DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 78. Honderd Ttff en twtnfigsle Jaargam*. 1923 Abonnementsprijg bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactie No. 33. DINSDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADE'MA. 3 APRIL Bnitenland Biimonlanri. DH wmmwr testae* oM 2 bteden. IN HET RUHRGEBIED. EEN BLOEDIG INCIDENT. Zaterdagochtend is de autogarage van een. der gietstaallabrieken van Krupp te Essen door de Franschen bezet. De aanwezige ar beiders weraea verdreven, waar op de sireuen weerklonken. De auto-garage II, waarin, de Franschen eveneens waren binnengedrocgen, werd door ben spoedig weer omrunnd. lntus- schen badden door bet gehuil dier sirenea de arbeiders op de fabriek zicb verzameid voor de garage. Zij omringden in dichte menigte bet Franscbe detachement, dat uit een officer en tien man bestcnd. De Franschen stelden een machinegeweer op, maar bielden zicb nog rustig. Daar zij ecbter meendeu bij bun ai- tocbt bedreigd te worden door bet steeds greater wordende aantal arbeiders, openden zij plotseling bet vuur met bet machinege weer. Naar bericht wordt, znij er zeven doo- den. AlS teeken van rouw en van protest werd de geheel gietstaalfabriek gesloten. Er bevin- den zich 37 arbeiders, waaronder vele zwaar gewonden, in bet ziekenhuis van de fabrieken van Krupp. Van de gewonden zijn later nog vier overleden. Toen de Franschen waren verdwenen, stroomde de eerste gevlucbte menigte onmid- dellijk de straat weer in. Op dat oogenbiik verscbeen een auto, die werd bestuurd door een Franschen soldaat in uniform en waarin zich twee Fransche ingenieurs bevondem, die Van een tocht naar Oberbausen terugkwaimen en van het gebeurde nog niets wisten. De woedende menigte verlangde. dat de auto zou worden verlaten en voor het vervoer der gewonden bescbikbaar zou worden ge- steld en ging den chauffeur en de twee inzit- tenden te lijf. De chauffeur greep een geweer, dat bij bij zicb bad, doch het werd hem uit de handen gestagen, terwijl bij zelf daarop vree- selijk werd mishandeld. Een van1 de inizitteii- den werd eveneens zwaar mshandeld, docb de ander werd, toen hij verklaarde Engelschman te zijn, door enkele omstanders in' bescher- ming genomen. De menigte wierp den auto vervolgens om en stak hem1 in brand. De Fransche chauffeur, die ernstig gewond bleek te zijn, werd naar't ziekenibuis van Krupp ge- bracbt. De beide Fransche ingenieurs kregen een Franischen auto te hunner bescbikking en een zeildoek werd aver hen beeugetrokken, ten einde de menigte, die am wraak schreeuw- de, te doen gelooven, dat zij dood waren. Kort daarop werd ook een Belgisch motor- rijder, die toevallig door deze straat reed, aan- gevallen en mishandeLd, zoodat hij naar het Fransche hospitaal te Ruttenscheid moest worden gebracbt. Terwijl de opwinding nog zeer groat was, kwamen om drie uur opnieuw vijf Fransche auto's, n.L twee pantserauto's, twee vracht- auto's en een personen-auto, voor de garage, tachtig tot negentig manscbappen met zich voerend, die tot taak badden, de inbeslagne- ming van de auto's van Krupp, welke des morgens niet verwezcnlijkt was kunnen wor den, uit te voeren. Zij stelden voor de garage een machinegeweer op en gelastten den por ter, bet hck lc openen. Toen deze te lang met de sieutels uiibleef, openden zij bet hek met geweld. Alle automobielen waren ecbter ver- uwenen. De Fransche officier gelastte den portier met de revolver in de band, te zeg- gen, waar de auto's gebleven waren. Deze weigerde echter, aan dit bevel te volldoen. Flij werd toen gearresteerd, doch kort