DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 90. Honderd vtrf ©n twinfigste Jaargang. 1923 DINSDAG BirecteurO. H. KRAK. HoofdredaeteurTj N. ADEMA. 17 APRIL Dtt nummer bestaa* uit 2 bladen. Abonnementsprljs foij Tooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenticpr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsrcteite. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. liedactie No. 33. Buitenland BE BEZETTING VAN H!ET RUHR GEBIED. Gisterochtend is de Fransche minister van anbeid, Le Trocquer, voor een tweedaags be- zoek aan het Ruhrgebied lie Diusseldorf aan- gekomen. Hi) zal diaar besprekimgen hebben met ganeraal Degoutte over de uitvoeriing vain de nieuwe Paiijsche besluiten. Heden zal hij het noordelijk deel van1 het Ruhrgebied be- zoeken, waar thans kolen en cokes door de Franschen worden opgeladen en vervoerd. Gister kwain ook de Fransche minister van ooriog, Maginot, met dlani Belgischem minis ter van landsvcrdedigjing te Dusseldorf bijeen. Zaj zullen gezamenLijlk naar bet Ruhrgebied gaan. Voorts is oak de Fransche minister van Fi- namcien, De Lasteyrie, in1 gezelschap van den chef van zip kabinet en den d'irecteur-gene- raal der Fransche douane, een inispectiereis in het Ruhrgebied1 begonnen. De op de Fransch-Beligische oonferemtie te Parijs aangekonxiigde verscherpte maatrege- len hebben niet lang op- zicht listen wachten. Behalve dat de verhoogde dlruik tot uiting komt in nog meer luitzettfiMgen van spoorweg- persanieCl, is een verordening van1 de interge- allieerde Rijinlandeommissie gepubliceerd, waardoor het tot oui toe nog gebrek'kig met vrachtauto's onderhoudOni vebkeer tusschen het bezette en onbezette gebied geheel onmo- gelijk wordt gemaakt. Hell Ruhrgebied voorziet, zooals men weet, met lamge buizen een reeks steden, in1 een om- trek van vele kilometers, van1 lichtgas. Deze gasleidiogen gaan van het bezette gebied in het Sauerland uiit, ook naar den linker Rijn- oever. Door de beperking van1 die ookesfabrica- ge en de bijina volkomen stilleggimg vap de ookesovens wandu de productie van lichttgas zeer ingelkrompen1 en dientengevolge is een groot aantal1 steden' steeds zonoer gas, evenals een reeks plaatsen: in het Bergsche Land', in het door de Engelschen bezette deel van de Rjjmprovmrie en verder het door de Be bezette Nleuiss. In' sommiige plaatsen' hebl zelfs de ziekemhuizen niet eens lieht voor bun operatiezalen. Blijikens een bekendmakinig van den- Fran- schen minister van Openbare Werlken faereikte het diagelijksch transport van industrie-cokes in het door de Fransdhen bezette 'gebied op Zaterdag 14 April' een' totaal van 7640 ton. Twee wekeni geledeni wtas het diagelijksch transport nog 2500 ton, zoodiat men snel den omvang nadOrt, die die Diudtechers gedurende de laatste zesm aanden van 1922 per dag ver- richttcn, O.I. 12000 toil. De Franschen ver leendieml de stad Essen uit- stel van betaling der aan de stadl opgelegde boete. Het proces tegen de directeumi van de fa- brieken van Krupp zal de volgende week be- ginnen1. De verdedigers hebben1 tot nu toe geen inza- ge miogen' nemen van' de stukken; dlit zal eerst eenige dagen voor het proces geschieden. De plaatselijfce commandant van Dortmund heeft het groote warenhuis van Althoff doen sluiten, omdat de firma geweigerd1 had aan die Franschen te verkoopen. In deni roacht van114 op 15 April werd, vol- gens een' bericht uit Duitsche bron in Bochunj een Fransch soldiaat, die ulitdagend was op- getredlen, door de menilgte zoo ernstig inishan- deld, dat hij! naar het ziekenhuis moest worden gebrachit. Daarop is in den nacht van 15 op 16 April het centrum der stadi opnieuw afge- zet. Een: groot aantal personen werden