Alkmaarsche Courant N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, It eBmaanteraadsverkiazingen. 3 Voordam G 9. ALKMAAR. Zaterdag 12 Mei. Drukwerken, het plaatsen van advertentien In alle bladen, het leveren van alle Blnnen- en Bultenlandsohe Boeken. het leveren van abonnemen- ten op alle Blnnen en Bnlten- landsche bladen. It ffl w*» HoRderd Vljf bd Twlntlgste Jaargang. Ingezonden stukken BuiUrt verantwoordelijkheid van d* Redat- D* apname in dez« rubritk bewi/st gegm- a/a,dcdde Redact]# er mede iwstemt). door GERTRUDE SPIN. IV. Politieken invloedi kunnen de vteuwen uit- ^wn door zieh aan ite sluiten biji eene Kies- rereeniging, door bet uitbrengen van haar stem. Zij konnen het ook, zelfs in veel groote- re mate, door woord en geschriit, door opwek- iang van anderen, door bet toonen van be- laogsteliing voor en het vestwen van de aan- jprht op do zaken van de Gemeente. Dit is Doodig Sij de verbijsterende reclame, die van somimge zijdie gemaakt wordit voor „de partij''. Het is ailsof de Stad er is voor die par- tijenterwiji men tocb zou mogen verwach ten dat alle partijen zicb btijiverden uitsluitend om het gtadsbelang te d'ienen. Wei neen, zij: scxm- men die voordeelemi op, die zij voor een bepaai- de klasse hebben' kunmien bedinigen en die zij, verder in die toekomst daarvoor hopen te be- halen. Een rechtstneeksch beroep op bet per- K»nlijk eigenbelangbet stembiljet dietmb er voor om te trachten het beheer over de pu- jlieke kassen te verkrijgen en diaaruit in rui- me mate te-putten voor de partijgenooten I De publieke kassen, die telkens weer door ande ren gevuld moeten worden en die dan aan- gesproken kunnen worden door em voor bet proletapaat. Het beet dat dit is: een sitrijd te- gea het Kapitaalterwiji bet alleen is een poging om bet kapitaal Van anderen machtig te woman en dat dioor geweld, door misbruik ran bet aamtal. Waartoe de overheereching ran het proletariaat leidt, dat hebben wij overal en' ten alien tijdie uit de geschiedenis Lunnen ervaren, die geschiedriiis die altijd weer hare lessen op mieuw uitdeelt, en die met inverbiiddelijke gestretngheid de dwaas- beid der menschen strait. Het is te hopen dat wij in dezen tijd!, die zwaar genoeg is, niet dieper in bet moeras zullen raken door een wort van volksoverheensching, die fritelijk niets anders is dan de tyrannie van enkele demtagogen. Rusland heeft ons weer veel laten zden dat de verschrikkingen van de Fransche Revolutie nog te boven gaat. De lust om die voorbeelden na te volgen is er zeker niet grooter op geworctaa in ons land! Holland- sche voorzichtighrid heeft zich nooit sterk aangetrokken gevodd tot dergelijke hoogst gevaarlijke procfnemingen. Wanneer wij nagaan wat er voor deze Ge- meenteraadsverk lezingen in het Socialistische Kamp wordit getrompetterd, dan is bet merk- waaraig op te meckeni dat er den orkestdirec- ieur is en dait de rest allerverechrikkelijkst slechte muzikanten zijn. Zoo is bet ook in den Gemeenteraad. Er is een beroeps-propagan- dist, die van de politick leeffc en bet zaiakje voor de partijgenooten warm moet houden. En dan zijn er eenjige figuranten, die met den meester stemmen moeten en van tijd1 tot tijd dm momd open1 doen, wanneer bij1 (fear- toe de nooddge aanwijzing geeft. De solo-par- tijen vallen in den regel erg slecht uitde ka- pdmeester moet de partiji dan rnaar weer ovememen em zelf gaan zingen. Aan dat zingen komitl dan geeni ednde. Maar het is al- tijtidiezelfde wijs: meer geldl uit de openbare kassen voor den workman, voor den wonimg- bouw, hooger loon voor werkeloozen, belas- ingen niet