I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verkiezing Provinciale Staten. No. 87. Honderd vof en twinfigsie Jaar gang. 1923 VRIJDAG 13 APRIL Dtt nuxmmer besfcaa* uit 2 bladen. Abonnementsprijs bij rooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatmiimte. Brier en franco N.V. Boek- en Handelsdr. r.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 38. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 10 Bnitenland !DE BEZETTING VAN! HET RUHR- OEBIlED. Volgens de „Franicforter Ztg." zijn' gisteren te Floersheim 16 gezinnen van 't spoorweg- personeel door de Franschen uit hum wonim- gen verd'reven. Fir is ook eem vrouw bij, die ieder oogenblik haar bevalltog verwacht. De Duilbsche regeering heeft bij1 de regee- ringe te Panijs, Louden en Brussel een nota laden ovenhandigen waarin zij protesteert te gen het optreden- dler RijO'landsche commissie tegen het spoorwegpersoneel in de bezette ge- hiedeni. De ntijn Mathias Stiinnes. waarvan voor eenige dagen de mijnputten 3 en 4 beret zijn, is nu door de Franscnem geheel en al van de buitenwereld afgesloten. Sedert gistermiddag worden de kolen- en cofcestreinani voor Nederland weer aangehou- den, zoodat sedert el'ke verzending van kolen en cokes naar Ntederland atop is gezat. Giatermorgeni om 11 uur hebberu zich 2000 werldoozen in optocht begevcn naar het stad- hnis te Duisburg om venneerdering van de werkloozen-indersteuntog te vragen. De vraag werd afgewezen en de werkloozen gingen zich teruglrekken, toem de veiligheids politie tus- echenbeide kwam eni zidh keerde tegen de be- lloogers. Men weet nog niet wat er precies is gebeurd, maar de veilighddspolitie heeft op ae menigjte gsschoten em vier personen gedood en twee gewood. Volgens berichttem aan de bladen uit Essen, is het onderzoefc tegen dte directeuren der Krupp-fabriekeni, die geannesteerd zijh we- gens de voorvalltenf te Essen' op Zaterdag voor Paschen, in vollem gang. Thams zijh dte getui- geni opgeToepen, die de bekliaagden hebben aangewezen. Htet gteldt hier voomamelijk de arbeiders, die biji heit bloedige incident tegen- woordig waren en de Iedtem van den grooten bedrijfsraad. De arbeiders staan op het stanapunt, dat het hiiilen der sirenen1 in wile overeensltemmling geschiedde vani diTedie en arbeidens. De pauselijlke gedelegeerde, mgr. Testa hedt gisteren een bezoek gebracht aan bur- gemeester Schafer van- Essen, die te Reckling hausen gevangien .zit. Het bericht van den Beriijtnsches correspon dent van heit Journal", volgens hettwelk de Duitsche minister van Fmaridem Hermes te zameni met staatssecretaris Bergmann een nieuw Duitsch voonsilel inzake de sdiadeloos- stelling hebben uitgewerldt, voor welk voor- stel de goedkeuring van den! rijkspresidtent zou zijn verkregen, wordt van gezaghebben- de zijle te Berlijn ate tendentious en1 onjuislt besitempeld. In hft officieele communique van de gister gehouden besprekingem tussdien den rijks- kanselier en- de leidter® der burgerlijke par- tijeni wordt slechts gezegd', dat de politieke iioestand het onderwerp dezer besprekimgen uitmaakte eni daft er vol'ledige overeenstem- ming werd verkregen Itusschen de fractielei- ders en de re^eering. Daar dte commissie tot opstporing van de wagons tegeldjk met de regie des Chemins de Fer Rhenans naar Mainz verplaatst is, Wun- nen de formulieren voor aanmelding, diie door de Nedlerlandschte 'Kamer van Koop- handel voor, Duitschland tot nu toe aan Dusseldorp bezorgd werdeu, niet meer daar- heen verzonden worden. iDe