Sippan en Konijnen. de heer Met, opent de bijeenkonwt met eeo woord van welkom aaa de aanwezigen, waar- na de Seer., de heer Van Slooten de notulen leest, weike onder dankzegging voor de uit- voerige teboekstelling worden goedgekeurd. Een aanbiedingen van gedroogde pulp door de finna Amors wordt voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien der ontvangen tir- culaire der zusterafd. Opmeer en1 Omstreken, vermelden de wijze van feestelijike herdenking van het 75-jarig bestaan dier afd., wordt be- sloten daarvoor een verguld-zilveren medal 1- le ter beschikking te stellen of het daarvoor benoodigde bedrag, naar keuze van genoemd afdeelingsbestuur. Door de h.h. D. de Jong en T. Kostelijk wordt de rekening over 1922 nageziem, waair- ma door den Penningm. het fimandeel verslag wordt uitgebracht. oieruit stippen we aan. dat de omtvamgsten hebben bedragen /332,81, de uitgaven 297,28, alzoo een batig saldo groot 35,53. Biji monde van den heer De Jong venklaart de Comm. alles in goede orde te hebben bevonden, zoodat ze adviseert de rekening goed te keurem, waarmee de verga dering acooord gaat, terwijl de Voorz. den Peniningm. danikt zegt voor zijn' gehouden be- heer.' Vervolgens wordt in behandeling genomen de beschrijivingsbrief voor de buitengewone algem. vergadering, 2 Mei a.s. te Amsterdam te houden. 'Het pacht-vraagstuk, waarover door den heer K. Cz. de Boer een inleiding zal worden gehouden, lokte eenige discussie uit, waarbiji blijkt, dat men algemeen van ge- voelen is, dat hiervoor niet gemakkelijk een gezonde oplossing te treffen zal zijn. Vraag en aanbod zullen in dezen wel steeds van overwegenden invloed blijven, meent men. Besloten wordit ditoaal to afgevaardigde te zenden, wien vrijmandaat wordt verstrekt. Aangewezen wordt tot afgevaardigde de hr. Jac. Met, tot plaatsvervanger de heer W. van Slooten. Nlaar aanleiding der notulen komt nog eens ter sprake de vraag of door de afd. een cur- sus zal worden gehouden voor boekhouding. Algemeen is men er van overtuigd, dat voor een bedrijtf een behoorlijke boekhouding als -een' eisch des tijds moet worden beschouwd, afgezien nog van het feit, dat men met een goede boekhouding bewijismaterieel heeft te- genover den fiscus. Wel wordt het ten zeerste betreurd, dat voor cursussen in het algemeen in onze gemeente zoo weinig belangstelling blijkt te bestaan. Toch is men van oordeef, dat de daantoe aangewezen oorporaties moe ten trachtem de belangstelling daar voor te verlevendigen. Besloten wordt in de najaars- vergadering omitrent deze zaak een1 beslissing te nemen. In die verg. zullen tevens twee nieuwe bestuuxsledem moeten worden gekozen tengevolge het bedanken door de h.h. T. Ap- pel en Jb. Rootjes^ Door den heer T. Kostelijk wordt nog eens betreui gen te kunnen worden met betrekking der naar voren gebracht het te betreuren feit, dat behoorlijke samenworking schijnt ver- let betrekkin keuring voor zaaizaad en pootgoed. Bij den tegenwoorddg bewandelden weg wordt de waarde van certifies ten ten zeerste geschaad. Nlog worden Voorzitter en Seer, aangewezen om de afd. te vertegenwoordigen in een even- tueel te vormen comm. met betrekking tot het jubileum der konin'gin. Hliema tluiting. Daar de hr. C. Kuipef, uithoofde de plaais op de candid atenlijst nem toegewezen, voor een candidatuur heeft bedankt, zal het be- stuur van „BurgerplichC opnieuw een verga- diering moeten1 uitschrijtven voor aanvullfilg der lijst. Van Anti-Rev. zijde worden gecandidadeerd naar volgorde de h.h. Jb. van der Oord; K. Wagenaar; J. Wagenaar en J. Leegwater UIT OUDKARSIPE'L. iDe heer Jn. v. Exter