AlKmaarsche Courant Zaterdag 31 Maart. n. n. 1M«. Hondsrd Vlj! bo Twlntlgsta Jaargang. „ONS ZONDAOSBLAD". Met ingang van 1 April a.s. wordt „Ons Zondagsblad" niet meer als premie-abon- nement van de Alkmaarsche Courant uit- gegeven. Vanai dien datum wordt het tijdschrift rechtstreeks van, en voor rekening van de N. V. Uitgevers-Mij. „Neerlandia" te Utrecht, toegezonden. Stadsnieuws VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. De afd. Alkmaar van den vrijz-dem. bond beeft Donderdagavond in de societeitszaal van de Haimonie hare propaganda ingezct, om te laten hooren hoe de vrijz.-c.tem. ideeen in het provinciaal bestuur tot uitirag kom.cn, gelijk de voorzitter, de heer A. Sictsma, in een kort openingswoord en na een welkom a an de pi,in. 70 aanwezigen uiteenzette. De eerste spreekster was mevr. Aukes, die zei het prettig te vinden nog wear bekende eezichten te zien, al speet het haar dat nict meet vrouwen aanwezig waren. wat zij woet aan een nog niet voldoend wakker-zijn der vrouwen. Met eenigen schroom had spreekster de uit- noodiging aanvaard, omdat zij vreesde, dat men zou dettken, dat zij alleen voor haar ei- gen candidatuur zou spreken. Dat was echter niet het geval. Zij wilde er op wiizen, dat de vrouwen met het stemrechit ook plichten had- den. Als zij alleen haren huishoudeliiken pliclit vervullen, doen zij niet genoeg. Ook in het maatschappelijk, leven moeten zij meele- ven, omdat zij hunne kinderen anders geen goede opvoeding kunnen geven. Elk huisge- zin is den radertje in de groote maatschappij. Juist omdat zij vrouw en moeder arijru, heb ben de vrouwen er belang bij te weten hoe en door wic zij geregeerd worden. Op alle gebied moeten zij meeleven, vooral op dat van het recht, omdat dit op alle terrein des levens voor haar van belang is. Niet alleen' omdat de vrouw als mensch er recht op hiecft, maar omdat de samenleving het inzicht der vrouw noodig heeft. moet men dankbaar zijn voor het vrou wen kiesrecht. Vele vrouwen belioeven niet in' de verte- genwoordigende Uchamen, alleen zij, die geen kfeinc kinderen maar yetel vrijien tijid hebben,' moeten zich beschikbaar stellen, en' dan moet nog haar man ook voor het maatschappelijk werk gevoelen. Wij vrouwen moeten zorgen dat in elk college minstens teten vrouw zitting heeft, omdat de stem der vrouw daar gehoord moet worden. De mannen bezien de zakcn an ders dan de vrouwen, vandaar dat de vrou wen in alle colleges een vertegeuwoordigster moeten hebben. De vrouwen moeten kleur bekennen en spr. gaf de voorkeur aan den vrijz.-dem. bond, die streeft naar bezuiniging op leger en1 vloot en eischt dat elk begaafd kind, ook het annste, gelegenheid krijgt zich te ontwikkclen. Vraar het tin een gezin slechts goed kan gaan, als man en vrouw in alles sa men wer ken, zoo is bet ook in gemeente, provincie en Staat, waar de vrouw van een ander inzicht blijk geeft. Het is gebleken, dat de mannen in het groote maatschappelijke gezin niet in staat waren alles behoorlijk te rcgelen. Het inzicht der vrouw moet overal gehoord wor den, anders kan het niet goed worden. Een der leidende gedachten voor de jonge meisjes moet zijnaanpakken. Zij moeten niet alleen voor het huwelijk en de studie leven en alleen aan vermaak denken, maar aansturen op een leven in de groote gemeenschap, om daar de vrouwelijke idealen tot werkcLijkheid te kunnen brcngen. Het belang van man en vrouw moet harmo- uisch door oeiden nagestreefd worden. Ruim drie jaren werken de vrouwen met de mannen samen in de bestuurscollcges en al zijn de resultaten thans nog niet zoo aan te wijzen, men vergete niet dat hare invloed toch groot is. Over armverzorging, woningtoe- zicht en kraamverzorging kan een vrouw zeer goed oordeelen, vooral in den gemeente- raad kan dit zoo goed tot uiting komcn. Daarna gaf mevr. Aukes een voorbeeld van een geval, waar een practische huisvrouw veel bereikte voor de maatschappij. Het was in de Staten, toen spr. het voorstel deed1 de bestaande Kindertehuizen voor winterverple- ging te bestemmen, zulks nadat verworpen was een voorstel om een inrichting voor de bleekneusjes (prae-t. b. c.