DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DRUKWERK Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voor spoedelschend ts aw adres: Voerdam e 9 ALKMAAR. No. 74. Bonderd rgf en Iwtoifigite Jaangang. 1923 WOENSDAG Directeur: O. H. KRAiK. HoofdmriafitentTj N. ADBMA. 28 MAART on art 2 Finrtfrn Abonnementsprijs bij Yooruitbetallng per 3 maanden f 2.ft*, per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieveu franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Bedactle No. 33. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANOEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- mers franco en gratis. DE DIRECTIE. „ONS ZONDAOSBLAD". Met ingang van 1 April a^. wordt „Ons Zondagsbladniet meer als premie-abon- nement van de Alkmaaxsche Conrant nit- even. /anal dien datum wordt het tijdschrift rechtstreeks van, en voor rekening van de N, V. Uitgevers-Mij. „Neerlandia" te Utrecht, toegezonden. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Ia de zitting der commissie van den Rijks- dag voor Buitenlandsche Zaken van gisteren, waaraan de Rijkskanselier, die nog ziek is, niet deelmam, besprak de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Rosenberg, den politieken toestand en zetite daarbij ook de houding der Rijksregeering uiteen ten op- zickte van het voorstel van den Amenkaan- schen saaatssecretaris Hughes, op 29 Decem ber te Newhaven bekend gemaakt De Rijksregeering houdt het voorstel voor zeer aanbevelenswaardig en zou er voor zijn, dat zoo spoedig mogelijk eene intemationale commissie bijeenkwam van zakmlieden of der- gelijken deskundigen en een onpartijdageni Raad met volkomen gelijkgerechtigde deelne- ming van Frankrijk en Duitscbland, ten ednde na te gaan, wat reeds door Duitschland is gepresteerd zoomede welke prestatiea Duitschland billijkerwijze nog zou kunnen en moeten dragen en op welke wijze zij zouden kunmen worden bewerkstelldgd. De Rijksregeering zou dan bereid zijn, op de intemationale kapiitaalmarkr eene zoo faoog mogelijke leening te slut- ten, deze op me gewensdrte wijtse te waar- borgen en haar Frankrijk of den gpillieerden over te dragen als omniddellijk voorschot in comtanten. De Rijksregeering zou ook de Duitsche industrie en de eeonomische kringen er toe weten te brengen, hunne kracht in dienst te stellen van de Duitsche schadeloos- stellingSplicht, zoodanig vermindterd, dat zij vervuld kan worden. De Rijksminister van buitenlandsche zaken herinnerde daarna aan het moeilijke pro- bleem, hoe Duitschland kon worden gewaar- borgd, d'at de in strijd met het verdrag bezette gebieden weder ontruimd werden en de met net verdrag overeen komende toestanden in het Rijnland hersteld. Want, voordat het ge- welddadig ingrijpen in het Duitsche eeonomi sche leven en de daardbor veroorzaakte waar- devemietiging ophield, zou geen Raad van deskundigen het feitelijke prestatie-venmogen van Duitschland met zekerheid kunnen beoor- deelen en ook het Duitsche volk het eenige wapen, dat van het lijddijk veraet, niet kun nen opgeven. De tegenstander moest zich dius terugtrekken op de lijn van den status quo ante Het is de vraag of Frankrijk en Bdlgie op deze voorwaarde zullen willen ingaan. De reeds in dezen gedane uitlatingen door gene- raal Degoutte doen het niet vermoeden en doen zelfs verwachten, dat Frankrijk niet aan een conferentietafel zal willen plaats nemen, als Duitschland niet bepaalde prestaties in uitzicht stelt. Intusschen geeft het al