I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eindeljjk weergevonden Wo. 104. Hondord r§f en twintigiie Jaargang. 1923 jLbonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Storms, Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. S3. DONDERDAG Direeteur: G. H. KQAiK. HoofdrnfanhmipTi N. AOEMA. 3 Mil Bnitenland F e u i 11 t o n. Dtt manner bosfcaa* irrt 2 bladen het nieuwe duitsche voorstel. De tekst van de nieuwe Duitsche nota, waarvan wij gisteren een sainenvatting gaven, wordt in de geallieeide pers natuurlijk reeds druk besproken en dat de bewoordingen met lioopvol zijn voor een oplossing van de ham- gen de problemeu, is haast overbodig te con- stateeren, daarvoor is al te vaak de meening der geallieerde vooraanstaande regeeringsper- sonen kenbaar gemaakt. Het oordeel der meeste Parijsche bladen is, dat de voorstellen onvoldoende zijn. Dit oor deel werd reeds gegeven voordat de officieele opgaven omtrent den inhoud* bekend waren. Het bedrag wordt te geiing geacht, de waar- deering der betalingscapaciteit door een inter- nationaal comity, terwiji volgens het vredes- verdrag de Commissie van Heratel deze be- yoegdheid heeft, wordt ontoelaatbaar geoor- deeld; doch het voornaamste zwakke punt is de afwezigheid van garantiea. Dat er wetten aangenomen zullen worden, om de industri- eelen te dwingen, in opoffenngen toe te stem- men, acht men een van ouds bekend liedje, waarin men geen vertrouwen meer heeft Reuter vemeemt, dat gezaghebbende Brit- sche kringen niet voornemens zijn zich nader uit te laten over het Duitsche aanbod en dat ei- geen aanwijzing is, of Groot-BritanniS het aanbod als een redelijke basis voor bespre- kingen beschouwt dan wel niet. Na een zorg- vuldig onderzoek van de omtvangen nota, zal de Britsche regeering stappen ooen bij de Fransche, Belgische en Itaiiaansche regeerin- gen, ten einde zich van haar standpunt te ver- gewissen, vooropgesteld natuurlijk, dat er niet een onmiddellijke verklaring van, Frank- rijks zijde zal komen Lord Curzon, de Engelsche minister van truitenlandsche zakem, ontving gistermiddag de Fransche, Itialiiaamscbe en Duitsche gezan- ten in afzonderlijk gehoord, vermoedelijk in verbandi met de nieuwe Duitsche nota. De Londensche pers is zeer pessimistisch aangaandc de voruitzichten der Duitsche voorstellen. De „Daily Chronicle" noemt elk aanbod een doodgeboren kind. De Franschen willen geene beta ling, maar slechts annexatie van het Rijnland en net Ruhrgebied. De „Westminster Gazette'' zegt, dat de Fransche regeering reeds v66r het overhan- digen der nota besloten is geweest, deze te verwerpen. In- Belgie wordt de nota onbevrediigend ge acht. De Belgische regeering is echter van oordeel, dat de nota niet eenvoudig zonder meer verworpen dient te worden. Zij wenscht haar te doen onderzoeken in overeenstemming met de Fransche regeering en er op te doen antwoorden, ten einde aan de openbare mee ning der wereld de redenen duidelijk te ma- ken, waarom men haar niet heeft kunnen aan- vaarden. Dat zij niet wordt aanvaard, schijnt dus nu al vast te staan. De Fransche en Belgische ministers zullen, ten einde tot overeenstemming te komen in zake het antwoord op de nota, hoogstwaar- scliijnlijk te Brussel bijeenkomen. Over het algemeen heeft de Duitsche pers het aanbod niet gunstig ontvangen. De meeste bladen zijn ontevreden, amdat het te ver gaat, vooral de organen van recht. De D. Allg. Ztg." verklaart nadrukkelijk, dat het bedrag van 30 mililard