De weeshnlskwestle. eenige jaren. ruim de helft der sigaremin- dustrie in handen en' dit was een gruwel in de oogen van de grootfabrikanten. Dit moest uitrakcn!!! Die als ezel geboren is meet als ezel leven en sterven. De Tabakswet moest dit zaakje opknappen. De kleiniies werden op allerlei kosten ge- jaagd. Meer fabriekskosten-belastmg, zegels voohtitbetalen, lastige administrate, zegels in zulk een vorm verstrekken dat dit veel kos ten van snijldea en: stempelen meehracht, voor alles en nog wat vergumning aanvragen, wat weer veel tijdverzuim geetft enz. Toen dit voor elkaar was eni de wet in werking trad maak- ten de grootfabrikanten aan him afnemers be kend dat zij alle kosten welke de wet bracht voor hun rekening namen. Hiermede dachten ziji het kleinbedrijf den genadeslag te geven, want dezen moesten nu, hoewel zij '50 pCt. minder voor hun sigaren ontvangen dan het grootbedrijf, dit ook doen. Het gevolg daar- van was dat bijna geen winst meer gemaakt werd en het kleinbedrijif zicb in zorgelijken toestand voortsleepte. Daarbij1 kwamen nog meer toestanden die het kleinbedrijf steeds vaster in den fcnel dron- gen-. Duitschland voerde enorm veel goedkoop werk het land in, wat zeer slecht was, doch waar tegen in prijls niet te concurteeren viel. De drukte in het kleinbedrijif raakte ge- 'daan. Enkele gaven den strijid op en legden zich op iets anders toe. Er waren er die op oneerlijke manier het hoofd boven water trachtten te houden. Zij lieten: werken ver beneden den loonstandaard door zoogenaamde stempelaars. Nlog een omstandigheid kwam het klein bedrijt bezwaren. De handelaans in ruwe tabak waren zeer lcwistig met het geveni van crediet. Bij pa- troontjes die niet eens een Zondagsch cos- trnim bezaten zetten zi| voor vele honderden guldens tabak neer op langen tennija. Dit was een groote schade voor hen die eerlijk handel dreven, want de oneerlijke wa ren door dit crediet in staat gesteld tegen el- keni prijls te verkoopen en: drukten zoo de toch al vreeselijlk lage prijzen. Kwamen de wissels als het tijd van beta- len was dan capdtuleerden ziji en zoo waren weer enkele van het kleinbedrijf verdwenen Ik overdrijf werkelijk niet, want als een kat in benauwdheid zit maakt zij rare sprongen. Zoo sleept nu het kleinbedrijf in hoogst el- lendigen toestand zijn bestaan voort en de heeraii wettennnaker9 hebben eer van- hun werk. Het kleinbedrijf ligt op sterven en zal in 1925, als de wet in haar vollen omvang in werking treedt, wel overledfen zijn. Men is o zoo bang, naar het schijnt voor de volksge- zondheid, daarom moesten er ruimer werk- plaatsen komen enz., want kleinbedrijf werkt altijd onhygienisch, zoo men zegt, maar men laat het toe dat het grootbedrijf de rookers langzaam vergiftigt met een poeder dat op de sigaren gesmeerd wordt om de sigaren een licht-vale kleur te geven en deze het publiek in de handen te spelen voor, zandblad. Zoo als ik schreef heeft de wet een tweeledig doel. De vermoording. van- het kleinbedrijf en 's lands financial er boven op helpen. Nu met het eerste slaagt men wel maar met het tweede gedeelte moet ik het eerst zien voor ik het geloof want een knoeierig huishouden komt altijd geld te kort. Achtend, J. R. MDELAIERTT, KleinJfabribant Mijnbeer de Redacteur! Uwe bekende belangsitelling in de anti- quiiteiten, welke onze goede sitad sderen, noopt miji U beleefd opname te verzoeken van het vol gender Zoo heeft dan nu het raadselachtige sfceencomplex, waarop