MKmaarsche Courant Eindelqk weergevonden Hondard Yijf en Twinttgste Jaargang, Vrijaay i Mei. F e n i 11 e t o n. ft. 1®5. 1921. VRIJISTELLINO' VAN! DEN DIENST- PLIGHT. De BURGEMEESTER VAN ALKMAAR bnagt het volgende tier kenmisi van1 bdangheb- boitteii. De Dienstplichitwet vermddifr ze® redenen van vrijsteLlirag, te-wetea: a. broederdienst; i>, kostwinnerschap c. persoonlijke onmisbaarheid d. het bekleedam van een geestelijk of een godsdienstigrmensdilieveiiidi ambt of opleiding wt zoodaraig amibt; e. verdrag; I. aanwezig'heid van een. bdjzonder ^eval. In verschillende artikdlen der wet is ge- regeld wat ale zulk een reden, van' vrijBtelliQg in aanmerkingi ikomt. Het voomaamste van de daaromtrent bestaande bepalingen wordt foieronder voor ellke pedeo arzonderlijk ver- jneld. De vrijstieliling, verteendl om een der onder a, b eni c genoemde redenen!, geldt diet in ge val van oorlog, oorliogsgevaar of andere bui- jenjgewone amstandignedein. Hoizelfde kan ook van toepassing wortien verklaand op de vriistelling, veileend omi de onder f genoemde AANVRAGEN VAN VRIJSTELLING. Wie vrijtsrtelling! wemadiit aan te vragen. moet zich daairtoe in den regel wenden tot deni burgeraeeater van de gemeeute, voor wri te de belangihebibende voor den diienstplicht jngeschreven. is. Hji iraoet dan binnen den tijd, hiiemia vermeld, ter secretarie van.' de gemeen- te mondeling aan vragen de noodige bewijs- gtukken op te maken of zoodanige stukken m- leveren, een en ander zooais hiema nader is De burgemeester zorgrtl, dlat de stukken wor den gezonden aan den autoriteit, die over het YHlleenen Van vrijiatrilinig heeft te beslissen Voor zoovecl broederdienst en1 geesteldjken enz. betrefb, moet de vrijateil'ing worden aan- revraagd tussdieni 16 en 31 Mei van het jaar, waarin het insdirijvinigsregister is ge- sloten. Voor zooveel kostwinnerschap en per- loonilijlke onmisbaanheiid bctreft, nnoet de vrij- gtelling worden aangevraagd' in1 October van het jaar, waarin de ingeschrevene heeft ge- loot. Oratstaat het recht op vrijeteliling na 16 Mei of na 16 October, dan moeth de aanvraag ge- schieden binnen 14 dageni madat dlit recht is ontsiaan. Tot hei aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst zal een spceiale zitting worden tbouden ten Stadhuize, afd. Militaire Za- ■n, en wel op DONDERPAO 17 MEI 1923 en VR1JDAO 18 MEI 1923, tilkens van des 'namiddags 2—4 y* uur; andebe ddgen (behc&ve \Zd\xddgs) tusschen 10H uur v\.nt. en 1 uur n.m. BS} het aanvragera van vrijstelling wegens broederdienst morten door de zorg van den belanighebbenden tegen woondig zijn twee ge- tuigen, die meerderjarige manndijlbe personen modem zijn, van wie kan worden aaageno- men, dat zajI met het gezin', waartoe de inge schrevene behoort, voldoende bekend' zijn. Van ellke aanvraag om vrijsteMing wordt terstond een' bewijs afgegeveni aan deb per son, die de aanvraag doet. BESLISSING OMTRENT VRIJSTEL LING. Omiirant vrijeteLling wegens broederdienst wordt bcslist door G«lepuiteerde Staiten. Om- tremt vrijstdiling wietgens een andere reden wordt besiist door den Minister van. Oodog, of, ate heii iemand betreft, die voor de zee- fflaohif bestemd of bij de zeemacht ingelijfd is, door dteni Minfiisiter van Marine. BE ROE P. Tegen dke omitrent vrijistelling gedane nit- aak staat beroep open bdj) de Koningin ieroimhreniii worden' nadere mededeelingen aan bij de bdoendknaking van de uitspra- Jpri Hie BROEDERDIENST. Bij de Dienstplicbtwet is als beginsel aan- gemoinen, dat nit ieder gezin niet meer dan feu zoon behoeft te dienen. Het kan echier gebeurcn, dat door het verfeenen van vrij- stellingen, dbof afkeuring enz. niet genoeg personal overblijlven om tot gewtooni dienst- plichtige besiemd' te worden. In dat geval icunnen ook de voorloopig vdjgestelden, voor zoover noodig, tot gewoon dienstplichEge i worden bestemd. Voorloopig vrijgesteld wor- 'demitn het algemeen diegene, (lie -behooren tot eeni getiali bfoeders, waarvan de helft, of hi} een1 oneven 'gietal, de icleinste helft nog niet gedjend heeft, noch tot gewoon dienstplichti- ge besiemd is. Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 53) „Dezelfde geschiedeniszei Catherine droomeriig. „Het liijlkt me, alsof ik eeni andere stem- dezelfde woorden hoorde zeggen. Maar misschien zal het niet afioopen,' zooais hht den vorigeni keer deed) Slydney! heb je in dat voorstel toegestemd?" „Eani korten tijd ja", zei Sydney, haax ge- laat verbergende. „0, ik wed, dat het niet goed van me was; maar ik ik hield1 van nem, en het scheen zoo moeilijk, niet te4oen, wat hij vroeg. Maar toen „Ja. lieve. toen Catherine s stem was levendig geworden w lag een. onrustigen blik in haar oogen. Scheen het haar niet, alsof zij een ander op den rand van den afgrond zag, waar zij zelf was ingestort, en alsof het nu in haar macht stand, een hand uit te steken en de an dere van het gevaar te redden?" „Toen kwam Rose thui^." „Maar wat had Rose er mee te maken?" „Zij raadde", zei Sydney, heel zacht, „diat er iets gaande was. Ik weet niet, hoe zij het raadde zij moet het in rnijn oogen' gelezen hebben ze is, op haar manier, heel schramt- dw. En ik wilde haar niets zeggen, en zij «i, dat het onbehoorlijk van me was, het nioc to zeggenhet was bedrog tegenover oom John en iedereen em het scheen me toe, dat Vrijatel'limg wegens broederdienst wordt verleend aar. den ingesdhrevene, wiens broe- der gediend heeft bdj de landmacht, bdj de zeemiadbt of bij1 de overzeesche weermacht. Onder broeder wordt versiaan de wetttge broe- of wettige half broeder. Als broederdienst komt siechts in aanmer- kink de dienst van den'broeder, die: a gedurende ten minste vijf en een halve maand de maand op 30 dagen gerekend in werkelijke dienst is geweest of, in- dnenst .hij ate dienstplichtige een' eerste ocfenmg van korteren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht; b militair pensioen geniet of heeft genoten; t. gedurende zijn werkelijken dienst is over- leden. Met den dienst, door een broeder vervuld, wordt gelijkgesteld de dienst vervuld door een ingevolge de wet voor den broeder gestelden plaatsvervanger bij de militie. Indien twee of meer broeders voor een- zelfde lichting tot gewoon dienstplichtige be stemd zijn, wordt, ienzij zij onderling andere overecnkomen, de oudste hunner en bij ge- liiken ouderdom, hij, die het eerst in het al- phabetisch register werd vermeld1, beschouwd als degeen, wiens dienst zoo deze voldoet aan hetgeen in het tweede lid is bepaald recht op vr stelling voor de anderen oplevert dat bij. gens broederdienst heeft, plichtige of vrijwillig dienende broeder nog niet, or nog niet lang genoeg in werkelijken dienst is geweest, alsnog vrijstelling kan aan- vragen binnen 14 dagen naaat de voor. broe derdienst vereischte werkelijke dienst is vol bracht. Hij, voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstelling ontstaan, doordat een broeder militair pensioen verkrijgt of gedu rende zijn werkelijken dienst komt te overlij- den, kan eveneens vrijstelling aanvragen bin- r.en 14 dagen nadat dit geval zidh voordoet (een cn ander geldt alleen voor hen, die voor de lichting zijn ingeschreven). Indien de in geschrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten worden ingelijfd, voordat de dienst van dcni broeder voldoende is voor vrijstel ling. of voordat de vereischte stukken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den ingeschrevene, als deze het te zijner tijd vraagt uitstel van de eerste oefening worden verleend in afwachting van de aan te vragen vrijstelling. KOSTWINNERS. Vrijsfelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in wer kelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelcn tot levensonderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ont- breken. Onder deze personen worden uit- sluitend begrepen: a. de echtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de redite liinie; c. zijn andere bl«5ed- en aanverwanten in den tweeden graad; d zijn pleegouders e. degenen, in wier onderhoud de ingeschre vene ingevolge rechterlijk voirnis moet voorzien.. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de be- iangen vhn den dienst het wenschelijk maken haar niet te vericenen. Het verdient bij'zondere aandacht, d'at ver- goeding wegens kostwinnerschap voor het yerblijf onder de wapenen siechts bij uitzon- oering wordt tocgekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tij- dens den duur der eerste oefening ontstaat of wanneer de belangen van den dienst in ander opzicht niet toelaten den ingelijfden fcostwin- ner vTij te stellen. N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt aanvankelijk £en of meennalen voor eeni bepaalden duur verleend. Is de vrijstel ling reeds voor een gezamenlijken duur van len minste vier jaar veTleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijistelling nog niet voorgoed verleend is, kan zij worden ingetrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. PERSOONLIJKE ONMISBAARHEID. yrijstelling wegens persoonlijke onmisbaar- heid wordt verleend aan hem, wiens aanwe- zigheid noodzakelijk is voor de instandhou- ding der middelen" van bestaan van personen, als hiervoor met betrekking tot kostwinnera onder de letters ae zijn vermeld Wat hierboven onder N.B. staat, geldt ook voor deze reden vam vrijstelling. GEESTELIJKEN ENZ. Vrijstelling wordt verleend a. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-leeraar, den broeder-diaken van een godsdienstige ver- zij gelijjc hadf". „Ja* zriji had' igelijk", zei Ca therine, langzaam. Zij had geen vertrouwen in Rose's beweegredenen, en ze was zeer ver- baasd, waarom het meisje zulk een onaan- vechtbare stelling had ingenomen. Want Rose was nooit erg te vertrouwen geweest. „Maar wat heb je gedaan, Sydney?" „Ik heb hem gezien ik zeide het hem. En hij Zij brak opeens af. Het langdurig stilzwij- gen, dat volgde, verried', hoe zij zich schaam- de over wat hij gezegd' of gedaan had. „Hij gaf je op." „Of ik gaf hem op hoe was het? Ik weet hot eigenlijk niet. Hij zei, dat ik niet' vain hem hield o, nicht Catherine, dat deed ik well" „Ja, lieveling, dat weet ik. Maar je zult niet lang van hem houderi op die manier: je zult niet van een- man houdlen, die wreeo en valsch is jij; die het to tijds ontdekt hebt." „In tijds? Maakt dat eenig verschil? Ik heb tot mij zelf gezegd vandaag pas dat ik hem haat, en ik dacht, dat ik't deed: maar nu weet ik, dat ik het niet doe. Ik houd nog van hem en wat wat moet ik doen?" Er was een korte stilte; Catherine's hand! streek kaln^erend over het vemvarde haar van het meisje; Sydney's schoudere schokten van de snikken, die zij trachtte terug te hou- den. „Ik geloof," zef Catherine eindelijk op zachten toon, „dat era iets voor je te doen is dan meer lief te hebben, niet minder, Syd ney. Je moet lirfhebben wat good, wat het bests te, sells in hem; en op die manier zal eeniging en den roomach-kaftolielcen orde- broeder; b. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die tot geeste lijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder-dia- koon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wic gcacht wordt een dezer hoedanigheden te bezitten, is omschreven in een tweetal ta- beilen, die belanghebbenden ter Secretarie dezer Gemeente kunnen raadplegen. De vrij stelling kan ook worden verleend, indien de ingeschrevene verkeert in ean geval, dat met een der in de tabellen omschreven gevallen kan worden gelijkgesteld Tot het aanvragen van de hier bedoelde vrijstel'liing moet bij den Burgemeester worden ingeleverd een verfclaring, waaruit blijkt, dat de ingeschrevene verkeert in een der gevallen, in de tabellen omschreven, of in een daarmee overeenkomend gevaL De hierbedoelde vrijstelling wordt aanvan kelijk e£n of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van