een maximum is, dat ver bo- ven de Duitsche betaalkracht gaat. „De stap der regeering is een aanbod, zooals een over- wonnene nog nimmer in de geschiedenis vrij- willig heeft gedaan.". De ,,Vorwarts" daarentegen noemt de som een minimum, op grond waarvan men tot on- derhandeien zou kunnen komen. Hetzelfde betoogen de andere bladen van dezelfde richting. De „Gennania" meent zelfs, dat de nota een uitgangspunt zou kunnen vor- men voor kansrijke onderhandelingen, of- achoon aan vorm en inhoud velerlei wijzigin- gen kunnen worden aangebracht. De „Berl. Borsenkurier" ziet in: het aanbod de vervulling van alle gerechtvaardigde en ongerechtvaardigcte wenschen der schadever- goedingsschuldeischers en, is dus optimisi- fischer dan de regeering zelf, die op de elasti- Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 62) Zij kwam ongeveer zes uur in haar zitka- nier na haar terugkeer uit kerk en was 'n oogenbliik verbijsterd. Er was een bezoekster, die zij niet verwacht hadl Sydney zat in de tamer met een aschgrauw gezicht en oogen zwaar en dof van pijn. Of't liehainelijke of zedelijke pijn was, kan Catherine niet dade- lijk zeggen. Zij was aileen zeker van den ding, dat het pijn was. „Sydney, beveling," zei ze teeder, „ben je wel genoeg om uit te gaain?" »Ik ben heel wel", zei Sydney. naar haar opziende met koude oogen zonder uitdruk- king. „Do ben volkomen wel. Ik dacht alleen naar, dat ik bij u moest komen omdat ,,Ja kindlief, omdat „Och niets; alleen omdat omdat Be ge- loof, dat mijn hart gebrokem is", zei Sydney, met een plotselinge, hartstochtelijke uitbars- ting van tranen. Toen legde zij haar gelaat tegen Catherine's borst, en verhorg haar ge- ocht daar, zooals zij gedaan1 zou nebben, als citeit van het aanbod wijst, daarmede reeds te kennen gevende, dat bij de onderhandelingen nog veel zal kunnen worden aangevuld. De Tagesztg." noemt het een onbegrij- pelijk aanbod, dat beteekent een Duitsch knechtschap voor onafzienbaren tijd. Breede nationale kringen zullen de regeering^Cuuo op diezen weg bijna niet meer kunnen voir gen. Ook in Itaiiaansche kringen' schijnen de Berlijnsche voorstellen een ongunatig ont- haal te vinden. Er zijn geen aanwijzingen, dait het Ameri- kaansche department van buitenlandsche za- ken voornemens is, een verklaring te publi- ceeren met betrekking tot de Duitsche nota, welkc nauwkeurig door de regeering wordt bestudeerd. De leden der regeering blijven vvan oordeel, dat de Vereenigde Stateu niet be- trokken zijn bij de Europeesche achadeloos- stelling, zcodat de Amerikaansche regeering niet beschouwd kan worden als- rechtstreeks belanghebbende bij den jongsten stap der Duitsche regeering. In sommige kringen te Washington wordt voldoening te kennen gegeven over de hesrba- ling van het voorstel tot benoeming van een onpartijdige commissie van zakenlieden tot het vaststellen van Duitschland's betalingBr capaoiteit. TURKSCHE VERWIJTEN AAN DE FRANSCHEN. De Turksche premier Raoef bey heeft door een Kemalistisch Nieuwsagenischap een ver klaring gepubheeerd, waarin hij ernstige ver- wijten richt aan het adres der Franschen in Syiie. Hij wijst er op dat Turkije zijn hou- ding ten opzichte van Frankrijk op loyale wijze op die overeenkomst van Angora heeft gebaseerd en generlei bedoelingen heeft om invallen op het gebied van andere volken te doen. Daarop laat Raoef volgen de Frankrijk volstrekt geen geneigdheid heeft getoond zij- nerzijds <te hooidbepahngen van- het verdrag van Angora