DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 75. Houdord rgf en twtn%ste Jaargang. 1923 DONDERDAG Directeur: 0. H. KRAJC HoofdredacteurTi N. ADE-MA. 29 MAART DM mummer baitaat ott 2 Marflen. Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnistr. No. 8. Bedactle No. 38. Z1J, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANOEN DE TOT dien datum verschijnende num- mers franco en gratis. DE DlRECTIE. ,ONS ZONDAGSBLAD". Met ingang van 1 April a.s. wordt „Ons Zondagsblad" niet meer als premie-abon- nement van de Alkmaarsche Courant uit- gegeven. Vanaf dien datum wordt het tijdschrift rechtstreeks van, en voor rekening van de N. V. Uitgevers-Mij. „Neerlandia" te Utrecht, toegezonden. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Dc burgemeester van Emmerik is door de Belgen gearresteerd en naar Crefeld overge- bracht, omdat hij niet tijdjg 70 woningen tex beschUddng van de bezettingstroepea heeft doen stellen. In Emmerik en Wesel hebben de Belgen lu de door hen bezette stadsgedeelten den staat van beleg afgekondigd, evenals in Mettmann De Duitsche spoorweginspecteur Gott fried te Ludwigshafen is door den krijgsraad te Landau tot 20 jaar dwangarbeid veroor- dieeld wegens het in gevaar brengen van spoorwegtransporten, omdat hij een Fransch daensttelegram a an een „wilden" Franschen trein niet wilde doorzenden. De Fransche krijgsraad te Werden veroor- deelde den houder van een verkoopbureau van dagbladen, Herze, uit Mulheim, tot 800.000 mark boete wegens het verkoopen van verbo- den Berlijnsche couranten. Te Herdecke bezetten de Franschen de mijn „Holland", waarop het personoel het werk neerlegde. Toen de bezettera er niet in slaag- den de cokesovens aan den gang te houdeo, trokken zij onverrichterzake af. In Dortmund, Gelsenkirchen en Essen zijn commuaistische demonstraties gehouden. Te Dusseldorf hebben de Franschen 25 Duitsche douane-ambtenaren wegens het in- nen van belastingen gearresteerd. Ook ver- schillende andere arrestaties hebben nog plaats gehad in bezet gebied. De Bond van Saksische Inxlustrieelen deelt medc, dat de Franschen bij Krupp het ijzer in beslag hebben genomen, dat als schadever- goeding voor Italie was bestemd. Tusschen Oberwescl en' St. Goar kwam een militaire trein in botsing met een vrachtauto, die de spoorbaan wilde overstekcn, Drie Duit- schers wierden gedood en drie gewond. Daiar de Duitsche baanwachters hun arbeid hebben neergelegd. zullen de Fransche autoriteiten voortaan de wachters bij de overwegen ver- antwoordelijk stellen De Rijnlandcommissie heeft een nota tot de Duitsche Rijksregeering gericht, waarin zij zichzelf de bevoegdheid toekent in het bezette gebied de vaststelling en inning der kolenbe- lasting opnieuw te regelen. De regeering heeft gister een nota verzonden, waarrn ziji tegen dezen- stap protesteert. 't Zal wel niet hel- pcn. Te Bochum zijn de afslmtingsmaatregelen in het centrum der stad opniieuw verscherpt. Verder werd verlangd, dat alle personen' bij het toon en van hun pas den hoed afnamen. Zes burgers, die hieraan niet voldedetm, war den gearresteerd. DE RUHR-KWESTIE IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Voor de zesde maal in dezen zittingstijd heeft het Engelsche Lagerhuis deni toestand in het Ruhrgebied besprokcn. Bonar Law was afwezig, wegens en keelontsteking. Sir Ed ward Grigg, de vroeegere particuliere secre- taris voor buitenlandsche zaken van Lloyd George, wees er op, dat de gedachten van Frankrijk niet langer gerichit waren op de kwestie