik niet gel-oof dat hij het goed vond. „Geen breeder zou het goedWnden, Sydney, als je probeert je eigen brood te verdienen," terwijl ik genoeg verdien voor om bsirian ,,Weai nisi cMwuu, Jack," mi Sydney 1 Onze prQzen zl)a niet hooger dan die t&s andere drukkerQen. Door Voorz. en Seer, worden eenige mede deelingen verstrekt omtrent het gehouden referendum te Schagen voor de Pro v. Staten- verkiezing. HSeruit blijlkt, dat de heer Traj>- man no. 1 der lijst is geworden met 6022, de heer Met no. 2 met 5650 punten, terwijl no. 3 der lijst de heer D. Kooijman 3636 punten bekwam, de heer Jb. Koster 3130, mevr. AukesTimmer 3046, de heer J. Oot- jers 2957. de heer C. Wijdenes Spaans Jr. 2836, de heer 'HL W. Koster 2828 en de heer J. B. Wilker 2651. iHlet zal aood'ig zijn, dat eeo flinke actie gevoerd zal worden en beslo ten wordt, dat „Burgerplicht" een eigen strooibiljet zal verspreid-en voor de parrij in het algemeen en voor de candidatuur-Met in het bijzonder „Burgerplicht" zou het betreu- ren, indien IHeer-Hugowaard in de Prov. Sta- ten niet langer iemand uit haar midden als vertegenwoordiger zou hebben. De afschei- ding van Ftelder kan. allicht leideo- tot ver- zwakking van kansen van de vertegenwoor- digera van het plytteland, zoodat onzerzijds alle krachten voor onzen candidaat zullen moeten worden ingespannen. Vervolgens komt aan de orde candid-aat- stelling voor den Gemeenteraad. De Voorz betreurt het ten- zeerste, dat geen enkel lid uit Veenhuizen ter vergadering is, terwijl er bij de vorige verkiezing nog wel op aange- drongen is vandaar iemand een plaats op de lijst te geven, dat verkiezing vrij' zeker is, wat ook is geschied en met sueces. Men weet in derdaad niet, wat men van deze absentie moet denken-; te beixeuren is ze in elk geval. De Voorz. heeft geconfereerd met de h.h. Blom en Kuiper £ls medeleden zijner fractie en de opdracht on-tvangen in deze vergade ring de wenschelijkheid u:t te spreken, dat de meer Met no. 1 op- de candidatenlijst wordt geplaa-tst. -Mlet applaus wordt deze wenk door ae verg. ontvangen voor het in den heer Met gastelde vertrouwen, waarop deze verklaarde gaanie een candidatuur te aanvaarden. De heer Van der Oord zou den heer Kostelijk no. 2 willen plaatsen, doch deze venklaart zich- verder tegen- alle voorrangs- voorstellen, zoodat hij wenscht over te gaan tot het opmaken van een groslijst, n-adat be- paaldi is, dat op de candidatenlijst 10 perso nen geplaatst zullen worden. De heer Brugman acht het geweoscht, trots de totale afwezigheid der leden van Veenhuizen, er toch rekening mee te houden om zoo mogelijk vandaar een vertegenwoor diger in den' Raad te krtjigen, welk gevoelen door anderen wordt gedeeld. Op de groslijst worden niet minder dan eeni dertigtal perso nen- geplaatst, waafvan naar volgorde van het aantal verkregen- stemmen voor eventu- eele plaatsing in aanmerking komen, buiten den heer Met nog: P. Kostelijk, S. Brugman, A. Mienis, Jb. Blom, A. Kooij Cz., C Kui per, A. van der Oord, C. Kooij Az. en- P. waker. Ffierna zal worden' overgegaan tot de plaats- bepaling op de candidatenlijst. doch ae heer Brugman geeft te kennen beslist geen candi datuur te zullen aanvaarden, waardoor in aanmerking komen de h.h. J. Sta-pel en O. Dirkmaat, doch ook laatstgenoemde verzoekt niet in- aan-raerking te komen. De uitslag der nu gehouden stemming heeft tot resultaat, dat de oandid-atenlijst als volgt wordt sa mengesteld: Jac. Mlet, P. Kostelijk, J. Blom, A. Mienis, C. Kuiper, A. Kooij1 Cz., P. Wa ker, A. van- der Oord, C. Kooij' Az. en J Sit-apel. IDe h.h. Kuiper en- Stapel zullen wor den aangeschreven. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard, wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten, waarbij- door hem de wensch wordt uitgesproken, dat zal mogen blijken, dat we nuttig werkzaam zijn ge weest en dat eventueel gekozenen in den Raad zullen b1 ijken te zijln de rechte mannen- op de rechte plaatsen. terwijll hij tevens dank zegt voor de aangename samenwerking. In het lokaal van den heer A. Rus werd de voorjaarsvergadering gehouden der.afd. van de Hbll. Maatsch. van Landbouw. De Voorz. JcaiLm. ,,Eem vrouw heeft evenveel rechi haar eigen kost te verdienen als een man. Als ik van jou moest afhangen mijn arme jongen met je zeventig pond per jaar in welke moeilijlkheden zouden we dan wel aan het eind! van het jaar zijn? Neen, rndjn plan is het beste." „Maar wat is je plan? Niet om aan ocxm John te vragan je bij- zich te houden, denk ik Er 'lag earn klank van ongewoon sarcasme in Jack's frissche, jonge stem. „Neen, Jack. Hot is meer am jouwentwil dan om mij dat ik com geschreven heb. Hij is moeder's eenige broer", zei Sydney, en haar stem beefde even, „en ze zei dikwijls dat hij altijd goed1 voor haar was. Ik denk, dat hij ook goed voor ons zal zijn." En toen- ging ziji naar haar broer en ging naast hern op de sofa zitten, sloeg haar ar men om zijn hals en -huide een beetje, niet heel erg, omdat Sydney nooit veel tranen stortte, en zij- wisit, dat mannen er met van hieldien dat vrouwen huilden. Bij deze gelegenheid echter waren Jack's oogen niet heelemaal droog, or hij was eigenlijk blif te merken dat Sydney niet min der aangedaan was dan hij zelf. Jij zou alltijd vriendelijk zijn, niet waar, Jack?" zei het meisje met een sn-ik. „En moe der zei' altijd, dat oom John van haar hieldj, misschien noemde zij hem vroeger ook well Jack, zooals ik jou." Zij: vergiste zich; John Holden was van zijn vroegsfe jeugd af nooit Jack genoemd; maar op het punt van zijn liefde voor Dora had SyoMy Carlton volkwnm galijk. (Wofdt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5