Alkmaarsche Courant uw Prijscouranlen qk weergevonden Laat ons drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Fenilleton. Voordam G 9, ALKMAAR. Dins (lag 8 Mei. Stadsnleuws Prorinciaal Nieuws No. 1M 1923 Hondard Vljf en Twlntigste Jaargang. DE KOMENDE RAADSVER- KIEZINiGEN. Pa verkieziiLgspropaganda werd gisteren ingezet met een rede van dien heer J. wester hof in die Harmonic, voor de alfdeeUnjf van die S. D. A. P. De zaai was zoo goed a Is geheel iezet. De voorzitter der afdieeling, de heer p. van den Berg, heette de aanwezigen wel- tom en comstateerde, dat alleen de S. D. A. P. nog maar, actie voor de verkiiezingem voert. 0n« de vergadering aamtrekkdijk te maken, trad daama het muziekgezelscn ap Excelsior op (directeur de hr. H. van Uitert), dat met ojii Internationale eni een rnarsch eeni dave- renidi applaus verwierf. Eenzelfde loon kreeg de zangvereeniging „De Stem' dies Volks (dir. de heer P. A. Blaauw) voor eeni drietal daama gezongen1 liiederen. De heer Westerhof, hierna het woord ver- krijgende, verheugde zich er over, dat de soc. diem, zelfs bij| deni soms drogen arbeid in den Raad, gedragen b'djlven door het ideaal, vaarvan getuigd wordt in de door de Stem des Voiles gezongen liederen. Het gaat er om, de maatschappij enl de anbeiderts in die eerste plaats, op een booger plan te brengen. Spr., dlie zei het '4 mieest over Alkmaar te zullen hebben, constateerde dat die andere partijten, de vrijz.-diem. in naam zoo goed a la alle overige, tegen rood zijm. 'Het was spr. een teleunstelliimg, dat in tijdiem waarin alles vat zich democraat noemt, naast rood inoest ataan, juist aan de zijdle van Rome gaat. 'Dat blijkt wel uit de objectieve raadtsverslagen van de Allan. Crt., zei apeker. Tegenover deni heer Cloeck had spr. al eems gezegd, dat deze, nog gewoon lid van den raad zijlnde, wel eens goede diingen dieed, maar. tends hij( zondier steun van links deni wethouderxzetel aamnam, was hij geworden een lansknecht van mx. Leesberg. Toen had gpr. nog niet geweten, dat de heer Cloeck Het openbaar onderwijs zoui vermoordleni en1 den 6-urendag mee zoui imtrekken, om, zooals de heer Covers toegai lamgzaam-aam weer te komen tot den 10-uremdag. Dit is eeni groote {out geweest, want als de gemeente voorgaat. heeft elke panticuliere uitbuiter gelegenhiial den werkdag uit te breiden. 'Dat wou ook de aannemer der sohiidierwerken aan Rochdale, imaar spr. had dezeni verzielcerd, dat, als het daartoe kwam, deze voor het laatst huizen van Rochdale schildferde. Men mieenit alles te kunnen eni te mogen gchriven op de hooge belasthngen. Spr. gaf toe, dat die boog zijn enl wees er op, dat er helaas te veel is betaald' in ooze gemeente. Spr. waarsch'uwde voor een optimistische ged'achte over de progressie, die z66 moet zijln, "flat de man met een laag inkomen wei nig betaalt en de anderen naar draagkraoht. Thans is het z66, dat de arbeider gemiddeldl 7 pet. rnoet betaken, de maddenstand 8 pet. en de rijiken slecbts 11 pet. van bun inkomen. Spr.zou dit wiilen wijizigen, z6o dat de ar beider nog geem 6 pet. moet offeren en de anderen naar verbouding meer. Wat die gasprijzen betreft, constateerde spr., dat op elken M*, die de arme gehruikt, evenvtel wanst is bijigeschreven als voor den riiike, wat beteekent, dat bet maken van winst uit de bedrijiven om die Ibelasting te kunnen verlagen, is af te keuren, omdat dian die pro gressie wordt opgebeven. Een voorstel van de S. D. A. P. in den raad, in de boop althans ieta te bereiken, de winst uit die lichtbedrijiveni te balveeren, is door alle anderen helaas verwocpen. Spr. constateerde, dat de belasting, ge- raamd op 570.000, circa 