DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Denkt er om. Het tele- foonno. van aw drukker is: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. GOSTEH ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. If#. 89. Honderd ygf en twtnfigsle Janrgang. 1923 MAANDAG 16 APRIL Ml nutnnmr testae* tri* 2 Maden. Abonnementsprljs bij Yooruitbetaling per 3 maatiden f2.~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatamimte. Brieven franco N.Y.'Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 8. Bedactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE CONFERENTIE TE PARIJS. De met zooi veel goede verwachtingen begonnen conferentie heeft. in liet optreden van Frankrijk en Belgie inzake de E>uitschie schadeloosstelling en de Ruhr-actie geen wij- ziging gebracht en zal die ook niet tot ge- volg hebben. Een officeele mediedee.ling aver de besprekingen zegt: De Belgische en rransche ministers hebben Zaterdagmorgen instructies opgestcld, welke voor de Fransch-Belgische autoriteiten in he bezette gebied bestemd zijn in verband met de centrale administratie met betrekking tot de bestemming van de inbeslaggenomen gelden, de opgelegde boeten, enz. Besloten werd, dat de goederen en diverse prodiueten, welke in beslag zijn genomen ten einde te voorzien in de door de Fransche en Belgische regeeringen of de onderdanen der bcide landen krachtcns de bepalingen in zake de leveringen in natura gedane bestellingcn, reclitstrecks aan die regeeringen of onderda nen ten goede te doen komen De rest van de in beslag genomen goederen en produeten zal worden verkocht door tus- schenkomst van de betreffende autoriteiten De opbrengst hiervan zal wcxrden gestort op rekening van de administratie der panden, waarvan het creditsaldo, na aftrek van de be- zettings- en exploitatiekosten, pan de Commis- sie van Herstel moet worden overgemaakt. Voorts betuigden de beide regeeringen nog- ma a Is adhaesie aan de resoluties van Brussel, volgens welke het Ruhrgebied en de nieuw bezette gebieden op dm rechter-Rijnoever niet zoo maar op iosse beloften van Duitsch- land! zul'len worden ontruimd, doch dat zij dcze gebieden zullcn ontruimen naar gelang van de nakoming door Duitschland van zijne verplichtingen met betrekking tot de kwestie van het herstel. Zaterdagochtend zijn de heeren nog een uurtje bijeen geweest en toen was de heele conferentie al weer afgeloopen- De Belgische premier Theunis had groot succes bij de jour- nalisten, toen hij hun na de sluiting der con ferentie de volgende mededeeling deed: Wij hebben als het ware een vergadering gehou- den van den raad van bestuur van de Ruhr Wat het ontwerp voor een Fransch-Bel- gisch plan betreft, dit werd niet ter zijde ge- legd, maar uitg-estel'd, daar aan de Fransche en Belgische gedelegeerden in de Commissie van Herstel werd opgedragen de voorstellen van beide partijen te onderzoeken en met el- kaar in overeensteoniming te brengen, teneinde definitieve en gedetaiileerde voorwaarden vast te stellien. Bovendien was Theunis tevreden met de be- lofte, dat zoo vaak mogelijk verdere Fransch- Belgische besprekingen zullen worden gehou den. Poincare zal zich binnenkort naar Brus sel begeven. Erkend wordt, dat het bezoek, dat v6or hun vertrck Theunis en Jaspar gebracht hebben aan Millerand, meer dan een eenvoudige be- leefdheid was en e^i onbetwistbare politieke beteekenis had, zegt het Hbl. Dat er in de politiek tegenover Duitschland niets is veranderd, heeft Theunis bevestigd: „Wij zetten onze politiek met betrekking tot de kwestie van