DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 92. Honderd en twinfigste Jaargang. 1923 DONDERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 19 APRIL Dtt ntrminer uit 2 bladen. Abonnementsprijs blj yooruitbetaling per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plA&tmrfstte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 8. Redactie No. S3. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. De werkloosheid stijgt in het bezette ge bied voortdurend. Wegens gebrek aan grond- stoffen hceft nu weer de metaalfabriek Role Erdc stopzetting aangekondigd. Naar die di- rectie oiededeelt, droeg de wijze van aanschai- fing van de benoodigde grondstoffen, welkc onder de gegeven omstandigheden de eenig mogelijke was, niet meer de goedkeuring der arbeiders weg, zoodat de stopzetting van het bedrijf onvermijdelijk is. Tot in de kleinste steden van het gebded neemt de werkloosheid toe. Te Mulheim a. d. Ruhr betoogden 2000 werkloozen tegea de duurte De blauwe politic, gesteund door de veilighcidspolitie, chargeerde om het plein voor het stadhuis schoon te vegen. Verschei- den politiebeambten maakten gebruk van hun revolvers; er viel een doode; twee personen werden ernstig gewond, een vijftiental llcht. De werkloozen hebben de bescherming der Fransche autoriteiten ingeroepen. Deze znllen het gevraagde zeker gaarne verleencn. Ook te Dusseldorf hebben beloogingen van werkloozen plaats gehad, waarbij de groene politic chargeerde en verschillende arrestaties geschiedden. Onitrent de aanslagen op treinen, gister ge- meld, wordt thans medegedeeld, dat men hicr te doen heeft met een georganiseerde bende, wellce uit Berlijn wordt bestierd. De in een bosch gearresteerde individueen droegcn zak- ken bij zich met levensmiddelen voor enkeie dagen, hetgeen op hun voomemcn wijst om gedwrende eenige dagen in het bosch te blij- ven. Zij hadden Berlijn den lOen April ver- laten. Wegens de weigering der stad Duisiburg om een geldboete van 75 millioen mark te be- talen voor daden van sabotage, geplecgdi op het gebied der gemeente, zijn de Belgische autoriteiten overgegaan tot het in' beslag ne- men van 30 millioen mark uit de gemeentekas Daar de Belgische veilighcidsdicnst ont- dekt had, dat de telefooncentrale van het stadhus als clandesticne telefooncentrale dienst deed' voor de autoriteiten' en sommige Duitsche bladen, hebben de Belgen alle telc- loondraden van het stadhuis dOorgesneden. Gistermorgen is er een bom ontdekt op den spooiweg tusschen Akcn en Montzen. Eer. onderzoek is ingesteld. Fransclie troepen eischten Dinsdag van het rijlcsbankfiliaal te Duisburg de inwisseling van een aantal ongeldig vcrklaarde 20 000- rnarkbiljetten (dat zijn de biljetten, die on- langs door de Franschen in beslag werdcn genomen en daarop door Berlijn ongeldig werden verklaard), ten bedrage van zes milli oen mark. Toen aan dit verzoek niet werd voldaan, nam men de som onder achterlating der biljetten eenvoudig in beslag. Zouden die biljetten nu weer geldig worden? De hooge intergeallieerde commissie in het Rijngebied heeft een verordening uitgevaar- digd, welke een beperking bcoogt van het ab normal verkeer van vrachtauto's en automo bieleu die ernstig de wegen van het bezette gebied beschadigen. Dit abnormaal verkeer is een gcvolg van de order van de Berlijnsche autoriteiten, om geen gebruik te maken van de transportmiddelen, welke door de geallieerde autoriteiten beheerd worden o. m. de Fransch Belgische trein-regie. Uit