To. I V rngyzuntten mtttefoeHngen. Nu is cfetijti omlhv Holka te koopen Gemengd Nieuws lngezonden stukken. dm ftecoB AMrIi maand gezondheid voor eeni familie. Zij' rijin eeni uatstekemd kxeermiddeL, em beteren: maag- pdjn, galzucht, het zuur, slechte spijsverte- riug, eeni besilagen tong. achele hoofdpijn, eni Foster's M, veistopping. Foster's Maagpillen ddenen in elk ihuis aanwezig te zijn. Prijs per ilacon van vijftig versuikerde pillen, apothaken en drogiatzaken. 0.65; in blijven: Het gebouw der gemeente is in de latere jaren reeds aanzienlijk uitgebreid en steeds nog zullen nieuwe belangen daarin een onderdak widen en moeten vinden. Dit is een heugelijk feit, dat getuigt van de voorischrij- dende ontwikkeling onzer gemeente. Ik hoop, dat wij goed zullen begrijpen welke duigvn ter hand genomen moeten warden en welke wij hebben te liaten. Nauwlettend zullen wij ochter hebben toe te zien, dat hetgeen wij als gemecntezaak ter hand nemen, ook e^ic nut- tige plaats inneemt en zal blijven innemen in dit gebouw, dat niet alleen moet worden ge- sticht, maar ook bewoond en onderhouden. Want dit is'juist het schoone onzer taak, te mogen arbeiden aan eene zaak, die niet aan den tijd van ons leven is gebonden. Indien de tijd, die alles toets, de bruikbaarheid en de houdbaarheid onzer werken zal bewijzen, mogc hierin zijn gelegen een belooning voor ons streven. Mijn werk moet nog beginnen en daarom zal ik niet veel woorden gebruiken om U te zeggen dat het mijn oprechten wcnsch is, het belang van alle ingezetenen in het oog te hou- den, en, waar mogelijk, te behartigen en te- vens, dat ik vertrouw, dat wij alien er naar zullen streven elkanders beste gedachten te verstaan tot heil van ons dierbaar dorp. Met den wensch dat Bergen moge bloeien en groeien tot aller welzijn, wil ik eindigen De heer Taapke zeide hierop het volgende: Mijnheer de Burgemeester, Alvorens U deze openbare vergadering sluit, zou ik er prijs op stellcn een kort woord tot U te spreken. Allereerst mijn welgemeende gelukwen- schen met de aanvaarding van uw ambt van burgemeester. Als seCretans zal ik in den ver- volge dagelijks met u in aanraking komen. De Gemeentewet legt mij de verplichting op, u in alles, wat het u opgedragen bestuur aangaat, behulpzaam te zijn. Een afbaking van mijn arbeidsveld is hierbij niet gegeven, doch werd aan de praktijk overgelaten. Het is mij daarom een bchoefte, bij de aanvaarding van uw ambt, hier uit te spreken, dat ik van mijn kant niets onbeproefd zal1 laten. u met al mijn kxachten en naar mijn beste weten, met raad en daad ter zijde te staan, teneinde uw taak zoo veel mogelijk te verlichten. Bij, voorbaat geef .ik u de verzekering, dat u ten alien tijde op mijn steun kunt rekenen en beveel ik mij in uw welwillendheid aan, overtuigd, dat de rettige voet, waarop ik met uw vader ruim jaar heb verkeerd, ook ondcr u bestaan moge blijven. De burgemeester beantwoordde deze toe- spaak als volgt: Mijnheer Taapke! Hartelijk zeg ik u dank voor uwe woorden en voor de steun die u mij als secretaris hebt toegezegd. Volgaarne zal ik deze steeds aan- vaarden, want even gewichtig als mijne taak in het openbaar is, is zeker ook die binnens- kamers. Ik ben er dan ook van overtuigd, door uwe medewerking zooveel beter in staat te zullen zijn de vele onderwerpen goed voor- bereid ter tafel te zullen kunnen brengen. Gaarne wil ik u mijnerzijds de verzekering geven, dat ik alles in het werk zal stcllen om de onderlinge verhouding ter secretarie een aangename te doen zijn. Niets