1100.000 zal opbnengen, dus bijina tweemaal zooveel. En took heeft men hier den 8-urendag kapot ge maakt met behulp van de vrijzinnig-democra- ten. Eigen'aardig noemide spr. het, dat in Sta- teni en K aimer de vrijlz. meer democratisch zijn dan in Alkmaar. Dat fcomt omdat men hier behoudend kan zijln door bet bederf der burger.lijkte politick. In tijden, dat vrijz. en Vrijibeidsibond mee- tten, dat er gezamenlijlb tegeni de S. D. A. P. moet woridien: opgetreden, zijn zuj zeer demo cratisch, schijnbaar nog meer dian) de S. D. A. P. zel'f. Dat bteek in 1918 en daama. Maar thans gaat er weer een golf van re- actkmnair dirijiven over hiet land en men poogt rood' neer te si aan. IVoor 20.000 vennoordide mien deni 8- urendag, zei spr., maar de belasting zal 530.000 meer opbrengen dan geraaind is. Spr. wilde niet beweren, dat men deze op- brenigst eigenlijlk wel bad geweten, maar het Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 66) „Lieve Sydney, wat zie je bleek! Ik hoop, dat je niet heuscn ziek zult gaan worden." „0 neam, dat geloof ik niet", zei Sydney met kalme beleefdheid. „Ik bad gisteren hooMpijn en was wat moe, maar ik ben nu heel goed." „Daar ben ik blij om. Wil je me vergeven, als ik gisteren1 boos en1 onaardig was? Ik weet, dat mijim gedrag onbehoorliik was, maar ik zou zoo graag goede vrienden met je zijn, lieve Sydney, als je wilt..." „Ik ben bang, dat wij geen groote vrien den kunnen zijn", zei Sydney. „De omstan- dighedeni zijn te pijnlijk; zij kunnen niet vpr- anderd warden door een paar woorden' van spijt van jou. Maar ik wil niet haatidragend zijn, Rose! Ik wil je je onvriendelijkheid van gisteren vergeveni, en ik hoop, dat je geluk- dg zult zijn." „0, dank je well, lieveliin'griep Rose uit, die er belang bij' had een halve vergiffenis aan te nemen alsof het een1 volkomen veraoe- ning was. „Ik wist zeker, d'at je me niet hard' zoudt vallen en weet je, bet is mijn schuld niet, als Philip... „Je zult me heel veel plezier doen Rose, als je niet itegen mij over kapdtein Massing- ham apreken wilt." bad er alllenl achijn van. Tbans, vlak voor de verkiezingen, hv.e!t mm de beiastingen. die met 14 pet. waren verlaagd, met nog 6 pet. willrn vermindieren, maar spr. zette uiteen, dat de verlaging nog veel verder kan, tot totaal 84 pet. Maar in 't algemeen, als de verlaging niet zou kun nen dan ten koste van het algemeen belang en speeiaal dat der arbeidexs, wilde spr. daaraan niet meedloen. Rood is duur, zegt men, en spr. gaf dit toe, maar deze duurte is alleeni in zoovexre juist, dat rood wat meer over hieeft voor den miinderen man. In het algemieen belang wil de reactionmaire raad niets of weinig doen. Spr. berinnerde in dit verb and aan de Kreb- besteeg, welker verbreedmg tweemaal is aangenomen, maar nbg niet uitgevoerd. iwel was men er vlug bij! om het besluit tot den aanleg van een muzfektuin uit te voeren. Deze kwam er op z*n Amerikaanech, in enkele dagen tijdis. Spr. was er v66r ge weest, dat er een muziekpark kwam, als men maar zorgde de gratis-concerten te behouden of tegen bijzonder lage entree toegankelijk te stellen. Men verzekerde d'at bet niet te duur zou wordien, maar reeds bet eerste concert bewees het tegendeel. Het is wel al geblaken, dat het park alleeni is ingericbt voor de bour geoisie, bet is geen; tuin voor 3iOOO men- schen, en de prijzen voor vele dranken daar stempelen deze al direct tot njikelui's dranken. Spr. hekelde vervolgens de „vergunniing" voor den muziektuin, die hiji stap terug noem- de, wat niet door den: burgemeester was te- gengesproken. Sterk keurde spr. af dat de bourgeoisie meent bij) alle gelegenbeden