de woordeni: „Blijt hier t Opynene regeer" na iherhaalde verHuiziiigen eimdelijSc rust gevooden. Door de goede zorgen van de Directie van het nieuwe Bankgebouw, hoek Pieter- straatKoningsstraat en door die van: den beer P. N. Leguit, architect, staat het khans, onklaan van zijne verflagen, veilig .tot in eene verre toekomst, ingametseldi boven den tarenvoet van dit gebouw. Evenals voorheen verbeidt het, nu op deze in het oog val'lende plaats, den vorscher, die van dit vraagstuk in siteen eene goed gedo- amertteerde oplossdng zal weten te geven. Voor hem kan het van waarde zijn, thans in uw blad vast te leggen, dat het in ge- schrifte, voor zoover kan wordenl nagegaan, in 1851: voor het eerst aan de orde is geko- men. Het was toen te zien boven) eene pooat wel ke van de zijldc van de Pieteratraat tc gang gaf tot het Koning Willeanshuis, dat eigen- Bjk uit twee aan eltoaar slu'itende pandien bestond. Het verdwijinen van deze poort was oor- zaak dat het opgenomen werd in een teschei den hoekje van den frontmiuur van het noor- delijke pand, dat toen nog zijin oorspronkelij ken gevel ibezat. Hier verbleef het slechts 'kor. ten tijd, want toen in 1857 het alioude Koning Willemshuis afgebrokeni em het zuidelijk deel daarvan vervangen werid door het koffiehuis dat tot voor korteni tijd dem hoeto van de Pie teratraat innam, vernuisde het naar den voorgevel van d'it perceel, terwijit het noorde- lijk deel herbouwd werd tot hetgeen1 wiji nu het Kloning, Wilkmshuis noemen. Door de herplaatsing, zooals deze laatste- lijk geschiedde, is het mogelijk gewordeni om de samenstelling van het onderwerpelijke steencomplex tot in bdj'Zomderheden na te gaan. Daarbij bleek dat twee in aard zeer versehiltende steenen gediend hebbeni om dit geheel tot stand te brengem. Het bestaat n.l. uit de aan: de achterzijde zeer ruw bewerkte segmemtvormige kap met het opsohrift, welke eene dikte heeft van 0.30 M. en uit den vierkanten steen, waarop het veel voorkomende wapen van Jeruzalemi ter- skond in het oog valt. Deze steen heeft slechts1 eene dikte van 0.07 M. en! is ook aan de achterzijde met zorg afgewerkt. Met het oog op een en ander is er mis- schien .plaats voor het denkbeeld, dat de beide steenen niet bij elkaar behooren en er dus geen verband bestaat tusschen opschrift en wapenvoorstelling, van welke, onderschei- denlij'k, tot heden nimmer eene afdoetnde ver- Maring is gegeven. In aansluifing daannede zoude zelfs de vraag kunnen njlzem, of de steenen^ ieder op zicb vAU bewfirauwd elgenlBJl) wel in eariger- ei betxekking tot Alikmiaar zouden staan. iVoor zoover den vierkanten steen betreft, ijdt het voor nkiji eohter geen twij'fel of hi] behioort op Alkmaaj's bodem thuis. In de Noordergang van de Groote kerk toch ligt een grafzeria, gemerkt 220221, waarop geheel hetzelfde wapen. voorkomit als op den gevelsteen te zdeni is. Alleen de detk- kfeeden versohi'llen eenigszies in teekening em het wapen van: de grafzerk heeft de letters A.D.H. in top. Dfze juist verklaren nu de herkomst van den gevelsteen, want Adam, Dircks, Hinderduijn, Landdiost van West- friesland en het Nioorderkwartier, die op 18 December 1'640 in dit graf werd begraven, had het Koning Willemshuis als eigenaar bezeten en' bewoond. (Blijikbaar heeft hij, zooals vroeger zoo dikwijils geschiedde, het wapen van Jeruza- lem tot het zijne aangenomen, doch er te- vens een sprekenri wapen van willen .maken, door zijn naam ,Jiinderdayrftlaarini te doen vertegieniwoordigen door het korrijn, dat in drie exemiplaren tussohen de palmitakken, due het wapen bekronen, te zien is. Eem open vraag blijft nu nog, de betrefc- king tusschen dezen steen en het zonderliinge opschrift, alsmede de verklaring van dit laatste. Met dank voor uwe welwillendheid, Hoogachtend, W R. H. ^AKKER. Alfcmaar, 24 Maart 1023. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande in uw veelgelezen blad een plaatsje te willen geven Bii voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van uw verslag over de trekking der Rotterdamsche premieleening in „de Nachtegaal", wat mijos iimziens wel eenige nadere toelichting behoeft. Waar uw verslaggever schrijft, dat de zaal al spoedig geheel gevuld was, wil ik doen op- merken, dat zulks niet het geval wasi, de zij- gangen (rabats) waren geheel onbezet en ook verschillende stoelen in de rijen waren onbe zet, naar schatting waren er hoogstens 200 en niet 300 bezoekers. Verder zegt uw verslaggever dat voor den aanvang de heer Mebdus aan een paar vragen- stellers op kalme, rustige wijze eenige inlich- tingen gaf. Nu, dat weten de bezoekers wel anders. De bezoekers, obligatiehouders en verkoopers waren unaniem van- meening, dat het de eerste trekking der 38ste pxemiieleening zou zijn. Hoe vreemd hoorden echter alien op, dat het reeds de 3de was. Niemand die daar iets van wist, ook de verkoopers niet. Men toonde zich daar dan ook zeer ontevreden over. Nu rijst bij mij de vraagIs het toelaatbaar, dat obligaties worden verkocht die al uitge- loot kunnen zijn Wat in dit geval zeer goed kan, daar deze werden verkocht tot 'sinid- dags voor de trekking. Is het niet al te gek, zoo te handelen Stel: Men koopt obligaties, uiigeloot met 10, dan kost het kooper onbewust 20 cent per obligatie, zonder meerdere kans. Dkkr koopt men toch geen obligatie voor. Ondergeteekende meent, dat het goed is, dit ander de aandacht te brengem van hun die met deze wijze van handelen nog niet bekend zijn. Dat het publiek zeer ontevreden was, be- wees wel het vertrek der velen tijdens de trekking, zoodat bij't einde der trekking nog ongeveer de helft aanwezig was. Bij het ver- laten der zaal kon men verschillende uitlatin- gen hooren, die doen denken dat de veel ge- noernde populaire Rotterdammertjes hier te Alkmaar veel van hum: populaxiteit verloren hebben. Nogmaals mijn dank voor de plaatsing, Alkmaar, 23 Maart 1923. P. HAS. (to tegenstelltog met de bewering van in- zender, blijven wij van meening^ dat het aantal bezoekers een driehonderd person en bedroeg. Wanneer dit echter niet het geval was, dan staat de zaak zoo, dat de kama voor de aanwezigen op de 5 extra premien van J 100 nog zooveel grooter is geweest dan wij schreven. Wij zijn echter door ons vele verga deringenbezoek zoozeer gewoon de bezoekers te schatten, dat wij daarvoor de hulp van deu heer Has niet noodig hebben. Wij berichtten, dat enkele vragen werden gesteld en dat deze door den heer Mebius op kalme, rustige wijze werden beantwoord. Wanneer de heer Has meent, dat dit niet zoo is, dan staan wij gewoon perplex. De technische vraag had de heer Has o- tot den leider van de trekking moeten ridden. Dat de heer Has teleurgesteld is omdat hij op zijn obligatie niets gewonnen heeft, is geen nieuws. Dit komt meer voor. De heer Has heeft blijikbaar nimmer een trekking medegemaakt, anders zou hij weten, dat vooral wanneer de hooge prijzen er uit zijn, tal van bezoekers de zaal verlaten. Enkele personen, die tijdens de trekking in onze afwezigheid de zaal verlieten, deden dit omdat zij, zooals zij ons verklaarden, genoeg hadden van het gekijk naar de cijfers en dit is ook zeer begrijpelijk. Ook met ons was dit het geval toen de 50 premium van 500 waren getrokken. VERSLAGGEVER.) „PRO SENECFUTE." Voor dem ouderdom.) IDE NiOOD DRINGT! HlElLPT ONS SiPOEDIG! 