na te komen. Frankrijk heeft de historische vriendschap met Turkije opgege- ven om kapiialisten en concessiej agers tegeu- over Turkije te steuneu en heeft er de voor- keur aan gegeven Turkije economisch over te ltverea aan spec ul an ten, liever dan vriend- schappelijk met de Turken samen te werkeo, w aardoor tevens de rechtmatige belangen der rransche beleggers zouden zijn gediead. Deze houding van Frankrijk kan niet an dere dan verkeerd uitloopen en- thans is vol gens Raoef Frankrijk er ook nog toe overge- Syri ;h0 schrijden Fransche vliegers de Turksche gaan de Armeeosche benden in Syrifi langs de gren3 te gaan steunen. Herhaaldelijk over- grens, wat eveneens de bevolking aldaar on- gerust maakl Dat Frankrijk daarenboven het gamizoen in Syrie wil vereterken„ maakt Tur kije beangst voor zijn veiligheid, doch Turkije hoopt nog steeds dat Frankrijk het verkeerde van zijn tegenwoordige pohtiek zal inzien. DE TOESTAND IN IERLAND. Tegen de algemeene verwachting in, heeft de Vrijstaat-regeering in de gister gehouden bijeenkomst van den Dail Eireann zich niet uitgelaten over de jongste vredesproclamatie van De Valera De rebellen hebben alle vijandelijkheden gestaakt, doch de Vrijstaattroepen zetten htm vervolging voorts. Men gelooft algemeen, dat er thans een einde aan den strijd is geko- men. Twee mannen werden gister te Erain te- rechtgesteld wegens moord op een soldaat der Vrijstaattroepen. DE VALERA'S AFGEZANTEN IN AUSTRALI6. De heeren CFFlanagan, O'Kelly en Clancy, de Iersche republikeinsche afgevaardigden in Australia, zijn Maandagavond in overeen stemming met de door de regeering gegeven waarechuwing dat zij niet langer propaganda zou toestaan ten gunste van de Iersche „repu- blick", te Sydney gearresteexd. Zij hadden Zcmdag een meeting gehouden, waar 2dj; zich niet aan de waarechuwing hielden, en toen zij Maandag weer een meeting wilden hou- den, werden zij gearresteerd. Zij werden la ter tegen een borgstelling van 1000 pond sterling op vrije voeten gesteld. Catherine haar moeder was geweest. Juffrouw Holdeni sloeg haar aimen om haar heen en hield haar tegen zich aan gedrukt. ,,Ik kan er u niets van zeggen vraag er mij niet naar," smikte Sydney eindlelijk „Ik zal je niets vragen, lieveliing. Je be- hoeft me alleen maar te zeggen, wait je zelf wilt. Maar doe je handschoemen uit en zet je hoed af: je bent zoo warm1 en moe, ann kind!" Catherine hielp haar hoed en' mantel weg te hamgentoen ging ze weg om thee te ha- len, daar ze wist, diat Sydney niet graag door het dienstmeisje gezien zou wonden mS spo- ren van tranien op haar gezicht en in den treu- rigen toestamd, waarin zij zich bevond. Het was echter met moeite, dait zij het meis- je er toe kreeg om te eten of ite dirinken, maar zij drong er op aan, dat zij iets zou nemen, want zij wist zeer goed, <£a± smart minder gemakkelijk te diragen is bij lichamelijke zwakte dan bij ^ezondheid en kracht. Toen ging zij een poosie weg, aan Sydney den tijd latende zich te henstellen, terwiji zij voor haar huishoudelijke zaken zorgde, en voor het avondeten eni het avondgeibed van' haar aan- :enomen kinderen, aan wia zij zooveel van aar hart en' tijd gaf. Toen zij teruglrwam, was Sydney indter- HolL IJzermagaxfJn DE WILD. Beroemde Schmidt's „Nationaal" waschmachinos met kottingovorbrsngor DE BESTE. DE EISCHEN VAN BUDGARIJE De Bulgaarsche delegatie heeft gister aan de conferentie een nota gericht, waarin zij protesteert te^en de grensoverschrijdingen door