thans wethouder dezer gemeente heeft te kennen gegeven eventueel niet opnieuw in aanmerking te willen komen. D. T. S. I speelde een oompetitie-wedstrijd tegen Ale. Victrix VI. D. T. S. won met 40 waardoor ze zich op de tweede plaats in haar klasse wisten te brengen. D. T. S. II speelde tegen N. V. V. II van NKeuwe Nliedonp en wist met 10 te winnen. De afd. S. D. A. P. heeft na referendum onder de leden de navolgende candidatenlijst vastgesteld' voor den gemeenteraad 1. C. Paarlberg (aftr.); 2. H. Bakker (af- tredend); 3. E. Zaagman; 4. P- Zweed; 5. C. Bakker; 6.C. Kuilman Mlz.: 7. J. de Jong; 8. Mevr. Paarlberg^—iHartlamia. De afd1. V. D. heeft in haar Zatendagavond gehouden ledenvergadering voor den ge meenteraad de volgende candidatenlijlst vast gesteld 1. G. Hart (aftr.); 2. >M)evr. Rootjes Hofland3. Jb. Kroon Jbz.; 4. D. IBregman; 5 P. Kroon Jbz.; 6. P. Kostelijk; 7. Jb. de Boer; 8.'P. Eecen Pz.: 9. P. Kuiper; 10. A. Timmermam; 11. Jib. volkere; 12. L. de Wit. UIT NDORD9CHAHWOUDE. Holland' 1 speelde een wedstrijd tegen Alk maar III en won met 4'2. Holland II speel de een competitie tegen Schoorl H met als uitslag 0—0. UIT HOORN. Nlaar men mededeek zijn de vrijziinnige groepen bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing Democraiten. Volgens geruchten zou de leider der Nleu- trale Raadsfractie, de heer Joh. Wilson onder de gestelde candioaten niet voorkomen. Voor de S. D. A. P. schijnt de heer Be- kaar geen raadszetel meer te ambieeren. Aan de Reclasseerin gs-commissie uit de N. V. alhier is door het Gemeentebestuur een zeer geschikte lokalitedt in de Wissdstraat ter beschiklking gesteld. De haringvissdierij levert hier tot dus- ver zeer onbevredigende uitkomsten. Sommige schepen komen thuis met 3 4 4- tal haring. Ten behoeve van de Ziekenverpileging „De Villa" zal door een Kwartet uit Leipzig voor Kerkgezang een uitvoering worden ge geven in de Gnoote Kerk alhier. De voormalige millitaire woningen aan de Kazeme worden nu geleidelijk aan de ge meente teruggegeven. Op deze wijze wordt eenagermate tegemoet gekomen aan den nog steeds hier heerschenden woningnood. UIT LIMMEN. Afloop veiling door notaris Heenk, Casitri- cum, voor den heer C. Zandhergen. Woonhuis, met erf en tuin aan de Rijks- straatweg, groot 0, 15.50 H.A. Kooper de heer C. Glorie c.s. voor 3630. Schuur voor afbraak achter het woonhuis gelegen, opgehouden voor 940. Zondagavond werd hier uit de schuur bij de R K. Kerk, ten nadeele van den heer G. R. 'n rijwiel ontvreemd. De politie stelt 'n onder- zoek in. Een ouden bekende der politie heeft men op het oog. De Kaad kwam Zaterdagmiddagi 2 uur in vouauige zitting bijeen. Voorzitter-secretaris de heer J.J. Nieuwen- huazen, burgemeester. Mededeelmg was ontvangen, dat de heer C. Nuijens Mzn. heeft bedaukt (om gezoud- heidsredenen) als lid der comnussie tot we- ring van schoolverzuim. Rapport van de commissie tot wering van schooiverzuim, waaruit bleek, dat de comnus sie herhaaldelijk moest optreden, door de ver- scherpte Leerpiichtwet, was hiun arbeid ver- zwaard!. Aan het adres van de Kamers van Koophan- del inzake het bekende adres belasting Hoog- neemraadschap, wtrd adhaesie betuigd. Benoeming stembureau Prov. Statm. De heer J. J. Nieuweohuisen ambtshalve en de heeren C. Pepping en J. Valkering plaatsver- vaugers, de heeren W. Kooij en J. Adrichem. Idem benoeming voor den gemeenteraad. Zonder hooldelijke stemming dezelfden be- noemd. Benoeming 2 leden der commissie van plaat- selijk toczicht op het Lager Ondierwijs, ter voorziemng vacatures-P. Nuijens Mzn. en A. Vis. De commissie stride voor, voor