A.J.Ps EIERPUQDING DE FIJNE PAA8CHPUDDIN6. Het belang van het vreemdellngenverbeer Uit de Fere Ingezenden itukken De weesbaiskwestie. M-arfctberieM#!! met vruchten. „De Villa' 'alhier, kon na aftrek van onkosten 800 afdragen. Ongetwijfeld een schitterend succes. Alhier gaan geruchten, dat de Rijikswerk- inrichting zou worden opgeheven. We hebben echter nergens bevestiging van dit bericht kunnen krijgen. De sergeant-majoor-adm. J. Steile, tidt de- ze gemeente, wordt geplaatst bij' deni Vrij- wilLigen Landstorm te s-Gravenihage. UIT OUDORP. Ned. Herv. Kerk. Ooede Vrijdag, 's avonds 7 uur, bedieoing van het Heilig Avondmaai. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond had de tweede ouderavond plaats in een der schooUokalen. Er was een bevredigende belangstelling. De kinderen der hoogste klasse en van het vervolgonderwijs zongen enkele liederen en de projectielan taara gaf een aantal plaatjes van vei-schillende Noordpool-expedities. Daarna werd gelegenheid gegeven de hand- werken en de schrijf- en teekenschnften te be- studeeren, waarvan met aandacht gebruik gemaakt werd. Het hoofd der school dankte voor de be langstelling. De Gymnastiekvereeniging „Hercules" behaaldc op de wedstrijden in vrije- en orde- oefeningen, te Purmerend gehouden, den len prijs, cen zilveren lauwerkrans. Aan den wedstrijd werd deelgeoomen door de heeren P. v. Dam, A. Ootjers, G. Bakker, F. Q. Nol, G. v. Dort en J. v. Dort. Door de katholieke kiesvereenigfag is de volgende candidatenlijst vastgesteld': 1. P. Groen (aftr.), 2. B. Bommer, 3. J. Braminer, 4. P. Appel, 5. C. Duijves Pz., 6. Kl. Bruijn Az., 7. T. Bruin Dz. Nu blijkt, dat op de kaitholieke lijst de heer de Groot niet opinieuw voorkooit, zullen minstens drie van de thans zitting .hebbende leden uit de raadszaal verdwijnen: de heeren de Groot en van Exter, die geen nieuwe can- didatuur ambieerden en de heer Schrieken, die bedankt heeft als lid van den Vrijz.-Dem. Bond en dus niet opnieuw candidaat gesteld kon worden. VREEMDE VONDST TE VENHUIZEN. Te Venhuizeni (de Streek) zajn bij' het uit- graven van eeni darn twee stukkeni been go- vondeni van enorme groot te. Het eene met een afflicting van ongeveer 80 bij1 50 c.M.. vertoonde een buitengewoon grooten gewichtsknobbel. UIT ZUIDUSCHARWOUDE. De Co6p. Boerenleenbank II hield fa het lo- kaal van den' heer R. Smit, alhier, eene leden- vergadering. Tegenwoordig 51 leden. De voorzitter. de heer C. de Boer Cz. heet de aanwezigen nar- telijk welkomi en met den wensch, dat de he- denavond te houden besprekingen zakelijk mogen zijn, wat zeker in net belang van on- ze bank is, werd de vergaderfag voor ge- opend verklaard. Door den kassier als secre- taris werden de notulen der vorige vergade- ring gelezen, welke daarna werden' goedge- keurd. Uit het jaarverslag, door dezen voor- gelezen, blijkt, dat de bank nog steeds in bloei toeneemt, eni fa het register 96 leden zijn fageschreven; dat fa de vergadering door be stuur en raad van toezicht fa den regel op den bepaalden tijd gehouden, bij; alien voor- zat de belangen van de bank te behartigen, en' bij verschiil van fazicht soms, de goede verstandhouding nimmer verstoord werd. De heeren C. A. Berkhouwer en C. Wagenaar Cz., aangewezen omi de boeken te coutrolee- ren met de uittreksels, werd bij mondc van den laatsten verklaard, dat alles in orde be- vonden was. Door den voorzitter werden deze