der schadeloosstellingen, en dat er een nieuwe bepaling was gegevem aan „vei- ligheid", welke ons in gevaarlij-ke vulkanische strekcn voerde. Deze nieuwe politick was in strijd met de Britsche oorlogsdoeleinden, en methet verdrag van Versailles. Asquith haalde de voorstellen van den Duitschen minister Von Rosenberg aan en hij- zeide: „Indien deze voorstellen werden gedaan door Duitschland en indien zij overwogen konden worden, kunnen wij niet laten ons zelf af te vragen, waarom de zaken zoover zijn gedreven en met welk doel en' tot verkrijging van welke eischen de Franschen de bezettinig van het Ruhrgebied voortzetten cm uitbrei- den De minister van finanden Stanley Baldwin, die antwb'ordde uit naam der regeering, heeft den toestand in Europa vergeleken met den toestand1 in dit land aan hct'begdn van een emstige en uitgebreide staking. Hij wees met nadruk op het gevaar van een voorbarige tus- schankomst, welke het geschil1 alken zou ver- lengen, maar hij geloofde, dat het oogemblik zou komen, dat de d'iensten van- Groot-Britan- nie voor onze gealiieerden en Duitsch-land1 van onschatbare waarde zouden- zijn. Indien er be- sprekingen met onze bomdgenooten werden gevoerd op een wijze, dat wij hun vertrouwen verliezen en zij meenen, dat wij een onvzrienid- schappelijke houding aannemen, zouden wij onze geheel kracht, welke naar wij gelooven, thans zeer groot is, verliezen. De minister dndljgidia mlei te zsggan, da* de regeering steeds in voeling bled met de ge aliieerden en met de andere landen, die de kwestie aangaat. De regeering hoopte nog, dat dc tijd zou komen, als, door een wenk of een- bemiddeling, zij een1 stap kon dloen, om den vrede dichterbij te brengen, maar we zijn vast overtuigd, dat wij totnogtoe de eenige Silitiek hebben gevolgd, die mogelijk is voor root-Britarmig. De onder-staatssecretaris voor buitenland- - sche zaken Mc. Neill heeft nog bij1 de bespre- king der verklaring van Von Rosenberg mee- geedeeld, dat het denkbeeld om een intematio- nale commissie te benoemen van zakenmen- schen, om de schadeloosstellingen vast te stel len, precies hetzelfde idee was, als wat de Amerikaansche minister Hughes eenige maan den geleden heef t besproken. Er was iets, dat bijzonder in't nadeel was van Rosenberg's denkbeeld, dat n.l. de Duitsche regeering met beslistheid had verklaard, dat de voorwaarde voor dit voorstel de voll«ii|ge ontruiming van het Ruhrgebied door Frankrijk moest zijn. Iedeieen weet echter, dat Frankrijk ndet in. 't minst voomemens was, om het Ruhrgebied geheel te ontruimen als voorafgaande voor waarde voor een onderzoek van de kwestie der schadeloosstellingen, daarom lijkt in wer- kelij-kheid de rede van Von Rosenberg niets nieuws te brengen. Het was volkomen waar, dat dc Britsche regeering er van wist, dat de Duitsche regeering waarschijnlijk zoo'n voor stel zou doen zij had deze er op gewezen, dat, indien zij niet veel verder ging, dan het plan, dat zij had voorgesteld, de Britsche re- geering niet geloofde, dat het succes zou heb ben op het oogemblik. DE VERKLARINGEN VAN MINISTER ROSENBERG, In de Gommilssie voor Bui-teiilaindsdie za ken van den Duitschen Rijksdag spraken ma de rede van den minister van Buiiiteniandsche Zaken nog sprekens vami alle paitijen. De communisitische spreker Kohn verklaar- de, dat zijn partaj- niet dacht aan een capitu- tatie voor Frankrijk. De Commissie was eenstemmig in afwiji- zing van de door de Fransche regeering ge- eischte capitulatie en overtuigd' van de nood- zalkelijkheid