DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 106. Honderd rfjf en twintigste Jaargang. 1923 ZATERDAG 6 MEI Dit mummer bestaat ufl 3 blades. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Directeur: 0. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj N. ADE'MA. De heer Thomsen is een bankier wien men gerustelijk zijn laatste vierduitenstuk kan toevertrouwen. Hij bewaakt het als een gierigaard zijn gchatten en zou het graag in een oude kous cmder zijn matras verbergen, als hij niet be- dacht dat geld er helaas is om ook weer uit- jeven te worden. lij is wars van elke speculatie en zou de hem toevertrouwde gelden het liefst naar de Rijkspostspaarbank brengen als de daar ge- kweekte rente maar even groot als de solidi- teit was. De huishouding der gemeentq kost hem al meer dan hem lid is, maar als een wijs huis- vader houdt hij niet alleen rekening met het verleden maar ook met de toekomst. Hij is er geen man naar om bij elk extra'tje maar direct a an het fuiven te slaan. Hij houdt rekening met den dag van morgen en als de financien der gemeente eens boven verwachting rijkelijk binnenstroomen, dan maakt hij spaarpotjes om ook in de dagen des tegenspoeds geen zorgen te hebben. Door zijn wijs beleid zal Alkmaar op fi- nandeel gebied nimmer voor onaangename verrassingen staan. Zonder schokken, zonder stooten, rolt het leven der geruste stadsbewoners voort. Geen Ifinandeele ramp kan hen deren. Want in tij den van den grootsten tegenslag, van de ge weldigste malaise, in tijden dat links en rechts steden en doroen failliet slaan, zal onze wet houder van Finanden rustig met de mede- deeling komen, dat er, dank zij een voorzich- tig beleid, nog een geheim spaarpotje is en dat Alkmaar te alien tijde aan al haar finan- aeele verphchtingen voldoen kan. Er zijn natuurlijk onvoondchtigen, die de zaak van uit een geheel ander gezichtspunt bekijken. Er zijn er, die van oordeel zijn, dat geld er is om zoo spoedig mogelijk gebruikt te wor den en die bij een finantieel voordeeltje on- middellijk voor de groote moeilijkheid staan hoe het zoo gauw mogelijk weer uitgegeven kan worden. Waarom. zouden de gemeente-werklieden zich moeten afsloven om 8^ uur per dag zegge acht-en-een-half uur te werken, als de gemeente geld genoeg heeft om zooveel aibdders aan te stellen, dat ieder maar 8 uur per dag behoeft te werken. J a, waarom zouden we eigenlijk nog niet veel verder gaan en zooveel werklieden en ambtenaren in dienst nemen, dat er eigenlijk heelemaal niet meer behoeft gewerkt te wor den. Dan bereiken we den heilstaat en we heb- ben er itnmera het geld voor. De op 6-ton geschatte belasting over het dienstjaar 1922/'23 zal door de heffing der Rijks-administratie ongeveer 10M of 11 ton opbreng"en en dus, zelfs na aftrek van de on- inbare posten, een beduidend hoogere op- brengst geven. In 1920 was de belasting 7H pCt. van het belastbaar inkomen, in 1921 en 1922 6.75 pCt., welk percentage toen met het tijfer 1 aangeduid is. Laten we, zedde de voorzichtige wethouder van Financien, de belasting thans weer 20 pCt. lager maken dan het vorige jaar en dus het heffingspercentage inplaats van op 1 op 0.80 stellen, zoodat voor het loopende jaar 5.4 pCt. van het belastbaar inkomen wordt geheven. Het was een aannemelijk voorstel, in alien gevalle een voorstel dat van voorzichtigheid getuigde. De loonen zijn bij 1921 vergeleken sterk gedaald, de opbrengst van de kohieren zal hiet meer dezelfde verrassing brengen, op winstuitkeering van de gasfabriek wordt niet meer gerekend, en de gemeente staat, inzon- derheid voor de pensionneering van ambtena ren en werklieden, voor zwara geldelijke ver- plichtingen. Maar de meeste belastingbetalers hebben de sterk menschelijke eigenschap, dat zij meer naar den dag van heden dan naar dien van morgen kijken en dat zij liefst niet of zoo weinig mogelijk betalen als zij maar eenigszins denken dat het niet noodig zal zijn. Die belastingbetalers zijn kiezers. En over