de lste vacature de heeren N1 Kruis en S. Wokke Wz en voor de 2e vacature die heeren J. T. Rom mel en P. van Til Kz. Gekozen de heeren N. Kuis en P. van Til Kz. Vastsielling ontwerp-besluiten tot wijziging gemeonte-begrooting dienst 1922. Met de administratieve bemerking kon de Raad zich vereemgen, omtrent de periodieke verhoogmg van den geineenite-ontvangtr van 1000 op 1100 wenscte het toe te geven, omdat hei jaar verstraken was. Wijziging gemeentebegrooting 1923,. in verband met een bemerking van Ged. Statcn Dezen wenschen ook voor dit jaar de perio dieke verhooging van den gemeente-ontvanger te handhaven. B. en W. hebben geen voorstel, wijd de wet- houders den Raad wenschen te hooren. De heer Mooij begreep Ged. Staten niet. Voor den oieuwen titularis wenschen zij bij aansiriling verlaging, voor den tegenwoordi- ge niet. Dit is tegenstrijdig. De heer Valkering achtte het een oojuist standpunt, minder werk en meer loon. Dit is geenazins in het idee van bezuiniging. De voorzitter meende, dat het mindere werk schijn is, bij' zijn aanstelling was de be- grootmg 12000, nu 90.000, het aantal mandaten 572. De heer Mooij bestreed deze zienswijze. Allen vonden het vooistri van Ged. Stateu ongemotiveerd. De voorzitter gaf in overweging het voor stel aan te nemen. Ged. Staten stellen antlers de begrooting vast en hij krijgt het toch, tx> vtndien krijgen wij de begrooting niet goed gekeurd, hetgeen last veroorzaakt. Spr. zou de zienswijze van den Raad toegeven. Met deze zienswijze vereenigde zich de Raad. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten' toch te betalen. Echter zullen B. en W. een scherp protest laten hooren en onder bepaling van het voorstel-Pepping werd be sloten dat B. en W. dit protest zullen samen- striien. Men was algemeen van oorderi, dat de inmenging van Ged. Staten in deze raak uit moest wezen1. Vaststriling balans, winst- en verliesreke- rting G. E. B. over 1922. De winst bedraagt 2254.15, waarvan 25 pet. aan de gemeente wordt afgedragen. De eindcijfers werdien niet genoemd. Voorstel van B. en W. om aan den Wester- weg, tusschen de woningen van mej. de wed. Visser en j. Schermer( 2 lichtpunten aan ie brengen. De heeren Mooij, Metselaar en Adrichem keurden dat af. Zij betoogden, dat de geheeie Westerweg in het plan opgenomen diende te worden. Vroeger had men daar op enkri pun- ten petroleumJampen, nu niets. B. en W. zullen in den loop van den zomer met een plan voor den Westerweg komen. Voor deze twee lichtpunten is een draad aan- wezig. Het voorstel van B. en W. werd goed gekeurd. Voorstel tot het aangaan eerier aansprake- lijkheidsverzekering met de onderlinge ver- eeniging ,,Wet-Risico" te Amsterdam, ten laste van het G. E. B. B. en W. stelden voor, dat dit een goed- koope verzekering is, er toe te besluiten. De premie is 9 per jaar, waarvan in het afge- ja terugibetaald. Bij; een >er jaa pCt. 30.1 loopen j aar 25 ongeluk wordt 30.000 en bij: „gebeurtenis" 50.000' vergoed. Goedgekeurd. Daama ging de Raad in comity tot behan- deling en vaststriling van het kohier voor de belasting en reclames H. O. UIT KOEDIJK. Zondag werd door onzen_ plaatsgenoot, den heer B. C. Slooten, een t'elepathie-seance gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot. Een zeer ingewikkelde opdracht werd door den telepaath uitnemend uitgevoerd, terwijl eenige andere opdrachten, met pols- zoowel als met koper-contact, des avonds in de zaal gedemonstreerd, even eens goed slaagden, ais- ook enkele hvpnotische proeven. Ter afwissriing droeg de heer H. Visser iets1 voor. De avond werd met een' bal besloten. UIT HEI