i DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WOENSDAG Directeur: 0. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. 11 APRTTi Aan onze Correspondenten. No. 85. d« miminer bestaat uit 2 biaden. Honderd ygf en twinfigsfe Jaargang. 1923 Afoonnementsprijs blj vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactle No. 83. De cijfers van de verkiezing voor de Prov. Staten behoeven ons heden niet geseind te worden. Wei stellen wij er prijs op den uitslag der stemming in Uwe gemeente den vol- genden dag per brief of briefkaart te ont- vangen. Red. Alkm. Crt. Buitenland DE BEIZETUNG VAN HET RUHRGEBIED. De toestand blijft onveranderd. IHoevele malm hebben wij dit al herliaald en thans moeten wij het weer doen. De sabotages vinden in steeds grooter aan- tal plaatsi Ons nieuws van gister gaf daarvan een beeld. Ook die arresitaties van vooraan- staande Duitsche personen hebben voortgang. Al thans nu worden weer eenige arrestahes gemeld, n.i. van. Hugo SEanes, van staats- secretaris Hamm e.a. De eerste, die gisteravond' vanuit Berlijn naar het Ruhrgebied is vertrokken, is met zijn vrouw op het station Scharnhorst door Fransche militairen aangehoud'en in den trein. Hij werd in een bagagewagan bewaakt Stinnes protesteerde echter, met het resultaat, dat hij met zijn vrouw werd vrijgelaten. De staatssecretaris van de rijkskanselarij, dr. Hamm, die in 'opdracht van de rijksregee- ring zich ter bijiwoning van de begrafenis- plechtighcid van de slachtoffers van het inci dent bij Krupp, naar Essen wilde begeven, is eveneens aan het station Sharnhorst in hech- tenis genomen. Gisteravond werd hij over de grens van het Ruhrgebied gezet. De gearresteerde vroegere rijksminister van financial en de vroegere Pruisische premier Stegcrwald, zijn inmiddels gisterochtend1 we- der in vrijheid gesteld. Oberregierungsrat Klinghardt van het mi nis terie van buitenlandsche zaken. die thans in het Ruhrgebied als verded'iger der verbolg- de Duitschers voor den krijgsraad optreeat, is, toen hij in het tuchthuis te Wcrden inzagv wilde nemen van documenten. door de bezet- tingsautoriteiten gearresteerd. De krijgsraad te Werden veroordcel'de den wethouder Kunz uit Essen tot twee jaar ge- vangcnisstraf en 5 millioen mark boete. De begrafenis te Essen. Gister heeft de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers van het Krupp-incident. In1 Essen werd niet geaibeid. Alle werk lag stil en de rust was vofkomen. Om zeven uur kwamen de col'lega's der slachtoffers bijecn. Volgens een door den Be- drijfsraad opgemaakt plan, stelden zij zich op de fabrieksterreinen op. Hier werd onder la ding der plaatselijke bedrijfsraden de groote rouwstoet geformeerd. Deze zette zich onder de tonen van een muziekcorps in beweging. In het gebied van de stad had zich een me- nigte van vele d-uizenden verzameld, die op den stoet wachtte. Om tien uur bereikte het hoofd van den stoet het Ebrenfriedhof. Hier werd halt gehouden en splitete de stoet zich in twecen. Op deze wijze werd een onafgebro- ken dichte haag gevormd van het directiege- bouw rot aan het kcrkhof, waardoor zich de eigenlijke lijikstoet bewoog. Van alle plaatsen van het industriegebia- waren deputaties aanwezig. Het aantal depu- taties, dat vaandels en kransen met zich voer- den, bedroeg versch^idtene dudzenden. Zij vormden een stoet van enkele kilometers lang, in weerwil van het feit dat voor elk vaandel en elk bloemstuk slechts vijf personen waren toegelaten. Een groot deel dezer deputaties bestond uit afgevaardigden der mijnen, die in hun werkkleeding waren verschenen. De communisten waren zeer