daarop weer op vrije voeten gesteld. De Franschen trokken onmiddellijk daarna af, zander dat zicb verdere incidental voordeden. Alleen werd de commandant van die Kruppsche brandweer, die's morgens had geweigerd, de beide Fransche ingenieurs, die aaugev alleu werden, in beschenning te nemen, gearres teerd Het bleef den geheelen middag en avond zeer woelig in de buurt van die fabriek. Naar aanleiding van de gebeurtenissen hebben de Franschen vier directeuren gear resteerd. Twee andere directeuren, die even eens gearresteerd zouden worden, waren niet aanwezig. Het gemeentebestuur van Essen heeft een protestscbrijven aan generaal Jacquemot ge- richt. In weerwil van de opgewondenheid zijn de beide Paaschdagen te Essen kalm verloopen. In officicele Duitsche kringen is een nauw- g^zet onderzoek n^ar de bijzonderheden met betrekking tot het bloedige incident te Essen begonnen. De rijksregeering is vooraemiens een scherp protest bij de Fransche regeering in te dienen. De regeeringspresident van Dusseldorf, Criirtner, die eenigen tijd geleden door de Franschen uit het bezette gebied is uitgewe- zen, maar niettemin zijn ainbt blijft waarne- men, heeft aan den commandant van het Fransche Rijnleger, generaal Degoutte, een schrijven gericht, waarin hij ten scherpste protesteert tegen de bloedige gebeurtenissen Gtirtner voegt er bij, zegt het Hbld., dat de Franschen vooral met moeten denken, dat hij zulk een scherpen toon durft aanolaan, omdat hij zich buiten het bezette gebied bevindt. Hij verklaart zich bereid', zich ter beschikking van den Franschen krijgsraad te stcllen, op voorwaarde echter, dat men hem- den mond niet zal snoeren en hem de gelegenhcid niet zal onthouden, hiet voile licht der waarheid op de gebeurtenissen te Essen' te doen schiji- nen. Verschillende Wolff-berichten maken mel ding van nog andere protcsten tegen het ge beurde in de Kruppfabrieken te Essen. Zoo zond de rijkspresident aan den heer Krupp en aan den bedrijfsraad der Krupfabrieken te- legrammen, waarin hij uiting geeft aan zijn gevoelens van ontzettmg over het gebeurde en deelneming met de slachtoffers en bun ge- zinnen. De handelskatner van Essen, Muhlheim en Oberhausen zond den kommandieerenden ge neraal te Essen een protestschrijven, waarin er op gewezen wordt, dat de Kruppfabrieken eventueel zullen worden gesloten, hetgeem voor het economische leven des Rijlcs den nek- slag zou beteekenen. Tevens wordt aange- drongen op de vrijlating der gearresteerden. De „Rothe Fabne" publiceert een bericht uit Essen, waarin wordt medegedeeld, dat reeds sedcrt weken de Kruppfabrieken't doel eener nationalistische hetze zijn. Toen' Zaterdag- morgen Franschen in de fabriek verschenen, werden de arbeiders op straat door goedge- kleede personen aangesproken en aange- spoord, de Franschen niet levend meer van daar te laten gaan. Toen de communisten wildcn ingrijpen om kalmeerend op te arbei ders te werken, was de orde reeds niet meer te handliaven geweest. Volgens dezen corres pondent werd door sotnmigen uit de menigte het lied „Siegreich wo Lien wir Frankreidi schlagen" gezongen en met steenen naar de Franschen geworpen. Het Wolff-bureau spreekt dit bericht tegen. EEN COMMUNISTISCH1 INCIDENT TE BERLIJN. Een troep Duitsdie cornmunisten is in het Kunisienhaus te Berlijn een zaal binmienlge- drongeni, waar eenige Italianen. eeni vergadle- ring hielden. De comnmunisten ranselden hen met guinmistokiken af, oandat zij; hien voor fascisten hielden. Van Italiaanscbe zijide wordt verzekerd, dat de vergadering eeni vol- streikt onpolitiek karakter