DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 100. Honderd y§f en twtntigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden f2.-~, fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters nan nlaatiraJiaW. Brleyen franeo N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Eadaetle No. 33. NUTTELOOZE BALLAST. Buitenland. Proylnciaal Niewws Stadsnieuws DM mummer bastaal all 3 Maden. ZATERDAG Director: n H VI)AV Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. 28 APRIL Wij hebben dezer dagen bij het in orde brengen van onze boekenkast weer eens wat oude schoolboeken in handen gekregen. En daarbij tot onze verwondering gemerkt, dat wij vroeger in alle mogelijke en onmoge- lijke leervakken met blijkbaar gunstig resul- taat onderricht gehad hebben. Destijds waren onderwijzers en leeraren temninste over vlijt en vorderingen tevreden en wij zeif moeten toen wel het gevoel gehad hebben, dat wij aardig op weg waren ons alle kennis eigen te maken, die ons in het later leven te pas zou kunnen komen. A1 scheen de zon nog zoo mooi, al lokte het weer nog zoo uit tot een wandeling of een fietstochtje, al was de wind nog zoo jfunstig om eens faeerlijk te gaan zeilen, al hadden wij na alle geestenjke inspanning nog zoo'ini behoefte om eens vrij en vroolijk en gezond te gaan sporten. dan werd ons toch altijd vcorgriioudec, dat pi'xht v66r alles ging. En plicht was het, goed en veel be leeren om later een nuttig lid van deze menschelij ke samenleving te kunnen worden. En als wij t dan al eens waagden be- scheidenlijk op ts merken of nu heusch alles waarmede wij onze jeugdige hersens moesten volstoppen onontbeerlijk voor ons volgenc leven was, dan verzekerde iedere leeraar met groote beslistheid, dat in alien gevalle juist het vak waarin hij doceerde tot de voor het latere leven meest onmisbare moest gerekend worden. Overtuigd van al die onmisbaarheid leer- den wij Er zijn jaren geweest waarin examens werden gehouden, examens om te controlee- ren tot welken graad van maatschappeiijke nuttigheid wij het al gebracht hadden. En in die examen-jaren zijn wij doorge- drongen in al de geheimen van de meest na- tuurhjke en meest onnatuurlijke wetenschap- pen. Wij hebben met wiskundige nauwkeurig heid geweten hoeveel pooten een meikever be- zit en waren volkomen op de hoogte van elke gedaanteverwisseling die de kikvorsch vanaf den zuigelingenleeftijd tot aan zijn groot- vaderschap ondergaan moet. Wij hebben den infaoud van een scheefaf- geknotte cylinder kunnen berekenen en wis ten, midden in den nacht wakker gemaakt, onmiddellijk met onfellbare juistheid het kookpunt van zwavelzuur en het soortelijk gewicht van kwikzilver op te noemen. Wij hebben naar ons uit de oude school- boekjes tot onze groote verwondering geble- ken is het oppervlak van een regelmatig twintigvlak kunnen uitrekenen en wij hebben precies geweten, dat er in dte Po-vlakte rijst. tarwe, mais, druiven en moerbeien verbouwa worden. Het is tot onze hersens doorgedrongen dat in het jaar 888 Karel de Dikke als laatste koning van het geheele Frankische rijk afge- zet werd en dat in 1798 de staatsgreep der Unitarissen plaats vond. Als wij nu nog eens aan onze school jaren terugdenken, dan zien wij in gedachten ook weer hoeveel mooie dagen van ons leven nut- teloos en doelloos voorbijgegaan zijn. Hoe ons leeren niet alleen hersengymnas tiek was en het zich eigen maken van bij' zonderheden die ieder ontwikkeld mensch be- hoort te weten, maar hoe wij ook