Grieken in Weat-Tnrari6. Voorts hebben de Bulgaren zich aangesloten bij den eisch in zake de vorming van een autonomen Thra- cischen staat en verlangen' zij opnieuw toe- gang tot de Egefsche Zee. HET BEZ1T VAN VUURWAPENEN. Op een te New-York gehouden intern atio- naal politiecongres werd besloten aan de ver- schilleade regeeringen te adViseeren, het ver- koopem en koopen, het dragen; alsmede den inivoer van revolvers en aiutomatisdhe pistolen bij de wet te verbiedien en tevens door het in- voeren van een zware belasiting den handel in patronen te beperken. DE TURKSCHE TROEPEN AAN DE I SYRISCHE GRENS. De Fransche vextegenwoordiger te Kon- stantinopel heeft op 1 Mei een nota overhan- (ligd, waarin wordt gezegd, dat wanneer de bij de Syrische grena geconcentreerde Turk sche troepen niet onimddellijk worden terug- genomen, Frankrijk de conferentie van Lau sanne zal verlaten. DE BESCHERM'INIG DER DUITSCHE RE1PUBLIEK. De poMe te Berlijin heeft Zondagmorgen vijftien peraonen gearresteerd en| in den lbop die politieont- t vroegeren wilden he- van dien dag nog zies andere volgens de inlichtingen, door vaingen, met geweld den geva leiden van vnjsdb.aren, vrijden. DE MOORDCAMPAGNE IN EGYPTE. Gistermorgen is te Cairo een aantali ar- restaties geschied. Men gelooft, dat zij ver ba nd hbuden met de moordkamp agne van den laatsten tij|d. Naar het 'heet, betreft het hier bekende figuren uit de nationalstische be- iet aantali gearresteerden bedraagt thans in totaiai 16. Hoewei hec proces in zake de samenzwering reeds veertien dagen aan den gang is. zijn er nog tot dusver slechts vier gehoora DE AM E'R TKAANSCHE SCHEEP- VAART ENl HET DRANKIVERiBOD. De nieuwe bepaliingen -in zaike het dr,ank- verbod zuLleni op 16 Juni a.s. van kracht wor den. Er worden eenige verwikkelingeni ver wacht met buitenlandsdie regeeringen, dddh men) is te Washington van oordeel, diat de vastgestelde datum ruimschoots gelegenheid biedt, tot een regeliing te komen. De Londensche ochtendbladen spreken algemeen hum verbazing en omtevredeniheid uit over de jongste beslissing van Amerika in zake de toepassing van de dranikwet. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het 'financieele comite der conferentie heeft kemnis genomen van het ra-pport der deskundigen, hetwelk de resuiltaten hunner onderzoeikingen uiteenizet, die ten deele met succes zijn1 bakroond. De voorstellen die de verdeeling der Ottomaansche sdhula betref- f en, werden! geratificeerd en Ibevestigeni de Turksche th&is. Daarentegen heerscnt er verechil van' meening ixuzake de munt, waar in de interest aan de beziittera van Turksche fondsen zal worden' uitbetaald. De commissie, die te Parijs zal bijeeniko- men om de modaliteiten vast te stellen van de verdeeling der Ottomaansche schuld zal vertegeniwooridigera bevatten van Turkije, van deni Raad van adiministratie der Open- bare Schuld, eni een vertegenwoordiger van ellkeni bel anghebbenden staat. De eisch van Turkije, strekkende tot deelneming der suc- cessiestaten aan elke intireikiking van een! ge- deelte van het papiergeld doon de Turken, werd verworpen. E>e kwestie van de betalinig der Turksche coupons is voor een mieuw on derzoek naar de deskundgieni teruggezonden. daad katip, maar er lag zulk een blik van smart op haar gelaat, dat Catherine's eigen hart er van doordrongen werd. Zij ging naast het meisje zittai en legde haar hand zachtjes op die van Sydney. Tot haar verbazing glieed Sydney op den grond en legde