AlKmaarsche Gourant Eindelfjk weergevondeu F e u i 11 e t o n. Zaterdag 31 Maart. ProTtnciaal Nieuws Het belang Tan bet vreemdelingenverkeer. If®. T7 1988 Hondard Vijf en Twintigste Jaargang. TOELATING VAN NIEUWE LEERLINGEN TOT DE 2e, 5e, 3c, 4e en 6e GEMEENTESCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van be- langtoebbenden, dat zij, die op het tijdstip van aanvang van den NIEUWEN CURSUS voor na te noemen scholen, t. w. 1 MEI e.k., hunne KINDEREN eensdeels de 2e (hoofd de beer T. IJpma, Oudegracht), en 5e (hoofd de heer A. Wijn, Nieuwesloot), anderdeels de 3e (hoofd de heer P. Schipper, KoningswegV de 4e (hoofd de heer J. G Hazeloop, Keetkolk) en de 6e Gemeenteschool (hoofd de heer J. Eits, Snaarmanslaan) wenschen te doen be- zoekem, al naarmate zij hen lager onderwijs als eindonderwijs dan wel met voorbestem- ming pot U. L. O. of Nijverheidisonderwijs willen dioen gendetem daiarvan aangifte moe ten doen ibdj de hoofdfen der scholen, waar- voor toelating wordt verlangd, oodcr over- legging van het geboorte- en inentingsbewijs vaa het befcreffendie kind. De kinderen moeten voor toelating op de bovengenoemde scholen bij den aanvang van den nieuwen cursus den leeftijd van zes jarrn hebben bereikt. In bijzondere gevallen, ter spedale beoordeeling van1 Burgemeester en Wethouders, kunnen kinderen, die den boven- genocmden leeftijd eerst binnen zes maandien. .na het tijdstip van aanvang van den nieuwen cursus zullen hebben bereikt, mede tot die scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte is in die boven genoemde schoolgebouwen bij de respectieve- lijke hoofden opengesteld op DONDERDAG en VRIJDAO, 12 en 13 APRIL as, des na- middags van 45 uur, op ZATERDAG 14 APRIL a.s., des namiddags tusschen 12 en 1 uur. Oudtefs of verzorgers, die zich genoem- dc tijdstippen bij de hoofden' hebben aange- meld, genieten bij plaatsing de voorkeur. De ouders of verzorgers van zoogenaamde buitenleerlingen worden uitgenoodigd, de aanvragen tot toelating bovendien te richten tot de Gemeentebesturen van hum woon- plaats. N Alkmaar, 27 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voomoemd, A. F. THOMSEN1, loco-Burgemeesta. A KOELMA, Secrefaris. Vervolg. Otnder deze categoric van pereanem vindt men all&n aanhangars, indien ze b.v. in fudil voor hunne contribufie op tennijoi het dubbele bij voaruditbetai'ing ontvangen. Voor het werk eener Vereendjgtog voor Vreemdelingenverkeer toonit mien zich zelfs in de grootie steden van ans land uiterst onver: schiilg. Men meernit hun bestaan voor kemnisgeving aan, doch blijft bijna pveral passief en toont geem behoefte tot samenwerking. De belang- hebbendem zien de kat uiit dem boom en stellea zich meesiial op het uiterst voorzdchtfge stand- punt „eerst eens te willen zien wat die Ver- eemigtog doef Deze opvatttog is evenwel niet alleen hoogst schadelijk voor de kracht die van eene vereendgtog kan uitgaan doch benadeelt in hooge mate de bolangen van den foandeldrij- venden1 middenstand zelve. Want dat ieder die daantoe behoort belang heerfit bij vreemdelingenbezoek is eene onom- stootelijike waarheid. Mien1 moet maar eens opmerken welke waarde de wimkeliera in de provincie aan hum miarirtdag. hechten. Het is voor hen de belangrijkste dag van de week, zij zijln dan alleen voor vreemdeltogen d.w.z. voor hunne koopers te spreken en behoeven gelukkig geen bijzondere maatregelen te ne- men om die vreemde koopers naar hun woon- plaatsf te trekken1. Dat doet de fcalenda. In de groote steden, waar permanent: mark) wordt gehouden, waar zelfs zonda dat men zich