dagen lang onze jeugdige hersens noodeloos en nutteloos vermoeid hebben met het daarin persen van allerlei wetenswaardigheden, die in ons latere leven nimmer te pas zouden komen. Wat interesseert het ons nu in welk jaar Philips de Goede Namen en Luxemburg ge- kocht heeft en als 't ons interesseert, welnu, dan is er wel een geschiedenisboek om het even op te zoeken. Welk belang stellen wij er nu in of er in Siberie haver of gort veibouwd wordt. En moeten we't weten, welnu elk aard- rijkskundeboek zal ons uit den droom hel- pen. Wanneer wij nu eens terugdenken aan al les wat wij vroeger moesten weten en aan al les wat wij daar nu nog van weten, wanneer wij dus nagaan wat van al het geleerde in ons later leven bruikbaar is gebleken en welk deel als nuttelooze ballast kan be- schouwd worden, dan komen wij onwillekeu- rig nog in opstand tegen al die groote, wijze menschen, die beter wisten, en die ons in ons onwankelbaar vertrouwen destijds hebben wijs gemaakt dat alles wat wij van buiten moesten leeren voor ons later leven onont beerlijk was. En dan denken wij ook nog wel eens aan die heerlijke voorjaars- en zomerdagen als de natuur riep tot sport en spel en als wij des- niettegenstaande in een duf schoollokaal on ze arme hersens pijnigden om alle graven van Holland en Zeeland van buiten te leeren en zonder haperen op een rjjtje te kunnen op- Er zijn meer van die ontevredenen. Er was laatst een man, die nog niet eens zoo lang van school was en wien het ongeluk overkwam, dat hij op een fietstochtje midden »P een eenzamen landweg een spijker in zijn band kreeg en moest afstappen. Hij keek naar zijn leegen band en vroeg zich af hoe die nou veer gerwparsard sou moeten worden. Hij bedacht, dat het niet.de eerste keer was, dat zijn band sprong en ging in gedachten na hoeveel volwassen mannen en vrouwen elken dag het ongeluk treft, dat er een band van hun fiets kapot is. En hoevelen, evenmin als hij, zouden we ten hoe ze die weer moesten repareeren. Hij was -r- zooala gezegd nog niet lang van school en kon nog uit. zijn hoofd het oppervhak van een onnegelmatigen' veel- hoek berekenen. Maar hij kon niet de band van zijn fieta maken. En't was toen voor't eerst dat hij tot het besef kwam, dat hij zijn tijd nuttiger besteed zou hebben als hij inplaats van een kegel- vormige inktkoker in drie projecties te teeke- nen, eens geleerd had hoe hij een lap op een letkkea fietsband moest zetten. Wat mankeert er aan onze electrische bel, als die geen geluid meer geeft? We weten het niet. en de deetricUa meet gehaald worden om't te ocdenoeken. Voor elke losse plank wordt de fcmmerman gehaald want onze handen staan verkeerc omdat wij nooit geleerd hebben ze te gebrui ken. WSji hebben „Pi" in tien diedmialen gekend, maar wij zijn niet in staat een spijker in een plank te drijven zonder dat wij hem scheef slaan. Een volwassen mensch heeft destijds twee uur van zijn kostelijken tijd besteed om ons precies te doen weten hoe een vogelgeraamte in elkaar zit. Maar als nu de klok in de huiskamer niei: meer tikken wil staan we er machteloos voor en vragen ons af hoe zoo'n ding er nou toch eigenlijk van binnen uit ziet en hoe't kom dat het niet meer gaan wil. En we halen een horlogemaker die er expres voor van zijn huis moet komen en ons na twee minuten weet me^ te deelen, dat we de veer te sterk hebben opgewoodeo. Wat zouden onze kinderen er mee gebaat zijn, als alles wat ze nu nog van buiten moe ten leeren eens op een groote zeef gegooid