DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VULPEN- HOUDERS. Onoto Swan Waterman N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voerdam 6 9. ALKMAAR. No. 105. Honderd rQf en twinfigste Jaargang. 1923 DM nummer bestaat ml 2 trtaden. Abonnementsprljs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brie yen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. 1 111 J DAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 4 MEI Buitenland HET DUITSGHE AANtBOD. Zooals te verwachten was na de uitingcn der toonaangevende bladen in. de gealiieerde landen, is gesciiied. Het Duitsche voorstel is door de Fransche en Belgische regeering on- aamnemclijk geacht. Na het met algemeene stemmen genomen besluit van den Franschen ministerraad, on der voorzitterschap van den president der re- publiek, Millerand, werd een uiteenzetting gegeven van de voomaamste redenen, welke het de Fransche regeering onmogelijk maken, de Duitsche voorstellen in overweging te ne- men. Dcze redenen zijn de volgende: lo. De voorwaardem, welke door Cuno zijni gesteld, zooals de voortzetting van het lijdelijk verzet in de bezette gebiedende ont- ruiming dier gebieden voor het begin der onderhandelingende afschaffing der douaoe grenzcn en de afschaffing van het recht tot het ncmen van sancties en onderpanden. 2o. Het ontbreken van waarborrgen, zoo- wel van de zijde der regeering als van de zijde der particulieren, zooals de medewer- kmg der groot-industrie aan de betalingen, welke moeten geschieden. Het bedrag van het Duitsche aanbod is absoluut onvoldoende; het zou slechts een maximum van dertig milliard ter beschikking van de geallieeiden stellen, terwijl de beta- lingsstaat, welke in 1921 door Duitschland is aanvaard, 132 milliard beliep. De president wees er nog op, dat dit aan bod van 30 milliard eventueel door kwaden wil van Duitschland verminderd kan worden tot 20 milliard, terwijl ten slotte de geallieer- den van de 20 milliard, als daarvoor inge- schreven wordt op de leeuing, maar 15 milli ard zouden ontvangen, en op zijn hoogst daarvan Frankrijk 8 milliard, daar voor de rente der leening ongeveer vijf milliard moet worden afgetrokken. Daarom zullen Poincare en de Belgische regeering, die ook de voor stellen van Cuno onaannemelijk vindt, geza- menlijk den tekst vaststellen van een gemeen- schappelijk antwoord aan' de Duitsche regee ring, welk antwoord zij daddijk aan de regee- ringen te Londen en Rome zullen meedeelen De Fransche en Belgische regeeringem zullen daarna adviseeren om de actie in het Ruhr- gebied te versterken, tot deze defujitieve uit- werking heeft. De Fransche regeering denkt dus geheel zooals Poincare steeds vcrkondigd heeft. Een Fransche nota, welker lengte die der Duitsche nota bijna evenaart, is naar Brussel verzonden. In deze nota worden de redenen uiteengezet, welke bet onmogelijk maken, de voorstellen der Duitsche regeering te aan- voorden De ontruiming van het Ruhrgebied, welke door Cuno als voorwaarde wordt ge steld voor het aanknoopen van clke bespre- kimg. maakt de aanvaarding van het Duitsche aanbod onmogelijk en zal de aanvaarding van elk eventueel ander voorstel eveneens onmo gelijk maken. De geallieerden zijn voome- mens, dit onderpand, dat zij; in beslag heb- ben genomen na drie jaar tevergecfe geduld geoefend te hebben, te houden, ten einde Duitschland tot betaling der schadeloosstel ling te dwingen. Het aan'bod van1 Cuno be- helst geen enkele positicve waarborg voor