ster- ken drank te moeten gebruiken, p tegenstel- ling met de arbeidiers, die bij bunne feesten onthouders blijven. Spr. kwam hierop terug op detu 8-urendag, waarvoor B. en w. toevallig een voorstel dedlen, toeni spr. het zijne bad ingediend. Mien wilde blijkbaar destijds zelf de eer van democratisch te zijn, maar tbans, nu die tij- den weer wat anders zijn, neemt men dien verikorten arbeidsdag weer terug en wilde tevens den vacantietoeslag inteekken. Bij! wij- ze van geruststelling is nu gezegd, dat die voor. dit jaar nog zal worden uitgekeerd. Om stemimeni te winuen, meende spr. Over bee! het land gaat een stroom van re- actionnair voelen1 en denken, onder aanvoe- ring van Rome en de chr.-hist., en daarom wekte spr. op om te ibedeniken; dat alleen rood opkomt voor de belangen der arbeiders. Spr. wist stellig, dat voor de katbolieke en chris- telijlke atbeiders ook in Alkmaar die dag zal aanbreken, dat zij dit zullen inzien. In Alk maar, waar slecbts de belangen der arbei ders en der bourgeoisie aan de orde komen, zal aan de geloolsovertuiging niet wordien' getomd. Spr. wekte krachtig op om op den K> Mei a.s. rood te stemmen. Na een korte pauze, waarin gelegenbeid gegeven werd zich aan te melden tot bet voe ren van debat (waarvan geen gcbruik werd gemaakt), liet zich het inuziekcorps weer hooren, waaraa de heer Westerhof zijne-rede vervolgde. Hij roerde allereerst het belasting vraagstuk aan, waarbij hij opmerkte, dat altijd de vraag domiineert: van waar de belasting te halen? „Van de bourgeoisie", antwoordde spr., want de arbeiders, werkende in loon- dienst en daardoor niet meer ontvangende dan noodzakelijk is, moeten niet tweemaal gebrandschat worden. De beter gesitueerden moeten dus in de eerste plaats betalen en daarom is het zoo bil- lijk, dat indertijd de Raad besloot om de ver- mogensbelasting (een trouwens zeer lage rijksbclasting) met 100 opcenten te verhoo- gen. Maar bij de laatste begrootingsdebatten stelde de heer Keijsper voor die opcenten te halveeren, terwijl later door den heer Govers werd voorgesteld die opcenten maar geheel al te schaffen, een voorstel dat wethouder Thomsen wel sympathiek vond, immers ,,de vennogensbelasting had zijn bewondering niet". Spr. verzocht de kiezers om op 16 Mei te bedenken, dat bij een blijvende samen- stelling van den raad als thans, de opcenten zullen worden afgeschaft, waarbij de arbei ders zeker geen belang hebben. Spr. wees op een bekendmaking van de vrijz.-dem., waarin zij; zeggen wbt zij willen en waar zij v66r zijn en hoopte zeer, dat ziji de uitnoodiging voor een openbaar debat op as. Zaterdagavond zullen aannemen. Een an deren dag heeft spr. niet meer beschikbaar. Dan kan ook de onderwijskwestie ter spra- ke komen. Het onderwiis is door den wethou der Cloeck verknoeid. Hij; wilde de eenheids- school met verdeelmg der stad in wij ken en voorloopig een 7-jarig leerplan, eeni idee waarmee hij naar eigen zeggen zou staan of vallen. Maar hij heeft alles laten vallen en is met standenscholen gekomen, die hij echter een mooien naam gaf, eindscholen, voorbera- dingsscholen voor vak- en middelbaar onder- wijs. De ouders moeten nu reeds zeggen wat het kind zal worden, als dit nog maar zes „Wat ben je stijf! Ik wal niet over hem spreken, iniaar ik wil graag, dait je me een gunst bewijzani zult. Toe, Sydney, zeg, dat je dat wilt." ttZeg me wat het is." „Nu, je zegt dalt je boopt, dat ik geluk- kig zal zijn. „wiil je meehelpen, mij dat te maken?" „Hoe kan ik dat doeni?' „Philip komt vandaag of morgen met papa spreken," zei Rose met neergeslagen oogen, terwijl ze probeerde te blozen; ,.en je wet, 't is een beetje