het herstel voort", zei hij. .,Tot het welslagen van onze poltiek meenen wij goed te doen, op het Duitsche rijik een steeds krachtiger pressie uit te oefenen. Dank zij de inbeslagnemingen van steenkool en co kes, hebben wij alle Fransche hoogovens, welke moesten worden gedoofd, weder kun nen in bedrijf stellen. Dit is een belangrijk re- sultaat. Wat betreft de stappen, door den Franschen oud-minister Loucheur te Londen gedaan, deze hebben niets uitstaande met de maatregelen, welke wij in het RuhTgebied hebben getroffen'" Zoozal er dus niets veranderen en de be- zettende mogendheden blijven wachten op Duitschland's bewijzen van betalingsgezindr heid. Zal de Duitsche regeering zwichien en, zoo ja, wanneer? Aan te nemen is, dat de re- geering-Cuno wel met voorstellen wil komen, maar dan alleen wanneer zij zekerheid heeft, dat die voorstellen door Frankrijk een bespre- king waard geacht zullen worden. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Ondanks het gelcunsteld op'timisme in Duitsche oficieele kringen bevestigen de bla den, dat de industrieele situatie in het Ruhrge bied en de omgevende gebieden meer en meer kritiek wordt. Tal van fabrieken in het dis trict van Dusseldorf moeten haar werktijden mkrimpen en een deel harer arbeiders ont- slaan. Te Duisburg hebben de arbeiders een de- monstratie gehouden voor heropening van de gesloten fabrieken en voor verhoogde loonen. De „Deutsche Bergwcrkzeitung", die kan geldten als officieel orgaan van handel en In dustrie te Dusseldorf, erkent, dat de Duitsche Industrie stagnatie ondervindt. Te Hagen is sen aantal kleinere ijzerfabrieken gesloten ge- worden, terwijl te Solingen, in de omgeving van Remscheid en in het Seenert-dal de pro- ductiekosten reeds gestegen zijn boven den wereldmarktprijs, waardoor een ernstige crisis is ontstaan. Naar de bladen mel'den, heeft de Fransche regeering aan de Duitsche regeering een nota doen overhandigen, waarin tegen enkele pas sages in de redevoering, welke de rijkskanse- lier op den dag der begrafenis van de slachit- offcrs van het bloedige incident te Essen in den rijiksdag heeft gehouden, bezwaar wordt gemaaikt. In het bijzonder wordt er in de nota tegen geprotesteerd dat de rijkskanselier van „vijanaelijke troepen" heeft gesproken. Volgens de bladen hebben de autoriteiben te Essen Vrijdag een verordening van gene- raal Degoutte ontvangen, waarin o. a wordt gezegd „De in het Ruhrgebied1 gelegen mijnen, welke de op 15 April verschuldigde Kolen- steuer niet hebben betaald, mogen geen kol'en vervoeren zonder een vergunning te bez.itten. Deze vergunningen worden afgegeven door de intergeallieerde commissie voor de hoog ovens en mijnen of, bij wijze van uitzonde- ring, door den divisiegeneraal van het betref fende gebied. Elke zonder vergunning ver voerd wordende lading kolen, alsmede het voertuig, zullen in beslag worden genomen Overtredingen zullen met een boete van ten hoogste honderd milldoen mark en gevange- nisstraf van ten hoogste vijf jaar worden go- straft".. De bladen merken in verband hiermede op, dat geen enkele mijn zal erkennen, dat de Franschen in het Ruhrgebied het recht heb- bcen, een zoodanige vergunning te eischen. De Franschen hebben het stadhuis van Dortmund en de mijn Graf Moltke te'Glad- beck bezet. Volgens besluit van generaal Degoutte zul len de divisie-commandanten aan de leden van het Duitsche Roode Kruis te Essen toe- gang verleenen tot de gevangenissen en staan nun toe de gevangenen te verzorgen. De stad Essen is naar men weet beboet we- gens het