Alkmaarsche Gourant N.V, Boek- en Haodelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOOM, F e n i 11 e t o n. Eindeljjk weergevonden Voordam G 9, ALKMAAR. Honderd Vljf en Twintigste Jaargang. fto. 80 W28 Donderdag 5 April. Uit enxe Staatsmachine. bezuiniging op rechtbanken. Er wwidt wel Diet meer zoo druk gesproken en geschreven over bezuiniging op rijks- en aenieente-instellingen als eenigen tijd geleden, maar wij moeten aannemen, diat na de toen meest theoretische beschouwingen, nu de praktijk aan het woord is met onderzoek en verwezenlijking van die bezuiniging. Zoo gaat het in den regel tochecn poos lang spreekt het publiek over mi&standen en over de wijze, waarop zij te verhelpen zijn, en na eenigen tijd zwijgt net rumoer, soma doordat jets anders dian weer sterk de aand'achit trekt. Het is mogelijk, dat in dien tijd van stilte de overheid' overlegt, wat er in de aangegeven richting kan gedaan worden; booze tongen bejyercn ook, dat de overheid speculeert op de wispelturigheid van het publiek en denkt, dat de storih wel zal bedarcn, om dan rustig op den ouden voet de zaken voort te zetten, m. a w. dat zij gelooft, wat enkelen ook weleens uitspreken, aan „kunstmatige opwinding". Wat er van dit alles zij, wij: gelooven vast, dat ooze Regeeriog moeite doet om tot bezui niging en inperking van uitgaven te koraen Of zij daarbij steeds den besten weg inslaat, kumnen wiji met uitmaken. En als zij' mistast, is het nog niet altijd baar schuld, want zij moet vaak afgaan op het advies van haar hoofdamibteiiaxen, die ook menschen zijn, soms gevaarlijke stokpaardenheldea, die hum eigem beestje voor het voortreffelijkste houden. Men- ichen, die buiten de zaken staan, wordt meer dian eens zwijgemd opgelegd met den dooddoe- Bier, diat men, om over een functie of een maat- regel te kunoen oordeelen „er in", dus ambte- oaar moet zijm. Dat groote publiek noemf dan een aantal kleinigheden, waarop bezuinigd moet worden, die samen een reusachtige grootheid uitma ken, en. de overheid laat al die kleinigheden op advies van de betrokkenen onaangeroerd en begint met iets groots, iets dat stof opjaagt en van zich doet spreken. Ook in diit opzicht wordt er reclame gemaakt. Onze regeering is nu van plan, zegt men, omi eenige kleinene rechtbanken, d.i. rechtban ken met een kleiner aantal „zaken" op te hef- feo en is begonoen met voor te stellen dat toe te passen op Zierikzee em' Heerenveen. waarom die twee allereerst voor opheffing in aanmerlctng komen, wordt inderdaad toe- geschreven aan het aantal zaken, diat door die rechtbanken behandeld werd; voor 1921 waren de getallen voor Zierikzee 103 eind- vonissen in strafzaken en 109 in burgerliike zaken, voor Heerenveen waren die getallen 369 en 154. iMIen lette er op, dat hier gespro- ian wordt over ,,edndvoanissen". Deze getal- leni worden in de Mlem. v. Toel. opgegeven, maar volgens de „Leeuw. Courant'van 21 Miaart j.l. werden te Hleerenveen behandeld: in 1920 459 strafzaken, in 1921416, in 1922: 407 en in 1920: 152; burgerlijfce za ken: in 1921219 en in 1922: 232. ^latuur lijfc kwamen nog andere zaken voor. De minister had reeds een Commissie inge- gteld, die zou onderzoeken in' hoeverre op de kosfen der rechterlijke macht zou kunnen wor den bezuinigd dbor inibrimping van het aantal gerechten. Die commissie neert rappont uitge- kacht en dat rapport is nog in onderzoek bij desni Minister van Justitie, maar hangende dat onderzoek wordt alvast het voorsiel gedaan om de twee genoemde rechtbanken maar op te heffam, omdiat die twee zeker daarvoor in aan- merking zouden