DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Xo. 88. Honderd vjjf en twtnfigste Jaargang. 1923 MAANDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 9 APRIL Aan onze Gorrespondenten. Din mummer bestaat trii 2 Mattel. Abonnementsprljs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. De cijfers .van de verkiezing voor de Piov. Stat en behoeven ons Woensdag niet geseind te worden. Wei stellen wij er prijs op den nitslag der stemming in Uwe gemeente den vol- genden dag per brief oi briefkaart te ont- vangen. Red. Alkm. Crt, Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. In verband met de veimoording van den Franschen soldaat Schmidt op 13 Maart in een kelder van het Centraal-station te Essen is aan de stad' Essen een boete van 103 millioen mark opgelegd, wel'ke boete binnen tien dagen moet zijn betaald. De wethouders Bode, Kiip- pere en Huttmer zijn verantwoordelijk ge- stdd' voor het biianenkomen van dat bedrag. Verwacht wordt, dat de gemeente de boete niet vrijwillig zal betalen, zoodlat het geld met geweldmiddelen zal gei'nd moeten wor den, gelijk ook te Gelsenkirchen het gpval is gaweest. De begrafenis der sflachtoffers van het inci dent bij de Krupp-fabrieken zou Zondag plaats hebben. De lijken warden in de lijken- hal van het diredtiegebouw der iaibriekea ge- plaatst. Daar vind't een rouwplechtigheid plaats. De stoet is samengesteld volgens het plan van een voor dlit doel speciaal door den bedrijfsraad ingestelde commissie. De Oberbiirgemeister heeft aan de cige- naars van winkells en ontspanningsgelegenhe- den verzocht, Dinsdag hun zaken als teeken van rouw gesloten te houden. Het polizei- prasidium' heeft voorts de sluiting der cafe's tot's avonds acht uur oevolen. De leden der vak-organisaties zullen zich, daar Essen zondier politiemacht is, langs den geheelen weg, welke de begralenisstoet zal volgen, „en haie" opstellen. De Fransche soldaten, die op den dag van de begrafenis in de straten waarlangs de lijjc- stoet kom't, op post staan, hebben bevel ont- vangen, naar binnen, te gaan. Voorts is den Franschen soldaten verboden zich tijdens het voorhij trekken van den tegrafenissibet aan't raam of op de wacht te vertoonenL Het proces tegen de diirecteuren van Krupp zal in den loop van deze week voor den krijgs- raad te Werden plaats vinden. In den Rijksdag zal morgen een roUiwzit- ting worden gehouden, waaraan zal worden deeigenoincn door den rijkspresident Ebert, de leden van de rijksregeen'ng, akmede verte- gmwoOrdigers van de landelijkc rcgecringen De rijkskanselier zal een redfe uitspreken. Op de staatsmijn „Wal'trop" hebben de werklicden den arbeid neergelegd!, toen de Franschen de cokes wilideini wegvoeren. Vter- schcidene schoten werden door de soldaten galost, toen zij meenden bedreigd te worden. eenige arrestaties hadden plaats. In Etnmerik is het verboden om met de hand'en in den zak te loopen. Eeni 15-taI perso- tien, onder wie ook eenige Nederlaaders, wer den wegens overtreding van deze verorde- nmg gearresteerd. De plaatselijke commandant van Hoog- Emmerik heeft alle vergaderingen, zelfs de zittingcn van den gemeenteraad1 en van ge- mecntelijke commissies, verboden, zoodat er oOk geen bijeenkomsten van, kegeltelubs, zang- vereenigengen, enz. mogen gehouden worden. De Franschen hebben ook de laatste nog voor het verkeer opeagebleven tocgangswe- ?en tot de Keuilscbe bruggehoofden afgeZet. ij hebben het plaveisel opgebroken en boom- stauuen dwars over de wegen gelegd. Volgens een verordening van de bczettings- autoriteiten moeten de tramwegmaatschap- pijen in het bezette gebied 