werd. En als we dan eens net zoolang gingen schudden tot het voor het leven bruikbare Tig- gen bleef en al de nuttelooze ballast voor goed verdwenen was. Dan zouden we bij het practische en bruikbare een goede en voortdurende zorg voor de lichamelijke opvoeding kunnen voe- gen. En we zouden heel bescheiden fei of twee uur per week kunnen^ besteden aan han- denarbeid en aan de kenms van al die klei- nigheden die in de practijk van het dage- lijksch leven telkens weer onze belangstelling vragen. Dan zouden onze handen voor het kleinste 'karweitje later met verkeerd staam, dan zou den wij niet telkens tot de conclusie komen dat al onze wetenschap ons elken dag bij het uit den weg ruimen van do eenvoudigste moeilijkheden weer in den steek laai Bij de behandeling van de L. O. wet 1920 was aanvankelijk de handenarbeid door den minister onder de verplidite vakken voor de lagere school opgenomen. Maar dit vond zoo krachtigen tegenstand, dat de minister het vak terug moest nemen en dat de handenaibeid als nid-verplicht vak in de eerste zes leerjaren der gewone school mocht onderwezen worden. En daarbij is het vrijwel overal gebleven. Het vak mag wel onderwezen worden maar het wordt niet onderwezen. Omdat het nu eenmaal nog niet de sym- pathie der onderwijzers heeft. Dit te veranderen, het inzicht te vergroo- ten, dat juist de handenarbeid een vak is welks beoefening voor het later leven de rijpste vruchten zal voortbrengeo, kan slechts onzen vollen steun hebben. En daarom ook hebben wij met voile in- stemming vemomen, dat een deskundige de zer dagen te AJkmaar op een bijeenkonist uit- geschreven door de Vereeniging tot bevorde- ring van het onderwijs in handenarbeid in Neaerland, in tegenwoordigheid van velen uit onderwijskringen een warm pleidooi voor de invoering van het niet-verplichte leervak heeft gehouden. Moge zijn voordracht tot resultaat heb ben, dat ook op de Alkmaarsche scholen 66n of meer uren per week besteed zullen worden om te zorgen dat de leerlingen als volwassen menschen niet alleen htm hersens maar ook hun handen kunnen gebruiken. iDE BEiZETTINO VAN HET RUHIRGE- BIED. De oommunisten en syndicalisitein) te Mtil- heim hebtoeni besloten aan het intemationaal arbeidsibuireau te Geneve te verzoeken een in- temiaiiionale commissie te benoemen, om een onderzoek in te steMeo naar de ruwe handelini- gen bedreven door die Duitsche pokitie-agenten gedurende dte incidenlten te Miiilheim. Protest eeren/ tegen de Duitsche politie, misschien in de hoop op bare ontbind'ing door de Fran- schem, die als vriendelijk jegens dte klagers bekendl staan. Dan hebben deze de handen vrij. iDe Frausdiea zijln tegemoet geJoomen aan dan eisch der bedrijliradieQ inzaJee die huia- brandtoolen der mijniwerkers. Het verzoek tot het weghaiten kan nu oollectief geschieden. zonder dat! rechten behoeven te worden be. taald. De bedrijfsradeni wiiiden echter heele- maal geen veigunning vragen voor wat alfijd een recht der mijnwerkere is geweesft. De vier mijnwedkersboniden publiceeren een manifest, waarin za| verklaren, dat dte pogin- geni der communisten, unionisten en syndica- us'ieni om bij de aMuiting der kolenopslag- plaatsen door de Franachen tot algetneene s'iaiking over te gaan, moeten1 worden tegenge. 