van de voorizettimg van het lij'r delijk verzet met het doell' hierdoor en door intemationale overeenkomsten de bevrijding van het Ruhrgebied van de huidige ongerech- tigde invasie ite verfcrijigen. In het algemeen vatten de Beriiinsche bla- dam het resultaat der zitting aldus samen, dat Duitschland! bereid is te ouderhandiekn1, zoodra Frankrijk door het beeindigen van de terronistische politiek in het Ruhrgebied den wil tot een meuyre iechtskrachitiige overeem1- komst te kennen geeft. De Berlijasdie „B5rsenkurier" noemt de verklaring van den minister van Buitenland sche Zaken een duidelijk en ondubbelrinnig program voor omderhandelingen, d'at men ook in Londen en' Washington bij goeden Wil niet zander meer kan voorbijgaan. Duitsch land heeft gesprokan!; de tegensitander heeft het woord. DE FUTSCH-PLANNEN. De Pruisdsche minister vani Binnenlandsche Zaken Severing heeft in den Pruisischen mi- nisterraad een verklaring afgelegd met be- trekking tot het besluit tot ontbanding der Deutsch-Vdlkische Freaheitsipartei. De minis ter heeft daahbij 'het volledig adenmateriaal aan zijn collega's voorgelegd, op grand waaxvam tot de onfbinding dier partij is overgegaan. Het kabinet oordeelde de geno men maatregelen aoodzakelijk en overeen- komsitig het recht en verldiaarde eenstemmiig, zijn goedkeuring te hediten aan de door mi nister Severing gevolgde politiek. Deze eensteniinigheid is van- poMeke be- teekenis, daar im het Pruisische kabdnet de sociaal-democraten en de burgerlijke partijen met inbegrip van de Duitsche VoUkspartij een coaliitie vorrnen. In- verband met de scherpe aanvallen van de rechtsche pens, zoowel die van de Duitsch- naitionale als die van! de Duitsche Volkspartif, op den Pruisischm minister van Binnen- lands»±e Zaken, Severing, wegens zijn actie tegen de Deutsch-Volkisdie Freiheitspartei, wmi1 de stemming in den oiinisterraad met groote spanning tegemoetgezieni. Men hoorde alom bewerem, dat de coalitle in Pruisen wel eens zou kunnen imeenvallen, doordat de le- den van- de 'Duitsche Vollkspartij uit het ka binet zouden treden. Na' hiet thans in den ministerraad gevallen- Ibesluit bestaat voor deze vrees geen redan meer. Evenals in Pruisen, is thans ook in Thu- ringen de Deutsch-Volkische partij verboden. DE TURKSCHE KWESTIE. Men veryvacht, dat de gealiieerden beden een nota aan Angira zullen zenden, waarin verklaard wordt, dat de Turksche vredesvoor- stellen een geschikte basis vormen voor be- sprekingen- en dat de gealiieerden bereid zijn, de onderhandelingen te hervatten. Naar ver- luidt, zal Lausanne worden voorgesteld als plaats der conferentie en midden April als datum. VERZOEK OM ITALIAANSCHE BEMIDDELING? Naar het Hbld. verneemt, is het berichrt, als zou Mussolini een diplomatiebem stap bij de Duitsche regeering hebben' gedaan, om haar te bewegen een nieuw voorstel tot oplossing der schadevergoedingskwestie in te dienen, in dezen vorm onjuisi Het is echter een feit, dat de Duitsche regeering er waarde aan hecht, ook met de Italiaansche regeering in voeling te blijven en over de mogelijkheden tot oplossing der kwestie geregeld bespre- kingen te voeren. De Duitsche draadlooze dienst zegt iets stel- liger: Toegegeven wordt alleen, dat er na- tuurlijk een zekere verbinding met de Italiaan sche regeering over de mogelijkheden der op lossing van de herstel kwestie, ook gedurende de Runrcriais, heeft beataan. CONFERENTIE DER ARBEIDERSPAR- T!J TE LONDEN. Te Londen had Zondaig eene groote con ferentie der Arbeddereparcij