den goeden trouw van Duitschland. Het genoemde bedrag beteekent een aanmerkelijk verlaging van het bedrag, voorkomende op den' beta- lingsstaat van 1921, en de eischen, welke er aan worden verbonden, zijn in strijd met het Verdrag van Versailles. De Fransche regeering zal den tekst van bet antwoord hedenavond of morgen aan de Duitsche regeering doen toekomen. Het Duitsche voorstel wordt in Engeland minder streng afwijzend beoordeeld. De parlementaire Labour-fractie hield eene vergadering om haar houding te bepalen Na afloop der vergadering werd een verkla- ring gepubliceerd, waarin't volgende wordt te kennen gegeven: 1. Geen oplossing der schadeloosstellings- kwestie is mogelijk, wanneer men zich stelt op het standpunt, dat Duitschland nog verder moet worden onderdrukt 2. (Het is moodig, zander verwijl vast te stellen, iwat Duitschland kan' betalen, het- geen: onmiddellijk moet worden gevolgd door hot uitschrijveni van een intemationale lee ning, die gegarandeerd moet worden dtoor de Duitsche hul'pbrannen, zoodat Duitschland daardbor onverwijdl weer een aanvang kan maken- met zijn betalingen aan Framkrijik en Belgie. 3. Er moet een buitengewone bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering plaats heb ben, waar de toelating van Duitschland tot den Volkembond moet worden geregdd. Te zelfder tijd dienem de geallieerden definittef overeenstemming te bereiken betreffende de gealiieerde scbulden en die verdeelimg van de schadevergoeding volgens het verdrag van Versailles. 4. Hoewel de Labourpariy niet met alle details van het Duitsche aanbod1 accoord kan gaan, gelooft zij niettemin, dat het voorstel in zqji geheel een basis voor 'n bespreiking kan vormen. Daarom wordt de regeering aange- spoord, stappen te doen opdat een bespreking er van zal plaats vinden. 5. De Labourparty acht den tijd gekomen voor de algeheele terdgtrekking der bezet- togstroepen uit Duitschland, en. daar alle ge- allieecrden niet daarmede kunnen instemmen, dient de Engelsche regeering onmiddellijk de ierugtrekking der Engelsche troepen te over- wegen. Ook in Engelsche zakenkringen komit men tot de overtuiging, dat het Duitsche aanbod een beter lot verdient dan de summiere afwij- zing uit Parijs Men herinnert er aan, dat Bonar Law, toen hij destijds 2>i milliard pd. st. een onmogelijk' ciifer voor de schadever goeding uoernde. duideiijk liet doorschemeren dat l8/« milliard hem- juister voorkwam. Bo- vendien heeft men de verzekering van Duitsch land, dat het eventueel verder w.il gaan in dien een onpartijdige commissie zijn draag- kracht hooger mocht aanslaan. Terzelfder tijd meent men, dat Engeland meer dan tot dusver met zijn eigen belangen te rade moet gaan, omdat rrankrijk, Italie noch Belgi6 tot dusver iets aan rente of aflossing op hun ei gen schuld aan Engeland hebben betaald. Merkwaardig was dan ook, dat op den val van de Mark onmiddellijk ook de Belgische en Fransche f ran ken terugliepen. De Engelsche avondbladen van gistercn be- schouwen de Duitsche nota als onhandig en in hoofdzaak als een poging om Amerika te winnen. De „Pall Mall Gazette" (conaerva- ticf) waarschuwt echter Frankrijk om bij een weighing van het Duitsche voorstel in geen geval door een afscheiding van het Rijhland en het Ruhrgebied een nieuw Elzas-Lotharin- gen te scheppen. Anders zal het ontwaken voor Frankrijk wel eens te hard kunnen zijn. De „Evening Standard" noemt het voorstel onvoldoende, doch gelooft, dat als Duitsch land het