10 pet. van haar ontvangsten aan de bczettingsautoriteiten af- staan. De directies der tramyregma a tsch ap- pijen hebben dezen eisch evenwel afgewezeu en dreigen met stopzetting van het bedrijf, als de bezettingsautoritei'ten bij hun eisch blijven volharden. De in, de dtukkerij van Ernst Marks te Miihlheim door de Franschen in beslag ge- noinien som van 1% milliard papiermark, als mede de cliche's en het paipier voor de bank- biljetten, zijn weer door de Franschen terug- gegeven. De Franschen verklarcn, dat de in- beslaigneming abusievelijk is geschied. Het telegraaf- en telefoonkantooir te Worms is door de Franschen bezet, oond'at de be- ambten geweigerd1 hadden, aansluiting te ge- ven met de kantoren te Mainz, die onder mili- taire leiding staan. De Franschen zijn gistermorgen overge- gaan tot het bezetten van eenige stations^ Tusschcn Dortmund' en Heme hebben zij de spoorlijn mili'tair bezet. Vroeg in den morgen rukten troepenafdeelingen de stations Mar ten, Merklinde, Castrop en Heme biinnen. De Franschen #elden een, ultima'tum aan't Duit- sche spoorwegpersoneel, volgens hetwelk het zidh vdor Maandag bereidi moesit verklaTen, onder de Franschen te werken, ddar de Ehiit- sche beambten anders hun dienstwoningen zul'len moeten cntruimen Hot personenver- keer van Wanne via Heme naar Dortmund! is gestaakt. ANTI-DUITSCHE BETOOGINGEN TE WARSCHAU. Om'trent die demonstratks, wellke te War- tehau hebben plaats gehad na de protestver- gadering tegen het vonnis van Moskou, wordt nog medegedeeld, dat nadat de menig- te van verscheidene duizieniden personen sympathie-betoogingen had gehoudeni voor die gezantschappen der Entenibe-staten, de stoet geleid werd door de straat waar zich het Duitsche gezantschap bevindt. Daar wer den an-ti-Duitsche liederen gezongen en „weg met Duitsohland" geroepen. Later volgden eenige troepen van studenten en heetblooiige nationalisten> die op dezielfde wijze voor het Duitsche gezantschap demonstreerden. Wei vreernd, dat eeni protest tegen dood- vonnissen in Kusland tenl slotte wordt een and-Ehiitsehe en een anti-joodsche betooging. Er zijn 44 israelieten zwaar gewond en ver- schillende winkels geheel vernield. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. De Parijsche bladen melden, dat er na aan- komst van> de Belgische ministers Jaspar en Theunis te Parijs onderhandelingen zullen worden gevoerd met Italic en' vervolgems tus- sclien Frankrijk, 'Italic en Belgie eenerzijds en Engeland anderzijds, ten einde een ge- meensdiappelijik plan in zdke de schadeloos- siilellimg op te stelien. Loucheur heeft Zaterdagmorgen eeni lang- durig onderhoud gehad) met Poincart, Daar- na heeft Loucheur een verkliring afigelegd aan' de pers, waarin hiji zeide dlat hij tijdens de bespreldngen, welke hij in Engeland heeft gehad, heeft kunnen constateeren, dat! men er de posiitie van Franikriik beter ging begrijpen en dat hij ervan overtuigd is, dat overeenstem- ming mogelijk is, waarbij, wat betrefit1 de scha. deloosstelling en de veiligheid, de gerecht- vaardigde bd'amgen van Frankriik en de ge- al'lieerden niet worden opgeofferd. Hij: zeide, dat hij! zonder een' offdeieele raissie naar Engeland was gegaan, maar dat hij voor zijtn vertrek Poincare in kennis had ge- 6teld van zijn voornemen, Eingelsche staats- liedeni lile spreken. ONLUSTEN TE MEMEL. In de nnacht van Zaterdag op Zondag zijn te Memel twee mannen doodgeschoten en werden een man en een vrouw gewond, om- dat zij zich in strijd met het uitgevaardigde veTbod op straat hadden vertoondl. In den i loop van den nacht werden voorts standbeel- den, van