DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 10$. Honderd ygf en twinfigste Jaargang. 1923 DINSDAG 8 MEI Dit nummer bestaat ait 2 hladen Abonnementsprijg bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50, Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Bedactle No. 33. Directeur: 0. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. Buitenland DE BEZBTTING VAN 'HET RlUHiR'GBBIEID. 'Steeds nog hiebbem er arrestaties en uitwij- ztogen plaats in bezet gebied. Nui weer zijn de Burgemeester en de politiechef van Lan- genberg door de Franschien gearresteerd, daar zij zekere Duitsche burgers, die ver- hoord moesten worden, niet voor de Fransche auitoriiteiten wildem leiden. Honderdvij'ftig personen vormende 28 fa milies van spoorwegmtmschen, zijm uitgewe- zen. Het is verboden ben in huis op te ne- men zondier kennisgevink aan de politie. Te Hattingen zijn de verbodsbepa limgee in zake bet nachteiijik straatverkeer, die ae- dert 4 Mei waren op(_ jteld, orndat er op een Fr wachit is geschoten. Op de spoorldjn BrusselsAkemKesteren is een aanslag gepleegd. Er is een bom ge- legd onder de boog van een spoorbrug, wel- ke deze voor de hellft in de lucbt deed) vl le gem De verwoestingen zijn zeer belangrijk. Een treim, die enkele minuten later had zul- len passeeren, werd nog imtij-d® tot stilsitand gebracht. ENGELAND EN HET DUITSCHE VOORSTEL. Reuter vemeemt, dat Curzon gistermorgen een kabinejszitting presideerde, waar, naar aangenomen wordt, de Duitsche nota werd besproken, alsmede de Fransche stap om een afzonderlijk antwoord op de nota te geveu. De Britsche regeering zal waarschijnlijk het Fransche voorbedd volgem en een afzonder- lijke antwoordnota tot de Duitsche regeering richten, waarin zal worden meegedeeld, dat het Duitsche aanbod onvoldoende cn onge- schikt is Het Britsche antwoord zal echter geen botte weigering beteekenen en zal trach- ten een heropening der oderhandelingen tus schen Duitschland en de geailieerden mogelijk te maken voor de regeling van den huidigen onbevnedigendiem stand van zaken. Een draadloos N. T. A.-bericht meldt nog, dat voigens de Engelsche avondbladen het Duitsche voorstel alsnog van nut zou kunnen zijn om den weg te openen voor onderhande- lingen indien het aangeboden bedrag werd vcrhoogd en het voorstel in verschillende an- der opzichten werd verbeterd. DE ONTWAPENING VAN DUITSCH LAND. Kolonel Guinness, de Engelsdie onder- minister van oorlog, zeide in antwoord op een vraag in het Lagerhuis, dat de Britsche mili- taire advisettrs overfmigidi waren, dat de bepa- lingcn van het verdrag van Versailles betaef- fende de uitlevm ing van wapens en nmnitie door Duitschland in zulk een otnvang waren uitgevoerd, dat vast stond, dat Duitschland thans daadwerkelijk ontwapend was. DE GRIEKSCH-TURKSCHE VIJANDELIJKHEDEN HEROPEND? De „Koln. Ztg" vemeemt d.d. 5 Mei uit Belgrado Een door „Politika" uit Angora ontvangen telegram meldta dat Grieksche troepen bij Arczag Raranduma operaties tegen de Turk sche troepen begonnen zijn Grieksche vlieg- tuigen bombardeerden de Turksche stellingen. AUTCM>NG EVAJLLEN IN BELG'Ie. Gistermorgen is te Brugge een ernstig on- gevai gebeurd. Zekere P., een koopman uit den omtrek van Brugge, was met zijmi veertienjarig zoom- tje per auto naar Brugge gekomen om de frocessie van het Heilig Bloedi bij ite women, lij reed te Brugge, uit de rue Forze aux Loups komend, de rue Nord du Sablom op, waar het