herziet, de steun van Engeland mo gelijk zou zijn. De radicale „Star" wijst er op, dat de wereld met gekruiste armen toeziet hoe door de hardnekkige weighing van Frankrijk om raad of bemiddeling te aanvaar- den, de toestand steeds slechter word! De Engelsche regeering heeft nog geen ver- klaring van hare ffieening gegeven. Baldwin, de plaatsvcrvangende leider van het Lager- huis tijdens de afwezigheid van Bonar Law, 'heeft gezegd, dat de tijd voor een voldoende studie van de Duitsche nota nog had1 outbro ken. DE BEZETTING VAN- HET RUHRGEBIED. Met proces fegen! de directeuren van Krupp begint heden te Werden in de ruimste gele- genhdd daar ter plaatse, n.l. in de zaal „Maass", in verband met de verwachte groote publieke belangstelling. Er trad reeds een koortsachtige bednijtvighdd aan den! dag. Nieuwe troepenafdeelingen' zijn aangekomen ten einde de wacht te betrekken en voor de afzetting te zorgen. Sedert gistermiddag is het verkeer met de stad geheel afgesneden Men- mag Werden slechts binnenkomen, wan neer men een bijzondere vergunning tot het bdjfwonen van de gerechtszitring bezit, of wanneer men zich door middel van een pas als inwoner van Werden kan legitimeeren. Auto's worden herhaaldelijk gecontroleerd en mocten, wanneer zij door de stad rijden, een bijzondere vergunning daartoe bezitten, an- ders moet om de stad heengereden worden. Voor de berichtgeving aan de bladen heb ben de Fransche autoriteiten uitgebreide maatregelen genomen. Er is een rechtstreek- sche telegraafverbinding tusschen Werdien en Parijs tot stand gebracht, opdat de berichten omtrent het verloop van het proces onmid dellijk kunnen worden doorgezonden en men te Parijs den stand van zaken ten aHen <tijde zal kunnen overzien. De Fransche krijgsraad heeft te kennen ge geven, dat de Duitsche pers in geenerlei op- zicht zal worden belemmerd wat haar be richtgeving betreft; er zal geen onderscheid worden gemaakt tusschen de nationaliteitea der correspondtenten. Onder de beklaagden bevinden zich' Krupp von Bohlen und Holbach, vijf directeuren, vijf bedrijfsleiders en een lid van den. bedrijfs- raad. De aanklacht heeft in de eerste plaats betrekking op de Fransche verordening, die bij erastige misdaden de doodstraf, levenslan- ge gevangenisstraf of gevangeniisstraf voor minstens 10 jaar voorschrijft. Het gaat hierbij om de vorming van een complof en- om ma- chinaties tot het begaan van een aanslag op de Fransche troepen. In- het geheel zijn 40 getuigen gedagvaard, 20 door den openbaren aamklager en 20 door de verdediging. Dat de bezettingsautoriteiten liunne maat regelen tegen de bevo Iking niet stop zetten, ondcrvinden speciaal de spoorwegmannen. Nu weer zijn er 170 beambten-gezinnen uit hunne woningen gezet. Zij konden wegens gebrek aan woningruimte slechts in eenige in aanbooiw zijlnde huizen worden! ondengebracht. De rijksspoorwegdirectie heeft de b^chik- king gekregen over een groot hotel in de Harz voor de huisvesting der uit het Ruhrgebied verdreven gezinnen van spoorwcgpersoneel. De Fransch-Belgische spoorwegregie vraagt per advertentie in de bladen arbeiders voor het hensftel van looomotieven en wagons. Het aanbod schijnt niet erg groot te zijn. Ook de bevolking blijft bij hare houding en als gevolg daarvan ♦tomen er telkens weer be- nchten over aanslagen op spoorwegen in het gemilitairiseerde traject. Gistervoormiddlag had een bomontploffing plaats in- de nabij- heid van het station Essen-Zuid1 op een brug in het