sterk vertegen- woordigd en voerden zeer veel vaandels in den stoet rnede. Een sovjetster werd aan het hoofd van hun afdeeling gedragen. Voor de eerste maal verschenen zij thans met hum Hunderlschaften in het openbaar, aldus de Tel. Terwij'l de rouwstoet in de straten van Es sen geformeerd werd, kwamen in de groote met glas overdekte hal van het directiege- bouw der firma Friedrich Krupp de bloedver- wanten en vriendbn der slachtoffers en de of- ficieele persoonlijkheden bijeen. De hal was geheel met groen getooid. Van de vensters en de bal'kons van de eerste ver- dieping hingen lange, zwarte goniijnen, ter- wijj de groote lichtkroon zwart omflOerst was. Een gedempt licht bescheen de mimic. De doodkisten waren in twee rijfin opgesteld. Alle kisten waren onder bloemstukkcn der bloedverwanten bedolven. Daarvoor lagen de kostbare kransen, die getu'iigenis aflegdcnt van het medegevoel van uitgebreide kringen. In het midden lag een groote krans van de rijfcs- regeering met het opschrift: „Aan de slacht offers voor het recht en de vrijheid". Daar- naast lagen de kransen van dr. Krupp von Bohlen und Halbach, Frau Gehcimrat Von Krupp ai de directie, voorts van alle bran ches der firma Krupp. Aan den an derm kant lagen de groote kransen van den bedrijfsraad met zwart-rood-gouden linten, benevens de bloemstukkcn der verschillende bedrijfsraden en van talrijke mijnen en fabrieken. De rouwplechtigheid zelf werd: ingeleid met trcurmuziek. Daarna stond dr. Krupp von Bohlen und Halbach op en hield de volgsndie 4oejpsaaJc: ,,E>e treurende medewerkers der gietstaalfa- briek, waaraan de gestorvenen hun werk- kracht gewijd hebben, zullen onze kameraden, onze onvergetelijke dooden naar hun laatste rustplaats brengen. Smartelijk getroffen en onutsprekelijk geroerd drukken wiji hun fami- lieledcn de hand in dit uur van scheiden. Voor ans alien echter, die tot de Krupp-fabrieken behooren, moge deze gemeenech appelij'ke droefheid tot gevolg hebbai, dat wii een- dirachtig bijeen blijven, om de moeilijkhiediea van het oogenblik te dragen en te overwin- nea Eere het aandenken der gevallenen. Ook zij zijn gestorven voor Dutschlandfs vrijheid, Duitschland's waardigheid, Duitschland's arbeid en Duitschland's verantwoordelijk- heid. Hun leven en sterven is een bouwsteen voor Duitschland's toekomst. Zoo beschikke God het". Terwij'l de treurmuziek weerklonk, werden vervolgtns de dbodkisten ppgeheven en de l'ijkstoet gevonnd. Aan het graf spraik als vertcgenwoordiger van den kardinaal aartsbisschop Schulle de prelaat Eustiirken. Voorts voerde de vertegenwoordiger van den Oberburgemeister van Essen, wethouder Baascl. het woord. De toespraken aan de groeve werden in emstigen en waardigen toon gehouden. De vertegenwoordiger van de arbeiders zeide: „Ik geloof in den geest van onze doode kame raden te spreken, wanneer ilk zeg, dat niet door macth en geweld, doch slechts door vreedzamen arbeid' de verzoening der volken wordit gedioid. Niet het ruw geweld mag heerschen, doch de wil om tot een vergelijk te komen, op grond van het recht, inoet de over hand1 behouden". Een vrijdenker zeide: ,dk geloof in op- dracht van twee slachtoffers te spreken, aie bij vreedzamen arbeid ten gevolge van het mi- litairisme het leven verloren. Ik kl'aag niet de soldaten aan, doch hen, die voor het incident verantwoordelijlk zijn, ongeacht of deze te Parijs of te Brussel zetelen. Dfcze graven zijn een waarschuwing voor de achttTgeblevenen, dat de geest van de vrijheid riph niet Laat ver- nederen of ketenen". Tegen drie uur was de begrafenis afgeloo- pen. Maandagnacht is wederom een