'gaan. De RijWliandoommiissie heeft een verorde- ming uitgevaardigd, volgens welke industriee- len, die de levering van kolen en cokes weige- ren, bemioeilijlkm of vertragen, tot vijf jaar ge- vangemissfcraf kunnen worden veroordeeld. Behalve deze bekendimakiing heeft de Rijn- I'andcaniimissie er nog een gepubliceerd, waar in ziji verklaart, d'at alle veroxdteningen en- be- sfluiteni der Duitsdie autoriteiten, waarin met sfcrenge straffen worden bedreigd' alle Duit- ache onderdanett, die zich onderwerpen aan de besluiteri -mi orders dter gealldeerdte autori teiten of met hen in relatie treden, elken wet- telijlken gnocslag missen en ziji voegt er bij, dat versehd'llende veroideningen der Rijnland- oommissie -aan de Duitsche orDderd'anen elke practische bescherming verzekeren tegen eventueele represailles hunner regeering. Alle dieinsten van het Diiitsche rijksoommis- sariaat te Coblenz zijto door de Intergealli- eerde Hlooge Commissie opgeheven. Voor Reoklinghausen- Sua is het verbod van nachtverkeer in de straten1 -afgekondigd'. In dte laatste dagen zijin aldaar bij bezitters van postdhiven fal van brieven in besflag ge- 'Dte Hlessische democratische Landd agafge- nomam. vaardigde, advocaat 'Schieiber, te Ingelheim. is door de Franschen uit zijn woning gdiaald en buiten het bezette gebied' geforajchT. De direeteer-gemeraal Maarmanin/ en nrijn- werlkerB van' de inijn Minister Achenbach" zijh gearresteerd. Een) rnijninspecteur van de mijn Dahlbusch is uitgewezaa eni buiten het bezette gebied ge bracht. IDe Fransche militaine autoritiediteni hebben die gedelegeerden der Kwakensvereeniging, mgh. Testa, de vertegenwoordiger van den Paus, Westndf, voorzitter van het Duitsche Roode iCruis en ,de Zwtedsche aame Helene von Platan toegestaan de Duitsche gevange- nen te bezoeken. De sedert eenii'ge wteken door dte Franschen vastgtehoudten gijzdaans, die de door Fransch personeefli bestuuide treinen moestenl begelei- den, zijln vrijgtelaten. Zouden,' de Franschen den treunenloop weer veilig adtten? Er schijmt toch nog wel iets aan te haperen, want gene- raal Douchy te Kastrop heeft aan ailte stations in zijn district een) kennisgeving van den vol- igenden inhoud doen aanplaikkenAlle treinen moeten op dte stations sttoppen. Er zijn maat- regelen genomen de machinisten eventueel te dwimgen, zulks te doen. Iedere machinist, die zal trachten door te rijden, sitelt zich aan doodsgevaarb loot. Dte tredmen moeten zeker op de stations ge- inspedeend worden. Ailis gevolg van het werpen van een bom uit een itrein nabij' Essen) naar een aan' dte spoor- lijn gelegen1 Fransche kazere, is het treinver- keer laags deze plek stop g^zet. Er rijden daard'oor geen treinen1 meer tussdhen Essen Nbrd en1 Ailtenessen. Tegen de stad Bochum zullten sitrafmaatre- gelen worden toegepast, omdat een onbekende een vlaggestok, waaraae eeni Fransche vlag was bevestigd, beschaddgd' heeft. Ten gevolge van de maabegelten der bezet- tingsautoriteiteni betreffemde het vervoer van kolen, is het gemeenitebesituur van' Essen' ge- noodziaakt igewarden1 dte gasfabriek te sluiten. Uit Mannheim wordt gemeld1, dat gister- morgen verschillende polileposthuizen in- het onbezette gedeelte van/ Mannheim door de Fransdieni zijin; bezet, die de politie ook in- structies gaven) inzake het dragen van vuur- wapenen en het groetenl van) Fransche offide- ren. Op de mijn „Lothariingea" heeft de protest- staking der arbeideis tot resultaat gehad, dat de Franschen1 de laadplaats voor de steenkool en ook de chemisdhe fiabriek weer hebben omit- ruimd. De mijimwericers hebben, zich beroependte op de mieuwe dating van de mark, nieuwe loon- eischen gesteld. Diaar deze looosverhooging een1 stijging der