voor arbeiders, iindirecte belastin- gen, waarin zij iets mee moeten betalen, uit den booze, sterke belasting van de personal, die door hun arbeid meer verdienen dan de mvne workman. Want rijken hebben wij m deze gemeente niet. en „kapitalisten", dat zijn dan menschen dir uMuitend van de vruchten van hum kapitaal leven, nagenoeg ook niet; die „renteniers" zijn er trouwens te- piwoordig niet best aan itoe. Industrie van beteekenis is bier ook niet. Wie zijlm dan die ^rbeiders" aan wie verteld moet worden dat zij zoo worden „uitgebuit"? Zij weten er zelf wel niets van, maar als het hun alitijdl wordt voorgehouden dan begimen zij het mis- Bchien wel te gelooven; eemt mensch heeft gauw medelijden met zich zelf en Voelt zidh zpoedig verangelijkt als hem dat steeds wordt voorgepraat. Daarom1 die holle woordlen, zom der zin, die men- in de verkiezingskrant der Sodaal-Democraten aantreft; Goed voor hum publiek, dat weten zij wel. Dat de Sodaal Democraten bij deze ge- meenteraadsverkiezingen veel sucoes zullien hebben is niet waarschijnlijk. De wind is hun niet gunsitig. Zij zullen! hard te vechten hebben, wanneer zij1 in hun oude getalsterkte in dem Raad terug willen komen. Hoe staat het md de andere partijlenl? De R. K. partiji staat geheel op zich zelf, oadanks haar verdeeldiheid in eigen boezem. Dat een deel van die partiji, het roode-werk- mansdeel, tot de S. D. A. P. zal overgaan echijnt uitgesloten, hoeveel lonkjes van die zljde ook wordeni geworpen. Een. Heine, on- schuldige flirt nu Jamaar geen „ver- keering en allerminst e#n, huwelijk. Zoc/n dansje, een en'kelen keer em onder het wakend oog van moeder de 'Kerk. Maar de kinderem wordeni door de Bisschoppen terug geroepen als er gevaar dreigt. De organisatie der Roomsch-Kahholieken is zoo excliusief dat daarover eigenlijik niets te zeggen valt De Roomschen stemmen Roomsch en dlaanmee uit Dat er Protesfantsche stem- men op Roomsdie candidaten zullen worden uitgebradht of omgekeerd is nauwelijks denk- baar; in ieder geval, als dit mocht gebeuren, rW zeldzaam; dat het zander beteekenis is en verwaarloosd mag worden. Gnoote wijlziging in het stemimen-cijlfer der Katholieken is dus niet waarschijlnlijk. Geheel anders staat de zaiak ten aanzien van de vrijzinnige partijen en de Christelijk His- torischen. Daarover zal de strijd aan de Stem- bus hOofdlzalkelijk loopen. Wijl hebben bij de vrijziflnigen de verdeeldheid tussdien den Vrijheid^ond en de Vrijizinnig Democraten; «ne verdeeldheid die zich in deze vierjarfge Eiode geluMcig in den1 Gemeenteraad niet tt doen geldm; diaar tradrn zajl vrtjwel alt eena partij op. Maar em venfeetdheld, dfe van den kant der Vrijizinnig Democraten dadeliik scherp op den voorgromd pleegt te treden, waneer de verkdezingeo in aantodht zijn. Dam wordit door hen te velde getrokken tegen den Vrijheidsbond, alsof de leden van die partiji hun ergste vijanden waren en zajirelf de uit sluitend vrijjzinnigem, de eenige ware partij van den „Vooruitgang". Ziji worden dan door die opgeblazenheid tijdelijk erg „roodw Zoo is het gegaan met de Verkiezingen voor de Tweede Kamer en met de jongste Statenver kiezingen. pat is voorzeker eene onsympathie- ke houdinlg, (fie vroeger of later nadeel aan die partij' berokkenen zal. De liflfde kan niet alrtijdl van een leant ko men, zegt het spreekwoord. Verdeeldheid on der de VrijtzinnigenHet zijn woorden, die langzamerhand zoo bdjl elkaar zijn gaan pas- sen dat men verwonderd! is als men ze afzon- derldjk ontmoetKunnen wij vrouwen nu niet eens een eind daaraan maken? Het is tooh te gek om alleen te loopen