verkeer door eenvd!ichte mienigte evenwel was gestremd. Hlij stapte uit den autio om te informeeren, welke amdere richtiing bij met zijn wagon kon imslaan, doch had daarbij de onvoorzichitiigheid, zijn motor niet stil te zetten. Geduremde zijn afwezigheid trapte zijn zoomtje, zander diit te wefcen, op het debrayage-pedaalOp hetzelfde oogen- blik vloog de auto met volile snelheid' vooruiit en stortte zich op de dichte menigte Een twintigtal personen werden tegen den grond geworpen iem gekwetst. Een ruiter werd met zijn paard evemeens tegen den grond geslingerd. Ten slotte liep de auto tegen deni gevefl vam een huis en kwam zoo tot stalstand. Onder de slachtoffers bevinden zich vijf eveneens im le- vensgevaar. Zij zijn dadelijk maar het zie- kenhuis gebracnt. Op de plaats van het ongeluk waren spoe- tal van dokttoren aanwezig, die den slachtoffers de eerste hulp veneefflden in de naburige woningen, waar men dezen had Wnnengedragen. Gisteravondl is een dame aan de bekomen verwondingom overladen. Ten gevolgo van het breken vani het stuur- raad sloeg een1 auto, bestuurd door een Brusselsch industiieel, waarin vcrder diens mniw, zijn- zoomtje en zijn scboonmoedier za- tw, op den weg mabif Namen om. Een der mzittenden werd gedtood1; de dirie anderen werden emsitig gewond en vericeeren im le- vensgevaar. EEN SPOORWEGRAM'P OP CUBA. Twee electrische treinen zijn met dkamder in botsing gekomen- op het -traject tusschen Havana en Matainzas. Het ongeluk had1 plaats in een bocht. De schok was zoo he- vig dat dertig personen onmiddellijk werden gediood en- 50 werden gewond. De twee eerste wagons van elikan tram ontspioordeoi, vjden om en vlogen door kortsluiting in brand. Vde Idjkem werden onherkenbaar verkoold terug- gevonden. Het ongeluk wordt toegesdirevea aan het omvoorzich-tige, te snelle rijdem van een der wagenbestuurders. DE ITAUAANSCHE PERS OVER DE DUITSCHE NOTA. De Italiaansche pera betoogt naar aanld- ding van het bezoek van het Engelsche ko- ningspaar aan Rome, hetwelk gi&ter verwacht en met warmte begroet wordt, de Italiaansch- Engelsche gemeenschap van aenkbeelden De f„Secolo" meent, dat de Duitsche nota in elk geval den weg opent tot nieuwe onderhande- lingen en een bewijs is van de vreedzame ge- zindheid te Berlijn Frankrijk gaat de rech- tem, die het voigens het verdrag van Versailles bezit, te buiten, doordat het zonder Italie en Engeland te raadplegen de agressievc Ruhr- politiek voortzet. OVERSTROOMINGEN IN HET WOLGA-GEBIED Naar uit MOsikou wordt gemeM, zijn er he- vige overstroomingen voorgekomen in het Wolga-gebied, waarbij menschenlevens, dieren en voorraden levensmiddelen verloren gin- gcn. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gistermiddag had een langdurige confc- rentie plaats tusschen Rumbold, generaal Pelte en den Italiaanschen gedelegeerae Mon- tagna. De conferentie had ten doel, den nieu- wen telcst van de Turksche verklaring in zake de juridische hervormingen in- Turkije te be- spreken, welke in de laatste zitting van het politieke comite tot zulke emstige moeilijkhe den aanleiding heeft gegeven. Voorts hadden genoemde geaelegeeraen een bespreking met Ismed Pacha over de door de geailieerden voorgestelde formule, welke reeds weinig ver- schilpunten meer vertoont met de Turksche formule in zake de juridische waarborgen Volkomen overeenstemming is nog niet be- reikt, omda-t Ismedl Pa<ha miet wenscht ai te wijken van de door zijn