twee weken worden de veridezin- gen gehouden. Waarom, zei de heer Bak, in een voor zijn doen buitengewoon lange toespraak, waarom zouden we die arme kiezers, of beter gezegd die arme belastingbetalers, het vel over de ooren halen als't niet noodig is. Wil de heer Thomsen tot 0.80 gaan. dan ga ik tot 0.75. Hij gluurde eens schuin naar den heer Westerhof. Daar kon de S. Dl A. P. toch niet tegen op- En hij waagde zelfs een uitstapje naar den zetel van zijn gezworen vijand en vroeg vriendelijk of de heer Westerhof ook niet van meening was, dat het heffingspercentage best 0.75 pCt. kon worden. <Maar de heer Westerhof heeft niet voor niets lange jaren in de politieka arena rond- gezworven. Hij weet even goed als de heer Bak dat er verlriezmgen in aantocht zijn en ala er dan toch een partij moet wezen die dien roe® der zal dragen, dan kan het z.i. evengoed of eigenlijk veel beter de S. D. A. P. dan de R. Katholieke Staatspartij zijn. Dus vroeg hij aanhouding der bijlage en onderzoek in de financieele commissie naar de vennoedelijk juiste opbrengst der belastingen, met de belofte om zoo dit eenigszins mo gelijk is nog lager dan de heer Bak te zul- len gaan. En waar de wethouder van FinanriSn nu reeds deed uitkomen, dat voor hen die geen rekeptng met latere tegenvallers houden die mogelijkheid zeker bestaat, is er waarschijn- lijk spoedig een interessante vergadering te verwachten waarbij de heer Thomsen onze belastingheffing zal af-mijnen en de heeren Westerhof en porters op de zullen bieden, tot het critieke punt waarop de wethouder van Finand6n mee- deelt dat de vendutie niet doorgaat, omdat hij de verantwoordelijkheid voor aergelijke ver- kiezingsmanoeuvers niet langer op zich wil nemen. Een voorstel tot het bouwen van een aantal noodwoningen in het R. O. G. heeft tot een heftige discussie geldd. De heer Westerhof, overtuigd, dat deze woningen hoe eer hoe beter verdwijnen moe ten, wilde er geen cent meer voor uitgeven en bepleitte het bouwen van mooie, rustige se- mi-permanente buitenhuisjes waarin de te- genwoordige bewoners van het R. O. G. zoo spoedig mogelijk moesten overgebracht wor ld adden zijn partij genooten niets d an klachten over de thans in gebruik zijnde noodwoningen, de katholieken daarentegen vonden die verbliifplaatsen nog zoo slecht niet en de heer Van den Bosch, die in het R O. G. de thuiskomst van een huisvader had bijgewoond, was nog ontroerd bij da gedach- te aan de hartelijkheid waarmede die man door een juichende kinderschare op den drem- pel zijner schamele woning in ontvangst was genomen. Die zeer verschillende beoordeelingen heb ben ons gisteren doen besluiten eens zelf een onpartijdig onderzoek naar de toestanden in het R. O. O. in te stellen. Onze conclusie, gebouwd op een vrij nauw- keurige inspectie en op gesprekken met ver schillende bewoners, is de volgende: Het gebouw draagt een gevangenis-cachet en maakt daarom, hoezeer lucht en licht ook kunnen toetreden, een eenigszins somberen indruk. De woningruimte is over het algemeen vol- doende en het is opmerkelijk hoe vele der be woners door allerlei kleine en aardige versie- ringen getracht hebben hun kamertjes tot ge- zellige vertrekjes te maken. Vele dezer vertrekjes hebben geen plafond en de bewoners zien. dus de steenen bogen der hooger liggende verdieping boven zich. Dat maakt een ongezelligen indruk en het is te begrijpen, dat er van het warm stooken van die kamertjes geen sprake is. De trappen naar de hooger gelegen ver- trekken tellen vele treden, maar wie in Am sterdam drie-hoog woont zal er zeker niet minder moeten beklimmen. Deze trappen zijn niet steil maar ruim en gemakkelijk. De gangen zijn te donker en het zou zeker aanbeveling verdienen de daar aangebrachte gasverlichting door electrische te vervangen. Het zwaartepunt aller klachten schuilt evenwel in de gemeenschappelijke keukens. Twee aan twee gebruiken de gezinnen de- Jzelfde keukens en dezelfde closets, terwijl de noodgedwongen daar