Alkmaarsche Caurant Eindelqk weergevonden r: F e n i 11 e t o n. Honderd Vijf en Twintlgste Jaargang, Ponderdag 29 Maart. ProTinciaal Nieuws Hjt belang van het vreemdelingenverkeer. Wo. 78 1*28 Vervolg. ^eliswaar zijn al de faotorem die in de laatstc tijdem het vreerndelingenverkeer tot tea verschijnsel van zoo v^rstrekkenden in- vloed hebben gemaakt, feitelivk reeds aanwe- r« geweest van het begin der geschiedenis van het menschdom at maar juisridoor de 1 1 der verkeersmiddeleo zoo'n groote vlucht jmnnen nemen en is het eene factor van Inter nationale beteekenis kumnen warden. In de allereerste plants reikenen wij thans onder de verkeersmiddeleo de spoonvegen der verschil- lende landen, die inderdaad groote gebieden misloten' hebben voor het vreemdelingenver- keer welke vdordien zoo goed als onbekend reacW konden worden. Ook het rijwiel, de motorfiets, de stoomboot en de auto hebben eea bdamigTijk aandeel gchad in de ontwikke- gvan het verkeer. Wat ons in de naaste omst wacht, als de vliegma chine evqn be- troiiwbaar geworden zal zijn als zij thans reeds snel is, waag ik niet te voorspellen. Vaar wij1 ons mans eenigszins vertrouwd Waar wij mogen achten met de be, eenigszins vertrouwd Hi I egrippen vreemdeling I m vreerndel'ingenverkeer, ben ik gekomen aan Et eigenlijk aoel van deze causerie, te trach-. ten U een vluchtig beeld te schetsen van de beteekenis, die het hedendaagsche vreemdelin- genvetkeer heeft voor de geheele menscheiijke uiealeving. De invloed van het vreemdelingenverkeer op het verkeersweren. Opper/lakkig redeneerende zou men als vanzelf sprekend kunnen aannemem dat ian- den met eene talrijke bevolking, een meer ont- tfteld verkeer moeten hebben: dan minder dicht bevolkte. Het legended is in vele geval- leai waar eni Meruit wlgt vanzelf, dat andere lactam dan dichthdd van bevolking een wordje meespreken. Inderdaad kan rich jlcchte dam een greet vreemdelingenverkeer ontwikkelen: als voldaan wordf aan' eenige be- rilde voorwaarden. Daaronder rekenen wij de eerste plaats natuurschoon, het gemak- kelijk bereikbaar zip van een gesteld reis- doel, goede hotels, waarborgen voor de vei- jigheid van leven en eigendom. In landen vaar oorlog, politiebe beroeringen, een on- mregelde rechtsorde heerscheni Sovjet Rus ted, Ierland! En van V. V. zoom's wij dit bcdoelen dan ook nimmer sprake zijn. De tniddelcn tot veretrooiing: kortom prettig rei- kh en aangenaam verblijven, Een merkwaar- dig voorbeeld op dit gebied geeft ons Zwitser- land te zien, een1 der kleimste landen in de wereld en tegelijkertijd een land waar het weandelingenverkeei- wel het stericst oatwik- ield.is. Het aantal vreemidelingen dat Zwiiserland bezocht, werd \66r den oorlog geschat op 2 millioen per jaar. iDeze lietem in het land ichter een bedrag van plm. 200 millioen francs, waarvan 120 millioen komen den bate der hotelhoudere, terwijl plm. 30 millioen be sted werden: aan inkoopen van verschillen- den aard. Het bedrag dat deze reizigers aan spoorbil jetton betaalden. mag verlig gesteld worden op plm. 60 millioen francs per jaar In ItaliJ bestaan de imfcomstan: der spoor- wegen eveneens voor het grooiste gedeelie uit de bedragen, welke vreemdelingen to betalen hebben voor hun reisbiljetten, terwijl alge- neem bekend geacht mag worden dat de Fransche Spoonvegen, met namen de Chemin de fer du Nbrd en P. L. M., de eerste dank zij hare lijinien van Bdgie en de Westkusit caar Parijs, de laatste omdat zij de eenige lijn is die de rechtetreeksche verbinding vormt van Parijls met de Riviera, niet minder groo te voordeelen trekken uit het vervoer van bui- tenlandsche reizi'gers en bunmc bagage. In Nlederland bedrocg het aantal ven'oer- de