'Bet was in November 1922, dat de Ver- eeniging „Pro Senectiute" haar oproep richtte tot het Nederlandsche Vollq teneinde oc gel- den te verzainelen voor de opriohitimg van een aantal tehuizen voor de beklaganswaardige bejaarden uit besohaafden kring, die door de tijdsomstandighedem tot armoede zijn ge- braoht. Deze oproep is niet onbeantwoord geblevem, en al blijft de opbrengst van de zen eersten vraag ver beneden dat, wat noo dig is om in dem mood' te voorzien, ziji stelt de vereemiging; toch in staat haar taak te be- ginnen. Er is in deze maandeni hard gewerkt aan de organisatie em aan de voorbereiding van de verdere propaganda in elke provin- tie em de grootere gameemte van ons land Hoe goed em noodig deze organisatorische em voorbereidende maatregtiem ook zijtn, voor de vereemiging is 'het echter van het grootste belang, dat ziji met de praktijk kan begins nen. Er zijn te veel oudem van dagem, die den oproep in de pers als eem straal van hoop hebbeni begroet em die dagelijlks ons smeeken voortgang te willem makem me de oprichting van onze tehuizen. Het hoofdbesfcuuir van j.Pro Senecbute" is nu in de gelegenlhtid in het centrum des ands eem uitmemend geschikt gdbouw aan te koopen, dat aanstonds aan eem betreklkelijlk groot aantal een voortreffelijke huisvesting zal kunnen bicden. Aan de som, die noodig voor aanikoop em verbouwing etc., ont- breekt nog ongeveer 10.000.Wiji hebben voor eem week optie op het gebouiw verkre- gem. Wij wendem ons thans nogmaals tot het >ubliek met het drin-gemd verzoek ons te wil- em helpem aan, dit bedrag. Niet minder dan 400 candidatem wachten in hun bange zorg met verlangeni op de opening van onze te- luizen. Drmgend roepem wiji hun, die er- over denken ons te steunen, toe, het thans niet uit te stelllem en> hun steum to zoo ruime mate als hun raogtiijik is, ons ,te schenken, opdat ons eerste tehuis aan het etode der optie-week zal fcunmem wordenl gekocht. Ails wij v66r 'Dinsdag 27 Maart tiem imiiHe ten jeschenke hebben gefcregen, is de tot stand- coming van een: 6&ste voortreffeldjik tehuis verzekerd. Giften en toezeggtogien worden gaarne to ontvangst genomen op het Hoofdkantoor: Heerengradit 17*4 Amsterdam. Postgiro 82900. Vraagt desgewemscht cms propaganda- boekje! Mijnheer de Hoofdredacteur Beleefd verzoek ik de gastvrijheid van uw blad voor het onderstaande: Het zal wel tot de eischen van den tijd be hooren dat eem raadsverslag het verhandelde stenogiraphisch weergeeft. Toch vraag ik mij wel eens af: is het geen zonde van de tokt? (Omi van het sdhrijven en drukken niet te spreken). Bepaalde het zich tot het zakelijke uit de debatten, zeker kon men1 met een vierde van de ruimte volstaan. De details kon men het publiek gevoegelijk besparen. Het presti ge van den Raad en de waardigheid van zijn led en zou het slechts ten goede komen. Oe- tuige nde Weeshudskwestie". Met al learn dat de toon der gevoerde de- batten de werkelijk heilige zaak van de wee- nverpletonig van1 haar voetstuk dredgt te stooten* aoch mede wijll drie vierde van het sprokene het punt van de agenda niet raakt. Alleen de