alle hoeken van Duitschland waren vrachtauto's naar Rijn- land gezonden en in vele gevallen gratis ter beschikking der industrieelen, kooplieden en veryocr-maatschappijen gesteld. Ingeval van inbreuk op bovengenoemde verordening, zullen materiaal en vervoerde waren in beslag kunnen worden genomen en ten voordeele der gcallieerden verkocht wor den. De fabrieken van Benz in Mannheim, die sedert Maart door de Franschen waren bezet, cp grond van de beweringen, dat aldaar Die selmotoren voor onderzeebooten zouden wor den vervaardigd, zijn thans weder ontruimd. nadat de intergeallieerde controle-commissie tot de slolsom gekomen was, dat de beschuldi- ging niet juist was. Het verbod van generaal Degoutte betref- fende het vervoer van kolen zonder vervoer- bewijs wordt krachtig doorgezet; zelfs hoe- veelheden kolen van den centenaar worden in bslag genomen. Ook op voor het transport gebezigde kinderwagens wordt beslag gelegd, daar de verordening dat uitdrukkelijk voor- schrijft ten aanzien van ieder vervoermiddel. De uitwijzingen van het spoorwegperso- neel uit de Palts duren voort. J.l. Maandag werden in totaal 283 spoorwegmannen uitge- wezen. DE R1JKSDAG-REDE VAN' ROSEN BERG. In haar commentaar op de rede van von Rosenberg zegt de „Daily Telegraph": „Het aanbod van 30 milliard goudmarki is, van praetisch standpunt bezien, Mji voorbaat al onvoldoende, gezien den huidigen gemoeds- toestand in Frankrijlk en Belgie, en net voor- stel om Ihet door een raad van desHcundige sdieidsrecbters te la ten corrigeeren, moet als te academisch ter rijde geschoven worden. De Duitsche minister Van Buiienlandsche Zaken voerde in zijn rede heel wat dihgen aan, die allerminst geschikt zdjn, om1 onze geallieerden1 vriendelijiker te stemmen. Want ofschoon het een feit is, dat" tijdens de oor- spronkelij'ke vredesoonferentie van 1910 de toanmaligei fhriterlM ragamna varicelijb aan aanbod deed van 100 milliard goudmark en dat men wellicht zelis had kunnen gedaan krijgen, dat ze dat aanbod 'had verhoogd tot 140 milliard, of daaromtrent, was de manier, waarop von Rosenberg daaraam herinnerde, verkeerd en onipolitiek, omdat ze Voor twee- erlei rritlegging vatb'aar was". De „Times" vindt, dat nocb Poincarf noch von Rosenberg voor het oogenbliik de zaat verder hebben gebracht; niaar toch is er een geringe verandering waar te nemen, en het kan zelfs zijn, kan aeze zeer vage en indarec- te vonn' van ged'achtenwisseling langzamer- hand, onder den druk van de openbare mee- ning, wordt samengedrongen tot een meer directe wijtze van het voeren van besprdkin- gen. De „Times" ontdekt voorts tal van aan-t wijzingen, dat beide partijten van lieverlede cfe geheele ellendige geschiedenis van harte beu beginnen te worden, m'aar toch onder- streept het blad nogmaals den klaarblijkelij- ken wil tot doorzetten bij Frankrijk. De „Daily News" acht von Rosenberg's rede een ding zonder ruggegraat, vol na- tionaal medelijden-met-zichzeif en vatbaar voor verschillende uitleggingen wat de di recte beteekeniis der gesproken woorden be- treft; maar niettctoin ziet het blad er een begin van verlangen naar practische cmder- handelingen in. De Westminster Gazette" zegt: „Von Rosen'berg's bod is blijfkbaar nog niet het uiterste, en onder bepaalde omstandigheden zou Duitschland het nog wel kunnen ver- thioogen. Maar het noemen van een getal, zelfs indien dat hioog genoeg is, beteekent nog niet het oplossen van de geheele kwes- tie. Men1 kan niet verwachten, dat Frankrijk tevreden zal zijta. met louter voorstellen. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft eenvoudig een begin gemaakt; meer niet. We hopen dat hiji nog eems zal spreken en dan in meer concrete bewoordingen. Ver- moedelijk zou dat niet aan doovenian's deur kloppen zijn". De redevoering van dr. Stresemann in den Rijlksdag wordt door de „Vossiscbe Zei- tung" genoemd een belangrijke aanvulling van de uiteenzetfingen van den minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Von Rosenberg. In verband met de door Von Rosenberg in den Rijlksdag aangekondigde voorstellen merkt mien te Parijs op, dat Duitschland er zich toe beperkt heeft. terloop® te sprdken van voorstellen, welke het in1 den huidigen concreten vorm niet heeft en nimmer zou hebben gefonnuleerd, indien de Franschen niet in het Rubrgebied waren' opgerukt. DE NAT.-SOC. BEWEGING IN BEIEREN. Alle uit Munchen komende berichten mel- den, dat de nationaal-socialisten en de bevol- king besloten hebben zich te verzetten tegen de reeds ontvangen en nog te verwachten be- velen tot arrestatie hunner leiders, aldus het H'bld. „Der Volkische Beobachter" verklaart, dat de bcklaagde Eckahrdt, zoo lan'g liij: nog een vinger kan roeren, niet naar Leipzig zai gaan. Ook Hitler verzekert, dat hij natuur- fijk niet voor de Leipziger Tsjeka zal ver- schijnen. In een gisteren gehouden vergadering van nationaal-socialisten deelde Eckhardt mede, dat het de vaste wil van de par+ij was, dat niemand naar het Staatsgerechtshof te Leip zig zou gaan. Toch schijnt het nist in de be- doeling der nationaal-socialisten te liggen, hun leiders met geweld te beschermien. Zij, die met arrestatie bedreigd worden, zullen door zich schuil te houden daaraan trachten te ontkomen. De vertegenwoordiger der Beiersche Duitsch-Nationalen nam in de heden gehou den zitting van deni Beierschen Landdag ten scherpste tegen de geheele beweging sielling en verklaarde, dat in Munchen de nationale phrase heerschte, doch niet de nationale daad. De wet ter bescherming der Republiek moest verdwijnen, maar de binnenlandsche politick moest op net oogenblik voor de buitenland sche wijken. De „Vossische Zeitung" mieldt, dat tegen ca. 40 leiders der nationaal-socialisten en der overige Beiersche rechtsradicalen een aanklacht bij het Staatsgerechtshof inge- diend zal worden, o.m. tegen zeer bekende personen, wier arbeid in de laatste jaren Voor de binnenlandsche rust van Beieren zeer schadelijk is geweest. DE' ONRIUST IN IERLAND. Dan Breen en- twee andere welbekende lei ders der rebellen, zijn gisteren iini het graaf- schap Tipperary ini een' loopgraaf gevangen genomen door de nationale troepen'. Men weet, dat de Vaiera zidi iln helt^elfde district bevindt. De nationalisten, rijn vol' vertrouwen dat men ook hem, feiteldjk den' laatsten leider der opstandelingen, spoedig in handen zal hebben. Een spannend drama speelt rich af op de klippen in West-Ierland aan den miond van de rivier de Shannon. In een holte, ongeveer honderd voet van den top van de klip, die loodrecht van de kust oprijst, worden voor- aanstaande „ongeregelden" belegerd door de troepen van den Vrijstaat. De holte is slechts langs een gevaarlijk steil pad bereik- baar, waaronder een afgrond gaapt. Maan- dagmorgen vroeg daalden een officier en drie man met succes af en kropen door de spleet, toegang gevend tot de holte. Daar- binnen srieten zij op een versperriog en ter- wijl zij deze uit den weg mimosa, weed «r door de belegerde