DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S No. 111. Honderd yfjf en twintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs blj yooruitbetaling per 3 maanden t2.—, fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ctf Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactle No. 33. ZATERDAG 12 MEI Het betreurenswaardige Schoorl- sobe conflict. Buitenland Dit nummer bestaat nit 3 blades. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. Er woonde in een nieuw houten landhuisje aan den Postweg in Schoorl een bekend steno- graaf, die weliswaar door bijzondere otn- standigheden zijn domicilie in Amsterdam had, maar die als huurder van het landhuisje toch heel dikwijls in Schoorl vertoefde. Wanneer hij eena ongestoord werken wil- de, trok hij de rumoerige hoofdstad uit en vond in het bekoorlijke Noord-Hol 1 andsche duindorpje een rustige en aangename ver- bliifplaats. Hij had er een tweetal schrijfmachines en een rijke bibliotheek tot zijn beschikking. Het eenvoudige- maar prettig ingerichte landhuisje had hij met verschillende kunst- voorwerpen smaakvol versierd en hij roemde bij al zijn vrienden en kennissen het liefelijk Schoorl als een der bekoorlijkste en rustigste dorpjes van de duinstreek. Op 5 Mei j.l. kreeg hij bezoek van de dorpspolitie. la ongevraagd bezoek niet steeca welkom. ongevraagd politie-bezoek is dit in den regel zelden. De dorpspolitie kwam eens kijken of het huis ook bewoond was en inen ontdekte bij die jgelegenheid den huurder, den heer De Jong, die in het landhuisje met journalistieken ar- beid bezig was. Volgena ons van de zijde van het Oemeen- tcbestuur verstrekte inlicntingen, i9 toen dien huurder „beleefdheidshalve" medegedeeld, dat men op 8 Mei dus drie dagen later tot afbraak van zijn woning zou overgaan. Het is te begrijpen dat een dergelijke me- dedeeling, hoe beleefd zij ook gedaan wordt, alles behalve geschikt is om den huurder van een fraai gemeubileerd landhuisje op zijn gemak te .stellen. Die huurder, die van den eigenaar geen mededeeling van huur-opzegging had gekre- gen en zich dus ook niet tot de huurcomniis- sie kon wenden, heeft zich eenvoudig niet kunnen voorstellen, d'at men in deze tijden van woningnood een nieuw landhuisje zonder meer uit den weg zou ruimen en hij besloot den loop der gebeurtenissen af te wachten. Dinsdag j.l. verschenen er een rijksveld- wachter en een gemeente-veldwachter bene- vens versdiillende al ol niet deskundige sloo- pers, voorzien van hamers en houweelen, die den verschrikten huurder mededeelden, dat ze van plan waren het dak van zijn huis al te breken. De huurder vroeg uitstel. Hij wees er op, dat hij geen ander huis had, dat het landhuisje geheel gemeubileerd was en hij in alien gevalle tip en gelegenheid moest hebben, te kunnen verhuizen. De slooRers hielden krijgsraad en besloten, (omdat de burgemeester afwezig was en de huurder gaarne de tusschenkomst van het hoofd der gemeente wilde inroepen, weer onr verrichterzake naar huis te gaan. Den volgenden dag had het onderhoud met den burgemeester plaats, maar deze was niet te bewegen 1 anger uitstel te verleenen, zoodat de sloopers last kregen het landhuisje te doen verdwijnen. Zij maakten een gat van bedenkelijke afme- tingen in het dak en toen op Hemelvaartsdag het water- door het plafona drong, zijn de boeken en andere waardevolle bezittingen per kruiwagen in den regen naar een nabijzijnd pension overgebracht. Zoo i3 de gang van zaken geweest. En waar het in deze tijden van woning