gemilitariseerde traject, dat onmiddel lijk door Fransche soldaten werd afgezet. De spoorlijn zelf zou niet beschadigd zijn, alleen de telegraafpalen en draden Maar ook hebben veraielingen plaats door de bezetters zelf. De Franschen hebben, blijk- baar om het transport van brandstoffen tt verhindcren, de spoorlijn van Bochum-Reim- Holl. Uzermagazijn DE WILD. „Miele" waschmachines in diverse uitvoeringen. ke paar de mijnen Hannibal en Constantin door vemieling onbruikbaar ganaakt De Hooge Intergeallieerde Kijniandcommis- sie heeft een nieuw tarief der invoerrchten vastgesteld, dat met ingang van 1 Mei j.l. in werHng is getreden. Dit tarief is over het al- gemeen gebaseerd op het Duitsche tarief van 1921, zonder echter rekening te houden met de onlangs door de Duitsche regeering daarin aangcbrachte wijzigingen, welke meer van politieken dan van economischen aard zijn. De Franschen heffeu thans ook een uitvoer recht van 10 pet. der waarde van meubelen, die het bezette gebied verlaten. Het kan ook worden geeischt van uitgewezen. gezinnen. Vooral de laatste bijvoeging is traail De Fransche krijgsraad te FLattingen ver- oordeelde alle directeuren der mijn Holland bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf en 10 millioen mark boete. De Franschen zijn thans begonnen met de invordering der kolenbeld&ting bij de indus- tricele bedrijven'. Het Rheinische Stahlwerk te Duisiburg heeft reeds geweigerd aan dezen edsch te vol- doen. De Franschen hebben daarop een aan tal wagons met blik in beslag genomen. Tot dusver hebben de Franschenin het Ruhrgebied 52 mijnen bezet. Gistermorgen hebben de Franschen het station Hamborn-Neumuhl bezet. In het gemeentehuis te Marten hebben de Franschen, bij wijze van incasseering eener opgelcgde boete, welker betaling geweigerd was, een bedrag van zeven milnoen mark in beslag genomen. FINISCH PDOTEOT TEGEN DE RUHR- BEZETTIN'G. Op het dnde van April werd aan het 'Duit sche gezantschap te Melsingfons door een co- mite van vooraanstaande politid en vertegen- woordigers van het eoonomische en' weten- sahappel'ijke krimgen1 een door 75.000 bur gers gehed1 Finland onderteekend, kunst- vodi versierd protest'adnes tegen den Fransch- Bdgdsdien inval- in h«4t Ruhrgebied overhan- d'igd. HET DHEIOEND ARBEIDSOONlFLrCr IN! BELGIE. 'De minister van het sprxowiegwezen heeft in .antwoord op een imterpellalde in- de Kamer ter zalke van! de thans heerschende gisting on der het personeel wegens de fcwestie der loons- verhoogjng vertkHaard, dat de regeeringt wei- gerti te buidoen voor bedireigingen. Na den toe- stand van! heifi personeel te hebben' geschetst, ?egf de minister, dat de staatehegrooting niet veroonlooft, dat de overeenikoinst, met de ar beiders gedotem, /wordt verbroken. Op den dag, dat het index-djfer voor het levensonder- houd. hooger zal zijn dam toen de overeen- ikomst werd gesloteni, zal' een duiurtetoeslag automa'iisdh' jn werkimg treden. HONOAIHIJE EN ,TSJECH)CXSlUOWA- KrjE. Uit Pnaag wordt gemeldj, dat het resultaat is gepubliceerd van het onderzoek naar de be- kenide Hbngaarsch-Tsjechische igrens-ihciden- ten. Nlaar gebleken is, zijn deze op Tsjechisch gebied voorgevallen. De kwesiiie zal thans door de beide regee- ringen worden geregeld. De represailles tegoi Hongarije Mdjven voorloopig nog in rwerking, dodi er zajtnl onderhandelingen! over de ophef- fing aan den) gang. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN UTAH. Bij een spoorwegongeluk nabij Woodside, ten Oostani van Great Salt Lake City, werden acht reizigers, een machinist en een stoker gedood; vijf reizigers werden gewond; waar- van sommigen zeer ernstig. Men vermoedt, dat het ongelufc veroorzaakt is door 'n ver- zakking van den bodem, zooals die in deze bergachtige stteek meer voorkomt. EEN ONTPLOFFING IN DE WAPEN- FABRIEIK TE TOELA. Een Central1 News-bericht meldt, dat vol gens een telegram uit Moskou ongeveer 100 personen gedood zijn bij een ontploffing in de voormalige kazerlijke kanoainenfabriek en munitie-depot te Toela. Onder de gedooden bevoeden zich generaal Melinikof, talrijke offideren en drie leden van de plaatselijke sovjet. EEN DUEL MET DOODELIJKEN AF LOOP TE BOEDAPEST. Onlanig9 had ite Boedapest een duel pfiaats met doodelijken afloop. Een regeeringsambte- naar; zekere Lingauer, had een gewezen zee- officier, Kirchner, tot een duel met den degen uitgedaagd. Lindiner werd zoo ernstig aan den arm gewond dat hij daaraam overfeed. Lingauer werd deswege gearresteerd em on der beschuldiging van doodislag aangeMaagd. EUROIPE ESCHE KUNSTWERKEN IN AA}ERIKA. De Amerikanen hebben in 1922 meer Euro- peesche kunstwerken aangekocht dan ini eenig jaar sinds het begin van den oorlog. De waar de ervan wordt geschat op tusschen de 70 en SO mlilTioen gulden. Of deze toeneming het gevolg is van groo- ter bel'anigstelling in de Vereenigde Staten voor kunstwerken, dan wel van een grootere toereidwillighiedd van de Europeanen om die sdhattem naar em ander werelddeel te laten gaan, is moeilijk te zeggen. Van de 420.000.000, die sinds den oorlog aan kunstschatten in Amerika werd voerd komt voor een bedrag van 360 oen alleen uit Europa. Daar zije ook heel wat antiquiteiten bij, die langzameriiand van de oude naar d< nieuwe wereld worden overgeheveld; in' 1921 bedroeg de waarde van kunstwerken die „meer dan hondOid jaar oud waren" ruim de helft van het totaal. EEN PROCES OVER DEN VOORNAAM MARNIX. Voor de burgerliike reehtbank te Brussel is een proces gevoerd over den voornaam Mar- nix. Een schoenwinkelier die dien vooraaam droeg, was de gedaagde, en eischeres was de familie Maraix van Sint Aldegonde. Zij vroeg het dragen van dien historischen voor naam te verbieden en de rechter stelde op grond van een wet van den lien Germinal van het jaar XI eischeres in het gelijk. De schoenwinkelier moet dus zijn voornaam ver- anderen. AANSLAO OP HET LEVEN VAN ROCKEFELLER. Te New-York is groote eensatie verwekt door het bericht dat een aanslag was ge- pleegd op John D. Rockefeller Jr. Een over- spannen Syrier, Moerad genaamd, gewapend met een lang mes, traehtte den heer Rocke feller aan te vallen, toen hij in zijn huis in de 54ste straat de trap afkwam. De aanvaller werd evenwel, voor hij den heer Rockefeller kon bereiken, gegrepen door den chauffeur en drie detectives. Rockefeller verklaarde, dat Moerad hem Zondag en gisteren al had lastig gevallen, waarom hij de politie had gewaarschuwd. Moerad werd naar het hospitaal overge- 'bracht, uitroepende „Rockefeller heeft ons land verkocht en ons tot slaven gemaakt." EEN CATAGOMBE ONTDEKT. Im een vdd itie Salamis, 10 K.M. van Fa- magusta, op Cyprus, heeft een regeerings- archaeoloog een catacombe ontd;ekt, die moet zijn uit den tijd van Ptolemaeus XI (9673 v. C.) Het grafgewelf is 3 Meter hoog, 8 Meter breed en' 10 Meter diep en toont sporen, dat het al eens vroeger bezocht is. Alle lijkkisten waren geopend era de kostbaarheden gestolen'. De catacombe