kamer heeft nu een nieuwen dienst ingeridht ter, doorzending van deze formulieren naar Mainz. De nieu- we formulieren tounmen wordten aangevraagd bij het kantoor der kamer, Damrak 8081 in Amsterdam. In het dezer dagen gepubliceerdte bericht over transato-goederenverkeer door het be zette gebied was bdj het vervoer- van het be zette gebied via het onhezette gebied naar het buiteniland sprake van een, storting van 10 pet. der waarde of van een persoonlijke borgstelling, die zal, worden teruggegeven tegen inlevering binnen, een bepaalden ter- mijn van de ikwitantie voor betal'iing van de inkomende rechten in het vreemde land van bestemming. I>e kamer deelt mede, dat, yooral met het oog op de vele artikden, die in Nederland vriji zijn van invoerrecht, een gewone invoerverklaring van het betreffende Nederlandsche douanekantoor voldoende is. Wolff meldde gisteren uit Dorsten; Sinids Woensdagmiddag worden die kolen- en. ookestreinen voor Nederland weer vastge- houden. ERNSTIG VLIEGONGELUK TE KRAKAU. Woensdagmiddag 4 uur is een vliegtuig, dat boven de stad vloog, op een hiuis in de Lubizc-straat gevallen. De machine ging door het dak heen en kwam in een waning terecht, waarin zich een arbeider en verschillende an- dcre personen bevonden. De arbeider werd op slag gedood drie andere personen werden ernstig gewond. De bestuurder van het vlieg tuig was eveneens onmiddelliik dood. De waamemcr, le luitenant Dombrowski, was uit de machine gesprongen en in den tuin van' een aangrenzend1 huis gevallen, waar hij eveneens dood bleef liggen. Htet huis, waarop het vliegtuig terecht was gekomen, vloog in brandweer er in het vuur te blusschen. brandweer e rin het vuur te blusschen. DE ONRDST IN IEIRLAND. Bekende rebellen, graaf Plunkett, mej. Ma ry Mac. Swiney en eenl broeder van1 Liam Lynch, den doodten opperbevelhebber der iffl- surgenten, werden gister te Tippcray gevan- 8Bn! genomien door de itroep van den Ienschen Viijstaat. Later werd de broeder van Lynch vrijgelaten omi de begrafenis van Lynch te Cloniwel te kunnem bijwooen. De operatien, wellke men' heeft georgandsl- seerd, worden geleid door generaal Prout, en hebben.' item doel, de Vaiera, Dan Breen en de andere leiders gevaqgen tie nemen, die ont- snapten, toen de vergaderinig van' den Uiitvoe- rende Raad der rebelle teNtewcastle in het Graafschap Tipperary verrast werd. Deze leiders vluchtten zuidwaarts naar de bergen. Van uiilt zes richitingen rukken collonnes der regeeringtroepen concentrisch op en vegen het 3>erigTand schoon. Men is te Dublin van meaning, dat de gevangenneming van de Va iera en zijne onderbevelhebbers met lang meer kan uitblijven,. KORTE BERICHTEN. Naar uit Tschita 'bericht wordt, hebben anti-Sovjettetische troepen zich van de stad pni de haven van Waldiwostock meester ge- maakt. Op de intemationale confenentie voor eenie gemeenschappelijike handels- eni ver- keerstaal te Venietie zijn opmerkdlijke vorde- ringem in dte wereldhulptaal Esperanto ge- constateerd. Ter gelegenheid van eeni bezoek der En- tente-commissie Kecskemet werd aldaar eene betooging gehouden. De politic stelde een onderzoefc in en het gcrecht veroordeelde de demonstranten tot 1G dagen hechtenis en geldboeten. Dinsdiag j.l. te te La Puebla op het eiland Majorca, een aardschok waargeno- men, die eenige seconden duurde. De onwo- ners nainten de vlucht. De groote hoeveelhedeni gevallen sneeiuw, welke bet verkcer tijidiens de Paasch- dagen te Galicie bdemmerde, te verdlwenen, maar eeni hevige koude houd't nog aan. 