nood niet alle dagen voorkomt, dat men wille- keurig een nieuw landhuisje gaat vernielen, zal men natuurlijk al begrepen hebben dat aan dit sloopersctramia een vdor-geschiedenis vastzit. Dat is de geschiedeni9 van een onverkwik- kelijken strijd tusschen een weinig tegemoet- komend gemeentebestuur en een al te voort- varenden bouwqr van Schoorlsche landhuis- jes. Op 1 Februari van het vorige jaar heelt de heer C. Kriller aan Burg, en Weth. van 'Schoorl toestemming tot het bouwen van het toestcm- om- huisje van hout zou worden opgetrok- ken. Het komt ons voor, dat deze weigering, al- thans het motief der weigering, verkeerd was. Want er waren vele anderen in Schoorl die wel houten woningen mochten bouwen en wat den een werd toegestaan had men den ander niet mogen weigeren. Het is dan ook wel aannemelijk, dat het motief tot de weigering min of meer gezocht is geweest en dat de werkelijke reden waarom geen toestemming werd gegeven uitsluitend deze was, dat men den fraaien Postweg niet door het bouwen van landhuisjes ontsieren wilde. Toch werd de werkelijke reden geheel ver- zwegen. En de bouw-aanvrager, door het schijn-mo- tief overtuigd ten opzichte van anderen on- billijk behandeld te zijn, ging in hooger be- 'roep bij den Raad en zette den bouw van zijn landhuisje voort. Dit laatste is natuurlijk een groote fout ge weest. Wie geen toestenuning tot bouwen heeft, wie zelfs reeds in eerste instantie een wage ring ontving, stelt zich aan straf en onaange- naamheden bloot, als hij, tegen den wil van het gemeentebestuur in, zijn plannen doorzet. Toen de Raad den bouw van een houten woning wilde toestaan, bracht de burgemees ter plotseling een ander motief voor afwijzing naar voren waarmede hij meer succes bereik- te en werd besloten de vergunning te weige ren omdat het landhuisje aan een weg zou gebouwd won Het blijft te betreuren, dat men destijds niet volkomen eerlijk gemotiveerd heeft waar om men dit landhuisje niet wilde. Nu moest dit zoeken naar argumenten bij den heer Kriller wel den indruk wekken, dat men redenen zocht om hem onaangenaam te zijn. Hij stoorde zich niet aan het gemeentelijk besluit en liet het landhuisje geheel gereed ma ken. Dat was een fout. Maar het was o.i. een even groote fout van het gemeentebestuur, dat men dien bouw niet belet heeft en den bouwer met uitzonde- 'ring van het opmaken van proces-verbaal gelegenheid gaf het landhuisje te voltooien. Het beletten van den bouw zou in de gege ven omstandigheden heel natuurlijk geweest zijn. Het thans afbreken van het geheel voltooi- de, bewoonde en gemeubileerde huisje wekt verwondering en natuurlijk ook veler veront- waaxdiging. Het schijnt dat de gemeente eerst de ge- volgen van het proces afgewacht heeft, waar- bij de heer Kriller tot een geringe geldboete is veroordeeld. Maar in alien gevalle was in het najaar van 1922 reeds bekend, dat de bouwer aan het kortste eind had getrokken en men mag zich met verbazing afvragen waarom het ge- meentc-bestuur toen niet onmiddellijk met de afbraak of verplaatsing van het landhuisje is begonnen. Men liet het rustig staan. Het werd verkocht waarom een raadslid van Sint Panares het kocht doet niets ter za- ke en de nieuwe eigenaar verhuurde het aan den heer De Jong, die er maanden lang rustig in gewoond heeft. Eerst in Februari werd de eigenaar ge- waarschuwd, dat het huis zou afgebroken i worden. Hij confereerde tevergeef9 met Burg, en Weth. em het voorloopig slot van dit Iand- huisjesdrama is geweest, dat de heer De Jong