heeren hiervoor dank gezegd. De rekening-balams wijst de volgende uit- komsten aan, ontvangsten en uitgaven 121640,44, (winst van vorige jaren) 3284,64. Het saldo van dit jaar bedroeg 645,27. De aftredende heeren Jb. de Geus Cz., als bestuurslid, en G. Kooij als lid van den raad van tozicbt, werden' beiden als zoodanig weer met bijna algemeene stemmen gekozen. Ook de kassier werd weer herkozen. Nadat door den voorzitter meegedeeld werd, dat bestuur en raad van toezicht be- sloten hadden van at 1 Jan. j.l. de rente voor spaargelden 4 54 en van voorschotten 5% pet- te doen zijn, en op verzoek van dezen de kas sier het rapport van de gehouden inspectie ten zijne hudze gehouden, voorleest, waaruit blijkt dat deze zeer gunstig voor bestuurde- ren, kassier en bank luidt, en de rondvraag niets opleverde, werd de vergadering met danikzeggfag voor de goede opkomsb door den' voorzitter gesloten. Wii oordeelen het gewenscht om de lezing van den heer van Deventer, directeur van de A.N.V.V. te's Gravenhage de vorige week te Bergen gehouden, meer fa extenso weer te geven. De heer van Deventer toch is bij uit- stek een man, die over dit vraagstuk kan oor dee len. De belanghebbenden bij het Vreemde lfagenverkeer in Alkmaar en omgeving kun nen hun voordeel doen met hetgeoi hij' ge zegd' heeft. Moge het fazicht meer doordringen, dat de bevoraering van het Vreemdelingenvericeer een belang is voor een geheele stredr, ja voor heel ons volk. De heer van Deventer hield dan de volgen- dc rede Het maatschappelijk verschijnsel dat we kortiweg Vreemdelingeniverkeer zullen noemen, is zoo oud als het menschelijk geslacht en wordt reeds vermeld fa het meest eerwaardi- ge boek dat wij kennen. Immers, fa Deutero- nomium siaat geschrevenHeb den vreemde- ling lief en talloos zijn de voorschriften uit vroeger eeuwen, waarm gewezen wordt op den eensten plicht van den landzaat het den vreemdeling zoo aangenaam mogelijk te ma- ken. Het vlijtig beoefenen van dit gawd heefl dan ook niet oagelaten die landen, waar van oudsher deni nvreemdeling het welkom were toegeroepen, groot en machtig, welvarend en beroemd te maken, terwijl daarentegen de Cbineesche mnrur, die tent doel had alle vreemdelfa'gen uit het „Rijk v. h. Midden" te weren, nog steeds als een afschrikwekkend symbool geldt van bekrompen1 en kleingeesti- re politiek, verderfelijk in al Irare gevolgen. Deze en meerdere hinderpalen voor het v.v waren echter voorbestemd hun eigen dood te sterven en met het (weliswaar gedwongen) opheffen van de beperkingen betreffende het toelaten van vreemdelfageni fa Japan, om- streeks de zestiger jaren, kan gezegd worden dat de geheele wereld openstaat voor hoi die de middelen en de lust hebben,, of ook in de gelukkige noodzakeiij'kheid verkeeren, naar- vreemde landen te reizen. Daarbij doet zich het eigenaardigi verschijnsel voor, dat na- tuurlijlke hinderpalen, zooals bijvoorbeeld ge-. duroide vele eeuwen de Alpen genoemd kon- den worden, fa den laatsten tijd ware centra geworden zijta van het V. V. Teredit kon dan ook de Nlorddeutsche Lloyd op haar hoofdgebouw te Bremen het trotsche devies beitelen: Die Welt mein Feld en de' wereldberoemde reisfirma Thos Cook Sons de typische en1 verlokkende reclame doen hoo- ren: „The world is our oyster, we open it or you". Dat de fa zoo vele opzichten noodlottlge wereldoorlog ook deze leuzen tot eene aanflui- ting gemaakt