'De nieuw benoemde DuitsChe rij'ksmi- mister voor den wederopboUw, Albert, te gis ter in functie getredien. De kantonnale raad te Oenteve heeft een wetgevendi bsluit aangenomen, waanbij' een crediet van 400.000 francs wordt geopend voor deni aankoop van een gebouw voor den Volkenbond. Volgens een dagbladberidit uit Osna- briicfc, werden biji die botsing op het station van Belim, verscheidene personen gekwetst. Naar mien' vemeemt zou het Britsche kabinet gister bijeenkomen, om dte madere bdj- zonderhedleni vast te stellem van de begroo- ting, welke Maandag bail het parlement zal worden ingediend. De bladen nemen aan, dat dte planmem omtrent een belasting op de weddemschappem zullen worden besproken en dat daaxover een besluit zal worden gesno- mieni. Haar aangen'omen politick tegen' Frank- rijk voortzettend, heeft de Turksdie regee- ring besloteni om het onderwijs in de Fran- sche taal aan de lagere klassen der Turksche hoogcscholen, op te heffen. De beroamde Zweedsdhe dichter eni no- vellist dr. Werner van Heidenstam, heeft na een' bezoek ann Italite gezegd, dat het dte groote mogend'heid' was geworden in het Zui- aen van Europa. Mussolini beschouwde hij als de belangrijfcste staatsman van hei oogenblik. De Oostenrijksche ministers Grunber- ger eni Kienbock zijn met den commissaris- generaal Zimmerman, naar Genteve vertrok- fcen om deel te nemen aan de zitting van dien raad van den Volkenbond. In den Vmjstaat Oldenburg hebben de oude regeeringspartijlen een niiet-politiek be- ambtenminteterie gevonmd met den president von' Finikh. Staten-Generaal EER'STE KAMIER. Ziting van gisteren 12 April. De algemeene beschouwingem over de Staatsbegrooting. werden voorigezet. De heer van Lanschot repliceerde. Hij drong aan op een positieve verklaring, dat de gemeenten dte woningbouwvoorsch o tten moe- ten restitueeren. Hlijl was iteleurgesteld door die verklaring der regeering, dat deze geen protectiomistis'che politiek wit voeren, De heer De Vos van Steenwijk repliceerde. Hij: veroordeelde de houding van den' premier inzake de kabineisformatie. De heer Van Eimbden repliceerde. Hij be- itoogde dat Nledlerland op het stuk van uitga- veni voor defensie geen rekening hield met het lidmaatschap van den Volktenbond. Toelating den heer Bri'it. Besloten' wei i itot toelating van' den heer Briet, wiaama de algemeene beschouwingen over die Staatsbegrooting werden voorigezet. De heer van' Embden h'andhaafde zijn motie om de uitgavem voor de defensie te beperken toil 30 milTioem. IDe heer Idenburg achtte deze mode prind- pieel en practisch verkeerdl 'De heer Van de Landle betreurde zeer de houding door de Regeering aangenomen ten aanzien van beschermende maatregelen. 'De heer Blomjous verded'igde het gezant- schap biji den Hle: ligen Steel en bleef bescher mende maatregelen gewenscht achten. De heer_ Smeenge drong opnieuw aan op uitbreiding van de StaatsMenij. Minister Rhys de Beerenbrouck betoogde, dat de leden1 der rechterzijde, die tegenstan- dera zijm van' beschermende maatregelen, daarom nog geen aanhanigens zijn van' de li berate beginselen. Zij! toch gronden zich op practteche overwegingen- voor de liberalen echter vloeit de vrijihandel voort uit bun indi- vidualdstische staatsopvatiting. Minister de Geer betoogde, dat onder de crisis-uitgaven typische verteringsuitgaven waren, zoodait een1 kontere looptijld der leanim- gen1 gewettigd was. De heer Wittert van Hoogland, hoewel voor beperidng van de militaire uitgaven, zou onveran twoordelijk achten met het oog op de tijdsomstandigheden, een bepaald bedirag voor die uitgaven te fixeeren:, zooals de motie-van Embden wil. Spr. vertrouwde echter, dat de Rtegeering zoo spqedig mogelijk met vermin- deringsvoorsitellen zal komen. De motie-van Embden (beperking van' dte defensie-uitgaven tot 30 millioen) werd daar- na verworpen met 24 tegen 6 stemmen. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. ZU ID-HOLLAND. (82 leden), Geldige stemmen: 631.673. Kiesaeeler7703. Gekozen zijn: 16 Roamsch-Katli. (aftr. 17), 16 Anti-Rev (aftr. 17), 12 Chr. Historischen (aftr. 8), 20 S. D. A. P. (aftr. 21), 9 Vrijreids, bond (aftr. 14), 3 Vrijz. Democraten (aftr. 3), 2 Communisten (aftr 2), 0 Plattelandtera (rechts), (aftr. 0), 1 Plattelanders, (links), (aftr. 0), 0 Combinatie v. Houten (aftr. 0), 1 Herv. Geref. Staatspartiji (aftr. 0), 2 Staatk. Geref Partij (aftr. 0), 0 Rapaille Partiji (aftr. 0), O Dem. Partij (aftr. 0). Gekozeu zijn: Roomsch-Kath. Staatspartif: H. J. Barg il ols (aftr.), mefrr E. M. G. v. Perkel, prof, mr. J. A. Veraart. Bn. W. C. J. J. v. Voorst tot Voorst (aftr.). M. J. C. M. Kol'kman (aftr.L J. D. Kok, w Mooyman (aftr.), C. J. L. v. d. Meer (aftr.), J. H. M. Balvers (aftr.), P. A Th. v. d. Weyden (aftr.), dr. A. C. A. Hoff man (aftr.), jhr. mr. L. El von Fisenne (aftr.), F. L. D- Nivard (aftr.), mej. J. M. J. A. Meyer, mr. E. J. J. v. d. Weyden (aftr.), H. G M. v. d. Vijver (aftr). Anti-Rev. Partij: J. Schouten (aftr.), mr. A. de Jong, Krijn Verhoeven J.L.zn., Th. Heukels, mr. P. B. Bouman, H. de Wilde (aftr.), I. van der Loo (aftr.), W. Warnaar, mr. V. H. Rutgers (afir.l, R. U. Jongenbur- ger (aftr.), P. Rijsaijk (aftr.), J. A. J. Jansen Maneschijn, mr. F. Femhout (aftr.), G. van Baren (aftr.), mr. dr. H. W. Hovy (aftr.), A. R. van Nes Czn. (aftr.), Q. Wamaer Glzn. (aftr.)'. Chr.-Hist. Unie: B. J. Gerretso® (aftr.), K. A. Warmenhoven, mr S. J. Hogerzeil, Is. P. J. v. Voorst Vader, mr. J. Schokking (aftr.), (tweemaal gekozen), J. de Jong Sakes, P. J. Brunt (aftr.), H. van Boeijcn, dr. W. Mandersloot, W. G. van Eck (aftr.), T. Scha- lekamp. VrijheidSbond A. J. ten Hope (aftr.), L. C. M. Mailette de Buy Wenniger-Hulsebos, mr. A. C. Crena de Jongh (aftr.), A. C. Volker Az. (aftr.), Is. R. A. van Sandiat (aftr.), dr. T. Beekenkamp (aftr.), M. van der Hout (aftr.), mr. A. C. Visser van IJzendoom (aftr.), J. Vlielander (aftr.). Vrijz.-Democr. Bond: Mr. J. Limburg (aftr.), mr. S. J. L. v. Aalten (aftr.), mr. W. Francken (aftr.). S. D A. P.: J. ter Laan (aftr.), A. B. de 'Zeeuw (aftr.), E. J. v. Stapele (aftr.), H. W. C. Stolle (aftr.), mej. S. Groeneweg (aftr.), A. W. Heijkoop (aftr.), H. Mol (aftr.), J. Brau- tigam (aftr.), J. H. Voet (aftr.), W. Drees (aftr.), mevr. A. Albarda-Brals (aftr.), D. van Staveren, A. W. IJzerman, L. Hoejenbos (aftr.), mr. D. A. v. Eck (aftr.), A. Roetman (aftr.), J. H. A. Schaper (aftr.), P. de Brum (aftr.), J. H. F. Zadelhoff (aftr.), H. J. Mors, man (aftr.). Communisten: L. L. H. de Visser (aftr.), B. Coltof '(aftr.). Plattelandersbond: A. Braat: Staatk. Geref. Partij J. W. van Houdt en A. J. Kersten. Herv. Geref. StaatspartijD. G. de Graaff. Mr. J. Schokking is gekozen te Leiden en te Delft. Loot hij voor Leidten, d!an wordt ge kozen verklaard de heer D. van Vliet, en in- dien voor Delft, dan de heer A. van Egmond. Gemengd Nienws HET „NIEUW9 VAN DEN DAG". Men meldt uit Amsterdam aan' de N. R Crt.: Naar wiji vexnemeni zal de hoofdredacteur van het Nieuiws van' den: Dag, lr. C Fasten, reeds 17 dezer de feitelijke Riding van deze oouramt neerleggen, al blijft zijn ma am staan aani het hoofd' van het bl'ad tot 30 Jlun/i a.s., den.' datum tegen welken de "oude vennoot- schap >aan de redacteuren ontslag heeft gege- ven. Dr. Easton gaat tot 30 Juni miet veriof. De oorzaak hiervan schijnt te zajh, dat van- wege den ndeuwaru eigienaar, den' heer Ffol- dert van' de Telegraaf, reeds nu wordt inige- grepen in' de redacifioneele leidlihg van het blad, zonder dat Dr. Easton daarin als hoofdredacteur gtekenldl is. Dr. Easton gaat zich metterwoou vestigen te Scheveningen. MELKPRI-J9 IN WATERLAND. In Waterlamd is de meikprijs van af de boerderiji 8 ct. per liter. De straatprijs be- draagt 10 a 12 ct. per litter. POUSSEN VAN VERZEKERINGS- MlAATSCHAJPPIJEN. Het hoofidbestuur van da Nledarlaaidische Maatscfaappij' tot bevondering van de Genees- kunst vestiglt' de aandacbt op de bepaling in polissen van verzeker ingmaatschapp ijen.. waarbij' een uitkeering in geld afhankelijlc wordt gesteld van een vericilaring van den be- bandelenden arts. Deze bepaling is, aldus ge- noemd hoofldbestuiuT, onrecbtmatig, omdat noch de directie van' een verzekeringsmaat- schappij, noch de patient of de f ami lie zaker- heid heeft, dat zij: eeni dergelijke verklaring zullm kunnen1 overleggen. G ELDIVERSPIL LINO AAN OORLOGS- MATERIAAL. Nlaar de Tel. verneemt is een commissie be- noemd onder voorzitterscbap van den heer C van' der Voort van Zijp, lid1 van de Tweede Kamer, die een onderzoek zal instellen ,^'aar de oorziaken' welke hebben geleid tot de onver- antwoordelijke wijlze, waarop de fabricatie van oorlogsmaterieel (granaten, geweren, pa- tronen, mathinegeweerkairren' enz.) heeft plaats gehad aan de artillerie-inrichting aan de Hembrug". NATrONALE VROUWENRAAO. GiiStermidldag is in het gebouw van de Deutsche Veredn te Rotendam, de viterenitwSn- tiigste algemeene vergadtering geopend van den NlationaleaiVrouwenraad van Nederland. De vergadering, dte drie dagen. in beslag zal nemen, werd geleid door mevrouw M. C. DoormanKielsitra. 's Avonds heeft de plaatselijke vrouwen- raad van RottteTdam den eongressisten een gezelligeni avondl aangeboden in de bovenzaal van de Deutsche Vereini, die feestelijk en bij;- zonder amaakvol vensdend was met bloemen en groen. TNBREKERS. Door het uitsnijden van een ruit hebben dle- ven zich aan' de tuinzijde toeganig verschaft tot het perceel Amaliasitraat 10 in Den Haag, bewoond door Vien heer L. v. B. S. Terwijl de bewooers sliepen, hebben de inbfekers de fas ten doorzocht; ze hebben meegenomen tafel- zilver, antieb zilveren speelgoed, gouden sier- raden, ter waarde van' ongeteer /6000. De dieven hebben aan die voorzijde het perceel weer verlafen. GEARRESTEERD. De politic te Leiden' heefit gearresteerd den inspecteur van een levensverztekeringsmaat- sch'appij B., die verdacht wordt van verduiste- ring van f 4000, ten' nadeele van zdjn maat- sdtappij. Verder is geblekem, dat hij' een'ilge winkeliers Ite Leadten voor een' vrij belangrijk bedrag aan goederen heeft opgelicbt. BEHOOVING UN EE'N TREIN. De Haarliemsche redhibank heeft gisteren de Amsterdamsche kooplieden W. J. C. de V., B. J. F. en J. K., die in November van hex vorige jaar den boekhoudter S. in een trein van een belanigrijfce soon geld zoude hebben beroofd, ieder venoordeeld tot 2 jaar gevan- gentesitraf, met aftrek van den tijld in voorioo- pigje hechtenis dorgebracht. AANGIE'HOiUDEN. De vorige week is te Leiden' imgebroken bij