der bij1 het inciedent voor die Krupp-fabriekcn zwaar ge- woude personen overledtn, zoodat het aantal dooden tot 14 is gestegen. Te Waltrop bij Buer is een dlcnsfcmeisje van een herbergicr door een Fransch soldaat doodgeschoten. In de herberg is een aantal Fransche soldaten ingekwartierd. De dader gaf zich zelf bij dc bezettingsautoritciten aan en verklaarde, het meisje ten gevolge van on- achtzaamheid doodges'choten te hebben. De soldaat is gearresteerdL De Pauselijke gedelegeerde, mgr. Testa, zal Donderdag a.s. te Dortmund aankomen, waar hij zich in verbinding zal stellen met de ste- delijke autoriteiten en de Christclijke vakver- eenigingen. Door de vakvereenigingen te Moskou is een inzameling gehouden ten gunsie van de bevol- king in het Ruhrgebied, welike ongeveer hon- derd millioen mark heeft opgebracht. Het be- drag werd aan de Duitsche vakvereenigingen in het Ruhrgebied overgemaakt. Volgens de Temps is vastgesteld de eol- gende regaling omtrent de recliten op goede- ren, die in transito dioor de bezeote gebieden worden venvoerd1: lo. Goederen, die afkomstig zijn uit een nliet-Duitsch land en dioor de bezette gebie den naar het niet-bezette Duitschland worden vervoerd, hetzij langs de Westgrens of langs den Rijn, betalen op het eerste bureau der bezette gebieden, d'at gemachtigd is deze gel- den in on'tvangst te nemen, dezelfdJe rediten allsof zij| voor de bezette gdbieden waren be- stemd 2o. Goederen waarvoor een uitvoervergun- ning vereischit wordt afkamstig uit het niet- bezette Dunitscliland, door het bezette naar een niet-Duitschland gaan'de, zijn vrijigeateldl van alile betaljngen voor uitvoerrechten bij het verlaten der bezette gebieden, bij! aanbieding van een uitvoervergunning, die afgegeven is door een bevoegd orgaan van bet uiet-Jbezette Duitschland, en waarop de storting van het uitvoerrecht in een pas van het niet-bezette Duitschland is aangeteekend. De goederen, die niet gedeikt zijn door een dlergc'ijke ver- klaring, zijn ondlerworpen aan betaling van het uitvoerrecht, d'at vereischt zoiu zijn, wan neer zij direct uit de bezette gebieden werden vervoerd. De goederen, afkomstig uit het niet-bezette Duitschland, waarvoor geen uitvoervergun ning vereischt wordt en die in transito door de bezette gebieden naar een niet-Duitsch 'land worden vervoerd, zullen vrijigestdld zijn van1 elk uitvoerrecht bij het verlaten' der be zette gebieden, op dezalfde wijze als goede ren van dezel'fde soort, die direct uit de be zette gebieden worden vervoerd. In alle gevallen moet de plaats van afzen- ding blijiken uit een schriftelijik stuk (geleide- bid'jet of cognossement). 3o. Goederen, afkomstig uit een niet- Duitsch land did door het niet-bezette Duitschland naar de bezette gebieden wor den vervoerd, betalen geen inkomendie rech- ten, rnits zij1 voorzien zijn van een certifi- caat van ooilsprong en van ontvangst der douane-rechten, afgegeven door de Duitsche autoriteiten, onder voorbdhoud van de bepa- lingpan van art. 6 da? vamrdening no. 136. Goederen, afkomstig uit de bezette gebie den en bestemd voor een niet-EXiitsch land, vervoerd door het niet-bezette Ehiitschland, betalen de uitvoerrechten waaraan zij1 onder- worpen zijn aan het ^ntergea'llieerde bureau voor verleening van uitvoerrechten te Bad Ems", bij: het afgeven der uitvoerveiigunning. Wanneer voor deze goederen geen uitvoerver gunning vereischt is, zijn zij eveneens vrijge steld van betaling van alle uitvoerrechten en zijn zij onderworpea aan het storten van een waarborgsom van 10 pet. der waardie of van een waarborgsom, van 10 pet. der waarde of van