moeite heeft te geven voor plaatselijke propaganda, tal van vreemdeltogen1 ook uit de omgevimg komen omd'at het voor hen de genuikkelijkst te beredkem belangrijke plaats is, kan men minder op den kalender vertrou- wem em moet de winkelier of middenstander om zijn zakem tot grooteren bloei1 te brengen, in de reclame zijln steun zoeken. Wat voor den enkeling nuttig en1 ooodig ils, moet ook, zij het in mindere mate voor de geheele sa- menlevinig! van1 belang zijn en1 daarorm dient de propaganda voor eene stad of dorp of streek ook gezamenlijk te worden onderno men. Dit is een vootmaam deel van de taak die op de schoudens der vereenigingsbesturen Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 28) „De jonge man, Ggilvie? Hij is op nrijn kantoor, als klierk ja. 't Is een goede jon1- gen, maar niet bepaaidi je moet niet ver- wachten, hem te onimoeten, hoor, ai is hij nog zoo knap." "Hij bedoelt, dat hijl geenl heer is? Ha| ziet er toch wel zoo uit 1" John Holden fronste het voorhoofd en schoof wat onrustig been en' weer. „Hij nu hij heeft niet die posiitie van een heer." „Een kwesrtie van stand; ilk begrijp 'f' ziea Sydney, wier broers altijd gezegdl hadiden, dat zij „zoo scherp als een naaildr' was. „Ik zedi niets van zijn stand," zei mijnheer Holden boos. „Hij is door menschen mt dlen arbeidsstand groot gebrachthij heeft zteh opgewerkt." „Dat vind ik des te mooter van hem," zei Sydney opgewiekt. En haai- oom' dacht hoeved zij geleek op zijn zuster Dora, die hij altijd een der besite en belcwaamste vrouwani van de wereid1 ge- vandQi had. dlrukt em waarvan de kwrtan uiteluiteatf door den middenstand moeten worden1 geragen om- dat deze ook uifsluiiend de voondeelen van1 een sterk vreemdelmgenbezoeken trekt. Er is echter nog zooveel meer, dat direct of zijde lings verband houdt met het vreemde- lingenverkeer en waarvan men de beteekenis mede in dat verband1 niet mag omdierschaiten, wanneer men! erkent de algemeene economi- sehe beteekenis van het vreemdelingenverkieer. We denkem hierbij aan de monumentenziorg. aa# de bevordering en het behoud van het natuurschoon, aan' het verkeerswezen, aan de houding welke de bevolking tegenover vreem delingen aanneemt enz enz. Gngetwijfeld zijln dit aangelegenheden, welke mien rniet uitsluitend van het standpunt van het vreemdelingenivexlkeer heeft te be ach ouwem; zij; vindt ook om andere redenen meer bijzonder belang, doch hier was't ons uitsluitend te doen om dat verhand met het reemdel mgenverkeer. Waandoor alweer kan blijken, hoe veleo, op velerlei wiize kunnen bijdragem tot de bevordering van Nederlands goede reputatie in het budtenland. De conoen- tratie van' deze bemoedingen vinde men echter in de organisatie tort bevordering van het vreemdelmgenverkeer, welke dus een alge meene belangstellinig verdiemt. Het bezoek van elken vreemdeling, om welke reden ook naar ons land gekomen, is een uit- nemende gelegenheid om voorlichting over edgien, stad en land te venspreiden. Een ver- eendlgioig lot bevordering van het vreemdel'in- genverkeer is daarvoor de aangewezen orga nisatie en verdient derhalve veler steun, waar- toe zooals gezegd die overhdd1 reeds het voor- beeld geeft. 