dezer dagen voor het binnendringende hemelwater ijlinps met zijn inboedel de vlucht heeft moeten nemen. Plotseling is nu na de eerst aangebrach- te vernieling de sloopersarbeid gestaakt. Een dpietal raadsleden hebben een spoed- vergadering aangevraagd da'ar de tegen- woordige agenaar van het landhuisje mede gedeeld heeft dat hij thans van de woning een uitgang naar den harden weg kan beko- men en daarmede de bezwaren opgelost acht. Blijkt de eigenaar aan de bezwaren van den Raad tegemoet te zijn gekotnen, dan zal men het landhuisje wel verder onaangetast moeten laten, en zal nader uitgemaakt kun nen worden, wie de thans aangerichte schade zal moeten betalen. Wel blijft er dan een ongewenscht gebouw aan den Postweg, waar men het natuur- schoon liever ongerept liet, maar waar noch Burg, en Weth., noch de Raad daarop des tijds hun weigering gegrond hebben, i9 het duidelijk dat dit motief thans niet meer gel- den kan. Hopelijk zal het conflict met aller mede- werking dezer dagen uit den weg geruimd kunnen worden en zal het in opspraak ge- brachte Schoorl weer worden wat het altijd feweest is: het liefelijke duindorpje, dat door aar rust en eenvoud door zoovele vreemde- lingen reeds tot een tijdelijk of d'uurzaam ver- blijf is gekozen. IDE MDORD TE LAUSANINIE. Olmitrent den moord op den Rus Worofsiki te Lausanne komen nog versdiillende berichten. Rleuter meldt, dat nader is geblekem, dat niet Dimitrief werd! gewondl, doch een secret a r is van Ahirens, Dibikofski geheeten, die onmid dellijk bij' 't begim der tweede comferentie naar Lausanne wertil gezonden. HHji werd levensge- vaarlijk getroffien. De moordenaar is eem vroegere Zwitsersche oftficier, Conradi geheeten, 38 jaar oud, en af- komstilg uit Graubunden. iHSjl diende vroeger als vrijtwililiger in ihet leger van den tsaar. Nla zijta daad liet hijl zich. zonder tegensfand te bieden arresteeren met de woorden„Daar bem ik, guj kunt mijl thans gevaageni nemen." Een Exchange-telegram zegt: De drie gede- legeerden dineerden in de restauratiezaal van het hotel Cecil. Toen ziji van taMi opstonden, stonden ook enkele andere personen op, die aan een naburilg tafeltje zaten en k bout por- tant tien revolversohoten op de drie Russen losten. Worofsiki vieli onmidddl'ijlk dood neer. De beide anderen vericeeren in zorgelijken toe- stand. De moordaanslag veroorzaakte in alle krin- gen te Lausanne groote verontwaardiging. Een later bericht meldt, dait de moordaan slag werd gepleegd1 door 66n man, die in elke hand een revolver hidd en uit deze wapens bliksemsnd schoten op de Russen leste. De overige gasten i!n de restauratie-zaal stonden veisdrrikt en verbijsterd van hun ta- feltjes op. De jeugdige moordenaar riep hun toe: „Ik betreur mdjh daad1 nieP en wachtte daarop bedaard in de zaal de komst der poli- tie af aan wie faiji zidh gewiilig overgaf. 'De dader verklaarde, dat hij zich op dc bolsjewM wilde wrclken, die zijn vader en eenige andere zijher familielBdten hadden ver- moord. 