een. persoonlijke borgstel'ling, die zal worden teruggegeven tegen inlevering binnen een bepaalden termljn van1 de quitantie voor betaling der inkomende rechten in het vreemde land van bestemming. De nieuwe verordening treedt vandaag in werking. IDE TWEEDE OONFEREINTIE TE LAUSAN'NIE. De tweede Oostersche conferentie word! reeds aangekondigd door omvangrijke toebe- rridselen. Men venwacht, dat de conferentie drie a vier weken zal duren en bereidt alles voor ten behoeve van een 'geregelde afwikloe- liihg der onderhandelingen en. een geriefe- lijke onderbrenging der gcdieflegeerdien. Men neelmt algemeep aan, dat de datum, welke door de Turken voor die herVatting dier conferentie is voorgesteld, n.l. 23 April a.s., ook de goedkeuring der 'Peallieerde mogend- heden. zal wegdragen. De kwesties, welke be- sproken zullen' worden, zijn voor het meeren- ded van technischen aard1 en zuillen vermioe- delijk de aandacht niet in gelijke mate gaan- de mafcen als de politieke vraagBtukken, welke op de vorige conferentie te Lausanne werden behandeld. DE TOESTAND IN IERLAND. Een te Dublin gepubliceerd offiried com munique maakt bekend, dat bij de militaire o.peraties ten Zuiden van Qonmel de aan- voerder der opstandelingen, Liam Lynch ge- vangen is genomen. In dien looip van het ge- vecht, dat aan zijn gevangenneming vooraf- ging, werd hij ernstig gewond. EEN TURKSCHE VOLKSPARTIJ. Er is een nieuwe Turicsche partdj gevormd' door een invloedrijke groep, onder voorzit- terachap van Moestafa Kemal Pasja; haar naam zal zijn VolkSpartij. Deze zal 300 can- dddaten stellen bij de aanstaande verkiezin- gen. Het program wijlst er op, dat de onbeperkte souvereiniteit aan het vollk behoort, dat de Nationale Vergadening de steunpilaar is van het Khalifaaf, dat de parti] de orde zal ver- zekeren in' geheel Turkije. Zij veriangt, dat er spoorwegen worden aangelegd, dat de land- bouw wordt gesteund, dat de wetten worden herzien in overeenstemming met de moderne eisichen. Het programlma behanddt ten sllotte het herstel dier verwoeste strefcen, verminde- ring van den militairen dienst en het sluiten van den vrede. IERSCHEN REBELLENLEIDER GEVANGEN GENOMEN. Een officieel te Dublin gepubliceerd bericht meldt, dat bij d'e operaties door de troepen ten Zuiden van Clonmel de aanvoerder der insur- gentcn, Liam Lynch, gevangen werd geno men, na ernstig gewond' te zijn in het gevecht, hetwelk hieraan voorafging. NEDERLAAG ENGELSCHE REGEERING De Engelsche regea'ing heeft gisteravond in het Lagerhuis eene verrassende nederlaag geleden. Eene, door haar ingediende mode, de debatten over den handel binnen het Rijk te verdagen, werd verworpen met 145 tegen 138 stemmen. Het Huis is verdlaagd), opdat de re- geering kan beraadlslagen over het door haar in te nemen standpunt. EEN OHZIEN BARENDE MOO'RD. Te Nizza is groot opzien gewekt door d)en moord op 'n makelaar 'in vaste goederen, die door den in Fransche letterkundige kringen welbekenden Jean Bores, een millionnair en philantroop, is doodjgeschoten. De moorde- naar is 75 jaar oud en verllamd. De politic heeft hem toegestaan tijdens het gerechtelijk ondlerzoek in zijn villa te blijven. De toe- dracht der zaak wordt door dien Parijschen correspondent van de „Daiily Chronicle" alls volgt geschetst. j Zaterdag j.l. bracht een makelaar in vaste goederen, die den adellijken naam van Clin- chants de Puy draagt, een bezoek aan Biores, ten eind'e hem te verzoeken eenige documen- ten betrekking hebbende op de overdracht van eigendommen, te teekemen. Volgens den. mil lionnair trachtte Clinchants hem, onder be- dreiging, tot teekening van