meer aan die orde zijnde verklaar ik de vergadering voor gesloten. De raadsleden boden: hierop denl heer en: mevrouw Van Reenen hun gelukwenschen aan. Hiema had in de burgemecsterskamer de receptie plaats, waarvan een zeer druk ge- bruik wcrd gemaakt. De heer en mevrouw burgemeester Wende- laar uit Alkm-aar, alsmede die beer Jansen, burgemeester van Egmond-Binnen vansche- nen ook ter receptie. De besturen van de verschilTende vereeni- gingen maakten er mede gebuik van. Inmiddels heerschte in het dorp, dank zij de onvermoeidheid van het Harmoniecorps, een rccht vroolijke stemming Tot midder- nacht werd er zonder incidentcn feest ge- voetd. De Berger Tooneelvereeniging, die mor- gen, blijkens een advertentie in dit nummer, het Indische toonoelspel „De laatste eer" zal opvoeren, zond tijdens het diner in het „Oran- je-Hotel" den heer en mevrouw Van Reenen cen bloemstuk met een uitnoodiging om deze eerste uitvoering van een Berger vereeniiging, die valt in de aangevangen ambtspenode, bij te wonen en smaakte de voldoening, die uit noodiging aangenomen te zien. Naar wii vememen, licht het in de bedoe- ling van den heer Bond a alsd an een: kort woord tot den burgemeester te richten. Tot aller verrassing werd er om half ne- Cin de Hertenkamp een vuurwerk afgesto- dat in een minimum van tijd de massa naar het Van Reenen park deed stroomcn. Het vuurwerk overtrof alles wat wii op dit gebied hebben gezien. De stille avond, waardoor de vonkenregen en de lichtpijlen zoo prachtig nederdaalden, diroeghiertoe niet hiet minstbdj' en vooral de vlugge afwerking, waardoor het vuur niet van de lucht was, maaktehet vuur werk tot de grootste attractie. Het succes van hot vuurwerk steeg tot hilariteit, toen ecu half uur later de motorbrandspuit uit Alkmaar met de leden van „Kracht en Vhigheid" in vol omaat verscheen, om een vermeende brand te blusschen. Spoedig werd begre pen, dat de brand inwendig bij de brand- woermanncn zelf woedde en in „De Rustendle Jager" wist men daar raad op. Na afloop van het vuurwerk, dat slechts ee nhalf uru duurde, heerschte er in ;,De Rus- een half uur duurde, heerschte er in „De Rus- Clubjes zingende iongelui en ook ouderen trokken af en aan. „Houdt er den: moed miaar in", „Overal en overal", en dat wij toffe jongens zijn", dominieerden. Er wcrd echter ook wel icts anders gezangen. ..Bergen's Mannenkoor", onder leiding van den heer Anderson, gaf welwillend eenige zangnummers ten beste en oogstte daarmede veel bijval. Hoe later het werd, des te beter kwam de stemming er in. Vrijwilligers plaatstm rich aan den vleugel. Vooral da assistant van dan heer rtn WW fcaxuda ztth SsctfS on b9B»< ter. Elk lied, enverschillig In welken toon- aard het werd ingezet, werd door hem bege- leid. De geest werd ook vaardig over den heer an Timmer, onze revueschrijver, die een >rief van een dienstbode uit Bergen aan haar vriendin, waarin deze werd uitgeioodigd ook naar Bergen te komen declameerde eni die geestige voordtacht van Rend Verhaeren, ge- titeld „De burgemeester", ten beste gaf. Tot onzen spijt vemamen wij, dat de leden van het Harmoniecorps ontstemd waren over het feit, dat, terwijl zij conccrteerdcn, het vuurwerk, zonder eenige voorkennis, werd afgestoken, waardoor de menigte onder het gehoor van het corps wegstroqmde. De voorzitter en de directeur, de heer Pran- ger, verklaarden zelfs zich hierdoor beleedigd te gevoelen. Wij| kunnen: begrijpen, dat het, zoo plotse- ling, voor het corps, dat zich de moeite had getroost om een mooi concert ten