plaats, waarbij Ramsay Macdonald, voortB Longuet uit Frankrijk en Crispien uit Dnitschlamd zullen spreken, deze bedde vermoeddijk over gemeen- schappelijke politiek ter behandeling van het Ruhr- en schadeloossitdllingsprobleem. WANORDELIJ'KHEDEN IN HET JAPANSCHE PARLEMENT. De parlementszitting van Dinodag werd verdaagd, te midden' van een algemen gevecht der afgevaardigden, uitgelokt door een voor stel der oppositie, om die regeering in staat van beschuldiging te stellen. Toen de voor- zitter de zitting gesloten verldaaide, vlogen tal van inktkokers en andere voorwerpen als projeetielen door de zaaL Het wordt zoo langzamerhandi gewoonte, dat de ,geachte afgevaardigden" in de ver- schillcnde parlementen een robbertje gaan vechten. DE ONRUST IN IEKLAND. Johnson, een lid van de burgerwachit, is gisteravood in den koninklijken schouwbuig doodgeschoten. In verband hiermede is een officier van het nationale leger gearresteerd ONRUST IN SPANJE. De „Matin" verneemt uit Madrid dat er te Barcelona weer een stelsel van terreur schijnt te ontstaan. Er wordt melding gemaakt van verscheidene aanvallen op leiders van vakver- eenigingen en arbeiders, en dat er velen zijn gedood of emstig gewoind. EEN VERKLARING VAN POINCARA In de Finandeele Commissie uit de Kamer dieelde Poincare medfe, dat een gebied van 2800 vierk. K.M. bezet is met cen kolenpro- duciie van 90 millioen ton en 14200 cokcs- ovens. Poincare erkende, dat de ecomomische resultaten der bezetting niet bdangrijk zijn. Slechts een langdurige bezetting zal een gee- de exploitatie mogelijk maken. De bezette ge- bieden zullen sledits worden ontruimd- naar- mate Duitschland zijn verpliehtingcn nakomt, terwijl Essen eerst zal worden outruimd als de schadevergoedingskwestie definitief zal zijn geregeld. Frankrijk zal slechts voorstel len der Duitsche regeering zelf in ontvangst nemen. De Commissie stond de gevraagde cre- dieten toe. Uit Poincar6's woorden bdijlkt wel, dat hij nog niet van plan is te doen wat Duitschlianni graag zou wilien en wat door minister Ko- zen>bCTg is uitgesproken. Van interventiie van een andere mogendheid moet Poincard ook nog niets hebben. Op die manier kan de bezetting nog- wel eemgen tijd duren. DE REIS VAN STINNES. Uit Rome wordt gemeld, dat naar aanlei- ding van het onderhoud met Hugo Stinnes de nieuwe president van de Internationale Ka mer van Koophandel en de vice-president van de Amerikaansche Banktrust Booth binnen enkel dagen naar Berlijn zal komen. Betreffende de reds van Stinnes naar Rome, zegt het agentschap Stefani nog, dat de n derstaatsseeretaris, die zich met Stinnes in verbinding heeft gesteld, daahbij uit zijn eiigen naam handelde, zoodat dus Mijft vaststaan; dat geen enkele offidieele Italiaansche per- soonliikhedd-een onderhoud' met Stinnes heeft Een commissie van Amerikaansche finan^ tiers zal voor het krijgen van inlichtingea naar het Ruhrgebied vertrekken. DE MOORDAANSLAG OP SMEETS. Uit Keulen wordt gemeld, dat het onder- zoek in de zaak-Smeets heeft bevestigd, dat de voomaamste dader Deutzmann en een tege- lijk met hem gearresteerd persoon, Babrinski genaamd, tot voor korten tijd lid van den Rheinischen Volksbund waren, een' met de groep van Smeets concurreexende separatisti- sche organisatie. DE DUITSCHE LEENING. De Commissie van Hers+el heeft beslist, dat Duitschland door het tigenmachtig uitschrij- ven van de binnenlandsche goudleening in strijd met het vredesverd'rag heeft gehandtid Speciaal wordt aangevochtm- de regeling van de uitbetaling der