keizer Wilhehn I en de Borussia om- vergeworpen. Op het landgoed „Spitzhuf' hieldien de Duitschers een vergadering Zij werden door bewapende Li'tauers amsingeld1. Toen deze plotseling met machinegeweren begonnen te vuren, stoof de menigte ui'toen. De deelne- mers, die niet vlug genoeg kondeni wegkomen, voornamelijk vrouwen, werden met fcolfslagen uiteen gedreven. De gevluchten werden daar- na nog op straat door bereden Litauers nage- zet. Een aantal personen werd gearresteerd. DE AR'BEIDSOGNIFLICTEN IN ENGE- EANID. Bij de venschi'llende conflicten in'de indus- itrie zijn ongeyeer 700 duizend arbeiders be- trokken, onder' wie de bouwvakarbeiders, de pottenbakkeps, de mijlnwerkers in Zuid-Wales, de landiarbeiders, de arbeiders in de jute-in- dustrie en visschers. Zaterdag hebben de ge- organiseerde patroons in het bouwbedrijf de besi'aande loonovereenkomst opgezegd, waar- door 500.000 arbeiders worden getroffen. Bo- vend'ien dreigt er een spoorwegstaking over het geheele land, indien de voorgestelde ver- laging van den oorlogtoeslag der arbeiders van spoorwegplaatsen plaa'ts heeft. Ook staken de seheepsstokens. Uif Sout hampton is a! een schip met een noodbeman- niing vertrokken, andere schepen worden op- gehouden. DE STAKING TN MEMEL. De staking in Memel is algemeen Den op- roep der vakvereenijglngen hd>ben ook de an dere beroepen en bedrijfsgroepen gevolgd, zoodlat alle zaken, 'bureaux, banken, enz. ge sloten zijn. Toen Litausche militairen1 net poslfcanitoor hadden bezet, gingan al de be ambten' heen. Nladat de Litausdie troepen het postkan'toor ontruimd hadden, werd net be drijf weer hetvat. De algemeene staking, breidt zich voortdurend uit Ook het werk in de gas- fabriek,, de wiaiterledding en de dectriciteitsK centrale Hgt srflil. De plaatsvervaniger van den1 Litauschen hoogen commissaris heeft op grond van den uii tzomderingstoestand, die nog in het Memel- gebied bestaat, een' verordening uKigevaardigd, volgens welke verzamelingen en optochten op straat, zoowel als stakingen in voor het dage- lijkisch leven belangrijlke bedrijven, verboden zijn. Dte uit zeven leden bestaande commissie der vaikvereenigingen, welke de eisdien heeft overhandigd, is gearresieerd. Ook de hoofd redaoteur Ru'hrig van het sociaal-democra- tisch W ad de Memel er Vol ksstimme" is ge- vangen genomm. EiEN DORP DOOR BRAND VERWOEST. Hlet Noonsohe dlorp Hlemnesborger in het district Nordland, is Zaterdagmorgeni door brand zoo goed als geheel verwoest. Persoon- lijke ongdukken zijn editer niet voorgekomen. Onutrent dfen brand wordt nader gemeld, dat het tot den wlgendeni morgen 10 uur woede. Van de 200 houten huizen tier plaatse (het d'orpje heeft 1200 inwoners) werden er onigeveer 130 in die asdh' gelegd, waaronder het tdegraaflkantoor en het bureau van de plaatselijke courant. E)e miaterieele schade wordt op omgeveer 2 millioen Noorsche kronen geschat1. NIEUWE AANSLAOEN TE SPANJE- Er zijn Zaterdag te Barcelona weer nieu- we aanslagczi' gepleeigd. Een axheder werd gje- dood en een tweede zwaar gekwetst. Dte aan- vallers namen de vlucht. Ite slachtoffera be- hoorden tot de virije vakvereeniging. Uit Manresa wordi! gemeld, dat onbekenden geschoten hebben oip arbeiders van de vrije vakvereeniging, die in een koffiehuis zaten. Vier arbeiders werden gewond, van wie een ennstig. DE ONRUST IN IERLAND. Te Glencar 'in het graafschap Kerry, heeft tusscheu rebel len en troepen van den' Vriji staat een gevecht plaats gehad, dat drie uur duurde. Er werden negen rebellen- gewond, iterwij'l de regeeringstroepen een groote hoe- veelheid ammanitie