Alkmaarsche Courant DRUKWERK Eindeljjjk weergevonden voor Feestvergaderingen levert spoedig en net N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voeidam e 9, ALKMAAR. HoRderd Vflf so Twlntigste Jaargang, Dinsdag 27 Maart. Fenilleton. lo. n 1923 GE-VONDENi VOORWERPEN. Uiteluitend te bevragen a an het Bureau van politic aan de Langestraat, alleen op weitdagen -tusschen 9 em 1 uuir. (Te vervoe- gen bijl den W ACHTOOMiM AND ANT. Twee schoolschriften, 1 portemionnaie, in- houdende postzegels, 1 broche, 1 stpkje kant 1 zaWe inhouden koekjes, 1 ceintuur (rin- getjes), 1 stuk van eem halsketting met gou- den slot, 1 julk, 1 knipmes, li sdgarenaanste- ker, 1 ketting met hangslot, 1 reticule, in- houdende portamonnaie met eendg geld, 1 jon-gj hondje, twee rijwielsleutels, 1 zak ge- broken kippemvoer, l1 ijsmuta, 1 dop van eem Tulpen, 1 dioosje, infaoudende geld, l1 zdlver- bon, 1 loupe, 1 R. K. Kerkboekje, 1 zak met idem, 1 pak spijkers, 1 vulpenhouder, 1 vul- petfood, 1 paar schoeraem, 1 gele bond, 1' da- tnesfocrat, 1 goudeni. heerenring, li kwitantie, 1 blauw jongcnspak, eenige portemdnnaies met eni zonder innoud, eenige namdschaenen, eenigie bamdem yarn mantels em eenige sileu- tela. Alkmiaar, den) 26stem M aart 19123. De Gommissaris van Politic, C. CHR. WALRAVEN. Stadsnieuws BEDRIJFSAUTOHIOUDERS. Door den Bond van Bedrijfsautohouders was tegen gisteravood in het cate „CentraI" eaa openbare vergadering uitgeschreven, waartoe de houdera van bedrijlfsauto's te Alk- maar en1 omgeving waren uitgenood-igd De opkomst was siecbts klein, alien te zamen waren er slechts dertien belangstelelnden aanwezig, die door den beer J. L. Rauh, se- cretaris van den Bond, werden welkom ge- heeten. Hiji bad meerderem verwacbt, maar, zei biji, „wie het kleine niet eert, is het groote niet weerd". Daarop zette de beer Rauh uiteen1, dat de Bond, in 1921 opgericht door een kleine groep bedrijfsautohoudens, bedoelt bet belang van deze menschen te behartigen. Hieronder val- len wegen, veren, bruggen. enz. enz. en dan natuurlijk de strijd tegen de algemeene nei- ging om de vrachtauto alleen de schuld te geven van) het omtstaam van slechte wegen en wat dies meer zij. Spr. legde er den nadruk op, dat de vrachtauto geen pleizier-auto is en alleen bedoelt de bednj-feonkosten maar hene- den te drukken. De vrachtauto, zei spr., is on- misbaar in het bedrijf en daarmee een natio- naal belang. Hiema wijdde spr. uit over het interne van den Bond en zijn orgaan, waarin elk lid gra tis advies lean bekomen op technisch gebied en op het recht voorzoover op de auto van toepassimg. Verder memoreerde spr., hoe de Bond met de NIV. Aoetylenareen overeenkomst bad gesloten voor Ironing op de door de le- den gebruikte benzine. Dat deze korting nog al iets bedraagt, maakte spr. met tijfere diu- delijk, 45 cent per 100 kilo benzine. Hierdoor tost eigenlijlk het lidmaatschap van den Bond niets, kan het zelfs nog vooraeel brengen Een ander voordeel, dat de Bond voor zij- ne leden heeft hmnen verkrijgen, is gelegen in de assurantiepolis, door den Bond ontwor- pen en waarin zijn venneden verschillende touten van polissen van allerlei' maatschap- pijem. Op die door den1 Bond voorgestelae voorwaarden is ten slotte een1 Engelsche ver- zekeringmaaitschappijl ingegaan, waarvan het resultaat is, dat de leden van den Bond min- stens 15'pCt. minder aan assurantie hebbeni te betalen dan bij andere maatschappijen. Nu heeft de Bond nog allerlei dingen op het oog, die