'Hoe ook, uit alles blijkt, dat de moord in koelen bloede is gepleegd en dat maakt de daad des te betreurenswaardiger. Het centra le comitc van ate Zivitsersche camimunistisdie partijl heeft aan de sovjetam- bassade te Berlijm getelegrafeerd, dat het zich te harer beschikking stelt ter verdediging van de belangen van' de Kussisiche delegatie. Voorts heetfit het centrale comity een manifest geridht tot die revolutionnaire aiheiders, waarin wordt geprotesteerd tegen den moord aanslag, waarin de verantwoordelij'kheid zoo heet het in dit document voor rekeniing van de geallieerden komit. Over den moordenaar wordt medegedeeld, dat hij op 10 Juni 1806 te Petrograd is gebo- ren. Hij' is echter Zwitsersch onderdaan van het kan ton Graubunden. Hij' woonde te Zfl- rich en was Donderdagochtend vandaar naar Lausanne gereisd. De moordaanslag was zorgvuldig voorbereidl, hetgeen blijkt uit een soort memorandum, hetiwelk men tusschen zijn papieren heeft gevonden en waarin hij: zijn plan heeft uitgewerkt. De crimineele autoriteiteni staan op het standpunt, dat het hier een zuiver persoonlij- ke wraaknemdng betrefti, daar de vader van Conradi dloor botejewiki is vermoord. Voor de teraardebestdlling van het stoffelijk oversdhot van Worofski heeft men aan Mos- kou tdegrafische instructies gevraagd. Alle stukkeni van eenig belang van de Soviet delegatie werdeni gisteren voor de aankomst van die politie verbrand. 'De Turksche de'egatie heeft aan de Rus>- siche delegatie eeni condoleantie-schrijiven' ge- richt. De Zwitsersche Bondsraad heeft zichi in de gisterochtend gehouden' zitting met den aanslag op de Russische gedelegeerden bezig gehouden. Vastgesteld werd, dat volgens die resultateni van- het onderzoek, het hier de daad van eeni enkeidng betreft, waarvan' de Bondsraad hoopt, dat zi] geen terugslag zal hebben op de positie van de Zwitsersche on- derdaneni in Rusiland. D Bondsraad besloot voorts gistenniiddag een hoogeni ambtenaar naar Lausanne' te zeniden om aan de Russische delegatie de deelneming van dteni Bondsraed te betuigen en te verklaren, dat de Bondsraad vervuld is met afschuw over de gepelegde misdaad. De Russische legatie alhier heeft ten teeken van' rouw naar aanleiding van den moord op Vorofski de officieele roode sovjetvlag half- stok geheschen. En legatiekrin.gen verwacht men, dat de Russische regeering een scherpe protestnota tot de Zwitsersche regeering zal richten. Karl Radek, die uit Moskou te Berlijn is aangekomen, verklaarde den moord te wijltieif aan de Engelsche anti-bolsjewaeksche propa- anda en' de Britsche bedreigingen tcgenover 'usland. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Hoe streng ook de bezettingsautoriteiten optreden (er is nu zelfs reeds een doodvonnis uitgesproken gelijk wij gisteren meldden), toch blijft het verzet der bevolking aanhou- den, het lijkt zelfs niet onmogelijk dat het juist wordt aangemoedigd door vonnissen als die van den Franschen krijgsraad. Op de gemilitariseerde lijn WeddauLin- dau heeft men een gedeelte der rails in de lucht laten vliegen. Daar er gevaar bestond voor nog meer ontploffingen, werd de Fran- sche wachtpost teruggetrokken. De burgemeester van Angermund, in wiens gemeente de aanslag plaats had, en een an der persoon zijn als gijzelaars gearresteerd. De Fransche bezettingsautoriteiten edschen van het Essener stadsbestuur binnen acht dagen de betaling eener boete van 40 millioen mark, daar op twee punten van het gemilita riseerde traject EssenWerden aanslagen zijn gepleegd. Ingeval betaling uitblijft, zul- len twee leden van de magistraat worden ge arresteerd. De spoorbrug bij Lunen is erastig bescha- digd door een mijnontploffing. Op net baan- vak A kenDusseldorp hebben wederom twee bomaanslagen plaats gehad tusschen Baal en Brachelen. De ontploffingen hadden plaats voordat de personentreinen passeer- derr. In den nacht van 8 op 9 Mei werden revol- verachoten gelost op een schildwacht bij de mijn Lothringen. Eveneens werden twee schoten gelost op een schildwacht bij Kastrop. De ,.EcJio de Paris" vemeemt rnt Mainz, at de Belgische krijgsraad aldaar den Duitschen afgevaatdigde Most wegens onbehoorlijke houding jegens de bezettings- troepen tot 50.000 francs boete heeft veroor deeld. Ingevolge een verordening van den politie- president te Frankfort a. d. Main zullen per sonen, die met door Franschen bediende trei- nen uit het bezette gebied aankomen, bij het afstappen in het onbezette gebied worden ge arresteerd. De verordening is gebaseerd op het standpunt dat het gebruik maken van door Franschen bediende trednen een bemoei- lijking van het Duitsche verzet beteekent en R feitelijk een steunen van de ache van Frank- rijk en Belgie in het Ruhrgebied is. De behandeling van de revisie-aanvraag in het Krupp-proces zal waarschijnlijk niet op 18 dezer plaats vinden. Er is hiervoor nog geen datum bepaald. De veroordeelden zullen in de Beerendorfer gevangenis blijven tot over de aangevraagde revisde zal zijn beslist. De krijgsraad te Dusseldorf heeft in hoo ger bertep den plaatsvervangende burge meester van Essen, dr. Schafer, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 10 millioen boeten. Wolff seint uit Heme, dat de schoolknecht Ehrhoff bij het passeeren van den Emscher- dal-spoorweg door een Fransche schildwacht neergeschoten is. De „Echo de Paris" verneemt uit Dussel dorf, dat er volgens betrouwbare berichten tusschen de schachten 3 en 6 in de mijn Con- stantin bij Heme een onderaardsche gang is ontdekt, waarin zich een klein spoortje be- vindt. Deze gang diende om de kolen te ver- voeren tot in de nabijheid van het station van Bochum, teneinde ze aldus gemakkelijker naar het onbezette Duitschland te brengen. Duizend arbedders van de Mannesmant- mijn hebben, naar uit Duisburg wordt ge- meld, het werk hervat. Men heeft te Dusseldorf twee rijtuigen aangehouden, waarin zich 1 milliard 500 millioen mark bevond, bestemd om de loonen mede te betalen van de beambten en arbeidera van de mijnen Mathias, Stinnea en Zollve- rein. De mijn Zollverein was alleen reeds on- eveer 300.000 frs. aan kolenbelasting schul- g HET DUITSCHE VOORSTEL. Men verwacht dat het Britsche antwoord op de Duitsche nota uiterlijk Zondag aan den Duitschen gezant zal worden overhandigd en evenala Frankrijk en BelgiS met hun ant woord hebben gedaan, zullen zij 24 uur van te voren van het Britsche antwoord in kennia worden gesteld. Volgens Central News zal het Britsche antwoord verklaren, dat de Duitsche voor stellen ontoereikend zijn en derhalve geen basis voor onderhandelingen kunnen vormen. De nota zal er bij de Duitsche regeering op aandringen, haar aanbod te verbeteren. Ook heet het Britsche antwoord de Duit sche bewering te zullen betwisten, dat de be- zetting. van het Ruhrgebied door de Fran schen indruischt tegen het verdrag van Ver sailles. ENGELAND EN RUSLAND. De Engelsche regeering laat het niet al leen bij een dreigbrief aan de Russische regee ring, om veiligheid voor hare ouderdianen ite verkrijgen. Er is nu aii een gewapende par trouiileiboot, de „Ha!rebell, naar de Moer- mankust gezonden om er voor te zorgen, dat de Britsche visschersvaartuigen, die bij die kust buiten de drie mijlszone aan het visschen zijn, niet door Russische schepen worden ge- molestreerd. De kapiiteiln kreeg opdracht des- noods geweld te gehruikeni om de voile bewe- gingsvrijheid, der visschersschepen te verzelke- ren. De boot meet 1250 ton en is bewapend met twee kanonnen van 10 c.M. en twee drie- ponders. De maximum-snelheid bedraagt 17 knoopem, terwijl