lastig, omdlat oude menschen ndets begrijpen van liefde op bet eerste ge- zicht en geestverwantschap en ail die dingen waarover Philip zoo aardig praat, weet je.' Wist zij bet niet? Zij' zat met gevouwen h anden en neergesHagen oogen, koud en sifl als een steam. „En bet eerste wait papa zei was: bij tent je pas sedert eeni week. Als bem' nu ook nog gezegd werd dat Philip eerst bit jou kwam voor dat beetje bofmakerij, dan Sydney, zou hij woest zijn gewoon woest otndat de arme oude beveling zijtm dochter boven ieder ander stelt en niet graag zou zien, daf zij in- de tweede plaats kwam. Nu wi'lde ik graag, dat je me beloofde aan papa niets over Philip te zeggen. Zal je het niet doen, beveling? Het zou papa zoo boos maken en het zou geen goed1 doen tenzij je zoo boos op me bent, dat je me voor mijn geheele leven ongeflukkig zou willen maken. En je bent niet wraakgierig, Sydney, dat weet ik zeker, en al houdt je mis- schien van Phil, je zoudt hem tech niet tegen jaar oud is. Tewtond hebben wij gewaar- sckuwd, zei spr., dat dit zou vastloopen, en tbans is bet reeds zoovtr (meerdere aangif te dan er ruimte is). Dit heeft tot gevolg den bloei der bijzondere scholen en't meer in den noek drukken der openbare. Voor bijzondere scholen' zijn er reeds1 paleizen (aan de Emma- atraat b.v.) en de openbare zijn deels krotten (aan de Nieuwesloot). Op plannen der soc.- dem met teekeningen cnz. voor nieuwe scho len' is nog steeds geen advies van B. en W. Spr. pieitte voor de eenheidsschool, voor alle kmderen dezelfde school met hetzelfde leerplan In den Raad is bet voorstel van wethouder Cloeck met den steun van rechts aangeno men. Spr. wenscbte dat rechts aan hnks de bcslissing liet over hare scholen, omdat im- ders rechts ook haar eigen scholen heeft. Spr. begreep zeer wel, dat de heer Cloeck tot zijn voorstel was gekomen alleen omdat hij over- tuigd was slechts daardoor wethouder te kunnen blijven. Spr kwam hierop aan de weeshuiskwestie. Hij wenschte geen gezinsverpleging, omdat bet weeskind dan mee hanger zou Ujidem als de pleegvader werkloos wordt. Spr. wees er op, dat de vrijimetselaars bunne weeskunk- ren in een aparte inricbting verplegen. ,^Deze kinderen komen uit een geheel ander milieu", zei de heer Thomsen in den' Raad, waaruit volgt, aldus spr., dat bier gezinsverpleging goed, genoeg wordt geacht voor het jproicia- riaat. De heele kweatie is er een van ruinig- bead, tegen 'n best a and' contract in Men wil de gezinsverpleging onder de slechtste om- standigheden bij de minst-gesitueerden. Een ander vraagstuk waarvoor de Raad geplaatst is, is dat van de ziekenverpleging. Het stadsziekenhuis noemde spr een aanflui- ting (voor de verpleging had bij niets dao lof). Reeds voor vier jaren had de soc.-dem. fractie in den Raad een voorstel ingediend voor een betene inricbting en toen de regee- ring kwam met de nieuwe Gezondheidswet, bleek dat pleidood te hebben doorgewerkt, want de regeering wees Alkmaar aan als Slaats voor een modem centraal ziekenhuis Laar de zuinigheid' bedroog die regeering om bet voornemm niet uit te voeren (voor kanon- nen enz. blleef wel geld beschikbaar), zoodat wij de nieuwe inricbting niet zoudien krijgen. Hemieuwd werken in den raad bad tot ge volg, dat een commissie voor onderzoek werd ingesteld, waarin ook spr., de voorsteller, zit- ting heeft, wat hem een groote eer is. Met genoegen zal hij steeds meewerken aan het verkrijgen van een groot centraal modem ziekenhuis, 'm belang niet alleen1 voor dlen ar beider, maar voor iedereen. Met te ijveren voor deze ziekeninrichiting had de S. D A P. volgens spr. bewezen voor de geheele go- meenschap