beste te ge ven, een teleurstelling was. Dat hierin eene beleediging kan woraen gezien is icts, waar- voor goen grond aanwezig is. Men heeft te bedenken, dat men in IK dag van alle kan- ten hoeft getracht de feestelijkheden te ver- grooten. Dat ook het Harmoniecorps hiervoor veel moeite deed is zeer prijzenswaardig, doch dit geldt ook voor hen die net vuurwerk in el- kander zetten en eveneens voor de zangver- eenigingen die zich bdangloos hadden opge- maakt, om in den tuin eenige nummers ten beste te geven. doch hierbij wecr aanleiding vonden om zich over het Harmoniecorps te beklagen. Men moet op zulke dagen slechts voor oogen houden, mede te willen werken om de feestelijkheid te verhoogen en heeft niet het recht te verwachten dat het publiek uit- sluitend aandacht schenkt aan een emstig concert. Het vcrheugde ons dan ook ten zeerste, la ter te kunnen constatecren, dat de voorzitter van het Harmoniecorps in een betere stem ming als ctarinet-solist het zijne deed om de stemming te vernoogen. De stemming was dan ook gepast, ongedwongen en: recht gezel- Hg- Dc illuminatie verdient ten slotte nog een basprcking. Deze was voor Bergen ongekend en lcverde het bewijs, wat er in een paar da- gch, mits de wil van alien aanwezig is, tot stand kan gebracht worden. Om de Rui'ne was het schitterend, ben evens aan de Breelaan tot de Stationsstraaf, die ook een zeer goed figuur miaakte. In het van Reenenparic gaven de silhouetten van de tegen den donkeren aohiteTgrond in een lichtschijnsel geplaatste hooge booimen en kerictoren, een sprookjes-indrtik. De Olden- burgstr. met zijn 'guirlanders en, lampioilsver- lichting was van een fantastische schoonheid. Gaarne hadden wij gezien, dat daar muziek gemaakt was geworden. Een draaiorgel zou daar al een tees (stemming hebben kunnen op- wekken. Wij besluiten met te constateereni, dat het feest ter verwellcoming van Bergen's nieuwe burgemeester buitengewoon goed is geslaagd. UIT SCHAGEN. De heeren M. Bijpost en W. Blaauboetr, athier, leerlingen aan de Kweekschool te Maandag zoo sterk gevroren, dat er lamme- ex amen voor onderwijizer gedaan. Het heeft in den nacnt van Zondag op Maandag eoo sterk gevroren, dat er liammie- reni verstijifd in de wei zajn gevondeni. UIT HEERHUGOWAARD. Door den bisschop van Haarlem is tot Kerkmeester herbenoemd de heer G. Wijnker. Deze 90-jarige heer heeft tot nog toe steeds met, veel ambitie deze functie waargenomen. Den 25sten April houdt de afdeeling van het Witte Kruis alhier's avonds om half acht hare jaarvergadering. Zou't niet moge lijk zijn, nogmaals een stootje te geven aan de spoeaige totstandkoming van dien water- leiding? UIT VENHUIZEN. Bij schrijven van den Minister wordt me- degedeeld, dat het in de bedoeling van de Regeering ligt, met ingang van 1 Mei a.s. de gemeenten Venhuizen (Hem) en Wijdenes (Oosterleek) te vereenigen. Alhier circuleert een lijat onder de inger zetenen om handteekeningen te verzamelen teneinde de benoeming van burgmeeester J. Zijp Kr. voor de gecombineerde gemeenten ta verkrijgen. De zeer groote stukken been, welke hier onlangs bij het uitgraven van een darn zijn gevonden, blijken afkomstig van een wal- visch. Zooals bekencf gingen voorheen uit Hol land vele schepen ter walvischvangst. BOTEROON.TR6LESTAT10N NOOREX- HOLLAND. Aan het jaarverstag van het Botercontrole- station Noord-Holland over 1921 is het vol gende ontleend: Het ledental bedraagt thans 61, namelijk 45 zuivelfabrieken, 6 melkinricMingen en 10 handelaren. Het aantal K.G. gecontroleerde