reizigers in 1018 ruim 60 millioen met een opbrengst van ruim 25 millioen gulden. (EconBerichten). Indien men' het aantal Amerikanen dat jaarlijks alweer v66r den oorlog naar Ewopa kwam, op 125.000 6chat, hetgeen ze- ter nitet te veel is, dan betaalden deze aan passage-geldeni een totaalbedrag van plm. 30 millioen dollar. De beschavingstoestand van een land wordt dikwifls afgemeten naar de meer of mindere volmaaktheid zijner verkecrsmiddelen en zoo constateeren wijl dan ook het, dat de verkeers- middelen in landen met een groot vreemde- Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 26) „Je zult het niet eenzaam hebben", had John Holden haar gezegd, toein1 hij in Lou den afsdieid van haar nam. Je nichtje is on- geveer van denzelfden leeftijd. Zij is uit lo- geeren maar zal binnenkont weer terug zijo." „lk ben nooit eenzaam," was Sydney's dapper antwoord. „Ik lees en teeken en lioud me zelf bezig. Daar ben ik aan gewend." „Ja, je had zeker niet ved gezelschap." „Qnze beste vader moest veel uit," zei Syxk- aey en haar oogen stonden vo' tranen. rioe vriendelijk haar oom ook was, ondanks hjn donker kijkeni, toon zij hem niet vertelien, dat, wat zij het meest miste, niet. haar vaders gezelschap was, maar zijn geregefld thuiskr^ men, de maaltijden, die ze voor hem kliaar moest maken, de voortdiurende zorg en aan- daeht, die hij eischte. Hij was in de laatste jarea twistziek en pAkelbaar geweest, en zijn verlies was meer dat vian een dierbaar, lastig kind dan van een beschermer. Sydney was diep en1 eeriijk bedroefd over ajn dood, eni weendie er oprocht over met al dm cerbied, die gevoeld wordt, als vertrouw- de figuur uit. oudle omgeving verdlwijnt; maar zij was jong, en ihaar hart was niet ge- woken, al dacht zij soms, dat het wel zoo was. Het ateelwid van Jack wac bitter. Hut was watnKhijnlijk, dioht zdj:, dat, wat er lingenwrtreer over het algemem aan1 booge eisdion voldoen. De wisselwerking is dan ook voor ieder duidelijk en heeft bovendien nog dit voordeel dat de mwoners zelven van het land daarbij in niet geringe mate profitec- ren, ook wat betreft de prijzen der biljetten. Deze zijn omgekeerd evenredig aan het getal reizigers, hoe grooter dit getal is. des te ge- ringer zijn de prijzen voor spooroiljetten, of Uehooren dit to zijn Hotels. Is de vreemdeling met behulp van1 de ver- keersmiddeleu aangekomen in de siad of doip dat hiji zich tot tijdelijke verblijfplaats heelt verkozen, dan dringt zich de vraag aan hem op waar hij zal logeerea. De tijd is lang voorbij; dat de gastvrijheid nog zoo algemeen beoefend werd, dat men zich niet behoefde te tekommeren over het logics; heden ten dage zouden wij allicht eenige oezwaren hebben tegen het opnemen van ons totaal onbekende gasten, zooals dat vroeger regel was. En zelfs de kloosters op St. Bernard en Simplon die tot voor kont, deze gastvrijheid bleven be- oefenen als sympathiek overblijfeel uit vroe- gere eeuwen, hebben zich ook1 al genoodzaakt gezien tot eenige restrioties, uithoofde van het misbruik dat men daarvan maakte. Als rruuurlijk gevolg van een' venneerderd vreemdelingenverkeer verrezen dan ook al- lerwege hotels in eindelooze schakeeringen, van eemvoudige slaapgelegenheden tot luxu- euse palace hotels, die in de vergrootende trap zelfs majestic palace hotels genoemd worden. De rol die de hotels spelcn in het vreemdelingenverkeer is buiten kijf, van het altergrootste gewicht. Dat de hotelier, of misschien beter het ho- telwezen zich de onontbeerlijke gastvrijheid eenigermate laat betalen, spreekt wel vanzelf en daarom komt het mij' met overbodig voor, alweer eenige cijfere to noemen die een denk- beeld kunnen geven van de voordeelen welke voor dit