op te komen. Hierop b^prak de heer Westerhof den groentenverkoop, waarbij hiji herinnerde aan de actie van de anders dan rood voclende le- den van den raad om het voorstel tot instel- ling van een gemeentelijk groentenbedrijf te gen te weriom. Helaas wonnen zijl het pleit, hoewel met verwijizing naar Amsterdam aan- getoond werd hoeveel goedkooper de groen- ten daarbij zouden worden. Een tweede punt van overheidsizarg, waar- aan de meerderheid van den raad tot dusver nog niet wilde meewerken, is de gemeentelijkc melkverkoop, indertijd in een schitterend be- toog door nu wiilen den heer van't Veer zoo juist verdedigd. B. en Wdie wisten dat de gemcente-secretaris er v66r was, en dat diens adviezen steeds' zeer duidelijk zijn, droegen het opstellen van een advies over de melk- kwestie op aan de bekende vierde afdeeling van dc secretarie, waar mr. van Dcventer den veldheersstaf voert, en een afwijzend advies kwam voor den dag. Sterk stelde spr. in het licht, dat een ge- meentelijke melkcentrale de melk niet duurder (zeker goedkooper) zou leveren, terwijl bo- vendien dan de melk zuiverder zou zijn Spr. was er van overtuigd, dat met hulp der kiezers nog veel is te bereiken in Alk maar, ook op het gebied van woningbouw. „Rochdale" heeft nog plannen voor 85 wo- ningen en spr. geloofde, dat de uitslag van de binnenkort te houden verkiezingen van veel invloed zal zijn op dien bouw. Spr. hoopte, dat op het terrein van die Quint een groot rood dorp zal verrijzen met een fhnke school. Op alle terrein kan de S. D A. P. nuttig werkzaam zijn, ook zonder den steun der re geering, omdat de socialisten, al zijn zij mee- rendeels arm aan geld, rijk zijn aan idealen. Maar dan moet ook flink gewerkt worden voor het plaatsen van soc.-dem. daar waar zij invloed kunnen uitoefenen tegenover zwart, waarvan de propagandistea zich op het oor- logspad' bevinden Met een zeer krachtig betoog wekte spr. iedereen op om mee te werken aan de over- winning van rood, gpdat vervuld mogen wor den de door haar gekoesterde idealen. Nadat het applaus was bedaard, sloot de zijn zin willen houden?" „Je behoeft niet bang te zijn", zei Sydney met minachtiing. „Ik bm niet zoo trotsch op de manier waarop hij, mij behandeld heeft, dat ik dat feat bekend will makan. O, zoo wil de ik niet sprelken... maar je brengt er mij toe boos te zijn, als je op die manier praat. Rose, ik wil niet onaardig zijn: ik wensch je ge- luk en' ik beloof je, dat ik oom John geen woord' zal zeggen over Phillip eni de manier, waarop hij zich jegens mij gedragen heeft „Dank je wel, lievelling; ik wist, dat je edelmoediig zou zijn," zei Rose, ©fschoon zij een beetje boos was over de manier, waarop Sydney over Philip sprak. Maar zij had vef- kregen wat zij wilde en voor het oogeriblik was zij tevreden. „En wanneer kom je terug op Moss Dyke?" ging zij voort. „Als nicht Catherine mij will houden, zou ik graag hier blijven." „Ze zal- je graag willen hebben, maar het zal erg vervdend voor je zijn. Maar ik denk, diaif haar protege, Laurens Ggiilvie, altijd in en uit zal loopen. Je kunt je met hem amu- seeren." „Ik verlang geen amusement nu", zei Sydney, met een' afwezigen blik in haar hel- dere; grijze oogen. „Rose, zie je niet hoe moot het leveini van nicht Catherine is? Ik zou evenals zij wililen zijn. Dc zou graag hetzelfde soorf leven willten leiiden als zij zoo kallm en rustig en goed..." „Meisjes hebben altijd zoo'n gevoel als zij teleurgesteld zijn", zei Rose opgewekt „Na veriaop van tijd zal ja ar wel overheen ko- heer van den Berg de vergadering, in zrjn slotwoord het betoog van den heer Westerhof onderschrijvend en wijzend op de door de S. D A. P voorgenomen verkiezingspropa- ganda. 