mannen op hen geschoten. Een hunner werd gedood, een tweede ernstig gewond. De regeeringstroepen hebben daar- na het gamizoen aangevallen met rookmijnen en machinegeweren, maar tot dusver hebben de rebellen stand gehouden. DE MOORD CP ERZBERGER. Volgens mededeeling van de criiniineele po litic te Weimar is de koopman Scholz uit Saalfeld. die van moord op Erzberger wordt beachulaigd, te Genua gearresteerd Tc be- voeder plaatse in Berlijn was men) tot nu toe van deze arrestatie nog niet op de hoogie. EEN ORENSINCIDENT. Volgens de bladeni te, Bpedapest heeft op 10 April te middernacht een Tsjechische patrouille nabiji Kasc'aau de Hongaarscbe grens overschreden. Ziji ontmoette een Hon- gaarsche patrouille, verzocht deze de wapens af .te geven en viel haar aan, toen aan dien eisch niet werd voldaan. Een Tsjechische waehtmeester werd gewond, waarop de Tsje- cheni aftrokiken. Een later berioht maakt melding van een tweeden overval van Tsjechen op Hon- gaarschi gebied. DUITSCHEANDS HE R'STE'LSCHULD EN DE INTERGEALLIEERDE iSCHiULDEN. Namens de regeering werd in't Eng. lager- huis vericlaard, dat zaji niet zal ingaan op bet voorstel om de geallieerde landen in con- ferentie samen te roapen, tenednde de klwestie van de intergeallieerde schulden eens voor goed vast te stellen, en op de basis d'aarvan uit te maken, welk bedrag door Dui'tsdh- land aan de geallieerden' moet worden be- taald. Zij' sitelt zich' op het standpunt, dat het grootst mogelijk bedrag, dat Duitschland oet'alen kan, ook moet worden betaald en de hoegrootheid van die som hangt in gem en- fcel opzicht af van de bedragm', die de geal- lieerdm elkander onderling schuldig zijn. DE VOLKENBONDSRAAD. Te Geneve is Dinsdag de raad van dm Vol- kenbond bijeengekomen onder voorzitterschap van den Engelschm minster van Onderwijs, Edward Wood. De raad vereenigde zich met het rapport, uitgebracht dioor Guani, vertegenwoordiger van Uruguay, omtrent zekere kwesties be- treffendc de financeei iug van den Volken- bond. Verder werd besloten, de verkiering van een lid van het Internationaal Geredh'tshoif, in de plaats van den overladen Braziliaan- schen rechter Ruy Barboza uit te stelleni tot de volgende bijieenkomst van den raad. Op verzoek van den Belgischen gedelegeer- de zal de raad twee vertegenwoordigers van landen, die niet aan den oorlog hebben deel gmommi, aanwijzen om ^ventueel op te tre- den als plaatsvervangendl lid der Belgisch- Duitsehe, Belgisch-Oostenrijlksche, Belgisch- Bulgaarsche en Belgisch-Hon'gaarsche scbeidsgeredhtm. Op verzoek van de regeering van Tsjecho- Slowakijie koos de raad den Tsjechischenl ver tegenwoordiger Walmicek als lid der belas- tingcommdssie, die Maandag a.s. te Genieve bijeenkomt. In de zitting van Dinsdagmiddag onder- ziocht de raad Verder de kwestie van de grenzen tusschen Hongarije en Tsj echo-Si o- wakije. Vertegeniwoordigexs van beide lan den werden gehoord. De kwestie, of de raad zal optreden als bescbermheer Van den bond voor kinderbe- seherming, werd tot de volgende zitting aan- gehouden. Dei Volkenbondsraad bmoemde, blijlkens mededeeling van de Tel., den heer J. D. Hunger, Nederlandsch onderdaan en oud- gouverneur van Batavia, tot financieel advi- Seur van den Volkenbond voor Albanie. DE DIE NSTP LICHT INI POLEN. De kgercommissie uit den Poolschen Landdag heeft beraadslaagd over het wets- ontwerp op den militairen dienstplicht. Aan- gmomen1 werd een voorstel, volgens hetwelk de diensttijld werd vastgesteld op anderhalf