heer W. C. Bosnian heeft m.i. het punt juist behandeld en zakelijk toege- licht. Indien to, de Verordening staat, dat de Weezem to een gesticht verpleegd moeten wor den, dan ban daarvah niet worden afgewe- ken. Tenzij de verordening gerwijzigd worde. Maar niet de wijziginig van de Verordening is aan de orde. Aan de orde is: de Gemeente to staat te stelleni, aan' de haar bij overeenkomst opge- legde verplichting te voldoen. De motie-Govers is dus niet op hare plaats, evenmin de discussies over Geztos- of Ge- stichtsverplegtog. Over het laatste toch heeft niet de Raad, doch het bestaar van het Wees- huis te beslissen. Eh alleen' indien het bestuur van het Weeshms van zijn bevoegdheid, om - wanneer daartoe bijSwmdere aanleiding be staat de ktoderem buitem het Weeshuis te doen verplegen, gebruik wenscht te maken, hebben B. en W. (niet de Raad) daaraan hun goedkeurimg te hechten. Nu: mogern er Raadsleden en ook niet- raadsleden zijn, die meenen dat de Raad, door het weigerem van1 subsidie, over een machtsmiddel bescbikt om het recht van „het Weeshuis" te vericrachtem; in elk geval zou de bruikbaarheid van dat middel aangeno men dat de Raad rich tot het gebruik er van verlaagde nog moeten blijken. Zooals thans de agenda luidt, gaat het er slechts om „de Gemeente to staat te stellen, aan haar verplichttogen te voldoen"d.i Haar in staat te stelleni, v66r 1 Mlei 1924 (en niet 1 Jural) een geheel gereed gekomen rtieuw weehitis op te leveren. IHet punt is niet afgehandeld. De Raad is dus nog to de gelegenheid om tot bezirantog te komen. Zal hij dat doen? Zal hij, alle ani- mositeit en alle bezutoigtogtsbevliegtogen tot gepaster tijtd1 terzijde stellende, zijn eigen Eer en de belaragen van het Weeskind hoog hou den? Hiji bepale rich dan tot de Agenda en be sluite, ten uitvoer te leggen waartoe de Ge meente corvtractueel en zedelijk verplicht Is d.i.: Jiet bouwen van een nieuw weeshais". Met dank voor de plaatsing, A. WINIKELMAN. Alfcmiaar, 26 Maart 1923. (Inzender wil v66r alles een nieuw duur ge sticht gaan bouwen. 'De vraag gezins- of gestichtsverplegimg kan het bestuur van het Weeshuis dan ter ge paster tijd wel beslissen. IDat doet ons denken aan een redder die begtoraen wil den verdachte maar op te han- gen en daarraa eens wil onderzoeken of deze al dan niet schuld gehad1 heeft. Het is duidelijk dat de vraag of geztos- dan wel geshchts-verplegimg de voorbeur ver- dient absoluut overbodig is geworden wan neer tot den bouw van een nieuw Weeshuis wordt besloten. Dan is dat onderzoeb niet meer noodig. Want dan is het te laat. Nu is het nog tijd en nu moet men niet zeggen dat alleen net bestuur van het Bur- gerweeshuis over de vraag: gestichis- of ge- zinsverplegtog mag beslissen, want het is duidelijk dat in diezen sHeohts de verordening gevolgd moet worden en' dat deze verordening door den Raad vastgesteld is en door den Raad ieder oogenblik gewijlzigd ban worden. iHiet komt ons voor, dat wanneer de bouw van em nieuw bostbaar en overbodig wees huis aa-n de orde is, tevens elk ander voorstel aan de orde is dat door eem doeltreffende en practische regeling dien bouw overbodig kan makmi. Red. Alkm. Crt.) Alkmaar, 26 Maart 1923. Mijnheer de Redacteur. In een uwer artikelen over de weeshuis- kwestie haalde u aan de stichttog „De Glind- horst". Ik km deze inrichting vara zeer nabdj. Hier zijn ongeveer 800 ktaderen, allm ver- weesde of verwaarloosde. De slechte gaan in een paviljoen, de goeden wordm onderge- bracnt to geztonm. De directeur, de heer S. J. Vogelaar, kriigt door de Regeering toe- gewezm de Prot. fanderen en heeft dus em jaxmlange ervaring op het gebied van opvoe- dm van andersmans ktnderen. 