-patienten) te stich- ten. Spr. ging na hoe haar voorstel werd ont- vangen, hoe zij steun kreeg van de heele com missie, belast met het onderzoek, en hoe Ge- deputeerde Staten het voorstel ovemamen Om te bewijzen hoe goed zij had gezien bij het doen van haar .voorstel, las spr. een brief voor van den secretaris der Vcreenigictg voor Vacantiekolonies, waarin medegedecld werd, hoeveel kinderen uit Noord-Holland in den winter 1922/23 in winterverpleging waren geweest. Een proef van drie maanden slechts, die wel al bewezen heeft hoe de geest der practische huisvrouw in dezen een doelmatige en toch goedkoope verzorging voor het zwak- ke kind heeft bereikt. Met een kort woord' ging spr. na het be lang der Statenverkiezingen, daarbij wijzende op het feit, dat de Prov. Staten de verorde- nrngen maken, die door de Kroon moeten worden goedgekeurd. De prov. wet maakt de provincie tot een soort republiek, aan wier noofd niet staat de Commissaris, maar de Sta ten. Gedeputeerden zijn het dagelijksch be stuur, waar de Commissaris een stem heeft (in de Prov. Staten heeft hij dit niet). Na er op gewezen te hebben dat de Commissaris een extra-zitting (er zijn gewooolijk twee rittingen) der Staten kan aanvragcn, vestigde spr. de aandach't op de verkiezing der Eerste Kamer, die geschieden moet door de Provin ciate Staten. Van hoe groot belang deze ver kiezing is, bleek wel toen verleden jaar zelfs Noord-Holland rechtsche Eerste Kainerleden koos. De tegenwoordige Eerste Kamer geeft geen juiste verhouding van den' geest der be- volking. Noodig is daarom, dat de democra tic in de Staten wordt versterlct, en dit is zeker in Noord-Holland noodig. Het belang der provincie hangt voor een groot deel af van die werkzaamheid van,1 Gedep. State, 05b eflw week vergaderen. Na er aan herinnerd te hebben hoe de Ge deputeerden' tijdens den oorlog schier in elke plaats electrisch licht brachte (waarbij zij niet altijd blijk gaven van goede kooplieden te zijn), shpte spr. aan dat Gedeputeerden kwamen met een' plan voor wegbelasting en dat nog steeds gewacht wordt op een Hoog- heemraadschap voor het Zuideli]k deel der provincie. Verder geeft de provincie steun' aan allerlei instellingen en innchtingen van on- derwijs Spr. weidde hier niet verder over uit, omdat de volgende spreker daarover zou vertellen. Spr. ging na waar de provincie het geld voor een en ander vandaan krijgt, waarbi] zij er op wees, dat in 1922 een vijfde minder aan belasting is opgebracht dan aanvankelijk ge- raamd was. Spr. memoreerde nog de actie inzake den ,nood der tuinders, waarbij zij zich verbaasde over het bureau-werk dat daarbij aan den dag kwatn. Spr. riep op tot steun van die vrijz-dgtn., die een mooie, eerlijke poilitiek voeren. De heer D. Kooiman, burgemeester van Purmerend, die hierna het woord kreeg, roem- de de werkzaamheid der vrijz.-dem. in Alk- maar, waaruit hij afleidde dat de ideeeni van den Vrijz.-Dem. Bond meer en meer door- dringen. Spr. meende niet te mogen nalaten nog eens te herinnerec aan de Eerste Kamerverlaezin- gen van verledeni jaar, omdat de Vrijheids- bonders door uit den Haag gestuurde spre- kers daarover verkeerde voorstel lingen geven en bewereni, dat de vrijz, en soc.