komen, als tot inkrimping van het aantal recbibamiken werd overgegaan. Men, vraagt roisschien, waarom dan niet gewacht wordt, totdat een algemeen plan van opheffing is gereed gekomen? De Minister heeft blijkbaar die vraag voorzien en geeft er deze reden voor op. Worden er rechtbanken opgeheven, dan zullen de ambteloos geworden rediterlijke en ondergeschikte ambtenaren na- tuurlijk, voor zoover zij! niet voor pensioen in aanmerlkiing komen, op wachtgeld gesteld warden. Maar er zijn vacatunes bij de rechter lijike macht. Worden nu de beide rechtbanken opgeheven, dan zullen de beschikbaar geko men' ambtenaren ellders geplaatst kunnen worden en' wordt dus het wachtgeld uitgewon- neni. Htet zou, zegt de Minister, geen wijs be- lad zijn de vaoatures allereerst ;te vervullen en daarna te komen met een voorsiel tot inkrim ping van' het aantal gerechten. M.a.w. hier wordt dubbele bezuiniging betracht, maar het vooratel eischt dan ook spoedige afdoening. Dat gaat alles goedmaar niet iedereen zal instemmen met een anderen zin in de Memo rie van Toelichting, n.l. „dat het gebied der aldus vervallen arrondissiementett zonder Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 31) „Ik geloof," ging ze voort, na een oogen- blik gedacht te hebben aan al de verfialen, die zij omtrent juffrouw Holdem gehoord had, „dat Rose in't algemeen erg gelukkig zou gevomden wordlen, diat ze niemand heeft, die op baar let. Ik weet genoeg meisjes, die dat zouden zeggen. Ik zou maar al te blij zijn als ik iemand had..." en Sydney's lip trilde en haar oogen vulden zich met tranen, maar zij beheerschte zich dad'elijk, zooals ze zoo dikwijls doen1 moest Remand om op me te fetten. Nu, ik moet maar op mezelf passen en het zoo goed mogelijk doen. Oom John vertrouwt medat is een geluken fic moet me zijn vertrouwen waardig toonen." Het was dus met een hoopvollen bijna vroolijken trek op haar geillaat, dat zij: haar Bchetsbenoodigdiheden klaarzette in e^i hoek van de eetkamer de eenige plaats in huis waar zij goed licht had op den morgen van kapitein Massinghalm'a bezoek. En met een grooite, maiar aardige schort over haar zwarte japon' zag zij er zoo opgewekt) en zonnig uit, dat Phil Massingham blij Was, dat hij gekomen was. Want in de verveling van een morgen, die op een laat feest van- den dag tevoren volgde, had hij veel lust ge- had zich van- zijn afspraak af te maken. Vusn zou hii zijn woord hmwten tegenover overwegend bezwaar over andere airoodaso- men ten kan worden verdeeld". In Friesland, dat vroeger drie arrondisse- menten telde, blijft nu alleen Leeuwarden over en in Zeeland alleen Middelburg. Er kan nog oenige verschuiving plaats hebbeni, maar men kan aannemen, dat vrijwel alle zaken uit Friesland zullen worden behandeld voor de rech'tbank te Leeuwarden en ten naastenbij al'le zaken uit Zeeland te Middelburg. Dat is schijubaar heel eenvoudig, maar zoo bijater cenvoudig is het toch niet. De reis in Friesland naar Leeuwarden is niet altijd gemakkelijlc. Het aantal strafzaken, in Heerenveen behandeld met eindvonnis, was 369 in 1921 (zie echter de opgave van alle be- handelde zaken hierboven). Van de beklaag- den en de getuigen zullen zeker ecn groot aantal b.v. van de flets gebruik gemaakt heb ben om ter plaatse te komen. Maar diezelfde menschen zullen, om naar Leeuwarden te gaan, van een openbaar middel van vervoer gebruik moeten maken. De koSten voor ge tuigen zullen aanmerkelijk stijgen, zoo ndct voor het Rijk, dan voor de menschen, die op- geroepen worden. Voor hen hrengt deze be zuiniging het tegengestelde voort en