'De producent banddt naar grondregelem die zien in de practijk bewaarheid hebben, de toerist handelt naar ingevingen die daarme- de giten verband houden. Voor het meerdere, dat een volk boven het verbniik zijner bin- nenlandsche clientele voortbrengt, moeten buitenlandsche markten gezocht worden. De prijZen van deze overproductie worden daar- bij verhoogdl met de kosten van1 expeditie en invoerrecbten. De prijs, waarvoor net land van' voortbrengimg zijne warem verkoopt in den vreemde, is dan ook in den regel juist zooveel hooger dan de prijs, die in het land zelf daarvoor verieregen wordt. De vreemde ling, die in het land van voortbrengimg komt als consument, koopt daar velerlei dat door de inwonere zelf niet of weinig igekocht zal worden. Hij1 kan de expeditie-kosten dragen, zonder dat het land van voortixrenging ge- noodzaakt is den prijs dezer artikelen' te ver- miinderen met deze lasten. Het .vreemdelin genverkeer opemt daardoor nieuiwe afzetge- biedem, draagit bij tot eene uithrtiding van de rnarkt. V. V. is dus wel, ik mean1 het eenigszins te hebben laangetoond, een belang van' het al- lergrootste gewicht en de gelden voor propa ganda daaraan besteed, zijn niet weggewor- pem of k fonds-perdu", uitgegeven1. Integen- deel, voor de geweldiige sommen in de ver- schillenle landen en in mindere mate ook in Nederland daarvoor aangewend, sommen trouwens die weer ten bate komen van de menschen die het propagamda-materiaal ont- weipeni en uiitvoeren: arSsten die reclamepla- ien omfwerpeo, drukkers, papierfabrikanten, couranten die advertemties opnemen1, expedi- tcurs enz., koopt men als het ware vreemde lingem. Het is dus een zudvere handelszaak. Gelukkig schijmt in de omverschilligheid waarmede regeerinjgeni en gemeenten tot voor korten tijd dit natiooale belang behandelden1 eene kentering te komen1. Daarvan getuigem vooral in het buitenland de oprichteng van re- geeringslichamen, meer in het bdjzxxnder be- last met de bevordering van het vreemdelin genverkeer. Zelfs in lamden als Duitschland em Oostenrijk gaat men weder met koortsach- ti'gen ijlver aan het werk. De bevordering van het vreemdelingenver keer is dus identiek met een krachtige po- ging tot het vermeerderen van de nationale velvaart en de directe voordeelen van een dnuk vreemdelingenbezioefc moeten1 voor ieder zonder onderscheid van beroep of bedrijf dui- delijk zijn, die in het oog houdt dat de gele- genheidsreiziger oonfant geld in het land Brengtt, dat elders werd verdiend dat er dus van onzeni kant geen. enkele itospann'ing noo- dig geweest is om het geldi, dat hij! uitgeeft, bijteen1 te brengen. iHet eenige, waar men niet buiten ban is lo. propaganda, 2o. propaganda en1 3o. voort- diurende, krachtige. oordeelkundige en als het artisttek uitgevoerae propaganda. Geen fcoop- man, geen industrieel kan haar ontberen1 en ook h5 vreemdelingenverkeer kan dat niet Ideelte voordeelen. Rieeds in lang vervlogen' eeuwem waren het miet alleen de strijd om het bestaan of de zuchf naar gewin, die de menschen deden reizem, maar ook geestelijke behoeften oefen- den toen reeds haar invloed' uit op de zwerf- lust van velen. Verre reizen werden in de oudheid gedaan, ware pelgrimstochfea om bepaalde plaatsen' te bezoeken die uiitblonken op het gebied van kunst en wetenschap. En religieuse geestdrift en de zucht naar avon- turem braemtem ons de bruistochten. voor die HOOPDSTUK XIII. Phil Massingfuim. „Je bent 'hier gelukkig en op je gemab, hoop ik, Sydney?" „0 ja, dank u, oom." wNliet eenzaam?" „Volstrefct niet." „Rose schijnt nog niet van plan te zijn, maar fauis te komen1. Ze schrij'ft, dat, nu jij hier bemt, ze wdli eem paar wekem 1 anger kan uitblijyen. omdat jij' voor mijl zoigem kunt Wat vina je daar van? Nogal' onverschililig van haar, Si? Mijnheer Holden sprak opgewekter dian er lag eem glimlach op zijn __ud gezicht. Het was duidelijk, dat Rose's brief hem genoegen deed, toen hij van1 de ont- bijttafd opstond, zei