bedTijl uit het vreemdelingenveikeer voortvloeien. Nemen wii wederom als voorbeeld Zwiiser land, dan blijkt ons uit de gegevens van het Bureau voor de Statistiek van het Min. van Bin O Zaken in dat land, dat men in het jaar 1899 aan „Aufentbaltstage" van vreem delingen telde bijna 8 millioen. Iedere dlag ge- middeld! op 20 firs, aan1 uifgaven schaitend, komt mm tot een bedrag van 155B millioen francs. Daarvan kwam1 in de kas der hotels plm. 120 mill. fr. Het sproekt well vanzelf dat de bedragen, welke bijv. in Zwiiserland als inkomsten uit het vreerndel ingenverkeer zijn genoemd niet geheel en al te gcede komen aan de bevolking van dat land, rfiervan gaain groote sommen naar de omliggendie lander:. Frankrijfc bijv. leverde voorheen aan geheel Zw. dus ook aan de bevolking ini Cent jaar voor 52 mill fra. Italie voor mill., Rtusland voor 44 mill. Oostemrij'kMHongarije voor 40 mill., Duitsch- land voor 30 mill. In het algemeen gesproken kan men zeg- en, dat ongeveer 20 pCt. van de fotaalin- msten uit het V. V. wedcr terugbetaald werden aan buitonlandsche leveranciers. In andere toeristenlanden zien wij hetzelfdc ver schijnsel, zoodat veilig aangenomen mag wor den dat niet alleen het eigen land, dodi ook de niabuurstaten bij een groot vreemdelingen verkeer belang hebben. In 1913, het jaar waarin de herdenkings- feesten onzer mat. onafhanikelijkheid gevierd werden, en waarvoor eene speaale commissie en ook ons bureau zooveel propaganda heeft gemaakt, wisselden de meerdere onlvangsten ini de hotels alleen, tusschen 5 en 35 pOt De voordeelen welk een: bloeiend notelbe- drijf, tengevolge van een druk vreemdelin gen bezoek, op zijn beurt wederom bezorgt aan1 de gemeente. waarin de hotels gelegen zijn. kunnen1 licht bevroed worden. Voor aen oorlog betaalde de Mij. Zeebad Scheveningen jaarlijks aan de gemeente den1 Haag voor erf- pacht, recognitie vergunning en gedeeltelijke jjersoneele belasfcing bijna 50.000. Aan gas, water en telefoon genoot dezelfde ge meente van de Mij. jaarlijks ruim 15.000, het rijfc geniet aan grondlasten personeele en, bedrijfsIbelastiUg ruim 23.000 d.i. tezamefl rond 88.000 jaarfijks. Voegt men daarbij eene matige rente voor het in de ondernemin- gen gestoken kapitaal csh. de bedragen voor afechrijviinigen op gebouwen en inventari®, de honoraria aaru directie en personeel, dan krijgt men eenigszins een beeld, zij het dan ook onvolkomen, van de enorme sommen door vreemdelingen ook hier te lande uitge- geven. Men zegt weleens dat waar hotels gebouwd worden ook vreemdelingeni zullen komen, maar in haar algemeenheid1 is deze stelling zeker niet onaanveditbaar. Hotelbouw zonder nauwfkeurige berekenimg bl ijft risquant. Wij kunnen, in Zwitserlapd zien1 dat de groote luxe-hotels, die voor den oorlog al dikwijls ook gebeurde, zij en Jack ooit weer onder een dak zouden won.en ofsohoon eigenlijk de verandering meer in niaaan dan mdierdlaad was, daar Jack de Taatste achttien maanden aleen op kamers had gewoond op korten al- stand van zijn vader en zuster. Dus mis schien moest Sydney minder opgeven dan zij dacht, toen zij1 o,p dlen diremipel van naar oom's huis stona en mat bevende hand aan de bel trok. Niemand had haar aan het station afge- baald, en> zie moest tweemaal bellen, voordat de deur geopend werd, en ofsclioon zij opge- wekt en' moedig van aard was, moest ze wat binnensli'klken en werden1 haar oogen bene- veld, voordat zij weer zich zelf kon zijn. Maar toen de deur openging, wist het nette diensbmeisje met witte muts alles van haar en glimlachte als welkomstgnoet, eni zelfs daar mode was Sydney tevreden. Het was in ieder geval beter dan niets! Zij stond' er bij, toen haar bescheiden ba gage