zij; haar hoofd op Catherine's brie. Ik heb een gevoel alsof ik bij u behoorde," zei ze, hartstochtelijk. „Spreek- met me; u doet me goed. Ik geloof, diat er kracht van u uitstroomt" „Lieve kind, er is betere krachit dan die van mij uitstroomt. Daar zal je op steunen, niet waar? Steun er met geheel je hart op." „Ik kan u voelen, ik kan u zten," zei Syd ney. „Hc ben' van niets anders zeker dan van wat ik voel eni zie. U is goed dat weet ik maar de anderen zijn niet goed vol strekt niet goed." „Maar God is goed1", zei Catherine, heel zacht. „Is Hij? Be weet het niet. Be ken alleen maar menschen. Menschen zijn slecht, niet waar, niicht Catherine? Menschen zijn altijd wreed en zelfzuchtig en laag. En todi wordt ons gezegd, diat zij naar Gods beeld gescha- pen zijn. Er was een oogenMik stilte. Catherine nam ARSENICUM IN JKLEEDINGSTUKKEN. Oniangs heeft een Amerikaansche firma een reusachtige reclamecampagne gehouden voor het gebruik van een areenicumEoudende oplossing (bevattende een aequivalent van 0.06 pc£ arsenicum-pentoxyde) als motten- doodiend mididel. Dit midldel („larvex") moest met een .^pree" op de klmhngstukken gespo ten worden. Speciaal wollen kl< voor een 'king komen* ceerde op deze wijze te behandelien en als -vrij" te verkoopen "van wollen kleedingstukken op het gefabri- het ay® Terecht waarschuwt de redactie van het Journal of the American Medical Association tegen dezen gevaarlijken kunstgreep omdat het dragen van zoodanige arseiucumhouden- de kleodrngstukken niet zonder gevaar is, vooral als leeken zich aan het aldus behan- delen van hum kleedingstukken zouden gaan -ij het borstelen van zoodanige kleeding stukken zou bovendien areenik vrij kunnen komen en dat zou er toe bijdragen dat het toch al niet volmaakt onschadelijke „areeni- cuimgehallte van onze dagelijlksohe omgeving" op minder gewenschte wijze zou toenemen. Bij kinderen die dergelijke kleedingstukken In den mond namen zouden vergiftigingsver- schijnselen kunnen optreden evengoed als iter eenige jaren geleden vergiftigingsvenschijnse- len zijn voorgekomen na het dragen van met arsenikhoudende verven gekleurde kleeding- stukken. TERECHTSTELLINO VAN EEN MOORDENARES. In 24 jaar is in Canada geen vrouw meer terechiigesiteld, doch nu zal eersitdaags weer een zoodanig vomnis worden volttokken. De veroordeelde mrs. Lassandra, een' Itaiiaan sche van geboorte, heeft, te zamen met zeke- ren Emillio Picarello, een bekend draniksmiok- kelaar, een politiebeambte v^rmoord. Er zijn heel wat pogingen gedaan om mrs. Lassandra van den dood te redden. ZelfS tot het Hoog Gerechtshof van; Canada werd het verzoek gericht, het doodvonnis tegen haar te verwerpen. Alles evenwel tevergeere. EEN VROUWEILIJK FILIAA'L VAN KU KLUX KLAN. De Ku Klux Klan heeft een „filiaaE' ge- krgen, een Klan van vrouwen, „Kamelia" ge- heeten, en opgericht door den „keizer" van de oude Klan, William J. Simmions, ten einde zijn suprematie te herstellen. Kamelda heeft juist ite Atlanta haar eerste jaarvergadering gehouden. Er waren vrou- welijke gedelegWden uit alle deeien der Ver. Staten. Zij werden door den „kedzer" aan- gespoord zich te mobiliseeren tegen de geya- ren die de blanke Protestantsche bevolking der Staten bedmgen Het centrum van- het gevaar, zei hij, is New York, waar zeven millioen menschen bijeen leven, van wie sliecMs 1,100.000 hlanken, nit den streek zelf voortgekomen, personen zijn. De rest spreekt 37 verschillende talen, en geen' van hen En gelsch. „Zoo