boter was 3,307,198, namelijk 2,041,392 K. G. geproduceerde en 1,265,806 K.G. bijge- kochte boter. Van de laatste hoeveelheid wer- den 194,866 K.G. doorgezonden met het oorspronkelijke Rijksmerk. De boterproductie was ongeveer dezelfde als in 1921. Er werden 2,651,400 Rijksmerken uitge- reikt. Het gebruik van inwikkels met Rijks- (23 zuivelfabrieken, 7 mdfcinrichtingen en 9 nomen en wordt door het station zooveel mo gelijk bevorderd. In totaal werden 1902 con- trolebezoeken afgelegd. Het aantal genomen monsters bedroeg 1827. Hiervan werden op vochtgehalte on- derzocht 1789, op regracnegetal 1726 en op R.W.W.-getal 1736. Uit de resultaten der on- derzoekingeni blijkt, dat in 1922 slechts 1.85 pet. der onderzochte monsters een vochtge halte bezat boven 16 pet. (in 1921 1.86 pet.). Het betrof weer, evenals in 1921, in totaal 33 monsters, welke afkomstig waren van 20 le den, namelijk 17 zuivelfabrieken, 2 melkint- richtinmen en 1 handelaar. Door 39 leden (23 zuivelfabrieken, 7melkinrieh,tingen en 9 handelaren) werd steeds boter bereid en' om- gezet met een watergehalte van 15.5 pet., zoodat hun zelfs nooit een waarschuwing ge- zonden behoefde te worden. Wegens het in ontvangst nemen van bui- tenlandsche boter werd 6en lid door het be stuur geschrapt en bovendien een hooge boete opgekgd, waarvan 31 wegens een te hoog watergehalte, 3 wegens het verhandelen van boter zonder rijksmerk, 2 wegens het verdwij- Hooe&xkrgetodl THE HOLKA WATERPROOF COMPANY, VAL^ENWEQ 4, AMSTERDAM. nen van botermerken en 1 wegens slordige boekhouding. UIT BROE K OP LANGENDIJK. De openbare school alhier, die de liaatste maanden, 73 leerlingen telde dus juist gemoeg voor drie leerkrachtten heeft meb April een aardig sprongetje voorwaarts gedaan. 13 nieuwe leerlingen werden ingeschrevep, ter wijl 6lechts 4 werden afgesdireven. Op het oogenblik telt de school alzoo 82 leerli: in 7 klasaen. lingen Gedurende de afgeloopen week werd ter Langedijker groentcnveiling aangevoerd 153.000 K.G. roode kool, 297700 K-G. gele kool en 176775 K.G. witte kool, te ziamen 627.475 K.G. kool. Vender 61500 K.G. wor- telen, 89700 K.G. uien, 5331 K.O. witlof en 7825 K.G. aardappelen. BEZUINIGINGSOONG RES. Gistenmorgen heeft in de tuinzaal van het Stedelijk Museum te Amsterdam de opening van het bezuinigingscongres plaats gehad. Onder de deeliiemers aan het congres be- vonden zich tal van rijks- en gemeentelijke lichamen, verder lichamen als de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid, Kamers van Koophanael, het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereenigingen, weikgevers- en werknemersvereenigingen van alle gezindten, de Nederlandsche spoorwegen, industrieele maatschappiien, bankinstellingen, echeep- vaartmaatscnappijen e.d. Onder de oongressisten waren vertegen- woordigers van de bovengenoemde lichamen en instellingen, Kamerleden, professoren en vele industrieelen; de belangstelling, vooral van den kant van laatstgenoemden was groot. Aan de bestuuratafel hadden plaats geno men de heeren mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank; jhr. mr. D. J. de Geer, minister van financienprof. J. G. Ch. Volmer, J. Meyer Azn., secretaris van het comite; Ed. Gerzon, voorzitter van het co mityjhr. mr. A. Roell, commissaris van de Koningin in Noord-Holland; W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; H. Keegstra, directeur van het Amsterdamsche gemeente- giro-kantoor; F. M. Wibaut wethoudor van Amsterdam, en dr. F. E. Posthuma, oud- minister van landbouw. De