-dem. de schuld van den verkeerden uitslag dragen Spr. zette hiema de toedracht van het geval uiteen en herinnerde aan de uitnoodiging tot samenwerldng van de drie linksche groepen, opdat Noord-Holland weer Kamerleaien van die zijde zou kiezen. De samen working werd verkregen, het kindje werd geboren, ai was het met moeite. Op den dag der verkiezing kwamen echter de Vrijheidsbondera niet op de gewone samenkomst der afgevaardigden en nog slechts een kwartier v66r die verkie zing kwam de mededeeling dat zij op aan- drang van hun hoofdbestuur de gemaakte af- spraak verbraken. En nu nemen de Vrijheids bondera ons kwalijk, dat wij niet stemden op hunne aftrcdende leden, nog v66r dat een van onze eigen partij' was gelcozen. Het resultant van hun verbreken van de gemaakte afspraak was dus, dat rech tsche Eerste Kamer leden werden verkozen. Spr herinnerde nog aan het communique van den Vrijheidsbond, waaruit bliikt, dat aaoraking was gezocht ook met rechts. Het was spr. bekendi, dat een'ige dagen na de gemaakte afspraak de Vrijheidisbond zijn voiell- horens nog uitstak naar links en' rechts. De secretaris van de Staten-fractie van den Vrij heidsbond had spr. dit toegegeven. Spr. vreesde, dat een straks te maken af spraak tusschen de drie linksche groepen /dezc afspraak moet toch komen!) misschien op het laatste oogenblik nog weer door den Vrijheidsbond wordt verbroken. Kiest daar- om de menschen van die partij, die steeds blijk gaven van eerlijk politick optreden, zei spr. Men' insinueert, dat wij, door te stemnien v66r hett gezantschap bij den paus, samen- werking zoeken met de r.k., maar, zei spr., ,wij dedcn dit alleen omdat Nederlandsche be langed daarbij betrokken zijn en dit gezant schap dus zeer wel te verdedigen is. Hierna behandelde spr meer provinciale zakcn, allereeret de P. E. N., welk bedrijf hij een zegen noemde voor de provincie voor de wijze waarop het tijdiens den oorlog in den licntnood voorzag. Maar hiemaast plaatste spr. de opmerking, dat er bij het P. E Nl vaak oneconomisch is gewerkt, veel geld is ver- spild' en onvoldoende eontrole is uitgeoefend aoor Gedcputeerde Staten. Dank zij de en- quete door de desbetreffende commissie, ,waarvan spr. deel uitmaakt, gaat dit nu betcr. Alle bij het P. E. N. betrokkenen hebben eer lijk gehandeld, zei spr. naidrukkelijk. Over 1921 was er een exploitatieverlies van 700.000, in 1922 van f 250.000. In Gedcpu teerde Staten meent men, dat de gemeenten te weioig voor den clectrischen stroom betaal- den op grond van de oude contractcn Als nu straks alle gemeenten de voorgestelde 50 pet. verhooging betalen, zal er 'n exploitaitiewinst komcn. Aan dc hand van een reeks cijfcrs toon.de spr. aan, dat het mogelijk is dat de verliezcn verdwijnen. Spr. meende, dat de gemeente zich, tegen het oordee' van- den minister in, niet bereid moeten' verklareu hoogere tarieven te betalen Daairop besprak de heer Kooiman de pro vinciale waterleiding, waarbij hij wees op den bestaanden afkeer l)ij de bcvolking van den dwang tot aansluiting. Spr. ging na hoe volgens het bij waterleidingen gebruikelijke systeem is aaingenomen dat de eerste jaren ver- liezen worden geleden. Deze bleken niet hoo- ger te zijn dan in uitzicht is gesteld, zonder dat van bovenbedoelden dwang gebruik- moest worden gemaakt. Spr. vroeg of het nu niet wenschdijk was, die bepaling te schrap- pen cn alleen bij epidemieen recht tit.dwang inzake aansluiting te geven'. Hierop had spr. het over de provinciale finandeele politick, waarbij: hij aandrong op een andcre richiting in dezen. Voor de leening