boven- .dicn zullen velen had wat meer tijdiverlies heooen met den last daarvan. Voor Zeeland is dat misschien nog erger, doordat de communicatie van de cilanden met Middelburg nu niet zoo bijzondcr gemak- kcliik is. Het is toe te juichen, dat de Minister op de reehtcriijke macht en den aankleve van dien wil bezuinigen, maar er moet toch ook be- dacht worden, dat de rechtspraak kan lijden onder de groote aManden. Er wordt wel eens geklaagd, dat de leden van het Openbaar Ministerie en de rechtere te weinig op de hoogte zijn van de bijzondere omstandighe- den van degenen, die voor hen verschijnen. Die onbekendheid is ongunstig voor een juiste beoordeeling der feiten en der personen. Hoe grooter nu de afstamd tusscheu de rechtbank en de woonplaats der' beklaagden en der ge tuigen, hoc meer kans is er, dat dicze klacht juist is. Wij lazen dezer darren in ecn waardcer- baar boek, uit Amerika. hoe daar geplelit werd voor maatschappelijke hulpkrachten, die in dienst van de justitie, zich op de hoogte moesten stellen van het leven en de omgeving van beklaagden om den rechter in te lichten. Hier wordt door verruiming der arrondlisse- menten het tegengestelde bewerkt. Er is nog een aider bezwaar. Wij alien hel- pen natuurlijk, dat de bezuinigingswoede maar tijdelijk zal behoeven te zijn. Hoe lang dat tijdelijk zal duren, zal te bezien staan. Maar opheffing van rechtbanken zal wel geen tijdelijke maatregel zijn. Als eenmaai een rechtbank is opgeheven, is het zeer onwaar- schijnlijk, dat zij over enkele jaren herleeft. En daarom moet een voorstel tot opheHing hoogst ernstig worden bekeken van alle kan- ten. Wij hebben gelezen, dat er o. a. te Heeren veen een beweging gaande is om op bchoud van de rechtbank aan te dringen. Wij zullen over die speciale beweging niet veel zeggen. Wij kunnen begrijpen, dat i a het alge meen de nenngdoenden en anderen, die mid of meer tot dezelfde categorie kunnen ge- rekend worden, met leedwezen een tamelijk groot aantal personen van goeden stand zaen vertrekken, vooral in de kleimere plaatsen, wier rechtbank het eerst voor opheffing in aanmerking komt. Maar een andere vraag mag ook gedaan wordenof niet de recht bank aan een kleinere plaats eischcn stelt, waaraan zij bezwaarlijk kan voldoen en of het bazit van een dergelijike instelling haar en haar overige inwoners niet noodzaakt om een klein bectje boven haar stand te leven. In een kleine plaats doet een instelling als een rechtbank wij zullen geen andere noemen vaak iets ontstaan, dat men coteriegeest kan noemen. Een grappenmaker noemde eens zoo'n kleine-rechtbank-stad een passantenhuis wegens het sterk afwisselend personeei. Maar dit is eeni kwestie, die bij de beoordee ling van het wetsontwerp niet in aanmerking miag konym. Stadsnieuws DE DAGERAAD. De afd. Alkmaar van De Dageraad hield gisteravond in de societeitszaal van de Har- monie baar laatste openbare vergadering in dit seizoen. Als spreker trad op de heer C. van Gemert, een gewezen kloosterling, die tot onderwerp zijner rede had gekozen „Het kloosterwezen'De vergadering was goed bezocht. - Na het verstrijikeni van het Alkmaarsche kwartiertje sprak de heer R. Zomerdijik, voor- zitter der afdeeling, een kort welkomstwoord, waarbij hij alien dank zegde, die in den af- geloopen winter hadden meegewerkt aan de propaganda. dat schoolkind? Zij zou hem waaischijnlijk niet verwachten en ze was maar de nichi van John Holden, niemand van beteekenis, een meisje zonder een cent, dat hij uit lief- dadigheid bij zich genomen had, zooals iedereen weet, de erfgenamie, over wie Phil's