regeering aangeno men formule. KORTE BE RICHTEN. De ex-sultan van Turkije is op reis naar Zwitserland, waar hij- naar men meent, zijn permanent verblijf zal vestigen. De vulkaan „Etna" is im werking getre- dem. Een lavastroom sitrekt zixhi over een lengte van 3 K M. uit. De Engelsche regeering heeft een nota maar Moskou gezonden waarin geprotesteerd wordt tegen het wederrechtelijlk optreden te gen Britsche onderdlanen, tot welk protest naar men weet eenige da-gen geledten reedis door de Engelsche regeering werd beslotem. -1 Bij eern brand' te Dubllim heeft men geen brandiweer gezien, omdat deze had ge- staakt wegens loomsverl aging. In het proces tegen de Krupp-directeu- ren voor die Fransche rechtbank te Werden zijn gister die laatste getui-gen gehoord'. Vam- daag beginnen de pleidiooien. Stadsnienws J. -J. C. DE LA SABLONteRE' VAN EEIUDE. f. In- den nadht van Zondaig op Maandag is te Heemstede overiedem de hear J. J. C. de la Safbloniere van -Eelde ouddirecteur van het postkantoor aflhier, alS zoodamig gepensiom- neerd op 1 Meal jj. De overlediene. die den laatsten tijd1 ad lij'- dende was, is gdboren op 27 Jam 1861 te Zalt- bommel-. Op 16 Jhmi 1880 begom hij zijm loop- baan- biji de posterijem alS sumumerair, 1 Jlan. 1883 wierd hiiji Ibenoemid1 tot commies 4de klas te Leiden. Vanatf dlien tijdi doorliep hij ver- sdhlilende ranlgen. Hiijl was directeur van het postkantoor te Vooracboten, Wimterswijk en Dieren. Van- laatstgenoentde .pfliaate kwam hij te Altomaar em well op 1 October 1910. IDe gestorvene stond) bij! het posipersoneel aUh'ier bdkendi als eem hum aan chef, die boven- dien in zijn particuldere levem heel ved goed dccdf DRANKWEERTENTOONSTEL'LINXj. IHet drankvraagstuik is in omze dagem een van de kwesties, waarover veel gedacht, ge- sproken em geschrevem wordt. Zoodoemde komt er dan ook mieer en1 meer bela-ngstellimg in verschillende kringen voor den dran-kstrijdi em wat daarmede im verband staat. 'Omi deze beliamgstel-limg aog grooter te doen worden, ook hier -ter stede, is in „Waakt en) Bidt" een1 drankweertentoonstd-1 in g geor- ganiseerd- door eem drie-tal vereendgingeni ge- zamemlijik n.l. de Nat. Chr. GeheelJQmthou- dersivereend-ging, „de Schakel" en „Hoop der Toekomsf. Eteze tentoomstelling staat geheel im het -teekerl van de vergelijikimg. Dit zai du-idelijk warden wanmeer wij! een1 klein overzichtje geven van hetgeen daar te ziem wordt ge'ge- ven. Wij ziem o.m. aanschouwelijlk voorgesteld hoe het kinderem vam dramkgebruikers ver- gaat. Een kleime speelplaats (weinig monnale kinder-en' dus) eem groot ziekenlhuis en een' groot kerkhof. Daartegeniover is de speel plaats van kimderem wier ouders omthouder zijm, oVervloedig gevuld, het ziekenhuis is klein, a-lsook h-et kerkhof. Tusschem beide voorstelingem in is eem kloof geanaakt, waar over eem bru-g die de onthouding moet voorstellem: door onthouding tot gezondheid'! Deze voorstellimgem berusten op gegevens vam dir. Demms vam Bern; die eem omderzoek instelde bij kmderen van onthoudera en ge- bruikers. Nog ziem wij wat mem voor geld, aan drank besteed, aan kleerem em voedsel kan koopen. Een vat „jenever" ter waarde van 400 is geplaatst maast eem volledig ameublement, d'at Mevr. de Wed. van Til welwillend voor deze temtoonstelling afstond. Welke kwalem mem krijgen kan van drank- misbruiik wordt ook door een diuidelijke voor- stel ling geleerd In dezem geest wij reeds) ricbt. Verder ontbreken