Ziet tiidig N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. NOODSEIKETf. Yervolg Feuilleton. na of gij nog] genoegjkwitan- ties, rekeningen,^briefpapier en enveloppes [In voorraad hebt. Zoo.niet, wij leveren u spoedig. Geen wonder, dat Moeder bijl tijdem prik- kelbaar wordt! Haar totberig werk binnens- hiuiis. wasschen, strijlkem, verstd'len, poetsen en de eindelooze huiehouddijtke zorgen zou- den door geem man verdragen worden. Wees voorzic'htigPrikkelbaarheid, pijn in de tendenen en zijlden, hcofdpijn, rugtpijn, urinekwalen, zenuwachtigheid, en duizelin- gen zijn seinen van niiervenzwakikmg. Om zich .te hoeden voor ontwikeling van die lange nasleep van nog emistiger nier- stoomissen," is het tijidi om aan zichzelf te denken en de worstdende nieren met Foster's Rugpiijn Nieren Pilllten te helpen. 'Dit speoiale niergeneesmidatll is geen al'les genezend mi-ddel; het werkt a 1 teen op de nie ren en blaas, en het baat tegen pijnlijike ver- sohijnselen van nier- en blaaskwalen als nierzand, rheumatick, steenvorming, water- zucht, isc'hias, sipit, blaasontsteking en urine- zuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pi lien te zijn. Verknijgbaar in apothdoen en drogistzaken h f 1.75 per doos. tijdperken van de geschied'enis is het materi- eel geweld in dienst geweest van den vooruit- gang. En naarmate dit geweld meer be- neerscht werd door de redelijkheid en bijge- volg ook door de zedelijkheid, was het vrucht- baarder. Denk bij voorbeeld aan de kruis- tochten en hunne geweldige vruchtbaanheid voor de Europeesche beschaving. Wil de levenskrachtige kern geen gebruik maken van redelijk geweld om onze Bescha ving te redden, dan zal hij zelf door onrede- lijk geweld vemietigd worden. Er is geen keuze. Trouwens, eene maatschappii, die zou terugsehrikken voor geweld en alleen uit- komst zou verwadhten van de ziekelijke demo- cratische methode der overtuiging, is reeds veroordeeld. Wanneer wij dus het parlement bij voor beeld eene rampzalige instelling vinden, dan moeten wij niet zoo lang zeuren tot de laatste Nederlander ook openlijk diurft te erkennen, wat fchans reeds iedere Nederlander voor zichzeli erkent. Maar dan heeft de levens krachtige kern een kort en kloek Besluit te ne men en laat zulke schadelijke vergaderingen eenvoudig met kwaje honden uit elkaar ja- gen. De verspreiding van deze demkbeelden is ons zeer geftiakkelijk gemaakt door de reso lute houding van onzen grooten Italiaan- schen geestverwant Benito Mussolini. Niet dat deze man ons iets nieuws geleerd heeft; want tien jaar geleden stond de weg dien hij bewandelt ons al duidelijk voor den geest. Maar wel heeft hij het ons zeer gemakkelijk gemaakt door zijne kloeke houding, om deze methode bij anderen ingang te doen vinden". II. Is de minister niet van oordeel, dat de publicatie van het bovenstaande, volgens het Wetboek van Stfairecht, zelis buiten de wij- zigingen, daarin gebracht door de zooge- naamde Antirevolutiewet van 28 Juli 1920, Stbl. no. 619, is een strafbaar feit? (Oprui- ing tot een strafbaar feit, art 131, het door geweld of bedreiging met geweld uiteenjagen van een vergadering van de Kamers der Sta- ten-Generaal, art. 95, en het verspreidings- artikel 132). III. Oordeelt de minister, waar de regee- ring een bijzondere bescherming van het Ne- derlandsche volk noodzakelijk heeft geacht door de Antirevolutiewet, van zijn standpoint hier niet een strafvervolging noodzakelijk, al heeft de regeering zich in 1920 de toepassing