oom helm al gesohreven had, zou het wat an- ders geweest zijn. Intusschen zou hij toch ii, da maar gaan en toen was hij blij, dat hij: het gedaan had. Want Sydney was beikoorlijlc in het mor- genlicht mooier dian zij in den salon ge weest was bekoorlijk met het blosje op haar blankeo wang, en den zonneschijn in haar goud'bruin haar. Zij Was daarbij pi te verliezen; en kapiteiin Phil, zooals zijn vrienden hem soms noemdeii, genoot van zijn zitiiing en verlangde zeer, dat die nog eens zou plaats hebben. Hij gedroeg zich zeer goed. Hij liet praten, totdat hij meende, dat hij haar ontdekt had, en toen nam hij; zelf de leiddng. Hij had grooten kunstzin en had veel ver- zamelingen gezien, zoowel in het binnen als buitenland, en wist hoe hij met wiisheid pra ten moest over eenige der beroemde schilder- stukkeni van die wereld!. Sydney vond het heerlijk om te luisteren. Zij ontdekte niet, hoe oppervlakkig zijn ken- nis was, en bemerkte ook nieti, dat hij zeer spoedig van de groote kunst afdiaalde tot gebahbel over kunst en sehouwburg. Het was voor haar alles nieuw em mericwaardig en deed haar cude wenscfaen herlevea em aan Daarns gaf hijl hot woord aan dan heer van 'Gemert, die het eeni verblijdend verscbijn- sel noemde, dat eeni vergadering als deze ook hier te Alkmaar kon worden bijeengeroepen. Velen hebbeni gehoord van de instellingeni der katholieke kerk, maar van de kloosters weet mem nog niet veel. Daarom wilde 6pr. er een em ander van vertellem. Hij was een £aar rnaandem geledefil uit het Trappistem- looster bij Tilburg, ,^iet neusje vani den zalm", vertrokkiem em wist er dus wel wat van. Spr. memoreerde dat r.-tk. propagandisten het land doortrekken, b.v. dr. Molkenboer, die leert uit een boekje van dr. Sassem, em wilde zijn standpunt tegemover dat van de r. k. zetten. In zijn boekje zegt dr. Sassen, dat't kloos- terleven eenziidig is, maar gebaseerd op waarheidsliefae. Spr. was het gehee1 eens miet het eerste, maar het tweede ontkende hij. Als mem het niet kiesch mag vinden dat hij, pas uit het klooster gekomen, er nu het lee- lijlke van gaat vertelleni, zegt spr.. dat hiji te- genover de onkiesohheid der r. k om ex- pries'ters eem paar blauwe oogen te slaam (te den Haag tegenover dr. v. d. Brink) enz., zich verplicht achtte de waarbeid te zeggem Spr. berinnerde aan het verhaal van den rijkeni jongeling em andere deelen uit dem bij- bel, waarin sprake is van afstand doen van aardsche goeaeren, welke teksten de r. k. ge- bruikem om' het kloosterleven aan te beveien. En dit nu gaa't niet op, zei spr., wan .n <it kloosters mogem geen. getrouwdem zij- of menlschem die kinderen fem hunmen laste heb ben. Jezus of de paus moet zich hier vergist hebben'. Wat betreft het honderdvoudig terug er- langeni Van het afgestane, wees spr. op de armoede, die men moet willen tegetnoet gaan in het klooster, op htet prijs geven van alle verstand en alle rede. Als meni met dat hon- derdvoud bedoelt dten vrede des harten, ont- kent spr., dat die in het klooster te vindten is. Wanneer alien, die het niet mieer eens zijn met het kloosterleven en die tot het besef kwamen dat het niet het verwachte geluk er bij bosjes uit. Maar er is een wereld, die afvallige kloosterlingem haat en hen bemoei- lijkt in hun verder leven en daarom blij- ven zij, meende spr. 1 Het eeuwige leven zou dten de Moosterlin- em krij'gen, wordt geleerd, maar spr. stelde ier tegenover, dat de berkvader Augustinus zei, da't de weg naar de hd geplaveid is met kloosterlingem en een andere uitspraak, dat men in de hel op de geschoren hoofden kan