den leden onmiddellijk voordee! zullen hezorgen. Men denkt n.l. 2dch bezig te houden met olie, bamden, enz. Hiema zette spr. uiteen, dat de Bond op het oogenblik tien districten telt. Vanaf 1 Jan. 1.1. is het secretariaat geopend en mu wordt er met kracht aan uitbreiding gewerkt, zoo- dat hi| nu reeds 360 leden heeft (op 1 Jan. 194). Alleen als deze bloei aanhoudt. is nog veel meer te bereiken voor de leden. Hlet groo te doel is het ophefien van verkeersobstakelg. Vervolgens besprak de heer Rauh de con- tribaxtie, die van 15 tot 75 per jaar loopt, al naar de grootte van het bedrijf (men be- paalt zelf of men onder klein-, middel-groot- of groot bedrijlf gerangschikt wil worden). Spr. meende, dat ^n district voor geheel R-Holland te groot is, het doel is daarom van Alkmaar en omstreken ook een district te maken. Op het oogenblik zijln er hier ter stede twee leden. Alleen als de "bedrijtfsauto- howders vrij algemeen als lid toetreden, is lets te bereiken op het gebied van Yerbeteiing van wegen enz. Wat de eenling niet gedaan kan krijgen, lukt wel aan een grooten bond. Ter illustratie faiervam vertelde spr. van Uit bet Emgelsch van Adeline Sergeant 34) Zij zaten dus met de armen om elkander keen en de wangen niet heelemaal droog, toen een onverwacht kloppen aan de dieur gevOlgd werd dloor het bininenkomeiv van de tamelijk vuile dienstbode met de woorden „Mijnheer X>ldlen"; en dadefijk daarop kwam de verwachte corn in de kamer. Sydiney herinnerdle zich bem flauw, eni hij was zeer verschillend van haar herinneriinig aan hem. John Holden was zwaarder, bree der, gewichtiger gewoiden in de latere jaren. Zijn gelaat was nogal rood, en hiji had een ondeiiian. Maar er lag geen uitdrukking van vroolijkheid en goedhartigheid op die gewoon- lijk samengaan met dikte; zijn aniderlip was onaangenaaml zijn donkere wienkbrauwen la- gen dreigend ooven zijin ocherpe, grijze oogen. Zijn jas was van het gflanzemdste" laken, en droeg een prachtigen gouden ketting en aan zijn pink een zeer kostbaren zegdring: hij had een zeer welgestdd maar met heel aantrekkelijk voonkamen. Misschien was hij in werkdijkheid minder vreeselijk dan hij er uitzag; maar in ieder geval keek Sydney met benepen hart naar zijn kaal rood geziicht en ware wenkbrauwen en ze vroeg zich af of Jwk tech misschien geen gdijk had gehiad. «Jij bleat Sydney, niet waar?" za hqi tot een vobeteripg aan het pent te Nijmegen, waarom door anderen reeds lang te voren. was verzocht zonder eenig resultaat. Op aandringen van den Bond, die een plan tot verbetering aangaf, kwam deze tot stand Spr. verzette zich tegen de dikwijls geuite bewering, dat de vrachtauto's alleen- at we- geni vernielen, hij geloofde dat een dergelijke auto heusch niet zoo veel meer kwaad doet aan de wegen dan een zwaar beladen wagen, door een paard getrokken. Wij moeten zien gedaan te krijgen, zei spr:, niet dat de vracht auto's worden verboden, maar dat breede we gen worden aangelegd, geschikt voor, vracht- autoverkeer en dat maaitregelen worden ge- troffen omtrent de te rijden snelheid. Spr. zette uiteen dat 66n maximum-snelheid voor alle soorten auto's onzin is. Duidelijke bepa- lingen dienaangaande dienen gemaakt te wordeap opdat het rijden met auto's practisch niet onmogelijk zal zijn. Van verkeerd wer- kende bepalingen in dezen gaf spr. eenige voorbeelden. De nieuiwe rijwielwet zal allerlei gunstige bepalingen bevatten. Een der hooMbestuur- ders van den Bond is lid van de beide