van soortgelijke strafbepalingen gedacht op feiten. gepleegd door personen van andere Staatkundige overtuiging dan de schrijver van het in de eerste vraag bedoelde artikel? j Ete bggiwflng wwd z. b. st. gvcQgekmifl, evenals een aantal kleine ontwerpen. Bij het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Reukum en Doorwerth waar- schuwde de heer d'Aumale van Hardenbroek tegen,opoffering van belangen van kleine ge meenten aan die van groote gemeenten. Minister Ruys verklaarde dat steeds met de belangen van iedere gemeente wordt Toke ning gehouden. Hierna was aan de orde de begrooting van Financier. De heer Haazevoet maakte enkele opmer- kingen over de uitvoering van de Tabakswet. Herziening van het stelsel der wet is noodig; het banderolle-systeem is onmmdbaar. De heer Gilissen drong aan op invoering van een'zegelbelasting op handelstransacties, althans op tijdaflaires. Minister de Geer achtte het oogenblik voor nieuwe zegelwetten niet gunstif. Belas- ting op ruwe tabak zou groote moeilijkheden meebrengen. De Minister wilde de moeilijk heden, verbonden aan het banderollestelsel ondervangen door het banderolleeren van de kisties. Hoofdstuk VII B werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde was de begrooting van Mari ne. Mevr. Pothuis—Smit verklaarde zich te gen uitgaven voor de vloot, die nutteloos worden uitgegeven. De heer venkouteren betreurde dat de de- partementen van Marine en Oorlog_ steeds worden toevertrouwd aan militairen»Z. i. zijn civiele defensieministers te verkiezen boven militaire ministers. Minister Westerveld merkte op dat de heer Verkouteren zijn betoog had moeten houden bij de algemeene beschouwingen. De stenmiing werd bepaald op Dinsdag 2 uur. Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer L. de Vries vroeg verbeteringen in de forensenhelasting. De heer Slingenberg sloot zich bij het be toog van den heer Thyssen aan. De heer Fransen wilde oprichting van technische noodhulpen, ter verzekering van het in gang blijven der gemeentelijke bedrij- ven bij woelingen, bevorderd zien. Minister Ruys de Beerenbrouck zei overwe- ging der verschillendewenschen toe. De op richting van technische noodhulpen is een zaak voor de gemeenten. De begrooting van Binnenlandsche Zaken werd aangenomen z. h. st. Aan de orde was de begrooting van het Staatsboschbedrijf 1923. Mevrouw PothuisSmit achtte de loonen bij genoemd bedrijf te laag en drong, even- eens als de heer Smeenge, aan op uitbreiding van het bedrijf, dat een bij uitstek productief werk beteekent. Minister Ruys de Beerenbrouck zal het Staatsboschbedrijf zooveel mogelijk uitbrei- HOOFDSTUK XVII. Sydney's last., De last van een geheim viel Sydney zwaar- der, niet lichter, bij' het verder gaan van dlen itdjd. Haar meest kenmerkende karaktertrek was waarheidsdiefde en het hinderde haar te denken, diat ziji iets deed, wat onoprecht of achterbaksch kon genoemd worden. Haar ge- weten werdl op dit punt beheerscht door Rhir lip Massingham en ziji verlangde vurig, dat hij gelijk zou hebben in zijn oordeel. Het scheen onoprechtheid hem van iets andiers dan oprechtheid te verdenken en hij zei haiar stil te zijn. Hij: had er 'ater bijgevoegdl „om zijnentwil" zoowel als om haar zelf. Wat kon Sydney doen? hem blindelings liefhebben, zooals een jonge vrouw altijdi lief heeft en bereid al zijm fonten door de vingers te zien, zeilfs het tikje egoisme, dat zij in zijn liefkoo- zingen begon te ontdeJdken. „Hoe bedoel je dat „omi