loooen. Spr. haalde uit dr. S'assen's boekje aan den zin, dat men evengoed in de wereld' tus- sdhen andere menschen' kan leven als in de eenzaamheid, terwijll de sohrijver onmiddel- lijik daarna spreekt van geneziendfi kracht der eenzaamheid. A fstomping der rede en: van het verstand noemde spr. het, dat eeni kloosterling alle orders zonder nadenktem heeft op te volgen, zelfs al zou men hem bevelen een mand vol water te pompen, en ook het zich elken Vrij- diag kastijden wijst z.i. op 'n afstomping. Al leen als alle rede en verstand is afgestxxmpt, kan men een goed kloosterling worden. Is het gehee! afgezonderd leven der Kart- buizers en het alleen door middel van de vingera spreken van andere kloosterlingem iets van genezende kracht der eenzaamheid? Spr. vond bet wel dwaas. De r. k. kerk eischt voor de kloosterlingen de drieledige gelofte van armoede, gehoor- zaamheid en zuiverheid. De gelofte van armoede beteekent, dat men al zijn bezittingenl aan het klooster geeft. In den laatsten tijd staat men in Frankrijk tote, dat htet derde deel der bezittingen op naam van den kloosterling blijft staan, maar alleen) in tijdeni van revolutie en dergelij'ke, als hij vluchten moet, heeft hij daar iets aan. OndanJcs deze gelofte van armoede, krij- fn de Jezui'ten in Indie een tractememt van 4000, om hun stand op te houdeni en ze leven er goed van. Spr." wees er hier op, dat Jezus toch beelemaal geen stand ophield en niets bezat. Toen de heilige Franciscus zijn orde sticht- te, verbood hij de kerksieraden', en zijn volge- lingen hebbeni deze wel, rooken eeni fijne Ha- vanna em drinkem champagne. Zooveel komt er van de heilige armoede terecbt, zei spr., die dan nog wees op de boter- en kaastermij- nen die vanwege de kloosters in Brabant wor den gehouden. Als'm arme den paters in een jaar niets geeft, kij'ken zij1 hem niet meer aan. De Trappisten hebben uitgestrekte landerijen en vele koeien, terwijl er bovendieni geschooid wordt. Alles heilige armoede. Het gaat den kloosters alleen om geld, om sehraperij, zei spr. De Trappisten mogen nooit naar huis, ten- zij1 in geval van overlijden van vader of moe- der, maar spr. wist van een geval, dat een paar kloosterlingem verlof kregen voor drie kunstopleiding te krijgen en een bezoek te bnengen aan de groote middenpumten der kunst van Europa. „Wat heeft u veel gezien?" zuchtte zij ein- delljk. „Ik heb al'lieen gezien, wat iedereen ziet: U zuilt ook eenmaai naar al die pliaatsen gaan." „0di neen," zei Sydney, weer zudhtend. „Ik ben bang van niet. Ik denk binnen en'kele we- ken naar Ajustralie te gaan." „Waarom zoudt u naar Australie gaan?" „Oimdiat mijn broers daar zijn." En toen ventelde zij hem met een paar woorden haar plannen voor de toieko'mst. „Maar uw oom zal U toch zeker niet la- ten gaan? U weet niet, hoe het leven dia-ir zal zijn ruw en onbescbaafd en in iedier oip- zicht hand. U is een geboren kunstenaresU zult al uw talenten opofferen, als ge in de bosschen gaat wonen. „Niet alle, denk ik," zeii Sydney lachend, om een opkbmienden itraan te verbergen. ,1k hoop, dat ik mijn handen nog op een anctrre mianier gebruiken kan. Mijini broers zullen in ieder geval iemand noodig hebben om de vaten te wasschen en de vloeren te schrob- ben." „Neen, neenU moet er ufet over denken, op die manier te gaan leven'! U moet U niet geheel opofferen dat moeten uw vrien- dten verhmderen." „Ik heb geen vrienden behalve Jack die willen verhinderen, dat ik pnecies doe wat ik wil", zei Sydney, een beetje trotsch en bit ter. Wij waren arm, moet U rtekenen an arate nuuuchan hehhan eaaa