heeft," zed hij verder, ^dch on iangs een uitnemend sociaal-econoom van New-York kunnen afwenden, met de opmer- kinig, dat de toekomst dier stad getrouw weer- spdegeld was in de ellende en den jammer van Petrograd." En hetzelfde, zei de ,Jkeizer", beleeft men aan' de kust van den Stillen Oceaan, nret haar bevolking van zooveel Japanneezen, en in de Zuidelijke Staiten, waar 11 millioen ne- gers leven. Hij eindiigde nret een opwekking aan de vrouwen' van Amerika, om keer te makeni te gen de Jnvasie" van Amerika, door horden van vreemde, ondemocratische lementen, die zichzelf niet kunnen besiiuren", en dlranig aan op stopzetten der inmigratie en wetenscha] lijfce verstrooiing der reeds vreemdelimgen over het liand. DE „KGNING" VAN HET ,;HULS VAN DAVID'. Zooals men' weet, had een zekere John W. Hansel, landibouwer van beroep, vroeger woonaditig te Nashville in Tennessee, die zich in 1912 met zijn vrouw en kinderen bij haar handen weg van het hoofd van het meisr je, dat zij gestreeld had, en vouwde ze samen alsof zij ze in wanhoop had kunnen wringen. „Jij oofcP' fluisterde zij, op een toon, die als een fclacht kionk. Jij ookl" En half oui- bewust hief zij haar handen ten hemel. „FMp haar, o God!" bad zij en Sydlney werd stil bij dien plecbtigen aanroep. Toen sprak Catherine op haar kalmen, lieven tooni, waarin, ondanks haar zelf, een tintje pathos klonk. „Sommige menschen zijn slecht", zei ze, ,^naar anderen zijn goed, eerlijk, oprecht, godvreezend. Je vadter was zeker een van deze. Je hebt geen redm, am kwaad van' de menschen te spreken. zelfe zelfs als een gebleken is onwaardtg te zijn." Ja, dat is hij, dat is hij f" zei' Sydney met bevend snikken. „Ik weet niet, hoe ik er toe kwam te denken, dat hij goed em edel was. I'k heb me erg vergist." „Wij vergissen ons alien", zeide de rustige stem boven haar. ,,Met alien. U hebt u zeker nooit vergist; u hebt nooit gedacht, dat een man goed1 en waar en onzelfzuchtig was, als hij imi waarheid slecht en verraderlijk was; u moet daarvoor altijd te wijs en te goed zijn geweest „Neen. Je hebt net verkeerd, Sydney. Dat de kolotnie van den „Koning" van het „Huia van David", Benjamin Pumell genaamd, aansloot, een eisch tot echadevergoeding te gen diezen zomderlingen „Konimg", sinds Keretmis verleden jaar voortvluchtig, inge- diend. De ^Evening News" deelt hieromtrent nog de volgende bijzoaderhederL mede: Hansel werkte dag in, dlag uit ten bate van de kolonie, zonder voor zijn arbeidspres- tatie te worden bezoldigd, tot hij het vorige jaar Herfst door den monarch werd uitge- dreven onder beschuldiging van opruiing der kolonisten. De rechtbank heeft den eisch tot een bedrag van 12.000 dollars toegewezen. Bij het getuigenverhoor bleek, dat in de ko lonie een zoodanig sysfeem van uithuwelij- kiimg heerschte, dat aan de bruid een bruide- Sram werd toegewezen door miiddel van... het ot. Behalve dezen humoristischen kant, had het proces echter ook een tragische zijde. Het overlijden van een kOlonist werd toegeschre- ven aan het feit, dat de overledene had „ge- zondigd" tegen de voorschriften van den „K)o(ningi". Met het oog hierop werd1 het lijk, nadat een van de ,Jxroedera", die een artsdi- plorna had, het cerifiicaat van overlijdem had geteefcend, zonder eenige plechtigheid en bij volkomen afwezigheid van getuigen, in een lijk had begraven, een vrouw van 68 jaar. Bij toeval ging tijdiens het begraven het deksel van de doodkist open en' tot zijini groo- te amtsteltenis zag de doodgraver in de kist het levenlooze liichaam' van een blijkbaar ge- worgd 16-jarig medsje liggen De rechtbank gaf last de kist op te graven. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Het lijdelijk verzet zal bhjven voortduren De gevolmachtigden van de organisaties van den Duitschen vakvereeningsbond uit het Ruhrgebied en het bezette gebied van Flessen, de Palts en Baden, zijn te Mannheim bijeenr gekomen en hebben een mode aangenomen tot voortzeting van het lijdelijk verzet in1 het Ruhrgebied, tegenover den wensch van Frankrijk, dat het verzet zal worden opgege- ven vo6r het begin der onderhandelingen Er werd een bom geworpen naar een trein met verlofgangers aan het station te Dalhau- sen. Er werd geert schade veroorzaakt. Een andere bom is ontploft tusschen Waldrach en PLuwig, waardoor schiade werd veroorzaakt. Bij een spoorwegovergang nabij Bochum is een burger op weg naar huia door den Franschen post zonder eenigen grond neerge- schoten. De man werd zoo zwaar gewond, dat er aan zijn heretel getwijfeld wordt. Wegens de stijging der levensmiddeleaprij- zen ontstonden tal van loonconflicten in het Ruhrgebied. Bij arbitrate uitspraak werd den mijnwerkers een loonsverhooging van 12 pet. aangeboden. Zij eisch ten 25 pet. De reederijen an de binnenvaart boden pet. aan De directie en de bedrijfsraad der Krupp- fabrieken hebben de arrestatte van Krupp von Bajilen und Halbach bekend gemaakt en het verzoek geuit aan de arbeidere en geem- ployeerden, m nadrukkelijke overeenstem ming met Krupp en de andere belanghebben- den, om, in het belang der Krupp-fabneken en van her vaderland, van een proteststaking af te zien. Te Dortmund zijn twee groote magazijnen door de Franschen gesloten, daar zij weiger- den aan Fransche soldaten te verkoopen. De eigenaars werden gearresteerd. Het station Herkrade is door de Franschen bezet. Te Horst-Emscher werden drie mijnwer kers en drie r. k. geestelijken door Franschen overvallen en uitgcschud. De dadera ontkwa- men In het proces tegen de directeuren der mijn Heinrich het het parket de aanklacht wegens het smeden van een complot verval- len, maar bleef staan op bestraffing wegens verstoring der openbare orde Het vonnis luidde: 100 millioen mark boete voor direc- teur Jager en 50 millioen voor directeur Z611- ner. was de vergising, die ik ook maakte. Maar je moogt God danken, dat je het itijdig genoeg gemerkt hebt." „Tijdig genoeg F' zei Sydney, te veel met haar eigen vendriet, om veel aandacht te schenken aan de woorden van haar nicht. „Ik weet niet, wait u „tijdig genoeg" noemt. Hij maakte, dat ik in nem geloof de, en toen wierp hij. me weg, zoodra de zaak lastig voor hem werd. Hij was valsch en harteloosl O, ik wilde u niet dit alles zeggen werkelijk niet. Het lijkt wel verraad tegen hem." „Het kan hem geen kwaad," zei Catherine zacht, „en het kan voor jou een verlichting zijn. Spreek door lieveling, als je wilt." „U is zoo lief,' zei Sydney, haar hand naar haar nicht uitstekend, „dat ik wel moet spreken. Be hoop, dat het geen schande is, het iemand te zeggen neen het kan niet ver keerd zijn het u te zeggen. Hij wilde, dat ik niet zou spreken daarover hadden we twist, nicht Catherine." „Niet spreken tegen je ooffl?" Ja; verloofd te zijn en het niemand te ver- teillen. Gmidat hij zeide, dat hij schulden had, en ik was arm, ziet u em de menschen zouden er zooveel drukte om miaken.. Wordt vervolgd IKW-V Wi

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1