jouwentwil?" vroeg zij hem ongerust, toen hij voor de eer ste maal die woordten gezegd had. Kapitein Massingham leunde achlerover en sloot zijn oogen. Hij begon Sydney's nauwgczetheid al vermoeiend te vinden. „Wat ben je vreeseliik precies, Sydl?" riep hij uit. „Je wilt dadelijk van alles een bewijs hebben. jfk bedoel, dat sornmige goede vrien- den van mij altijd gedacht hebben, dat ik een rijike vrouw zou trouwen; en als ze wis- den. Provinciaal Nieuws UIT URSEMi. Gister is aanbesteed de verbouwing van het brandspuithiuis, d'ait nu zal ingericht worden voor vier verschillende doeleinden. De laagste inschrijver was de heer Hooge- werf voor 1584.50, dani volgde de heer Hille voor f 1895. De heer Hermes voor 1950. N. B'alkker voor 1975. N. Bakkum voor f 1975 en C. Bakker voor /2100. Aan den Laagslten inschrijver is het werk gegund UIT AKERSLOOT. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Een vacature. De voorzitter opende de vergadering. De notulcn der vorige vergadering werden voor- gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van den heer B. Kerssens, dat hij zijne benoeming tot administrateur van het G. E. B. aanneemt en tevens zijn ntslag als lid van den Raad neemt. Een schrijven van Ged. Stafcen, om het ge- voelen van den Raad te vememen in verband met de inrichting van de autobussen die in verschillende gemeenten dienst doen, om daar- voor als dit noodig mocht blijken een techni sche rijksdienst op te richten. Algemeen was de Raad er v66r, dat toe- zicht op dergelijke vervoermiddelen wordt ge houden. Een schrijven van B. en W. van Alkmaar, dat wanneer door deze gemeente nog geen bereidverklaring is afgelegd voor bijdragen in de ksten van de leerlingen die de respectieve- lijke Handelsscholen aldaar bezoeken, dat dit vo6r 1 Mei nog kan geschieden. De voorzitter deelde mede, dat voot deze gemeente de bereidverklaring door den Raad is afgelegd en dat Alkmaar daarvan bericht is gezonden. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde d'en Raad mede, dat bij informatie bij Ged. Staten is gcbleken, dat verkoopen van gemcentegrond wel niet zou worden goedgekeurd. Dat de grond, om die in erfpacJxt te nemeh, zijns inziens voor hem zeer veel bezwaren meebrengt, en daarom aan den Raad voorstelt om grond te ruilen en wel frond van den heer Meijne, gelegcn aan de luisbuurt, groot 8 are, 90 centiaren, terwijl de grond van. de gemeente bij de woning van den dokter, zooals die is gemeten, 8 are, 33 centiaren groot is. Ruiling van grond' zal wel worden goedgekeurd, als de overdracht plaats heeft op naam van mijn aanstaande. Na enkele discussie werd dit voorstet alge meen goedgekeurd. Benoeming leden van de schattingscommiS- sie voor de Rijksinkomstenbelasting. Aftre- dend de heeren M. Groot, K. Meijne, Wb. Groot en B. Kerssens. Na stemming werden dezelfd'e heeren we- der herbenoemd. De voorzitter zou willen bepalen, met het oog op het gevaar, dat geen 2 autobussen ge lijk over het pont werden gezet. ten, dat ik met jou geengageerd' was, konden zij daar wat tegen hebben." „Maar zou dat er veel op aankomen, Phil?" „Niet voor jou, lieveling, dat is zeker; maar wel voor mij, Otmdat eenige van die goede vrienden mijn schuldeischers zijn en zij zulllen het -mij: niet moeilijk maken, zoo- lamg zij denken, dat er kans is, dat ziji be- taald worden, maar als zij daditen, dat ilk mijn mogelijlke erfgename verwierp, oh dan en hij begon een melancholiek deuntje te fl'ui- ten. wO, Phil, je had mij niet ten huwdijk