rente. DE SLAVENHANDEL IN AFRIKA. De herleving van den slavenhandel in Afri- ka, welk onderwerp de Volkenbondsvergade- ring in September a.s. zal bespreken, boe- zemt den regeeringen van Frankrijk en- Groot- Britannie emstige bezorgdheid in. Duizenden slaiven worden op de markten van AbessmiS aanigevoerd, en de Franschen hebben kort ge leden' ontdekt, dat er uit de haven van Lad>- jouram maandelijks slavenschepen vertrek ken'. De Volkenbondscommissie heeft den wensch uitgedrukt, dat een intemationaal onderzoek zal worden ingesteld naar den aard en dien omvang van den handdl in menschen en1 naar de maatregelen, welke behooren te worden ge nomen om dezen te onderdrukken- De com missie verzoekt te dien einde dm VoMbbh- bondsraad deskundigen te benoemen, die met de betrokken regeeringen en met de experts, welke deze zouden benoemen, zouden kunnen samen werken. DE BELGISCHE OUD-MINISTER WAUTERS OVER DE BEZETTING. Uit Brussel wordt gemield, dait de van de Ruhrreis teruggekoerde delegaitie van Beilg. sitialisten verslag daarover heeft uitge- bracht. Onder hen is de vroegere minister Wauters, die den afwmstrijd der Duitschera gerechtvaardigd acht, in zooverre, dat zij niet onder vreemde bajonetteni als slaven wil ien werken' en onderhandelingen slechts voor mogelijk houden onder voorwaarde, dat de troepen uit de stations en fabrieken verdwij1- nen en de onschendbaarheid van het Duitsche gebied wordt gewaarborgd Ook ziin de Duit- schers gerechtigd te protesteeren, daar de be zetting overtollige uitgaven veroorzaakt Wautera bevestigt de verwoestingen in de handeflskamer te Bochum en de vemiidingm, in het station Oberhausen door de Franschen aangericht. De Duitschers zouden het verzet oobepaalden tijd kunnen voortzetten. •KORTE BERICHTEN In den loop van de discussie in den1 Se- haat deelde de Belgische premier Theunis mo de, dat van de 437 millioen francs, geraamd voor 1922, voor uitgaven van adminlstratie- ven aard, een bedrag van handerd millioen francs niet zal worden uitgegeven. Uit Rome wordt bericht, dat een groot aantai Italiaansche generaala zal1 worden ge- pensionneerd ter bezuiniging. In Zwitserland is een comite gevormd voor het inzameleni van bijdrageni voor het huldeblijk aan de Kioningin ter gelegenhedd van Hlaar regeeringSjuhileum. Op 23 April zullen te Zeebragge door een Ehgelsch oarlogschip de lijlken der Belgi sche sold'aten worden aangebracht, .die in En- geland zrijtni begraven. De prins van Wales zal voor die gielegenheid met een eskader tor- pedobooten te Zeebrugge aanlkomen. 'De veriegenwomdiger van den staat Alabama in het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden, Johlni R. Tyson, is Dtosdag ill te Rochester in den staat Minnesota overle- den. Als een merkwaardigheid betreffende den overledene wordt gemeld, dat hij biji de talrij- ke verkieztogen, waaraan hij als camdidaat deelnam, nimmer de nederlaag heeft geleden. Duitschland heeft de beperkende bepa- lingem op het vreemdeliln'geniveikeer voor her- stellendan', die IDhitlsche badplaatsen wen- schen te bezoeken, verzocht. De werkgevera iln de bouwvafcken in En- geland hebben' besloten tot invoering van de verlengde werkweefc en van' door de werkmie- mers verworpen loonsverlaging. Deze beslis- sing betreft een half millioen werknemers en kani wel eens tot eeni conifliot leiden. Te Sofia is de voorbereidimg der sa- menstelling van het volksgerechtshof, waar- voor de 'Bulgaansche ministers der z.g. oor- logskabinetten zullen' worden gedaaga, afge- loopem. 