gear- resteerd. De Franscheni hebben het traject Dies-Pas- sau-Bad Ems in het Lahnldai gemiliitari- seerd. ,De stations Reusel en Oberhausen zifn be zel Nabij Rauxel' hebben1 de Franschen ver- schillende iniijaieni em kolenlaadplaaisen in 'be- slag genomen. Te Dusseldorp zijn negen spoorwegambtenaren gearresteerd1 en1 naar het bezette gebied1 gdbracht. Te Heme zijn honderd1 Fransche arbeidlers gekomiem ten be- hoeve van de kolenverzending. Hedenmorgen werden' het station fe Rauxel, Hlahnenpfot door de Franschen' bezet. In verband met zekere tegenstriidige be- ridhten wordlt verid'aard', dat de Heilige Stoel in' niets zijh1 houding, welke sedert 't begin van de Ruhrbezetting ten aanzieni van die ac he is aamgenomen, heeft gewiizi'gd. De missie van mgr. Testa naar het Ruhrgebied had plaate met volledige instemming der Fran sche regeerling. Het Hbf van Appel te Dusseldorp heeft die zaak behandeld tegen den- spoorwegbeambte Gottfriedi uiit Ludiwigshafeni, die tot 20 jaar dwangarbeid is veroordeeld, omd'at hij het Fransch bevel: betreffende een initernationalen tnein niet had doorgegeven'. Het verzoek om revisie werd verworpen. REDE VAN DEN DU1T9CH1EN MTNfS- TER VAN BUITE'NLANIDSCHE ZAKEN. Oistermiiddag twaalf nur began in den1 Rijksdag het met spanning verwachte twee- daagsche defeat over de buitenlamdsche poli- tiek, in den loop waarvan de minister van buitenlamdsche za'ken dr. Rosenberg voof een uitvoerige verklaring het woord nam. Op de regeeringsbahk zaten naast den rijkskanselier ea1 den minister van buitenland sche zaiken bijtup' alle leden der rijksregeermg In de diplomaten-loge bevond. zich alleen de Engelsche gezant, lord' D'Abernon. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken verklaardle, dat de afloop van het Ruhr- eanflict wan bataekmis is vaor die waaeldg^- schiedenis. Wanneer't Frankrijik zou geluk ken een ongewapenide bevolking te onderdruk- ken, dan zou Hit voor altijd een triomf beteeke- nen voor het militairisme. De Duitsche af- weermaatregelen kunnen slechts defensief zijn. Rosenberg zette vervolgens de voorgeschie- dlenis van1 den thittdiigen toestand uiteen. Hi) veriklaarde, dat het moratorium-verzoek van het vorige ikabdnet in een door Cum© aan Bo- mar Law geriehten brief verder uitgewerkt. F-flet verzoek werd bedodd ate een brug voor een definitieve oplossing. iDoch het werd af- gewezen, omdat Frankrijk niet slechts geld, maar ook eoonomische begunstiging voor de Fransche indiusilrie en politieke waarborgen tegen het vermeende gevaar vanj een Ehiit- scheni aanval nastreefide. De minister van buitenlandsche zaken hield ziich daarmee bezig met de zoogenaamde voor- stellen' van Bergm>ann. Deze voorstallen be- oogden1 het bedrag der schadevergoediiig voor- loopig vast te stel'leiu op 20 milliard goud- mark, rentesnde 5 pet., welke bedrag na vier en 8 jaar met vajifi milliiard- mark zou warden verhaogd, wanneer een intemationaal lee- ningsconsortium het prestatievennogen van Duitschland daarlioe in staat zou achten, het- geen dus neerboott op een bereidverklaring tot de betaling van, .30 ntiiliiiiandl goudmahk. Dbch nioch Bergm'anni, noch de initusschen overleden Duitsche gezant te Parijs werden in cte gelegenheid gesteld de plannen in te die- nen:. Integendeel gimg men, zonder kennis te nemen van de plannen1, tot de bezetting van het Ruhrgebied over ondamks het feat, dat Duitschland zich tot vervulliing der scbade- vergoedingsverpl'ichiiinigen bereid verklaarde voor zoover het in zijn macht ligt iHlet Duitsche prestatievermogen' was door de Ruhractie eerder verbleind dan vergroot, maar Rosenberg meende toch, dat altle mider- handelingen het voorstel' van Jianuari j.l. 30 milliard k 