weinig, of de heeren aan beide zijden van den RSjn al spreken over voorwaarden, als zij: niet met de- finitieve voorstellen komen, en nu deze uit- blijven, is het wachten nog steeds op inter- ventie. Generaal Degoutte heeft een besluit uitge- vaardigd, volgens hetwelk de veiligheidspoii- tie in het nieuw bezette gebied ontbonden wordt. De politie-beambten zullen worden uit- gewezen. De Duitsche gemeentebeshrren kunnen een gemeentelijke politie instellen, waarvan het effectief zal worden vastgesteld door den comm-andeerenden generaal van de bezettimgs- troepen. Voorts wordt in het besluit het tenue en de bewapening van deze politie-agenten bepaald en verwijst het de overtreders hiervan naar de militaire rechtbanken. Uit Fransche bron komt een bericht over gebrek aan werk aan allerlei onderaemingen in het bezette gebied. Thans zouden weer de arbeiders van de Kabelwerke te Duisburg daardoor gedupeerd zijn. De Kamer van Koophandel te Essen is gis- termorgen door de Franschen bezet. i De Fransche autoriteiten hebben een clan- desfien Duitsch douanebureau ontdekt, waar de kooplieden, die geen' rechten aan de Fran schen betaalden, ze kwamen betalen ten bate van de Duitschers. Een aantal dezer kooplie den en 25 ambtenaren van het bureau werden aangehouden Tengevolge van een verkeerden wisselstand is bij het verlaten van het station van Wiesba den een locomotief van een hoogte van 4 me ter gevallen. Er zijn een doode en twee ge- wonden. Naar het Ffbld. meldt, heeft de Fransche civiele commandant van Bochum den zakenlie- den aldaar, die sedert vier weken als protest tegen de requisites der Franschen! hun win- kels pesloten hadden. thans den edsch gesteld uiterlijk op 1 April de zaken weer te openten, daar de Franschen anders den verkocvp zeif ter hand zullen nemen en de zakmlieden tot gevangenisstraf van ten minste een jaar zul len. veroordeelen. De organisaties der winfceliera beraadsla- gen thans over de aan te nemen houding. Naar men weet, hadden dte Franschen de winkels te Bochum zelf gesloten, daar de winkeliers weigerden den Franschen lets te leveren. Toen daarop voor circa 14 dagen de blokkade door de Franschen werdi opgeheven, bleven de winkeliers weigeren hun iets te ver- koopen en gauen zij er de voorkeur aam vrij- wilhg te sluiten. Naar uit Dortmund wordt gemeldi, zijn daar gistermorgen opnieuw Fransche troe- pen verschenen om jacht op de nationalisti- sche leaders te maken. Eexst bezetten zij het raadhuis en zochten in alle vertrekken naar een ,beer uit Berlijn", die daar verborgen moest zitten, maar niet werd gevooden. In den loop van den dag werd een groot aantal aTrestaties verricht, waaronder van den leider van den bond van nationaalgezinde stoldaten en van een tanidarts. Bij beiden zou den de Franschen bezwarend materiaal heb ben gevonden. Behalve het raadhuis werden het station, het postkantoor, het douanebu- aeau en het havenkantoor bezet. In het doua nebureau namen de Franschen voor vier mil lioen aan postzegels en drca 400.000 maxken in beslag. De groote activiteit der comnnumistm in't Ruhrgebied schijnt toch meer succes te heb ben dan aanvankeliik werd. verondersteld, zegt bovengenoemd blad. De afdeeling Essen van den Duitschen me- taalbewerksbond heeft zich bij een aantal der communis tische eischen aan gesloten, waar van de voomaamste zijn: vorming van prole- tarische afweer-Hundertschafteni tegen het fasdsmeaftreden der regeering-Cuno en vor ming eener arbeidersregeeringvorming van ccmtrole-commissies en erkenning derzelve door de autoriteiten; uittreding van den bond uit de arbeidsgemeenschap der „Ruhrhilfe". Uit Frankfort aan de Main wordt gemeld: Het vervoer van buitenlandsch hout van Ascbaffenburg naar Nederland is thans met Nederlandsche schepen mogelijk. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt medie, dat bij invoer van uit Nederland afkomstige goederen van Duitsche herkomst, onlangs m Engeland nieuwe voorschriften in werking zijn getre- den. De Nederlandsche impodeur moet bewijzen, dat de goederen in Nederland in zijn bezit warem, op het oogenblik, dat de Engelsche firma aan de Nederlandsche firma de desbe- treffende order gaf. Dit bewijs kan o. a. gele- verd worden door overlegging van den vrachtbrief, die diende bij de veraending van Duitschland naar Nederland. Indien de Nedferlandsche firma dit bewijs niet kan leveren, wordt van de betreffenae zending 26 pet. geheven. Deze heffing van 26 pet. wordt door de Duitsche regeering wel aan de Duitsche exporteurs, doch niet aan Ne derlandsche tusschenpersonen vergoed, zoo- da t het voor Nederlandsche firma's, die goe deren van Duitsche herkomst in Engeland in- voeren, van groot belang is, er voor te zor- gen, dat zij in staat zijn, het door de Engel sche douane-autoriteiten verlangde bewijs te leveren. DE TURKSCHIE KWESTIE. Renter vemeemt, dat de geallieerde des kundigen hun onderzoek van de Txrrksche tegenvoorstellen hebben beeindigd. Gister werd onder voorzitterschap van Curzon eeni algemeeme zitting der gedelegeerdenl gehou- en omi het antwoord te bespreken, dat aan de Turkeni zal wordenl gezonden. Met algemeene stemmem werden de rapporten goedgekeurd van de commissies van deskundigen over de fin ancdeele, eeonomische en andere deelen der Turksche tegenvoorstellen. Het ontwerp van den teflclst van het ant woord op de nota van Ismed Pacha van 8 M;aant werd vastgesteld behoudens definitie- ve goedkeuring der respectieve regeeringen, welke binnen' 48 uur wordt verwaoht. Daar na zal een gelijkluidende nota naar Konstan- tinopel worden gezonden tier overhrenging aan de regeering van Angora door de Brit- scihe, de rransone, de Italiaansohe en de Ja- pansohe vertegenwoordigers. WER KLOOZE NR ELLETJE'S TE DRESDEN. Naar uit Dresden wordt gemdd, hebben daar gister groote werklbozenbetoogingen plaats gebad Het kwam tot exceseen, door- dat de betoogers in de levensaniddtelenzaken, de artikelen zonder betaling wenschteni mede te nemen. Niabiji het hoofdbuieau van politie ontstond een botsdng met de politie, die met gummistokken op de menigte insl'oeg De politie heeft alle betoogingen verboden. EEN SAMENiZWERING TEOENI DE POOLSCHE REGEERING. Nlaar uit Warschau gemeld wordt, aldus ,Jhet Handelsblad" verklaarde de Poolsche minister van' justitie in de Sej!m, dat in het district Wilna 250 personen waren gearres- teerd wegens het voorbereiden van een1 sa- menzweriTvg tegen de Poolsche regeering. DE INTERN. SOCIAL. OONFERENTIE. Het resultant van dte te Berlijn gjehouden intemationale Sodalistenconferentie is het be sluit, diat de sodaliStische partijen haar kmditen zullen coraoentreeren om zoo spoedig mogtelijk een einde te maken aan het Ruhr- avontuur en een oplossing te vindten voor de schadevergoedingskwestie, welke tot het faer- stel van ae ooxlogsverwwstmgen zal: leiden, de verzekerimg van dlen Euxopeeschen vrede client en met het prestatievermogen van Duitschland rekening houdt. In de