voorzitter van het organisatie-comite, de heer Ed. Gerzon, hield een openingsrede. VALSCHE AANGIFTE. Als ervan verdacht een valsche aangifte gedaan to hebben, is door de podltie te Rotter dam in verhoor genomen J. J. S., ged'elegeerd antvanger der loodsgelden te Massluis. Hij zou de vorige week, volgens zijn bewering, in de Rochussenstraat te Rotterdam't bewusit- ,zijn verToren hebben en toen van 655 be- roofd' zijn, wel'k geld' hij aan het kantoor van het lodswezen te Rotterdam had moeten af- dragen. HIET GONIFI.rCT IN HET MEUBELMA- KERSBEDRIJF. Te Zaandam duurt, ondanks de getroffen overeenkomst, de staking van de meubelma- kers nog voort. De directie van de Nederl. Meubel- en Houtwarenfabriek had te kennen gegeven, slechts een beperkt aantal der sta- kers weer in dienst te kunnen nemen.; mien kon zich schriftelijk bij haar aanmelden. De stakers wenschten hierin niet to tredienvoor hen gold het paroolalien of geen enkele. DE AANVARINIG TUSSCHEN DE ZUIDERDIJK ENI EZARDIAN. De zaak tegeni J. de B., Nederlandscheni zeeloods te Vlissingen, wien. ten laste wordt gelegd het veroorzaaken van het zinken van het EngeLsohe stoomschip Ezardian in den nadht van 1 op 2 September 1922 nabij Westkapelle, zulks door verkeerde navigatie, en die deswege door de rechtbank te Middtel- burg is veroordedd op 29 December j.l. tot 6 maanden gevangemsstraf, zal Woensdag 16 Mei in hooger beroep voor het gerechts- hof te VGravenhage worden benandeld. Vanwege het O. M. zijn tegen dien dag gte- dagvaard 6 getuigen, o. w. de inspecteur van het loodswezen als deskundige. (Buiten verantwoordelijkheid. van de Redac- tie. De opnarne in deze rubriek bewiist geens- zins dat de redactie er mede tnsteml. BIJZONDiERlE VRIIJWILLIGE LAND- STORM. Toen ini de gedenkwaardige November- maand van 1918 bij: het sluiten van den war penstilstandl een geest van oproer en fevolutie waaide door die steden en dorpen van het zoo zwaar gelidstende Europa, meende ook in Ne- deriand een gedeelte van ons volk, dat het oogenblik nu igunstig was. om in ons vader- land de revolutievlag te pranten, en door het desnoods gewelddiadig omverwerpen der wet- tige regeering zich de staaismiacht te verove- rem. Gtelukkig is die revolutie-poging mislukt en bleef Nbdleilland veredhloond van de ontzetten- de rampen, waaronder de volken van Rus- land, EXuitschland, Oostenrijlk en Hongarije hbeben geleden, cioordat God waaMe over de lage landen aan de zee en Hiij aan onze Koningin, aan de Regeering de kracht en de middelem gaf om de revolutie te voorkomieini. Krachtig en fier was het optreden van Ko ningin en Ministers, waaromheen ons orde- lisvend volk rich vastaaneenigesloien schaar- de ter verdediging van het wettig gezag, vrij>- tWU «o ortSt as ncsft. r Burgerwachten werdfen opgericflt en overal sloten onze goedgezonde dienstplichtigen zich aan bij den.' Bijzonderem Vrijiwilligeni Land- sitorm. IDe aagekoodigde revolutie ging niet door. Niet omdat de miannen die het voaraemen daartoe hadden' opgevat, tot andere en betere gedachten waren gekomen, maar alleen, wijl zij hadden ingezien, dat de revOM'iepoging nu nog niet silageni kon. Het plan werd echter niet opgegeven. Mem zou op een betere gele- genheid waditem. De mogetijkheid bleef dus bestaan! Mlaar daarom ging men met nieuwen moed, eni nog grooiere krachitsinspanning aan het werk om de Burgerwachten terdege te oefenen en 'in den Bijizonderen Vrijiwilligen Landstonn een sterk en betrouwbadr legerkorps te houden, dat aanstonds klaar zou siaan, als nieuwe gevaren voor het vaderland zouden dreigen. Zal men nooit meer een poging wagen? Wellicht wel daar men het plan niet opgaf, omdat men' hell verkeerde er van. inzag, maar dewijil1 men geen foams van sl'agen had. De mogelijkheid blijft dus bestaan. Daarom moet Nedertand paraat blijjven, om eene nieuwe poging niet zoozeer te onder- drukken, maar meer nog am1 dergelijk bedrijf in1 de toekomst te voorkamen. 