fcolenprijzen en een algemee- ne veihiooging der productiekosien zou mee- brengen, meent men1 id het rijkSministerie van economie een' oplossiing te moeten zoeken in dieni zin, dat men dten arbeidens goedkoop tex- tielgoederen' levert. In veibandl hiermede is gisteren een' besprefcing gehouden tusschen vertegenwoordigers van het rijksmmisterie van economie, van Industrie en handel. Men verlaugt van1 de textieli-industrie, dat zij een prijsvmTnindtering met 25 pet. zal toestaan Ate gevolg van- het verbod voor autover- keer tusschen bezet en onbezet gebied' hebben de posterijten en panticuliere ondememingen bunne transporten moeten staken en is in Framkrijk een opeenibooping van reizigere ootstaan, terwiijf de levenamiddelenvoorzie- ning emstige stagnatie ondervindt. Deplaat- sen:, die altijd zeer bezodbt werden door vreemdelingen, zijn zeer ged'upeerd. 'Generaal Degouitte hee'Ft in het bezette ge bied in het geheel 2'4 nationalistisdie ver- tmigingen1 verboden. Te Essen is een camnuinistisohe Katoefpng gehouden, waaibdji eendge sprekera redevoe- ringen hielden, waarin ziji stelling namen te gen ,^iet Fransche imp-erialisme en het Duit sche kapitalisme". Zonder dat er een op- tocht gehouden werd, ging de bijeerikomst ordelijik uiteen. Daar de Belgische autoriteiten hadden be- merkt, dat Duitsche dou ane- amb ten ax-en ■voortgaan redhten te Eeffen ten huize van particulieren, Zijn de secretaris en de onder- secietaris van den Diuitschen douanedienst te Duisiburg gearresteerd. BLOEDIGE BOTSING TE NEUHAU5EN. De geschillen tusschen de politieke partijen in Beieren zijn Donderdag op blocdige wijze aan den dag getreden. Er had te Neuhausen een blocdig trdfen plaats. tusschen nationaal- sorialisten en sodaal-democraten. Volgens de lezing van de socialistische ,^Vlunchener Post" hadden de sociaal -democrateu in een cafe hun geregelden ^vond". Eenigen hun ner, die kort na negenen de straat op gingen, za"cn plotsding, dat een troep Swastikadra- (yrs op iict cafe aanrukte. De trc-ep hidd hai stelde zidi in drie gelederen op en marcheerde naar den ingang van het koffiehuis. Toen de Swastikadragers wilden binnendringen decide een in de deur staand socialist hun mede, dat zoolang hij daar zou staan, zij niet in het kofifehuis zouden komen. Hij kreeg ten ant- woord, dat hij dan ncergeschoten zou wor den, dat in het cafe alles kort en klein gesta gen moest worden en dat men thans schoon schip wilde maken. Terwiji de nationaal-socia- listcn nog voor het cafe stonden, kwamcn eenige politie-agenten op het tooneel, die in verband met den dreigenden toestand, onver- wij ld! door signalen versterkingen opriepen. De rechts-radicalen werden door de politie teruggedrongen, doch verspreidden zich daarop over de geheele straat en gingen met het geweer in den aanslag op den grand lig- gen. Zij losten daarop in het wilde weg op de voor het cafe staanden, waaronder ook po litie-agenten, ongeveer dertig schoten, waarbij vier sociaal-democraten zoo zwaar verwond werden, dat zij onverwijld naar't ziekenhuis moesten worden vervoerd. Aan den strijd na men ongeveer 400 personen deel. Klaarblijkelijk betrof het hier een vooraf beraamden overval door de nationaal-socialis- ten. Een groot aantal leiders werd gearres teerd. Het wekt verwondering, dat de Schupo het vuur der rechtsradicalen niet heeft beantr woord. Slechts een politie-agent verklaarde, dat zij niet schieten mochten. Het brutale optreden der nationaal-sorialis- ten vindt waarschijhlijk zijn verklaring in het feit, dat de Beiersche Landdag besloten heeft, tegen de nationaal-socialistisdie partij voor- loopig niet op te treden. De.rede in den Land dag van den Beierschen minister van hitmen - landsche zaken, dr. Schweyer, en de aanne- ming van het voorstel der Beiersche Volkspar- tij wordt door de nationaal-sodalisten als ,,een schitterende rechtvaardiging van haar fehecle beweging', begroet. Het nat.