in huis werd gedragen, en op dat oogenblik ging het ijzeren hek open en trad een jonge ntan met een briefje in zijn hand binnen. Sydney keerde rich, om, omdat ze dacht, dat hij het dienstmeisje moest sprekeni, maar tot haar groote verb'azing nam hiji jdjta. hoed af en sprak haar,aan. ,,Neem me niet kwalijlfc; jufrouw Carlton, geloof ik", zei hij. Zij1 vond de stem prettig. Het was inder- id eeni bijzonder muzikale stem, i te beschaving in haar buiging. E.r lag ook een zeker Schotsch accent in dat wist Syd ney bijna zeker, an ziii hield van alles, wat haar aan Sdtotlandi deed denken, waar zij en ha ar ouders cans eeni zmrner haddm door- gebraehit, om jaar voor dim dood van haar op minder sterken Snandeelm basis stonden, door den wereldbrand genoodzaakt werden hum bedrijf op te geven en nog in tal van ja rea niet rendeeren zullenr. In Holland zal men zich altijd wel vergenoegen moeten met mia of meer bescheiden hotels, maar ook in Duitschland zijn herhaaldelijk stemmea op- gegaan die tegen overdreven luxe- hebben, ge- waarschuwd1. la een lezimg van Dr. Schu macher, den1 Directeur van dlen Bond Deut- scher Verkehr® vereia, ini 1915 gehouden, verklaarde deze dat voor de behoeften der z.g. ,,uppex ten" ongeveer 100 luxe-hotels in geheel Duitschland voldoende geachit konden worden. De overdrijving in de inrichtiing der hotels brengt zelfs em zeker gevaar mede voor het vreemdelingenverkeer en1 misschien ook wel voor het hotelbedrijf zelf. Maar stel- lig moet het hotelwezen in een. land als het onze op hcoger peil gebrachit worden, wii dit bedrijf ten alotte voordeel blijven putten uit een1 intemsief vreerndel iqgenverkeerLuxe-ho tels zijn in ons land echter minder noodzake- iijk Als axioma kan men zeggen: de hotels kun nen niet zonder reizigers, maar wat zou het' reizen zijn, zonder hotels? Ijc heb u al gezegd dat ik van' den fa'ak op den tak zou springen em zai daarom nog even over de belangrijke factor „h'otel en reizigers" doorgaan. 1 lotel eni hotelier zijn 66n, „Laat mij, den hotelhou- der zien en ik zal U zeggen hoe zijn hotel er uilteiet", aldus zou men een bekend g°zegde kunnen wijzigen. Er behoeven hier geeii "cr- lijkingen gemaakt te worden tusschen de ederlandsaie hotels m die in het bui ten- land. In het buitenland algemeen zijn, de ho tels in N., voorop,gesteld onze laeduard, wat zij redelijkerwijze kunnen zijn. In Duitschland en Zwiiserland' heeft men het .hotelwezen ge- bracht tot een angstvallig streven naaf vol maaktheid, waarin de onvolmaakte mensch, die de reiziger is, niet altijd past. Om echter de hotelhouder van ons gciede land niet beter voor te stellen, dan hij1 is, mag er misschien wel aan, herinnerd worden, dat de klacht van de hooge hoteirekening in Holland al ees paar eeuwen oud is, dus niet geheel overdre ven kan1 zijn. En toch. ook in dit opzicht zou ik me- nigmaal paridj. willen trekkm v<56r den hotel houder, tegen den reiziger. Laatstgenoeinde is meestal onvoorzichtig en onnadenkend. Hij loopt maar een hotel binnen't komt er niet op aan welk- Niet gewenscht lijlkt het mij dat de Nbderlandsche hotelhouder zijn Duitsche of Zwitsersche oollega te slaafs navolgt, wel behoort hij: enkele te veel gemarkeerde hoe kigheden van den N. volksaard in zijn om- ;ang verloren1 of geeffend te hebben, om ge- e€l te wezeu wat hij wezen1 moet en wezec kan. iHHji moet in zijn optreden een man van de wereld wezen,; eenvoudig kalm, hoffelijk man van ervaring, man' van doorzicht, man van imnerlijke beschiaving, kortom, die onge- clwongen met iedereen weet om te gaan en den prinselijloen bezoeker van zijn hotel niet te veel en den burgerlijken maar fatsoenlijlken niet te weimig geeft. N)a de spoorwegeni