persoom- mentaren op deze cotmferentie wordt betoogd, dat de resultaten bij' den wednigen invloed der sodalistische groepen in het Fransche parlement de grens der theorie nauwelijkB zullen kunnen overschxijden. DE AMERIKAANSGHE VLOOT. Ondanks de meening van inaiineaiitoritei- ten, dat de Vereenigdie Staten moeten voon- gaan het moderniiseeringsprogram voor die slagschepen, waartoe goedkeuring is verteend door het Oongres, uit te voeren, bereidt een aantal overheidspersonen verzet voor tegen elke stap van deze regeering, welke zou kun nen leiden tot oneenigheid tusschen de naties, die zich hebben giebonden door die teekening van het Verdrag van Washington. HET OONGRES DER INTERNATIO NALE KAMER VAN KOOPHANDEL. Opdat het besluit van het Congres van die Internationale Kamer van Koophandtel over de kwestie der schadevergoeding en intsrgeal- lieerdie schuldten niet een problexnatische reao- lutie blijit, werd een bevcegde Commissie, be- staande uit vertegenwoordigerB van zeven landen, de Vtereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Belgie, Italifi, Ntederlanid en Zwe- den, gevormd, welke onmiddellijk te Rome een program van node zal ontwerpen en uitvoe- voeren. In Amerika zullen 1800 Kamers van Koop handel en 2600 bahken, die in Rome verte- genwoordigd waren, de goedkeuring van het AmenikaaiMche volk van de op het Oongres opgestelde regelen trachten te verkrijgen. Tegelijkertijd zullen in veracheddene Euxio- pefisSe staten voorwaarden voor het ecorno- misch en fin,anriwi ingrijpen van- Amerika vastgesteld worden. GROOTE OVERSTROOMING IN IOWA. Tern gevolge van die kruiing van het ijs in die FdoydrriVier, zijn verscheidiene gedeelten van Sioux City (Iowa) ovenstroomd. Midden in den nacht moesten vierhondexd personen naar hooger gelegen gronden vluchten. Men vreest, dat de kruiing van het ijs nog grootere oversitroomingen zal ten gevolge hebben. EEN OUD FEEST TE ROME IN EERE HERSTELD. De gesahiedkundigen beweren, dat Rome werd bevolkt dank ziy den Sabijaisahen rnaag- denroof. Deze gebeurtenis is dan ook in het oude Rome eeuwenlang gevierd. Thans zal dit feest opnieuw worden ingesteld, op voor stel van den senator Boni. De datum bier- voor is bepaald op 28 October a.s. Ter gelegenheid van dat feest zaii eeni aan tal1 jonge medsjes uit Sabini worden gekozen ten einoe naar Rome te komen. Er zullen twdntig meisjes worden aangewezen om twin- tig olijiboomem te planten, op den Mons P a- latinus te Rome. Na doe plechtigheid zal aan elk der meis jes een bruidschat worden verstreikt. Het Hiof en tal van offideele autoriteiten zullen aan dit feest, dat elk jaar zal worden gebouden, deelnemem. GROOTE OPUCHTING. De correetioneele rechtbank te Brussel heeft Zaterdag j.L, naar het „Joumal" meldt, een aanvang gemaakt met die hehandeling van 'n welke indertdjd veel stof heeft doen op- waaaen. Als beklaagde fungeerde een zekere jean Fyen, die ten nadeele van het Belgische ministerie van Eeonomische Aangelegenheden een bedrag van meer dan 350.000 franc heeft verduiistexd. De beklaagde is een beruchte oplichter. V6or den oorlog was hij wegens oplichting meemxalen veroordeeld tot ver- scheidcn jaren gevangenisstraf. Tot dusver is men er nog niet achter kunnen komen wat hij tijdens den oorlog heeft gedaan, maar toen de Duitschers in 1918 de bevolking van Noord- Frankrijk deporteerde, bevond hij zich onder de gedeporteerden. FTij genoot het voile ver- trouwen der ongelukkigen, in wier midden hij zich bevond. Hij