dat de menschen van dezelfde politieke richting weer in twee ■artijien worden gesplitst en elkaar beoorlogen iji de Stembus. Dat is natuuriijk op den duur de ondergang van het liberalisme. IMlaar den Vrijheidsbond treft In deze geen sdhuld. A1 moge men niet in ieder opzicht heb ben bewonderd de samenvoeging van de Unie- liberalen met de Oud-liberalen en den Econo- mischeni Bond', zeker is het d'at die aamvanke- lijW losse samenvoeging zidii heeft geconao- Mdeead en dat wij een sterke partij haaden ge- kregen, wanneer de Vrijizinnig Democraten zidh niet afeii'dig hadden gehouden. Hier een zuivere kwestie van personen. Er kunnen geen twee hanen op denzelfden mesthoop leven, zei Wallenstein. En omdat de leiders het niet vinden kunnen: met elkaar, Mijlft er tweespalt onder gelijkgezinde burgers. Stadsnieuws DE VERKIEZINGSVERGADERINO VAN DE ROOMSCH-KATHOLIEKEN- In de groote zaal van de Hannonie werd gisteravond een druk bezochte verkiezings- vergadering gehouden van de R.-K. Kiesver- ^M^Bomans, uit Haarlem, sprak over de R.-K. Gemeentepolitiek, terwiji Mr. Leesberg het onderwerp „de R.-K. Raadsfrache te Alk- maar" besprak. De voorzitter. de heer Geels, opende de ver gadering met ae Christelijke groet ea een wooid van dank voor de groote opkomsL De Roomsche harten, aldus spreker, worden te gen de verkiezingen warmer, omdat het hun wil is, dat op het gemeentelijk bestuur al meer het Roomsche stempel wordt gezet. (Ap- pfeus). Mr. Bomans stond eenigszins onvoarbereid voor de Roomsche garde, rlij wist dus niet of hij het onderwerp wel zou behandelen. Spr was heden jarig, moest thuis blijven, doch toen zijn vrouw hoorde, dat het er om ging om .Alianaar rechts te maken, zeide zijne vrouw: „je moet gaan". (Applaus). Spr. had, hier komende, plotseling Geertru- da Spin ontmoet. Wie ze was, wist hij niet, maar het artikel deed wel spinnig aan. Spr. besprak het artikel, waarin het ver- keerd weru geoordeeld, dat de overheid met den 8-urendag is voorgegaan en herinnerde daarbij aan de miilioenenrede van Mr Dres Spr. begrijpt dit geschrijf niet te best, vooral waar het gaat over vacantiereisjes. Het geld voor vacantiereisjes is juist door de Prov. Staten van Noord-Holland onder invloed van de iiberalen en sociaal-democraten gegeven. Zij brachten ook het premievrij pensioen Juffrouw Spin moet dus naar haar eigen menschen gaan. Niemand behoeft zich te schamen, dat hij in 1920 over sociale maatre- gelen anders dacht dan thans. Spr. begrijpt echter mej. Spin niet. Juist de heeren Dressel- huijs en de zijnen hebben in 1918 wel het luidut geschreeuwd om de sociale maatrege- len die zij nu bestrijden. Die menschen moes- ten dus stil zijn. Spr. wil echter in hoofdzaak het woord rich-ten tot de Roomsch-Katholieken. De wind waait rechts. Wij zijn beladen met critiek. Ruijs kan niets goeds doen en de verschrikke- lijksitc is wel de Geer met zijn bezuinigingen, terwiji ook Aalberse weg moet. Gaan wij echter stemmen, dan winnen wij de Tweede Kamer met 60 tegen 40. De re- geering gaat door met de veiligstelling van de gulden, terwiji de wereld toch draait om God. Wij hebben ze in de gaten, zoo heet het. Aalberse nemt zijn 45-urige werkweek te rug. Met de verkiezing voor de Eerste Kamer zou't wel anders gaan. Het resultaat was 41 tegen 9. Om dit te begrijpen, gaan wij naar Haarlem terug. Haarlem, thans 20 tegen 13, gaat om, en ook Alkmaar gaat can. De christe- Ujk-historischen zullen ook hier winnen even ly k-ir lis it als in Haarlem. Het komt ook, dat Noord- Holland rechts wordt. De oorzaak is het Haarlemsche idee om cursussen voor