en de hotels zijn het ook de bankinstellingen, de wisselkantoren, de reisbureaux die groote belangen1 hebben bij V. V. De toerist, die op reis gaat, begint met zich' te voorzicn van een reiscredietbrief of baar geld, van de muntsoort die hii noodig heeft. iBezioekt hij verschillende landen, dan zal hij zich ook herhaalde malen moeten voorzicn van de gangbare munt en in ieder land zal hij ook in' dit opzicht een veer moeten laten. De reisbureaux, die gezelschapsreizen orgamseenen, en biljetten verkoopen voor de spoorwegen of stoomschepen, de verzekerings- maatschappijen die den reiziger, zoowel als zijn bagage, verzekeren, de boekhandelaren die reisgidsen, photo's en kaarten verkoopen, de auto- en rijtuigverhuurders zij alien profi- teeren1 in meerdere of mindere mate van een levendig V. V. Strikt genomen is er eigenlijk geea bedrijf, dat daarbij' geen belang heeft. Want wij weten het alien de reiskosten wor den niet alleen gevormd uit de factoren die weliswaar het zwaarst wegen: vervoer en ho- telkosten1, maar wel degelijk ook door heel veel andere kieine uitgaven. Jla, bet is niet te reel gezegd dat juist de bijkomende kosten den1 grootsten post op ons reis-budget uitma- ken,. Want over het algemeen zijn wij het roy aalst op reis, dan ziet men1 niet zoo nauw, en ved, waar toe men anders niet zoo spoedig zou overgaan, wordt dan. gedaac omdat men nu eemmaal uit is. Herhaaldelijk heeft het ons getroffeo, dat men op vergadtringen van den Nederland1- schen Middenstandsbond met geen enkel woord hoort spreken over het zeer groot win- keliersbelang dat de bevordering van het vreemdelingenverkeer kan zijn. De meeste vereenigingen voor V. V. die zich met dit doel bezig houden, en weiker besturen veelal een1 groot deel van him tijd1 geven voor ds behartigimg burner taak din zeer zeker een groot middenslandstbelang is, hebben re- den om te klagen over gebrek aan medewer- king. Zij1 hebben dikwijls de grootste moeito om personen wier belangen ontwijfelbaar vast- staan voor het lidmaatschap te winnen en kunnen bijna nooit een1 geval noemen van aaninelding uit eigen beweging. Wat daarvan de oorzaak is valt niet met zekerheid to zeggen, doch het verschil van opvatting omtrent hetgeen men onder Vreem delingenverkeer moet venstaan speelt onge- •twijield een groote rol. De meeste menschen verstaan onder Vreem delingen' alleen buditenlanders terwijl er toch veel meer voor te zeggen is, om iedere aiet- inwoner van een plaats een vreemdeling te noemen. Het is dan ook niet omwaarschijalijk dat de bepenkte beteekenis die men algemeen aan het woord vreemdeling hecht van invloed is op de belangstelling voor de bevordering van hen vreemdeiingenverkieer. Waar echter de Vereenigingen van V. V. of zij zich noemen „Apeldoorn Vooruit", „Doetichems Belang", „Vereeniging tot Verfraaiing van deze of gene Gemeente", alien het duidelijke vast- staande doel hebben meerdere bekendheid aan de plaats hunmer vestiging te geven, zou het misschien juisiter zijn ze alle met een en denzelfden naam bijv. propaganda-Vereeni- te noemen. och is de vrees gewettigd dat ook al werd de naam gewijzigd, de medewerking niet aanmerkelijk zou toenemen, want men ziet in ons land nu eenmaal graag, „op de klein- tjesi" en moet -om menigen zakenman met cus ces van zijn persoonlijk belang to overtuigen, meestal met klinkende tastbare argumenten werkea. UIT E GMOND-& I NIN'EN De Raad dezex gemeente vergaderde Woenadagmorgen voltallig. Na opening en goedkeurtng der notulen war en aan de orde de ingekomeni stukken. Voor kennisgeving werden aangenomen de volgende stukken: Een schrijven van B. en W. van Alkmaar d.d. 16 Februari 1923, houdende bereddver- klaring halve kosten