van 10 niililioen, aangegaan tegen 7 pet., zou dan zeker 100.000 minder rente worden be- taald. De provinciale opcenten op de rijksbelastin- gen werden hierna besproken. Nu de tarie ven van het rijk aanmerkelijk werden ver- hoogd iini de laatste jaren, werd voor de provincie ook de opbrengst veel hooger. Spr had berekend dat dit meer dan een milliocn scheelde. De provinciale ambtenaren gaven dit wel toe, maar zij1 zeiden, dat het wel eens goed- was, als de provincie meer ontving dan zij noodig had. Spr. had dit echter niet ge- wild, omdat z. i. niet meer belasting mag wor den geheven dan voor de geraamde uitgaven noodig is Een voorstel tot verlaging, gedaan voor 1921, werd verworpen. net overechot was dan ook zeer groot. In het najaar 1922 deed spr. een nieuw voorstel, waarover een' heelen' dag wed beraadslaagd. Den dag daar na stelden Gedep. Staten voor tot verlaging over te gaan, waarbij zij niet zoover gingen als spr. had- gewenscht, maar toch tot een bedrag van een millioen. De vermindering zal nu een vijfde zijn en &1> blijkt, dat er ocL nu nog een ovwsdiot fa, zuHei wtj weer op ver laging aandringen, zei spr., omdat wij er voor paooen meer belasting te heffen, dan voor een goed beheer noodig is. Wij willen bezuiniging, zei spr., wij strij- den tegen bureaucratie en eischen dat elke ambtenaar presteert wait mielijkerwijze ver- langd- mag worden, maar men overdrijve niet en geve behoorlijk salaris en behoorlijke pen- sioenregeling, als inderdaadi gepresteerd wordt wait geeischt mag worden. Hierna besprak de heer Kooiman de kanali- satieplammen een provinciaal belang, waarbij ten zeerete ae welvaart van Alkmaar is be trokken. De vrijz. dem. zullen doen wat zij kunnen om die plannen te doen verwezenlij- ken, omdait het 'belang van een groot deel der provincie er mee samenhangt De kosten zijn gei'aamd op vijftien milldoen, waarvan vol gens spr. met meer dan 5 millioen van de wa- terschappen en gemeenten mag worden ge- vraagd bii wijze van annulteiten. Maar een nieuwe belasting mag daarvoor niet opgelegd wordbn. 'Sprekende over de hoogheemraadSchapslas- ten, herinnerde spr. aan den dOor de provin cie opgelegden last, dat de belastingplichti- gen vain, het hoogheemraadschap zouden moc- len' opbrengen ae rente en aflossing van 12 millioen kosten van de overstrooming van 1916 Daantegen hebben de noordeiijke staten- leden geprotesteerd, waama spr. ten bereikte, dat die helft der rijk&nijdrag^ werd uitgekeerd aan het watei^ehap. Thans, nu land- en tuinbouw lanig uiet meer zoo veel kunnen opbrengen alls een paar jaar terug, moet gewerict worden om ook een streep te halen door de nog jaarlijks te beta len zeven ton en dient dieze last te worden gelegid op de heele provincie, waardoor de lioogheemraadschaps-belasttngplich'tigcn dan merleclijk zullen worden ohtlast, doordat dan ook het Zuidelijk deel der provincie bijdraagt. Ten slctte zei spr., dat mevr. Aukes meer- malen heeft betoogd, niet te weten of de ar- beid der vrouw in net opertbaar belang wordt gewaardeerd, maar spr. constateerde. diat dit wfel het geval is. De vrouw in het algemeen, en mevr. Aukes in het bijzonder, hoeft volko men aan de verwachting beantwoord en spr. hoopte, dat velen straks niiet traditioneel op No. 1 van de vrijz. lijst (spreker zclf), maar op No. 2 (mevr. Aukes) zouden stemmen. Laatste spreker was de heer Mr. P. J. Oud, lid der Tweede Kamer, die de beteekenis der Prov. Staten zou uitcenzetten in het belang der algemeene landlspolitiek Het vraagstuk der bezuiniging beheerecht de politick. Men heeft de democraten besdau'- digd, dat zij maar allerlei uitgaven hadden gedaan, waarmee zij blijk zouden hebben ge- geven geen gezoncfe finianciieele politieik te kunaen voeren. Dit nu meende de heer Oud te moeten tegenspreken, al thans voor zoover de Vrijz.