-soc. or- aan, de „Pfalyzischer Beobachter", trekt uit het resultaat van de in den Landdag gevoerdc debatten de gevolgtrekking, dat de regeering Kniliing het nationaal-socialisme niet (meer) bekampt, zooals zij het tot nog toe heeft ge- daan, doch er op steunt en het met alle haar ten dienste staande middelen bevordert. Wan neer Beieren in weerwil van het tijdvak-Ler- .chenfeld de orde bewaard heeft, is dit in de eerste plaats aan de nat.-soc. te danken. Wie andcrs heeft de Beiersche regeering om aan een inval van bolsjewistische legerbenden uit Thuringen en Saksen het hoofd te bieden, dan de nat.-soc. strijdorganisaties DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Bekende Turksch-gezinden hebben een op- roep gericht tot Turkije, om de Turksche lei ders over te halen, wat inschikkelijker te zijn. Zjj herinneren er aan, dat Frankrijk bewees, de Turksche belangen steeds zooveel mogelijk te bevorderen en te ontzien. De Turken han- delen dus dwaas en ondankbaar door thans op alle punten toe te geven aan de Engei- schen en alles te weigeften aan Frankrijk. Turkije moet bedenken, dat als Frankrijk zich ooit uit Syrie mocht terugtrekkenv de Volken- bond het mandaat aan Engeland zou opdra- gen. Evenmin zou het voor Tmkije prettig zijn als Frankrijk zich terugtrok uit Konstan- tinopel en daar alleen Engelschen zou achter- laten. Daarom spoort de brief de Turksche leiders aan wat redelijker te zijn. Daar de geal'Aeerde en Turksche financi- eele experts het niet geheel eens konden wor den omtrent de naar dte zittiinig van heden verwezen clausules, is het financieele comite voor onbepaalden tijd verdaagd. Generaal Pelle zal morgen naar Parijs vertrekken, ten eindie een ccmfterentie te hebben met Poincarte. Hij zal Maandag a.s. te Lausanne terug- keeren en te Parijs waarschijrilijk een ont- moeting hebben met generaal Weygand. HET NIEUWE DUITSCHE VOORSTEL. Naar het Berliner Tageblatt" schrijft, zijn de beraadslagingen der Duitsche regeering over de nieuwe voorstellen thans zoover ge- vorderd, dat zij heden, uiterlijk morgen, ge- eindigd zullen zijn. Nadat dan de tekst van het Duitsche antwoord zal zijn vastgesteld, zal het vermoedeliik aj. Dinsdag overhan- digd kunnen worden. Een leidtend industrieel, die diredeur is van een der grootste mijnen, gaf aan de Td. te kennen, dat niemand rich meer vldt met de hoop, dat de Franschen rich spoedig uit het HolL fJzermagazfjn DB WILD. Schmidt's „Nationaal" Waschmachines. De trots der huismoeders. Ruhrgebied zullen terpgtrekken. „Wij mogen al hed blij zijn", zdde hij, „als wij er met een gelddelijke ontruiming naar mate van de be- talingen afkomen". Een bestuurslid van dten algemecnen mijn- werkersbond verklaarde, dat de miinwerkera er niet voor te vinden zijn, het lijdefijk verzet te staken alvorens de onderhanddingen aan- vangen. Do Fransche bladen wijzen er op, dat het noodzakelijk is, dat Duitschland alien tegen stand laat varen voordat Frankrijk eventueele onderhanddingen met Duitschland opent. Desondanks is nog geen verandering ge bracht in Uuitschland's verdedigingstaktiek. KORTE BERICHTEN. In de buurt van Grenoble, in het berg- j laud van. de Dauphinte, heeft men met suexxa proeven genomen met een sneeuwplccg, die voortbewogen wordt door een tank. UIT St.