5 pet tot uiigangspunt zullien moeten hebben'. De minister stelde de vraag, hoe men ter officieel plaatste, waar men onder alle om- standigheden zich aan zijn belofitien houden wil, deg reus van Duitschland's betalingsver- miogen fcan vaststelien, voordat het belkend is wianneer en1 in welke mate het 'Duitsche ar beidsvermogen hersteld zal worden door de ontrniming van het wederrechtelijk bezette ge bieden de verrmindering der bezetting van van' het Rijlriland. De Rijiksregeeiinig heeft dtesondamks ande- re wegen gezocht. Minister Rosenberg her- haalde het voorstel van den Amerikaanschen staatsseeretaris Hughes, waarop de Duitsche regeering bereid isc.in te gaan, keerde zich te gen oprichting van een z^lfstandigen Rijn- staat en1 noemde de gedachte van een etappen- gewijize ontruiming van het Ruhrgebied oo- aannemelijk. Our het voorstel van1 Hughes zeide Ro» senheng nog dat de intemationale commissi van deskumdigen, waarin1 en Frankrijk en Duitschland1 met gelijke rechten vertegenwoor- diigd. zouden mioetem" zijn, de volgende vrageo zou moeten beanitwoorden: 1. Wat heeft Duitschland tot nog toe ge- presteerd? 2. Wat moet Duitschl'and, naar de eischen der rechtvaaTdigheid, nog presteeren? 3. Onder weliceni vorm 'kunnen zijn presta- ties het best tot stand worden1 gebracht. Rosenberg wees er op, dat het verdrag van Versailles zelf reeds voldoende waarborgen bevat voor de veiligheid van Frankrijk: „Plannen, waarin sprake is van de oprichting van' een zelfstandigam bondstaat en' het Rijn- land of overdrachit der administratieve be- voegd'heden van een internationale organisa- tie, vallen buiten de grenzen van- Versailles en zijn voor ous niet voor bespreking vailbaar. Deze plannen, die zonder de minste waarde zijn ten opzichte van Framikrijks militaire vei ligheid en1 onduldbaar voor het gevoel van iederen: Duitscher, hebben geen1 zini. wanneer Frankrijk er niet op aanstuurt om1 het Rijn- land van' Pruisen los te scheinen, als de eerste etappe van den weg aan het eind waarvan de losmaking van het Rijnland van Duitschland staat eni de oprichting van een zelfstandigeni staat." Rosenberg noemde de rede van' Poincar6 te Duimikerken een' predikaiiie van 'geweld' eni her- imnende aan1 de bezonnenheid1 en het veretand van Bismarck na 1870. Hi) eindigde: ,,Voor de volken' van Duitschland1 en Frankrijk is slechts een keuzeof met elkander leven of met elkander ondergaan. Wanneer Frankrijk het recht van fDuitschlamd op vrijheid en be- staan erkent, de souvereiniteiiisrechten1 op het Duitsche gebied' eerbiedlgt en' afeiet van ver- nederingen, dan zou het ijs gehroken zijn." POINCARe GEEFT EEN UITEEN- ZETTING VAN DE FRANSCHE RUHRPOLITIEK. In zijn te Duinkerken gehouden rede heeft Poincare een uiteenzetting van de Fransche Ruhrpolitiek gegeven en er daarbij1 den na- druk op gelegd, dat Frankrijk aan deze poli tick zal vasthouden, tot Duitschland werkelijk zijn verplichtingen nakomt. Poincare wees verder het verwijt vaii im- perialisme af en verklaarde, dat Frankrijk geen anncxatie van vreemd gebied nastreeft TREEDT BONAR LAW AF? De Engelsche rgeeering spreekt steselhiatig alle geruchten tegen. die zich op doen over een op handen zijna aftreden van Bonar Law. Toch schijnen deze geruchten niet zonder grond te zijn, integendeel schijnen ze wel de- gtelijk op waaFhad te herusten. De politieke correspondent van het Engelr sche Zondagsblad „Observer", begint zijn artikel met te verzekeren „alle tegeospraak van tactische redemen ten spijt," dat Bo nar Law zal heen gaan, zoodat dus de ze- tel van den premier weer vacant komt. „De ware toestand vervolgt het artikel is ernsuger dan voor buitenstaanders wordt ingezien. Wanneer de tusschentijdsche