0m, leiding te geven' aan. deze ache voor dee VrifwilUgen Landstorm is reeds in 1919 mat instemming der Regee ring eene Nationale Landstorm Commissie gevormd, onder E ere-Voorziiterschap van den neer H. Colijn, Oud-Minister van. Oorlog, waarin zitting hebben de heeren L. F. Duy- maer van Twist als voorzitter, Dr. L. N Deckers,, J. R. Snoeck Henkemans, Mr. A G. Riddiar van Rappard, Leden van de Twee- de Marnier der StatenGeneraal, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, Lid van de Eerete Kamer der Staten-Generaal, J. L. Ten Bosch, Gen.-Mh- joor, Inspcteur van. den Vrijw. Landstorm en de Reserve Eerste Luitenant G. F. Bouloiorne als secretaris. Deze commissie is gcvestigd te 's Gravenhage en heeft in alle provindale en •wesielijke verbanden, waarin het land ten loeve der organ isatie van den. Bijizonderen Vrijwilligen Landstorm is verdeeld, Oeweste- liike Commissles gestidht. Deze hebben weer rlaatselifke Commissles ingesteld. die onder hooMeidimg der Nationale Landstorm Com missie de propaganda voenen. Z6o is met in- stemming en medewerking van al'le rangen e nstanden een groote beirouiwbare gewapen- de macht geyarmd, ruim 45.000 man sterk, d'ie rusiig tnuis blijven, werken op het land, in fabriek, werkplaats en op kantoor, maar die op het eerste signaal klaar staan, om, als het moet, hun persoon eni hun1 kracht te geven. Hat doel van de organdsatie van1 den Bij- zanderen Vrijwrlligen. Landstorm is te zorgen dat de Regeering de beschifcking houde over eeni betrouwbare gewapende macht tot steun van het wettig gezag en ter handhaving van orde en rust in geval. van bdnnenlandsche be- roerigen. Het bestaan van zullk een sterke en betrouw bare macht zal vamzelf het gevaar van het uitbreken van oproerige bewegimgen vennin- deren. Men weei' zeer goed, dat dit Korps niet met zich liaat spotten, dat daarvaa geen men- scheni zullen overloopen naar de revolutie- makers, omdat alleen betrouwbare elementen worden aangenomen, en eenst nadat zij ver- klaard hebben rouw aan het wettig gezag! De bijzondere Vrijwillige Landstorm mpet optreden als de miliitair georganiseerde en macht ter beschikking van de dsregeering daar, wahr het noodig is, dus ook buiten de plaats der inwpning en dezer naaste omgeving. .De militairen met groot verlof zijn dus de mannen, die zich moeten aansluiteo bij den Bijzonderem Vrijwilligen Landstorm. Voor kleine binnenlandsche beroeringeni be- schikt de Regeering over militaire politie en marechaussee. Geoefende manschappen zijn echter zoo goed' als niet onder de wapenen, zcodat voor emstige verwikkelingen van re- voliutionairen aand, de Regeering 6f licbtin- en. moet mobiliseenen, 6r den Bijzonderem rijiwilligen1 Landstorm, welke laatste bij ern- stige verstoringen der openbare orde en rust het aangewezen instituut is. Doch dan moeten orxze weetbane mannen niet achterfbldjlven, maar zich aansluiten bij de plaatselijke afdeeling van' den Bijzanderen Vrijwilligen Landstonn. Daarbij. zijn thans aangesfloten ruim 45000 ordelievende dienstplichtigeni met groot "erlof. Maar elk jaar vermindert het aantal door overiijden, vertrek naar