LOO. Door de afdeeling IHeiloo van den vriiheids- bond is een' verzoek gericht aan de afd. der S. D. A. P. tot bespreking venbindiingslijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Dit verzoek is Vrijdag j.l. in de ledenver gadering der S. D. A. P. behandeld. Beslo ten werd aan de afd. van den vrijhtidsbond het volgende te berichten In antwoord' op Uw schrijven waarbij de afd. Heiloo der S. D. A. P. werd uitgenoo- digd mede te de^lenj of zij wenschte aeel te nemen1 aan eeh gecombineerde bestuursverga- dering, waar, met uitsluiting der katholiek? organisaties, zou worden gesproken over een eventueele verbindinig der Tijsten van de can didatenlijst, deelen< wij u mede dat in de Vrij dag j.l. gehouden ledenvergadering onzer at- deeling met algemetne stesnmen besloten werd u te beriditen dat oczerzljds op "n cferge- lijloe lijlstenverbinding geen prijs wordt ge- steld en wij dan ook van uw uitnoodiging geen gebruik zullen xnaken. In het verslag van den V. D. B. komt een onjuistlheid voor inzake een uitiating van den heer Kooijman. Er staatHij: deed ook een boek j^ open over het vefactwpordelijkheidsgevoel van Ged. Staiten. Ook net toezicht op het P. E. N. liet alles te wenschen over4" enz. Dit moet zijn: Ook het toezicht op het P. E. N. liet te wen schen over. Spr. heeft de zekerheid gekregeu dat de eerlijikheid der ambtenaren boven alien twijfel verheven is. Zaterdagavond' of's nachts hebben eeni ge belhamels, vermoedriijk die bekende ploeg zich ontediig gehouden met het vemielen van ruiten en deuien, poortjes enz. Bij een in aanhouw zijinde waning hebben ze een ladder door de ruiten gegooki. - I Oudergewoomte heeft weer het zuideinde van de gemeenite het bezoek gehaidl Het poli- tie-onderzoek heeft tot geen tastbare resulta- ten geledd. UIT St. PANCRA'S. Vrone 1 streed Zondag om't Gouden kruis Zilvermeeuwen 1 udt Zaandam. roor de rest wist Vrone die leading te ne men en te houden tot aan de rust met l—O, terwijl to goal wegens buitenspel niet wordt toegekend. Na de rust bleken de Zilvermeeuwen de baas. Ze maaikten niet minder dan' 4 goals, waaronder een uit een penalty. Vrone verloor aid us met 14. En toch werd er sportief ge- streden en hoe kam ®t ook andere. Begoonien met Jt aanbieden door Z's aanvoerder van een bloemruiker met't bebaalde tempioenschapt wat door Vr. zeer op prijs werd1 gestdd, wera de match op flinke wijze gel«d door den scheidsrech'ter Kaagman, die, waar hij: iets verkeerds opmehkte, 't spel m redite ban en lridde. Zoo had' deze match een prettig ver- loop. 's Morgens had Vrone 3 bezoek van B'lauw- wiit 2 uit Ursem. Vrone 3 bleek verrewteg die sterkste en wist dit uit te drufldcen dbor een 90 overwinning. Met ingang van 4 April is bijl ktoninklijk besluit opnieuw benoemd tot 'burgemeester dezer gemeente de heer J. Kroonenburg. UIT BERGEN. Burgemeester en Wethouders zijn voorne- men den Raad voor te stellen de kermis ook dit jaar niet ie laten doorgaan doch in prin- ripe te besluiten tot het verleenen van' mede- wexikLng bij het herdenken van het 25-jarig regeerin'gsjubileumi van' de koningin. In het „Oranje-Hotel gaf Bergen's Man- nenkoor zijn laatste concert in dit seizoen. Dat dit tevens het laatste in het „Oranje Hotel" zou zijn werd door den voorzitter, den heer v. Seggelen medegedeeld. De heer Hels- dingen die het 'koor vanaf de oprichting gast- vrijneid had geschonken, kon dit uit plaats- gebrek niet blijven d'oen, zoodat „de Rustende Jager" ook voor dit koor het thuis zal wor den. Dte heer v. Seggelen schetste in korte be- woordingen wat de heer Helsdingen1 voor het koor had gedaan en bood hemi