'UIT SCHERMIERIHDRtN. De in deze gemeente gevormde commissie tot het oprichtai van een Floralia vereeni- 0, bestaande uit de heer J. Klippel, B. M. liulder? J. Schreuder, C. Alkketman en S. hdeld vorige week Domderdagavond een openbare vergaderinig- in de zaal van den heer Jb. Koster. De voorzitter, de heer Klippel gaf een uiteenzetting van het doel en het werken van een Floralia vereeniging. Voorloopig had- dem zicfh als lid laten inachrijven pl.m. 80 le- den. Vanaf den leeftiid van 16 jaar kan een ieder lid wordien. Schoolgaiande kinderen kiunnen 2 plantjes betreklken tegen den prijs van 20. De contributie voor leden' bedraagt 1waarvoor verstrekt worden1 4 pi an ten, t.w. Geranium, Begonia Luuiminea, Impaptta Slultanie en Goleus Rechneltianus. IHlet ligt iin de bedoeling iin de maand Augustus of September, rekenimg houdend met andere Floralia vereeni'gingeni in omliggende gemeen'ten, een tentoonstelling te houden en prijlzen beschikbaar te stelilen voor de uitge- reikte planten. Na toelichting van een en ander werd1 tot opridhting besloten. Na enkele kLeioe wijzi- gingen door dm heer J. de Kievii naar voren gebracht, werd een reglement vastgesteld. De voorzitter decide aan de vergadering ffl'ede, dat ilni het voorioopig comite geen over- eeostemiming verkregent koa worden met de vastetel'l'img der tentoonBtelttingsdaigen, dit met het oog op de ontheiliiging van- deni Zondag. Het comite liet het bepalea daarvan aan de vergadering, over. De vergadering was van ooraedl', d!at tentoonstellingsdagen in de week evengbed kans van slagen zouden hebben. zoo dat besloten werd daarbdj' geen Zondag te ne men. - Ter kennis van die vergadering werd ge bracht. dat tot en met DSnsdhg 9 Mei' nog ge legeniheid zal bestaan zich als lid op te geven. iDe contributie wordt v66r 16 Mei a.s. ge- ind en' het afhalen der bloemen zal moeten plaats hebben op Woensdag 16 Mei aan het tramjstation alhter, tusschen 3 en' 7 uur. Hfet aanwezige, onderwiijzend personeel' werd be- reid gevondlen de ikmderemi het eeni en ander ter kennis te brengen, opdat ziji tij'dig plianten kunnen bestellen. Overgegaan werd itot de veridezing van een bestuur em gekozeni werdeni de heeren J. Klip pel, A Benjamin, C. Akkennianl, J. de Kievit en Joh". KrtuI, d'ie alien de benoemfag aan- vaardden. Nlai die romdvraag, die weihig opleverde, werd de vergadering onder dankzegging voor de opkomst gesloten. UIT KOEDIJK. Door de Vereeniging W. O. E. (Wij onder- wijzen elkander) werd een ledenvergadering te nhuize van den heer K. Buisman gehouden onder leiding van mej. W. D. Mesman. Het doel der bijfeenkomst was, om de uitslag te vernemen van de gehouden tentoonstelling. Met genoegen kon vermeld worden, dat de uitslag zeer igumatig was. Er was 544 maal geraden naar den naam van den pop met vol- ledigen nitzet en 266 maal naar den voetbal:. 't Batig saldo Meek te zdjn 13'5. HServan zal ongeveer 100 besteed worden voor aankoop van grondstoffen, waarvan door de leden nub tige kleedingstukken worden vervaaxdigd, om uit te reiken aan behoeftige gezinncn, die ze dankbaar ontvangen. Met het vervaardigen wordt in het najaar begonnen, om voor den winter klaar te zijn. E>e bijeenkomsten zijn al tijd gezellig en er is veel belangstelling voor, dank zij het vele werk van het dagelijksch be stuur, bestaande uit de dames W. D. Mes man, prcsidente, mevr. Wassenaar-van Pel, se- cretaresse, en mevr. Slotemaker- Molenaar, penningmeesteresse, trouw ter zijde gestaan door de andere leden, waarvan' deze vergade ring getuigde. Ook kwamen zich weer nieuwe leden aammelden, doch de