verkiezingen wat gun6tiger waren afgeloo- pen en de chaos in het Lagerhuis de vorige week niet was voorgekomen, was de Eerste Minister misschien reeds afgetreden. Hi) wil zi)n. partij echter liever onder de gunstigate en niet onder de slechtste omstandigheden ver- laten en daarom wacht hi) nog. Doch Hit be- sluit maakt op zichzelf den toestand nog niet boudbaar. Men zou de situatie kunnen ken- schetsen door te zeggen: Het stuk is even onmogelijk zonder Hamlet, als voor Hamlet zonder die rest" Daar komt, volgens da „Observer", dan nog bi) dat voortzetten der pogingen van Bo nar Law noodlottig zou worden voor de par tij. Velen der ,,Diehards" toch leven in „een paradijs der deviezen en spelen zoo'n beetje met de door niets gemotiveerde hoop, dat de toestanden wel zullen verbeteren en dat alles wel terecht zal komen als ze zich vooral maar blijven vastklampen aan hun beginse- len. Alle practische politici we ten intusschen, dat al veel te veel ambten en invloed gegeven zijn aan deze groep en dat de Unionistische piramide nu eenmaal niet kan staan op den „Diehard"-top. Toen Bonar Law de (conservatieve) Carl ton Club waarschuwde, dat zijn kracht beperkt was en duideliik uiteenzette. dat zijn rol als Premier dus slechts tijdelijk kon zijn, be- doelde hij gelijk steeds precies hetgeen hij zei. Noch zijn volgelingen, noch de oud- Unionistische ministers hebben hem echter begrepen. Bonar Law, die geen vergaande eerzucht heeft, is zijn verplichtingen nu reeds nagekomen. Veel langer had hij het toch nooit kunnen volhouden. Zonder knachtige versterking van 1 et Kabinet, vooral in het beheer der Schatkist kan en wil hij zelfs niet verder gaan. Hi) weet, dat de eenige hoop voor het Unionisms is: de terugkeer van de Unionistische oud-ministers. Van het begin af verlangde hij, dat Austen Chamberlain hem' zou opvolgen als premier, aan het hoofd van een sterk Kabinet, waarin zitting moesten hebben Lord Balfour, Lord Birken head, Sir Robert Home; Sir Laming Wor- thingtonEvan9 en de rest. Dat zou de grondslag zijn voor een nationale partij der toekomst, het eenig altematief van de socia- listische partij. Wanneer Bonar Law d'at tot stand zou hebben kunnen brengen voor hij aftrad, zou hij waarlijk een historische rol hebben gespeeld. De „Diehards" echter haten het heele plan en speriaal Lord Birkenhead en hebben hun eigen hd^elooze plannen. Zij zijn in staat het vaartuig te doen schipbreuk leiden, als ze het niet mogen besturen. De politieke correspondent van de „Obser- ver" noemt Baldwin, thans Kanselier van de Schatkist, als aanstaand premierandere bla- dfen denken, dat Lord Curzon een nieuw Ka binet zal vormen. DE TURKSCHE KWESTIE. Volgens berichten uit Angora is de Turk- sche regeering van meening, dat de aan Frankrijk verleende concessie van April 1914 geen wettelijk bestaansrecht heeft, oondat zij nimmer door het Turksche parlement is be- krachtigd, en dat derhalve aan de Chester- concessie niets in den weg stond. Voorts meldt de Tel., d'at de Turksche re geering niet vournemens is te antwoorden op de protestnota van den Franschen Hoogen Commissaris te Konstantinopel. De Turksche pers merkt op, dat, aangezien de Chester-concessie langen tijd onder beraad was, de Franschen er eerder tegen hadden moeten protesteeren. Andere bladen beschou- wen de aan de Chester-groep verleende con- cessies als een goede stap naar de gewensehte hervatting van de vriendschappclijke relaties met Amerika. Er zijn daarentegen ook bladen, welke vreezen, dat de concessie indruischt te gen de pas verworven financieele en economi- sche onafhankelijkheid van Turkije. Naar gemeld wordt, zijn de z.g. Chester- concessies voor het moderniseeren van