buit maakten. De Iersche minister van binnenlandsche za ken verklaarde, dat wekelijks 200 rebellen ge- vangen worden gemaakt en dat er niet meer dan 2500 rebellen over zijtn. Dit kleine legertie kan ondertusschen nog heel wat onruist stoken, alvorens al zijn leden onschadelijk zijh gemiaakt. HET VERWOESTE GEBIED IN FRANKRIJK. De Fransche minister van de bevrijdte ge- biedein' niaakt een stiatistiek bekeind, ibetreffen- de den standi van het herstieliingswerlk op 1 Januaxu 1923. Van de 741,993 verwoeste hui zen zijn er 553,977 herbouwd; van de bevol- king van 4,690,183 menscheni zijn er 4,074,970 teruggekeerdj van die 3,306,350 hectaren die niet voor den landbouw geschikt waren, zijn er 1.923,479 weer bebouwdl, waartoe 280.102.300 kubieke meters grand verwerkt moest Worden om die loapgraven weer dlicht te gooden287.200.815 meters prikkeldraad moest worden opgeruimd en 1.035.200 granaten moesten warden uitge- gmvein. Van de 22 900 verwoeste fabrieten zijln er 10.967 herbouwd, van de 58.967 3d- lometera wegen zijn er 32.650 KM. en van de 6123 K.M. waterstaatswerken 5189 K. M. hersitekf. FRANIKRIJK EN DE ONTWAPENINO TERZEE. De voorzitter van' die vloatcammissie uit den Franschen Senaat heeft in een veiMaring aan de Associated Press" gezegd:, dat Frankrijk zijn geheele oorlogsvloot wd afschaffen, in dien dte andere mogaridheden zulks ook doen. EEN OPZIBNBARENDE ARRESTATIE Veel opzden baarde te Milaan dte amesita- tie van baron Gonstanzo Cantom, een be- kend yjikemman uit <nen kaitoemhandel' van Italie en' het buitehlanid. Hij was directeur van eon katoentransportvereeniging, die ver- leden jaar bankroet ging. Cantoni wordt er van beschuldigd, zich een bedrag van' eeln millioen 'lire te hebben toegeeigemd. Bij zijln arrestatie moest men hem er van weerhou- dan zelfmoorel te plegen. PEST IN BRITSOH-I'NDIe. Een pest-epidemie woedit feitelijk in alle provioicies van Britscht Indie. In de week, eindigend; 24 Miaart, waren er 9000 gavaP len, waarvan 8000 met noodlotfcigen afloop. De epidemic woedt vooral in Punjab, de Ver- eenigde Provincies, de Gentrale Provinoies, itm het Presidientschap Bombay en: te Delhi1. GEEN DROOGLEGGERS. In de Belgische grensgemeente Qu'ievre- ohaini, oip eenige kilometers afstland van Va lenciennes ontdekten werkliedlen, die een kar- wei verrichten nabij het spoorweg-emplace- m'ent, een" talclkwalgen, die 160 hectoliter Ki- nawater tievatte. Da'ar de vloeiistof uit den wagen siepelde, konden zij zich' aan den drank te goed1 doen. Spoedig werd' het fedJt in het dlorp bekend en vain alle kantem kwamen die dorpd'imgen, voorzien van flesschen en glazen, aanloopen. De geheele voorraad werdi opgevangen. Eten ganschein miiddag vierdte het dorp feest. Tal van. beschonkenen liepen door de stratein en verschekienien vielen voor dood neer. De politic kwam tusschenbeide, dkxh die geheele wagon was toen reedls leeggedironken. Na een door de politie ingesteld' onderzoek, werden acht personen in hectotanis ganomen. Men verwacht, diat nog meer arrestaties zul len worden verricht). HET MONUMENT TE ZEEBRUGG'E. Op 22 April' zal de eerste steen worden gelegd van het oorlogsgedlenkteeiken te Zee- brugge. Da plechtigheid zal geschieden door den gouvemeur van West-Vlaandieren, in te- genwoordigheid vain Emgelsche en Belgische delegates. Het monument, dat 70 voet hoog wordt, zal een kolom vain' blauw graniet zijn, be- kroond door een hronzen bedld van St. Ge orge met het ondersohrift„St George voor Engeland." Dit houdt verband met het feit, dat die aanval met die „Vindictive" op Zee- brugge gedaan werd op St. George-dag. In