onderzoek Hoevervaart te voldoen. Een schrijiven van God. Statcn d.d. 28 Fe bruari, houdende verdaging beslissiing op veroniening Vteeschkeurmg. Een schrijven van Gecf St. dd. 28 Fe bruari 1923, houdende goedkeuxing begroo- ting 1923. Een schrijven! van den Bond tegen: het schenden en vloeken van Gods Heiligen Naam, d.d. 1 Maart 1923, verzoekende een verordeniing to maken tegen, het gehruik van onteerende woorden. Een schrijven van, B. en W. van Gnoote- hroek dd. 1 Maart 1923, verzoekende in- stemming met hun verzoek aan: Gedeputeer- de Stolen tot verlaging wedlden Burgemees- tor, Secretaris en Outvanger. Bealoten werd adhaesie met dit adres te betuigen. Uit de besprekingen bleek, dat en kele raadsleden het safaris van den ontvanger te hoog vomden, dat van burgemeester en se cretaris echter niet. Een schrijven van B. Liefting dd. 5 Maart 1923, verzoekende dat de gemeente op haar kostem het z.g. Kerkelaantje laat opmeteni. Voor kennisgeving aangenomen. Een' schrijven van Ged. St. d.d. 7 Maart 1923, houdende goedkeuring besl'udt tot het aangaan van een kasleening 1923. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Ged. St. d.d. 14 Maart 1923, houdende verd'aging beslissdng op raadsbesluit tot uitgifte in erfpacht van grond aan C. de Waard. Voor kennisgeving aangenomen. Enkele reclames aanslag hondenbelasting. De aanslagen bleven' gehandhaafd. B. en W. stelden Voor dit schrijveni voor kennisgeving aan1 te nemien. iBreedvoerig werd1 dit punt besproken, waama het voorstel van B. en, W. werd aan genomen1. Enkele reclames schoolgeld derde en vier- de kwartaal 1922. N'a besprelking werd1 be&loten enlkele hier- van te onderzoeken of een billijke verla ging mogelijk is. Eeni schrijven! van Ged. Staten d.d. 10 Febr. 1923 houdende aanmerking op die in- gezonden' verordening inzlake d!e vkesebkeu- ring. Men is in overleg getrerien met dlen in- specteur van de Voltegezondheid, die de juist- te bepalingen gegeven heeft, naar welke ge gevens een verordening is gemaakt, die naar net oordeel van deni voorzitter wel door Ged. Staten' goed'gekeurd zal worden. De voorzitter las de verordening in haar moeder. „Ja, ik ben juffrouw Carlton", zei ze, hem aankijkende. Ze schrikte er bijna van, dat ze zulk een mooien man zag. Sydney was zeer gevoelig voor sohoonheicf; en haar kunstsmaak was ontwikkeld in de Londensche musea en sohil- derijenverzamelingen. Ze voelde meer voor de zuiverheid van lijnen dan voor kleurem; en nu trof haar deze soort van sch'oonheid. Ze was vertrouwd met het alledaagache goede uiterlijk van deni gewonen Engelsch- man; met de gezonde, blozende gelaatskleur en blauwe oogen van haar breeders, bij voorbeeld, maar de man voor haar was een ander type. Er was iets in hem van een jachtihond of een renpaard, vond1 Sydney, iets dat aan een rasecht dier deed denken sterk en toch slank en mooi. Zijn blanke kleur was gezond, maar het had niets van die roode en witte tint, die men gewoonlijk op dien leeftijd ziet; en zijn trekken waren zoo fijn en' senerp alsof ze behoonfen aan een oud, Griekscn beeld. De neus was mdsschien een beetje te lang, maar dat was eeni klein gebrek, en er lag een blik van zachtheid en stenkte in het geheele gezioht, en in zijn pret- tigen vriendelijfcen ernst, dat Sydney in eens het gevoel gaf, alsof zdji iemand gevonden had, dien ze kon vertrouwen. Zijn oogen waren' bijzonder mooi, diep grijs, bijna zwart, als ze overschaduwdi weraen door ae lange, don'kere wimpers, uil zijn haar was gitzwart. Sydney schatte hem op het eerste gezioht op ongeveep vijf en, twinitig jaar, maar ze merk- te later dat ze hem twee jaar te ved gege ven had. „Ik kom van- mijnheer Holden1. Hiji zeide me, dat ik