het buiten-land, enz. Uit die jongste lichting moeten dus geregeld de nieuwe vrijwilligers zich aanmelden1, waardoor we op sterkte blijven! en1 zelfs kun nen groeien. Sluit ge U niet aan1 bij den Landstorm, dan heeft de Regeering toch ten alien tijde het recht U als dienstplichtige op te roepen Sluit ge U wel -aan- bij den Landstorm, dan woudt -ge ook deeliachfig de gnooite voordeelen, welke aan den Landstorm zijn verbonden, zoowel in het algemeem bdang als voor U zelf. Denk maar eens goed na. Door zich aam ie sluiten, door de verkla- ring te teekenen, versterkt men het groote ver- trouwbane leger, dat de revolutie moet be- dwSngen, of liever, zal voorkomen) Voorkomen 'S brier dan genezen. zegt het spreekwoord. Dat geldt-zeker ook hier Want al ziin we nog zoo overtuigd, en nog zoo goed biji'machte om een eenmaal ont- stokeni revolutievuur te blusschen, daarmede is het kwaad, dat zoo'n oplaailng heeft te- weeg .gebracht, nog niet verdwenen. Men kan in drie dagen- meer stuk slaan, dan ih dirie maanden opbouwen. Eta nu is juist een flin- ke, sierke, alleszins betrouwbare troepemmacht over geheel het land verspxeid, zoo prachtig en doeltreffend middel tegern allerlei rare pilannen, waamede som- mige mensdhen in ons goede Nedertand nog rondloopen. Daarom dus op de eerste plaats moeten onze goedigezinde dienstplichtigen bij het verfaten van den- dlienst tot den Bijzoode- ren Vrijwilligen Landstorm toetreden. Door die invoetring van- de nieuwe Dienst- plichtwet is voodoopig voor zoover mogelijk, voldaan aan verschillende rechtmatige ver- lanigens van het Nederlandsche volkde mili taire lasten zoo laag mogelijk, en geen dag laager in de kazerae dan noodig is. ijd1 is belangrijk beperkt, vooral tout der vooroeleain.gien. 6e afscha-ffiag via het blijvend gedeelte is een feit geworden. Willen we die goede regeling behouden, dan moeJeu we ook een blijvend gedeelte houden. maar dian thuis, op kantoor, in de fabrieken en werkplaatsen, dan op het veld enz. Niet het minst ook om deze laatste redtn, sluit U aan bij den Landstorm! Eh tenslotte, wat ge daar dan voor doen moet? Ge verpiicht U alleen, geheel vrijwillig, om in tijdiea van beroering, als de Rsgeeiing Uwe opkomat noodig iacht, bereid te zijn ook werke- lijk op te komen-; dieze verbintenis blijft gehee! vrij willig. behoudt het karakter eener zedelijke verplichting een man ^en man een woord, een woord! en kan derhallve geenerlea omaangenaam rechtsgevolg hebben bij redelijk gegronde re- denen, die nakoming der verpliahuimg zouden verhindieren. ,Mien komt dan op. met bij zijn' vroeger korps, of afdeeling (uiitgenomen de cavalene) maar bij een plaatselijk gevormde compagnie of onderdeel. Men' blijft dus bij: elkaar, men- schen; uit den dorp. Worden nadien nog lick- itiingem opgeroepen tot handhaving der bin- nenlandsohe orde, dan blijft men voorloopig tooh ibaji den landsitorm dienst doen. Bij: zoo'n opkomst bij den Landstorm wordt boven de gewone soldij' als dagelijkscht toe- lage gegeven: aan officlereni 6.aan alle anderen 4. Is men gezinsiioofld, of daarmede gelijlk te stellen, dan wordt de iloelage nog met f 2 per dag verhoogd. Bovmiien wofdt die gewone kositwinnersver- goed-ing uitbetaald, zond-re dat ei rekemn.g wordt gehoudeni met de toelage van 6.— ol 4.