bestaat uit vier kamers. De eerste is klein en bevat een marmeren prach- tig gebeeldhouwde sarcophaag en vijf kisiten van aardewerk, waarvan er in de tweede ka mer 20 zijn en in de derde ook nog een paar, waanbij) ook'm goed) bewaard steenem exem- plaar. Ook in de vierde, grootere kamer be vinden zich doodjristen, ongeveer 60 in to taal. Op steenen richels staan vele pottem en schalen, vermoedelijk voor olie, met voorstel- lingen uilt de godenleer. Op een gebroken marmeren plaat stand in Grieksche letters een hedge vervloeking te gen ieder, die in de catacombe zou doordrin- gen. De regeering is van plan om' de sarcopha- n> te verwijderen en een ernstig onderzoek in stellen. DE REIS VAN BONAR LAW. (De correspondent te Rome van de „Voss. Zlg", mddt, dat men ten goed ingelidhte krin- gen daar ter sfede de rds van1 Bonar Law, die ook Italte zou bezoeken' en aldaar eea onderhoud zou hebben' met Mussolini, in. ver band brengti met de beraadfelagtingen omtrent de houding, welke zal .worden- aangenomen em opzidhte van! de Duitsche nota. EEN DRAMIA. Naar deT el. meldt, heeft zkhi Woensdag- avond te Ben ma afgespeelo in; de huurwoni joor der artillerie Scouvemont, die daar woon- de met zijn echiigenoote, Yvonne Eugenie van der .Pepeni, 'geboren te Bergen, 16 April 1884. m twee zoontjes van' 10 en 13 jaar. Mem and is getiuge geweest van dit drama, en de om- standigheden1, waarinder het gescnied is, zijn nog in' een- mysterious/waas gehuld. 's Avonds was de majoor zijn vrouw gaan opzoeken ini een Meim salon, waar zij haar particuliere aangelegeheden beredderae. Van te voren had hiji zijn beide jongens verboden hem te storen., Geruimen tijd1, nadat hij het boudoir van zijta vrouw was binnengegaan, kwam de majoor zijln kinderem' weer opzoe ken! en gelasfte ee van de jongens hun buur- man', een dokter, te .gaarn halne, terwijl hij den anderen naar het pl i tiebureau zond, om daar te zeggen, dat er bij hen thuis een moord was (Belgie) een vreesdijk dra- van den ma- kind kwam ma eenigen' tijd1, van ndets bewust, met den dienstdoendem inspecteur te- rug. Zeer kallm e volkomiem onbewogen-, zeide de majoor tot dezem: „Ik heb u laten roepen, omdat ik zooeven- mijn vrouw gedood heb. Ja, ja, ik heb haar gedood." De inspecteur drong onmiddellijk tot het boudoir door; daar vond hiji mevrouiw Scou- vemnti, levenloos eni badenlde in haar bloed. De ■eluUdkfige had1 drie wonden aan' de redhter- zij.de van het faoofld. Met bleek, dat de majoor drie sdhoten' a bout portant met zijn dienstre- volver op haar gelost had. De dood moet on- midddldjfc zijln ingetreden. Voor den auditeur-militair heeft de majoor zijkn bekenfenis herhaald. Ook toen' was hij voUkomen kalm. Hij weigerde beslist, de rede nen mede te deelen, welke hem tot zijln vreese- lijke daad gebracht hebben. KORTE BIERICHTEN. Te Rome hebben ddeven getracht im te breken in het beroemde paleis Barber ini. waarin kunstschatten worden bewaard1. Het paleis ia bewoond door den Spaansehen ge- zant en eenige adellijke families De dieven zijn echter in hun weric gestoond en hebben niets kunnen medenemen. In Engelsche regeeringskringen bestaat een sterke neiging om een einde te maken aan de handelsovereemkomst tusschen Engeland en Rusland, omdat de bepaling dat de bolsje- wild zich in alle landen van .anti-Engelsai propaganda zouden onthoudem, herhaalde lijk geschonden wordt. Binnenland. SlGHiRIFTElLXJKE VRAOEN. Van den heer Gerhard aan den minister van bimnenlandsfche zaken en landbouw. 