anders- denkend'en te houden. De conterenties trokken zooveel belangstellenden, dat in Haarlem een uur tevoren reeds geen mensch er- meer in kon. De organist kon zelfs het orgel niet be- reiken. De groote „St. Bavo" weixl beschik- baar gesteld, mits men tevoren kaartcn haal- de en wel des morgens om 10 uur. Om- 8 uur stonden er al zooveel menschen, dat om 12 uur de 1500 plaatsen waren uitverkocht. Al die menschen kwamen niet om R. K. te wor den, en dat was ook onze bedoeling niet. Wij legden slechts de waarheden van ons geloof uit, doch dit alles getuigt er van, dat de wind rechts waait. De tijd,- dat het clericaal minachtend werd uitgesproken, is uit. Men beginit te voelen wat Troelstra reeds in 1916 schreef: JHet histo- risch materialisme kan op den duur den reli gious aangelegde mensch niet bevrcdigen" De tdjden zijn voorbij, dat men het Christen dom schouderophalend voorbij ging. De pa ters Dominicanen worden stil aangehoord. Dit was v66r 20 jaren niet mogelijk. Men be- t te gevoelen, dat er geen heil is in het istorisch materialisme, den grondslag van het socialisme, dat er geen heil ligt in Niet- schc, in een Hegel, zooals die door Bolland werd' geleerd. Men wil een antwoord op de vraag: „Waarvoor is de mensch geboren?" Een antwoord van Wibaut toen hij zeide: „wat maak jelui je druk voor de hooge belas- tingbetalers, die zijn daar toch voor", is niet voldoende. Er zijn vaak menschen die het h-ooge belastingbetalen en dan verbrand of begraven te warden geen levensdbcl vinden gmt hisb Wij R.-K. yiadm het lewensdod, in Qod waarachtig te dienen op aarue en nader tot hem te komen om eeuwig gelukzalig te wor den. Daamaar streefden door alle eeuwen de Cliristenen. (Applaus). Welke critiek men ook bleef hebben op een Aalberse, men maakte zich toch los van het liberalisme en stemdie R. K-, omdat men be- greep, daarmede God te dienen. De wereld heeft zich niet langer afgewend van God. Het gejacht naar het bezit brengt geen geluk. Tal- loozen, die van alles afstand gedaan hebben, smaakten het hoogste geluk om reeds hier op aarde nader te komen tot God den Schepper. Hun voorbeeld is niet zonder gevolg geble- ven en wij gaan een tijd tegemoet van geeste- lijke verhemng, waarin voor het socialisme geen plaats meer zal zijn, gelijk er thans geen plaats meer is voor het liberalisme. (Ap plaus). Ieder mensch loopt onder Gods zonae als een complete mensch en kan niet als vakvei4 eenigingsmensch of politieke mensch alleen wandelen Men is katholiek op alle gebied en de complete mensch wil de hannonie van lichaam en geest om God te verheerlijken. Deze zaken goed in het oog houdend', zal ons over bergen van bezwaren heenbrengen, om te getuigen van den Meester. Zonder twijfel is er een eigen R. K. politiek, maar die politiek is breeder dan wordt aangegeven door het woord katholiek. Zii berust ook op de door God aan den mensch gegeven uatuurlijke rede. Wij doen niet aan net propageeren van waandenkbeelden. Wij weten, dat hier de mensch niet volmaakt gelukkig kan.zijn. Onze ehoorzaamheid aan de gezagdragcrs berust ierop, omdat wij begrijpen, dat er gezag moet zijn. Spr. voelt het onredelijke van alle opstand- tegen het gezag, omdat de Heer der eeuwen de oorsprong van alle gezag is. Niet omdat het gezag er is, door den wil van de helft plus een, maar omdat het gezag moet heersch.cn in den Staat en omdat wij des Kei- zers moeten geven wat des Keizers is en om dat het gezag is de dlenaresse Gods. Petrus zegt, dat wij God moeten vreezen en den Keizer eeren. Christus leerde: bemint God bovenal en ten tweede bemint uw naaste