dten 'kaasbandelaar HI, waarMji een belangrijk bedrag aan gouden' en' zilveren voorwerpen en andere goederen is ontvreemid. De politie is er in geslaagd, den. inbreker aan te houden; het is de 28-jarige P. S. uit Leiden, die van- morgen gevanlkelijk naar het huis van' bewa ring in Den Haag is ovengebracht. WAARSCH1UWI1SG. De hoofdl-oommissaris van politie te's Gra- venhage geeft in overweging, alvorens in re- latie te treden met de in staat van faillisse- men't vericeerende Coop. Veneeniging Landi- bouwmaatschappij „Groot Ntederland", Groothertegannelaan 159' in Dten Haag, direc teur J. R. v.d. Mteuten, of met de door den opgericbte Veneen. tot bevordlering van Volks- welvaart „Groot Nederland", dan wel premie- loten van deze maatschappijen1 te koopem zich om inlichtingen te wenden tot de afd. Centr Recherche van het hoofdbureau van politie, Alexanderplein in IDen Hlqag. DE VOOIRZFITER DER EERSTE KA MER. De joumalisten van de perstribune van de Eenste Kamer hebben' gisteren op bun tele gram met die beste wensChen voor het heretel van den voarziitter van de Eerste Kamer een danktelegram ontvangen, waarin baron esse Van Voorts tot Voorst mededeelt, dat de toe- stand van haar echtgenoot bevred'igend is. DE MIJNEN TE VLODORP. Htet department Van Waterstaat deelt me de, dat het bericht uiilt Maastrich, als zou voor de ongjmning van de kolemnijlnen te Vlodrop Limburg) concessie zijn verleend aan een Engelscbe maatschappij, uit de lucbt is ge- grepem. 'DOODEL1JK ONGEVAL. Woensdagmiddag kwam de landbbuwer J. van Kruisdijk, te Zettam doordat het paard! van de kar waarop bij zat op hoi sloeg, te vallen. Hij werd dood opgenomcn. DE ZAIA1K-VAN STAA'L. Het arrest van het H'aagsche gerechtshof, waarbij de heer Van Staal te Gouda van rechtsvervdlging is onisllagea, berust, geflijk we reeds mededelden, op de overweging, dat beklaagde gemeend heeift in het algmeen be- lang te handelen. Er zijn echter een paar overwegingen in het arrest, die voor een juiste beoordteeling van den gedlachtengang van het hof wel van beteekenis zijn. Het over- weegt nl., dat uit het ondterzoek zoo ter te- rechtzitting van het hof als van de rechtbank, het laatste Mijkens het daarvan gehouden proces-verbaad, is gehleken eenernjds, diat GEVONDE'N VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusscheri 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 10 en 11 April 1923. 1 heerenxijwielj 1 paar glacebandschoe- nen; portemonnaie met eenig geld; motor- hands5±oen en 2 mantelbanaen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevondm aangegeven op: 10 an 11 April 1923. Pakje, inh. 3 ona varkensgehakt, J. van Twuiver, Friescheweg bij Zes WielenKinder- portemonnaie, F. Reiniersen, Noorderkade 65 damesportemonnaie met eenig geld S. Ligt- hart, Westerweg 15, Heiloo; portmonnaie met eenig geld, B. Ekkel, Boezamsingel 2; grijze pet, P. Stokman, Koornlaan 2. Wanneer men weder In het bezit is van het \verloren voorwerp, wordt mm verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po- mu. bekl. te goeder trouw van oordeel heeft kun nen zijn, dat de inspecteur van Hoorn op den bewusten avondl onder den invloed van ster- ken drank verkeerde en anderzijds, dat op beklaagde's deswege te bevoegder plaatse ge- dane mededeelingen niet voldoende acht is geslagen.. Onder deze omstandighedten, en gelet op het met het algemeen belang strij- aig karakter van het feit, dat beklaagde heeft gemeend op te merken, heeft de beklaagde te recht van meening kunnen zijb, dat