vergadering besloot geen grooter aantal toe te laten dan 25 met net oog op de beschikbare ruimte. De vereeni ging kan weer met genoegen terugzien op haar werk in den afgeloopen winter. UIT STOM1PETOKEN. IDe bellangstellende lezer zal zich nog her- inneren, dait we onlaings mededeelden, dat de gymnasrtiek- en korfbalvereeniging Voor- waarts alhier op 6 Mei haar 40-j arig bestaan hoopte ite herdenken. Reeds verleden jaar wer- den' plannen' besproken, om dit eenigszins feestelijk te vieren, en tot ons genoegen kun nen we er dadelijk biiVoegen, dat dit uitste- kend is 'gieslaagd. Als olijk van bedangstellinig onitviing Voorwaarts een verguld zilveren me- dai'lle van den eere-voorzitter, den heer K. Hlos te Alkmaar en) een van den heer Jb. Kok- fces alh'ier. iBegunstigid) door heerlijk Meiweer haddien men. Sydney keerde zich vol verachting af. Het zou nog ilaing duren voordat zij, de zachtheid en rust verkreeg, die Catherine eigeni waren Toen zij gedaan had', waarvoor zij kwam, maakte Rose zich gereed tot vertrekken. Zij zette haar hoed1 recht voor den Spiegel, wijdde nog wat langer over Philip's vele aantrekke- lijkheden uit, deed' Sydney haar belofte her- halen' mijnheer Holden niets te zeggen van de liefdestooneeltjes tusschen haar en kapitein Massingham, drukte een paar vluchiige kus- sen op Sydney's bleeke wangen en verdween vaa het tooneel, in' Sydney's hoofd een gevoel achterlatend van verzet en toora en walging, waarover ze zelf verwonderd1 was. HOOFDSTUK XXV. Mijrtheer Holden zei een vol. Sydney viel weer in droomerige srtiilte nadat Rose vertrokken was. Zij was uiitgeput door aand'oeningen en het scheen haar toe alsof niets haar weer kon doen voelen. Catherine's ideeen hadden ook een kalmeerenden invloed en, zooals zij aaim Rose gezegd had, scheen een leven' van rnoeite en zelfopoffering haar het mooiste in de wereld te zijn. Zij bedacht niet dat zij veel fe jong en te weinig door leea getroffeni was om hoop en levensvreugde op te kunnen geveo. zooals Catherine gedaan had. De kinderen die in het huis woonden, waren naar school. Een klein meisje van vier jaar Meef alleeni aehter en kwam nu en1 dam 's morgens en's midda'gs op het land van den heer A. Klomp korfbalwedstrijden plaats, waarvan de uitslag was: le prijs Voorwaarts te Stompetorent, 2e prijs Sios te Assendelft, 3e prijis K. V. K. V. I'll te Alkmaar. Werdem deze wedstrijden door eeni voldoend aan tal bellangstellenden bezocht, nog veel grooter was de opkomst's avonds, toen de ver eeniging eene openbare udlvoering gaf in de koilfbaan van, den 'heer Kokkes, <Se alles een zeer feestelijk aanziem had gegeven door vlaig- gedoek en guiriandes. De voorzitter, de heer C. de Goede, opende de uitvoering met een flinke rede, waarin hij alien welkom heette en herinnerdle aan den zwaren strijd1, dien een gymnastielkvereendginig;, vooral te platten laade, vaaik heeft te strijden. Maar de leden van Voorwaarts heroem den moed er inge- hcuden, em met succes! Vervollgens richtte hij het woord tot den heer Has. dien oprichter der vereeniging, die later tot eere-voorzitter werd benoemd en wien een keurige foto van alle leden werd aangebo deni, vervaardigd door den hegr K. Tinimer- man te Schermcrhorn Eenzelrac fioto werd door den heer S. Kaan met eenige teepasselij- ke woordemi aangeboden aan den voorzitter en aan den directeur, den leer A. Tol te Midden- Beemster. Hierna werd een begin gemaakt met het programma, voor deze uitvoering, die ook werd bijgewoond d^or kden van zuster-veree- nigingeini te Oterleek eni Schermerhorn. Met groote zorg en zeer correot werdem de oefendn- gem verricht, afgewisseld door eenige ernetige