ten minste vier jaren verleend en blijkt de grond voor de vrij stelling bij een daarna te nemcn beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. De vrijstelling houdt op te golden, zoodra de vrijgestelde ophoudt to verkceren in het geval, waarop de vrijstelling gegrond was. VERDRAO. Vrijstelling wegens verdrag wordt ver leend aan hem, die blijkt ingevolge een ver drag met een vreemden Staat niet tot krijgs- dienst verplicht te zijn. BIJZONDERE GEVALLEN.' Wat als een bijaondor geval wordt aange- merlct, staat ter beoordeelmg van den Minis ter. Alkmaar, 1 Mei 1923. De Burgemeester, W. C. WENDELAAR Staten-G eneraal. EERSTE KAMER. In de zitting van gister was aan de orde de voortzetting der Arbeidsgeschillenwet. De beer Blomjous heeft overwegend be- zwaar tegen paragraaf 4, welke innoudt een eersten stap tot medezeggingschap der arbei- ders in de leading van het bedrijf en zoowel aan ministers als aan leden der enquetecom- missie onbeperkte bevoegdheid geeft. De heer Van der Hoeven opperde overwe- gende bezwaren tegen het ontwerp dat hij overbodig noemde en dat ook te veel geld kost. De heer Steger verdedigde het ontwerp. De Minister wees erop dat het ontwerp ge- maakt is in 1917. De voomaamste artikelen hadden in den Hoogen Raad van Aibeid bij de werkgevera algemeene instemming. Neder- land is net eenige beschaafde land dat dus- danige wet nog niet heeft De enquete-com- missie handelt uitsluitend onder instmctie van den Minister. Spr. wilde toezeggen dat hij in die instruc- tie steeds zal opnemen de voorwaarde dat de commissie eerst zal mogen overgaan tot boe- kenonderzoek na toestemming van den Mi nister. Het ontwerp werd hiema aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Aan de orde was de begrooting van Suri- name. De heer Amtz drong aan op verkoop van Suriname, daar Ncderland niet in staat is, deze kolonie voldoende in staat te stellen, zich op te richten. De heer Idenburg vond dit idee verweipe- lijk. De immigratie moet in Suriname worden bevorderd, dan kan deze kolonie een goede toekomst tegemoet gaan. Spreker critiseerde den weg dien de gou- verneur betreedt om de grieven kenbaar te maken, n.l. in een publiek stuk aan de koloni- ale staten. Minister de Graaff verwierp de idee van verkoop van Suriname. Nederland heeft reeds veel gedaan voor de kolonie en draagt jaar- lijks ruim 150 gulden per gezin bij. De" im migratie voor werkkrachten, vooral voor den landbouw moet worden in de hand gewerkt. De Minister is niet van plan opnleuw een commissie daarheen te zenden. Hij heeft geen rek aan voorlichting, wel aan geldmidde- De keuze van den vorm tot uiting van k'lachten door den gouvemeur, keurde spr. eveneens afc De begrooting werd zooder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het ontwerp Bouwfonds voor Onder- wijs en Binnenl. Zaken kwam de heer De i Waal Malefijt op tegen de zeer hooge kosten voor een ziekenstad te Leiden. Minister De Visser antwoordde dat de kos ten door de oorlogsduurte belangrijk over- schreden zijn. Met de bezuinigingscammissie de liefde haar eigen pijn verbranden be- grijp je dat?" „Ik geloof het niet." „Dan zal ik je vertellen, wat eens gebeur- de met een meisje, dat ik kende. Zij had een man' lief zooais jij gedaan hebt. Hij was onwaardig onwaar, en hij haalde haar over, ook onwaar te zijn. Zij had niet jouw liefde voor wat recht is, lieveling; jouw scherp gevoel van eer. Zij liet zich overhalen tot haar eigen, onherstelbaar oogeluk." Sydney hield haar adem in. Ofschooau de stem, die sprak, even lief bleef, klonk er een trilling van leed in, die ze zoo gevoel ig maak- te, als zij nog nooit te voren gehoord had. „Zij bewaarde zijn geheim en het hare voor de vriendeni die haar liefhadden. Zij be- droog hen en' liet hen bedriegen, omdat zij den' man liefhad en vertroiuwde, die haar over- haalde, om verkieerd te doen. Hij lokte haar emdelijk weg uit haar thuis; zij