-Dem. Bond becreft, waarbij hij verwees naar het program. Vcd verkiezingsbeloften heeft de Bond niet willen doen, hij streeft alleen naar het uit- voerbare. De uitgaven moeten niet hooger zijn dan de inkomsten, omdat anders de 6chul- den steeds stijgen en de geldswaarde daar- door steeds geringer wordt. Daarom moeten wii hebben: sluitende begroohngen. Wij willen bezuinigen, maar willen geen maatregelen die de volkskracht naar beneden halen. Ten aanzien van de rechtsche partijen wist men niet wat hun program egenlijk wil de, zoodat de stxijd1 om het kabinet-Ruys de Beerenibrouck heen ging. Dit wist men ook bij rechts, de heer Idenburg droog verleden jaar Mei nog aan op een regeeringsprogram, d. L in dezen tijd een bezuinigiugsprogram. Minister de Beerenbrouck wilde dit echter niet, omdat z. i. het ministerie zich geen par tij moest stellen Spr. stelde in het licht, dat het toch wel wenschdijk is te weten wat men aan een' mi nisterie heeft, als het aan de regeering blijft en wees diaaiibij, op den verkiezingssitrijd van 1913. Biji het katoinat-Ruys wist men verledlen jaar niets, waardoor de verkiezing een onzui- vercn strijd gaf. Het standpunt, dat de regeering inneemt ten opzichte van de bezuiniging is dat van den boekhouder, die moet zorgen voor verla ging van bedrijfskosten, op welke manier ook verkregen1. Deze methode is natuurlijk fout en zal door geen goed bedrijfsldder worden ge- valgdi en toch doet de regeering alzoo, op grond waarvan zij alle begrootingen met 17 pet. wil vcrminderen. Dit noemde spr. ver- keerd, omdat op de eene begrooting 17 pet. veel te veel kan zijini en op de ander te weinig. Voorop moet staan bezuiniging op impro- ductieve uitgaven', en dan allereeret op leger en vloot, omdat bij de tegenwoordige ver- houdingen een fcleine staat niet kan voWoen aan alle eischen dler techniek inzake oorlogs- toerustingen. De vrijz.-dem. gelooven nog niet aan cen groote macht van de beweging tot voorkoming van oorlog en daarom mag niet de heele verdediging wordoni ter zijdie grateld. Daai'om moet worden gestreefd naar een groote organisatie, waarin het recht en odet de macht den boventoon voert. Van de rechtcrzijde en den Vrijheidsbond wil men het zoogenaamd strikt noodzakelijke inzake landsverdediging, het absolute mini mum, maar dit besitaat niet, zei spr., omidat de eischen steeds hooger worden. Met cijfers en citaten maakte spr. duidelij'k, wat noodig is voor een moderne oorlogvoering en hoe duur dit is. Het is steeds en wedstrijd in be- wapening geweest en daarom- zegt cen abso- luut minimum niets. Prof, van Emden heeft dan ook zeer juist iin de Eerste Kamer gezegd, dat wij niet meer dan een 30 millioen voor oorlogsdoeleinden mogen voteeren. Daarvoor kunnen wij net krijgen wat wij behoeven, nl. een leger alleen' bestemd! voor poliitiedien- stenv Onverantwoordelijk is het te werken aan de plannen der regeering voor oorlog en marine, nu het onderwiis wordt verslechterd, de be- strijdling der tuberculose en anderc ziekten verslapt en meerdere nuttige zakcn verwaar- loosd worden. Het algemeen Tandsibel'ang eischt dat niet meer dan 30 millioen voor oorlogstdoeleinden wordt gegeven en nu mag men ons van rechts verwijten dat wij daaraan geen goed dben, maar men moet toch niet vergcten dat in 1896 de katholieken vooretelden om niet meer dan 20 millioen te geven. De kaltlholie- ken zijn het in den grond der zaak met ons teens, maar als de minister dreigt heen te gaxn, an hiat httl* minirifih bum tia slflrt die heer Boraans zijn. ontwapm'ngsrede weer in, en' spr. kan het den heer Troeiatra dan ook niet kwalijk nemen, als hij diem heer Bomans een ontwapenings-hansworat noemt. Inzake de militaire begrootingen loopt de regeering aan den band der anti-rev. cn chr.