onder instem- ming van het ialrijk opgekomen publiek een koperen kaarsenkroon aan. Voorts richtte spr. een woord van welkom tot de zustervereenigingen, die door het be- stuur waren uitgenoodigd om het gevoel van saamhoorigheid onder de Zangkunstbeoefen- den in Bergen te bevorderen. De zaal van het Oranje-Hotel was niet la ter beschikbaar dan deze avond. Het koor was aan zijn donateuns (trices) nog een avond verschuldigd, waardoor het na een stu- die van 5 weken met een concert naar voren had moeten komen. Spr. riep hiervoor de cle- mentie in. Wij konden constateeren, d'at dit overbodig was geweest. Het koor bleek onder leiding van den heer G. Anderson uit Alfcmaar geduremde die vijf weken' uitstekendi te hebben gestudeerd. Een mannenkoor, dat in zoo'n korten tijd een dergelijk programima, als g'steravond naar voren werd gebracht, weet in te studee- ren, moet bestaan uit ware liefehbbesr van de zangkunst. Het koor vormit een mooi ensemble en1 be- zit vooral ui'tstekende tenoren en bassen. Vooral Standchen en Schutz werd' van de nummere, die jvijl hoorden, gevoelig gezongen. Wij zijn overtuigd, dat dit koor in het sei zoen Bergen aan zich zou verplichiten wan- neer het, in de miooie natuuromigeving voor onze muziektent, Zondagmorgen concerten van een uur organiseerden. Deze ooncerten, elders meer en meer ge- bmiibelijk, hebben het groote voordeel, dat ze velen vroeger, dan anders gebruikelijk is, in de natuur brengen. Mej. L. Friikkee uit Oastricum, oud lid van de Stent des Volks" te Alkmaar, trad als altsioliste op. 'Haar stem was zuiver doch de klank was te zwak, voor 'n groot deel ech ter tengevolge van de minder goede accoustielr van het keurig ingerichte geimproviseerde tooneel. De heer Bfam Wubbenhonst had als viool- solist veel succes. IHet spel van deze jeugdige violist is sentimenteel, zijn streek nog niet vol- doende vast, zijn teenniek tamelijk ontwik- keld. In hemi schuilt ongetwijfeld voor de toe- komst een veelbelovend' violist. Een' beter instrument zou wel zeer wensche- lijk zijn. Dat wat hij' thans bespeeld is wat zwak en in de middentonen minder vol De heer Jac. Braaksma zorgde verdienste- lijk voor de pianobegeleiding. „Kunst na Ar beid" gaf tot slot een vroolijke to-acter Wij waren niet in de gelegenheid, daarbij tegenwoordig te zijn, doch vemamen, dat men zich bij deze vertooning uitstekend amu- seerde. Bergen's Mannenkoor bezorgde zijn dona- teura(itrices) gister een genotvollen avond. UIT GROOTSCHERMER. De Go6p. Boerenleenbank alhier hield den 22sten hare jaarvergadering, bijgewoond door 87 van de 143 leden. Na opening, aflezen der presentielijst en le- zing der notulen, volgde bespreking over al- geheele wijziging der statuten. Deze werden ten slotte met algemeene stemmen aangmo- men, zooals ze luiden in de lOe druk door de Cooperatieve Boerenleenbank te Utrecht uit- gegeven met een toevoeging aan art. 13, dat waterschappen en provinciaal gereglemenr teerde polders ook als leden der vereeniging tunnen aangenomen worden en een toevoe ging aan art. 23, dat de algemeene vergade ring den kassier benoemt uit een' voordracht van ten hoogste 3 personen, in te dienen door het bestuux. De afwezige leden hadden, uitgezonderd de heer S. Kriek, door het teeken.cn eener ge- zegelde verklaring, te kennen gegeven dat zij geacht wenschten te warden vo6r die wijzi ging hun stem uit te brengen. Aan de rekening en balans ontleenen wij de volgende cijfere: Het saldo der spaargelden bedroeg op 31 Dec. 208.144.78, verdedd over 279 spaarboekjes. Ingelegd was in den loop des jaars 76311.84 en terugbetaald 65783.13; aan rente