heeft, spreekt wel vanzelf en de jewoners van het gereisterde Europa onder- vinden nog dagelijte den last van pasfonnali* eiten en douane-voorschriften, door angst- vallige regeeringen in kwistige - hoeveelheid over ons werelddeel uitgestrooid. Edoch het „daghet" ook hier, zdjl het dan ook niet direct in „den Oosten". Alvorens verder te gaan zou ik gaarne een delinitie willen geven van de begrippeu vreemdeling en vreemdelfagenverkeer. Dit is allerminst eene onderschat-ting van Uw intel lect, maar eene noodzakelijkheid' teneinde, zooals dat meer het geval is, een duidelijk en beknopte omschriiviiig te geven1 van Remand of iets dat z66 bekend verondersteld wordt -tat we daarover zelfs niet meer nadenken. Als Vreemdeling in het algemeen dan wordt iemand beschouwd, die in eeni bepaalden cring treedt, waartoe hij tot dusver niet be- hoorde. Wie als zood'anig biji eene familie bin- nentreedt, behoeft daarom nog geen vreem deling ife zijln in hetzelfde dorp of dezelfde stad. Maar wel is vreemdeling, Mj die ver- toeft fa een: andere stad, een ander dorp, een andere streek 66k in het eigen land, dan waar hij blijvend gevestigd is. Heeft men het oog op een geheel land, aan is daarin slechts vreemdeling de buiten'l ander. iHet vreemdelingeniverkeer fa modernen zin is een verschijnsel van1 latleren tijd, hetwelk berust op de toenemende behoefte naar uit- spanning en veranderioig van lucht, de steeds meer ontwakende lust om landschaps- en ste- denschootn te leeren kennen, verschi'llend van het eigen' en reeds bekende, doch tevens en vooral ontstaan als gevolg van het zich voort- durend ootwikkelde vericeer tusschen de ver- schillende volkeren', tengevolge van handel, nijverheid en1 ambacht en last not least ten zeerste fa de hand gewerkt door de volma- kfag der vervoermiddelen. (Wordt vervolgd). (Baiten verantwoord* lifkheid van dt Rtdat- ti£. De opname in deze rubriek bewijst geen*- zim, dat de Redactie er mede intterrU). DE AUTONDMIE D1ER GEMEENTTEN. De „Gemeente-Stem" schxijft Wij kunnen het volkomen billijken, dat de Regeering bij de besteding van de door haar te verstrekken gelden medezeggingschap wil hebben door o.s. voorwaarden te stellen om- trent de bepaling van de uit\e betalen loonen bij het werk, waarvoor zij subsidie verleent, al willen wij niet geacht worden instemming te betuigen met het door haar geeischte uur- loon van 20 of 24 cent. Ook kunnen wij billij ken, dat de Regeering tot de gemeente, die subsidie vraagt, zegt, dat deze nog niet tot de uiterste grens van belastingheffing is geko- men en dat zij, wil zij voor subsidie fa aan- morlfinig komen, van hare ingezetenen eerst nog meer belasting moet heffen, daar zij an ders niet gerekend kan worden tot die ge- meenten, die met bet oog op haren financiee- len nood in aanmerking komen voor rijiks- steun. Maar wat wij niet kunnen billijken en waaxdeeren en wat wij zeer beslist fa strijd achten met de gemeentelijke autonomie, is, dat de Regeering daarbij aan de gemeenten den eisch stelt bepaalde belastingen in te voeren of te verhoogen, waardoor feitelijk de Regeering gaat vaststellen welke belastingen in zekere gemeenten zullen worden geheven Nu kan de gemeente wel fier het subsidie met zulke bezwarende voorwaarden weigeren, dodi dan staat zij voor de keuze, 6f het voor- fenomen werk in dezen tijd van werkloos- eid niet uit te voeren 6f alle uitgaven zelve te betalen en de