staats- commissies, (he zijn ingesteld om verschillen de vraagpuniten) inzake wegen, hunne belas- ting enz. te onderzoeken. Nla deze uiteenzettingen was gelegenheid tot het opgeven als lid, waarbij zich alleriei gesprekken ontwikkelden over auto's en we- gen- IDe Friesche brug vormde daarbij o.a. een onderwerp. Verschillende leden waren het er over eens, dat de Vlotbrug, waarlangs straks door de vemieuwing van ae Friesche brug tii- delijk alle verkeer zal moeten worden geleid, daartegen niet bestand zal blijken en dat andere voorzieningen dienen te worden ge- troffen. De heer Rauh, die binnen eenige da- gen voor andere wegenbelangen op auai&ntie zal gaan biji den minister van waterstaat, ver- klaarde zich bereid ook deze kwestie ter spra- ke te brengem. Uit de besprekingen bleek, dat de aanwezi- gen alien vooratanders waren van het vor- men van een district voor AlkmaarHoorn en Omstreken. Waar zich ter vergadeflng zeven leden opgaven en te Hoorn ook zes zijn, heeft dit meuw te vonnen district thans 45 leden. Aan1 het slot der vergadering werd een dis trict Alkmaar en Omstreken gevormd, waar- voor als voorloopige bestuursleden worden aangewezen de hecren S. Krom, J. Hoed en jTMei Over 4 h 5 wefcen zal een tweede vergade ring worden gehouden. ProTinciaal Nieuws UIT KOEDfJK. 'De raad vergaderde Maandagmiddag ten 2 ure voltallig. De voorzitter opcode de vergadering met het uitsprekeni van den wensch, dat de be- raadslagingeni zullen strekken tot een juiste behartigen van die belangen van de gemeente. DC verordeniegeni betrekking hebbende op die uitvoering van de vleeschkeuringsiwet wa ren door Ged. Statenl goedgekeurd De aanvulling van de instructie der ge- meenite-ontvangers werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. namens Koedijk hun goedkeuring haddieni geheaht aan het bijdragen in die voorloopige kostenweg Oudkarspel'^Koedijk. Deze voorloopige kos- ten te diagen door een 10-tal gemeeniteni be- dragen een 400. 'De heer Hiart vroeg inliohtingen over de stand van zafcen in deze. Spr. oordeelde den weg zeer in het belang van de gemeente, doch zou de weg met het oog op Bergeni het liefst wat zuideuiiker, willen. IDe voorzitter deelde mede dat eem commisr sie bij Ged. Staten was geweesb die de com- misaie hijzondere steum toezegde. Men- zal wel gebonden worden aan de inzichten van den ingenieur van de Prov. Waterstaat. 'De heer Vissar zeide dat het niet zuidellj- iker kan met het oog op de Diepsmeer. De heer-de Geus had begrepenL dat de Diepsmeer er buiten zou blijvem. Het ophef- fen van het isolement Van de Diepsmeer is er ten slotte buiten gebleven. Spr. toonde dit nader aan. Ook met de belangen van Oud karspel en' N.-Scharwoude moest worden ge- rekend. De voorzitter zeide nog, dat voorloopig a! op teekening staat zooals Ged. Staten het wenscheni, bahoudens enkele gewensohte wij- zigingen. Van B. en W. van St. Pancras was be- richt ingekomen dat zij geen prijis stellen op een oncrerhoud over de ovemame van het zuidelijk deel. Van den minister was bericht ingekomen, dat hiji in principe zich met de steunregel ing van Koedijk aan de werkloozen van 18 Febr. tot 31 Maart 1923 kan vereenigen. Omtrent het te verstrekken1 percentage wordt advies ingeiwonnen bij Ged. Staten. De toeslag zal voor gehuwden 6 bedrageni plus 0 50l»per hiaar, nogal mora en hrommig, vonid zij. „'En jij bait John. Ik heb je geen van beidien meer gezien sedert jelui kinderen waart." Hij gaf hun ieder een hand, eni knikte, maar maakte