doodischieten van den stoker Schmidt in den kelder van het station. Tot dusver kon de dader niet worden opgespoord. De Fran schen'hebben de stad Essen een uitstel van tien dagen toegestaan en toegeczegd, dat in- dien gedurende dien tijd dte dader zou wor den aangewezen, een verzachting of ophef- fing der sanctie zou kunnen plaats hebben Daarop heeft Vrijdag, naar het Hbld. meldt, de vertegenwoordiger der stad Essen aan generaal Degoutte het resultaat van nieuwe onderzoekingen voorgelegdi, waarbij de crimineele politie volkomen nieuwe gege- vens verstrekt. Degoutte heeft verklaard, dit rapport te zullen laten onderzoeken, doch verklaard, dat daarmee in geen geval een uit stel van betaling der boete gepaard ging. De termijl loopt hedeumiddag af. De drie oudste „Beigeordneten", die op het oogenblik het be stuur der stad voeren, zijn voor de betaling persoonlijk aansprakelijk gesiteld. Het vonnis van den krijgsraad te Reckling hausen tegen den burgemeester van Essen, d'r. Schafer, is in hooger beroep opnieuw ver- nietigd. De krijgsraad te Mainz heeft dien te Dusseldorf opgedragen de zaak nogmaals te onderzoeken. Poincare ontving, naar het Hbld. meldt, uit Amsterdam een telegram van de Internatio nale Federatie van personeel in openbaren dienst om te protesteeren tegen den moord op Duitsche arbeiders te Essen. De „Temps" noemt dit telegram vreemd, daar volgens het blad uit cen enquete gebleken is, dat de Fran sche soldaten slech'ts in de uiterste noodzake- lijkheid naar de wapens grepen, toen zij door de menigte betoogers onder den voet zouden geloopen worden. DE VEREENIGDE STATEN EN HET INTERNATIONALE HOF. Hoover, de Amerikaansche minister van Handel, heeft Donderdagavond een rede ge houden voor den Nationalen Bond van Vrou- welijke Kiezers, afdeeling Des Moines (Iowa), zoo meldt de „Daily Telegraph", en die rede wordt algemeen beschouwd als het begin van het regeeringsoffensief voor Amerika's deelno- ining aan het Int. Hof van Justitie en den Volkenbond. De rede was getiteid: „De ver- antwoordelijkheid van Amerika voor den we- reldvrede", en hiji zette daarin uiteen, dat Amerika, wanneer het gaat deelnemea an den arbeid van het Int. Hof,- de zaak van de repu- blikeinsche partij dient, welke wil dat men meewerkt om dd oorzaken van den oorlog weg te nemen. Hoover noemde het InL Hof een zeer we- zenlijken stap nader tot den vrede en ver- kaarde, niet accoord te kunnen gaan met de voorstelling, die zegt dat het Int. Hof niet meer is dan een subsidoair van den Bond. Amerika, sprak hij, is er reeds in geslaagd, de oorzaken van oorlog tusschen de Vereenigde Staten en hun naburen gedurende het leven van deze generatie weg te nemen door de maatregelen, waartoe op de conferentie van Washington werd besloten, en het voorstel der regeering, om deel te nemen aan het we- reldgerechtshof, is een tweede stap voor- waarts op den weg van dit zeer bijzondere be- ginsel, waardoor de betrekkingen die Amerika naar buiten ondferhoudt, op zelfs nog hechter basis worden geplaatst. Hij: beschreef het Int. Hof als een instellmg die in hooge mate een Amerikaansche idee belichaamt en die het werk is van Amerikanen van beide groote politieke partijen. Te voren was er over hetzelfdie onderweip een rede gehouden door rechter Flomioe Al len, raadsheer in het hooggerechtshof van Ohio, welke zei, dat oorfog door de natics wettelijk verboden moet worden, en dat Ame rika's toetreden tot het Int. Hof op zichzeif niet kan beschouwd worden alls een belang- rijken stap in de richting van den werela- vrede. Deze