droeg. De Italiaan- sche gezant heelft 'bij het departemlent van buitenlan'dsche zaken de besitraffing' der sdhiuldigeni geeischt. De onderzoakingenl van de politidre afdiee- ling der Berlijmsche poliitie naar het geval hebben, volgens het „Berl. Tagebllatt", aan 't licht gebracht, dat de aanval steilselimiatig is gcschied door een zoogenaamd „verdedi- giingiSHhonderdtal". De 'Berlijnsche cammu- nistisohe partijleiding, welke door haar agen- teni alle pplitieke vergaderingen 1'aat bewa- keni, heeft onlang® een bijzondere afdeeling ingeneht voor het uiteenjageni van vergade ringen,. Omtrent de Italiaansche vergadering zijn de communisten1 blij'kbaar door hun Ita liaansche kameraden, die zich te Berlijn op- Ibouden, vericeerdelijlk ingericht. De politic heeft eeni strafvervoiigiingi inge- steld tegenl hen, die aan' den1 aanval badden deelgenomen. Er is een belooraing van 300.000 mark gesteld op de aaniwijizing en arrestatie van de nog onbelkende daders. TROEIBELEN in, griekenland TE WACHTEN Uit Saloniiki wordt gerneld, dat generaal Plastyras aldaar met meerdere officieren is aangekomen om met den opperbevelhebber van het Thracische leger, Pangalos, te on- derhandelen. 'Deze heeft zijn bedreiging om naar Athene op te" ruklkenl eni het Kabinet- Gonatas zoowel als het zoogenaamde revo- lutionn. comite uit den weg te ruimen, omdat aan deni eisch oin die GrieksChe republiek uit te roepen, geen genoor gegeveni wordt, in verschierpter vorm herihaald. In Athene heerscht groote onrust. De ini- litaire maatregelenj der regeering tot een evenitueele vededigiing van de hoofdstad du- ren voort. De pers staat onder de strengste censuur. ENGELAND EN RUSLAND. In het Lagerhuis brachten Woensdag de oiv afiiankelijk>liberate loden Kemworthy en Tre« velyan de ktwestie ter spraka van de betrek> kingen met de Russische rageering. McNeill, de ondenminister van buitenlanldscihe zaken zeide, diat een der onruisbare voorwaar. den voor een erkenning door Britannie van eenige regeering was, dat zij een of ander be. slist besdhaafd wettelij'k steslsel en een of ander baslist bescbaafde rechtslbedseling moest heb. ben. Deze voorwaarden bleven in Rustand on» vervuld en zoolang de Russische regeering da politiek voligde, welke zij tot dusver had aan< vaard, kon zij geenerlei erkenning verwachten anders dan een de facto^rkenning, welke zij reeds had verkregen. DE TURKSCHE KWESTIE. Het antwoord der geallieerden, op de Turksche tcgenvoorstelleni stelt voor de vre- desoruderhandelingen onverwijlld te Lausan ne te bervattem; aanvaardt in beginsel1 het voorstel om de clausule betreffendle de capi tulate opnieuw te redigeeren met hiet doel, Tunkije in het genot te stellen van reciproci- teit; weigert te voldoenl aan het verzoek van Turidj'e om de economische dausules uit het verdlrag te lichten, doch spreekt de meening uit, dat overeenstemming te,dezer zake door wederzijdsche concxHsaes koii worden ver- [et antwoord verklaart ook, dat de geal lieerden hun onderdanen, die speciale belan- gp in Turkije hebbeni verworven, hebben uatgenoodigd', rechtstredos met de Turksche regeeripg in onderhandeling te tredenl en dat, ingeval de onderhandelmgeEii siucces op- levereni, de geallieerden' niet zullen, vasfhou- den aan de opneming in1 het verdrag van die vroegere gedletailleeide bepalingen te dier zake. Het geeft uiting aan de overtuigiog, dat met goeden wil beidemjdsche vrede Bon der moeite kan worden gesloteiL De hooge geallieerde cemmissarissen heb ben Zatedag afzonderlijk aan, Adnan Bey een gelijkiuidende nota ter hand gesteld be- treffenle de besluiten van Londen, om naar Angora te worden overgebracht. NIEUWE ARRESTATIES EN TERECHT. STELLINGEN IN RUSLAND. Naar uit Moskou aan de bladen wordt ge> teind, heeft de AbRussische politieke surveib lancedienst in den la.'