is daarvoor betaald 9284.73. Aan voorechotten stond uit, ver- derid over 101 posten bij de leden 89338.90 en bij oorporaties J 51300; aan rente is ont vangen' f 8210.48, aan kosten en provisie 63.50. Op 31 Dec. bedroeg het tegoed van die Cooperatieve Boerenleenbank 14911.14 en van de leden 45596.92; de schuld aan de leden bedroeg f 10161.47. Aan rente in loo- pende rekening is ontvangen 321484 en uit- gegeven 381.91, aan provisie en kosten resp. 68.55 en 78.74. Het dagboek wijst aan een ontvangst van 510162.70 met 1745 dag- boekposten. Bij dc verkiezing werden de aftredenden bij acclamatie herkozen en werd goedgevonden de gemaakte winst, 819.83, wederom aan de reserve toe te voegen en het salaris voor 1923 wederom op 600 te stellen. De rentevoet werd met '/4 verlaagd, met uitzondering voor de „vaste spaargelden"; deze blijft ge- handhaaidl op 4pet. Na mededeeling van de omxuiling van spaarboekjes en vermoedelijke oprichting eener hypotheekbank door de Codperatieve Boerenleenbank, volgde, na gehouden rond- vraag, de sluiting. 'UIT WIE RING E RIWA ARID In (het nummer van Vrijdagaviond komt een bericht voor uit Wieringerwaard, doch niet van onzeni gewoneni berichtgever. Dit bericht, aldus meldit bedoelde corres pondent, is geheel onjuist. 'Het kenkbestuur alihier heeft den' aanslag aan den Raadi van beheer wel voldaan en binnien 14 dagen^zal Ds. Groeneveldi zeer waarsahijnlij'k hier ziin. ■De pastorie wordt bereids in orde gemaakt. UIT BROEK OP LANOENDIJK. Vergadering van den Statenkieskring-Cen- trale fielder" in het lokaal van den heer J. de Boer. Na opening en lezing der notulen vond verkiezing plaats van een bestuurslid (aftre- dendi C. Adriaanse, niet herkiesbaar). Geko zen de heer E. H'. Bos, onderwijzer aan de Chr. School te den Helder. Daama verkie zing van een voorzitter (volgens art. 5 al. d. van de statuten). Gekozen de heer S. Wage naar te Broek op Langendijk. Vervolgens werd aangenomen een voorstel van het bestuur, om de contributie terug te brengen van 25 op 20 cent per lid. Toezeg- ging werd gedaan om een concept-reglement, kieskring „i leidcr" samen te stellen, n. t. een huishoudelijk reglement. Een voorstel om eens te Alkmaar of den Helder te vergaderen, werd verworpen, oni- reden dat men te Broek op Langenaijk altijd kon staat maken op eene flink bezochte ver gadering. Daama bield' de heer Chr. van der Heuvri, lid van de Tweede Kamer der Staten-Cene- raal, eene rede over „Noord-Holland rechts". Spreker begon met er op te wijzen, dat 1923 een jaar van beteekenis zal zijn. AHer- eeret daar onze Vorstin haar zilveren regee- ringsjubileum hoopt te vieren, en vervolgens de verkiezingen der Prov. Staten en Gemeen- teraden. Daama stond spr. stil bij den toestand die er thans in Europa heerecht. Vervolgens wees spr. op het hooge brias- tingcijfer van Noord-Holland, vergeleken' bij ZuidrHolland- In Zuid-Holland was dit per pereoon 2, in Noord-Holland 5,50. Dit komt hoofdzakelijk door de Overhddsbemoei- ingeni met alle bedrijvenzie maar naar de electricitrit, kran'kzinnigenverzorging, enz. enz.; zoolang dit Provinciaal blijft, zal het ook duur blijven voor Noord-Holland Vervolgens keurde spr. af, dat in alle ge- meentezaken hunne besluiten steeds door de Ged. Staten moeten worden goedgekeurd. Waar blijft dan de autonomic van de gemeen te? Ook wees spr. op de samenstelling der Eer- ste Kamer. Noord-Holland heeft b.v. ruim 2 maal meer stemmen als Friesland, omdat elk lid der Pro vinciate Staten stemmen mag naar het aantal kiezers-iniwonera, weike in de provincie wo- nen. Het maakt dus veel uit of Noord-Holland rechts