't Zou de moti le waard zijn voor de heeren Soc.-Dem. om dit opvoedtogsdorp ems te gaan bezien Kan mm het van de presentiegelden niet bet aim, men vrage een crediet aan dm Raad, 't zal altijd minder kosten dan het soepreisje voor de Zaandamsche gasfabriek van dm heer Duijs. Voor dm heer J. Ringers vertel ik gem nieuwa de bewondertog die wijlm de heer t. H. Ringers Sr. voor het werk van Ds. Vo gelaar had, zal ook bekend zijn aan den heer J. Ringers. Ik heb mij, omdat opk ik den directeur zoo goed ken, met onderstaand schrijvem tot hem gewend en mocht het antwoord ontvangen wat ik hierbij voeg. Ik meent, dat em oordeel van dezen bii uit- stek tot oordeelm bevoegde meer gewicht to de schaal legt dan em' betoog met scheld- woordmi vara een tot dolswordena toe zijnden propagandist der S. D. A P. Ik scheef Ds. VogelaarVrijdag het voR gmde: Zoudt u zoo vrimdelijk willen zijii ant woord1 te geven op de volgmde waag? In Alkmaar overweegt mm, het weeshuis, waar tot op dit oogenblik de weezen door em Vader en Moeder orader toezicbt vara Regm- tera wordm opgevoed, op te heffen m over te gaan tot geztosverpleging. Nu, geheel afge- scheiden vara de waag wat de kosten betreft, zou ik van u als opweder van verweesde m verwaarloosde kinderen, whim weten wat u prefereert voor de weezen: geztosverpleging of gestichtsverplegtog. Waar door u to uw in richting beide systemen wordm toegepast, zou ik gaarne uw ervaring willen vernemm. Kan: ik van uw antwoord em ruim gebruik maken? Ik zie uw antwoord gaarne zeer spoedig tegemoet met het oog op de bebande- ling van de vraag a.s. Woeiisdag of Donder- dag to dera Alkmaarschen Raad. Bij voorbaat wiendelijk dankzeggend voor uwe bemdwiliigheid, met groetea van huis tot huis, Uw drar., GERARD CLOECK. Nieuwesioot 85, Alkmaar. Het antwoord van Ds. Vogelaar, hedrn- morgen ontvangm, luidt als volgt: Met genoegen geef ik mijn gedachte; alleen ontbreekt mij de tijd om ze voldoende te mo- tiveerm. 't Spreekt varazelf dat de veigelijktog gaan moet tusschen goede geztonm en gestichten. Mm kan, vooral zoolang er wetoig ervaring is, mistasten to de keuze van geztonen, maar ook van gestichtsdirectie of -huisouders. En dan zijn't moeilijkst zylke die niet slecht zijn en toch ook niet bepaald goed. Ook dan ech ter is't misschien nog't moeilijkst to ge- stichtspersoneel wijzigtog te brengen, omdat er em levenspositie aan vast zit. Wat de zaak zelve betreft is mdjra overtul- ging en ervaring, dat geztosopvoedtog, voor de karaktervorming der kinderen vooral, be- slist de voorkeur verdimt. Ik trek daarbij gem vergelijktog tusschmi de twee deelm van ons leven zooals die thans zijn, omdat mijn paviljoens geleidelijk geworden zijra de plaats voor hen die ook to onze geztonm niet bruik- haar zijn. Dat was echter in *t begin niet. En bovmdien heb ik nog een gezin voor ktoderm bmeden 14 jaar, dat ook gem strafklas is, maar aangehouden omdat ik niet gmoeg ge- zinswoningen kan bouwen voor de behoefte aan plaats. In't gezin echter wordt't karak- ter gevormd, geheel aangepast aan't werkie- lijke leven. De normale vrijheid van bewe- girag; de ervaringm van lief en leed die't ge zin heeft, m altijd zal hebben; de wijze van aanpassen aan elkaar zooals't gewone leven dat eischt binnm- en buitenshuis; de vormen van kastijding en straf; de gelegenheid om zich te geven voor ooderlinge veraangena- mtog van't leven door huiselijke diensten, enz.ook de gelegenheid om 't elkamder moeilijk te maken; het meeleven in gezins- en maatschappelijke zorgm; en ia Mn woord, opgenomm te zijn to alles wat het geztosle- ven van het gestichtslevm onderscheidt, heeft een zoo grooten tovloed op karaktervormitog, dat het voor't heele leven overwegende be- teekenis zal houdm. w dw s. j. 