jaar. Verder een voorstel, waarbij vrouwen m den leeftijd van 20 tot 40 jaar verplicht rijn tot militaire bulpdiensten. Dat gaat mood in de rich ting van ontwapening!? LENIN's TOESTAND. Men meldt uit Helsingfors: 'Kammef heeft in een partijbijeenlkomst te Moskou medegedeeld, dat de ziekte van Le nin zeer gecompliceerd' en h'ardlnekkig is. Het centrale comite heeft alle wetenschappelijlke hulp ingeroepen om' rijn leven te behouden. De doctoren zijn overtuigd, dat dit mogelijk, zelfs zeer waarschijnlijk is. Maar in elk ge- val zal het lang duren. De toestand gaat Vooruit; het gebruik van hand en voet en eveneens de spraak verbetert. EEN „JURIDIIS0HE MOORD" IN RUSLAND. De officieele correspondentie, gevoerd tus schen de Brits'che regeering m de Sovjet over de zaak van Davidson, Britsch civiel ingeni- eur, dien de bolsjewisten in Januari 1920 hebben doodgeschoten, nadat hij door de Tsjeka ter dood was veroordeeld, is open- baar gemaakt. Uit deze correspondentie blijkt, dat lord Curzon het doodVonnis heeft geicenschetst als „niets minder dan em jn- ridischm moord op em Britsch onderdaan onder stuitende omstandighedm op met kunst-en-vliegwerk geproduceerde getuigenis- san". Lord Curzon eiichta dat Hodgson, den Britschm vertegmwoordiger te Moskou, zou worden toegestaan, de gerechtelijke docu- menten aan een onderzoek te onderwerpen. De bolsjewistm wezm dezen eisch af. OUDE KRANTEN IN PLAATS VAN BANKBILJETTE'N. Uit Aix (Zuid-Franfcrijk', wordt gemeld, dial) daar de directie van die mijnen van Trets het slach'toffer is geworden van een brutalm diefstal. Elke veertiea dagen oatvaagt het heofd- bureau van em bank te Marsei lle een' geldzak toegezooden, waarin aan bankpfipier de 3bo- nen van het peraoneel. Den laatisten keer u kwam als gewoonlijk de geldzak ongeschon- dm' en verzegeld in het hoofdbureau aan, diodh bij opening Meek, dlat er geen bankbil- jetten in zatm, doch wel em pakje oude kran- ten, esni dat het geldzakje em oudekolen- zak was. Tot heden toe is men de schuldigm aan deze verwisseling niet op het spoor ge komen. Het bedrag dat de maatschappij had raioeten/ ontvangen was 150.000 francs. 'KORTE BERICHTEN. Inbrekers hebben in de lckaka van het Zwitsersche consulaat te Warsdiau 17 mil lioen Poolsche marken en 400 Zwitsersche francs buiit gemaakt. Te Washington' is plotseling overleden Lawrence Ginnell, vroeger Iersch nationa- listischi lid van het Britsche L'agerhuis; la ter em krachtig partijgenoot van De Va iera. -De stakimgsbeweging in de weverij-in- dustrie te Rijssel is algemeen geworden. De staking is begoonm over een eisch voor duurtetoeslag. De Bu'lgaarsche regeering is besrig met de opstelling van em wetsontwerp, 'hetwelk machtigt tot de onteigelning van de eigen- doomimen van aanhangers van het commu- nisme. Het geschil in de jute-industrie te Dun dee. hetwdk langer dan acht weken heeft geauurd en waardoor 30' duizend arbciders werkloos warm, is heden bijlgelegd. Alle fa- brieken zullm 20 April a.s. het werk her- Vatten. Een aantal Parijischie taxi's zijn thans voorzien van em draadloos ontvangstation, zoodat de passagier gedurmde dm rit bijv. de laatste beursberichten kan vernemm. Voor.ts bestaan er bij em aantal Fransche spoorwegmaatsch'appijen plannen, can' ook in de express-treinen dergelijke draadlooze ont- vangtoestellen aan te brengen. Het Fransche dorp Eparges, Mji Ver dun, dat geheel was plat geschoten, is dank rijl d!e mifde bijdiragm van Nederiandsche zijde herskld. De politic in