de ruimtle oinder het monument zal een kistje warden inigemetseld, ibevatten«lle een versl'ag van den aanval op Zeehrugge, verscihillenjdle munten, medailles met de beeltenissen van ko- Bing George en koniing Albert en een lijst met de namen dSengenen, die aan de expediie hebben deellgenomien. DE TURKSCHE KWESTIE. Een bericht uit Konstantinopel aan de bla- den meldlt, dat de regeering vain Angara in haar antwoord aan de geal'lieerden 20 April voorsite'lt als datum voor de hervatting van dte conference van Lausanne. EEN ZONDERLING ZIEKTEVER- SCHIJNSEL. In en fabriek van gloeilampen te Hamburg werd Zaterdag plotseling een groot aantal arbeidsters bevangen door krampen; zij wa ren weldra geheel buitan zichzehw, het^sen zich udtte in hevig geschreeuw, geween en ge- lach. De hulp van den geneeskund'igen dienst werd ingeroepen. Acht vrouwen moesten naar haar woningen worden gebracht. Men ver- moedt, dat de opgewonden toestand der ar beidsters veroorzaakt is door het feit, dat men haar in verband1 met mislukte loononderhan- delingen den dienst had opgezegd. Er Bchij- nen zich de laatste weken te Hamburg reeds meer dergelijke gevallen te hebben voorge- daan. DE MOORD TE NEWPORT. Men herinnert ziich het vergiftigingBproces te Newport, waarbij de 23-jarige zoon van de overleden mevrouw Morgan, die kantoorbe- diende van beroep is, door de jury schuldig werd bevonden, zijn moader door vergiftiging om het leven te hebben gebracht. Dicntenge- volge werd hij oinder beschuldiging van moord naar de rechtbank verwezen. Inmi'd- dels heeft het poiltiegerecht te Newport, be staande uit vier rechters, de zaak onderzocht en den jongen man met aHjgemeene stemmen ooschuldig verklaard. De beechiuldigde zit op het oogenblik in voorarrest, in verband met de aanklacht van den coroner, en kan alleen door tusschen- kqm'st van den rcchtsgeleerden adviseur van de kroon op vrije voeten gesteld en van rechtsvervolging ontslagen worden. UFTSLUITING IN DE BRUSSELSCHE HOUTINDUSTRIE. De vierhonderd' werkgevers in het houtbe- d'rijf te Brussel hebben besloten tot een uifel'ui- ting van hun personeel met ingang van he- den, daar zij een einde wenschen te maken aan de voartdurende eisch en om loonsverhoo- ging der arbeiders. Door dezen maaitregel zullen vijfduiizend arbeiders werkloos wor den. DE KU KLUX KLAM. Dat het in de Ameriikaainsche Ku Klux Klan-beweging ook niet steeds paiis en vree is Week, dlezer diagen nog in het „KedzenljiJk Paleis" te Atlanta in den staat Georgia. Een van die lenders scheen niet geheel on- schuldig te zijin aan het feit dat een gedeelte vani de financien van het ,/Jnzichtbare Keizerrijik" onzichtbaar was geworden. Mien willde hem zelfs doen arres- teereai. Maar een schare van 5000 zijiner ge- trouwen kon niet in zijn schuld gelooven. Zij kwamen in groote drommen naar Atlanta en verklaardon, niet eerder ie zullen' weggaan, voordat hij gerehabiliiteerd zou zijti als „Kei- zer." Men zoekt thans naar het verdlwenen bedrag van IOOjOOO dollar. kuniddels zijn de Klan-mannen in de ver- schillende deelen van het liaiad' diruk doende te ijveren voor ,/ie bdlangen der sociale zede- lijkhedd." Vooral rneenen zij hun toezicht ite moeten uitoefenen op die .echtsdieLciiingen. Te New-York is op het oogenblik een' echtschei- dirigsproces aanhangig, waarbij de eischeres bovendien een schadevergoediing verlaogt van 50.000 dollar van de vrouw, die haar echtge- noot meer dan zij zelf belang heeft weten in te boezemen. Dezer dagen nu werdleia de man en de vrouw, die hij boven zijn wettige edht- genoote verkoos, door eenige Klan-mannen ontvoerd en naar een afgelegeni plek buiten New-York gebracht. Hier werd de man afget- ranseld, waama hem werd gelast den sfcaat te verlaiten op straffe van te worden tar dood gebracht. DE WAARDE VAN EEN GLIMLAOH. Een dlanseresje van de Nfew-York Metro politan Opera House stelde zich onder be- hainideling van een schoonheidsinstitu ut. Nla de bewerkiing kwam zij tolb de ontdekiking dat zij.niet meer kon gliiiilachen. 