vertoevenden slechts door een betrekkelijk laag onderdeurtje voor de nieuwsgierige blikken der in de keuken aanwezigen verborgen worden gehouden. Is combinatie van de plaatsen vanwaar het eten komt en waar het, via de menschelijke maag, weer verdwijnt in het algemeen niet gewenscht, nog ongewenschter is het ge- meenschappelijk keukengebruik. Niet alle huismoeders hebben dezelfde op- vattingen over de zoo beroemde Hollandsche properheid en wat de eene schoonmaakt, laat de andere dikwijls vuil, wat een bron van voortdurend ongenoegen schijnt te zijn. De gewone klachten dus over de aan sa- menhuizing steeds verbonden nadeelen. Een oude zieke vrouw in een der kamers zal gelukkig weldra naar een van Rochdale's nieuwe woningen kunnen verhuizen. Op de hoogste zalen hebben de gezinnen 6f zich zelf een huisje van papier gemaakt, 6f zij zitten zonder afschutting nog in een te groote ruimte. Komen hier de thans goedgekeurde afschei- dlingen, dan zullen deze gezinnen1 daarmede zeer zeker gebaat zijn. De beruchte ijzeren kooien vielen ons erg mee Zij hebben vroeger tot slaapplaats van de gestichtsjongens gediend en worden op ver- zoek van sommige bewoners als bedden voor de kinderen besdiikbaar gesteld. Een hard bed behoeft daarom nog geen slecht bed te zijn en waar mr. Leesberg zelf erkend heeft in zijn kostschooltijd zies jaar van zijn leven in een ijzeren kooi tehebben gelegen, zal iedereen moeten toegeven dat hij er geestelijk noch lichamelijk eemgen schade- lijken invloed van ondervonden heeft. Summa summarum hebben deze noodwo ningen waarvan er nog een een overloo- pende closetput heeft vele ongemakken en veie ongerieieujkheden, die men met m zelf- standige kleine huisjes aantreft. Maar zij, bieden dit groote voordeei, dat zij den dakloozen, die vroeger op het politte- burcau moesten huizen hoe primitief ook een eigen, veiiig behuis geven. Een tehuis waaruit geen begeerige eigenaar hen ieder oogenbiik kan verjagen, een tehuis dat geheel verlicht en van waterleiding voor- zien is en welks muren de zwaarste regen- en windvlagen trotseeren kunnen. De bewoners missen het gezellige en bo ven al het vrije van een eigen hiysje en daar om en dat zal ook wel de bedoeling zijn moet deze toestand niet langer voortduren dan strikt noodzakeiijk is. Wellicht zal het bewoonbaar worden der Rochdale-huizen reeds velen een eigen wo ning verschaften en zal men later de nood woningen van het R. O. G. voor het tijdelijk onderbrengen van de krot-bewoners van het Scharloo kunnen gebruiken, waardoor dan dat stadsgedeelte de hoog noodige verbete- ring kan gegeven worden. De wonmgen in het R. O. G. zijn goede n o o d-woningen. Op uitnoodigieg van de heeren vac. Dru- nen en Veen heeft de drankduivel nog eenige oogenblikken op phantastische wijze in ooze raadszaal rondgesprongen. Bij het voorstel om te crachtem de tot dusver in de Buiten-Societeit bestaande vergunnmg naar de buffetten van het nieuwe muziekpark over te brengen, deed de heer Van Drunen het voorkomen of voortaan iedere bezoeker min of meer genoodzaakt zal worden zich te beckin- ken. Wij gelooven dat zelfs de pachter der buf fetten daarvan geen voorstander zal blijken Een andere vraag is het natuurlijk of het gebruik van een borreltje aan de kelen van di verse bezoekers met mmder muzikale Iflanicpn zal ontlokken en de zoo noodzakelijke rust in dezen muziektuin daaronder lijden zaL De ondervinding zal dit moeten leeren en wij vertrouwen, dat de burgemeester, die zich reeds meermalen als een energiek bestrijder van ctranjcmisbruik deed kennen, bij misbruik der vergunnmg, zonder twijfel de vereischte maati'egelen ter verzek^ing van orde en rust zal nemen. 