rede oogstte veel succes bij het gehoor. waarop Hoover, die het Hof zou ver- dedigen, hegon mat te zeggen, dat 'a practi- sche regeering voor moeilijkheden komit te staan, die maar niet met gewone „advocate- rie" zijn te overwinnen. Dat sloeg natuurlijk op het betoog van zijn voorganger. Hii be- pleitte het nastreven van „eea ideaal, dat bin- nen ons bereik ligt" Voorts gaf hij tcrug van de „demagogische, domine opvattrng" die in den boezem zijner partij nog heerscht. Hoover's rede wordt als een belofte be schouwd, dat het plan der regeering ten aan- zien van het Int. Hof niet de eenige maatregel in dien zin van interuationale samenwerking zal zijn. Hoover erkende echter uitdrukkelijk, dat het toetreden tot het Int. Hof eerst een be- scheiden stap op weg naar den vrede zou zijn. DE ON1R1UST IN IERLAND. Austin Stack, de repuMikeinsche minister van Financial, werd Zaterdag in de bergen in hechtenis genomen. In een boodschap, aan ,^ijlni leger" gericht, laat De Vialera de stem der wanhoop Klinken. Hi} zegiil daarin: „Waar ge staat tegenover uw vroqgere fcameraden, die ui hebben in den steek gelaten, is uw taak een harde en dToevi- ge itaak. Hlet is er een, waaxaan slechts hel- den zich zouden wagem. Ge zult u op den weg moeten1 plaatsem van een natie, die vlucht; maar het) is beter, op edele wijze te sterven, zooals ook uw tedder is gesfcorven, dian als slaven voort -te lieven." In den vroegen ochtenri werd! Zaterdag een tweede klopjacht op de te Londen vertoevende Ierische rebellen gehouden. Tail van huizen werdeni doorzocht. Er werden twee arrestaties verricht. Tevens werd beslag getegdi op be- langrijike docummten. ERNSTIG VLIEGONGELUK TE BERLIJN. Bij de opening van de nieuwe Berlijnsche centrale vheghaven op het Tempelhofer Feld heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats ge- had. Bij de plechtigheid waxen ook een aan tal leden van het gemeentebestuur aanwezig, die korte rondvluchten ondemamen. Daarbij nam een vliegtuig, waarin behalve de be- stuurder drie hoofdambtenaren in dienst der gemecnte zaten, een te korte bochL Het vliegr tuig stortte van een hoogte van ongeveer 50 Meter neer en werd geheel vemield. De Oberinspektor der Berlijnsche tram Von Le- schinkski en de Betriebsdirektor Vogt van het Verkcersbureau werd°a gedood- De bestuurder en de derde passagier wer den zwaar gewond Een ooggetuige vertelde aan den corres pondent van de Tel., dat het neergestorte vliegtuig een oude oorlogstweedekker van het type A E. G. was, die omgebouwd was. De bestuurder Noack is een nog jeugdige vlieger. De veiligheidsmaatregelen en ,de afsluiting van het Tempelhofer Feld waren zeer gebrek- kig, zoodat men het een geluk mag noemcn, dat er geen verdere ongelukken hebben plaats gehad, te meer waar de vliegtuigcn vlak bo ven de toeschouwers vlogen. De Deutsche Luftreederei, aan welke maat- schappij het neergestorte vliegtuig behoorde, geeft de voigende uiteenzetting van liet geval1: Het vliegtuig viel van een hoogte van onge veer 50 Meter in een bocht neer. De oorzaak is nog onbekend. Niettegenstaande het den bestuurder gelukte de machine ter hoogte van een boom weer op te richten, viel het op den grond te pletter. ITet verschrikkelijke ongeluk is een slecht begin voor de groote plannen, wellke de stad Berlij-n voor heeft met de centrale vlieghaven op het Tempelhofer Feld. Men was voome- njpns van Berlijn uit een belangrijk luehtver- keer naar Moskou, Londen, Belgrado en Miin- chen in het leven te roepen. De vier verongelukten werden naar het Urban-ziekenhuis gebracht. Het gemeente- raadslid Botze, die zwaar gewond werd, is geopereerd. De bestuurder, die eveneens zwaar gewond was, heeft het borstbeen ge- broken en verscheidene kwetsuren opgeloo- pen, terwijl zijn zenuwgestel gescholct is. Nader wordt gemeld, dat ook het gemeen- teraadslid Botze is overleden. DIE OPVDliGiER VAN LENIN. De vraag wie Lenini zal opvolgen is de eer- ste en) belaqgtrijjksie kwestie, welke behandeld zal worden op het) Al-Russisdi congres, dat 15 April: te Moskou wordt geopend. 