hijl met een vriendelijk gezdcht tot zijn nicht: „Jte kunt Rose's brief wd; toea, als je wilt." Sydney las hem, en gaf hem later terug met een paar woarden er over; maar zij zorgde er wel' voor, dat zij niet liet blijken, dat zij er van dacht. De brief deed haar niet aangeniaam aan. Ze vond er eem dwazen lichtzinnigen toon in; vol met narnen; van mensch'em, die ze ontmoet had em touizen, waar ze uitgenoodigd was, em daarenboven zelfzuchtig; want njl wild'e haar vader en zijn wecusohen opofferen aan haar eigen pretjie*. tSJkJeri geweldiige 'prmtafiea. Dam fcwara 'ItaliB aan de beurt, het geboorteland der Renais sance. het edniddoel voor alle beschaafden, em sedert) een goede eeuw is het dfe liefde tot de naruur, de behoefte aan omtspamnimg en her- stei van gezoridheid, die telken jare toeris- ten in steeds grooteren getale maaar de ber- gen, het strand! em de bosschen voeren Met net vorderen der beschaving van' een' volk ont- wikkelt en verveelvoudigt zich de neiging tot mzem. Zoo is bijvoorb^ld het bezoek van badplaaitsen, bijv. die vooral bij. de Romeinen geliefd' waren, eerat to de modeme tijden we der to zwang gekomen. Lord Byron vond to zijln lijd op het Lido van Venette b.v. geen gelegenheid tot het gebruiken van baden en ae tijd ligt nog met zoo ver achter ons dat Scheventogen meer bekend was als visschers- dorp dan als badplaate. Is onze eigen ge- schiedends niet dhhrom te bewijzea dat de lust tot reizen van oudsher mto' of meer to ieder volk woont? En is hetgeen die Genestet dichtte ons niet uit het hart gegrepeo: 'k Zal reizem over zee en dolem over d' aard 'k Wil vreemde menschen zien en zedea, verre kusteo, Dat is een kostlijk deel des korten levens waard. En ik moet zwervem eer mdjta zwervend hart kam rusten; Ik moot mij sterken met natuur en bergen- lucht, Biji kunst en' puto, to avonturen en gevaren! Op dian, dit goede land! ohtvlucht, Otni schattem des gevoels, des geestes op to garen! UIT WINKEL. De raad dezer gameente vargaderde Dtos- dlag j.l. Tegenwoordig allie leden, uitgezon- derd mevr. HoutkooperBol. De Voorzitter openide met een wcord van welkom die vergadmng, Onderzoek geloofsbrief en1 toelating ndeuw benoemd raadslid. Aanwijizing door den voorzitter van eem commisaie van driie ledlen voor het ondierzoek van den geloofsbrief van' dlen heer J. Peetoom, besfcaande uit die heeren Spaansi, Breebaart en Kreet. N'adat de commissie haar rapport had uit- gebracht, besloot de raad tot toelating. Daama werd de heer Peetoom binnen ge- leid en getostalleerd. In handem van den voorzitter werd door hem1 afgelegd de zuive- rtogs- em de atobtsbelofte. iBenoemtog wethoudier. Ter voorziening to de vacature van wethouder, temgevolge van het vcrtrek van den heer Kaaij werd tot stem ming overgegaan met resultaat dat de heer S. Kriek werd benoemd die de bemoaning aannam. De notulen der vorige vergadering werden daarna geluzien en goedgekeurd. Medededingiem en ingekomen stukken. Burgemeester em wethouders deeldem mede, dat de werkelooshdd to dieze genjeemte zeer gunstig verloopt. Vanaf 8 Febr. was een man te werk gesteld bijl dem straatoaker en vanaf 3 Maart een tweede mam aam de wegen. In vergelijktog met het loon, dat to anoere ge meenten wordt betaald is dit gesteld op 0.30 per uur voor grondwerk en 0.36 pa- uur voor baggerwerk. iVerder warem to'gekomen verschillende j aarverslagem en mededieeltogen van 'Gedep. Staten o.a. houdemde verdaging der goedkeu- ring van) de begroottog. At deze stu'kken werden voor fcennisgleving aangenomen. Door de Wed. P. van der Mdlem was een dankbetuigtog