's Voorzitters opmerking, dat alcohol niet nadeelig voor de kunst is, ja dat zelfs vele artisten door den drank tot machtiger kunst- uitmg geprikkeld worden, lijkt ons wel een beetje gewaagd. Wij vertrouwen althans, dat de toekomstige bezoekers onzer muzieknis er geen stilie wenk in zullen zien. Wami eer de muzikanten van ons stedelijk corps m een buitengewoon goed1 concert tot machtige kunstprcstatie komen, zullen we ho- pen, flat dit ten alien tijde uitsluitend aan goede lei ding en goede oefening kan toege- schreven worden. Op den bouw van een modem, neutraal zie- kenhuis hebben wij reeds jaren lang aange- drongen en wij behoeven dus niet meer te verzekeren, dat wij de benoeming van de thans op initiaticf van den heer Westerhof in het leven geroepen commissie van onderzoek, van harte toejuichen. Moge zij spoedig met uitvoerbare planncn komen, opdat aan het verlangen van duizen- den in en buiten deze gemeente voldaan kan worden en Alkmaar, als centrum van een be- volkingskring van meer dan honderd-duizend inwoners, een modeme ziekeniniichting zal bezitten, die, naast de bestaande even eens uitstekende katholieke gestichten, niet het sterk uitgesproken karakter van een1 bepaal- den godsdienst draagt. Al kon de voorzitter de burgerij in deze raadszitting nog niet de verblijdende tijding der belastingverlaging brengeni, toch wilde hij hen, met het oog op den abnormalen groei van het gemeentelijk steenen varken, cen heu- gelijke mededeeling doen. En hij stelde met goedvinden van den Raad vastdat het gemeente-personeel o<4c dit jaar zijn vacantie-toeslag zal hebben. Hoe de burgerij over het algemeen op die blijde tijding reageert, heeft een belastingbe- taler reeds in een ingezonden stuk in ons vo- rig nummer doen uitkomen. is door al te spotlustigen wel eens be- wecrd, dat de helft der burgerij, uit gemeente- ambtenaren bestaat. Maar het beste bewijs, dat dit niet waar is, blijkt wel uit het feit, dat de door onzen bur- gervader verkondigde blijde tijding tot dus- verre nog niet tot spontane optochten en geestdriftige serenades geleid heeft Bjiitenland HET DUITSCHE VOORSTEL. Reuter vemeemt, dat er gister geen kabf- netsraadl in verbandi met de Duiische nota te Londen1 heeft pl'aats gehad, weshalve het waarschdjinlijfc is, dat de Britsche regeering de Duitsche voorstellen tegelijlk met het Fransche antwoord wenscht te ondleTzoeken. Het is bijpa zeker, dat Engeland die Duit sche nota- zal beantwoorden, al was het al leen maar voor den vocm, maar slechts na raadpleging der bondgenooten. Alles hangt van1 Parijs af. Het lijkt waarsddjnlijk; dat ae iBriischie regeering die verdere ontwikkeling der diogen zal afwachten alsmede het re sultant der gedachtenwisseling tusschen de betrokkieni partijem, alvorens te b^lissen wel- ke gedxagslijin te volgen. Cur23on besprak in een rede in ALberthall den toestand in verb and met het Ruhrcon- flict en pleitte voor een gemeenschappelijk optreden in de henstel-kwestie. In verband met een nieuwe dioo® Curzon uden rede en aadere uiteenzettingen in Fransche pers, zou de BerMjnsche regee ring nog eenige hoop koesteren op een oplos- sing van het nensteL-conlflict. 'De Italiaansche regeering zou voomemens zijn, nadere inlichtingen te Berlijn te venzoe- ken omtrent het jongste Duitsche aanbodl in- zake herstel. Zooals het er nu ligt, zou het omvoldoemde geacht worden. Donderdagnacht is het Fransche ontwerp te Brussel aangekomen en gistermorgen heeft de regeering erover beraaaslaagd. Het Belgische ontwerp werd gister avond reeds naar Parijs gezonden. Belgig zou, naar ver- luidit, een bijizondere nota aan Duitachland overhandigm, dochi de conclusdes zouden' overeenstemmen met die der Fransche nota. In strijid met deze opvatting schrijft even wel' die „Peupld", dat- hiji meent te weten, dat de twee antwoorden niet gdjilkluidiendi zullen zijn. Uit de eerste besprekmgen tusschen den Belgischen ambassadeur te Paitijs en Poin- care zou zijn gebleken, dat volledige eenstem mijgihdd ndet te bereiken zou zijtn, zoodat een andere procedure dan aanvankelijk was te voorz'eiL Uhlans gevodgd zou worden. De „Peuple meent, dat de Belgische regeering bezwareni in het midden heeft gebraaht en voorbehoud heeft gemaakt wat betreft de eischen, die in het Fransche antwoord