ingezetenen alzoo nog zwaar- der belasten. De Regeering zegt tot de 66ne gemeente: „Gij zult eene straatbelasting favoeren" en tot een andere: „Gij zult mer opcenten op de vermogensbelasting heffen", terwijl het toch zeer wel mogelijk is, dat hei gemeentebestuur om redenen van plaatselijken aard, welke ter plaatse beter dan Den Haag kunnen worden beoordeeld, absoluut tegen straatbelasting is of tegen verhooging der opcenten op de ver mogensbelasting en dan nog maar tiever de plaatselijke inkomstenbelasting wil verhoogen, als zijnde meet in het belang van de betrok- ken gemeente. Ja, zelfs wil ae Regeering blij- kens haar antwoord' aan den heer Schaper nauwigezet doen nagaan, of de gemeente we! alle bronnen van belasting voldoende Heeft „aangeboord", zooals het fa deftigen stijl sinds de laatste paar jaren heet; dus straks fcrijigem we vermoedelijlk voorbeelden dat de Regeering aan de gemeenten gaat opleggen, zij het dan ook zijdelings, le heffing van re- clamebelastfag, van assurantiebelasting, enz. Waarlijk, dat gaat te ver. Ook gaat te ver, dat de gemeenten, die fa ffaandeeL gedrang zitten, gedwongen worden van hare ambtena- ren pensioensbijdragen te gaan heffen, waar de pensioenwet de gemeenten daarin geheel vrij laat en waar het betrokken gemeentebe stuur 1-icver het bedrag, dat het totaal dier bij- dragen zou vertegenwoordigen, op de plaat selijke inkomstenbelasting wil leggen om het te la ten opbrengen door alle ingezetenen en niet door een kfafae groep, n.l. door de ge- meente-ambtenaren, wier taak juist fa behoef- tige gemeenten veelal zwaarder is dan elders. Wij hebben gemeend op deze aanranding der gemeentelijke autonomie de aandacht te moeten vestigea. Mijnheer de Redacteur Mag ik nog een keer een klefa plaatsje fa Uw veelgelezen Mad vragen voor oakier- staande? Ik bad op rnijn zaMijke -vraag aan den heer Zeeman te Stompetoren de vorige week gesteld), een even' zakelijk antwoord verwacht, doch de heer Zeeman zwijgt als een' mof. Mioet ik diaaruit afleidem,n mijnheer Zeeman, dlat U die vraag niet beantwoordem kunt of wilt? Dan was het toch netjes geweest daar even 'kennis van te geven en te zeggien „Ik kan die vraag niet beantwoorden," of „ik wil het niet." Doch een dergelijk stilzwijgen is ■hier m.i. zeer mdsplaa'tst. Ik wil geen mis- bruik maken van de gastvrijheid1 fa dit blad, redien waaromi ik den heer Zeeman een open- baren debatavond aanbiedt, op uur em plaats door hemzelf te bepaien, betreffende ait ge- valletje. Dankendi voor de plaatsruimite, R. H. WITTEVEEN, Oterleek. Geachte Redacteur. Mag ik ook een pl'aatsje fa uw Mad verzoeken, waarvoor dank. Meermalen las ik to uw blad over hooge bedragen voor een' nieuw te bouwen weeshuls enz. enz., maar zou het uitbesteden fa gezin- nem goedkooper uitkomen? Als toch, zooals de bedoelfag van velen, zouden de weezen tegen plm. 10 per week uitbesteed worden, maar daaroaast een door- gangshuis moet blijven bestaan met earn gesa- larieerd peraoneel als opvoeders der te bui9 blij-vende kinderen en die persoon of personen zoo nu en dam als insptcteur of diTecteur, op een salaris van plm. f 3000, hier of daar op onderzoek uitgaam plus reis- eni verblijlfkos- ten, wat is daarover de meening van anders- denkenden? Wat betfeft het exploiteeren of uitbuitec wil ik miji hier fa zachte woorden iets laten ontvallen en wel uit mijn eigen ervaringen: V66r 25 jaren,' geledem