Ana- tolie, met inbegrip van het opnieuw opbou- ,wen van Angora en het aanleggen van talrij- ke spoorwegen, bijna zonder debat in de Na tionale Vergadering „erdoor gejaagd", door den invloed van Raouf Bey en Feizi Bey. Hassan Bey, de Turksche minister van fi nancial, is afgetreden. Men legt deze gebeur- tenis uit als een voordeel voor de Kemalisti- sche partij. Dit bericht wordt bevestigd. Het meeningsverschil tusschen Hassan Bey en den Tunkscben minister van oorlog is onlamgs verscherpt door de weigering om een crediet van 314 millioen Turksche ponden toe te staan voor militaire uitgaven. MacNeil, de Britsche ondersecretaris van buitenlandsche zaken, deelde in het Lagerhuis mede, dat de onderhandelingen met Turkijie op 23 April te Lausanne zullen worden her- vat. E>e Britsche vertegenwoordigcr zal zijn Sir Horace Rumbold, de hooge commissaris te Konstantinopel. DE ONRUST IN IE'RLAND. Onder de papieren, die op den Iersehen rebellenleider Austin Stadk, die, gelijlk wi] berichtten', gevangen' genomen is, gevonden werden1 was een' tnerfcwaarddg document, ho- stemd om te wordeni geteekend door de leden1 van een Uitvoerenden raad der opstandelin- gen. Dit document luidt: „Den ernst beseffende van den toestand, waarin1 het leger der repuhliek zich' bevindt, tengevolge van de groote overmacht, die er thans tegenover staat en van' de onlangs ge- leden verliezeni en van meening zijnde, dat een verdere militaire paging vergeefsch zou zijin eni ons land slechts schade zou berokke- nen, zonder dat eeniig voordeel werd verkre- geni ea vreezende, dat het te veel tijld zou kosten, een voltallige vergadering van den' Legerraad en deni 'Uitvoerenden raad ibdjeen te roepen en te houden, verzoeken en machti- gen wiji, ondergeteekenden, leden van den Legerraad en aeni Uitvoereniden raad en. ove- rige officieren van' het leger, den president der republiek, om onmidddlijke staking der vijandeliiikheden te bevel en." De veldtoch't tegen de repulblilkeineni in Ier- land is dus blijikbaar in het laatste stadium gekomen. De activiteit hunoier a anh angers in Londeni is evenzeer bedwongen door het energieke werk der politic. Men zal zich hermneren, dat een maand geleden meer dan honderd personen werden' gearresteerd en naiar Ierland gedqiartberd. In het huis van een' dezer lieden werden dooumeniten' gevon den, welke volledige bdjizonderheden bevatten aangaande de IerSihe republikeinsche orga- nisatie te Londen. Volgens deze inlichtingen te werk, gaande, heeft de politie Zaterdag vroeg in dien ochtendi een uitgebreide jacht gemaakt op de ini de documenten genoemde personen. Deze vonnden, naar 'bericht wordt, de groote massa der orgamisatie, terwijl de bi) den vflrigen inval gearresteerde personen de leaders geweest schijnen te zijn. Documen ten werden. gevonden, waaruit bleek, dat er plannen gemaakt waren tot vernieling van electrische krachtstations en' andere openibare fibouwen en complotten tegen de vorige ritsche ministers, die betrokken waren bdj, de vestiging van den lerscheu Vrijlstaat, en te gen politie-beambten. Het schijnt even wel, dat na dc arrestatie der leiders de groote massa weinig lust meer voelde voor dergelij- ke opexaties. Slechts twee jonge mannen wer den in het bezit van wapenen en munitie be- vonden en in hechtenis genomen. De politie weet. dat sedert den vorigen invat een ge- weldig aantal revolvers en bommen, in de Theems is geworpen. Er is werkelijk reden om te gielooven, dat de mdlitante Iersche re- publiHreinen in Londen geheel en, al beteu- geld zijn. Over de verijldelde plannen der aahhan- gers van de, IerSche rebellen in Engeland wordt nog bericht, dat een geheimzinnig op- standeUing, wiens identiteit onbekenid