moe ten vragenr zei Sydney, minder doordacht dan gewoonlijk, want de tranen 'kwamen haar in de oogen. Pthil trok zijn wenkbrauwen op. Er kwam een uitdruikking op zijn gezidit, die men kon uitlcggen als „ik heb je nooit ten huwelijk ge- vraagd1", maar Sydhey was onbewust van de uitdrukking en de beteekenis er van. „Het is nog tijd genoeg om over trouwen te spreken," zei hiji, als ik niet zoo achter- vollgd wordt door mijn schuldeischers. Je zoudt ze als en zwerm wespen op me afstu- ren, als't hekend werd, dat je in betrekking tot me stond, mijn lieve, kleine Syd J" Sydney zuchtte en onderwierp zich, hoewel met tegenzin. Maar hoe kon zij zich langer verzetten, als er zulke dringende red en en waren om zich aan zijn wil1 te onderwerpen Haar ontmoetingen met kapitein Massing ham waren van zelf minder menigvuldig, daar de schets niet altijd duren kon en, het niet Algemeen was de Raad hiervddr en den pontwachter zal verzocht worden zijn mede- werking te verleenen. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT STOMPETOREN. Donderdagavond vergaderde de aldeeling Schermerhorn en Omstreken van „Het Witte Kruis" in cafe-Renses, alhicr. Na opening volgde lezing en goedkeuring der notulen. De ingekomen stukken werden alle voor kennis geving aangenmen. Hierna deed' de penningmeester rekening en verantwoording over 1922, waaruit bleek, dat met het batig saldo de ontvangsteu droegen 330-58 en dat de rekening sloot met een batig saldo van 66.09V2. De heeren J. de Wit en K. Zwiep gingen de rekening en overgelegde besclieiden na en be- vonden alles in orde, zoodat de penning meester met een woord van dank werd gede- chargeerd voor zijn bcheer over 1922. Voor 1923 werd de begrooting in ontvangst ,en uitgaaf vastgesteld op 305.09 54. Met algemeene stemmen werd als bestuurs- lid in de vacature-J. Glljnis gekozen de heer Nijenhuijs Ockhuijsen te Oterleek, wien daar van bericht zal wordt gezonden. Bij de rondvraag kwam o. a. ter sprake het gevaar van besmetting voor tuberculosa, vooral voor kinderen, door het drinken van melk. waarop door den heer Heringa werd geantwoord. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken werd de vergadering op de gewone wijze door den voorzitter gesloten. UIT WARMENHUIZEN. Donderdag 12 April j.l. vergaderde het Centraal Bestuur van de Centrale Veilings- vereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" in het Veilings-k'offiehuis alhier. In deze vergadering werd verslag uitge- bracht door de afgevaardigden, die de alge meene vergadering van de Groep Veilings- vereenigingen op 28 Maart j.l. te Utrecht ge houden, hadden bijgewoond. De afgevaardigden deelden mede, dat in de vergadering van de Groep meer licht is gekomen in een zaak waarvan de Besturen van de Veilingen in deze streek reeds van 1920 af aandacht hebben geschonken, doch die zij niet tot klaarheid hebben kunnen bren- gen, namelijfc of zij de Vereeniging Groentten- centrale in luiquidatie nog efn batig saldo aanwezig is. Reeds in October 1920 hebben vertegenwoordigers van de veilingen te War- tnenhuizen, Broek op Langendijk en Noord- scharwoude in eene audientie biji minister IJsselstein er op aangedrongen een eventueel batig saldo van de Groentencentrale aan de tuinders terug te geven. De minister heeft toen een onderzoek toegeszegd, doch van het resul'taat is nooit iets vemomien. Daarna heeft ook het Centraal Bureau van de Veilin- fen geregeld actie voor deze zaak gevoerd och zonder succes. Thans is in de vergadering