togezonden voor dte jaremlan- ge verplegtog van wijlen haar zwagier Job. vam der Molar! em draagt daaibij aan de 'gemeente over eem -bedrag van f 50.als opbnemgst cemer levensverzekering. IB. en W. stdden voor dit diankbaar te aanvaarden. Aldus werd beslotem Door het bestuur van den Bond tegoi het schendem door het vloekem van- Gods heiligien naam om bij verordentog het vloeken; te ver- hiedien op alle terretoenL waar de plaatselij ke overhead bevoegd' is haar gezag te dioen gelden'. IB. en W. stddeni voor dit veraoefc vow kemnisgeving aam te nOmem Aldus werd beslofen. Door het gemeentebestuur van Groote- hroek werd adhaesde verzoclht aan' het be- sluit van dem raad dier gemeenite, waarto bij Odd. Statem wordt aangedrongeni op een) her- ziortog der jaarwedden van Burgemeesters, secretarissen en' ontvangm. B. em W. wenschtem zich Van advits te onthoudem. De heer Spaans lachtte verl aging van de sal'arissem van buig. en secrefaris nog niet noodlg, terwijl de heerem Breebaart, Kamp em Kriek alleem de sacretaris wensch tem' uit te zamderem. Beslotem werd to dien» geest te berichten. Een adres van de Kamens van1 Koophandlel to Noord-Holland boven' het IJ aam Gedep. Staten om te protesteeren tegem het Hoog- heemraadschap Noordhol'lands Noorda- 'kw artier met veraoefc daaraan steun te willien verleenen. Burgemeester en wethouders stelden voor Maar Sydney was misschiem wat strong; bovendien kende zij! John niet zoo goed als zijn dochter hem kende. Want, waar het Rose betrof, rchoot het oordieel vam mijlnheer Holdem te kort. Hij wienschte dat zij to vooroaroer gezdlscbap kwami dan hij haar had kummen vaschaffem; hij droomde vam een aanziemliilk huwelljk voor haar. Hij' was nu rijk em had allerld eervolle betrekkingem, toy was burgemeester vam FairfoTd em had het vooruitzidQt to den adelstand verhevem te warden', als ledlen' der koninklijke familie tor Juini to die stad zouden komen om eem nieuw opembaar giebouw te opemen. Hij diacht ook aan het Pariement en verbeddde zich, dat het geamakkelijfc zou zijn, zijn mooie dochter to dte Londensche wereid te brengen, als hijl maar teenmael van adel en1 lid van het Parlement was Het hoeft mauwelijlks gezegd te worden. dat John Holdem minder omtnent ,,de werela en haar gewoonten" wist dan Sydney zelL die opperVliakldg met de gehnriken: bekend was gewordten, doordat ze haar geheele leven onder allerlei menschen' to Londen gewoond had'. Hetgeem mijnheer Holden' vooral veel noegen gedaan had to Rose's brief was volgende stuk: ^evrouw Ashley mam' mij mee naar het bal, waarover ik u schreef, en ik ontmoette een heel laangenaam man sen lord Bnabourae, mat wmen ik druk praat- axflraohs te twtuigea. Aldus werd besloten. Door P. Holder, P. Nieman, A. Strijbds en A. Mantel, alien gebruikera, van het Lim- merschouwerpaadjte was verzocht diiit pad to bniikbaren toestand te brengen. Het verzotek was ingefcomea op 8 Febr. en fact pad was voorzien. B. en W. stelden' voor dit veraotek voor kemnisgeving aan te nemen. Aldus wexd besloten Door de Visscherijvereemtgtog afd. Kol- bom was verzocht te willem toetredem tot de rijksregelimg van de toekentong van Ibdj slag op de Zuiderzeeharingvisscherij waarvoor het Rijk 60.000 uittrekt als de gemeenite 10 pet. bijdrtaagt Inmiddels was bericht, dat net Rijk de 10 pet. niet zal vragem van de rieentebesturen; em was daardoor de waar- van het verzoek vervallem em steldem B. em W. voor het verzoek voor fcenmisgeving aam te rnemen. Aldus werd besloten. Door A. Vethman te Winfcel werd tertug- gave gevraagd' to 1917 tern onrechte betaal- de belasting. Waar uit de stukken blijkt, dat adressant over 1917 niet was aangeslagem geweest steldtem B. enl W. voor het verzoek voor kennisgevtog aan te niemea. Aldus werd besloten. Door P. Dekker Dz. te Wtokel, was, na- rnens die leerltogen van het onderwijs aan volwassemen verzocht het onderwijs te wLlten verlemgen met 10 lessen. Dit verzoek was ingekomen 16 Jan. j.l. ea waar de loopemde cursus voor de eenstvot- gende raadsvergadering zou zijn afgdoopem was door B. em W. detofl veriengtog toege- staan. 