't Danseresje was hevig vertoorad. Zij ver klaarde haar beroep niet te kunnen uitoefe nen zonder glimlacn en stelde tegea het schoonheidsinstituut een' eisch tat schadlelOos- stell'ing van 5000 in. Deze wend' haar toe- gewezen. EEN WEDLOGP MET KINDER- WAGEN'S. iZaterdag heeft een zonderlinge wedloop van Londen1 naar Brighton plaats gevonden, waartegen teredht verschillende Londensche bladen en de vereeniging voor kinderbescher- ming hebben geprotesteerd. De wedloop 'kwam hierop neer, dat moeders, over een af- stand van 83 kilometer en over een harden weg hun kindterwagens met de Idndereni er in, moesten voortduwen. Uitgeloofd waren dirie prijzien', bestaande uit artikelen ter waarde van vier tot zes pond sterling. Vijf gehuwde vrouwen namen aan den wedloop deel. De eerste prijs werd gewomnen door een, waschvrouw uit Eastbourne, moeder van vijf •kinderen, die, met een twee-jarig 'knaapje in haar Ikinderwagen, den afstand net snelst af- legde, namel ijk in twaalf uur en! twin tig tnd- nuten. Zij verklaarde, onderweg uitsluitend bonbons en sinaasappels te hebben genut- tigd. De vijf kinderen, waarvan het jongste sleohts vijlf maandem oud was, werden door die moeder onderweg met de flesch gevoed. De vrou'w vertrok des morgens half acht van de Westminster 'Bridge uit Londen1. De deelneemsters aan' den: wedloop werden te Brighton opgewacht door eeni talrijke menig te. Een 35-ijarig man uit Birmingham, die hierbij tegemwoordig was, maakte zich' over den wedloop zoo opgewonden, dat hijl op straat dood neerviel. MOOKDENAARS VRIJIGELATE'N. Verleden jaar Juni werden te Herring in Ohio, den staat, waaruit president Harding afkomstig is, 26 ongeorganiseerde mijnwer- kers .op wreede wij'ze door een volksmenigte vermoord, omdat zij! de plaatsen van stakera hadden ingenomen. Deze moord verwekte door heel Amerika veel sensatie en van aile kan ten werd aan de autoriteiten van dien staat Ohio hulp aamgebodien ter vervolging van de da- ders. Deze verklaarden echter zonder hulp van buitenstaanders de schiuldigen te zullen sliraffen. Omgeveer veerti|g vermoedelij'ke dladers wer den gearresteerd. Reeds twee maal echter kon die jury het oiiet eens warden omtrent hun schuld. Thans zal blijkbaar van die vexdere vervolging worden afgezien. De staatsprocu- reur toch heefili van de rechtbank verlof gekxe- gen de vervolging te stakenhij heeft ver klaard, dlat er geen jury 'is te vinden om het ^schuld:ig" uit te spreken! over de moordenaara van ongeorganiseerde mijtnwerkers. Hij noem- de het hopeloos verdlere pogingen te doen om de beklaagden veroordeeld tie krijgen. Een be roep op de federate autoriteiten faalde en werd beantwiord met de verklaring dat de procureur-generaal niet bei'oegd is, in te grij- pen, omdat de mijn-exploitatie niet behoor! tot dte Interstate Commerce PRINSES JOLANDA EN DE .WERKEN- DE VROUW. Prinses Jolanda van Italie, diie vandaag fn het huwelijk treedt, heeft' aan tal van' Itaiiaaa- sche vrouwen een grooten dienst bewezen. Zij had namelijk vernomen, aldus de „Dal- ly iMlaiP dat Torre, de fascikische directeur der rtali'aamsdhe spoorwegm, bevel' had gege- ven tot het ocatslaan van al het vrouwelijk personeel', dat na