- historiachen. Spr. keurde af de Wederoprichting van een departement van Marine, nadat eeret beloofd was dit af te schaffen uit noodzakelijkheid van bezuiniging. De nieuwe minister van mar rine is er, om de vlooitwet er door te halen en spr. was er niet gerusit op, dat die kaitlholdeken daar niet v66r zouden stemmen. Immers er zijn geen Kamerverkiezingen in zicht. Het ministerie van Wateretaat, Handel en /Nijvcrheid wordt in stukken gehakt, ondanks het vcrkiezingsprogram der r. k. Een ander ernstig feit noemde spr. het aan- grijpen van het onderwijs. De duurte der wet 19121 zit 'in de zucht van splitsing. Als men aan de rechterzijde werkelijk van de noodza kelijkheid van bezuiniging was doordrongen, zou men zich ten dezen meer matiging heb ben moeten opleggen. Tegen excessen is niet voldoende opgetreden en men zocht het in verlaging van het peil over de heele linie, en dit juist is een fout, want men tast daarmee de volkskracht aan. Men meent de gaafheid van den gulden daarmee te dienen, maar men tast die aan. Die gaafheid toch is afhankelijk van' de volks- welvaart en die weer op hare beurt van de volkskracht, handel, nijverheid, landbouw en onderwijs. Van links hebben de Vrljheidsbonders in de Tweede Kamer aan die ondermijning der volkskracht meegewerkt (in de Eerste Kamer blteef de heer Smeenge trouw aan het liberate dit alles wadht den vrijzinnigen een mocilijke strijd voor onze volkskradit. Wij zitten slechts met zijn vijven in de Tweede Kamer, maar wij zijn daar het geweten dler democratic. Spr. herinnerde aan de zware dagen van1 verleden jaar en verheugde zich over den trouw der vrijzinigen, waardoor de Vrijz.-Dem. Bond onverzwakt in die Tweede Kamer terug kwam. Voor de a.s. Statenverkiezingen hoopte spr. op eenzelfden trouw, zoo mogdijik met gevolg, dat er mteter vrijzinnigen wonien gekozen, op dat straks ook in de Eerste Kamer 'de vrij zinnigen uit Noord-Holland weer gehoord wotden. Dcbat werd niet gevraagd. De voorzitter sloot daarom hierna de vergadering met de woorden der sprekere te onderstreepen en aan te dringen op het uitbrengen' van ae stem op den hoer Kooiman en mevr. Aukes. AMBACHnrSSCHDQL EN AVONDVAK- CURSU99EN. Door het Bestuur der Ambachtsschool wer den Woensdag j.l. om 3 uur, in tege)nwoor- digheid' van' dlrecteur en leeraren, aan de vertrekkende teerlingen, die met vrucht her onderwijs gevolgd heboen, de diploma's uit- gereilkt. Na edn kort woord van den Voorzitter. werden door den diredeur de diploma's aan de navolgende teerlingen' overhandigd1: Ambachtsschool. Timmeriieden: J. BadenhuizenA. P. Bakker; P. de Boer; N. Botaveg; C. J. Ka- bel; C. Korver; J. A. Leijen; J. H. Molen- kamp; C. J. van Pel; W. Hi. Romijn; D. C. Schoen; A. Vasbinder; O. J. A. Vermeer; G de Vries. Smeden eni bankwerkers: J. P. ten Boe- kd:; A. Bosnian; C. Hlartog; J. B. Jansem J. Jomker; C. P. Kleef; J. Kutterink; N( Khiltterink; J. Langendoen; J. Niieuwenkamp; C. JL Olgers; N. Rodenboog; H. Stofberg; S. P. Stennenberg C. J. Tenldnik; H. Velt- kamp; H. Vonk. Electrioiens: C J. Buishamd; G. J. van Es; P. J. C Kes; if. Kostelijk; H. Ploeger; N. Waiboer. 