vriandai." dagefl, a!a rlj mtaf fTinkte cadeatcr mee namen. Hierop kwam spr. op de gelofte van de gehoorzaamiheid, die eischt dat in alle op- zichten onderworpenheid wordt getoond, maar, zei spr., men weet nog niet waaraan gehoorzaamheid wordt beloofd, aan de voor- schriften of aan den overate. Onvexbiddelijke gehoorzaamheid wordt ge- eischt, zelfs aan de mieest dwaze bevelen. Men moet er niet bij nadenken, verantwoordelijk is men voor niets, zelis de oversten niet, want die hebben weer een ander boven zich, totdat men in Rome terecbt komt. Deze gehoor zaamheid in elk opzicM heeft .tot gevolg, dat men versuft en berust in alles, zonder eenig verantwoordelijkheidsgevoel. Door de derde gelofte, die van de zuiver heid, verbindt men zich zijn heele leven geen enkele zonde tegen dp zeden te bedrijvem. Dit niu heette spr. een onmogelijkheid, terwijl al leen reeds de eed door Jezus is verboden m het: .,Uw ja zei ja, uw nen neen." Met voor- beelden meende spr. te knnneni 'aantoonen, dat van de kuischheidsgelofte in de practijk niet veel terecht komt, dat zij leidt tot zede- lijik verval. In de mannenkloosters is zij oorzaak voor een ontzettende vereering van Maria, terwijil de vrouwen (arme dweepsters, noemde spr. hen) d'aardoor gedreven worden tot Jozef-vereering. Spr. kwam hierna op het aanpassen nan de maatschappelijke omstandigheden, zooals Molkenboer net zei, en hij wees er dan op ■hoe gansoh anders de Benedictijnen leven dan Benedictus bet indertijd voorschreef. Den. Trappisten is het handeldrijven ver boden, maar zij houden toch maar boerderij, brouwen bier, perseni wijn, enz. Is dit geen handel? Hoe komit bet dat men nog menschen in het klooster ziet gaan? Door het fanatisme van de r. k. kerk, dat sommige menschen, die een gejaagd leven achter zion hebben, noopt, kloosterling te worden met een ziekelijk ver- langen om alle wereldsche gemoegen» te ontvlieden. Of ook, men is van jongsaf een weinig zondterling tn zoekt als uitkiomst rust in een klooster. 'De geloften dienen om al het aardsche op zij te zetten en alle menschelijikh-id te niet te doen, concludieerde spr. De kloosterlingen mogem nooit vragen naar een ander klooster overgeplaatst te worden, maar de overste heeft wel het recht om hen naar een andere plaats te doen ver- huizen. De liturgische faandelingenl in de r. Jc. kerk noemde spr. kinderspel, omdat de paters zelf niet weten waarom zij worden verrioht. Na een; korte pauze sprak de heer van Ge mert over het lieven in het Trappistenklooster. Hij begon met er op te wijzen hoe alle men schen gelijkelijk hulpbehoevend ter wereld komen en hoe het aan de omigeving ligt wat er van het jonge kind terecht komt. 'Spreker schetste dan de opvoeding tot geestelijke en hoe sterk meni moet staani om net klooster weer uit te komen en hoe zij^ die de kracht daartoe missen, het gemiakkelijkste baantje in het klooster zoeken. Spr. hcrh a ai de, dat, indien zij in de wereld terecht kon- den, de kloosterlingen bij bosijes in de imaat- schappiji terug zouden komen. Maar niet illeen door opvoeding komt men in het klooster, ook de wroeging over een sleeht leven drijft velen' daar been. Deze menschen vertellen dan van hun in- tieimste gedachten aan den overste en deze zorgt er dan wel voor, dat zijl Wonderen doen en vizioeneni krijgen, zooals spr. met voor- •beelden aangaf. Ten slotte omhelzem velen het kloosterie- vem, gedwongen. door een toes'tand van het gemoed, die alle gevoel zelfs kan doen ver- dwijnen. Ook hiervan gaf spr. voorbeelden, o.a. van' den stichter der Trappisten-orde. Zijn bckeering uitte zich