betrad ik het mooie groote weeshuis als weesvader en bemerkte al ras, dat door de weesjongens zeer weinig. werd verdiend en thuisgebracht. Jla een tim- mermansknecbtje van 18 jaren, bracht 2,50 per week thuis en n'a eeni miaand verliet die jongeni het weeshuis en ontvtog van dienzelf- den baas toem 16 ct. p. upr, met 'n werirweek van pl.m. 80 uren; was. dit exploiteerenl of niet? U zal misschien er onder zetten, dit zijn geen gezfanen, dit is ook zoo; maar U moet vain rniji er Mj imgelieht worden dat el- 'ke wees 20 pCt. Van zijn verdiend loon als eigendom mocht houden en hum daarvan zak- geld werd verstrekt en de rest op hun spaar- boekje kwam, begrijpe mem nu dat het uitbui- ten was van werkbazen. IHSer eeni einde aan -te maken was mijn eer- site werk eni wat was het gevolg? dat elfce wees begreep dat ik hun voordeel beoogde, maar er werd toem ook door hen' gcijverd en opgepast, zocdat ieder kind zichzelf opvoed- de. Ook las ik van slaan etc. fa gestichten: Och kom, die tijd behoort tot het verleden, ja zelfs v66r 26 jaren'al niet meer. Orde moet er zijn, maar vergeet ook niet, dat nu nog oud-weezem mij bezoeken en zij verklaren een prettig en goed leven als wees gebad te heb ben, eni nu ziji getrouwd zijln) en zelf kinde ren, zij niet kunnen indenken, zij toch fader- tijd (zooals alle kinderen1) weleens ontevre- den waren; ja zelfs het eten en drinken wat zij toen genoteni kunmen zij! miu niet aan hun kinderen geven. Oorzaak om hun degelijk voedsel te geven is evengoed overleg als dat men karakterken- nis moet bezitten omi kinderen op te voeden. Een voorbeeldOm goedkoop uiit te zijn, werd het bruine brood' destijds in de diaoonie 3 maal per week gebakken eni wel schrik niet met zuurdeeg als gist, er werd dan ook 3 van de 7 dagem zuur brood' gegeetem, daar moest ook -tegen gewerkt worden en' na een jaar be- trok ik dagelijlks bet versche brood van Eriks den bakker, maar al was het brood be ter er bleed zooveel geld van over dat elk kind's morgens een halve liter melk kon nut tigen. Ja omr die tijdi is voorbij. Zelf aten* wij miet de kinderen aan tafel mede en kan u wel begrijpen dit ook een be- zufaigingspost is en wat meer zegt de weezen kregen iets goeds onder den neus, daar toch dikwerf en dit is logisch ondeugdelijk voedsel werd teruggezonden. Nbg een voorbeeld: 3 maal op een dag werden groene erwten afge- keurd en de leverancier zeide die erwten ko men nog wel van een regent! De le regenten- vergadering zeide mijnheer de Wit, woorde- lijk „die saioft heeft nooit een erwt van mi 1)6 trokken" Nu over het groote Burgerweeshuis, ja ze ker is het voor een 2030 kinderen te groot en te kostbaar van onderhoud, maar als ik mijn tijd terug ga en zie dat de begrooifag voor plm. 30 kSideren 11 tot f 12000 pei jaar bedroeg en wij toch weer naar dien tiji 'aan, geloof ik niet dat fa de toekoms een subsidie van's jaarlijks 10.000 door de gemeente Wjbetaald benoeft te worden, te- meer als het oude weeshuis in kleineren vorm voor de weezen1 wordt ingericbt en de heerlijke groote tufa voor hun Mijft eni de rest van- net weeshuis verhuren aan instellfagen etc maar niet voor een prikje aan de gemeente, zooals indertijdi het Gymnasium voor slechts 500i per jaar. Was dit geen subsidie aan de gemeente? Zoo gehandeld als ik omschrijlf, zal de in- l»)msten van het Burgerweeshuis doen' toene- men en de Regienteni geen) subsidie Van de