het begin van den oorlog bdji de spoorwegen in dienst was getredeni. De prinses zond; Torre daarop 'n brief, waarin zij' hem mededeelde, dat het haar zeer zou bedroeven, wanneer, tegelijk met de ver- wezenlijking van haar dlroom van geluk, aan zoovele vrouwen haar hroodwimning zou wor den ontnomen. Tlians heeftt' de directeur zijln beslissing) in. zooverre gewijzigd, dat tien procent van de vrouwen, en wel in' igelijike verhoudingen de meest behoeftigen em de meest verdienstelij- ken, in' dienst zullen mogen blijven. KONrNlG AL'FDNS ALS KELLNER. Met Paschen heeft te Madrid een schiltiter- achtige religieuse plechtigheid plaats gevon- den. Het is in Spamje n.l. de gewoonte zoo lezen wij' in de „Evening News" dat de ko niing en de toningin den dag vodr Paschen de voeten' van twaalf arme menschen wasschen en kussen en' deze lieden daarna te eten go vern Reeds lang voor twaalf uur's middags ver- drong zich een1 groote menigte menschen voor het kanimMijk paleis, om bimmemgelaten te worden, tens einde getuige ite zijn van' dit bij- zondere schouwspeL Middelerwijl begaven de koning en' de ko- ningin' zich naar een der groote salons van het paleis, waarin een klein altaar was opge- steld, waaromheen' zich eenige hofpriesters hadden opgesteld. Voorts waren in een hal- ven cirkel twaalf armen der stad gezetten, de mannen links, de vrouwen rechts. In teganwoordigheid van de koningin-moe- der, Maria Christina, ledteni van het corps di plomatique, ministers en officieren waschte en kuste de koning dte voeteni der zes mannen, nerwijl de koningin hetzelfde bij de vromven dleed. Toen deze plechtigheidi was afgeloopen, ge- leidde het Ikoiningspaar de twaalf menschen naar twee gedekte tafels, am daarna als kell- ner en kellnerin te fungeeren. Eigenhandig bedienden ze hen en disditen een lamg menu op. De correspondent meldt er nog bij, dat de koning-kellner op een gegeven oogenblik een ilterrime vol' soep liet valien, zulks tot uitbundi- ge vroolijkheia der gasten'. Die koningin kweet zich handigier van haar taak, doch- zij werd eenigszins in haar werk beiemmerd door haar langen1 hofsleep. ANT I-SE'MimSME. Te Miainz zijn bij verscheidten Joodsche hiuiseigemaars de vruchtboomen in den tuin omgehakt, de vensters imgeslagen, de tele- foonleidingen doorgesneden en bij een hun- ner zelfs de waning in brand! gestoken. Te Gunzenhausen' zijln op het Joodsche kerkhof die graven geschonden. KORTE BERICHTEN. •De commissie van voorbereiding van het intern ationaal socialistenoongres te Ham burg hjeeft de opening van het congres vast- gesteld op 21 Mei a.s. In de commissie werd Nederland vertegenwoordigd dloor Fimmen. Uit Parijs wordt gemeld, dat Poincare op de Place de la Republique toen hij: een inspectie hield, door een vrouw uitgeseholden voor moordenaar. Zij! werdl gearresteerd. In de laatste twee dagen zajn op de Azoreni aardschofckem waargencmen. De communist Forster, uit den 'staat Michigan, heeft voor eem jury-rechtbank te- reoht gestaan1 wegens misdadig syndicalis- me. Boewel die openbare aanfclager hem een der meest gevaarlijke roode elemen'ten van Amerika noemde, ikon die jury na een zitting van 30 uren geeni schuld ini nem vinden. Men zal hem binnenkort nag eens hooren. 1 Het inter-nation ale congres der bonden van inteltecteuele arbeiders te Parijs heeft besloten tot het oprichten van eem intern a- tionalem bond. Tegemgesprokem wordt, dat de Duitsche veldmaarschalk Mlackensen te Moskou zou vertoeven tot het sluiten van een' militaire eonventie tusschenj Ruslamd en Duitschland.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1