te Utrecht me- degedeeld, dat een zeer bdangrijk bedirag waarschijnlijk minstens 6.000.000 als batig saldo bij de Groentencentrale aanwe zig was. Van dit saldo is een bedrag van 3.000.000 uitgekeerd aan groentenzouters en drogers ter goedmaking van een ongunsti- gen maatregel die de minister ten opzichte van deze personen had gen omen. Het restant is onlangs in Rijks schatkisit gestort. Met verontwaardiging nam het Centraal Bestuur der Veilingsvereeniging van deze feiten kennis en sprak hare groote afkeuring uit over de houding van den adviseur van den minister, den heer C„ van Spronsen, oud-voorzitter van de Groentencentrale, aan wien deze ongunstige regeling voor de tuin ders is te wijiien. Hd: werd niet meer dan >bil- lijk en rechtvaardig geacht, dat de gelden van de Groentencentrale, die indertijd van de tuinders zonder eenigen rechtsgrond zijn ingehouden zoogenaamd als bijdrage in de kosten der volksvoeding, doch voor dit doel niet gebruikt thans weder aan de tuinders worden teruggeven. Vooral in deze tijden van nood zou dit voor hen een belang- rijke steun kunnen zijln. 'De pogingen tot verkrijging van de terug- gave, die door het Centraal Bureau zullen worden aangewend, werden door het Cen traal Bestuur zeer gewaardeerd, doch het besloot deze te ondersteunen door ieder in zijn eigen partij verschillende kamerleden over deze zaak in te lichten en hunne medewerking in te roepen om alsnog in deze recht te doen. Het Eerelid van de vereeniging Burgemeester Burger, tevens lid van de Provinciate Sta ten, verzekerde dat in deze richting op zijn vollen steun en medewerking kan worden ge- rekend. UIT WIERINGERWAARD. Door DijJcgraaf en Heemraden, van den pol der Wieringerwaard is dezer dagen aanbe steed gewordeni de levering van1600 kub. me ter grint. Inschrijving&bil jettCn waren ingeko- meni als volgt: raadzaam werd geacht- een grooter portret te tocginnen. Philip stedde dit voor, maar Sydney, die op eens zdfbewusit en verlegen gewordan was, wilde er niiat over spreken op Moss Dyke, waar zij wist, dat de bedienden al babbelden over de vele bezoelken, van kapi tein Massingham; en toen Massingham zelf er in een gesprak met mijniheer Holden op doelde, verzette de katoenfabrikant er zich bepaald- tegen. John Holden had geen zeer helder begrip omtrent de vormen, maar hij vodde toch, dat het niet zou passen, als dieze jonge man, dag aan dag aan zijn huis kwam, omd oor zijn licht gesdhildcid te worden, ten- zij hij een gezelschapsdame voor Sydney kon vinden. .En er was niemandl, wie hij wilde vragen, die plaats in te ndmien,. 'De twee jongeliedien ontaioetten elkander nu en dan buitenshuis, maar minder op voor- stel van Sydney dan van Philip. Zij wildie hem geen ren-dez-vous geven, het scheen haar laag en achterbaksch omi zooiets te doen. „Ik wil je liever in't geheel niet ontmoe- ten) dan het niet openlijk te doen," zei ze. Maar dit dtrooktc niet met Phil's inzicht. Hij wachtte haar op, als zij wandelde of boodsschappen deed en lachte haar uit, als zij hem vroeg haar alleen te laten gaan. Juist het feit, dat zij er tegen was, gaf aan deze wandelingen grooter waarde en maakte haar zdf piquanter volgens Massingham. Inderdaad begreep hij Sydney volstrekt niet. De openhartigheid en het vuur van haar lief- deshekentenis hadden hem er toe gehracht te (fl W. AdBool^ W8Jtan®« vwr Ktjks oOf Waiailgirinit f 3'.19. J. Mannak, Amsterdam, voor Hall, gront 3.15. Jib. Brouwer Wmkelman, Utrecht Kijn of Waalgrinm /3.04. Nl