geen aanstalten om zijn nicht te kus- sen, ofschoon hij haar opHettend aankeek. Zij beefde even' onder dice schierpen blik. „Ik hoop, diat ik niet verkeerd gedaan heb met u te sdirijven „oom", zdde zij. ,,Het was erg moeilijk voor me te weten wat ik doen moest, en nik meende, dat u mij beter zoudt kimnen raden dan jemamid andera." „Dat is wel mogelijk", zei mijnheer Hloldeni diroogjes. Hij; keek de kamer rand, en ging toen op het haardkleedje staan, met zijn hand' den armstoel afwiizende, den Jack hem aambood. „Een koude dag, hfe? Je had groot gelijk, Sydney: ofschoon ik wel ver- wonderd ben" en mij keek Jack scherp aan „dat het'aan jou gelatem werd om te schrijven. Gewoonlijk neemt een brocr zulke dingen op zich." „Sydney schreef. zonder mij er in te ken- nen", zei Jack driitig. „Ja", zei het meisje opgewonden. „Jadc is zoo goed en1 hnlpvaardig hij wilde dies voor me dioen, oom John: maar dat kan ik niet dat kan ik heusch niet; em ik dacbt, dat als u me wat helipen wilde, ik mij zelf onafhankelijjk kon maken en hem niet tot Ihst zou zijln." „Dat is keel goed gevoeld", zei John Hol den koel; ,.maar voordat je je eigem plannen gaat verteUen, zou ik graag. als je er niet tegen hebt eem paar wagen aoen." gezinslid tot een maximum van 6 peranneo eni voor on gehuwden 5. IDe raad was imaniem van meening dat Koedijk de regeling van den minister had te aanvaardem. De voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten een afwijzende bealissing haddeni gc- nomen op het verzoek voor de veendierijl met het oog op de ^erkloosheidsvwrriening sub- sddie te verleenien. Ged. Staten hadlden zich ten onrechte op het standpunt gesteld dat hlet hier een veen- bedrijf bettrof. In overteg met St. Pancras hadden B. en W. Ged. Staten verzocht hier- over alsnog gehoord te worden, omdat uit die notulen ten voile kon blijken dat Koedijk het bedrijlf uitsluitend met het oog op de werkloosheidsvoorziening was aangevangen. De raad deelde volkomen de zienawijze van B. en W. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat 'bet besiluit tot terugbetaling van belas- ting over 1922 niet werd goedgekeurd, omdat niet vast 8ttond dat over. 1923 de belastingen geheel zouden binnen komen. De wethoudere wilden niets andiers dan een ter goeder trouiw gemnakte fout goed maken. De voorzitter was overtuigd dat er niets aan te veranderen zou zijn. De heer v. d. Woude wilde voortaan zeer voorzichtig zijn met het vasfstellen van- het verhoudingsdjfer. IDe voorzitter wees er op diat het venschil meer ontstaan is doordat voor het ecru door bet Rijk is geind. Biji het Rijk heeft men meer met 'bet verstand dan met het gevoel gewerkt, zooals eem gemeenteraad deed. De verscbillen zijn in tal van gemeenten naar voren gekomen. Die heer H art oordeelde, dat een pi a ate als Koedijk weer rnoet hebben, het gemiddel- de van drie jaar. De gemeente loopt steeds vast. In de tuinbouw kan men geen reserve maken. Spr. begxijipt daarom het standpunt van Ged. Staten en is van meening dat de platte- landsgemeenten er voor moeten ijveren weer de driejaarlijiksche regeling te krijigen. De voorzitter vond daarvoor veel te zeg- Sen en hoopte dat de vereeniging van Ned. lemeenten in deze op wetswijziging zal aan dringen. De heer Hart wilde het initiatief nemien tot een adresbeweging in deze. Spr. wilde terug tot de regeling van de oude gemeentewet. Weth. Visser stelde voor de zaak eerst ter sprake te brengien in de vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 