'vogelaar. les per 100 K.O. Aanvoer: 32750 K G. rooae kool, 49000 K.G. witte* tool, 63400 K.O. gele tool, 4500 K.G. losse wortelen, 10875 K.G. uim. ALKIM'AAR, 26 Maart 1923. Op de he den gehouden weekimarkt warm aangevoerd: 32 toeim* en ossen 225500, 6 vette kalveren 110f 170, p. ned. pond 1.50 tot 1.90, 351 nuchtere kalveren f 12—/ 28, 2 vette sohapen 38J 45, 401 vette var- kens p. ned. pond 0.921 AMSTERDAMISCBE VEEMARKT. Ter Veemarkt warm hedm aamgevoerd: 456 Vette koeien waarvan de prijzen waren le kw. 1,25 tot /1,30; 3e kw. 0.85; 2e kw. 1,05 tot 1,15, 80 melk- m kallftoeim 350 tot 500, 59 Veto kalveren le kw. 1,15 tot 1,20 2e kw. 0.95 tot 1,10 per 'Kg., 10 graskalverm 80 tot /100 per stuk, 356 nuchtere kalveren 7 tot 17 per stuk, 494 vette varicens le kw. 1,19 tot 1,21, 2e m 3e kw. 1,16 tot 1,18 per Kg WAR ME NHU'I Z EN 24 F aart 1923. .ROode kool 3.70f 4.70, '2e soort 2.50 tot 4.50, Gele kool 2.20—f 3, 2e soort 1.80, Deensche wi-tte kool 2.20—J 2.90, 2e soqrt 2.10-/ 2.50, Uieni 1.30-/ 2.10 'Dridingeni 1.701.90, Blauwe aardap- pelen 1, uiitsChot roode 'tool 1.802.10 Aanvoer: 39790 K.G. roode tool, 12045 K.G. gele kool, 16810 K.O. witte tool, 6765 K.O. uim, 725' K.O. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE24 Maart. Grove uim 1.902.40, Drieltogen 1.902.30, Nep 2.60, Roode kool 4.305.30, Doonschot l—f 4.60, Gele tool 2.30—/ 3.40, Doonschot 2.20, Demsche witte 2.103.20, Doorschot 1.50-/ 2.60 alles per 100 K.O. Aanvoer op 23 Maart: 6000 K G. uim, 9700 K.G. pern, 85040 KG. roode kool, 54055 K.O. gele tool, 119905 K.G. D. witte. IBROEK OP LA VGF.NDIJK (Langedij- ker Groentmveiling)24 Maart 1923. In de hedm: gehouden veildngenl werd betaald voor Roode kool le soort 4.40'5.'50, 2e soort 3.40—/ 4.30, Gele tool l.e soort 2.30— 3.30, 2e soort 1.60—/ 2.20, Demsche witte kool le soort 2—/ 3.30, Uiem Drie- lingeni 1.30—/ 1.60, Uieni le soort 1.50 tot 2.20, Losse wortelen 1.10—/ 1.20 al- KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitsprakm van 23 Maart. H. R. te Bergen, overtreding Warmwet, 4 boete.of 2 dagen hecht J. G. te Egmond aan Zee, loopen over vei- boden groud, 4 boete of 3 dagen hecht. J. S. te Alkmaar, cLronkenschap en. opgeveu van em valschm naam, 2 en 12 bcete of v 1 en 6 dagen hecht. G. H. en A M. te Bergen, overtreding Ar- beidswet, de le 6 boete of 6 dagen hecht de 2e 12 boete of 6 dagen hecht J. S. m P. J. te Alkmaar, drankenschap, ieder 2 boete of 1 dag hecht. QT.te Schermerhorn, E. W. H. en S. N. te Alkmaar, straatschenderij, de le 15 boete oi 15 dagen hecht, de 2e m 3e ieder 3 boete of 1 week tuchtschool. J. K., J. J. G, A. V. m P. W. te Bergen, J. G, T. Ai v. d. M., G. G S, J. D. M E. E. K., C. B., A. R. m J. M. P. te Alkmaar, nachtrumoer verwekken, de le, 2e, 3e m 4e ieder 3 boete of 2 dagen hecht, de 5e m 8e ieder 0.50 boete of 1 week tuchtschool, de 6e, 7e, 9e, lOe, lie, 12e m 13e ieder terug- gave aan de ouders, zonder toepassing van eenige straf. S. V. te Oudorp, J. N. K. te