voortl zelf aprekeni on u dir brief je gavoni saoatt," zei die jeogse nun. ,,Hij had gdied vow. Op desbetreffendc vragen ga! de voorzit ter nog enkele inlichting. Uitvoerig werd deze kwestie nog van alle zijden1 belicht, waama besloten werdl de ver ordeniing aldus aan Ged. Staten ter goed keuring in te zemdea Punt 3. Voorstel tot het geven, van een voorschot aan het R. K. Kerkbestuur voor het jaaT 1923 voor instandhouding der R. K. School. Dit voorstel werdl aangenomen. Het be drag is 1131.3744. Punt 4, het vaststdleni Van enkele oomp- tabiliteitsbesluiten dienst 1922, werd con- onn het vooratel goedgekeurd. IPunt 5. Voorstel tot vaststelling van het vermenigvu 1 digingecijfrr voor de plaatselij- •ke belasting dienst 1923'24. het plan u van deni trein te halen, maar werd onverwacht opgehouden door bezoekers voor eeni belangrijlkv. zaak menacheni, die heele- maal uit Sheffield kwamen. Hij vroeg mij, u dit te vertelien, daar hij geen tijd had alles in zijn briefje te schrijven. „Diank u wel," zei Sydney. „Neem me met kwalijlk, dat ik even het briefje open, maak; om te zien, of er iets instaat, waarop ant woord noodig is." 'De jonge man boog eni ging op zijlde, ter wijil Sydney haar briefje las, dat skchts uit een paar woorden1 bestond. „Lieve Sydney, „Het spij.t me, dat ik je niqt kan afhalen. Te druk. De j tellen." jongt Ogilvie zal net je wel ver- iqt kan 1net je Je liefhebbende oom, J. H. De brenger was „de jomge Ogilvie" ver- ond'erateldie ze. Ziji keek naar hem omi eni zag tot haar schrik dat hij, bezig was haar kof fers in huis te dragen. „Ocb laat de koetsier dat doen riep ze onwillekeurig uit. Het was niet iets, dat haar broer Jack mes: zijn jeugdige, heerachtige manieren zou ge- dlaan hebben:. Wie was de beleefde jonge man, met het klasieke gezicht, dien haar oom ,;de jonge Ogilvie" noemde? Ziji zag nu, dat zijn kleerem bepaald' armoedig en zijta1 manchetten uitgerafeld waren1. Dat vond ze nog wat meer in zijn voordeel Ziji was ge wend aan teekenen van armoede bij: de man- nen, die ziji kende en liefhad. „Het meisje kan de kof fers niet alleen dra gon, en de koetsier is brommigantwoordde hij, rustig, terwijl hij, den laatste kof fer in de vestibule neerzette. „Heeft u een1 bood- •chap voor mijnhew Hold®, juffrouw Cart- toe? Ik kan wash tee, als u aahrijKwe wilt." Voor Egmond-binnen werd het vermenig- "k het vOorstel beoogae, vastgesteld "op 1.4. Verledlen jaar was't 2.5. Punt 6. Bespreking wijze van de ophaling- der geildlen voor het G E B. In verband hiermede, deed' de voorzitter mededeeling van de ontslagaanvrage van deni bode van het G. E. IB., welk ontslag eer- vol verleend werd1 onder dankzegging voor de verleende d'iensten. De administrateur van het G. E. B. had net voorstel ingediend om' bij' wijze van proef den liinwerker Groen vast aan te stol en als zoocfanig, terwijl hem dan tevens <>p- gedfagen werd het ophalen der gel dien Een en ander zou hem een jaarwedde geveni van 1400. Bij instructie zou hem echter verbo- d'en, wordem zijn handel1 in electriciteits-arti- celen voort te zetten. Over het algemeen vond de raad deze re- ling wel practisober dan de huidige, om- at de liinwerker dan geheel: ter beschikklng van het oedrijf is. Besloten werd het voorstel bij1 wijze van proef -aan te nemen. Punt 7. Voorstel van B. eni W. tot aanvui- ling der politieverordenitig met enkele bepa lingen1, houdende hiet verbiedienl van voetbal- len op straat eni het hebben! van prikkel- draaaafsluitingen langs den openbaren weg (t.w. in de bebouwde kom der gemeente. Het terete werd1 algemeen goedgevonden. Om'trent die prikkeldraad'a fsl uitingeni ont- stond eenige discussie, omdat meerdere raadsleden; van gevoelen