'De heer de Geus betoogde, dat het gevolg hdervan zal zijn dat mem dan nog eens naar het hooge wisselvallige inkomen moest be talen. De heer Venduiin waarscbuwde tegen af- dwalen. Spr. wilde tegen het verzoek van Ged. Staten wel in boogar beroep gaan. Spr. vroeg of er bij den voorzitter geen grens be- stona. De voorzitter vomid dit als stelsel onto©- faatbaar. De heer Verduin wees er op, dat vele in de gemeente wrevelig gestemd zijn. Spr. had gehoopt, dat de voorzitter veranderd was ge- worden. De voorzitter had ook voor de belangen van de niet-tuimbouwers te waken. Er zijn 210 tuinbouwera, maar er zijn ook 300 an deren aangeslagem. De heer v. d. Woude: Wij willen olechts minder betalen. wat wij te veel hebben be- taald. De voorzitter: Hlet inkomen is er tocb ge- weest. Wij -hebben ten onrechte de crisis- schiulden maar l'aten loopen. De heer v. d. Woude: Het is eehter de vraag wie tekort heeft betaald. De heer Verduin had van Ged. Staten een andere houding verwacht. De voorzitter: De medaille heeft ook een keerzijde. Wij mochten 2 jaar doen over een nadeelig saldo van 11000. Wij wisten toeni niet dat het tuinbauwbedrijf zonder in komen zou raken. De crisisschuldeni Imogen niet alleen door onze nakomeliingeni worden opgebracht. De veenderij bracht 61500 veh- lues. Wij mogen daaraan niet alleen onze na- komelingen bindlen. Qnze crisisschulid is nc^ niet geheel van de baan. Hier gold' het toch de heffing van een recbtmatig opgegeven inkomen. De heer Mulder was het daarmede niet eens. Het was een inkomen diat kunstmatig is opgepomipt. De voorzitter: Maar voor ieder aangegla- giene is een geregeld reclamerecht. De heer Mulder: De commissie heeft er te veel uitgepompt. Niet ieder houdt bock. De heer de 'Geus betoogdie dat er tiemtal- len zijln die het niet kunneh betalen. Er zijn verscheidenen die een voorscbot met garan- tie van de provincie krijlgeni, omdat ze o.m. een f 400 bdasting moeten betaleni. In 1922 hadden de tuinders die in 1921 eenl goed In komen hadden, verlies. Spr. gelooft niet dat „Heel goed, oom." „Je vader stierf, geloof ik, den 4den en werd den lOden begraveh? Dit zijn de juiste data, meen ik. Vandaag is het de 15de. Waar om heb je me niet vroeger geschrevenl?" Sydney zette haar oogen wijd oped bij die vraag. „waarom ik niet vroeger schreef oom John?" zeide ze, terwijl zij voelde zich aan een onbeleefdbeid schuldig te maken, door zijn woorden met verbazing te herhalen. Ik had niets om over te schrij'ven." „Ja, je bad me dadelijk moeten schrijvqj; om me je vadere dood te mdlden, lieve", zei John Holden met emst, maar zonder scherp- te in zijn toon-. ,,Als je dat gedaan had zou ik in tijds naar Louden zijln gekomenl, om hem naar het graf te volgenl; terwijl je me pas vier dagen na die begrafenis zijn dood meldt. Ik vermioed, dat je me niet schreef, voordat je iets van me wilde. Maar het was de plicVt van je broer, en ook van jou, het mij te laten weten." IDe twee jonigeliedien ketoem elkander aan en bogem toen net hoofd. „Neem het ons niet ifcwalijk, oom" zei Sydney, zich het eerst beretellend, zooals een vnouw gewoonlijk doet, ,Jk zie nu in, dat we haddlert moeten- schrijiven. Maar we heb ben u in de latere jaren- zoo weimig gezien ik dacht, diat het u misschien niet kon sche- len, ze hooren .,En je vader en ik waren geen groote vrLerrien, dat bedoel je, niet waar? tm. mhn- I heer Holden weer met aehanpea blik .Met Ged. Staten daaraan niet hebben gedadrt. Dfi voorzitter wees