beweerde, dat de huizen, welke hij te Rijssel bezat, afgebrand waren en dat hij ge- heel gerui'neerd was. Zijn lotgenooten1 kozen hem als hun afgevaardigde in verschillende organisaties voor hulpverleening en voedsel- voondening. Hij gaf toen blijk van groote werkzaamheid en intelligentie. Hij werd krachtig aanbevolen door personen, die hem niet anders dan uit dezen tijd kenden en kreeg te Brussel een functie als tijdelijk ambtenaar aan het ministerie van Eeonomische Aange legenheden. Fyen werd te werk gesteld aan de afdeeling voor restitutie van de effecten en waarden, welke toebehoord' hadden aan particulieren en religieuze instellingen, en welke door de Duit schers waren weggehaald en later teruggege- ven. Het departement moest ongeveer 400 milhoen franc aan tallooze eigenaars terugge- ven. Op het bureau, dat onder leiding stond vara Fyen, anderzocht mien de aanvrtagen der betroktenen en werden derestituties geldqui- deerd. Fyen had weldra een mid'del gevonden om profijt te trekken van zijn positie. Plotseling liet hij rich onder een onbeduidend voorwend- sel naar Wiesbaden overplaatsen. Eerst ver- scheidene maanden na zijn vertrek werden de malversaties ontdekt. Men merkte, dat op 11 Augustus 1909 een bedrag van 305.353 franc was gerestitueerd aan een nonnenklooster te Westcrloo en dat niettemin deze instelling nietg ontvangen had. Het bleek, diait Fyen zich meester had gemaakt van dat bedrag en dat de som was uitbetaald aan een vrouw, Alice Dieusart genaamd, die in het bezit was van eeq vohnacht van het klooster. Alice Dieusart was eveneens verdwenen en men kwam er achter, diat zij de miaiitti*»<aoq van Fyen was. Toen werd edndelijk een onderzoek inge steld naar inidlentLteit van het personage. Dit onderzoek leidde tot de ontdeklong van andere malversaties, welke aan hem worden toege- schrcven en op grond waarvan het ministene, diat in het proces als civiele partij optreed/t, ,thans behalve voor de 305.353 franc, een vor- dering tegen hem insteM voor bedragea van 4200 en 41000 franc, die hij op 17 Juli 1919 had verduisterd. Men legt Fyen eveneens een vrij dluistere zaak ten laste, waarbij 20000 franc onrecht matig waren uitbetaald aan iemand die door den oorlog schade had geledten. Deze heeft het bedrag terugbetaald en beroept zich op zijn goede trouw. Niettemin wordt hij gelijktijdiig met Fyen en Alice Dieusart vervolgd. Bij het verhoor betuigde Alice Dieusart haar onschuld, hoewel schriftkundigen haar handteekening op het borderel fonneel her- kend hebben. De kassier, die haar hierop uit- betaalde, herinnerde zich het uiterlijk van de persoon, die het geld geind had, niet meer. Het proces zal nog verschddene zittingen in beslag nemen. DE RIJKSKANSELIER ZIEK. Ondanks de ongesteLdiheid van Rijkskanse- lier Guno, die door een lichte pleuns is ver- ergerd, zal de zitting van de commissie voor Rijksdiag, zooals bepaald, heden plaats heb ben. In dte plaats van den Rijkskanselier zal de Rijksminister van Fiinamrien! von Rosenberg de gewenschte verkLaxingen affleggen. berichten over politieke redenen voor die ongesteldiheid van Guno warden) onjuisit verklaard. KORTE BERICHTEN. De Poolsche regeering heeft maar aan- leiding van de vastsitelling van Poleni's Oost- grenizien, bij den Landdag een wetsontwerp voor amnestie voor politidce misdaden inge- diend, dat ook zal geldeni voor naar het bui tenland uiigeweken Polen. 