'Men! verwacht ingrijpende veranderingen io het communistiscfh regiem. De commnnis- tische partij zelve is verdeeld in, twee groepen, de gematigden en die omverzoenl ijloen. De ge- miatigden, die in de minderheid ziiln, beoogen de instel ling van! eem communistisch parle- ment; de onverzoenlijken daarentegen', aan wier hoofd Kamenef staat, vexwerpen niet al- leeni het dlenlkibceld) der gematigdeni, maar eischen de instelling van een- dictatuur. Nu de aanhangens van Kamenef de meer- derheid vormen in- de oommnndsttsche partij, beihoeft menl niet in- onzekerheid te verlceeren over het besluit, dat het congres zal nemen en het schijtnl wdi zeker te zijo, dat Kamenef zal worden aangewezen als de evemfueele opvol- ger van- Lenin en dat hij een strenge dictatuur zal gaan udtoeferuen. TREEDT BONAR LAW AF? Hardnekkige geruchlert. Gister liepen te Londen, volgens de Crt. ge- mchten, dat Bonar Law voomenxens was om gezondheidsredeneni binmenkort af te treden. Deze berichten werden- offideeli tegenge- sprokeni. Later vernam Reuter dat in1 weerwil van de officieele tegenspraak in politieke krin gen algemeen- geloofd wordit, dat .Bonar Law om gezondihwriBrvriftnan genoodzaakr zal zijn, binnen enkele weken het premiersehap neer te 1-eggen. GROOTE BRAND TE LONDEN. Een dfer pakhuizen in- het Xictoria-dok te Londen is totaal uitgeborand. Zesduizend tbn tabak is een prooi- dervlammeni geworden Men schat de schade op meer dan) een- mil ldoen pond sterling. DE FRIESTERVERVOLGING TN RUT LAND. Een bericht, dat Groot-Brittannii van plan is, zijn inissie uit Rusland terug te trekken, heeft groote opsch-udding onder de bolsiewiki teweeggebracht. Radelk schrijlft in de „Praw- da", dat dit terugroepeni omwtaarschijmitijk is, omdai) op het huidige oogenblik, de intema- tion'ale toestand ini aanmeridn-g genomen, Groot Brittannifi niet met de sovjets dsurft te breken. Zoowel de „Prawdiaw als de „Iswestja" gaan door met hum felle aan-vallen op mgr. Budkewitsj, dien zijl eem Poolsdxen spion- noe- meni, gekieed im priestergewaad. MIJNRAMP TE RANDFOlMTEIN. He Ramdfomteiml is gisterem eem groote rots- Wok vam 30 voet lamg em 30 voet d'ik im een schachit vam 2000 voet gevalllam. De rots sleepte alles met zich mede, ook de imlamdeis, die juist uiit de schacht maar boven werden ge bracht. Ten gevollge hiervan zijn twin-tig in landers in de mijm bedolivem en mem vneest, dat zij) 'alien gedood- zijm. Verscheidene ldjken zijn reeds ui't de mijn gehaald. Onder de slacht- offems bevimden zich geeni Europeamem, daar de ramp plaats had, voordiat die ploeg vam blanke arbeiders opkwam. :Het reddingsweolk wordt voortgezet. VLOEDGOLF OP DE KUST VAN KOREA. Het departement vam Marine te Ohio heeft bericht ontvangem uit Korea, dat 400 vis- schers em andere persomem vermist worden oa eem vloedgolf, welke tijdans een- 6tarm de Oosflkust vam Korea tdstende. Men vermoedt, dat een groot .