er nog op^ dat de welt geen vermindering van bdasting, maar slechts teruggaaf van belasting kent. De heer Hart betoogde, dat de voorzitter te sterk vasthoudt aan de financiede belangen van de gemeente. Wij: zitten nog te piekeren over het napostje van den ouden raad, de cri- sisschuld. Spr. heeft daaraan niet mede ge daan cn heeft medelijden met de menschen die nu de dupe worden. De raadsleden die nu uit hun vd springen, hadden toen de crisisschuld moeten aflossen. De raad deed het toen niet, hoewd Ged. Staten waarachuwden. Spr. be- gTijpt daarom Ged. Staten. De voorzitter wees den heer Hart er op, dat hij, wanneer hij niet medewerkte de schuld af te lossen, doet wat hij in anderen laakt. Wij kunnen niet steeds opschuiven. De heer Hart: Wij zullen dit toch moeten. Wij moeten ook het volgend jaar hdpen. De heer Visser wees den heer Hart er op, dat 1919 voor den tuinbouw ook een slecnt jaar was. Het was de heer Hart die er toen ook aan medewerkte om de 11000 te ver- schuiven. De heer HartWij zater er toen al diep In. Ten slotte werd tot stemming overgegaan en met algemeene stemmen braloten tegen Ged. Staten bij de Kroon in beroep te gaan en tot de vereeniging van Nederlandsche Ge meenten een verzoek te rich ten, onder de oogen te zien of een actie voor dan oodm toe- stand1 geweftscht was. (Wordt vetYoIgS.) UIT SOHERM'ERHORN. De kiezerslijst voor het aar 1923^-1924 voor deze gemeente bevat de namen van 578 stemgerechtigden ter verkiezing van de Twee de Kamer, 577 voor Provinciate Staten -en 552 voor -Gemeenteraadsverkieziiig. UIT AKERSUOOT. De heer K. Mieijne sedert 18 j aren lid van den Raad dezer gemeente, heeft in een verga dering der R. K. Kiesvereeni-ging te fcennen gegeven dat hij met de as. verkiezingen geen Candidatuur meer zal aanvaarden. Maand-agmorgen 10 uur had ten raadhuf- ze de aanbesteding plaats van het bouwen van een- brandspuithuis en het afbreken van het oude raadfruis. De navolgende inschrij- vingen waren ingekomen van H. Nlederveen 1170; P. Velzeboer 1125; N. Blokker 1032Gebr. J. en W. Kroon 980 en T. Groot 890. Aan de laatste -is het werk door B. en W. gegund. (De stemmng voor den -Gemeenteraad is door Burgemeester en Wethoudera bepaald op Woensdag 16 Mlei a.s. 'Hlet cate „De Hoop-* van den heer C Scboon, is omderhandsch verirocht aan den heer S. Jonker te Nieuwe Nledoip, en het cate aan het Schouw van den heer G. P. Mas- sink is verkocht aan den heer F. P. Stammes te Heemskerk. UIT HOORN. 6 Thans kan reeds gezegd worden, dat 7 van de zitting hebbende raadsleden door an deren vervangen zullen worden, n L miej. Sun- denmann (neutr.) en de heeren Schermer (r.-k), Batema (a.-r.), Wilson (neutr.), Hidma (s.-d.), Pijper (v.-b.) en Spaander (v.-b.) De anti-rev. candidatenlijst luidt: 1. L. Ver- beek, 2. D. Hanns, 3. A. Posthuma, 4. Van Gorcum, 5. P. Steenblolc, K. K. de Oraaf, 7. A. Compas- De christelijk-historischen; zullen uitkomen met 1. A. Weyling, 2. J. Karsseu, 3. J. Dek- ker. Urr OTERLEEK. Qemeenteraadsverkuzlng. Door de afd. dier S. D.' A. P. alnier zullen de volgende namen van peraonen in opgege ven volgorde op de Gainididatenlijst worden geplaatst: R. H. Witteveen, O. de Jong, mevr. F. Wit- teveenTerpstra, P. Klomp en J. Koilk. Het keikorgdl dier Doopsgezinde ge meente te de Krai bij Kolhorn is door het bestuur dier Herv. Gem. alhier aangckocht, om het thans in gebruik zijnde harmonium te vervangen. UIT BERGEN. De Zaterdagi en Zondag vanwege de R - K. Kiesvereenigingn1 ,;Dr. Schaepman" al hier, gehouden stemmmgn voor de groslijst en ten behoeve der a.s. verkiezing voor den gemeenteraad, had het volgende resultaat: J. Apeldoom 3814 punten, M. Bailtua 3045 p., H. Blank 233u p., J. Qldlenburg 2038 p., C. J. de Wit 2006 p, J. L. Martin 1873 p.. Th. Sluijter 1670 p., Th. Vink 1396 p., J -N. de Kouing 1347 p., N. C. A. Fran- kenmolen 1078 p., J. Schuit 1049 p., J. M. L. C. Zeegera 917 p., K. van Duin n745 p., en M. C. -Dingerdis 675 p. Door 472 leden der kiesvereeniging werd- aan de stemming deelgenomen, terwijl 37 stembil-jetten van onwaarde moesten warden verklaard. Daar 10 candidaten zullen warden gesteld, dit alles had je er toch aan moeten denken, dat je moeder m^'to eenige zuster was, en je had me zoo gamy mogelijk moeten schrijven. Je moeder was een goede vrouw; ze was miT dieibaar." En toen ging mijnheer Holden in den grooten aimkoel zitten^ zijn wenkbrauwen- werden glad, en Sydney, die hem ter siuiks aankeek, vond, dat hiji „oprecht" was en dat ze toch wel een beetje van hem hield. „En waar zijn de anderen?" vroeg haar oom- daarop. „H©e kom-t het, dat jelui beiden maar hier zijt een jon gen eni een meisje om alles te regelen?" „Er is niet veel te regelenP, zei Sydney met een lachje, dat niet vroolijk klonk. „Ik ben- bijna eenl en twin-tig, mijn-heer, ze- ker oud genoeg om voor mijn zuster te zor- gen", zed Jack, zijn hoofd achterover wer- pend. Waarop mijnheer Holden alleen even giimlacbte en zijln vraag herh-aalde. „Waar zijn de anderenl? Jelui waart met je zessen." „Alick en Willie zijn in Australia", zei Sydney. ,^ij hebben een schapenfokberij, en ik geloof? dat het hun heel goed- gaat, oom john. Alice is in Indie getrouwd1, zooals u misschien weet; en Mary is naar de Kaap als onderwijzeres, eni ze is daar gefengageerd geraakt, ik denk dus niet, dat ze in jaren te rug zal komen. Jack en ik zijln de eenigeni, die in Engeland zijn, en de ziekte van onzen armen vader was zoo plotseling, dat we geen tijd hadlden om plannen te mdoen." wMaar je sags in je brief, dat je nu eea Oaze prQzen zQa niet hooper dan die van andere drukkerUen. zullen de laatste vier candidaten niet op de lijst worden geplaatst. B. S. I speelde met een drietal imival- lers Zondag te Uitgeest haar laaitsten compe- titieweclstrijd tegen V. V. U. I en verloor met 1—0. Geel-Zwart II won te Limmen van L. V. V. II met 50 en werd door deze overwinnimg kampioen in hare afdeelimg. „De Kennemers I1" wist te Alkmaar van K. V. K. V. Ill den laaitsten korfbalwedsfcrijd in da competitie te winnen met 31 en is riiaria riipfiniHiipHi kampioen van de affiaaliirug 2 B. van den N. H. K. B. Burgemeester A. Peereboom te Ilpendam bericth ons, dat hij, in tegenstelling met het- geen ons was medegedeeld, er niet aan ge- dacht heeft als burgemester van Bergen te sollldteeren, Omdat ook hij overtuigd is, dat in de gegeven omstandigheden de zoon van den tegenwoord-igen burgemeester, Mr. H. D. A. van Reenen, de aangewezen persoon zal zijn en daarmede ook het best de belangen der gemeente zullen zijn gediend. UIT DRIEHUIZEN. Het was JJ. Zaterdag een genotvolle avond die door de vereeniging „het Lentebloempje'' werd gegeven, voornameujk voor wat betreft de zangnummera der kinderen onder leiding van de oude schooljuffrouw mej. Schroevers- de Ruitei-, van Egmond aan zee. Ook was het aangeu-aam om de voordrachten te hooren van de heeren aBaas en Koster, die er wel slag van hebben de aanwezigen aan het lachen te brengea UIT T. PANCRAS. Tot