de bemanning uit 83 koppen bestaat. Het besluit tot het zenden van dit schdp is genomen in gevolge het bericht, dat Maandagmorgen de Engelsche treiler, de „Lord Astor", tien m'ijll afstand van de Rus sische 'kust door eeni Russische ka>nonneer- boot in beslag werd genomen, terwijl de be manning er van thans in RuSland wordt ge- vangen gehouden. De ondersTaatssecretaris decide in het La ger huis mede, dat aan den Britschen verte- genwoordiger te Moskou opdradht was ge zonden een onderzoek in te stellen naar deze kwestie en als het bericht waarheid bleek te zijn, krachtig bij die Sovjet-regeering te pro- testeereni en van haar de vrij'lating van sdiip en bemanning te eischcn. De mededeeling van den onderstaatssecre- taris werd door de rechterzijde van het La- gerhuis levend'ig toegeju'icht, doch even leven- dig afgelkeurd door sommige leden d^r iliiniker- zijde. Ramsay Mac Donald verklaarde, dat de Labour-pantij een beroep heeft gedaan op de Russische regeering om in zake dit geschil niets te doen, wait onderhandelingen onmoge lijk zou maken. De kwestie van een drie- of twaalfmijlszone, aldus Ramsay Mac Donald, is te onbeteekenend1 om een oorfog ten gevolge te hebben. De minister van Buitenlandsche Zaken, Mc. Neill, antwoordde, dat de instructies, welke aan de gezonden politieboot zijn gege ven, sleehts de gewone instructies zijn; van een gewijzigde politick is hierbij geen sprake. De minister voegde hieraan toe, met betnefc- king tot hetgeen Mac. Donald zeide over een eventueele kans op oorlog „Ik neem deze gelegenheid te baat om te verklaren, dat het denfcbeeld van een ooriog of een conflict in die foeteekenis, den Britschen ministers nooit in het hoofd is gekomen. Het ligtt allerminst in de bedoeling van de regee ring om lets te doen, dat tot oorlog zou kun nen lei den." De Russische regeering heeft aan dien Britschen handelsvertegenwoordiger Modgson een nota. overhandigd', die zich uitvoerig be zig houdt met het conflict. Het vooPstel wordt gedaan, de kwestie der Russische territoriale wateren door een coo- ferentie der betrokken landen definitief te doen rne^s Holl. IJzermag&zfjn DE WILD. HET ADRES VOOR COMPLETE KEUKENIN ST ALL ATIE. regelien. Ten slotte wordt in de nota verklaard, dat de Sovjet-regeering bereid is, alle tusschen Elnigeland en Rusland hangende geschillen te bespreken. De Britsche nota aan de Sovjet-regeering heeft diepen indruk gemaakti in communisti- sche kringen te Moskou, waar men volgens de Times zulk een vastberaden houdilng van Groot-Brittannie niet had1 verwacht. Invloed- rijke leiders spreken de Engelsche bewering tegen, dat Sovjet-Rusland in het Qosten pro paganda voert. Zij zeggen, dat aldaar oa- rust heerscht onder de volken, die Sovjet- Rusland als hun besten vriend beschouwen. De sovjet-regeering 1 betuigt dien volken sleehts haar sympaithie en doet niets meer, weshalve de Britsche eisch tot staking der propaganda ombegrijpelijk wordt gevonden. Daarentegen wijzen genoemde leiders er op, dat Groot-Brittannie zich bemoeit met de Russische rechtspraak, hoewel het niet du'ldt, dat Sovjet-Rusland zidi bemoeit met de recht spraak in Ierland, Indi6 of elders. Gematigde comimiunistische leden beveleo een tegemoetkomende houding aan. Het is nog onzeker, welke stroomdng in Rusland de bovenhand zal krijgen, maar in goed ingelichte kringen aldaar gelooft men, dat de Britsche nota categorisch zal worden afgewezem. DE UITBtARSTrNG' VAN DE ETN1A. De weridng van de Etna neemt in hevigheid toe. Een