gemeente nooaig hebben. E16n huisgezfa fa het weeshuis met ouders die zich geven voor de kinderen en daarach- ter een stamkapitaal van 254 ton' op de Grootboeken en' nog de arbeidsloonen der jongens en de huren van verhuurde lokalitei- ten is een ideaal tehuis voor de Alkmaarsche weezen. Nbg iets moet uiit mifn pen en wel dit: Et zijn Mj de weezen kinderen die om te leeren goed zijn aangelegd. Wat gebeurt er mede als zij in gezfanen' zijln uitbesteed'? Elk gezin is geen uitbuiter, maar geloof mij er zal o verdienen gelet worden en als zij fa he Weeshuis zijm, zijn de gedachten anders, j'a er zijn die H. B. S. geloopen hebben'. nu sta- tionchef, anderen, leeraar Aknbabchtsschool modelmaker H. I J. S. M., onderwijzeres, be- drijfeleiders, etc. etc. en al steek ik nu de viae eene voor mij zelf uit: Laat er een ui' van Alkmaar ten wees aanwij- zee, die geen goed lid der maatschapptj is geworden en dit ligt niet alleen aan mij, maar Altoaar weet wel wie het was en wat de weezen toentertijd verloren hebben. Een boekdeel zou ik kunnen schrijven over mijne herinnerfagen, maar ik efadig met de woorden ik een neerlijken iijid hebt doorge- oracht met de weezen van Alkmaar in net Weeshuis alhier. C. v. d WEST, ex-weesvader, Alkmaar, 26 Maart 1923. (Dat een ex-weesvader voor een weeshuis opkomt is begrijpelijk. En er is waairschijmlijk niemand, die nu de leer v. d. Hulst heti zelf zegt niet graag gelooven zal dat de weeskinderen het v66r 25 aren heel goedl Mji hem gehad hebben. Ook is er niemandi, die niet graag zal toe- reven, dat een timmermansknechtje pan 18 aar die 80 uren per week moet werken te vetaig verdient als hij 2,50 per week thuis- brengt. Maar die tijden zijn voorbij. Welke timmermansknech't, welke arbeider in het algemeen, werkr tegenwoordig 80 uren per week voor 2.50? Het heeft geen enkel nut hierover een ern- stige polem iek te begfanen. Wat de ffaaarieele kwestie van het vraag stuk betreft nog het volgende: Wij, voor ons, gelooven geen oogenblik, dat de exploitatie van het oude groow Burger- weeshuiis, zoo, dit teruggegeven en weer fa' ge- xruik genomen werd, goedkooper zou zijn, an die van het betrekkelijk klefae huis op de Zaadmarklt. En wij gelooven daarom ook niet dat de _aarlijiksche gemeente-subsidies klefaer maar wel dat ze grooter zouden worden. Inzender zegt, dat wanneer de weezen voor b.v. f 10.per week fa gezfasverpleging zouden gaan en er eeni klefa doorgangshuia zou komen, men toch eenig peraoneel ter op- passing en controle noodjg zou hebben. Wat is eveniwel het geval? Wanneer de weezen fa gezfasverpleging runnen gaan voor het geld dat anders voor exploitatie van het gebouw benooddgd is, brengt dit slechts voordeel. Want voor het geld waarvoor men, fa den vorm van een gebouw, anders alleen onder- dak kan geven, geetft men nu den weezen niet alleen' omderdak in gezfanen maar bovendien voeding en verzorgfag. Er zal in een doorgangshuisje minder per- soneel dan nu nioodig. zijn. Nu kan men wel zeggen, dat de overblij- vende verzorgers of toezichithouders toch nog salaris noodig hebben, maar dat heeft het jjereoneel thans ook noodig en doordat het alrijkier is nog fa veel grooter mate dan bij een doorgangshuisje het geval zal zijn. Wij kunnen het ons heel goed indenken, dat inzender als ex-weesvader voor gestichts- verpleging pleit. Maar ten slotte spreekt hij over een on- dervfadfag van 25 j aar geleden en dan hech- iten wij twh nog meer waarde aan het oor- deel van iemand als Ds. Vogelaar, directeur van ,,De Glindhorst". een man die jarenlan- ge ervaring over gestichits- en gezfasverple ging heeft, en die fa ons vorig nummer on- omwonden zijhi groote voorkeur voor gezfas verpleging heeft uiigesproken. Red. Allan. Crt.) Abdyocet 27020 K.G. Roode Iroo1. 