Hoofdingeland van het Ambacht van West-Friesland is gekozen de heer J. Kroo- nenburg, burgemeester dezer gemeente. De levering van witte en bruine aardap- hnanden voor rekening van leden von „De uinbouw" is gegund aan den heer A. van Dalmen te Hoorn. -Benoemd tot heemraad van Geestmeram bacht de heer P. Goot-jes, hoofdingeland van dit ambacht urr hoorn. Een solo-kwartet voor kerkgezang uit Leip zig is gisteravond met een 12-tal liederen in de Groote Kerk opgetreden, waarvan de ba ton kwamen ten behoeve van de Ziekenverple- gmg „De Villa", alhier. Eea gi'oot aan tal belangstellenden luister- de met gespannea aandacht naar deze gewijde zang, verdeeld' in vier afdeelingen: 1. Das alte Kirchenlied; 2. Der Choral der Reformation; 3. Das Nachreformatorische Volkslied; 4. Der neuzcitliche Tonsatz. Op initiatief van het College van Commis- snrissen werd na No. 6 onder het publtek een collccte gehouden, waarvan de opbnngst ter benchikkmg van het kwartet werd gesteld. iHbewel we gaame aan meer bevoegden de beoordeeling van dit gewijde concert overla- ten, willen we hier toch getuigqn, dat de wonderschoone zang op ons een machtigca indruk heeft gemaakt. Het ziekenfonds „Westfriesland" heeft wider leiding van den heer Kloppenburg een Het aantal leden bedlroeg op 31 December 1922: 11201 volwassenen en 7643 kinderen. De financieele toestand der vereeniging bleek zeer gunstig: de dntvangsten bedroegen 6400 meer dan het vorige jaar. In verbmid hiermede werd de contributie voor Hoorn met ingang van 1 April a.s. verlaagd van- 22 op 21 cent. Plannen zijn aanhangig gemaakt, om met heeren tamdartsen een regeling te treffen voor behandeling der leden, terwijl aan het Stads- Ziekenhuis werd geinfonneerd naar de kos- ten van Rdn tgen behandeling voor fondsoa- tienten. Tot bestuuralid werd herkozen de heer Nooder, terwijl tot leden van de financieele commissie werden gekozen de heeren Dr. Ro meijn te Westwoud, Taveme te Hoorn en Brouwer te Abbekerk. De Tooneelvereeniging ,JTofdijk", wel- ke een uitstekend- geslaagde opvoering van „Roeping" heeft gegeven, waarvan de baton kwamen ten goede van de Ziekenverpleging Pe Tu plan bebt?" »J'a> dat heb ik ook, als u zoo goed wilt zijn, miji te -helpen, oom." Toen deed Jack, die biji den; schoorsteen- mantel gestaan had- een sta-p vooruit op het ihaardkleed en sprak. Zijn gelaat was bleek en zijn oogen schitterden; zijn handenl wa ren tot vuisten gebald, en Sydney vond, dat hij er „fcranig" uitzag. Zijl had willen we ten, wat zijln oom van ihiemi vond, maar op mijnheer Hold-en's groot, onbeweeglijk ge- zicht was met van zijln gevoelens te lezen, „Ik moet spreken", zei Jack. „Ik had u moeten schrijven, mijnheer, zoo iemand het deed. Ik wist er tot vanmiddag niets van, dat mijn zuster u geschreven had. Ik weet niet wat haar plan is. Ik weet niet, wel-ke dertkbeelden zij zich in het hoofd -heeft go* h-aald iets over onafihanktliijkheid en voor zich- zelf weaken, geloof ik. Maar wat ik wilde zeggen is, dat, als ziji u gevr^agd heeft ons te nelpem, mijnheer, zijl eenl groote fout begaan heeft. Als ziji ,u deni indrhk ge geven neeft, dat ik niet voor haar weaken- kan of wil, vergist u zich, em zij vergisit zich1 ook. Ik heb geen- heel groot inkomen, maar zij- kan de helft er van krijgen, en het is niet noodig, dat zij ieis voor zich doet, zoo lang ik haar en miji zelf kan onderhouden." „Waar weak je?" vroeg mijnheer Holden, kortaf. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5