'Dte Russdsche monarchisten in Duitsch land zijh voomemens, binnenkort eeni dag- blad1 onder den naarn „Rodina" („Het V a- derland1") uit te geven. Een ded1 der geLd- middelen moeten zij gekregenl hebben van de moeder van den tsaar, keizerin Maria Fteo- derofna, die thans te Kopenhagen vertoeft. In heel' Engeland worden th ans kleine hAttegolveni geoonstateerd. Gisteren was te Londeni de temperatuiur in de schaduw 68 gr. Fahrenheit, een temperatuur, die in dezen1 tijd van het jaar slechts eenmaal is overtrof- fen gedurende de 62 jaar, dat er aanteeke- ningen worden gebouden van die temp ex a- tuur.- Gister is in het Engelsche Lagerhuis het wetsvooratel van Lady Astor bebandeld, om den verkoop van sterken drank aan per sonen1 beneden 18 jaar te verbieden Een amendemtent, om met het verkoopen van bier, een uitzondering te maken, maaikte op Lady Astcrr geen indruk, en van haar voorstel zal dan ook door haar halsstarrigheid, wel nieis terecht komen. Een inwoner van1 New Hartley, Nor thumberland, is na 34 jaar blind te zijn ge- weest, aan een der oogeni weer zienide gewor- den zonder eenige operatie, meldt de „Daily Chronicle". Maandagavond is een emstige hrand uitgtebroken in het stadbuisi te Milaan. Na- dere bijizondlerheden onthreken nog. Volgens de Tsjecbtsche „Tribuna" heeft de minister van buitenlandsche zaken offi- deel bericht ontvangen, dat maaxsohalk Focb na zijn bezoek aan War9chau Praag zal bezoeken. Gemengd NAeuws HET REGEERI'NGSJUB ILEUM H. M. DE KONING IN. Het Oentraail Comitte der Huldigiingsoom- missie 1923 te Amsterdam dleelt het volgendie mede: De huldiigingscommissie 1923 ite Amster dam heeft de Edelmetadlbedrijven te Utrecht gemachtigd, voor haar de offideele herinne- ringsmedaille voor Amsterdam te gietam en te slaam in verschillende afmetingen. Onder Idding van Jhr. Dr. J. Six heeft de rnodel- leur Wienecke de ontwerpen geboetseerd. De voorzijdte vertoont net portret van Hare Majesteit in naar links gewend profiel met •het omsehrift „Wilhtelmiina, Konmgin der Ntederlanden." De keerzijde vertoont in hoofdzaak een symboliseering van het Jhuldigimgsf eesf" door een visioen van luidenae klokfcen, die als het ware te voorschijn stuwen uit den koepel van het paleis op den Dam. Deze symboiische voorstelling wordt op de grootere medailles aan dte ondlerzijde afgeslotem door een sil- houet van de sbadi, waaronder het Aknster- damsche wapen met de jaartallen 1898 1923. Op de Mednere, gestagen medailles vervalt het ailhouet van de stad. In den handel zullen wordten gebracht: a. de portretzijdte van dte medlaille, 60 m.m., ge- mo.nteerd op hout, om te worden gebezigd als wandVersieringb. legmedailles van 41 m.m. in gaud, zilver en brans; c. draagmedail'les vans 29 nun. Oize prflzen zfli ulst heogor dan die vai udere dmkkeiHti. EEN ZIGEUNERBENDE LANGS DE ZUID-LIMBUGSCHE GRENS. Een zeer sterke zigeunerbende werd te Kerkrade lang3 de grens gesignaleerd. Deze heeft xeedis herhaakislijk getnacht de grens over te komen. De bende is ruim 50 man sterk, beschikt over 14 wagens en voert drca 25 be- ren mede In partijen trokken zij over de Nieuwstraat, richting Herzogenffatb-Merk- stein, waar zij tijdelijk kampeerden. Daarna werden zij nog tusschen Kohlscheid en Aken gesignaleerd. Wij, zegt de Telg., vememen nader, dat de verscherpte grenscontrole die hier in de laatste dagen plaats had, hiermede verband hield. MISDAAD? Naar aanldding van een gerucht, dat de 69-jarige weduwe K., uit de Zuideratraat te DeWt, die de vorige week is overleden, geen natuurlijken