10265 KG. Qeit tool, 1955 K G. Witte tool, 4540 K.G. Uim 2275 K G- Peen. STOOiMVAARTLIjNEN. STV. MIJ. NEDERLAND. lengkalis arx. 25 Maart v. QhiM te Antra- >en. iiiliton (thuisr.) air. 20 Maart te Belawaa 3orneo (uitr.) arr. 25 Maart te Antwerp®, faggiapio (uifa.) vertr. 24 Miaait v. Djoddah, an Pieterz. Goen (uitr.) vertr. 25 Maart v. Algiers. (angean arr. 25 Maart v. Java te A'daira. -ombok arr. 25 Maart v. Java te Afdiam. tad'ja (thuisr.) vertr. 24 Maart v. Maraedia douw arr. 25 Maart y. Hamb. te Nordea- nam. Sumatra vertr. 26 Maart v. Rfdiam n. Neu- lahrwasser. Kjrakatau (thuisr.) arr. 26 Maart te Mar settle. Mapia v. Rangoon n. A'diam en Hambul^, vertr. 26 Maart v. Port Said, tembrandt (thuisr.) vertr. 25 Maart v. Go- omibo. KON. NED. STB. MIJ. Agamemnon arr. 25 Maart v. d. Levant to Axiam. Ariadne vertr. 25 Maart v. Algiers n. Am sterdam. Bacchus arr. 24 Maart v. Algiera te Malta Berenice arr. 25 Maart v. Bilbao te Gyon. Calypso vertr. 24 Maart v. Malta n. Algiera Fauna vertr. 24 Maart v. Beyrouth a Myi lene. Mercurius vertr. 23 Maart v. Palermo a. arragoaa. Nero an. 25 Maart v. Kopenhagen te Am sterdam. Nereus an. 25 Maart v. Gothenburg te Ato- sterdam. Orpheus an. 24 Maart v. Barcelona te Tar ragona. Stdl'a vertr. 24 Maart v. Sulfaa n. Galata. Zeus vertr. 25 Maart v. Malaga n. Genua Euterpe an. 26 Maart v. Bordeaux te Aim- sterdam. HOLL. AUSTRALIA UJN. Abbekerk vertr. 26 Maart v. R'dam n. Ham burg. Tjikandi (thuisr.) vertr. 24 Maart v. Sydney. Modjokerto (uitr.) an. 22 Maart te Fib- mantle. Almkerk (thuisr.) vertr. 26 Maart v. Genua HOLL. OOST-AZIl UJN. Banka (uitr.) vertr. 26 Maart v. Shanghai HOLL. WEST-AFRIKA UJN. Hercules vertr. 24 Maart v. Accra n. Lagos. Jaarstroom zou 26 Maart v. Lagos n. Accra vertrekken. 1 Jselstroom (uitr.) an. 23 Maart te Accra HOLL. ZUID-AFRJKA UJN. Sprfagfontefa an. 26 Maart v. Zuidi-AMa te R'dam. Rietfonteto (uitr.) vertr. 24 Maart v. East- London. Klipfonteto an. 26 Maart v. Hamburg to ALKMAARSCHE EXPORT-VEIlLINO. ALKIMAAR, 26 Maart. In de hedleni ge- louden veiling werd betaald voor: Appelen 0.00—/ 0.18 per Kg., Boerentool 2.10 tot 12.50'per 100 stuks, Gele tool 1.30 tot 2.40 par 100 K.G., Prei 0.30—4,80 per 100 bos, Peren 0.10m/ 0,18 p. K.O., Riabarber 5.10—/ 9.70 per 100 boa, Raap- stelen; 4.10—/ 4.60 per 100 bos, Rooae tool 2.30J 5.20 per 100 K.G.. Radijs 6.70f 8.30 per 100 bos, Selderie 2.70 tot 5 per 100 bos, Spinazie 0.64—/ 0.01 per ben, Spruiteni 9.5029.80 per 100 K.O., Uien 0.70—/ 1.90 per 100 K.G., Wortelen 1—1.30 per 100 K.G., Witlof I 0.08—/ 0.11 per K.G.. II 0.04—/0j07 Aanvoer 800 K.G. Witlof. PURMEREND, 26 Mrt. 1923. „Afslag^ vereeniging Beemster, Purmerend en Gm- sfareken. Peren 0.15 p. K.O.: Appelen 0.05— 0.07 p. K.G.; Witlof 009—0.14 p. K G.; Savoye tool 6.20 p. 100; Spruitkool 0.65—/ 0.90 p. 15 KG.; Spinazie 106 p. md. (5 K.G.); Rabaiber 7.60 p. 100 bos; Rapeni 5.10 p. 100; Bieten 5 p. 1000 Uien 0.10f 0.25 p. 25 K.G.; Pitei 5.10 8 p. 100 bos. Handel matin. ZWAAG, 26 Maart 1923. Veilfag „Ban- gert en Omstreken. Kleipeer 