'Financieel bezwaar bracht dit niet met zich mede, omdat was gerekend op twee curaus- sen, terwijl dit tot een cursus was bepaal'd gebleven. Voorts meendem B. en W. te handeleni fa den geest van den raadi, door deze verien gtog toe te staan. Werd wedig-evoaden. Inmidads was een dankbetuigtog ingeko men van de leerltogen van diien cursus. Door de afdeeling Wtokel Yam de Vereenl- gtog tot bevordertog van het vakonderwijs was imgezondem de rekenfag over 1922, waaruit was geMeken, dat de gemeenite, als gemeenite van vestigtog dier school 263.73" moest hdjldragen. In deze bijdrage werd fcrachtens art. 25 der Nijverhridisonderwijls- wet 148.96 van bmtengemeemtlen gevxxr— derd en later nog 6 pet. da voor de gemeenite blijvende kosten van de provincie. Htet gemeentebestuur van Hoogwoud nam echter to die ktesten niet te moeten bijdragoi, omdat daar eem gdijke school is gevestigd'. Door dent heer P. Strijker was verzocht, voor een door hem te bouwen huis de rooi- lijn to afwijking Van dte verordentog te bepa- len> op den gemiddelden afstand van den weg van dte beleridende perceelen. Besloten wad op het veraoefc giunstig te beschdkken. Protest tegen aansluiting P. E. N. Om- tremt het vooretel om tegen het vooraepen' van1 het P. E. iN. om' electrisdhe stream tie brengen to deze gemeente en redhtstreeks zelf te exploiteerem, te protesteerent en waar- omtnent to dte vorige vergadering de stem- men staaktem, wad landermael tot stemming overgegaan, met als resultaat, dat de stem- smem wedier stakm en het voorsiM' als va- worpea wad beschouwd. Uiiivoering van straatweric en zoo noodlg •af- em overschxijving op dte begroottog 1923. Voor het uitvoerem van het noodige straat weric waren 2 plannem gemaakt; net eerste waarto alle waken zijln opgenamem met ge- hruik Van nieuwe steemem zal kostem 7000, waarvoor een teeming zal moetem worden aangegaan, wtelke to betrekkdijk korte jaren zou moetem wordiem afgelost. Het tweede plan omvat bijna hetzelfde weak met uitzan- dering van dem straatweg RaadhuisP. S. Vries, doch met giebruik vam zoo mini moge- lijk nieuwe steemem. De kosten daarvan' zul- lem op enkdte hondadien guldens na uit den post voor. de wegen kunnen worden' gevon- dem. Teneinde echter geheel door diem post gedtekt te zijln kwam het B. em W. gewoischt voor van de onvoorziene uitgiavoi: 500 A 1000 op de wtegen ova te schrijven Beide plannem werden.' toegelidit en na uitvoerige discussie wad besloten B ea W. te machtageni J 7000 te -leemen tegem hoog- stens 6 pet. al te lossem in 7 jarem em zooveel mogelijk nieuw wak te maken. iBepaltog huurverhooging to: vaband met aansluiting aan die wataleidtog. Aangeziem tegen' 1 Med a.s. allie buuroontractiem <ter ge- meentewoningen moetem worden vemieuwd diernde een' bffilissing te worden genomem met welk bedrag de huur zail' wordto vaboogd1 voor het aanleggem em gebruiken da water- ledd'ing. Dte tarieven voor watergebruik te beta! em zijn befcenid, eveneens eon begroottog van kosten van aanleg da lddtogen. Besloten wad op dte buurders te verhalen de kosten