.tsten tijd in verschillende rteden personen laten arresteeren, die beschub digd worden von samenzwering tegen de vei. ligheid von den staat. In sommige gevallen werden deze personen zonderovrm van procea gefusilleerd. De revolutionnaire rechtbanken te Kagoela en Toela hebben twee<en.zeventig arbeiders en arbei'dsters ter do ad veroordeeld, omdat zij weigerden den arbeid in de fabrieken van oor. Iogsmateriaal te hervatten. Te Odessa heeft de Tsjeka acht studenten ter dood doen bren» gen. Te Rostof a. d. Don zoohtea de Sovjet. autoriteiten naar oucbofficieren van de legers, die tegen de bolsjewiki streden. Deze officieren waren ontsnapt aan de algemeene slacbting, welke plaata bad, toen bet roodo leger de stad binnenrukte. Te Cbarkof heeft de Tsjeka verschefdene Oekrainisohe sociaabrervolutionnairen laten arresteeren, die uit het buitenland waren terug. gekeerd. DE ONRUST INI IEIR'LANiD. In het Iersche graafschap Cork hebbeni die opstandelimgen eeni jachtsilot dat aan. den lerschen eddman lord Bamdon toebehoorde, in brand gestoken. Verledenl zomer werd het kasteel, dat hij1 bewoomde, eveneens door de rebellem verwoest en werd hij zelf drie weken door hen gevangen gehouden. BIJ EEN' AUTO-ONGELUK JAPANSCHIE VORSTENTELGEN GEDOOD. Prins Kitashirakawa, een) zwager van den Mikado, prinses Kitashirakawa, een ziuster van den Mikado en prins Asaka, eveneens een zwager van den Mikado zijn nabij Evreux het slachitoffer geworden' van een vreeselijk auto-ongeluk. Prins Kitashirakawa bestuurde een auto en reed' met een snelheid van 120 K.,M. per uur, toen hij, om eeni auto vooibij te komen, die in dezelfde richting reed, den auto plotseling deed' zwenken. Het voertu'ig raakte de goede richting kwijt en reedi te pletter tegen een boom. De chauffeur, een Franschman, was op slag dood; prins Kitashirakawa overfeed kort daarna; de prinses ligt op siterven, en prins Asaka werd zeer emstig gewond. Mile. Sauvy, een Fransche gezedschapsdame, verleende de eerste hulp aan de slachtoffers, hoewel ook zij gewond was; haar kniesdtijf was name- lijk gebroken. G E HEIMZ IN.NIG VOORVAL AAN HET SPAANSCH'E HOF. Monseigneur Vales Faildle, die biechtvader vain het Spaamsche kaainklijk echtpiaar, is plotseling overleden. Volgens het officieele bericht is hiji aan bloedvait-verstopping gestorven. Echter be- weren de bladen, diat het parket, dat bdji het lijfc was geroepen, in de onmiddeHijlbe nilabij- heid ervam een- bdbloed' scheermes heeft ger vonden. Die bijzonderheden moeten' echter met de grootste reserve worden opgevat. Vol gens deb lademi gaf Vales Failde sinds eeni ge d'ageo leebenen van dliepe neersLachtig- heid, wijl de regeering hern candiiidiaat had' gesteld voor een opengeval'llen bisschopszetel. HET VOlNNIS TEGEN CIEPLAK GE- WIJZIGD. Uit Moskou wordt aan het Poolsche pens- bureau gerneld ,dat de Sovjet-iegeering, in verlband met de talrijlke protestm uit het buitenlhnd, die dOodstraf. waairtoe aartsbis- schop Qeplak is veroordleeld, heeft veran- derd in gevangenissitraf van 10 jaar. 