word't of niet. En Noord-Holland kan rechts worden, zie maar naar de verkie zing van 1918; toen stemden 35 pet. rechts, en in 1922 reeds 42 pet., noch zoo'n stootje en dan zijn wij er bijnaen dan nog een klein- tje, en wij zijn er; em wat voor onze vaderen een hersenschim was, zal voor ons werkelijk- heid zijn. Maar er moet gewerkt worden. De S. D. A. P. gaat achteruit, haar grooten leider ziet zijn ideaal niet verwezenlijkt wor den. Dit kan ook niet; helaas vervalt men nu irfi het eommunisme. In de laatste stemming zagen wij de vmch- ten onzer Chr. politieke actie. Dat wij dan niet verslappen, maar voorwaarts gaan, op- dat eens van het .Prov. Gouvemementsge- bouw de rechtsche vlag wappere en in haar banen geschreven staat: „Pro Rege". Na de pauze werden nog over enkele zaken vragen gesteld, welke door den spreker zeer correct werden beantwoord. Daama vond op de gebruikelijike wijze de sluiting plaats. ZORG EN BEHANDELING VAN K'UI'KENS. Als wij over een' em ander gaan sipreken, dan komen: wiji al dadelijlk tot de vraag: „Wat is noodig om touikens uit het d tot vol- wasseni diereni groot te brengenl?" Hierop antwoorden wij in de eerste plaats, dat wij voor dit werk een zekere mate van pleizier moetem hebbem; zoodra het werk een last wordt, is het oogenlbliik van ge- vaar aangebroken. Als gij; voldoende liefheibberiji bezit in de welvaart van kleine leventjes, die zooeven uit deni dop te voorschijn fcwamieni, dan be- staat er geen gevaar, dat giji niet uw best TACONIS30cfpJ40HS PUP TABAK zullt doem, deze kiukemtjes nu ook maken. Dit kost wri werk, maar als groot uw arbeid niet ijdel is, zult gij aS.e opoferim. gen gaame voor lief nemien. Indiem gijl even- wel niet gewillig zijf om 'koude, regem en wind te trntseereni voor uw kleine kuikemtjes, om zeker te zijn, dat uwe kuikens goed be- zorgd en verzorgd zijn, dan raad ik u aan om er oooit made te beginnen, want hali- werk loopt gewoon'lijik op misluikkig uit. Liefde voor het werk, taaie volihardimg Zijn wel de eerste f actorem- die noodig zijn om succes te verwachten. 'Het is moeildjk voor ledereen vaste regels voor te sohrijiven, maar als wij een) goede dosis gezomd verstand ge- bruiken dan zal de verzorging, reinheid en behandeling zeker niets te wemacheni over- laten. Als giji nu dienkt, dat gij de kwalitriten be zit om, zeg. 12 'kuikens groot te maken, dan zult gij even; gemakkdijk 50, 100 en meer kuinneir groot maken. Het werk is heusch ciei zooveel meer. Ondervinding in' 'het kleine maakt ons bekwaam voor het grootere. Men krijgt er later een zekere handigheid in, om met kleine kuikemtjes te werken. Laten1 wij niet te hoogmoedig zijn om goo. de raad en practische weniken, aan te nemen van personen, die vele dingem door ondei- vinddng geleerd ihebbem. Dit kost u niets1; dit vermindert uw verlies en voert uw batig sal do omhoog. De man (of vrouw) die nog de oude systemen wil handhaven, zal aanstonds achterblijiven. Als giji 20 jaar grieden aan menschem zoudt gezegd hebben, dat gij aantal eendags-kuikem- eem reis van 36 uien wildet doem maken; dan zou miem u ui*™- lachem hebben, indiem giji zoudt meeneni, er to levend zou aankomen. En vandaag ge- beurt dit, en de diertjes komen alien spring- tevenid op de plaats van bestemming. Natuurlijk heeft de verpakking hiermede wel ieis of laat ilk zeggen ved mede te doen. Denk nu niet, dat eem oude koffiezai goed is. Ate gij een broedmachine hebt, of denkt aan te schaffen, dan moet gij daarbiji een kunstmoeder hebben, want mem heeft niet altijd hroedsche 'henmem, wanneer deze noo dig zijn. Een kunstmoeder zal u van groot nut zijn