yam verbruik en) 10 pet. da aan- sluitingskosten' pa jaar. IWSjzagtog bouw- en1 wontogverordendng. te. Hijl heeft eem neef to gamizoem te Fair- ford, eem kapdteim M asstogham van het 199e regiment. Ik doik, dat hij' dem titd zal erven, daar lord' Broxboume geen kinderen heeft. Ik wildie, lieve papa, dat u kennis kondt maken' met Kapiteto Mlasstogham voord'at ik thuis kom. Het zal makkelijk ge- noeg voor u zijn, dat te doem, ik heb die offi- daen al' zoo lang graag willem kemnen. We zijn mooit to dte militaiire fcringen te Fairford geweest, em het is zoo gefc, als ik familieleden ontmoet van officierem, die daar to gami zoem zijn, em ik weet niets van hen af. Toe, Erobeer kennis te maken met Phil M'assing- am. U ziet. dat ik zdjin naam' ad1 weet, en ik geloof, dat hdji ag aardig is." De laatsbe woorden waren' eenige malen onderstreept en Sydney itrok haar korte bo- venflip mtoachitend op, toen zijl ze las. -Wlat een gek kind moet ze zdjin! Oom John zal' a redder geem motitie van netmen zei ze bij' zich zelf. Maar het Meek haar al1 gauw, dat mijn- hea Holden wefli van plan was, a notitie van te nemen- Hij kwam spoedog dlaarop bij haar en 'er telde dat hij twee heerem tern eten gevraagd had, hij vermoedde, dat zij a lieva niet bij zou zijn? -O neen, mijh rouw zed Sydney, alleen hijl de gedachte schrikktend. wjuist, heal natuurlijk, maar zou hist je Hoerweff to de vctrige vergadtertog to bagtoseil beslotem wad de bouw- em woniagvererde- ning te wijzigea ea opnieuw vast te stellen, doch htet advies da gezondhteidscommiissie nog moest wordea togrvonnea, stelden B. em W. th'ane voor, nu dit advies gunstig was, deze verordentog deffaitief vast te stellen, Aldus wad besloten. Bienoemtog lidrwerknemers in de commissie tozake ArbeidsbemiddeltogAangeziem H. Fijnhea tot werkgeva was ovagegaan moet to zdjin plaats wordem bemoemd eem 1 id-wak- nema to de carnmrssde tozake arbeidsbemid deltog. Bij het opmakem dezer agenda was de voordracht van die afdeeling van dem Bond van Vakaxtoedders nog miet ingekomen doch a zijn to deze gemeente slech'ts 2 leden. Bemoemd wad de toea C. Brouwa. Bemoaning ledem commissie tot waing van schoolverauim. -Ta voorzieming to de perio- dieke benoeming da commdssiSn tot wering vam sohodlverzuim warden benoemd: Vcor de commissie te Wtokel' als onlderwijzer biji het openbaar toga onderwijls de hea H. G. Groenhof; ouders zonda schoolgaamde kin- daem de hea Jb. Dekika; ouders van school- gaandie ktoderen) de hea N. Slikka. IVoor de commissie te Lutjewinkel: omder- wijza bij het openbaar toga onderwijs de hea J. Porte; ouders zonder schoolgaande fcindaenl de hea K. Boektel; ouders met schoolgaamde ktoderem de hea J. Th. Broa- ma. Benoeming schattogscommissie rijksinkom- stenbelasting. IngevoTge dte wet op die rijks* inkomstenbeTasttog moetem de leden da acbatttogscommis&ie om de via jaar aftreden hetgeem dit jaar htet geval is. Benoemd werdem de heaem J. Koomenl Hz. K. Breebaart Jz., G. Katop em S. iKiriek. Benoeming hoofdstembureau voor de ge- meen'taaad. Imgevolge art. 33 da kieswet moet wordiem benolemd' een hoofdstembureau hetwdlk voor via jaren zittimg heeft. Dit bu reau moet bestaan uit eem voorzitter em via leden. De burgemeester is ambtsihalve voor zitter. Gekozem werden! tot ledem de heerem Breebaart, Spaans, Kriek em Kemp; tot plaatsvervangende ledem mevrouw Houtkoo per'Bol em cle heerem J. Peetoom em A. de Ridda. Benoemong stembureaux. Benoeming sfem- bureau voor Wtokd. Voorzititer, ambtsfaalve de burgemeester. Benoemd tot plaatsvervan- gend voomtter de hea G. Kamp; tot