1 leerling ontving geen diplo ma. Mjeubelmakers: J. J. Bakker; P. W. de Hooijer; L. Igesz; J. Kroon; J. Langereis; P. Vuil. Schilders: W. Asijee; N. P. Bijil; C. Breed'; J. de Leeuw- J. Moeijes. Mieiselaars: P. rf. Dingerdis; Ph. v. d. Idsert; J. J. Ved P. de Wit. Kleermakers: Alii de Bakker; Aaltje Blokland; Anna de Boer; Maria Bosch; Ali- da Dtekker; J. Kolijn; J. Kozing; Aafje Vis- ser. Avondvakcursussen: Schoenmiakeis: N. G. BijlT. Teduin en L. Verver. Behamgers en Stoffeendiera: J. Langereis en' H. Zanidbergeni. Kleermaaisters: Elisabeth' Koretanje; NeeLtje Pascha en Mej WesterhofJoon. Oezellertcursussen: Behangera en StoffeerdersM. Kaag- man. Kleermakers: Geertruida Bense; Anna Duits; Elisabeth v. d. Post; Nelly Hak- kaart, Maria Keesen. 2 leer lingen ontvingen geen diploma. Van bovenstaande leerlingeni ontviogen de volgende een prijs n.l.: A. Vasbinder le prijs: Handboek v. Tim meriieden, met gereedschap. G. de Vries 2e prij)s: Gereedschap. C. Kabel en J. Badenhuizen 3e prijs. Ge reedschap. C. Korver, 5e prijs: Gereecfsohap. H. iRomijn 4e prijs: Gereedschap. C. P. Kleef, le prijs: Groote passerdoos. L. Ianigendoen, 2e prijs: Hanterink. iMia- ch'inebedrijf. N. Rodenboog, 3e priiS: Gereedsdiap. J. Jonker, 4e prijs: Gereedschap. C. Vonk, 5e prijs: Gereedschap. C. J. Buishand, le prijs; H. A. Romein. Deel I, Gronden aer Gelijkstroomtech- niek. G. J. van Es, 2e prijs: Boek. Schakelsche- ma's. H!. Ploeger, 3e prijsSchuifmaat. J. Kroon, le prijs: Veerploeg, blok- en boorschaaf. L. Igesz, 2e prijs: Passerdoos met 2 drie- hoeken en decimeter. J. J. Bakker, 3e prijs: Toffelzaag, W. Asijee, le prijs: 6 plemuurmessen. J. de Leeuw, 2e prijs: diamant. P. de Wit, le prijs: Swiers Steencontruc- ties. Ph. v. d. Idsert, 2e prijs: Waterpaa en duimstok. E. HI Dingerdis, 3e prijs: Waterpas. Ali de Bakker, le prijs: Groote en kleine schaar; bnoopentang. Anna die Boar, 2a prijs: ObuufcusMn. T. TarforSa, Is prija: Boris. ff. Zandbergen, le prijs: Gereedsdiap. Mej. Westerhof—Joon, le prijs: Rokmeter. AMBACHIT99GHIOOL (dagsdiool). Bevorderd' van de le klasse naar de 2e klasse: Timmeriieden:: Y. C. Bourgonje; W. Briefljes; ,B'. J. Buxhorff'; Y. de Graaf; J L. Hienneman'; D. de Jong; D. de Jong; C Komiing; Th. P. v. Latum J. Meuleveld; A. Mooiji; J. Olbera; M. J. Pronk; J. Schuur- mian; H. Tool; ,B. Ulrich; J. Wittebol; J. P. Wittebroodi; J. Zwart: Th. J. Schotvanger en I. P. Kabel. 21 niet bevordod. Van de 2e klasse naar de 3e klasse: C. A. Besteman; G'. J. Dik; N. Krijgs- man; M. Th. Mlichels; H. A. Muelink; D. O. Oud'huizen'; Ch. PiketWeeserik; K. Piket' Weeserik; C. v. d. Ploeg; L. J. Schuit; D Waal; p. Wolzak; J. A. Zoomer; W. Zoon. 2: niet bevorderd. Van' de le naar de 2e klasse. A. 9meden en bankwerkers: J. Bierman; G P. M. Broere; W. J. Dtonders; H. Fran- ken; C. K. Grootes; P. S. Gutter; H. de Jon ge; G. Kant; iH. L. Kleverlaan1; N. J. A Koeknan; J. F. Kohne; W. J. Kramer; J. Lanigeberg; F. Al Licher; J. H. Meijer; J. Mollevanger; L. Nlicolai; H. Tijmes; D. ae Vries- A. Vuil en A. Zwager. Van de le naar de 2e klasse. B. N. L. Besse; KJl Buure; W. Uhl; C. Kok; S. Met; J. Mulder; H. NelesM. Pauw; N. A. B. F. Pels; J. Romp; C. Schot; J. P Schroder; P. v. d. Struijs; B. Timmer; J. H. E. Visscher; Jl. NSeuwenhuizen. 6 niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse: H. J. Andersson; H. Bakker; W. Braak; A. Dekker; C. Dekker- A. W. Gerver; 0. Oorter; L. de Graaf; D. J. W. de Groot; C 0. Gunder; J. I. (Hiartog; J. Renaud; E Hloogland1W. foostenK. de JongF. lou- stra; P. Kool; K. Kossen; D. Koster; N F.. Koster-J. Kramer; J. NieropGrootG. J H. J. Pedroli; J. Pruimboom; A. P. Stroo- ker: H. W. v..Til; S. Jl Ton; A. de Vries; J. Wiese; A. W. J. die Groot en H. Hi Hack- man. Eleotriciens: Van de le naar de 2e klasse: A. C. Kro- a; J. Leuring en D. Prims. 