Boston m Niew York be gin t op te treden tegm de M'arathon^dians- wedstrijidm. Dansen gedurmde meer dan 24 uur aan een stuk wordt voor onwettig ver klaard. De 'Italiiaansche regeering heeft beslo ten1, dat de 1 e Mei voortaan in iitalie niet meer als em' openbare feestdag zall worden be- schouwid, zooals tot dusverre gebruiikeJijk was. Te Marseille is eeni oplichting ten na- deele van den Franschen1 staaib door middel van' militaire reoeptenboekjes aan het licfat gekomen. Hiet schijnt te loopm over een be drag van 8 Yi millioen francs. Dezer dagen werd in het Engelfeche Lagerhuis door majoor Boyd Carpenter mede- gedeefld', dat zes Britsche parlemenisledm ge- weigerd haddm him salads in ontvangst te nemen. Van verschillende rijlden werd ge- vraagd om de mamm van deze Ieden; deze werden echter niet opgegeven. Volgms em telegram uit Riga, heeft thans de Opperste Raad der Nationale Econo mic in Rusland vastgesteld, dat alle employe's van cocperatieve maatschappijen in Rusland na 1 Mei op de Zondagen moeten doorwer- ken De rustdag zal voortaan op Maandag gehouden worden. De staatsbedrijven en 9taatsfabrieken in Rusland hebben den 10-urigen werkdag inge- voerd en als gevolg daarvan zijn twee bedrij- ven geslotm, waardoor 54000 arbeiders werk loos zijn geworden. Gemengd Nieims ZUWE'R IN DE LEER! ALS DAT EENS ALGEMEEN WORDT! De Rotterdamsche correspondent van „Het Volk" schrijft: In dm loop der jaren' rijn er door de rich noemende ras-echte belijdeis van de Christe- lijke leer al heel wat dingen als ,,Zondag" be- stempeld, waarin' anderm. met den besten wil vain de wereld gem' kwaad kondm vindm Maar wat we nu in de „N. R. Crt" Iezen slaat wel hell rekord. De kerkeraad1 van de Ned. Hlerv. Gemeente te St. M'aartensdijk heeft geweigerd em tweetal pereonm' als lid- maat aan le nemen, omdat deze menschen op Zondag gewandeld hebbenDe kerkeraad is van merning, dat een goed christen op Zon dag niet wandelen mag. Men behoort in de kerfc te rijln, of thuis christelijke leduur te Ie zen; besluiili het bericht. Verschillende vragm kunnen naar voren komen-, al® men dit leest. B.v. dezeals er niet gewandeld! mag worden1, hoe moeten1 de m® schen dam wel van hun waning caar de kerk komen? En" welk em heerlijk idee voor motor- en auto-maniakken, als er eens meer kerkraden komen, die het verbod: Zendiags ihuis Mij- van, mat gwatrenghaid in prakiijk brengen HOLL. IJZERMAGAZIJN „De Wild". Beroemde Sohmidt'e „Nationaal" W aschmachines. Prijzen zonder concurrentie. IS HET JOUW WI JiF OF HET M1JNIE. Een boor uit den naasten omtrak, vergezeld door zijn wederhelft, kemt te Arnssfoort het sDemlokaal birmen. Beidm overhandigm aan den voorritter hun oproepingskaart en ont- vangm van hem ieder em stambiljet. Met hun biljet in1 de band begeeft het ech'iipaar zich naar een' en hetzelfde stemihokje om zich van hun stemplicht te kwijten. Uit den' aard' der zaak maakt em1 der leden van het stembureau de opmerking, dat zulks ongroorloofd is, waarop de echtgenoote snib- big uitroept: „Dat gaat je niels aan. Man en vrouw is 6en." Ntagmaals waarschuwt de voorzitter hen en deelt hum mede dat ieder in een afzonderlijk stemhokje hell biljet moet invullm. De boer nu, niet begrijpende waarmede de voorritter van het stembureau rich bemoeit, vraagt hem op vcrontwaardigdm toon„Is het jouw wijf of hell mijme?" Nladat nogmaals getracht wordt beide sttemplichtigen van' gedachte te veranderen, verscheurt de man beide stembil- jetten, onder dten uitroep. „Dan