natuuriijk noodige lectuur en- leuzem etc. Als eem bewijs van het volhardingsvermo- gen van de geheelonthouders is er eem boom opgericht, de alcoholboom met zijn vruchten: ziekte, mosdaad em armoede. Twee kabouter- rjes, de drankbestrijidin-g voorsfellende zijim bezag den boom door te zagen. Uit het op- schrif-t blijkt juist het vasite vertnouiwem van de „zagera": vailem zal hijil 'De tentoonstellSmg werd geopend' door ds. Montijm, vam Utrecht, voorzitter van het H. B. vam de N. C. G. O. V. Deze heette de aamwezigem welkom namens het H. B. em namens de aid. Alkmaar die spr. gelukwenschte met deze temtoomstellimg, zeggende: rfier zit toewijd-ing, lielde en1 ijver acbter voor de goede zaak. Wdji sprekem den wensch uit, dat het slagem mag. De voorteekemen zijn bijzonder gumstig. Het doet ons genoegen, zeide spr. voorts, dat de burgemeester zoo vriendelijk wil- zijn, de temtoomstellimg te openen. Wij hebbem, betoogde spr., als dramkbe- strtjders eem taak voor de imdSviduen, het gaat bij ons omi de zdet van de menschen, dam Bebben wij de menschem zelf. Wdj willem daarom al door weer propa ganda maken onder de menschen, om bun steum te krijgen. Het gaat bij ons niet im de aliereerste plaats omi geld. Wij- hebbem daar bij noodig den steun van de overbeid, die ons de -laatste jarem al meer en meer gaat steu- nen. Wij waaideerem dat zeer en daarom zei de spr. nogmaals, dankbaar te zijin, dat bur gemeester Wemdelaar bier aanwezig was. Verder Feette spr. welkom vertegemwoordi- gers van afdeel'ingem van draakbestrijders- vereenigimgem em gaf daarop het woord aam d'en burgemeester. 'Deze zeide er bahoef te aam te hebbem een woord van dank te richten aan het bestuur, dat hem eem uitnoodiging zomd voor deze -ten toomstelling. Mem heeft spr. wel eenis verwetem, dat hij' de grootste tegenstander was van diran-kbe- smj-d-mg. Dit h-eeft spr. gegriefd en daarom- verheugde het hem, dlat hij voor de temtoon stelling was ui-tgemoodigid. Daaruit bleek toch wel dat spr. al iets voor dlramkbestrij- ding gedaan had. Oaame wil ik de verzekerimg afleggem dat het gem.-bestuur vam Alkmaar geen ge- legemheid' voorbij- zal l'a ten gaan, om samem- werkimg te zoek-en- met diramkbestrijidingsver- eenigingem. Dat kan ook niet anders, want i-eder die de drankel-lende ziet, moet mede- gaan im het pogeni tot bestrijding vam het dra-nkmiSbruiik. Wij miogem ons echter nooit te spoedig in dienst stellen van een zaak, die wij zelf alls ideaal voalefl wan-t er zijm prac- tische bezwaren. Spr. legde er den' nadruk op, dat hier dm Alkmaar uit de drankwet geuaald wordt, wat er im zit. Im onze stad is het aantal ver- gunningem zienderoogen afgenomen. Twee ell'endige kroegjes worden tengevolge daar- vam onoeheven em inplaats daarvan'komt een vergunming im eem lokalitei-t, die niet zoo'n groote el-l'ende zal kunnem veroorzakem, veel minder althans dan de genoemde kleime -kroegen. 'Spr. was het eens met de meenimg van ds. Montijn, waar deze zeide, dat het gaat om de ziel vam de menschen-. Spr. ziet de geheelonthouders a-ls vrienden em elk succas, dat zij hebben besohouwt spr. als een- succes voor de gemeenschap em daar om zal ik hun steunen waar dat mogelijk is. Wat kan er mooiere leuze voor u-w bewe- ging zijm, d'an de naam van het gebouw, waarim deze tentoonstellimg is gevestigd „Waakt en Bidf". Dit moet de lleuze zijlm van de dramkbestrijding. Spr. ui-tte dem wensch dat de temtoonstel ling mag slagen. (Applaus.) Met