dbod zou zijn gestorven, is de be- grafenis uitgesteld. Een der kostgangers, ze kere C, aan wien de weduwe kort geleden haar natuurlijke nalatenschap heeft vermaakt, is gearresteerdi. AANGEHOUDENi. Te Winschoten is Zaterdag gevankelijk bin- nengebracht L. H., 64 jaar, koopman te Veendam, verdacht van diefstal ten nadeele van de N.V. Tramweg-Maatschappij aldaar. Na verhoor is H. overgebracht naar het Huis van Bewaring. MIJN IN HET NET. De stoomtrawler „IJmuiden 64" is gister morgen de haven binnengeloopen met een mijn in het vischnet. Door de hulp van de Marine-kustwacht is de mijn onschadelijk. ge maakt EEN MOORDAANSLAO. Zondagavond te 11% uur is door een 22- jarigen man, wonendc te Haarlem, in de Rolland'laan te Overveen een moordaansiag op zijn a s. schoonvader, een 68-jarigen man, gepleegd. De verstandbouding tusschen bei den was de laatste maanden niet goed. Zon dagavond om 11 Yt uur bracht de jonge man als gewoonlijk zijn meisje naar huis en bleef daar, alvorens afscheid te nemen, nog een poosje praten. Toen de schoonvader naar bui- ten kwam, loste de jongen zonder een woord te zeggen, op een paar meters afetand een re- volverscliot op hem, dat wegens de duistemi3 geen doel trof. De dader is's nachts door de Overveensche politie te Haarlem gearresteerd en in arrest gehouden. D'E „PROFETENT° TE GORSSEL. •Hlet soc.-dem. raadslid E. Wiemerimk te Gorssel schrijift aan Het Volk: In het Zaterdagnummer van Het Volk komt een bericht voor, overgenomen uit het Deventer Daghid. (ook wij hadden dit bericht overgenomen) over een kolonie in het Bosch te Gorssel. De daarin gedane sensatie-wek- kenlde mededeelingen zijn zeer overdreven. Het is waar, dat hier deze menschen hui zen in plamkem waningen, die zeer eenvoudig ingericht zijn. Alles ziet er evemwel helder uit. Er zijn nette ledikanten met behoorliji beddegoed, reine keukengereedschappen, enz. Weliswaar as de vloer van een der hutteii' met dennennaaldeni bestnooid, doch de andere woningeni zijn van planken vloeren voorzien. Het zijn van die koepels, zooals er velen hier staan van' menschen' uit de omliggende ste- den, die hun vrijteni tijd hier komen doorbren- gen.'. Dus van leven in plaggenhutten of in den1 grond is geeni sprake. De gewezen ambtenaar woont hier reeds ja ren, eveneens de dame em nog een1 persoon hier uit de streek. Nhi zijtn er den laatsten tijd een paar „bolonistenl" bijgekomen, maar ge- vaar voor de streek leveren ziji niet op. De njenschen, die zich broeders em zusters noe- men, leven in alles zedelijk en eenvoudig eu zijn niemand tot last. Van onveiligheid is geen sprake. 'Het geheele geval is door de pers meer sensationeel behandeld. Het was er niet am. te doen de werkelij'leheid omtnent deze menscheni te melden. Geen enkel Gorsselsch ingezetene of vreem- del'inig heeft ooit last van hem gehad. Ze hiel- dem eeni enkele maal eem spreekbeurt op sfraat, doch de bevolking schonk er weinig aamdacht aan. Iedter kemae broeder R. en den bleimenl Johannes em stoorde zich verder aan deze menschen niet. De ,/avem" zijn enkele menscheni, die hum mogal eens wat brachten, doch doordat B. pensioen, de dame eenig in- komen heeft en ae kleine Johannes er met werken bijverdient, kunnen zij leven. Nu heeft de pers heel veel vereleoh'terd. Want na de pers-antikelen. stroomt het van menschen naar deze ,Jcolonie" eni als de menschen er zijn, is er weinig bijzanders te zien. ALRMAA

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1