V. Int. Bagger Scheepvaart en Handels Mij. Amsterdam 3.991. J. J. Oudakker Haarlem, Waalgrint 3.10 Miaasgrint 2.96. J. Habbee Alkmaaii /3.T4, franco Wie- ringerwaaixl 5.45. Ji. S. Ueijman Mjmegen' Diuitscihe Rijngxint 2.97, alles per kub. Meter. Aan .laatstgenoemdt is de levering opge- dragen. UIT EGMOND AAN ZEE. Donderdagavond werd door de kinderzang- vereeniging „Jong Leven" opgevoerd de ope- rette „De Woudkoningin", van Mart. Schuil. Geen kleine onderneming voorwaar! Wat is er een faoofdibrekens noodig voor de leiders van zoo'n'zangspei eer in een dilettantengezel- sclxap de rollen behoorlijk verdeeld zijn! De een kan wel spelen, maar niet zingen, de an der heeft een goede stem, maar geen dictie, een cterde heeft hart, maar geen rnoed, een vierde wel durf, maar geen gevoel Dit toch is de groote eischzangkunst, voordracht, ge voel, gebarenspel', 't moet alles in de spelers vereenigd zijn. En daarom juist is het opvoe- ren van een operette steeds een gewaagde on derneming, terwijl „De Woudkoningin" bo- vendion nu niet zoo eenvoudig getoonzet is. Dit alles in aanmerking genomen, gaf de uit voering van „Jong Leven" veel reden tot te- vredenheid en een woord van dank voor al de moeiyte en zorg door den heer I. J. Schroe- vers als directeur en door mevr. A. Zwart- Jansen als verzorgster der regie eraan be- steed, is ten volte verdiend. De rollen waren over't algemeen in goede handen. Mooi spel schonk de kluizenaar, de eene der hoofdperso- nen; Selma, de andere, scheen tegen de moei lijkheden niet voldoende opgewassen, zoodat haar een woord van waardeering over haar toonvastheid toekomt. De clown bieef goed in zijn rol, hetgeen trouwens ook van de andere medespelenden gezegd kan worden. De koren klonken goed en de zangeresjes speelden daar- bij heel aardig, hetgeen tooneeltjes van groote aantrekkelijkheid te genieten gaf. De costu- meering was met smaak gekozen cn aan de mise-en-scene blijkbaar groote zorg besteed. Het „Hoever Strijkje", datwederom' zijn welwillende medewerking verleende, had geen gemakkelijke taak, die het ecliter met liefde uitvoerde, waardoor het aan het welslagen van den avond veel heeft bijgedragen. Het wamie woord van dank, uitgesproken door den heer C. Pluimgraaff, vond dan ook alge meene instemming en werd met luid applaus bczcgeld. In het laatst der vorige en het begin van deze week heeft aan de Openbare School alhier een onderzoek plaats gehad, dat om allerlei redenen van groot belang geacht mag worden. Het betrof de meer of minder ge- schiktheid om het gewoon lager onderwijs to volgen en zij, die werkelijk belang in de school stellen, mogen den heer F. Visser, hoofd der Buitengewone School te Alkmaar, dankbaar zijn, dat hij een goed1 deel zijner vacantie op- offerdc om een indruk d'aarvan te verkrijgeu en daarover een rapport uit te brengen. Waar elk kind afzonderlijk onderzocht moest worden en het resultaat van elk onder zoek werd vastgelegd, spreekt't vanzelf, dat het aantal niet zeer groot kon zijn. Niettemin leverde het onderzoek een doorslaand bewijs voor hetgeen tot oordeeten bevoegde perso nen reeds'meermalen beweerden, n.l. dat het onderwijs in niet geringe mate den nadeeligen invloed ondervindt van een groot aantal min of meer achterlijke, in elk geval trage elemen- ten. E>e heer V., die het onderzoek geheel vrij en zclfstandig deed, kwam tot de volgende colic lusies A. Voor een dorp met 3000 inwoners is het aantal achterlijke kinderen wel zeer groot. Waar een getal van 5 of 