dacht, dat hij met haar trouwde. Maar er was niemand, om toe te zien, dat de huwelijksvoltrekking wet- telijk pliaats had, en later hoorde zij, Sydney, dlat hij niet geschroomd had, haar te bedrie gen evenmin als hij geschroomd had haar vrienden te bedriegen, en zij was verlaiten haar leven verwoest, haar ziel geheel gebro- ken." Zij hield op en zuchtte, terwijl Sydhey haar hoofd wat opheffend, ademloos op de volgen- de woorden wachtte. Een tijdlang scheen het haar alsof er niets meer over was; zooais het nu jou itoeschijnt, niet waar, arm kind? Het leven was zonder eenig genot, vol van leed, mete bleef over dan zal ovarwogen worden of ay: een gedeelte een andere bestemming kan worden gegeven en de install atie stuksgewijs en sober zal ge- schieden. Aan de orde was het ontwerp tijdelijke be- perking van den invoer van schoenwerk. De neer Sch5nfeld opperde een aantal be zwaren en zeide dat het ontwerp zijn doel zal missen omdat er niet meer productie door komt. Na verdediging van den Minister, die erop Wees, dat zeer weinige industrie&a gebaat zijn met invoerrerboden, werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot Dins- dag 2 uur. TWEEDE KAMER. In de zitting van gister trok de heer Braat zijn interpellate over den duur van den zo- mertijd in. Een aantal kleinere wetsontwerpen werBen zonder beraadsl aging goedgekeurd. Bii be- handeling van het Zuiderzeefonds 1923 be- streed de heer Albada het verzet van den heer Albarda het verzet van den heer Van Gijn tegen de drooglegging der Zuiderzee. Het plan Van Gijn in zake drooglegging der Wiermgermeer beteekent 10 jaar vertraging en kostentoeneming. De heer Albania bepleitte ter bestrijding van de kosten der algemeene belasting op waardevermeerdering na de indijking en eventueele combinatie van het regeeringsplan en het plan Van Giin -ta rin De heer Bongaerts verdedigde het regee- pr. bepleitte indijking van hooggelegen raadpolders. De heer Krijger steunde het plan Bno- Iaerts met voortzetting van den arbeid aan en afsluitdam. De heer Duymaer van Twist verwierp alle partieele indijking in verb and met vernoogd 8tormgevaar. Spr. vroeg een besliste toezegging betref- fende wettelijke voorzieningen voor Zuidef- zeevisschers. De heer v. d. Waerdten bestreed het plan- Bongaerts betreffende randpolders en het plan-Van Gijn. Dit productieve werk moet snel worden a an yep a kt. De heer Snoeck Henkemans bepleitte die be langen van de edlandenbevolking, die met het plan-Bcmgaerts zouden worden gfedeind. De heer H. Colijn vroeg den heer Bon gaerts of het waar is, dat het Zuiderzeefonds gemakkelijker kan leenen dan de Staat. Minister van Swaay- bestreed het stand- punt Van Gijn; spr. becijferde de totaal-kos- ten van den afsluitdijk op 156 millioen (ver- zorging visschersbevolking, Amsteldiep, Zwolsche diiep, sluiswerken inbegrepen). Spr. achtte een snelle afwerking van het geheele plan noodig en bewerkt daarvoor een plan tot geheel afzonderliike finandermg. Het Regeeringsplan zal beslist rendabel wor den. Het wetsontweip tot schadeloosstelling van de visschersbevolking heeft sprekers Dc- partement verlaten; verder kan de minister er niets naders omtrent mededeelen. Na repliek van de heeren Van Gijn, Bon gaerts, Snoeck Henkemans, Duymaer van Twist en dupliek van den Minister werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. Binnenl and. DE STEMPLICHT. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer* den heer H. Golijn, betreffende het doeni nalieven door de burgemeesiters van ar- tikel 149 der Kieswet en het verstrekken een opg^ve vau het aantal, waarin oproepingen zijn verzonden als bedoeld in het lste lid van artikel 149 der Kieswet, welke vragen luidl- den: I. Is het den minister bekend, dalt door on- derscheidene burgemeesters in het land op niet te rechtvaarmgen wijze de hand gdicht wordt met de toepassing van het bepaalde bij art. 149 der Kieswet? II. Is de minister niet van oordeel, dat zulk een niet uitvoeren der wet door deze ambte- naren als volstrekt ontoelaatbaar moet wor den beschouwd? III. Is de minister berqjd er voor te zorgen, dat alle burgemeesters in den vervolge de betrokken weitsbepaling zullen naleven en kan er, bij eventueele verdere nalatigheid, op worden gerekend, dat tegenover de nalatigen met de vereischte gestrengheid zal worden op- getreden? IV. Is de minister beneid aan de Kamer me- de te"dedem in hoeveel gevallen voldaan is aan den risen tot verzending van oproepingen als bedoeld in hat lste lid van art. 149 der Kieswet? heeft de minister van binnenlandische za ken eni landbouw geantwoord I. Ingevolge de toezegging, door dien ou- de zware weg, de steenen en d'istels, de nauwe uitkijk, het onverdragelijk gevoel van schan- de en verlies. O, je dienkt, dat je weet, wat dat te, maar je benit jong, en je geheele leven is niet in stukken gereten zooais bij haar zooais bij mij, Sydney, want ik spreek tot je over mij zelf." Sydney schoof wat nader bij, ze kon niet spreken. „Ik vertrouw je mijn geschiedenis toe, om dat je eenigszins op dezelfde manier lijdt; je had misschien geheel als ik kunnen lijdien, als je gevoel van waarheid en je verlangen daaraan vast te houden, niet sterker dan het mijne was geweest. De dochter van je moeder wist niet te be driegen. Je waarheidsliefdfe, Sydhey, te je sterkte geweest." „Maar wat deed u?" fluisterde Sydney en ze keek bijna met eerbied naar het gelaat van haar nicht. Catherine keek haar niet aan. 'Haar oogen waren opgeheven en, zooais Sydney opmerkte, gericht op den donkeren omtrek van een zwart kruis, dat in die aangroriende duisternis, flauw merkbaar was op den kalen muur. „Verlaten door een mani, tot scihande ge- maakt voor de menschen," zei ze, eindelijk, „zodit ik mijn toevlucht bij Een, Wiens liefde nooit wankel zou blijken. Door Hem lief te hebben, leerd'e ik andleren lief te hebben; en op deze wijze te omize liefde niet verkeerd ge- plaatst." „Dus," vroeg Sydney ademloos, „U hieldt niet op hem lief te hebbsa den man zelf?" „Ik geloof van niet", zei Catherine, droo- dergefteekende gadiaan in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 11 April j.l., te door hem onder dagteekening vam 1)4 Apr. j.l. aan de Commissarissen der Koningih m ae onderscheidepe provincien in- lichting gevraagd omtrent de uitv., welke na de stemming in 1922 voor de Tweede Kamer en voor de jongsie verkiezing van de leden. der Provinciate Staten door de burgemeesters aan artikel 149 der Kieswet is gegeven. Te- vens te ondergeteekende met zijn Ambtge- noot van' jqstitie in overleg getreden nopens het instellen van een onderzoek, in hoeverre de eerbied voor de welt wordt ondermijnd, door dat in vele gevallen van wetsovertreding ver- volging achterw,ege blijlft. II en III. In afwijking van den uitslag van bovenbedoeld tweeliedig onderzoek meent de ondergeteekende zich het uitspreken van een oordeel, omtrent nalatigheid van burgenu s- ters in deze en omtrent noodzakelijkheid van het nemen van maatregeleu te mogen voorbe- houden. IV. De ondergeteekende te gaarae berrid na afloop van het onderzoek, dat thans plaats vindlt, de resultaten aan de Kamer mee te dee- len. Provlnciaal Nieuws UIT HEERHUQQWAARD'. Waren de laatste jaren onze buitenwegen in vriiji wat beteren toestandl gekomen, zoodat de vroeger zoo vaak geuite kLachten waren verstomd, door het zeer drukke verkeer langs onzen Middelweg geraakte deze ini eeni toe- stand, waardoor nog al eens een verzuchting werd geslaakt door wielrijder of automobi- list. Thans echter Vomit ook hier verbetering doordien biji vernieulwing de strata t me teen wordt verbreed, wat eeni zeer mooie Yerbtt®- ring zal blijkeni te zijh. Al® groote bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat op de veiling van den Noordermanktbond, heden, 3 Mei, dioor niet minder dan 106 personen producten werden aangevoerd, in hoofdzaak aluitkool en wel