-PANCRAS. Weinigen zullen in hun leveb hebben go- dacht dat zij de schoolbanken, waarop ze in hun schooljaren misschien de meester wel eens een poets bakten, nog eens als tuinbauk zouden bezitten. Vrijdagmiddag werden de oude schoolban ken der openbare en chr. school wider des afslagera hand ten verkoope aangeboden. Daartoe per bekkenslag opgeroepen waren er tamelijk veel kooplustigen aanwezig. Onge veer 60 banken werden ex verkocht, variee- rend in den prijs van 60 tot 100 cts. per stuk. Door den heer C. Kloosterboer werden ongeveer een twiotig banken aangekocht, welks waarschijnlijk als zitplaatsen voor 't voetbalveld diensttig gemaakt zullen wor den. Vender gingen de banken met de bedoe- ling deze als tumbank, ook wel om ze voor Imutselhout te gdiruiken. UIT SCHAGEN. Wegens den Hemelvaartsdag op Donder dag 10 Mei, wordt de markt alhier gehouden op Woensdag 9 Mei. De lammerenprijzen zijn in Noord-Hol- land nog vrijwel onbekend. Toch zijn er ve len belangstellend naar dien prijs. Wij tee- kenden daarom van eenige markten de prijzen op: Gorinchem 18 tot 24; Groniingen 12 tot 18; Drachten 13 tot 19; Delft 16 tot 24; Leiden 10 tot 24; Leeuwarden 12 tot 20; Sneek 12 tot 18; Steenrijk 15 tot/25. De prijzen loopen dus van 12 tot 25. Middenprijs 18 tot 19. i UIT OUDKARSPEL. Het Onderling Begrafenisfonds, dat hier reeds circa 20 jaren bestaat en ongeveer 200 leden tclt, is overgegaan op het Groot Noord- Hollandsch Begrafenisfonds. Het reserve- fonds was juist groot genoeg om zonder be- zwarende bepalingen de risico's over te dra gen. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Het bijzondere geval doet zich voor, dat 7 paren hier en te Zuid-Scharw;oude woonach- tig ide voor veertien jaar terug alien op den- zelfden dag als bruid en bruidegom het ge- meentehuis verlieten, deze week 40 jaar ge- trouwd zullen zijn. Het is zeker wel een bijzonderheid. UIT DE RIJP. Voor aansiuiting aan het Provinciaal Elec- trisch lichtnet hebben zich alhier ongeveer 160 ingezetenen laten inschrijven. zoodat de electrificatie hier tier plaatse spoedig tot stand zal komen. UIT BERGEN. Eeaife dagen geleden meldden wij, dat door den heer N. M. aan den Kogendijk al hier een kip met kuikens werd vermist, en dat vermoedelijik diefetal in het spel was. Thans evenwel is de kip op het erf van een bewoner van den Oosterweg dood teruggevonden, zoo- ;dat kip en kuikens zonder twijfel wel door een hond zullen zijn weggehaald. Gisteravond is alhier een) nieuwe amis- club opgericht genaamd „Love^. Het bestuiur bestaiat uit de heexen R. Jongman, voorzitter, J. Fijn, secretaris en J. Winkel, penningmeeker. De speelavonden zijn Woensdag en Zater- dagavand en Zondagmorgen. Gespeeld wordt op de banen aan 'den Kruisweg. Des Zaterdags wordt op beide banen ge speeld. Ook in Bergen neemt de belangstelling in het tennissen toe. Naar wij vememen zal de heer J. Vras- donk, sedert ettelijke jaren Rijks-brieven- en telegrambesteller alhier, met 1 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. UIT EGMONDERMEER. Tot molenaar van den polder dc Egmonder- meer is benoemd de heer K. Hopman Hz. te Grosthuizen. EEN ONGEVAL. De mellcrijder K uit Oudorp had heden- morgen het ongeluk da op de Friesche Bnig

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1