voordxachten van Mej. Romeyn alhier en- lui- mige vaini de heeren Klluift en' Moerbeek te Scfiermerhorn, die zeker veel' hebben bijgedra- geni tot de gezelOige teestvreugde, die den ge heel en' avond' door ongestoord heerschte. iKeurig wiaren de oefeniingen, we herhaiten het gaarne, maar eeni bijzonder woord van lof moet gebracht worden aan de 3 dames, die v66r de pauze de vrije oefeningien uitvoerden. Het algemeen applaus was ten voile verdiend; op deze wijze en onder ziulke uitstekende lei- diinig zal de gymnastiek meer en me3r popuiair warden en niet hebben te strijden tegen voor- oorded' en domheid. 't Was reeds middernacht geworden1, eer de uitvoering was geeindigd, maar «ij is zoo uit- stekend1 geslaa^f, dat ieder zeker van harte met ons zalll instemimen. wanneer we den wensch uitspreken, dat het Voorwaarts nog vele jaren goed moge gaan em zij over 10 ja ren haar goudern feest mag vieren. UIT OUDE NIEDORlP. Zondagimorgen speelde V. V. V. I voor den belkerwedstrijd tegen Lutjewinikfel I. Stand bij eimdeO0, zoodat V. V. V.I reglementair heeft gewonnen. 1 's Middags speelde V. V. V. 3 vriendschap- jjelijlk tegen D. T. 9. 4 Hienbij was de stand UIT WIER'INGEN. Ps. Leendertz te Wieringen is beroepen; bij de Doopsgezinde gemeente te Koog-Zaandijk. UIT CALLANTSOOG. Ds. F. France, predikamt bij de vereenigde gemeenten Calilamtsoog en Petten is beroepen bijl de Ned. Herv. Gem. te Jisp. UIT SCHAGiEN. Alhier is de melk door een' van de melkboe- ren op 12 centen gebracht. Eeni gezelschap van 3 dames en twee heeremi uit Schagen svilde Zaterdag een jubi- Iterendef amilie aan den Langendijk bezoeken. Te Oud'karspel geraakte het rijtuig in de die- pe ringisl'ooit. 'Slechts met 'groote moeite werd een der dames, zwemmende uiit het rijtuig ge- haald. Hulde 'aan de bewomers ter plaatse, die alles dedfini om de drenkelinge te helpen en bij te staan. IOp de eerste Mei-paardenmaikt alhier, waren 144 stulks aangevoerd. Besteed' werd voor: 1-jarige paarden 100 225voor 2-jarige paarden 175—/ 300, voor 3-jarige paarden 200f 375voor rij- tui'gpaardlen 375600'; voor werkpaarden /300500voor slachtpaardem 125 275; voor bitten 1(X>—450. Handdl miatig, alleen in goede kwalitriten was de afzet redelijlk. binnen met een bloem of een pop of een pren- tenboek en gaf op die wijze afleidong aan Sydney's tseurige gedachten. Het was goed voor Sydney en zij voelde vaag, dat het goed was om de goede daden vaint een ander voor zich ite zien, het zichtbare teeken' van werk, dat gedaan was. Dit kleine kind had behoord aan een dronken moeder en' een mis- dadigen vader, nu beidem dood, en het was geboren in een broeinest van zonde en1 dlen- de. Catherine had haar uit het anmhuis ge- red en nu leefde ze hier een goudharig elfje met blauwe oogen, rose wangeini en lieve maniertjes. Er waren' veel kinderen, die reden hadden om Catherine's naam te zegenen, veel oudere menschen ook zooals bijvoorbeeld Laurens Qgilvie. Sydney's hart werd zachter gestemd itoen zij aan hem dacht. Hij had ook geleden, ofschoon op een wijze, die zij nooit gekend had; hij was blootgesteldi geweest aan den tegenwind van' armoede, verleiding emi gebrek. Was het niet waar, dat het lijden het lot van iedereen' was? Die gedachte zou haar hard eni tetter gemaakt hebben, als zij niet voor, oogen het beeld van een vrouw had gehad, die haar eigen leed tot een zegen voor de rest van haar kleine wereld had' weten te maken. Zij werd1 uit haar gepeins opgewekt door het biinnenkomen van een' bezoeker. Mijnheer Holden werd aangediend. Sydney stand op met een gevoel van blijd- schap. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5