in een groote heerschzucht, zoodat later zijn verordeningen merkelijk verzacht moesten worden. Thans echter zijn die nog streng, gelijik spr. aan gaf- Y Dergelijike regelenf schreef de stichter der orde voor en zelf deed hij er geduoh't aan mee, tengevolge waarvan hij in armoe en el- lende stierf. Wel is een en ander in latere ja ren verzacht, maar de animo is nog niet erg it om 'in een Trappistenklooster te gaan. -en 'bouwde te Tilburg een gebouw voor 300 man en. er zijn er 60 in; van de in de laatse vier jaren toegetreden zes kloasterlin- n zijn er weqr vijf weggeloopen en spr. gaf ezen groot gelijk. Spr. eindigde zijn rede met een1 oproep tot steun van De Dageraad. Met een kort woord, waarin hi} de woor den van den heer van Gemert onderstreepte sloot de heer Zomerdijk hierna de bijeen- komst. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Kcophandel vergaderde gis teravond half zeven ten stadhuize. Afwezig de „U zult er altijd genoeg hebben," zei Phil op veelbeteekenenden toon. De wolk, die zich zelden op Sydney's voor- hoofd vertoondie, was in een oogenblik ver- dwenen. „Wat ben ik dwaas en ondankbaar", zei ze opgewekt. „We hadden natuurlijk een me- nigte vriendten. Ik weet niemand, die er zoo veel had. Maar die van' oms waren niet def- itig, ik bedoel niiet rijk, of ontwiikkeld1, of in staat ons op een of andere manier te hel- peni." „Ik dacht, diat U hier waart gekoimen om bij Uw nicht juffrouw Holden te wonen." „0 neen. Ik ben maar hiier, tot wij bericht van mijn broers hebben, dat zij my waCitteii kunnen. Ik zal misschien eenlgt weken hier zijn, maar niet langer." „0, dan moeten wij ze zoo goed mogelijk gebruikem," zei Massingham zacht. „Vind.t U ook niet? Eaten wij er van genieten „Pluk de rozeknoppen, terwijl ge kunt, De tijd vliegt steeds voorbij." „Het is nog niet de itijd voor rozeknoppen," zei Sydney en of zij- het letteriijk sprak, of met een verborgea beteekenis, kon Phil Mas singham niet uitmaken, ofsdhoon hij slim ge noeg was, om te zien dat het twijfelachitig was. De schets scheen meer werk te zijn, dan eerst vettnoeid werd en toen' de zitting vooibij was, moest er afspraaik voor een andere ge maakt worden. „Het zal uits/tekend wordlen, dat kan ik wel zien," zei kapitein Massingham ernstig, zijn soar epdraaiaids. „Ik sail het mijn Toor SPOEDEISCHESD DRUK- WERE Is Onze prtjzen zljs niet hooger dan die vas andere drokkerllen. heer Smalz. De voorzitter, de heer Arntz, deelde mede, dat bij wijze van proef de vergaaering des avonQS was uitgesenreven. Nu de proef zoo urtsteKend gesiaagd bietk, zou deze den go- neeien zomer worden gevoigd. Spr. heette het pas voor den groothanael gekozen rid Mr. P. A. Oilers wekom en uiite uen wensch, dat deze ziju gewaaraeerde ad- viezen aan de Kamer met zal ontnouacn. lugevoige een verzoek van de Kamer te Leeuwarden werd besroten een tweetal afge- vaardigden te zenden naar eon te houden ver gadering, waarin besproken zal worden het iuesreclit voor Naamlooze Vennootschappeu te vyijzigen. Besioien werd een onderzoek in te stellen naar het door den Bond van Rijwiel- en Mo- torhandelaren beweerde feit dat de Posterijea voor haar ambienaren rijwicden op afbetahng beschikbaar stelt. Adhaesie zal worden betuigdi met het ver zoek van den Ned. Groseiersoond, om tegan het cadeau-stelsel te strijdm'. Ingekomen stukken A. Verzoek om bijdrage tot strekking van een schoolfonds voor on- of minvennogende molenaarszoona. Besloten werd op het verzoek niet in te gaan. B. Schrijven van den heer Haxime Shausse te Marseille met de mededeoling, dat hij den 15tji