6 normaal zou zijn geweest, werden bij, dit uitteraard onvolledig onderzoek reeds 11 gevonden, die achterlijk waren, en 3, die hoewel niet erg achterlijk toch ongcschikt geacht werden het onderwijs in een overvolle Sasse van nor- male kinderen te kunnen volgen. Het aantal achterlijken bleek dus nu reeds d u b b e 1 zoo groot als elders, i B. Hoewel het aantal onderzochte kinde ren niet groot genoeg was am met beslistheid een oordeel te kunnen vormen over het ver- dere gehalte der leerlingen, was toch opval- lend een groote l'angzaamheid in denken en. moeilijk reageeren, zoodat in verband met het voorgaande ook niet onverdfedigbaar geacht werd aan te nemen, dat oak het aantal zoo genaamd normale kinderen, doch met b e- p e r k t e geest vermogens, veel grooter is dan bij gewone verhoudingen. denken, dat zij niet aan vonnen hechtte en dat hij tegenover haar meer ikon doen dan jegens een meer in de vormen opgevoed meisje. Hij zou leeren, dat hij zich vergist ha,d. .Sydney werd veel terughouden.der je gens hem, toen ziji bemerikte, dat hij geen plan had haar ooan op de hoogte te brengen van zijn liefde voor haar en hij kreeg niet dan met moeite een liefkoozing of lief woordje van haar. Hiji had er eerst plezier in den strijd itusschen haar liefde en haar trots te zien zooals hij het noemdeofschoon ze- digheid en groote waarheidsliefde in al haar handdingen betere namen zouden zijn ge weest maar toen hij: bemerlcte, dat Sydney een staten wil had! en dat zij hem inderdaad niet de voorrech'ten van een, erkend verloofde wilde toestaan, zonder dat haar ooim het wist, toien werd zijn geduld) minder en zijn hartstocht daalde. Deze elmoties mistem haar uitwerking niet op Sydney's uiterlijke vmchijining. John Hol den merkte niets, maar Catherina, die het meisje nu meertnaien zag, merkte, dat het bteeker werd en dat haar oogen een strakken en angstigen Mik kregen. Een praatje omL trent kapitein Massihgham's bezoeken be- reikte haar en zij vroeg zich af of zij in ver band stonden met Sydney's veranderd uiter- lijk. Haar hart tobde over het meisje, zonder moeder, bijna zonder vrienden zoo lief en zoo jongZij voellde, dat zij het moest probee- ren. „Je ziet er niet goed uit, kindlief", zei ze op een dag tot Sydney met die feeders stem, Onze prilzen zijn niet hooger dan die tii andere drukkertjen. C. Zware achterlijken, die zelfs ongcschikt zouden zijn voor het bnitengewoon lager on derwijs, werden bij het onderzoek niet aange- trofen. Ook zij, die tot de achterlijken gere- kend werden, bleken voldoende geschikthad te bezitten om het tot een matige hoogte van ontwikkeling te kunnen brengen. Indien de omstandigheden dit toelieten, zou dus a!- zonderlijk onderwijs voor deze kinderen van groot nut zijn, en niet alleen voor de pa- tien ten zelve. Ook het onderwijs in het al g e m e e n zou daarmee zeer gebaat zijn. In aanmerking dient hierbij: genomen te worden, dat kinderen met belemmercnde orga- nische gebreken (dbofheid, bijziendheid e. d.) in het bovenstaande nog niet begrepen zijn. Waar hier nu eens de meening is weerge- geven van iemand, die buiten deze school staat en alleszin9 tot oordcelen be- voegd mag heeten, moeten deze conclusies voor de vrienden van goed onderwijs van niet te onderschatten waarde zijn. Zij. kunnen voor hen een aanwijzing zijn, of zij, zich bij hun streven naar verbetering al of niet op den goeden weg bevinden. UIT BROEK PP LANGEN1DIJK. (15 Mdart—15 April.) GlEBORlENI: Wietse, zoom van Jam Visser