1 niet bevorderd. Van de le naar de 2e klasse: MeubelmakereN. v. d. Berg; M. A. Bro- snus; J. GroeniW. Jongejan; M. Ktoon en K. v. Welf. 1 niet bevoraerd. Van de 2e naar de 3e klasse: J. L. Gollee; C. P. J. de Nijs; S. Pascha; A. P. Pruimboom en1 A. F. Vlekke. Van de le klasse naar de 2e klasse. Schilders: A. Groen; N. C. die Jong; K. Snip; P. Vennik. 1 niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse. H. Bol; J. H. GeelS; P. Kok; J. Molen en H. Tromp. Van de le klasse naar de 2e klasse. Metselaars: C. de Groot; J. C. de Jonge; W. Koeten; J. Kuitwaard; B. A. P. Sanders; H. J. B. Weel. Van de 2e naar de 3e klasse. 'A. A. Dekker; A. J. Dekker; G die Graaf; J. Groot; G. Miolenaar; G. Stam; H. Vos; H;. de Vries; C. Wittebrood. Van de le klasse naar de 2e klasse. KleermakereTrijntje AiSjes; C. Bienmaim; Geertje BlokdijkMaigr. van Dij'k; B. H. Niesinik'; Gnietje Nijmijer; Jantje Poeze; Eil- zelina v. d. Post; C. Razing; Rrake Troost; Cornelia Ulrich; J, Visser; Grietje Waiboer; Alida de Vet. 5 niet bevorderd. Van de 2e klasse naar de 3e klasse. Glazina Asjes; J. W. Frarsea; Cornelia Geels; Ann4 uilles'; Maria <te Geus; Trijntje Janssen; Neeltje Jonker; Trijntje KeHiolt; Louisa Koeleman; Th. G. 'Kredjermaat en Sjoerdje Wiersma. AVONDV AKCU R9USSEN. Van de le naar de 2e klasse. SchoenmakenS. Vos en Jac. Richardson:. 1 niet bevorderd - Van de 3e naar de 4e klasseJ. v. Stralen. Van de le naar de 2e klasse. Behangers en StoffeerdersIN. v. d. Berg; H. Blumimfc- M. A. Brosius; F. Bijtjes; w. Jongejans; S. Pascha. 2 niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse. W. van 't Hof; P. W. de Hooijer; A. P. Pruimboom; A. F. Vlekke; C. J. de Waard. Van de 3e naar de 4e klasse. J. Brakenhoff, Van de le klasse naar de 2e Masse. Kleer- en MantelmakersAgathaDek ker; Christine de Jong; Barbera Klazing; Anna G. E. Ligthart; Neeltje Nierop; Guur- tje van PelCornelia J. Ruinaid; Petronella SmorenbergAagje TorenbeekHendrika Va>- der; Elisabeth Wamsink. 3 niet bevorderd. Van de 2e klasse naar de 3e klasse. Grietje Beers; Johanna de Boer; Hiendri- ka Groot; Geertruida Keiisper; Cath. Mo- lenkamp; Elisabeth Oudt; Cornelia van Stra len; Mijntje Vader; Ida Vleugel; Margretha Willekes en Jacoba Doodeman. Van de 3e niaar de 4e klasse Eliza BestemanMargretha de MoelCor nelia Overtoom; Neeltje Verweel; Cornelia Willekes en Mattina v. d. Zwami 1 niet be vorderd. GEZJEiLLENOJRSUSSENL Van de le niaar de 2e klasse: Schoeoimakers: Th. v. d. Bos Twint; P. Kaandorp; P. J. Kraakmani Van de le maar de 2e klasse: Kleer- en: mantelmakers: Christine de Groot; Cornelia Mio en A. v. d. Post. GEIMEENTTELIJKE AVO'NOSGHOOL VOOR Nl JVE RHE1DSONIDE RW1JS. Omder aanwezigheid van de heeren J. Goeck, wethouder van onderwijs, als verte- genwoardiiger van het Gem. Bestuur en< als Voorzitter van de examencommissdeMr. HL Rasters, als verlegenwoordiger van ds Commissie van Toezicht op het N. O.Direo teur en leeraren der Gemeemtelijke Avond- school, werden met eenige toepasseliike woor den' door den Directeur aan de vertrekkende leerlimgen' de diploma's uitgereikt. Aan' het slot werd huii erop gewezen, dat vooral in dezen tijd' het spreekwoord' „Kennis is Macht" een bijzonder belan'grijke beteeke nis heeft em wercl hem aangeradea de studie niet als voleindigd te beschouwen, maar zoo mogelijk gehruik te makera van den vervolg- cursus, die hen dim staat stelt nog 'heel wat kermis op te doen. De heer J. Qoeck, vervolgens het woord nemende, giewaagde in eenige hartelijke be- woondingen' van dea grooten bloei welke het NijVerheidflomdierwjjs in deze gemeente heeft,

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 9