waren, dat prikkel- draad dikwijls betere dieneten bewijst dan gewoon glad draad. De voorzitter deelde mede, dat de uitzon- derings'bepalingen waren, die in sommige geVallen het aanbrenigen1 van prikkeldraad geoorloofd miaken. Overeenkomstig het voorstel-van B. en W. werd besloten1. Punt 8. Plan tot wijzi'ging van de wonlng van bet boofd der school te Egmondbinnen. Besloten werd een aanbesteding te houden, omdat men de verbeteringen met zoo weinlg mqgelijlk kosten wii aanbrengen. Te laat om op de agenda te wordem ge>- 1'aatst waren nog een tweet a 1 stukken inge- iomen1. Het eerste was van den I.aind- en Tuin- bouwbond. Verzocht werd, wanneer het voor- stel-Braat inzake den zomertijd in die Eerste Kamer wordt verworpeu, den zomertijd niet in te voeren. De voorzitter wilde den uitslag, _wat be treft, dte beslissimg van de Eerste K'amer af- wachten. Aldus besloten1. Verschilende bezwaren te gen den zomertijd werden door meerdere raadsleden naar vorem gebracht. Het schrij ven, werd dus voor kennisgeving aangenomen!. Niaar aanleiding van een verzoek tot ver- vanging van de electrisohe geleiding. van een der wegen door koperdraad inplaats van ijzerdraad, werd besloten een crediet van 450 te geven voor den aankoop van koper- draad. Dit in verband1 met de prijsstijiging daarvan. 'De voorzitter deed mededeeling van de totstandkoming van twee oommissies's voor de a.s. viering van het regeerimgsjubite van de koningin, een voor de financien en een voor de to organisieeren feestelijikheden'. De commissie wafen gevormd op een ver- gadering van besturen van plaatselijike ver eenigingen. Bij de rendvraag u'erd getol'aagd over den ^iecliren toestand waarin sommige wegen zich bevinden. Veibetering Werd toegezegd. Daar de ar- beiders thans elders bezig zijn, kan dit de volgende week pas gebeuren. volgde sluiting. UIT SCHOORL. Dinsdagmorgen vergaderde in „de Roode Leeuw" alhier de Bond van Melkveehoudera „Noord-Hollandsch Noorderkwartier". De heer M. Mulder, uit Heiloo, voorzitter ki „Neen, dank u, alleen1 mijn groeten, en ik zal het me gemakkelijk maken1 en ik begrijp het best," zei Sydney. Toen kreeg nieuws- gierigheid die overhand over bescheideniheid en ze zei: „Ziet u hem zeker van middag nog?" „0 ja", antwoordde hij vlug. ,,Ik boor op de fabriek, ik beni in dienst bij' mijnheer Hol den:. Ik ga weer dadelijk terug. Is er nog iets anders, dat ik voor u doen kan?" „Niets, dank u," zei ze. „Ilc dank u zeer, dat u mij 'bet briefje van mijn oom gebrncht heeft. Goedem middag, mijnheer Ogilvie - ik geloof, dat mijn oom zei mijnheer Ogil vie „Laurens Ogilvie, tot uw dienst," zei de jonge man, met een prettigem glimlach, zijn hoed weer afnemend. „Goeden middag, juf frouw CarltoD. Ik hocn, dat u het prettig zult vinden te Fairfore." Sydney stak haar hand uit. Zij was ver- moeid, en' bedrukt, eni zelfs deze enkele vrien- dielijk uitgesproken verwachting, deed haar een dankbaar gevoel krijgen. „Dank u. Ik zal u zeggem hoe ik het vind, als ik 1 anger hier geweest ben," zei ze, bet voor aangenomen houdend, dat zij' hem weer ontmoeton zou, op een manier, die Laurens Ogilvie .prettig vond. Hij1 had veel ervaring van eenzaamheid opgedaan in zijn drie en twintig jaren eni hij voelde mee met Sydney het blonde meisje in haar sombere kleerem toen zij daar al leen en zonder verwelkomd to wordem aan de deur van haar oom stond. Sydtoey dacht, dat het de onlvangst van het briefje van haar oom was, dat haar bad opgevrooliikt; maar het is mogelijk, dat het met dezelfde uitwerking zou gehad hebben; als kat dew aan uuter wa - gebracht (Word* vaavelgd). i n i m« n n— Itai/ili zlrt Art" A ex

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5