enkele woorden dankte hierop dis. Montijm den burgemeester voor zdjn sym-. pathieke woorden. (Applaus.) Mej. Siezem, .die hier ter stede gtoed bekend staandte sopraan-zangeres, zong hierop een welkomstlied, dat op dankbaar applaus ont- baald werd. De beer Vogelaar begeleidde' op de piano. De aanwezigem werden daama rondg.'ledd ter bezichtiging van de temtoomste'ling, die geopend blijft tot en met Donderdag; van 2 tot 5 em vam 7 tot 10 uur. De entree is heel laag: 10 cts. Er zal gezongen- em mu- ziek gemaakt worden, terwijl er tevens voor attracties zal wordem zorggedragen. De firma Holsmuller stand geheel gratis een theetemt ax, zood'at men genoegtij-k zitten- ae. van een kopje thee kan genieten. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN.' Gistermiddag hield bovengenoemde veree- niging 'een ledenvergadering in „de Unie". De voorzitster, mevr. Reynvaan, opende deze bijeenkomst en zeide blij te moeten zijn voor de opkomst, ofschoon ze mog niet zoo heel tevredea was. Hiema werd overgegaan tot het lezen der notulem, die onveranderd werdem goedge- keurd. Bij de ingekomen stukkem was eem vraag van het hoofdbestuur of de afdeeling imstem- de met het plan, om de eerste huisvrouw van ons land, H. M. de Koningin, bij haar 25-jarig regeeringsjubileum namens de Ned. Ver. van Huisvrouwen een telegram te zenden. Daar niemand der aanwezigen er iets tegen had, zou hierop toestemmend worden gcantwoord Mevrouw Reynvaan, die alb afgevaardigde de hoofdbestuursvergadering bad bijge- woond, decide hierover mede, dat de vereeni- ging in den loop van het jaar met 7 nieuwe afdeelimgem versterkt was. Door dezen aan was en verschillende anderc redenen is het noodig geworden een centraal- bureau te stichten, waartoe besloten werd over te gaan. Ook werd het Jacoba-fonds besproken, in- gesteld tot steun bij ziekte van leden der Ne- derlandsche Ver. v. Huisvrouwen Deze steun kan bestaan uit tijdelijke extra hulp in de huishouding of ook wel financicele hulp. Over de suiker- en theeprijzen- werd mede- gedeeld, dat in Juni, als de voorraad aan-ge- vuld wordt, de theeprijzen weer normaal zul- len worden. Wat de suiker betreft, deze wordt door toedoen van de Centrale Trust omhoog gedreven, zoodat ze nu reeds tot 0,38 is ge stagen. Veel zal hiertegen echter niet in te brcngen zijn Door het te laat inkomen van het adres van „Vrouwen wat doet gij werd dit niet in behandeling gen omen. Ehtzglfde adres was ook bij de afdeeling in gekom-en om adh-aesde te betuigen. Hfet streven van „Vrouwen wat doet gij is de vrede, en in dezen1 tij-d ook om'm ernde trachten te ma ken aan de actie in het Ruhrgebicd. Daar in de statuten van de Ver. v. Huisvrouwen is vastgelegd, dat niet aan- poiltiek gedaan mag worden, werd hierover, omdat de' vereen-igin hierin wel een politieke strekkimg ziet, ai wiizend beschikt. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde, waaririj mevr. Masschhiaupt-v. Speng- lcr, als eenige candidate, gekozen werd, wel ke benoeming zij aanvaardde. Omtrent de kortingen, die de Huicwrou- wen van de firma's Hilie en Dik, Ritsevoort, Spruit en Franse Mcijier, Houtti-1, -Brouwer, Koorsiraat, en't Handwerkhuis en de Lange, Langestraat, krijgen, werd verzocht daarvan, als het over belangrijke bedragen liep, aan- 'I bestuur opgaaf te doen, om welke reden dan een kleine contributieverhooging van 0,50 gelievcn zal worden. Ook zal im het vervolg im de innin-gskosten van dc