en T. Schuiit1; Ingena. dochter vam P. den Hartogh en' vam Ni. Wagemaar. OVERLED'ENl: Trijimtje de Geus, oud 58 jaren, editgenoote van P. Dekker. ODHUWD: C. Rloepert, weduwnaar van C. J. Wiggelimkhuizen, wonende te Zaandam em.' Tr. de Bree. EGMONID AAN ZEE April. Geboren Trijmtje, d. van Arie Prins en Krijna Blok. Ondertrouwd Jacob Kok, 27 jaar en Neeltje Wijker, 25 jaar. Getrouwd: Rlippus Zwart, 22 jaar en Wilheilmina Visser, 21 jaar. Overleden Pieter Vuil, 69 jaar,echt- genoot van Elisabeth Glas. UIT HEERHUGOWAARD. Den 13en April vergaderde dp Polder ,,de Heer Hugowaard" met Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden in het Poldlerhuis nabij Oudorp. De heer W. van Slooten, Dijkgraaf, opende de vergadering, waama de secretaris, de heer P. Schifder, de notulen las, welke werden goedgekeurd. De heer G. A. Bakkum werd, nad'at de ge- loofsbrieven waren gecontroleerd en in orde bevexnden, toegelaten om als Hoofdimgeland zitting te nemen, waama felicitatie volgde. Onder de ingekomen stukken vermelden we een verzoekschrift der afd. Heerhugo'waard Noorl1 en Zuid van den L. T. B. en van „Nieuw Leven", met verzoek om' 50 procent bij te dragen in de expl'oitatie van de Over- haal cn van de Sluis. Het Dagelijksch Bestuur stelde voor, om hierop niet in te gaan. Zal straks verder worden behandeld. De 294ste rekening van ontvangsten en uit gaven van den Polder werd goedgekeurd met een batig saldo groot 36964,71 'De derde rekening van ontvangsten en uit gaven met betrekking tot de wegen die bij den Polder in beheer zijn, gaf een voordeelig slot van 2964,65V2. Ook deze werd goedgekeurd, evenals de begrooting 1923 voor den Polder, die in ontvangsten en uitgaven sloot op een eindcijfer van f 105.579,46, waaronder in de rubriek uitgaven een post voor „onvoorzien" van 3611,42. De begrooting van ontvangsten en uitgaven met betrekking tot de wegen, bij den Polder in bcheer, voor hetdienstjaar 1923, sloot in ontvangst en uitgaaf op een eindcijfer van f 26.972.42 H met 487.96V2 voor onvoor- zien. Deze werd evenens goedlgekeurd. De heer K. Kruier werd herkozen als Heemraad, nam de benoming aan en werd op die natuurlij'k voor haar scheen, als zij met die zwakken en' jeugdigen sprak. Sydney bleurde ploteeling. „Ik ben' vohnaalcfc wet", zeii ze bijna scherp en toen, als dadht ze er later aan: „dank u." „Gezond naar het lichaam, en gezond naar den geest?" zei Catherine. „Ja natuurlij'k, nicht Catherine, waanotn niet? Lieve, ik weet het niet. Maar wij oudere menschen, die alleen zijn en onze naasten waamemen, zien dikwijls duidelijker in de harten van jonge menschen dan wij uit feiten kunnen opmaken. Ik geloof, dat wij nu en dan een bijzonder gevoel krijgen voor de behoef- ten van de zielen van anderen. We hebben het d'ikwijlls mis dat is zeker, maar soms hebben we gelijk. „En wat denkt u vam mij!zei Sydney en ze ptobeerde te ladhen. „Och, mijn lieve kind, ik weet het niet. K voel het alleen. Het l'ijkt me niet zoo heel lang, dat ik zdf jong was en alle levensvra- gen voor me had. Br voert slechts een' weg doorheen, lieve Sydney, en dat is de weg van het Kruis. 'Sydney hiddl haar oogen Vast op' Cathe rines gdaat gericht voor een paar oogen- blikken en sloeg ze toen neer. „Ik weet daar niet veel van," zei ze daar- op, met groote inspanning. „Ik weet alleen, at ik wil dat ik wil doen wat goed is - en waar." En de tranen vielen opeens van on der de neergeslagen oogleden. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 10