is, een officier, door het Iersche republikeinsche le ger was belast met het in weiking stellen van het conjplot. Behalve in zeldzame geval- len kon hiji ziich geeni aanhangers en, geld in Engeland verschaffen. Hij) wierf meer aan hangers onder de cosmiopolitische commu- nisten aan de Clyde en in Noord-Engeland, dan onder de Ieren' in' Engeland' en Schot- land. Twintig officier,en. van het IeTSche re publikeinsche leger werdeni van Ierland ge- zonden en er werden compagnieen gevormd onder de extremisten: en volgens het plan werd aan elk detachement een bepaalde taak aangewezem, hestaande in rnoord, vernieling van eigendommen, of berooving van banken. Toen de bijzonderbeden bekend waren, be- sloten Scotland Yard en het Britsche Kabi net, in vereeniging met de regeering van den Iersehen Vrijstaat, om het complot te ver- ijdelen, waartoe de eerste slag 10 Maart ge- slagen werd, welke slag thans dbor den twee- den. gevolgd is. Het thans verijldelde complot was groot opgezet. Er zouden autoriteiten worden ver- moord, de waterleiding en het licht aifgesne- den, en honderd banken1 worden beroofd over heel Engeland, in enikele uren tij'ds. DE REACTIE IN BE IEREN. Heden hebben de nationaal-socialisten in de nabijheid van Miinchen wederom een veld- dienstg ehouden, waaraan ongeveer 6000 man deelnamen, waaronder enkele honder- dten, die van buiten waren gekomen. In ge- sloten colonne met muziek en vaandels aan het hoofd keerden deze lieden, die gekleed wa ren in de bekende uniform der nationaal-soci alisten, naar de stad terug, waar zij in de Prinz Regentenstrasse voor de aanvoerders paradeerden. Ondanks alle berichten over opheffing van allerlei geheime en andere organisaties in Beieren, blijven toch de nationalisten actie voeren, en daardoor een gevaar vormen voor de rust van den Staat. DE POLITIEKE TOESTAND IN JOEGO- SLAVIe. De regeering van Joego-Sliavie is afgetre den, togn gisternamiddag het parlement bij- eenkwam. Er waren 229 afgevaardigden aan- wezig. Nadat een radicaal tot voorzitter van de Kamer was gekozen, las deze een brief voor, waarin de regeering haar ontslag aan- kondigde. De Kamer-zitting werd voor on- bepaalden tijd verdaagd te midden van een onbeschrijfelijke verwarring. De oppositie be- proefde vrucnteloos het woord te voeren. Ra- ditsj en zijn aanhangers waren afwezig en hielden elders een groote betooging Raditsj verklaarde hierbiji, d'at hij en zijn volgelingen alleen naar Belgrado zouden gaan ingeval dit noodig mocht zijn om de regeering omver te werpen Een overeenkomst tusschen Ra ditsj en de radicalen is thans uitgcsloten. De radicalen zullen waarschijnlijk trachtei met de democraten een coalitie-regeering te vor men. DUITSCHE AANSLAGEN IN BELGIe. Te Verviers wordt verzekerd, dat die Belgi- sche autoriteiten door den militairen veilig- heidsdienst in Duitschland gewaarechuwd zouden zijn, dat een bende „wraaknemers" er in geslaagd zou zijn, in Belgte door te drin- gen, met het doel, ae bruggen, tunnels enz. der spoorwegen te veraielen. De aanslag op de brug te Moresnet zou het voorspel zijn ge weest van een reeks andere misdaden, door welke dc Duitschers de openbare meening zouden wenschen te beinvloeden. De bewaking der stations en der sporwe- gen) is vensiterict en het wordt onwaarschijn- lij'k geacht, d'at de Duitschers de voornemena welke hun worden toegeschreven, ten uitvoer zullen kunnen brengen. De juistheid van het bericht mag nog wel even in twijfel worden getrokken. EEN WAGON MET HOUWITSERS IN OOSTF.NRIJK AANGEKOMEN. De Oostenrijksche politie heeft beslag ge legd op een spoorwegwagon, die een lading van 15 c.M. houwitsers bevatte. De wagon was met v,alsche vrachtbrieven van Tirol on- derweg naar Hongarije. Oorspronkelijk be- stond de zending uit twee wagon9. Ehi er van werd evenwel door de spoorwegbeambtea in het geheim doorgezonden, toen er een kwestie was ontstaan over de ninhoud van de ongemerkte wagons. Sommigen gelooven, dat de houwitsera door Beiensche reactionnairen naar de Hbn- gaarsche reactionnairen waren gezonden, terwijl anderen aannemen, dat de projectielen voor het Naaste Oosten waren bestemd. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE ACTIE. In Neurenberg heeft, meldt het Hbld., een zekere Pressl, een bekend anti-semiet en Deutsch-Volkisch leider, in een rede opziea- barende onthulldngen over de plannen en re laties der nationaal-socialisten gedzan. Da nationaal-socialisten moeten in ver binding staan met verschillende uit het Rathenau-pro- ces bekende geheime organisaties. Pressl was uit de partij getreden, omdat hij' geen sliuip- moordenaar wilde worden. Hi) de^ ook nog mededeelingen over een moordplan, met de uitvoering waarvan een „Ruhrvluchteling" was belast. Het plan was achter mislukt EEN BANK TE KEULEN BEROOFD. Zaterdag heeft te Keules een brutale bank- overval plaats gehad in het gebouw Steraen- feld in ae Hohestrasse. In den namiddag werd de bank opgebeld door iemand, die vroeg, of er nog vreenjd1 geld kon worden go- wisseld. Deze vraag werd bevestigend beant- woord. Even later verschenen er twee man nen, die nadat zij cen half uur met den kas- sier hadden staan praten, dezen plotseling met een browning bedreigden en de bank bin- •nendrongen. Zij forceerden de brandkast, na dat een der roovers de telefoon- en schelgelei- dingen had doorgesneden. Daarop konden zij zich met een buit van vijftien milliard mark uit de voeten maken. EEN STRENGE STRAP. De rechnhank te Vredeni heeft eenb ewoner van het igrensdorpje Oeding, bij Winterswijk, die 5.6 millioeru Marie in roodgestempelde bahknoten' van 1000 Mark naar Holland wil de smokkelen, veroordeeld tot 50.000 Miaric boete, vier weken gevangenisstraf en verbeund- verklaring van het in'besllag genomen kapitaal van 5.6 millioen mark. DE BOLSJEWIKI EN DE POLYGAMIE. Volgens een besluit van het bolsjewistisch tribunaal te Charkof is de polygamie niet strafbaar. De monogamie is geen wet, al- dus deze rechterlijke uitspraak doch veed- eer een gewoonte. Immers, wat den Moham- med'anen geoorloofd is, kan den overigen bur gers niet verboden worden. DRAMA IN BRITSCB-INDIe. Een afschuwelijk drama wordt bericht uit Koha.t aan de Noordwestelijke grens, waar een bende Afridi in een land'huis drong door .Britsche officieren bewoond; zij vermoord- den de vrouw van een hoofdofficier en voer- den zijn dochter van vijftien jaar mede. De trocoen doorzoeken den gehoelen dag het ge- bergte, maar de schuldigen zijn nog niet ge vonden. Deze mi9daad, zoo kort na den moord op de beide Britsche officieren in het district Khybcr, heeft groote verontwaardiging ge- wekt. KORTE BERICHTTEN Over Hamburg zijn in Maart 3251 Duitschers geemigreerd. De grens tusschen Rusland' en Letland is thans definitief vasitgesteld. Het Zwitsersehe volk heeft zich met 458,884 tegen 169,385 stemmen tegen een re ferendum in zake de douane-tarieven uitge- sproken. Te Aken zijn valsche bankbiljetten van vijftigduizend mark uitgegeven. Zij dragen den datum 1 November 1922 en zijn o.m. van de ech'te te onderscheiden, doordat het water- merk aan de rechterhelft ontbreekt. Over het Memel-gebied1 is de staat van beleg afgekondigd. Het Britsdie Lagerhuis nam in derde leziing de legerwet aan. Het Sovjet-gez'antechap te Riga geeft een offirieele tegenspraak van het bericht dat de witten Wladiwostok veroverd zouden heb ben.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1