'DC doodstraf tegen mgr. Badkewiltej is evenwel bevestigd. BEOOGING PARIJSCHE GEMEENTE-WERKLIEDEN. Terwijl de Parijsche gemeenteraad beraad- slaagde over de loonsverhooging voor de ge- mfeentewerfclieden, kwamibn duizendeni hunner voor het stadhuis demonstreeren. Toen zij tot het stadhuis trachtten door te diringen, voer- de politie een charge uit, wtaarbij1 eenige de- monstranten werden gewond, alsmede 8 poli- tie-agentens van wie twee ernstig. De gemeenteraad heeft geweigerd den looneisch, die een uitgave van 94 millioen francs zou vorderen, in ,te willigen. Alleen werd het gemeentepersoneel, waarvan het loon aiet meer dan 6000 francs bedraagt, in een hoogere loonklasse geplaatst. Deze loonsverhooging werd door het per- 9oneel afgewezen. Bij het uitgaan der verga dering, waar dit besluit viel, werden drie ar- restaties verricht. SPOORWEGONGELUK IN DE PALTS. Vrijdagnach't is eeni personentrein in de nabijhekf van, Schifferstadt in die Paliis op een goederentrein giereden. Er zijln vier Franschen gedood, terwijl drie zwaar ge wond werden. Ook eeni 'Duitsche passagier werd ernstig gewond. De materieele sohade is zeer groot. LENIN STERVENDE? Volgens een telegram uit 'Stockholm uit Ehgellsche bron zou Lenin stervende zijn. Uit Moslkou wordt bericht, dat Lenin de laatste wdken reeds geestelijte dood is. Zijh iwhterzijide, arm eni Seen rip geheel em al verlamd; zijn tong is gedeetlelijk verlamd. Zijn toestand is bet gevolg van den wond, hem vier jaren geleden toegebracht, toen een moordaanslag op ham1 werd gepleegd. Spe- cialiteiteni zijn het er over eens, dat Lenin nooit weder aan het apenbare lieveni zial kun nen deelnemeni. UITTOOHT UIT DE KERK. INaar men uit Weenen aan „Het Centrum" mededeelt, hebben van den lent Januari tot den 7en Maart van dit jaar niet minder dan 13000 personm aan den burgerlijkem stand fcennis gageven, dat riji uit de kerk treden, waartoe zij behoordentwaalfduizend him- ner waren katholiek. De overige duizend zijn verdeeld over protestanten (400), joden (300), oud-katholieken enz. DE VISSiCHiERSSTAKING TE ABERDEEN. De in Aberdeen stakende visschers, als protest tegen de concurrentie van Duitsche trawlers, 'bestormdenl gisteren de vischniiaxkit aldaar en bombardeeren de zeelieden van 3 Duitsche visscherssehepen. Vier anderen werden loegeinaakt en aan hun lot overge- laten. De politie voerde een charge uit met den wapenstok. EEN ALBINO-NEGER. De chef van den geneeskundigen, dienst van het hospitaal der Egyptische regeering te Port-Said bericht aan het blad „LanceF', diat in genoemd hospitaal een albino-neger is op- gen omen van 25 jaar met eene volkomen witte niud van een merkwaardig weefsel, bruine oogen en fraai vlaskleurig haar. Zijn vader en moeder zijn typische zwarte Sudaneezen zij hadden eene dochter en nog een zoon, die beiden dood zijn en' eveneens wit waren. TRAGISCH. 'Dezer dageni heeft te Quebec een tragisch ongeluk plaats gehad. Bij1 een familie hrak brand uit in de kamer, waar een dood kind lag, doordat eeni fcaars te dicht bij een gordijn was geplaatst, melidt het) .Journal". De inoe- der bracht op dat oogenolifc juist haar drie overgebleven Hnderen naar bed. Het vuur breidde rich zoo snel uit iin het houten huis, dat de twee oudlste kindieren geen' tijd hadden om uit hum1 bedjes te vluchten en levend ver- brand' werden. De moeder, die het jongste kindje van enkele weken oud wilde redden, sprong er mee uit het venster, maar de ongo lukkige hrak een arm, terwijl het kind door den val werd gedood. DE LANDARBEEDERSSTAKIMO IN ENGELAND. De moeilijkheden op landbouwgebied iin Norfolk hebben draadloozeitelegrammen verspreid, waarin ziji hulp van de omliggende districten vragen. Herhaaldelijk komen bot- singen1 voor tusschen stakera en werkkrachten, die van elders zijn aangevoerd'. Op verschil lende plaatsen werken de arbeiders onder be- schermiing der politie. Het