contributie tegemoet gekomen moeten worden 'De plantecursus, waarvan de heer Teerink leider is, moot onr verschillende redenen- op 17 Mei, 11 Juli en 19 September worden verzet. Tcvcns werd verzocht de cursusgelden van 2 dadelijk te voldoen. Besloten werd den strijd aan te bimden te gen het zoo dikwijls voorkomende tekort in fewicht en maat. Om hiertegen krachtig te unnen ingaan werd verzocht scbriftenjke klachten, onderteekend door eigen naam en die van eem getuige bij het beshiur in te zen den. De betrok-ken winkelier of venter moet er zich van bewust zijn. Er werd op gewezen dat dit niet alleen nut- tig voor de huisvrouwen, maar ook voor de winkeliers is, omdat de pasbeginnenden, die in zoo'n zaak hun opleiding ontvangen, van het begin af al leeren bedriegen. Ook zijm di'kwijls de klachten gehoord over de vaak onhygi'enische manier van rondbezor- gen van brood. Men heeft zich daarover tot de Eerste Alkmaarsche Hygienische Broodfa- briek gewend, die beloofd heeft het rooken tijdens het rondbregen te verbieden. Eenige besprekingen omtrent het uitroeien van de ellemaat werden gevoerd, waama het offieieele gedeelte der vergadering door mevr. Reynvaan werd- gesloten. Voor dat de oemonstraties vam o-ledar Mop. Kitchen Katy, roestvrije messen „Niros ta, stopapparaat enz pfeats hadden, werd1 thee aan-geboden. Ook de heer Spruit, stadsuurwerkmaker, had zich bereid verklaard reparaties van hor- loges enz. te demonstreeren, om te doen- uit- komen, dat zulke peuterwerkjes wel degelijk dure reparaties kunnen zijn, zoodat men, wat men vaak gelooft, niet afgezet behoeft te wor den. DE SCHAAKWEDSTRIJD. Men verzoekt ons te willen melden, dat dc heer Frankenberg bereid is gevonden de prijzen voor den a.s. schaakwedstrijd in zijn winkel te etaleeren. De geheele etalage zal een ,;schaak"karakter dragen. ALKMAAR PACKET. Per advertentie maakt de Maatsch-appij ,,Alkmaar Packet" de d-ienstregeling op He- melvaartsdag bekend. Op de met sterretjes ge- merkte uren vaart de nieuwe salonbooi „Stierop". AANBESTEDING. 'Hedenmiddag werd ten stadhuize door B. en W. aanbesteed' het maken vam straiten met de daarbij behoorende rioleeringswerken tot verbinding vami Primsr-Hendrik-, Emma- en Hofdijkstraat te AHomaar. Inigeschreven was als volgt: Bakker en Karssen alhier 9970, Giessen en- Dienaar te Den Helder 10395, Koppen en Zonen alhiar 10.500, J. Huiberts alhier f 10644, Holl. IJzermagazfjn DE WILD. Gewapende en ongewapende TUINSLANG SLANGWAGENS, TUINARTIKELEN. J. H. Smit alhier 11983, M. Hoogervorst alhier 12019, Schaaf en Stegerhoek alhier f 12845, P. Smiit alhier 12964, P. Daal- der alhier 14333, Klopmaker te Berkhout 14490, S. Spruit em P. Meijer alhier 14848, J. Swart Co. alhier 15291. Gunning aangdhquden. SUPPLEMENT DIENSTREGELINO. Bij den heer C. van den- Tooren, drukker, Koningsweg 7, alhier, is verschenen een sup plement op de dienstregeling van de stoom- tramdiensten op het terrein van de Nederl. Spoorwcgen. Daaruit blijlkt, dat het framverkeer tus schen AlkmaarBergen enorm is uitgebreid1; om het half uur circa rijdt er thans een team. Dit supplement is bij den heer Van den Tooren gratis te verkxijgen. OP! NAAR DEN MUZIEKTUIN. In een adyrtentie in dit nummer onder bovenstaand opschrift wortd bekend gemaakt dat op Hemelvaartsdag, 's avonds 8 uur, het Klein Gemengd Koor, met Dubbel Mannen- kwartet „Harmonie" (directeur de heer Jac N Aty zal zingen Als solisten treden op mevr. Ruijgh-Krens (sopraan) en de heer W. F. Slinger (piano). De leaen hebben op- vertoon van hun, kaart toegang tegen 10 cent; niet-leden beta- len 25 cent. CIRCUS HERMANN ALTHOFF. Op de Paardenmarkt alhier komt vanaf Za- terdag het circus Hermann Althoff. De directie belooft geheel nieuwe en span- nende nummers. Voornamelijk woidt de aan- dacht gevestigd! op het aptredem van kapitein Alfred Schneider, als dresseur van een vijftig- tal leeuwen. De school- en vrijheidspaarden van den di recteur Hermann Althoff Jr. verdienem ook de bdjlzondere belangstelling, V. A. F. C GO AHEAD. Op Hemelvaartsdag zal op het voetbalter- rein aan den Westerweg een wedstrijd ge- houden worden tusschen V. A. F. C. en Go Ahead om een medaille, uitgeloofd door den heer Swager. Aanvang half drie. Men zie de advertentie in dit nummer. LICHT OP! Hodenavond' voor rijwielen en andere voer- tuigen te 8.02 uur licht op. Binnenland. HET REGEE RING 9JOB ILEUM VAN DE KO'NINGINi Op vragen vam den- heer K. ter Laan, lid van- de Tweede Kamer, betreffende de ten aan- zien- v-ande m'ilitairem im het kamp van Waals- doip getroffen regding in- zake dte vrijViUige jdira i—j.nf bijdragem voor een hul ter gelegenheid vam het juMeum vam de Konimgim 1Is het juist. dat im het -kamp vam Waals- d'orp aan de millitairen' de gelegenheid gege ven wordt -tot vrijiwi-llige bijdragem1 voor eem huldeblijk aam H. M. de Kjanimgin bij1 gele genheid vam haar juibileum op de volgende wfijize: Vam het teaMement wordit van- iederem sol- diaat 2% cent per week afgehouden1; degene, die zich daar niet mee vereenigenl kam, mag later op het bureau de 214 cent terugvraigien1? 2. Zoo ja, is Zajme Exoeflllentie dan bereid om te bevorderem, diat er eem andfere regeling getroffen wordt, waardioor de vrijfwtlligheid vam dergelajke bajdragenl buiten twijfel komt te staan? heeft de minister vam oorlog geamtwoord Bdj de regimentem -grenadiers en jagera lvordt dem millitairen gelegenheid 'gegeven tot vrniwillige bijdrage voor eem huldeblijk aam EI M. dfe Konin'ginj, bij gelegenheid van Htoogstderzelver juibileum, welke bijdrage ge- imakshalive wordt ingehouden van de weke- Hjksdhe soldiji van hen, die daarmede hebben iimgestemdi. Blij een) der bedoelde regimen-tem heeft &n- maal de in- het tweede lid van de eerste vraag bedioelde wijlze vam inhomding plaats gevon- d'en; sindsdiem geschiedt zulte ook bij, dit korp® im bovenstaandem zini, zoodat eem wijzi- ging Sm de getroffen regeling niet meer noo dig is. Gemengd Nienws HET EXPLO'ITEERE'N VA'N WONIN- GEIN VAN WONIINGBOUWEREENI- GI'NOEN. Mem meldt aan' de N. R. Crt. Dezer dagem heeft te's Gnavenhage, tern kantere vam de Vereeniging vam Niederland- sche Gemeentem, eem bespreking plaats gehad, waarbij tegenwoordig warem de directeuren dezer vereeniging, vertegenwoordigebs van het ^emeemtebestuur van' Zaamdam em vam de Fe- leratie van woningbouwveneen igingenDoe® der besprekingen was, te komen tot een actie. uitgaande van' de Vereeniging van Nedenland- sdhe Gemeentem en gesteund door ale cen'tra- les van woningbouwvereenigingem; waaronder de Nlationale Won/ingraad, de Bond1 vam R. K. Woninghouwvereeniigimgen. em de Bond van Abbeidersiwoningbouwvereenilgingen1, om de regeering eem afdoende regaling te dloen tref- fem tot opheffing van1 de bezwaren', die ver- bondeni zijn aan de exploitatie van de in den crisistijd met rijksvonnsdhot gebouwde wonnn-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1