Beemster, R. M en'H. M. te Akersloot, J. N>. N- te Wim kel, T. v. d. V. te Koedijk, P. V. en P. J. te Noordscharwoude, J. K. te Alkmaar, overtre ding rijwielreglement, ieder 4 boete of 4 da gen hecht J. P., R. K., J. B. V, C. G., J. Th. M^ A. S., B. M., C O. C m K. R. te Alk maar, P. K. te Zuidscharwoude, C. A. te Ber gen, C. B. te Oudorp, A. HL te Heiloo, J. K- te St. Pancras, J. P. B. te Castricum, overtre ding politieveroTdening, de le 2 boete of 1 week tuchtschool, de 2e en 1 le ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e teruggave aan de ouders, zonder toepassing van straf, de 4e, 5e, 6e, 9e, lOe, 12e m 13e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 7e 5 boete of 3 dagen hecht., de 8e 1,50 boete oi ldag hecht, de 14e en 15e ieder 6 boete of 3 dagen hecht, de 16e W boete of 5 dagen hecht. STOGMVAiARTLIJ'NEN. S7V. MIJ. NEDERLAND. Bawean, v. Chili ra. La Pallice, vertr. 22 Maart v. de Aizoren. Grotius arr. 23 Maart v. A'dam te Baitavia. Kriakaitau (thuisr.) vertr. 23 Maart v. Mal ta. Lomibok (thuisr.) arr. 23 Maart te Havre. Prinses Juliana (thuisr.) vertr. 22 Maart v. Port Said. Radja (thuisr.) arr. 24 Maart te Marseille. Borneo vertr. 24 Maart v A'dam n. Java. KON. NED. STB. MIJ. Hector vertr. 24 Maart v. A'dlam n. Ham burg. Orpheus arr. 23 Maart v. Geuta te Barcelo na. Stella vertr. 23 Maart v. Comstamitza n. Gar latz. Zeus vertr. 23 Maart v. Cadix n. Malaga. Berenice arr. 23 Maart v. Passages he Bil bao. Clio arr. 23 Maart v. A'dam te Hamburg. Euterpe vertr. 23 Maart v. Bordeaux n. Am sterdam. Nereus vertr. 23 Maart v. Gothenburg n. A'dam. Nero vertr. 23 Maart v. Kopenhagen n. Am sterdam. KON. WEST-IND. MAILD. Flora vertr. 22 Maart v. New-York n. Port au Prince. Ganymedes vertr. 22 Maart v. Tocopilla n. Guayaquil. Oranje Nassau arr. 24 Maart v. West- IndiC te A'dlam. KON. PAKETV. MIJ. Boutman vertr. 23 Maart v. Brisbane n. Java. HOLL. AMERJKA UJN. Blijdendijk arr. 24 Maart v. Baltimore te New-York. Cardiganshire, v. R'dam n. Seattle, airr. 23 Maart te San Pedro. Dinteldijk, v. Seattle n: Rfdam, arr. 23 Mirt. te San Franqisoo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tofoa vertr. 24 Maart v. R'dam n. Java. Insulinde vertr. 24 Maart v. Batavia in. Rot terdam. Patria vertr. 24 Maart v. R'dam n. Baitavia en was 1 u. 15 in zee. Sdtoebondo (thuisr.) arr. 24 Maart te Suez Djambi (uiitr.) vertr. 23 Maart v. Suez. Tjeriimai (uiir.) vertr. 24 Maart v. Colombo. STY. MIJ. OCEAAN. Ajax arr. 24 Maart v. Java te A'dam. Rhesus arr. 24 Maart v. Shanghai te Am sterdam. Rhexenor, v. Japan n. A'dam, arr. 23 Mrt. te Penarag. Telemachus arr. 25 Maart v. Hongkong te A'dam. HALCYON UJN. Florapark vertr. 24 Maart v. Anitwerpen n. Hamburg. Rozenburg, v. Hamburg n. Koostaniinopel, vertr. 23 Maart v. Gran. HOLL. BR.-INDIi UJN. Andijk (thuisr.) vertr. 24 Maart v. Loraden n. Antwerpen. Koudekeric arr. 24 Maart v. R'dam te Ran- cutta. (thuisr.) vertr. 23 Maart v. Cal- HOLL. WEST-AFRIKA UJN. Minerva arr. 24 Maart v. West-Afrika te ATdam. KON. HOLL. LLOYD. Gelria (uittr.) vertr. 21 Maart t. Las Pal1- mas. HOLL. OOST-AFRIKA UJN. Meliskerk (urtr.) arr. 23 Maart te Port Nla- tal. HOU. OOST-AZIl UJN.' Ouderkerk vertr. 24 Maart v. A'dlam n. O.- Azig, via Lissabora. Roepat vertr. 24 Maart v. R'dam n. Caris- hamn. Oldekerk arr. 24 Mrt. v. Stettin te Hamburg. HOLL. ZUID-AFRJKA UJN. Rietfontein arr. 24 Maart v. Algoabaai te East London.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7