en u voor schada vrijwaren. De kunstmoeders, die op eem of andiere manier verwarmd tkunnen worden1, zijn de beste. Als gij eemmaa-1 de kuikens hebt, doe dan uw uiterste best om deze groot te maken'. Zie, dat de eienem van edele dierem komen als deze uitkomen zult giji het dadelijk kunnen ziemdat er levem en levenskracht en levensmoed in zit. Giji hebt gedureade het werk der broedimaohiine ruimschoots tijd ge had ami de kunstmoeder voor de ontvangst der kuikens gereed te mafcem. De thermometer van de kunstmoeder staat nu van 95 tot 100 graden. De bodem, waar het kleine goedje rondstapt zal dan 3 grad'en minder zijn. Hioud deze wannite op, voor 7 tot 10 dagen, en zie dat de warmte niet geduremde de naeh- telijlke uren minder wordt, dit zou gevaar voorspellen. Dit zou kunnen maken dat de kuikens die gevaarlijike ziekte van witte diarrhee kunnen 'krijgen, waaraan zoovele kuikens ontijdig sterven. Als giji de kunstmoeder voor reiniging opent, let er dan op, dat gij geen onfrissche lucht ruikt: dit is een gebreto aan versche lucht en gebrek aan zuurehof, wat de dier tjes zoo noodig hebben voor de longen. Wij dienen u ook nog te zeggen, dat de bodem van de kunstmoeder met een laag kaf bedekt moet zijn, zeg 5 cM. dik; de koude kan dan niet zoo doordringeni van onder. Gij kunt de diertjes de eerste paar dagen voeden door een stulc grof papier eeer te leggen, waar giji de grutjes op uitstrooit. Voer botje bij beetje. Als gij; rnelk kunt te drinkenl ge ven, dan> hebben wijj dit steeds beter gevon- den dan water. Ziorg dat de kuikens niet in de drinkbakjes kunnen staan ook hiervoor kan men wel iets maken als men geen kuiiken- drinkbakjes heeft. Bij het fijne kiikemvoeder kunt gijl ook de onbevruchte eieren gebruiken1, hard gekookt, fiitn gemaakt met een vork, met dop en al. Het zal u betalen als giji uwe dierem ihet beste voert wat de markt oplevert. Laat zuinigheid hier niet moeder der wijlshrid) bedriegeni! Wij verkiezen steeds droog voeder boven slobberige kost, wat meer geschikt is voor var- kens dan voor kuikens en groeiend: pluimvee Beter pluimvee, meer eieren, blijve de leuze Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De qpname in deze rubriek bewiist geens- zSrts dat de redacts er mede tnstemi. Miijlnheer de RedacteurMag ik nu de Tabafcswet 10 maanden in werking is daar de gevolgen eens van aantoonen, die deze wet heeft voor het fcleinbedrijf in het tabaks- V3<k) DE TABAKSWET EN HET KLEIN- BEDRIJF. Als een1 vrouw in haar huishouding de uit gaven hooger opvoert dan haar inkomsten zijta noemt men zoo iemand' in den volksmond een' knoeister. De negeering, het staatshuisgezin, doet nooit anders, steeds stapelt zijl de eene schuld op de andere en als ae financien vastge- knoeid zittem komt belasting hierop en- daar- op en overal op. Zoo kwam ook de Tabaks- belasting er en het resultaat is natuurlijk dat men' nu nog even goed in den knoei zit als voorheen. De Tabakswet had m.i. een twee- ledig doel. Zijl moest de schatkist een mill!- oenen-oogst opbrengen en tevens onder het mom van bestrijding der huisindustrie de klein-industrie vernietigen. De wet bepaalde dat een sigarepmaker 40 kubieke meter luchtruimte noodig heeft. Nu is het aardige dat volgens de wettea een schoenmaker, kleedermaker of barbier heele- maal geen lucht noodig heeft en een1 huis wat te kleim is voor een sigarenmaker om in te werken ruim genoeg is voor de luchtloozen uit andere bedrijven. Maar daar ging het ook niet om. !Het kiembedrijf in' het tabaksvak had voor VVA/q n i i n ta n a u li - o"o—j CCD

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6