getal stakers wordt door den leader d'er arbeiders op tienduizend geschat. Vele landbouwers dnagen bij aan het staSdngsfonds om de vrouwen en 'kinderen voor gebrek te bewaren. EEN TU'RKSCH AFGEVAARDIGDE VERDWENEN. De „Petit Parisien" verneemt uit Konstan- tinopel, daj in de Nlationale vergadering te Angora een hevige aanval op de regeering is gedaan in' verband met het feit, dat de afge- vaardigde van Trebizonde, Aid, Child Bey, spoorloos verdwenen is. Mem vermoedt dat de ze afgevaardigde, die oudJhoofdredacteur was van een oppo&itieblad, om politieke redeneu vermoord is. Hiet hoofd der regeering Raoef Bey, heeft een nauwkeuirig onderzoek doen instellen om na te gaan, of men hier met 'n moord te doen heeft om den schuldige t* doen opsparen. Wanneer hiji er niet in slaagt, deze geheimzin nige aangelegenheid. op te helderen, zal de regeering aftreden. HE'T COMMUNI9ME EN DE ZON- DAGSSCHOGL. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir J. Butcher verlof gevraagd om een wet in te dienen, waiarbiji verboden wordt verderfellijke leersitelisels aan die jeugd te onderwijzen. Ln zijn uiteenzettling van de wet verklaarde hij dat deze gericht was tegen het oammu- nistisdh onderwijs, dat in sommige Zondags- schialen wordt gegeven en diat ten dioel heeft de bestaande grondwet en orde van za ken zoo noodig met geweld te nilet te doen en diaarvoor in de plaaits te brengen een toestand, zooals thans in Rusland heerscht. Het verlof werd hem verleend. DE ZOMERTIJD IN FRANKRIJK. Door de technische conferentie, die bij1- eengekomen is om de fcwestie van den ver- vroegden tijd te bespreken zal in dm Fran schen Kamer iin dm ministerraad de regee ring worden voorgesteld omt de arbeiidsuien in de openbare administraties met een half uur te vervroegen, zoo mogeliijk van' 18 April tot 3 November, en dm handel en die indusi- trie te vragen denzellfdlm maatregel te nfe- men. KERK EN STAAT IN SPANJE. De „Petit Parisien" verneemt uit Madrad, dat de aartsbissrfiop van Saragossa tot de regeering een schrijven heeft gericht, waarin hij zich verzet tegen de wijziging van ant. 2 der grondwet, kraichtens weflk antikel in Spanije alleen de kattholieke godsdimst zijn eerediimst in 't openbaar mag dlom geschie- deo. De regeering is echter van oordeel, dat dit recht ook tot andere godsdiensten dient te worden uitgebreid, daar Spanje het protecto- raat op zich heeft genomen rami em mioham- madiaansch votk. BRAND IN EEN WEESHUIS. Te Alexandropol (in het Kansgebied), waar in bet grootste weeshuis der wereld 16,000 Armeensche Wderen bijeengebracht zijn, heeft, em brand de paikhuizen verwoest die 10,000 ton kcopwareni bevatten, besteima voor hulpverieening. De brand direigde nog grooter uitbreidling te nemen, maar hij werd bedwongen door 2000 kinderen en em bolB- jewistisch baitaljom. NORTE BERICHTEN. In em buitenwijk van Barcelona hebben onbekenden,, die de vlucht hebbm genomen, twee 'arbeiders gedood Men gelooft, dat de aanvallers tot de communisten behoorm. Aan board van den trawler „Croood'ile" is in het kanaal van Arcachon (Frankrijk) em' stoomketel gesprongen. Twee matrozem zijn gedood, m verscheidene gewond. Twee dezer laatstm.' zijh biji aankomst in het hospi taal overleden. De trawler is ernstig bescha- De keukengebouwen van het vluchteiin-* genbureau Le iMlaronissi (Griekmland) zijn door brand yernield. SDit bureau dimt voor quanrantaine-stafion en voorziet voedsel aan 10.000 vluchitelingm uit Anatolie. Bij een staking te Aberdeen' hebben visschers de touwen van een Duitsche treiler doargesnedm. Hiet vaartuig was