^antaJ omgekomem is. DIE LOTG-EVALLEN VAN EEN PRIN5- Yendencheno Mohamid! Siaid Kakelo, prins vam Koerdistamwanneer iemand met zulk eem' maann den klerk vam het Savoy hotel' te Lomden op hoogem tooni vraagt, m de mooiste suite vam het hotel, dan is het begrijpetijk, dat die Werk eem diepe buigimg maakt, of eemi-ge Salaams" prevelt, em den prins naar de rijjkst gemeubileerde vertrekkem laat gelei- dem. Well is waar had prins Yendencheno enz. geen bagage biji zich, maar „die kwam mor- gem met zijm secretaris." Toen er ech-ter den volgemden dag geen bagage kwam-, en' prins Mohamidl enz. op iets mindier hoogem iooa moest toegeven. diat hij' niet over oomtanten beschikte. werd- hem al spoedig een1 minder fraaie kamer toebedeeld. Dit bevietl prins Said enz. blijkbaan niet, wamit hij verhuisde dienzelfdem dag, 13- Maart j.L maar het Hydfe Pahk hotel. Daar vertoefde 'hiji twee d-agem, gedurende wel-ken tijd hij van dan directeur twimtig pd. st. em vam de Daim ler Company eem auto te leem kreeg. Elm Donderdag j.L siondl Yendencheno Mo hamid Said Kakelo, prins vam Koerdistam, als gewoon Kakelo terecht voor een Londen- sche Jury, beschuldigd' van oplichterij. Op de vraag, wie zijm ouders waren, ant- woordde hij bescheidm' „Ik stam af van de Ptoarao's". Ook verkla-arde hiji dat „Hare Kbninklijke Hoogheid, zijln gemailim, hem geldl had zul len sturem." Biji de anrestatie van Kakelo is eahter eem brief vam die gemalim im zijm bezit gevomdemi, waarin zij; hem- aanraadt, op te houdem, em eem baantje te zoeketn. De prins vam Koerdistam werd veroordeeld tot zes maanden gevamgemisstraf, en za-1 ma afloop vam- diem termijm als omgewenscht vreemdelimg buiteni de Emgelsche gremzem worden gezet. S'PRINKHANENPL'AAG IN ZUID- AFRIKA. Homderdem mijilen- land vam dt Kaap-pro- v'ncie, het Western vam Zuid-Afrika en ook het Western vam Transvaal worden door een sprimkhamiemplaag getedsterd. Nlauwetijks is de eene zwenn uitgeroeid, of eem andere komt weder aamzetten. Mlem heeft zelfs zijm toe- vlucht gienomem -tot het gehruifc vam- vergiftig- de gassern em desondamks slaagde men er niet in het kwaad- te beteugelen. Tal van te veld staamde gewassem en talrijke plamtages zijm door de sprimkhanen verwoest. DE PEST-EPIDEMIE IN BRITSCH-INDIe. De tegenwoordige pest-epidemie, die in Britsch-Indie is uitgebroken, draagt een zoo ernstig karakter als nooit te voren. Na een lange periode van afwezigheid dook de ge- vreesde ziekte in 1896 weer in Indie op. Sindsdien gaat er geen jaar voorbij, of zij maakt in verschillende streken haar slachtof- fers. Bij een bevolking van eenige hooderden millloenen zielen kunnen de Europeesche be- strijdmgsmethoden bezwaarlijk in voldoende mate worden toegepast. De Indische regee ring past even wel een werkzame bestrijdings- methode toe door middel van een systeein van algeheele ontruiming der besmette wo- ningen. Geheele dorpen en zelfs stedien wer den op deze wijze ontvolkt en d'e inwoners werden tijdelijk in kampen bijeengebracht. Met hoopte op deze wijze de ziekte langza- merhand te verdrijven. En nu is zij: plotseling in al haar felheid teruggekeerd om duizenden slachtoffers te maken, in tijd van enkele we ken. Onze prflzen zt)a niet hooger dan die van andere drukkerUen. KORTE BERICHTEN. Het congTes der Italiaansche Kath. volkspartij herft 'n motie aangenomen, waar in de deelneming der partij aan't tegenwoor dige Italiaansche ministerie wordt goecige- keurd. -Vrijdagavoodl heeft eem troep manmem met revolvers het lokaail van den Vrijiea- Bond te Barcelona aangevallem. De leden van diem bond beantwoordden het vuur. Een arbeider en twee voorbijgangers, waaronder een vrouw, zijm gewond. Nla eem' ernstig gevecht hebben' de Fran sche troepem met zware verliezem- eem leger der Marokkaansche opstandelingem in "de riditing van Berkine gedreven. In de streek van de Boven-Moelveja is de vijand ver- strooid na eem licht gevecht. Hlet dejeuner, door dte Fransche Kamer van Koophandel te Milaan aan den' Fran schen minister van handel gaf gelegenheid tot een hartelijke vriendschapsbetooging tus schen Frankrijk en Italie. 