deze docuimienten te pressen. Daarop greep Bores een geladen geweer, dat naast zijn bed aan den muur hing en loste een sdhot. Qinchants werd ge troffen en viel doodelijk gewond neer. HET GRAF VAN TOETANKHAMEN. De „Times" maakt meldlilng van de laatste mededeeling die Lord Carnarvon, kort vo6r zijn dood naar Londen zond. Hij geeft daarin een overzicht van den arbeid. die er in het graf van Toetankhamen reeas is verricht en van het werk d'at nog gedaan moet worden. Hij protesteert tegen het verwijt, dat hij de rust van den dood' zou willen verstoren en hij spreekt den wensch uit, dat de mummie van den phraao zal blijven rusten in het graf, waarin het stoffelijk overschot al' ruim 32 eeuwen heeft gerust en dat men volstaan zal met de mummie te fotegrafeeren, om daarna de sarcophaag weer te sluiten. Er zijn sarco- phagen en mummies genoeg in de musea; er behoeven er geen meer bij te komen, meende hij. VAN CHAUFFEUR TOT MILLTONAIR. Deifino Gori was drie dagen geleden nog chauffeur te Certaldo, een plaatsje in Toscane Thans is hij multo-inillionair, en een van de rijkste menschen van Italie De burgemeester van Certaldo kreeg na- melijk bericht van den Amerikaanschcn consul te Florence, dat de chauffeur Gori een erfenis van 85 millioen dollars had gekregen uit de nalatenschap van zijn oom te New York, die eenige weken geleden was overleden. Deze erf- oom was een halve eeuw geleden als kind nog naar Amerika gegaan, waar hiji allerlei am- bachten had beorfend en ten slotte schatrijk geworden was. Hij had zijne familie te Cer taldo niet vergeten en stuurde geregeldi twee- of driemaal per jaar een prentbriefkaart. Heel hartelijk, maar die 85 millioen dollar (hoo- veel lire is dat welzijn toch nog beter. HANDEL IN A3ESSINISCHE SLAVEN Er is reeds melding gemaakt van een nog steeds bloeienden handel in slaven in het zui den van Abessinie. Majoor H. A. C. Darley, die in deze streek is werkzaam geweest, schrijft daarover een verontwaardigd' inge- zonden stuk in de „Times". Hij zegt, dat dit gebied van 300 vierkante mijlen sedert den dood van keizer Menelik in 1912 ontvollkt is door d'e slavenjagers, die meer dan een mil lioen menschen hebben gedood of via de Baai van Tabura als koopwaar verscheept. Het is zelfs al tot invallen in het Kenyagebied geko- men, waarbij kleine grensstammen werden meegevoerd, zonder dat de schuldigen tot dusver gestraft zijn. En te Addis Abada ont- kent men daarvan iets af te wet en. Er moet worden opgetreden. De Fransclien hebben wel een patrouilleboot in de Taburabaai om den slavenhandel tegen te houden, maar wat vraagt de verontwaardigde Britsche ma joor zich af kan een enkel vaartuig doen in de 30 mijlen zee tusschen Afrika en Azie? De Vol'kenbond had beloofd1 de zaak aan te pakken, maar heeft nog niet meer gedaan dan het upitvaardigen van verklaringen, dat sla venhandel verboden is, waarover men op de slavenmarkten in Abessinie veel plezier heeft. En terwijl de Volkenbond' verder beraadslaagt wordt een ras uitgeroeid. ARBEIDSOGNFLICTEN IN ENGE'LAND. Te elfder ure worden nog pogingen aan- gewend om het loonsgeschal in de bouwvakken. in Engeland tot oploissing te brengen, en daardioor te vooricomen, dat tegen Zaterdag een half mil'lioeni bouwvakaibeiders zullen worden uitgesloten. De besprekingem tus schen vertegenwoordigers van beide partijen wterdien1 gistenniddag te Londen hervat en, naar wordt gemelld, met goede vooruitzich- ten. AMERIKA's VORDERING'BN, OP DUITSCHLAND. Uit Washington wordt aan die bladian, ge meld: In officieele kringen wordt gezegd1, dat de Aimerikaansche regeering circa 1187 y* millioen