'Het proces neemt begin -Mid te Sjoem- la een' aanvang. Uit Mlilaan wordt aan- de Matin" ge- raeldt, dat de Italiaansche premier Mussolini en de Belgische minister Jaspar een onder houd hebben gehad dat twimtig mimuten heeft geduurd'. Elke flesch sterke drank, welke door de -passagiers van in Amerika aangekomen stoomschepen aan land wordt gebracht, zal voortaan in beslag woorden genomen, terwijl .de bezitter per flesch vijf dollar boete zal moeten betalen. De eerste verklaring van Lord Robert Cecil op Amerikaanschen bodem was dat hij de wenschelijlkfaeid bepleitte van Amerika's toetreden tot den Volkenbond. Blijfcens een mededeeling van den sov- jctgezant te Warschauw zal het over de katholiefce priestere te Mbskou uitgesproken doodvoninis niet wordlen voltrokken. Dinsdag werd de 50sfe verjaard'ag van de sticbting der ,,Red' Star Line" gevierd. De regeering was otficieel door eenige ministers vertegenwoordigd Volgens een bericht aan de „Russpress" heeft de revolutionmaire rechtbank te Mbs kou vijlf personen, waaronder een vrouw, we gens nernaalde diefstallen en inbraken' in particuliere woningem ter dood veroordeeld. Dat is toch zeker geen halve maatregel. Dezer dagen brak in den vroegen mor- gen in een pension te New-York brand1 uit, waarbij minstens 4 personen' zijh omgeko- men. Men gdooft, dat behailVe deze vier een aan'tal pensiongasitem die in- de hoogere ver- diepingen gehuisvest waren, door de vlammen ilmgesloten en omgekomen is. De Fransche adjudant Moutonier heeft gister met zijn vliegtuig een hoogite bereikt van meer dan 10.000 M. De registreerende barometer is verzegeld Aan de hand hiervan zal uiigemaakt worden of hij het wereldhoog- terecord, dat op naam staat van' den Amen- kaan Mac Ready verbeterd heeft. De toestand van den Duitschen rijks- kanselier is onveranderd. Hij zal vermoede- 1-ijk nog een paar dagen het bed moeten hou den. In Frankrijk heeft men den- Staatburger- schen tijd ingevoerd, waardoor de klokken een y? uur vooruit gezet zullen worden. Deze tijd zal niet alleen den zomer, maar het geheele jaar van toepassing zijln. In de week van 19124 Maart waren te Berlijn 88,058 werkloozen ingeschreven te- ganover 83^2® in de week van 1216 Mirt. Gcmengd Meows ONlJUISTE GERUCHITEN. Gisterenavond werd te Amsterdam het gerucht versprtidl, dat op een Amsterdam- schen winkelier een tnisicfrij'f zou zain- ge- pleegd in dien trein. Op weg naar Utrecht zou mien hem bedtwelmd hebben. en de bedrii- ver der misdadd zou zich dapma met de portefeuille van het slachtofler uit de voeten hebben gemaakt. Een ander gerucht dat vermoedelijk op hetzelfde geval betrekking had' sprak van eeni emstig treinongeval n'aby Utrecht. Bij informatie bledk, dat a! die geruchten, waaromtrent gisterenavond tal van Amster- dammena opbdden, niet juist zijln. Zijl schij- nen hun oorsprong te hebben gevonden in het feiF dat eeni zekere de Q, winkelhouder in de Weesperstraat 'aldaar, gisterenmbrgen in1 dlenl trein naar -Utrecht bewusteloos is ge vonden. De m'an is toen naar een der Utredhtsche ziekenhudzen avergehracbt en de familie aldaar werd torstond naar Utrecht ontbodlen. De bewusteloosfotid schijot echter als een ziektegeval beschouwd te moeten worden en men neemt niet aan, dat er een miisdrijf in het spel is. Overigens is nodhi bij de politie te Utrecht, noch' bij die te Amsterdam aangifte gedaan van eenig miisdrijf. BEN PRAAI HEER. De Duitsche juStiitie heeft bij den commis- saris van politie to Tiel inlichtin'gen. ingewon- nen omtrent den te