krijg je ze gem1 van beide." Boer eim vrouw af. Ulariteit onder de stembureau-leden. EEN WE I NIG VOORKO'ME ND GEVAL. In Berghareni (Geld.) is slechts een i'ijst voor de geniemteraadsverkiezing ingediend, welke de namen van de Katholieke en Protes- tantsche candidatm bevat. Er behoefi! dus niet geStemd te worden. PROVINCIALE STATEN PAN NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten stellm aan de Statra voor: a. hen te machtigen, met de Rijksverze- geringsbank em overeenkomst aan te gaan, waarbij de provincie zich borg stelt voor de richtige naleving van em overeenkomst voor em leening, welke de vereeniging Amster- damsch Kjndersanatorium te Amsterdam zal aangaan met de Rijksverzekeringsbank, m krachtms welke overeenkomst genoemde ver eeniging op nader te regelen voorwaarden k pari ter lem zal1 ontvangen een bedrag van ten hoogste 300,000, af te lossen in 40 jaar- lijksche termijneni, tegen een nader over een te komen rente; b. aan de Vereeniging Amster- dam9ch Kindersanatorium onder door Ged. Staten te stellm voorwaarden tot wederop- zegging em jaarlijksche bijdrage te verlemen in het over ieder jaar blij'kendc tekort op de exploitatie van het door haar geexploiteerde sanatorium na de daaraan te geven uitbrei- ding, tot ten hoogste het door de vereeniging aan de Rijksverzekeringsbank verschuldigde bedrag voor rentebetaling en aflossing van het aan haar door deze bank voor de uitbrei- ding van dit sanatorium te vcrleenen voor- schot. EEN TEEKEN DES TIJDS. Gistermiddag 12 uur is te Rotterdam em paartje in den echt verbonden, voor welk feit ongewone belangstelling was. Bereden poli tic, agenten van de motorbrigade m agenten te voet bleken noodig te zijn, om de goede orde op den Coolsingel te handhaven. De man was em bouwvakarbeider, die niet gestaakt heeft en door rijn stakende „mak- kers", vergezeld1 van een groote menigte werkloozen, uitgejouwd werd. Onder her- haalde smalende hoera's is het jonge paar het huwelijksche leven ingetredm. De film was aanwezig, om dteze „vrijheid, geliikheid m broederschap" te veroeuwigen. Voor de katholieke kerk in de Mathensser- laan, waar het huwelijk kerkelijk werd ingc- zegend, is het relletje herhaala. Politie te paard en rijwiel-agm'tm hebben daar de menschen uitemgedrevm. VROUWEN VOOR DUURZAMEN VREDE. De vereeniging van vrouwen voor duurza- miem vrede 'heeft gisteren' in Den Haag haar jaarlijiksche vergadering gehouden, onder lei- ding van inevrouw Ramondt-Hiradmiann. GEVAT. De drie jongens, die te Deveniter werden vermist, rijn te Annihem' gevat Zij bleken schuldig te rijtn aani een Zaterd'ag gepleegden diefstal m haddm rich daaram uit te voelen gemaakt. HUEDIG1NIG' PROF. DR. Jl. POELS. Gistermiddag is in' de rii!ksseruminrich.iiing aan dm 1 Jan. j.l. afgetreden directeur, prof, dir. J. Poels, die de gemeente gaat veriaien, een huldeblijik aangebodea In tegenwoordigheid vain die commissie, wellke zidh daartoe gevormd had, pereonee! der inrichiing en belaingstellenden, heeft dr. H. Klinlkert daarbij em' toespraak gehoudm. MIETEOROLOG1SCH INSTITUUT. Bij' Won. bestttuit is benoemd tot lid van het college van1 curatoren van het JOoniuklijlk Ne derlandsch Mieteorologisch Instituuiil dr. C Easton, te Amsterdam. ZEEVAARTSCHOOL TE VLISSI'NGEN. Gister heeft in tegmwoordigheid van Z. K. H. Prins Hmdrik en verecMlendle gmoodig- den de opening plaats gehad van het nieuwe deal van de zeevaarnschool „De Ruyteradheel" ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1