leden de heaeni G. Kamp en S. Kriek; tot plaats- vovangendte leden de heaem W. Amels *ea P. Honing Sr. Stembureau Luriewtoke!L Benoemd tot voorzitter de hea Jb. Spaan; tot plaatsveh- vangend voorzitta dte hea K. Breebaart Jzn. tot ledem de heaem K. Breebaart en J. Peet- oob enl tot plaatsvervangende ledem de hee ren) J. de Vea em J. Porte. Stembureau* voor die Prov. Statenl als voor de gemeemteraad. Gemeenschappelijke regeltog toelating van leeriimgem tot die IJ. L. O. school to dlelze ge meente. Waar to eem vorige vergadering wad beslotem door verschillende gemeente- besturem een billijke bijdrage te doem betalen to de kostem van het onderwijs to deze ge meenite gevolgd door leesito'gen uit die ge meenten, wier ouders of vazorgers zelf niet in de term-en vallem om schoolgeld1 te betalen, is uit dte gevoerdte corresponden'tie geMekem, dat deze bijdrage diemde te berustem op eem getoeecach appduka regaSng. B. em W. stelden' voor te besluiteni tot het vfageni van machtigfag -aan Ged. Staten eem zoodanige gemeemschappdijlkie regeltog to htet Iteven te mogem rbepem em die bijdrage per leeritog te stelleni op 10 voor het U. L. Gnderwijs. Aldus werd beslotem. Beisprefctog bestelmmtog moodwon'ing. Door het vatrefc vam C. v.am da Woldt is een noodwoning openl gekomen. B. em W. steldai voor daaraan tbans nog geem bestemmtog te geven', doch den vahuistijd af te wachten en te zien of a dan eem gezin zonda huis kotot. Aldus werd besiloten. Wijziging begroottog 1923. Door 'Gedep. Statem waaem enkele bedienlktogem gemaakt tegen de begroottog 1923. Allaeerst konden Ged. Statem zich niet vereenigen met het uittrekbem van eem lager safaris voor den- Gielmeemtoontvan'ga als door hem wad' vast- gesteld. Na eenige discussie, waarto dte hou ding van Gted. Statem sterk wad afgekeurd, wad beslotem het uitgetrokkem safaris niet te vahoogen. Andere opmerktogem zijn van adtoinistra- tievem aard. B. ea W. steldem voor de begroottog te wijizigem to dem geest als door Ged. Staten wad verlangd. Aldus wad besltetem. Vaststelling suppletoire begroottog 1922. B. en W. steldem voor bij' suppletoire begroo ttog op dem diienst 1922 ova te brengem to de ontvangsten: de restanten vam den dienst 1901': to de uitgavem: het nadeelig saldo van dtem dienst 1921. Im begtosel wad daartoe reeds beslotem Mj de voorloopige vaststeJltog van dem rekeming 1921. -• niet kumniem schelem later to den' salon te komtem, om thee te sehenken?" „Ik zou het veel Ijeva miet doen, oom, maar matuurlij'k. 'als u het valangt „Ik verlang het stellig", zei mijnhar Hol dem, eem beetje valegen. „Het zijn beidten iongelui, zie je em zij: zu'Wem dan wd genoeg hebben van eem oudem kerel, zooals1 ik ben. De een is miynhea Vyvyan, en de anda kapi teto Miassdngham beiden vam het 199e re giment. Ik wilde diem avond zoo prettig mo gelijk maken." Sydney dacht aan den brief van haar nichtje. „Misschien zouden zij het prefettga vin- den", zei een beetje ondeugena, „als a in't geheel geen- dame bij was': „Oozm, lieve, Masstogham is juistt een man voor dames, hoor ik. Ik had graig ge- zien, d'alt je ook aan tafel was gekomen, het is geen dina maar „Dat behoef ik toch zeka niet te doen. Ik doe het veel lieva niet. Daarenboven," zei Sydney zedSg, „ik ben a niet zeka van; of ik wil of miet aan een dina zou mogen komen. Ik had gisterem eenig bezoek, oom, en de da mes vroegen mij of ik al „uit" ging of niet. Wij kwamen tot het besluii, dat ik niet „uif"- ging. U ziet dus, dat ik niet goed aan tafel zou kunnen komen." (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5