Munster aangehouden M. van M., vroeger te Tiel, zoon van een land- bouwer, zich in Duitschland uitgevende voor een vermogend iemand met „von" voor zijn naam. Hlij wordiff verdacht van vrouwenhan- del eni oplichting. Van M. is in Nbderland a! vijfmiaaL wegens verschillende misdrijven, veroordeela. Ook is hij -gedeserteerd van de koloniale reserve te Nijmegen. REGEERINGSJUBILEUM H. M. DE KONINGIN. Het Haagsche comite voor het regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin heeft opdra-cht gegeven aan de Haagsche beeldhouwers Toon Dupuis en1 Ingenhousz tot het ontwerpeto van een speciale jubileumsmedlaille. Dupuis is belast met het oniwerp van de voorzijde, die het portret van H. M. de Ko ningin zal vertoonen; op de aditerzijde, die bewerkt wordt door higenhcusz, komt oa. het Haagsche wapea. ROOKEN DOOR KINDEREN. De gemeenteraad te HLlversum beschikte afwijzmd op een adres van de afd. Hilver- sum e. o. van den Bond van Ned. Onderwij- zers met verzoek een rookverbod voor kiinde- ren beneden 16 jaar in te stellen. VAN DEN TRAP GEVALLBN. Aan boord van het stoomschip Pendrecht, in reparatie liggende aan de werf van de fir- ma Burgerbout aan den Varkenoordschendijk te Rotterdam, is de bankwerker H. J. R. van een trap gevallen. Met twee emstige hoofd- yonden en een hersenschudding is de man naar het ziekenhuis gebracht. EEN SCHIOT. In het Vondelpark, in deni omtrek van het Pavil'joen, werden' voorbijigangera gisterenr avond' opgeschirikt door eeni revolverschot. Toeu men' naderbij kwam, vond mem een man op den grand liggen-, die eene scbotwand had im de rechteralaap. HSj' werd- in zeer ennsti- gem toestand naar een- ziekenhuis gebracht. Men' neemt aan, dat hij: zelfmoord heeft wil ien' plegien. BROEMHUIJS EN DE PERS. Naar „De Residentiebode" meldt, heeft de bekende Wil'lem 'Broekhuijs aan het bestuur van den Nederlandschen Joumalistenkrimg een tweetal villa's aangeboden voor tNeder- landsche joumalisten. Het bestuur van den Kiting heeft den heer Broekhuijs echter teretomd medegedeeld, dat het zijn -aanbod zelfs niet in overweging kon nemen. Het Kringbestuur wilde noch profiteenen van het door Broekhuijs gewonmien geld en nog minder de Nledierlandsche joumalisten als een neclameobject voor zijn gokkerij laten gebruiken. NIAA'R ROTTERDAM GlEeXPOR- TEERD. De justitie te Heerenveen heeft geet- aan- leiding gevonden, de twee personen, die als verdacht van de inbraak in- het postkantoor te Stieeniwijk bij- Roozendaal, aan de Belgi sche grens, waar zij postzegels beneden de waarde verkochten, gearresteerd werden lan ger in' voorloopige hechtenis te houden. Op verzoek van den hoofdeommissaris van poli tic te Rotterdam, zijn ze naar Rotterdam ge- transporteerd1, in verband met alhier gepleeg- den diefstallen van postzegels. OVERVAREN. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Q.: Gistermiddag is op het IJ een' vlet waarin zich twee personen bevonden die een vergun ning van' B. en W. hadden om naar verloren voorwerpen' te visschen, z.g. kolenvisschere, overvaren door een motorboot. Achiter de vlet voer toevallig de boot van de bavenpolitie. Deze haalde een der bride visschers, wiens hand nog bo\en' water uitstak, aan boord.. Mien deed alle motite om's mans levensgees- ten op te wekken, doch vergeefs. De dokter van' de Kiooinkl'ijke Hbllandsche Lloyd was ter plaatse. Men vermoedt dat de man, zeke re w. F. H. Nung, niet door ver|lrinking. doch tengevolge van den echrik is overleden

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1