5f 8.10; Comtesse 5.40 GbudrefaetJten 6—/ 8.80; Present v. Eng land 58; Zoete veen 7.20; Gelder- sche 31—J/ 3.40; Spinazie 1013; Br. Witlof 7; Nioten 10. NOORDSCHARWOUDE, 26 Maart. '23 Grove uien 0.80J 2.30: Drielingen 2.20—/ 2.30; Pern 0.90—/ 1.10; Roode kool 3.60—/ 4.80; Doorschot Roode tool 3.60—/ 4.20; Gele tooll 1.80—/ 3; Doorschot Gele tool 1.70—/' 2.50; Deen- sche witte 1.602.60; Doorschot Deen- sche witte 1.301.90, allies p. 100 K.G Aanvoer op 24 Maart: 6165 K.G. Uien, 98640 KG. Roode tool, 34850 K-G. Gele tool, 94300 KG. Deensche -witJte BROEK OP LANGENDIJK, 26 Maart 1923. fa die heden gehouden veilingen werd be taald voor: Roode tool le soort 45; Roode tool 2e soort 3.303.90; Gde tool le soar: 1.80—/ 2.60; Gele tool 2e soort 1.40-:- 1.70; Deensche witte tool le soort 1.70 2.50; Deensche witte tool 2e soort 1.301.60; Drielingen 1.40M/ 150; Uien le soort 1-90—7 2.20, alles p. 100 KG. Aanvoer: 67100 K.G. Gele kool, 4575 K.G. Uieni, 58875 K.G. Roode tool, 46875 K.O. Witte tool. WARMENHUIZEN, 26 Maart 1923. Roode kool 3.20—/ 4.40 2e soort /•2.804; Gele kooli 1.50—/ 2.70 2e soort 1.60; Eteensche witte tool 1.30— 1.90; Uien/ 1.30—/ 1.80: Drielfagen 1.80—/ 1.90; Peen 1; Htschot roode tool 1—/ 2.80; Uitscho* gde tool 0.40 Uitsdhot witte tool 0.60—/ 0.70. HOLL. BRITSCH-INDIi UJN. Andijk (thuisr.) arr. 25 Maart te Antra pen. Streefkerk (uitr.) vertr. 24 Maart v. Kur rachee. Bovenkeit vertr. 24 Maart v. Hamburg a. Br. Indig. Ridderkerk (thuisr.) vertr. 25 Maart v. Viz* gaipaitam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Ddi arr. 26 Maart v. Java te Rotterdam. Kediri (thuisr.) vertr. 25 Maart v. Aden. Tabanan (thuisr.) arr. 26 Maart te Suez. Wilis (uitr.) vertr. 26 Maart v. Suez. Besoeto arr. 23 Maart v. R'dam te Batavia Goentoer arr. 25 Maart v. Batavia te Rotter dam. Median- arr. 23 Maart v. Baitavia te Soera- baya. Patria (uitr.) arr. 25 Maart te Southamp ton. SiteebondO thuisri) vertr. 25 Maart v. Port Said. HOLL. AMERIKA UJN. Ceerdam, v. R'dam n. Niew-Orleans, arr. 24 Maart te Havana. Nieuw Amsterdam vertr. 24 Maart v. New- York n. R'dam. Spaamdam, v. R'dam n. New-Orleans, vertr. 26 Maart 3 u. v.m. v. Santandler. Maasdaim, v. New-Orleans n, vertr. 26 Maart v. Santander. Drechidiik (nieuw s.s.) arr. 25 Maart v. Gree nock te R'dJam. HALCYON UJN. Stad Amsterdam, v. Hamburg n. B.-Ayro, arr. 26 Maart te Teneriffe. Stad Haarlem arr. 24 Maart v. Gonstsjozi te Ibrail. STV. MIJ. OCEAAN. Antolycus, v. Japan n. R'dam, arr. 24 Mit te Singapore. Tdresias arr. 25 Maart v. Japan te Amster dam. KON. HOLL LLOYD. Delfland (uitr.) vertr. 24 Maart v. Santos. Maasland arr. 26 Maart B.-Ayres te Am sterdam. KON. WEST-IND. MAILD. Afaielo vertr. 25 -Mlaart v. Cisaqua n. Iqui- que. s Amor arr. 25 Maart v. West-Indie te Am sterdam. Amsterdam vertr. 23 Maart v. Iquique Colon. Breda vertr. 24 Maart v. DeifzijT n. Hamib Grynssen air. 26 Maart v. Hamburg te Am sterdain Delft vertr. 23 Maart v. Callao n. Mollendb Jan v. Nassau arr. 26 Maart v. Hamburg te A'dam. HOLL OOST-AFRIKA UJN. Alwold vertr. 24 Maart v. Lorenzo Marq® n. Beira. Meliskerk arr. 24 Maart v. DeQagoabaial t< Durban. Nijkerk (uitr.) vertr. 26 Maart v. Antra ^ijperkerk (thuisr.) art. 25 Maart te Ant- werpen. ROTT. ZLHD-AMERIKA UJN. Alchibai (thuisr.) art. 23 Maart te Las Pi' mas. Aldabi (thuisr.) arr. 24 Maart te Santos.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6