dollars van Duitschland zal eischen als oorlogsschatting en ter vergoeding van schade tijdens de vijandelijkheden aan Ame- rikanen toegebracht. Dit bedrag omvat een schadeivergoedlihg voor het in den grand) bo- ren van de „Lusitania." Mededeeling betref- fende dezen eisch is gedaan aan den Duit- schen vertegenwoordiger te WashingtO'U en aan de getaengde comimissie voor de oorlogs- schade. KORTE BERICHTTEIN. Edni motie is aangenomen, waarbij het aan- ministrieele departementen iinj Oostenrijk op zeven1 wordt bepaald. De ministeries voor bui- terilandlsiche zakeni en justitie zullen verbon- den worden aan het kanselierschap, maar het miinisterie van buitenlandsche zaken zou kun- nen worden^ toevertrouwd aan een minister zonder portefeuiile. Volgens te Berlijln orttvangen telegram- men' is de sovjetKensuur te M'Oskou thans vrijwel absoluut. Een mogelijke verklaring hiervani is, dat Lenin overleden is. Uut Havre wordt bericht dat, daar de stakeis gevraagd hebhen om weer aan board der France" ite komen, zal dit stoomschip morgen om vier uur naar New-York vertrek- ken. - Kbning Albert! heeft Maandag officieel de vierde Belgische jiaarbeuis geopend. De Grieksche regeering heeft bij de ge- allieerden en> bij het inteniationale Roode Kruis geprotesteerd tegen' de beh'andeling der Grieksche krijigsgevangenen in Turkije. Ter gelegenheid van, het huwelijk van de Italiaansche prinses JbTanda heeft de ko- niing aminestie toegestaan voor misdrijven, waarvan de straf niet meer bedraagt, dan een maand1 igevangenisstraf of 1000 lire boete, verder voor duel-misdrijven, eni voor eenige misdrijven tegen personen of eiigendbmmen. De Ohineesche regeering heeft aan Soen Yat Sen' geseind en hem gevraagd om het be- wind' te Kanlten te ontbinden en[ in Peking te 'komen om de motgelijkheid: van een vereeni- ging met Zuid-China te bespreken. De Belgische minisferraad heeft be- slloten de zomertifd ini Belgie op 27 April in te voarem, dtis op denizelMen dag als in Enge land'. Van de 18 fabrieken' zijln er 11 befrok- kera bij) het stakin gsbesluiit vamde arbeiders in de weverijen' te Rijssel. 1 Hlet internationaal oongres voor de his- terisehs wetmischappenj te Brussel is Maan dag -geopend voor een uitgelezen gezelschap. De hoofdredacteur van de „Memellan- disdhe Rundschau'" is uiltgewezen en heeft Heydekrug verlaten. Een Weensche industrieeli is in een hotel te Parijs aan' parelen en juwcelen voor een bedrag van 600.000 francs beroofd. 1 Uit Madrid wordt gemeld dat een ge- rechtelijke vervolging is ingesiteld tegen Inda- lecio Prieto, socialislilisdi oud»-afgevaardigde, omdat hij tegenover een hoog^eplaatst per- sooni over de veratnwocnidelij'khad voor de ge- beurtenissen' in Meliila een lasteriijke toespe- ling heeft gemaakt. Volgens de Prager Abendzeitung" zijh de arbeiders van de chemische fabrieken te Aussig gislleren niet aan' den' arbeid gegaan, ofschoon Zaterdagavond tusschen die wericne- mers en werkgevera een overeenkamst was ge troffen. 'De 'Duitsche rijkspresidemt heeft in tegen- woordigheid van den rijksminister voor Bui tenlandsche zaken dent gevolmaohtigden ver tegenwoordiger en gezant der Russisdhe soria- listische federatieve sovjet-repijbiiek Krestinld in igehoor omtvamgen en zijn geloofisbrieven in ontvangst genomen. Uit Simla wordit gemeld, dat twee Brit sche offitieren dioor inlboorlingen zijn doodge- schoten bij Landikotal op de Noordwestelijke grens. Uit Mloskou wordt gemeld, dait Kiylen- ko, de aanklager in het proces tegen patriarch Ti'chon, dat gister is begonnen, voornemens is de doodstraf te eischen. BiimaiilaiKl. VERZACHTING