1Is het den minister bekend, dat op 17 April LI. de burgemeester van, Zwijindrecht, een openbare vergadering im een gebouw verboden heeft, belegd door de Vrijdenkers- vereeniiging die Dageraad? 2. a. Zoo ja, is de minister dam niet van oordeel, dat dit verbod in strijd is met anti- fceli 9 der Grondwet, terwijl' de wet v.an 22 April 1865 (Stbl. mo. 32) vooraf te verkrij- gen vergunning slechts als vereischte stelt voor openbare vergaderingen im de open lucht met debat? b. Is de minister in dit geval! bereid, de toezegging te doen, dat hiji genoemdem bur gemeester duideiijk zal maken, dat deze zich im het vervogl van- oventredingen der Grond wet te onthouden heeft? 3. Zoo neen, is de minister dan bereid, een onderzoek naar deze zaak te doen in- stellem en aan- de Kamer mede te deelen' de uifkomsteni van dit onderzoek en de maatre gelen, im veiband met deze uitkomsten ge- trcvf fen.'? Van den heer Yarn Braambeek aan den minister van waterstaat: Is de minister bereid mede te deelen, of weldra te verwachten is een wetsontwerp be treffende die pensioenregeling voor het spoorwcgpersoneel, waaromtrent de directie tier Nederlandsche 'Spoorwegen reeds op 27 Juni 1922 een voorootwerp aan de vakbon- den zond? Gemengd Nieuws DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LOO. De Konimgim, Prims en Prinses zijn gister middag per gewonen 'Staatsspoortrein van 2.43, waarin de Koninkldjke salonrijtuigen waren gevoegd, maar Het 'Loo vertrokken, voor het vablijlf aldaar gedUrende de zo- mermaanden. De burgemeester, mr. Patijn, en de gouvemeui den residentie, generaal- majoor Benteyn, deden hen' uitgeleide. •Het gevolg, dat de Konimgin naar het Loo vergezdoe, bestond uit de eerste hofda- me harones 'Sloet van Marxveld, de hofda- mes ikvr. Van Swinderen en) baromesse Van Heeckerem van Kell, de kamerheer em parti- culier secretaris der Koningin, baron Van Geen, de adjudant, kapitein-luitenant ter zee Ten broecke Hoefcstra, de adjudant van den Prins, kapiteini ter zee jhr. von Muhlen; de ordonmance-officier der Koningin le-luite- namt jhr. Sickinghe, terwijl de hofmaarschalk j'hr. Boreel, reeds eender vertrokken was. oar het kabinet der Koningin giog mede de referendaris mr. baron Snouckaert van Schauburg. DE INiVOER VAN, LEVEND VEE. De heer Lovink, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den- minister van bimnailand- sche zakem em landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de minister, blijkens mededeeling in de nieuwsbladen, in beginsel besloten heeft om vergunning te verleenen voor den- invoer van vee uit net buitenland en dat aan dien maatregel reeds uitvoering is gegeven? 2. Is de mi-nister bereid mede te deelen, •welke bijzondere redenen afwijlkmg van het Kon. besluit van 24 Mei 1922 No. 377, dat den invoer van, vee verbiedt, op dit oogenblik noodzakeliijk maaktem? 3. Is de minister bereid mede te deelen, ■in welk mummer der Staatscourant het be treffende besluit tot toelating van vee uit den vreemde is geoubliceerd? 4. Is de minister bereid mede te deelen, staan en kan de minister de zekerheid ver- uit welke lanidem die invoer reeds is toege- schaffen, dat door dien; invoer geen besmet- teldjke ziektem zullen worden overgehracht, noch dat andere landen, ,in den getroffen maatregel aanleiding zullem vinden hun gremzem even'tueel voor den invoer van, vee uit 'Nedlerland te sluiten? ALKMAARS DRANT. l

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1