lavasitroom bedreigt het stadje Lin- guaglossa, een plaats van plmi. 15.000 inwo- ners aan de N.O. helling van den vulkaan. DE TREINDVE RVAT UN CHINA. Volgens te Londen ontvangen officieele in lichtingen betreififende den treinoverval wordt verklaard, dat de bandieten, die 6 Mei j.l. den mailtrein hebben doen ontsporee, de meeste reizigers hebben medegevoend. Joseph Roth- man, naar men 'gelooft een' Britsch onder daan van Roemeensche afkomst schijlnt ge- dood te zijn. Uit de verklaringen van vreem- delingen, die ontsnapt zijln en te Tientsin zijn aangekomen, moet gdbleban zijn, dat er zich acht Britsche onderdanen onder de gevange- nen (bevinden. Tot dusver is het onmogelijk gebleken, een volledige lijst op te stellen van de buitenland sche passagiers of nauwkeurig na te gaani, hoewel personen ontvoerd zijn. Het totaal aantal vreemdelingen in den trein was ver- moeddijk grooter dan dertig, waarvan er ne- gentien in de madht der bandieten bleven, nadat de anderen waren,' ontloomen of in vrij- heid werden gesteld. Twee mannelijlke reizi gers, die zidh in handen der bandieten bevin den, zouden zijn gewond1 biji 'n gevecht tus schen de bandieten en een troepenhfdeeling, die op hen Was af gezonden. De meeste gevan- genen schijnen Aimerikanen te zijn. Het aantal der bandieten wordt geraamd op 2 a 3000. Krachtige maatregelen kunnen evenwel er foe leiden dat de bandieten zich zullen wmeflcen op hun gevangenen zoodat de buitenlandsche vertegenwooraigers van de re- peering hebben geeischt dat deze de invrij- heidstelling der gevangenen op vreedzaane wij- ze zal trachten te bewenken. Een speciale trein met doctoren is 7 Mei uit Tsi Nan Foe naar het tooneel van de misdaad vertrokken en de Chineesche autoriteiten heb ben een gedetegeerde uitgezonden, ten einde met de bandieten te onderhandelen. Hlet corps diplomatique heeft groote pres- sie uitgeoetfend op de Chineesche regeering die uiting heeft gegeven aan haar leedwezen en haar sympatnie met de slachtoffers. Het corps diplomatique heeft voorts beslo ten, dat de consulaiire vertegenwoordigers ter plaatse opdradht zullen krijgen. het optreden der Chineesche autoriteiten gaae te slaan en er rapport over uit te brengen, en het lijden der gevangenen te verliiehten door hun levens- middelen en zoo noodlg kleedingstukken te zend,en. De Britsche gezant te Peking heeft een on derhoud geihad met den waarnemenden Chi- neeschen minister van Buitenlandsche Zaken, wien hij er op wees, dat de zaafc buitengewoon ernstig is. Hij verlangde een gestreng onderzoek door de regeering, wier verantwoordelijkheid er bij is betrokken doordat de bandieten bestonden uit ontbonden troepen. AUTO-ONGELUK TE ESSEN. Gistervoormiddag is een Krupp-auto, wel ke arbeiders van de fabriek naar de stad bracht, tegen een muur aangereden. Een der arbeiders, een zekere Stein werd op slag ge- dood. terwijl twee-en-twintig arbeiders ge wond werden, van wie drie ernstig. Negen gewonden moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. KORTE BERICHTEN. Uit Lausanne wordt bericht, dat Ismed Pacha op de conferentie mededeelde, dat Tur- kije hoopte, zich spoedig bij den Volkenbond aan te sluiten. Om te worden opgenomen zal het toch eerst van houding tegenover de ge allieerden dien en te ver anderen. Negen van de tien zwaar gewonden bij de ontploffing aan boord van de torpedoboot Bassini in Tarente zijn nog overleden. Hevige stortregens en hagelbuien heb- ALKMAARSCHE MAN 5ie a. den.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1