voomamelijik Deensche witte. Er werden nog paxtijen verhandeld' van 2500 en 3000 K.G nets wat in de Meimaand' nooit is gebeurd. UIT OUDE NIEDORIP. Gedurende het afgeloopan kwartaal waran er in het reefonds aLhier gemiddeld verze- kerd 440 runderen. Hiervan werden 7 stuk® afgtkeurd. De ornsiag hiervxxxr. werd vastgesteld1 voor Februari en Ma art op 0.3 pet. en voor-April op O.S pet-, dit i® gemiddeld 3 per verze- kerd1 rund in de drie maanden. UIT BERGEN. De Berger Sportvereenigmg hoeft uit haar midden eene commissie benoemd ten einde voor de voetbalsport in' 't aLgemeen propa ganda te maken. Deze comm. heeft reeds po- gingen- in't werk gesteld in de eerstkomende maanden te Bergen eenige gerenommeerde dubs op haar terrein te la ten spelen. Zij te er reeds in geslaagd op Hemelvaartsdag cen mooirn wedstrijd te organiseeren. Alemaria Victrix I uit Alkmaar en Z. V. V. I uit Zaan- dam, een tweetal goed spelende dubs uit de 2e klasse van den Ned. Voetbalbond, hebben zich bereid verklaard te Bergen op het terrein vau B. S V. aan den Kerkedijk den strijd aan te binderx Voor den winnaar is een lauwer- krans bcschikbaar gesteld. Dij beschikking van Burgemeester en Wetbouders van 3 Mei is aan H. J. Muelink voor het pereeel Breelaan 24 verlof verleend voor den verkoop van alcohoLhoudenden d'rank, anderen dan sterken drank. De heer L. Reinierscc opent morgen zijn nieuwe zaak in de,Oidenbuigstraat. Wi] la- zen dezer dagen een bericht over de misere in den drankhandel. De door den heer Remiersce gestichte zaak is een levendig bewijs van aet tegemdeel. De Oldenburgstraat wordt langzamerhapd de belangrijkste winkelstraat in ons dorp. Ja- renlang scheen het daar niet te willen, dcch de laatste paar jaren verrijzea daar de win- kels in een zeer versneld tempo. De heer Reinicrsce, 6ea van de weinige ini- tiatiefvolle oude Bergenaren, heeft begrepen dat, wil men zich niet laten overvleugelen, in zaken het crescendo meer geidt dan crgens anders. Hij gaf den architecten J. A. Snelle- brand en A. Eibink uit Amsterdam de op- dracht voor hem een nieuwe zaak te ontwer- pen en gezegd kan worden, dat het dezen ge- nialcn bouwkunligen gelukt is, een modem winkclpand daar te stellen, dat door zijn atralcheid van liinen aan de hoogste rischen voldoet. De combinatie van winkel- en woon- huis is geniaal. De stichting van deze zaak getuigt van een ondememingsdurf, die welda- dig aandoef Hier is er waarlijk naar ge- strcefd iets blijvends te vesfigen en het pand is en monumentale getuigenis van de wen- schelijkheid, om, wanner men iets goeds wil stichten, daarvoor bekwame architecten aan te zoeken. merig. „Ik heb ten minste nooit opgehouden met voor hem te bidden. Ik verlang niet hem te zien ik wed; zelfs niet, of hij leeft of dat hij dood is. Maar van een ding ben ik zeker dat ik hem op een andere wijze liefheb, en dat mijn liefde veranderd werd door mijn liefde tot God. Dat is de eenige manier, om bevrijd te worden1 van onze zwakke en dlwalen- de liefde, Sydney. Breng ze tot God, en Hij zal het goed maken." Sydney zuchtte weer, en Catherine's hand nemend, drukte ze die aan haar lippen. De Weg uit de moeilijkheid was haar gewezen, era zij was haar gids d'ankbaar. Maar dat kon zij nu nog niet zeggen. „Zeg me nu, lie veling', zei juffrouw Holden thans, ,is dat alles?" „Het is alles in zoover het mij befereftt. Het overige is zijn geschiedenis." „Wat bedoel je." „Hij kan niet veel van mij gehouden heb ben," zei Sydney seel, „omd!at hij nu van een ander houdt." „Zoo gauw? Maar natuurlijk hield hij niet veel v$n je, kindlief, anders zou hij niet ge- probeerd^ hebben de zahk zoo geheim te hou den en je vrienden te bedriegen. Zie je dat in?" ,,Ik geloof het wel. Maar hij scheeira - hi] scheen „0, denk niet aan wat hij scheen, driik aan wat hij was. En aan wat hij dleed. Het is nog niet lang geleden sedert je hem hebt opgege- ven?" Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5