April een zakenreis naar 1 lolland ondcr- neemt, ten einde relaties aan tc knoopen. Dit schrijven werd voor belanghebbenden ter inzage gelegd. C. Mrededeeiing van de R. K. Werkgevera- Vereeniging in het Bisdom Haarlem te Amster dam d.d. 19 Maart, dat aan alle leden een exemplaar van het orgaan is gezonden. Besloten werd voor den secrctaris een abonnement te nemeni. D. Aanvrage der afd. Handel cn Nijver- heid van het Departeuicnt van Arbeid, Han del en Nijverheid betreffende naamiijst der voorzitters, leden en secretarissen der Ka- mers. Deze lijst zal verstrekt worden. E. Schrijven van het Messeuambt te Frank fort a. M. d d. Febniari 1923, met beschrijr vend bockwerkje betreffende de 8e Frankfor- ter Intern tionale Jaarbcurs, die van 15 tot 21 April zal worden gehuden. Voor kennisgeviig aangenomen. F. Adres van de Kamer van Koophandd en F:ibrieken te Rotterdam d.d. 22 Maart aan de Ecrste Kamer der Stateu-Gcncraal, om zich niet te vereenigen met het voorstel van wet van de heeren Braat en de Boer tot ophef fing van den Zomertijd. Doze aangelegenhcid was in vorige zitting reeds besproken en op verzoek van de buitcn- leden niet beslist, waarom het schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. G. Dito der Kamer van Koophiandel Voor het gebied Utrecht. Als voren. H. Adres aan de Tweede Kamer \^.n den Bond van Ned'. Groothandelaren in IJzcrwa- ren en aanverwante artikelen d.d. 16 -Maart 1923, met verzoek het wetsontwerp tot tijde lijke beperking van den invoer van schoen- werk niet aan te nemen. Door adhaesie te betuigen met het adres van Amsterdam was in den gevraagden geest reeds- beslist. I. Medcdeeling van het Bureau voor Han- delsinrichtingen te Amsterdam d.d. 14 Maart 11. betreffende een bezoek van intcllectueelcn uit den Elzas. Voor kennisgeving aangenomen. J. Aldtes der Kamer van Koophandel van Twente d.d. 14 Maart 1.1. aan de Tweede Ka mer als onder H. Als voren. K. Waarschuwing van den Commissaris van Politie te Alkmaar d.d. 15 Maart om geen handelsrelaties aan te knoopen met der laten zien het zal haar zakier beval- len." „U moet het haar geven als het goed ge noeg is", zei Sydney. „0, maar ik zal Uw weik niet graag weg- geven" antwoordde Phil, waarop Sydney bloosde, maar ook wat trotsch en beleedigdl scheen voor een paar minuten, waardoor kar pitein Massingham gewaarschmvd werd, dat hij niet te gauw moest voortgaan. Een tweede en derde zitting hadden plaats am het meisje wist eigenlijk -niet, waarom zij ze zoo prettig vond. Het leven sdieen opeens rooskleurig te zijn geworden; ze voelde zich niet meer gedrukt of eenzaam; ondanks haar groote droefheid over haar vaderis dood en haar onrust over de toekomst, had zij een ge voel van iunerlijke blijdschap, waarover zij zich half schaamde. Haar oogen werden hel- der, haar wangen kregen meer kleur, ondanks haar zelf, en zelfs John 'Holden zag op een' diag de verandering em zei met opgetrokken wenkbrauwen: j.Fairford bekomt je goed, nichtje." Maar het was niet Fairford, het was Phil. Hij, had niets bepaalds gezegd. Ze vroeg zich soms af, of zij, zich vergiste met te denken, diat hij „van haar hield", echt meisjesachtig wilde zij geen sterke uitdrukking gebruikien. Maar ofsdioon ze hem' nog zoo weinig kee- ren gezien had, zei haar vrouwelijk instinct haar, dat zij gelijk had dat Philip Mas- singham's woorden en blikken en toon alio met hetzelfde doel tot haar gericht werden om haar liefde te winnen, haar in de zijne te doen' gelooven. Emi toen kwant er een (Wo«dt vwvolgd HET Adres

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5