—deze gaati in. ieder geval dloor, er mag niets worden. afgetrokfcen. Diaarenboven zal' van Rijkswege worden zopggedragen voor een behoorlijke uiitkeering bij. eventueele invaliditei.t, aan weduwen en weezen bij overiijden. Oefeningen' met Bijzondere Vrijwilligers bij den Landstorm worden niet gehouden; men blijft gewoomi bij heti leger, maakt daarbij -alle inspeoties mede, zooals ieder andier, alleen bij ievoluitionaire pogingen kan men :als Land- stormer oplkomen. Wel ping men deelnemen aan de onderlin ge en jaarlijksdie schietwedstrijlden, die iuisf voor deze Landstormers over het gefieele land warden georganiseerd. Shut U dus aan bi} de afdeeling van den Bifzonderen ViifwilUgen Landstorm in Uwt woonptaats. Bdjz. Vrijw. Landstorm VEKBAND ALKMAAR. Bureau Cadettenschool. 432ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 17 April. 3de klasse, 2de lijst Prijzen van 45,- 251 6 82 85 94 206 286 317 324 340 344 423 610 623 683 767 850 896 900 1050 1164 1238 1257 1260 1360 1478 1536 1537 1622 1781 1813 1819 1879 2078 2083 2146 2188 2208 2355 2373 2381 2433 2474 2475 2492 2607 2666 2668 2680 2711 2815 2987 3112 3118 3178 3205 3266 3285 3314 3409 3442 3452 3457 3494 3508 359? 3724 3744 3747 3754 3957 4044 4068 4094 4295 4326 4348 4449 4638 4652 4663 4827 4886 4896 5343 5054 5118 5245 5296 5311 5574 5629 5641 5758 5773 5871 5952 6043 6059 6097 6197 6213 6249 6346 6368 6385 6397 6478 6503 6548 6559 6657 6664 6665 6674 6688 6728 6813 6902 7024 7116 7126 7152 7156 7162 7164 7193 7205 7245 7254 7257 7329 7366 7391 7484 7568 7616 7632 7639 7658 7677 7773 7816 7860 7928 7969 7978 7990 8084 8113 8187 8249 8261 8329 8396 8402 8433 8450 8455 8556 8602 8612 8627 8633 8654 8658 8669 8672 8833 8856 8865 8899 8990 9102 9166 9187 9247 9291 9329 9480 9484 9626 9644 9674 9704 9744 9805 9977 9980 10010 10018 10055 10121 10231 10237 10302 10370 10569 10577 10598 10676 10681 10702 10766 10783 10830 10869 10970 11018 11042 11186 11223 11373 11420 11431 11535 11540 11658 11679 11697 11712 11718 11740 11747 11753 11759 11845 11853 11922 11947 11955 11965 12038 12142 12143 12190 12231 12233 12334 12397 12407 12459 12465 12480 12533 12537 12638 12653 12669 12716 12722 12776 12809 12909 12941 13001 13033 13056 13083 13298 13316 13339 13345 13370 13385 13428 13502 13532 13595 13603 13650 13683 13705 13804 13813 13828 13873 13893 13975 14032 14042 14049 14110 14128 14174 14268 14274 14281 14420 14446 14467 14611 14614 14646 14650 14670 14686 14788 14827 14846 14920 14928 14944 14972 14993 15004 15086 15133 15172 15199 15365 15368 15424 15483 15495 15539 15604 15654 15685 15740 15763 15781 15876 15906 15907 16115 16152 16287 16430 16452 16590 16600 16717 16728 16768 16783 16793 16803 16814 16817 16829 16859 16980 17072 17074 17084 17085 1710-2 17173 17184 17243 17275 17327 17336 17429 17447 17474 17481 17588 17624 17629 17631 17638 17657 17658 17659 17747 17813 18078 18178 18187 18188 18196 18221 18411 18447 18448 18549 18556 18564 18575 18591 18595 18601 18643 18652 18659 18685 18766 18776 18813 18836 18846 18860 18956 18984 18988 18990 19024 19218 19280 19312 19381 19407 19468 19554 19555 19573 19590 19674 19683 19692 19744 19764 19772 19832 19836 19851 19853 19872 19876 19916 20113 20137 20188 20195 20262 20264 20293 20309 20326 20366 20429 20465 20524 20645 20648 20734 20752 20801 20845 20657 20943 20944 20963 20976 21086 21098 21156 21206 21239 21269 21297 21337 21349 21357 21416 21457 21486 21497 21521 21523 21528 21573 21578 21600 21611 21626 21714 21724 21772 21920 21951 21980 21992 22096 22119 22124 22126 22151 22174 22320 22339 22349 22461 22518 22580 22636 22938 Jioe larger f I. tm i'l^ ~j I JuCr XTrrrwuw CtJTfxsn WO* watenhdMe'Ci to ES 5 \WM4W

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6