bijna aan den grond geloopen, doch op het laatste oo genbiik slaagde mm er nog in de machines aan dm' gang te krijgeu. De bond van unitair peraoneel in de kloedSngindustrie te Fhankrijlk heeft voor de- volgende wqek de algemeene werkstaking ge- proclameard. Naar aan de Berf- Zeitung am Mittag" uit Karlsruhe wordt gemeld, zijln in de laatste dagen te Biingm verscheidene personm gear resteerd, die gewikkeld warm in een zaak van hoogvernaad. Hiet geldt hier spionage voor Frankrijk, waartoe Dniitsdie onderdanen zich hebbm laten verleiden. 1 'Het dansrecord is geslagm door Qsai Leone, die te Parijs vierentwintig uur m twin- tig minutm bleef dansen. De Britsehe regeering heeft beslotm om op haar kosten grafeteenen te laten oprichten op al de graven van' Duitsche soldaten in Ein- geland m wel volgens een bepaald model. De grafsrteenen rrullen in Duitschland wordm vervaardigd. Het wordt te Weenen offirieel ontkmd, dat de boodskanselier Seipel rich naar Italic zou hebbm begeven met het doel de mogelijk- heid te onderzocken van' em' bemiddelend op- treden tusschm Frankrijk en Duitschland. De mijiniwerkers in de Oostcnrfjksche provincie Stiennarken hebbm' de algemeene werkstakihg geproclameerdl Aan de universiteit te Aberdeen heeft rich het merkwaardige geval voorgedaan, dat em vader tegelijk met zijln dochter promoveer- de en nog wel in dezelfde faculteit, med'icijnen. In kringen van het Vaticaan doet het gerucht de ronde, dat de Paus voornemens zou zijn, eerlang eeni encyd'iek met betrek king tot de Ruhrkiwestie uit te vaardigen!. Vbor het van 2 tot 8 Augustus te Neu- renberg te houdm Wereld-Esperanto-Congres hebbm' zich tot dusver rutin 2500 deelnemers uit 35 verschi'llende landm aangemeld. Strabin Halmy, een zoon van dm Egyp- tischm minister van Landbouw, die deelnam aan em' autowedstrijd, het „Circuit Langue- doc", is met zijn auto omgeslagen m was op slag dood. In em nederige buurt van de badplaais Brighton sitortte gistermorgen vroeg het dak in van drie huizen. Alle zeventien bewoners werden in den slaap overvallm en de meesten ondler puin bedolyen. Gem van hen werd echter ernstig gewond. DE VERHOOGING VAN DE COLLEGE- GELDEN. Hiet wetsontwerp tot verhoogimg van de col- legegelden der umiversiteiten' is thans ingeko men bij' den Raad van State. De bedoeling is, om het zoo mogelijk reeds de volgende week bij' de Staten-Ganeraal aan- hangig te maken. INiWERKINGTREDI'NG LAND-CN TUINBOUWDNGiEVALLENVi7. De iluwerkingtreding van art. 2 der- Land- en tuinbouwongevallenwet 1922 is nader be paald op 1 Mlei 1923. VERRUIMING VAN DE W'ERKGELE- GENHEID VOQR DEN TUlNiBOUW. Verschmm is het antwoord van' de mi nisters van finanden en van binnenlamdsche zalken m landbouw, ten vervolge op de beant- woording van vragm van den hear Dressel- huys, lid van de Tweede Kamer, betreffende het nemm van maatregelcn tot verruiming van de weilkgeiieigmheid voor den tuiebouw: I. Is het dm minister bekend' dat de „Algei- meene regelen betreffmdle hot verlemen van gedeeltelijke Staatsgarahitie voor uitvoer- transactiesl", zooals die zijn mediegedleeld' in de Nederlandsche Staatscourant no. 24, jaar 1923, ^emerlei opvoering van de werkgele- genheid voor de tuinders kunnm brengen, aangezien de afzet van tuinbouwprodtictm in hoofdzaak niet pleegt tie geschieden op kre- diet, dioch voor het overgroote gedbelte in consignatie aan buitenlandsche handelaren? II. Zijini de ministers bereid maatregelm te overwegen, wadrdoor de werkgdegmheid voor den tuinbouw zou kunnen warden ver- ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1