zijn vervat. Brussel wil de mogelijkheid om ver der te omderhandelen niet afwijzen. De ..Peuptte" besluit edhter zijn berichlii met de opmerking, dat er niet veel kans op is, dat de Belgische regeering krachtig genoeg zal zijm om haar bonding tot het einde door te driitven. Al vindt de ,;Peunle" het Duitsche aanbod onvoldoende, toch blijift het blad van mee ning, dat de 'Duitsche nota gelegenheid geeft tot verdere onderhandelingen' en dat die kans niet over het hoofdl mag worden gezien. Het „Laaiste Nieuws" had gistermorgen eenrar- tikel van- dezelfde strekking, Vlamingen en sod a listen schijnen dus nagenoeg op hetzelf- de standpunt te staan, dooh die andere Brus- selsche bladen trekkeni integendieel 66n lijn met Parijs. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. De uitwijizingen uit het beziette gebied heb ben sedtrt gisteren weer een gewddigen om- vang aangenomen. 'Niet alleen ontdbare spoorwegbeambten, ook onderwijzers, post- ambtenaTen en vele particulieren met htm ge zinnen worden verdreven. Voral Pruisen en Beircn worden meedoogenloos uitgezet. Ook geestelijke, met name protestantsche, worden herhaalddijk getroffen. Blijkens een mededeeling der bezettings- autoriteiten zal met ingang van 10 Md a.s. voor Duitschers, die van het onbezette naar het bezette gebied reizen, de pasdwang wor den ingevoerd. Donderdag is Mgr. Testa, die in opdracht van den Paus het Ruhrgebied heeft bezocht, door laatstgenoemde in audiSntie ontvangen om rapport uit te brengen HET DUITSCHE AA'NtBOD. Zooals wij gister reeds meedeelden, heeft Poincate een uitvoerige antwoord-nota op het Duitsche aanbod opgesiteld en naar Brussel verzonden. Naar Havas thans daarover nog mededeelt, is daaiio uiteengezet, dat de Fran sche regeering niet met Dtuitschland zal on- derhandden, zoolang het lijdelijk verzet van Duitschland in het Ruhrgebied niet is opge- houden. Het Belgische kabinet deeldle dit standpunt. Frankrijk zal het Ruhrgebied ontruimen, naar mate Duitschland aan zijn veiplichtin- gen in zake de schaddoostelling voldoet. Het onderpand- van het Ruhrgebied1 moet dienen, om de goede trouw van Duitschland1 tfae waarr borgen. Frankrijk zal geen basis, voor het aan- knoopen van besprekingen aanvaardeni, wel- ke afwijkt van den op 6 Mei 1921 vastge- stelden betalingsstaat, welke door de Duit sche regeering is ondierteekend. Frankrijk zal geen' vennindering van zijn aandeel in deze Wailing, dat 26 milliard be- draagt, aanvaarden. Het zal slechts dan de gededtelijke kwijtschelding der Duitsche schuld overwegen, wanneer sommige gealli- eerden de mogelijkheid openstellen van een vennindering of van een andere regeling hun- ner vordering op Duitschland, hetzij door een wijziging in net percentage van him aan deel, hetzij door de toekennimg eener priori- teit aan de schadeloosstelling voor de ver- woesrte gebieden. Frankrijk zal de annuleering der Gobliga- ties ten bedrage van 82 milliiard1 slechts darn aanvaarden, wanneer Engeland en de Ver- eenigde Staten aan hun geallieende sdiulde- narem hun oorlogsschulden kwijtschelden. Frankrijk zal zijn gemaitigd program hand- haven. In de amtwoond-nota is rekening gehou den met de wensehen van BelgiS. Theunis, de Belgische premier, zal het 6f mede onderteekenen 6f een afzonderlijk ant woord aan Duitschland zenden. De EngelBche gezant heeft 'Donderdag een Holl. IJzermag&zfjn DE WILD. Met een Schmidt's „Nationa&l" Waieh- machine Is het wassohen het werk voor kinderhanden. bezoek aan de Quai d'Orsay gebracht en om voorafgaamde kennisneming gevraagd. Des avonds heeft Foincart aan een diner in de Britsche ambassade aangezeten. Naar ver- luidt zou de Engelsche gezant bij1 deze beide ontmoetingea Poincarf hebben gesuggereerd, dat het aanbod van Duitschland aanleiding zou kunnen zijn om algemeene besprekingen te beginnen. Mocht dit berichst juist ziin (het. wordt on- der alle voorbehoud door l Oeuvre" meege- deeldl, dan bliift toch nog de vraag of Frankrijk op die onderhandelingen niet zulke eikhen zou stellen, dat toch in den stand van zaken geen verandering komt en Poincate's wil om het Ruhrgebied slechts te ontruimen naar gelang van ,Duitsdiland|'s be- talingen toch doorgaat. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gister deed de halstanige houding van ge- neraal Ismed Pacha, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, aangaande de kwestie der juditieele capitulatien of voor- rechten voor biutenlanders in Turkije, de con- ferentie bijna mislukken. De geschillen tus schen de geallieerden en de Turken waren niet onoverkomelijk, mar door te weigeren, zelfs de bepalingen omtrent de capitulatien te bespreken, brachten de Turken een toestand teweeg, dien de geallieerden ondragelijk noemden. De vergadering ging uiteen zonder eenig resultaat. EEN DREIGENDE BRANDWEER- STAKING IN IERLAND. Het honderd man1 sterke brandweercorps te Dublin heeft geweigerdl een aangekond'ig- de loonsverl aging te aanvaarden en heeft met een1 staking gedreigd, die hedenavond begint. Het corps klaogt er over dat het 112 urenl per week weikt, terwijl de gemeente- werkex1 gemid'deld 48 unen weaken. DE OVERSTROOMINGEN IN CANADA. De National Railway staat thans onder water te Riverside en Rothesay nabij St. John in Nieuw Brunswijk, welke stad geheel geisoleerd is. Ehiehonderdvijvtig Schotsclie emigramten worden tusschen St. John en Ri verside in treinen opgehouden. TEGE N. DEN OOR'LOG. 'De Pan-Amerikaanische conferentie is ge- eindigd. Alvorens uiteen te gaan, nam zij met algameene stemmen een voorstel van de Ver. 'Staten aan, waarbij1 het voeren van oor- log wordt veroordeeld en dat beoogt, al het mogeliike te doen verrichten, om te voorko men, cfat ook maar een land oorlogssehepen bouwt van meer dan 35.000 ton, en om te komen tot andere overeenkomsten, die ten tioel hebben, oorlog te vermijd'en. 'Mooie idealen, maar zal er veel1 van te- recht komen? De Washiingtonsche conferen tie beloofde ook zooveel en is in de Vereen. Staten zelf niet den laatsten tijtf druk be- toogd, dat het leger te kflein was? EEN TURKSCHE BETICHTING. Een officieel communique uit Angora deelt rede, dat Britsche bataljons, samengesteld uit Hindioes, Nestorianen (een christelijke secte in 'Klein-Azie) Armeniers en Engel- schen, militaire operaties uitvoeren in het district Rowanduz. Het communique zegt verder, dat de Armeniers en Nestorianen' de Kurdische vrouiwen mishandelen. Britsche vliegens zouden dorpen en scholenl verwoes- ten. Zou dit bericht Turkije's houd'ing tegen- over die geallieerden! moeten rechtvaardigen en een venschooning moeten zijn voor het paraat blijven van bet Turksche leger? ARGENTINIE TERUG NIA'AR DEN VOLKENBOND. In zijln boodschap bij! de opening van het Argent.ijnsche parlement zal president Alvear het voonmemien te kennen geven., de Aigen- tijlnsche republiek weer tot den Volkenbond te laten toetreden. Zooals men1 zich herinnert, is de Argentijm- sdie delegatie, die op de eerste Volkenbond- vergadering in Dec. 1921 aanwezig was, van die vergadering weggeloopem, teen een paar door haar voorgestelde amendementen op het staltuut van den bond waren verworpen. Zou de Argentijinsohe regeering n/u begrijpen, dat de Volkenbond om ids goods te kunnen berei ken, aller medewerking behoeft? RUSSISCHE OFFICIEREN TER DOOD VEROORDEELD. Het Hooge Militaire Gerechtshof te Mos- kou veroordeelde voonnalige Kkxzakken-offi- cieren, die in den Kaukasus tegen de Sovjet- troepen hadden gestreden, tot den dood door den kogel. Acht offideren werden reeds te- rechtgesteld. KORTE BERICHTEN. Te Londen heerscht op het oogenbiik groote hitte. Gistermiddag was de tempera- tuur in de schaduw 78° Fahrenheit. GemenRsid Nieuws i UIT HET BEZETTE GEBIED. Het department van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat volgens door tusschen- komst van Hr Ms. gezant te Parijs ontvangen inlichtingen, de hooge commissie voor het AARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1