'De Zweedsche kooimg heeft den1 leider der comservatieve partij', Ernst Trygger ver- zocht, een nieuw Jcabinet te vormen. De Chiimeesche ministerraad heeft be sloten, eem manifest uit te vaard-igen, waarin de houding wordt veroordedd van de offide- rem vam het eerste Qhimeeschb vlootesfcader, gestationneerdi te Sjamghai. Volgens eem Exchange-telegram uit Washington zullen de Ver. Stiatem zich op de eomferenitie vam Lausanne doen vertegenwoor- digem. Hiet da-gblad de „Solidaridad Obrera" te Barcelona, publiceert eem document, waarin de diaders worden aangewezen van1 net mee- rendeel der jomgste aansiagem;' hun namen wordem gen-oemd, o.a. die van' eem oommissa- ris van politic. Een rapport van het Amerikaansche mi nisterie van Arbeid omtrent den toestand der industrie doet zien, dat in de geheele. Ver eenigde Staten de werkloosheid regelmatig af- neemt. De Duitsche RSjksraad heeft zonder pro test het ontwerp aangenomen volgens hetwelt de tot nu toe geldenlde bierbdastingem zeer aanmerkelijk verhoogd' worden. Gemengd Xietiws HET CONFLICT IN HET MEOBE'L- M AKERSB EDRIJF. Het Volk meldt, dat alle stakerevergade- ringen thians over de al of niet aanvaarding van I\et contract helbbem gestemd. De tot-ale uitslag is dat met 10131 stem- mem v<56r, 550 stemmen tegen en 66 stem- men bianco werdl besloten, het contract te teekenem. TEGEN EEN BOOM) G'EREDEN. Op den1 Bunmlilkschen weg voorbij de Lunet- ten, even buitern Utrecht, is gisterodhiend, ver- moedelijk temgevolge vam een defect im de stuurinrichtimg, dte auto vam baron van' Hlar- denbroek, uiit' Biummik tegen een boom- gereden. De drie inrittenden, de chauffeur, barones Van) Hardembroek en eem Elngelsche dame van gezelschap zijln vrij ernstig gewond. Alle drie zijm im het Diiacomessenhuis te Utrecht, ter verplegimg opgenomem-. EEN BANK OPGELICHT VOOR 60.000. Naar die Crt. vemeemit is dezer dagen een bank te Rotterdam op zeer geslepen wijtze voor een bedrag van 60.000 opgeliciit. Van een firma uit Duitschland, waarmede zij) in relatie stonid, ontving zdj( onlangs een tele gram met verzoeik om voor een barer clien- ten, zekieren O. B. te Den Haag op den Post- cheque- eni Girodienst een bedrag van circa 50.000 over te schrii.ven. Eeniigen tijd' daar- na ontving zij vam dezen -dient uit Den. Haag bericht, dat hiji kenrnis had gekregen van de verzending van dit tdegram en drong hdji er op aan het bedrag op zijn giro-reke- nnng over te maken. De bank voldeed hieraan. Het bleek later, dat op de refceniing van O. B. tweemaal een bedrag was afgehaald eenmaal 20.000 en eenmaal 25.000. Van het restamt stuurde de girodienst een rekening aan het.-adres van O. B. aan het Bezuideninout. Deze afrelee- ning kwam etehter als' onbesldbaar tenug. Op het aangegeven adres was O. B. onbekiend. Toen hiervan aan de bank te Rotterdam werd kenrnis gegeven, kreeg deze -argwaan en in- fonmeerde telegrafisch biji de Duitsche firma, die opdrach-t tot uitbetaling had gegeven. Deze firma wist echter van niets, had nooit eem dergelijk telegram verzondieni en: kende niemama met den naam vam O. B. ALKM

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1