hij! met dte publicatie, zooals die geschied is, dit be lang diende, in welke meening het hof deelt De uitspraak van het Haagsche Gerechts hof heeft aanleiding gegeven tot een manir festatie op groote schaah Te Rotterdam, waar de heer van Staal zijn zaken heeft, vond hij op zijn kantoor een bloemstuk van partij1- genooten en blomen' van personeel en vrien- den. In zijn woning te Gouda hadi hij een veertigtal bloemstukken. in ontvangst te ne men om. van de Goudsche S. D. A. P., die Vreuwendub, Ned. Verbond van Fabriek Ar beiders, Goudfeche Bestuurdersbond, Goudsch Weefcblad en... van den Bond van Politieper- soneel en Nederland Afd. Gouda. Des avonds hebben eenige duizanden hem een ovatie ge bracht, daarbij gesteund door het muziek- korps Zang en Strijd, terwijl hij dbor den voorzitter van de afd. S.D.A.P. werdl toege- sproken. Van het hordes zijner woning sprak de heer Van Staal zijn dank uit voor de war- me syirtpathie, die hij had ondervondten. De manifestanten zijn daarna opgetrokken naar het Voliksgebouw Ons Huis en ook daar heeft die heer van Staal de beidte dichtgevulde za- len toegesproken. - Om. heeft hij hier ook eenvwoord van war- me hulde gtebracht aan het adres van zijn verdediger mr. Mendels. DE VE'RDWENEN RUBEINS. De rechtbank te Almelo ibehandelde heden de zaak van de verdwenen Rubens tegen J. Schcffelaar Kl.z. te Enschede, beschuldigd van eene poging tot oplichting eener verze- keringsmaatschappij en eene valsche aangif- te van eene inbraak. Het O.M. vorderde anderhalf jaar gevange- nisstraf met aftrek van preventief van 5 maanden. De verdediger, mr. Noyon, pleitte vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheid- stelling, hetwelk de rechtbank weigerde. De uitspraak is bepaald op 24 dezer. HET DRAMA IN DE BOSCHJES VAN POOT. Het meisje, dat eenige maanden geledeu. des avonds achter de Boschjes van Poot in den Haag met een mes ernstig aan den hals is verwond, is thans in zooverre hersteldl, dat zij binnenkort het gmeenteziekenhuis zal kunnen verlaten. Het spreken valt haar nog zeer moeilijk. BOSCHBRAND. Naar aanleiding van het dezer dagen ge- .melde bericht over de heide- en boschbran- den op de Noordwest-Veluwe vcrnemt de N. Rott. Crt. nader, dat een van deze branden waarschijnlijk is ontstaan doordat een wiel- rijder een brandende sigaret heeft weggewor- penhij heeft gepoogd' het vuur, dat daardoor ontstond, te blusschen, maar het nam door de droogte en den wind te snel ia omvang toe. De schade van den brand op het land- goed1 Gr-oenenbeek is vooral aanzienlij'k; naar sehatting is daar ongeveer 20 H.A. prachtig groenend. grootendeels 25-jarig dennenhout afgebrand. De schade, door (fee branden veroorzaakt, lean op ongeveer 25,000 war den geschat. ERNSTIGE BRANDWONDE'N. Gisteren is in het Diakonessenhuis te Haar- lemt de 22-jarige zuster van de kinderafdee- ling in brand geraakt, doordat zij1 to aanxa- ktog kwam met een' electrische kachel. Zij werd zeer eras tig gewond; haar toestand is hoogst zongwekkendi. KORTE BERICHTEN. Minister de Geer heetf to de Eerste Ka mer medegedeeld, dat een octwerp tot wijlzi- gtog van d'e Successiewet zijn department neeft verlaten. Blij'ken® mededeeltog Van den. minister van financien in de Eerste Kamer, zal het raipport van dte staatscomlmissie inzake de fi- nancieele verhouding tussdien rijk en ge meenten in Mei verschijnen. Te Beerta ia gisteren de behuizing van Lingbeek geh«l afgebrand. Het aangn«i- ALKMAA

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1