VAN DE CELSTRAF. De minister van justitie heeft aan de be- sturen der gevangenissen een brief gezon- den, waarin hij te kennen geet, dat de gevan gen en hun eel met platen, prenitbrkfkaarten e.d. mOgen versieren. Men mag die^dingen echter niet aan de muren bevestigen en de fouitenimuFen moeten geheel vrij blijven. Ook is het houden van een plant geoor'oofd en indien de gesvangene te kennen geeft, d'at hij van het verdiende geld een' bloem of plant wil aanschaffen, moet men dezen wenscn uit- voeren. De redactie van het VadL, waaraan we ait bericht ontleenen, maakt de opmerking, dat het niet geheel duidelijlk is hoe men' zijn eel met platen en prentbriefkaarten kan versde- ren, indien men ze niet aan de muren beves tigen mag. ARBEIDSTIJID VER'PLEGENID PERSO- NIEEL. De ministerraad heeft, volgens die Res -bo de, besloten, over te gaan tot het invoeren van de 55-urige werkweek voor het geheele verple- genld persorueel in rijksinrichtingen. De datum van invoering zal na een besprcking van de direofies van de gestichten met de organisaliies worden' vastgesteld. 'Verschillende orgamisaties hebben zoo wel tegen deze verlemging van den' arbeidstijd, als tegen de wijze, waanop deze is voorbereid, be- zwaar gemaaldt. VERPLAATSINIG'SKOSTEN. De regeering zal algemeene regelen vast- stellen teneinde ite geraken tot uniforme ver- plaatHingskosten voor het geheele rijks bur- gerl'ijlke en militaire personeell DE VRiED>E SOR GA NISATIE VAN HET LEGER. De heer Dresselhuys heeft den Minister Van Oorlog de volgend'e vragem gerich't: I. Is het ju'ist, dat de Minister een wijri- ging vooiibereid van de vredesorganisatie van het leger in1 dien zin, dat die vier divi- s'ien van het veldleger tot dirie divisdeni zal- len worden teruggebracht? II. Indien dit juist is, befeekent zood'anige nieuwe vredlesindeeling dan, diat de infan- teriesterkte van' het veldleger metterd'aad tot drie Vierden van de bestaand'e stericte wordt teruggeibrachf, in den zin als door dien heer Dresselhuys bij de laatste begrootingsdebat- ten voorgesteld', dlan wel, dat slechts de ver- dwiining van 6en divisiestaf wordt beoogd? III. Indlien dit laatste het geval mocht zijn, wil de Minister dan opgeven, welk be drag op die wijlze jaariijks wordt bespaard en of niet, zooals de heer Dresselhuys'ver- ondlerstelt, dit bedrag d'an slechts zoo go ring kan zijln; d'at dientengevolge van verbe- tering van uitrusting en tevens v< ninde- ring van' militaire fasten geen sprake zijn kan? 'IV. Is de Minister dan in verband daar- medte bereid alsnog te overwegen, of die ge- dachte in vraag II inide eerste plaats aan- gegeven, niet een' meer aanniemelijike oplos- sing vormt om te komen tot een harmonisdi uitgeruste en tevens betaalbare weermacht? RESERVE-OFFICIEREN BIJ DE MILITAIRE ADM INI STRATI E. Bij ministerieele besohikking is bepaald, dat van gewezen onderoffidieren, reserve-on- derofficieren of landstormplichtigeni wier po- sitie tijdens hun verblijf in werkelijken dienst is geliilkgesteldl met den rang van ondetef- ficier, die in aanmericing wenschen te ko men voor eene benoeming tot reserve-tweede- 1'uitenant bij' de militaire adm'inistratie zal worden gevorderdt voldbende kennis van het Regfement van Adiministratie bijl de Land- m'aoht en van de Voorechriften ter uitvoering daarvan', voor zoover betreft de toekenning van1 traktement, soldiij, brood, levensmidde- len enz., de wijze waarop de behoefte aan een en ander door de zorg van de adimini stratie moet wordfen voorzien, de boekhou- ding bij dia compagnien, de wijze van v*r-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1