als u zelf. Wij willoi dit als richtsnoer nemen, ook in de gemeente-politiek, en kunnen dus den arbeider niet zien als een machineonder- deel, maar willen in hem den evenmensch zien, die evengoed als de rijke het evenbceld Gods is en recite heeft op dc verdoeling van het voortgebrachte. Ook hij heeft recht op vrije tijd, om zijn plichten als huisvader vol doende te betrachten. Wij zien de web Aal berse dan ook als een uitlooper van onze be- ginselen van naasteliefde, al is deze ook door anderen gevraagd ter wille van den klasse- strijd. Ons hart gaat uit naar den arbeider met het groote gezin, omdat zijn strijd nog moeilijker is. Wij vragen rechtvaardigheid bij benoemingen. Dresselhuijs heeft gezegd, dat in Haarlem Roomsch troef was Spr. toonde aan, dat slechts 6 pd. van het personeel Roomsch is en toch telt Haarlem 30000 Roomschen. Het is een eisch van rechtvaardigheid om' den achterstand in te halen em bij gclijke be- kwaamheid, den katholiek te benoemen. (Ap plaus). De Roomsche wethouders zijn dan ook te gen het onderhands aanstellen ovgelcomen en hebben aangedrongen op openbare oproc- ping. Bij de uitvoering is er geen opzet in het spel. Spr. decide mede, dat men in Haarlem voor een onder-opzichter in 8 niet R. K. bla- den adverteerde en met groote advertentien. Het gevolg was, dat er geen Roomsche solli citanten opkwamen. Ze meenden, toen een aanmerking werd gemaakt te kunnen vol- staan met te zeggen, dat het ook in „de Cou rant" had gestaan. Wij moeten dus de cou- ranten ook opgeven. Toen spr. in de Staten het feit constateerde, dat er in verhouding tot de getalsterkte te weinig personeel Katholiek was, ging er een Indianengehuil op en een der heeren Gedepu- teerden interrumpeerde, dat er bij de gestich- ten 25 pet. van het personeel R. K. was. Ge- deputeerden namen deze interruptie over voor het Ziekenhuis ,,Meerenberg'. Spr. stride een onderzoek in. Diredeur, onder-directeur en 40 man administratief personeel bleken geen van alien R. K. Van de verpleegsters: hoofdvef- plecgster R. K. en van het overige verplegen de personeel was 16 pet. R. K- In het geheel blcek het daar, waar de positie van de R. K. zoo gunstig heette. nog geen 10 pet. De R. K. politiek gaat van de redefijkhedd uit en wij mogen het jammer vinden, dat, hoewel Nederland rechts etemt, 80 pet. van de departementale ambtenaren liberaal zijn, maar kunnen daaraan voorloopig niets doen. Dit komt omdat daaronder veel academisdie ;eschoolde krachten zijn en bij vergriijking leken zij intellectueel sterker. Dit komt om dat er onder ons huivering js geweest, onze zonen en dochteren te laten studeeren, maar dan dient er ook geen gehuil op te gaan wan neer wij om den achterstand in te halen, een R. K- Universiteit willen stichten (Applaus). Spr. wees voorts op hetgeen de R. K. poli tiek op redelijke gronden doet voor georgani- seerd overleg en tot schraging van den eigen- dorn tegen de valsche kuze van de S. D. A. P. de „Socialisatie". Spr erkende, dat de verpleging door de ambtenaressen voorbeeldig geschiedit, doch hij zag niet in, waarom men daarvoor de belas tingpenningen moet offeren, zoolang men de verpleging, die alleen uit naastenliridte ven wordt, veel goedkooper kan krijgen. wij moeten blijven offeren en zoo weinig moge lijk onze zaken op gemeeutelijke subsidies la- ten drijven. Indien men echter een instituut subsidieert, dan vragen wij, uit strikte recht vaardigheid, ook ons deel. Spr. vind't bijna jammer, d'at er geliikstel- ling is van't ondcrwijs. Hij stelt't R. K on derwijs veel hooger en z. i. moest het hoofd- deel voor de opvoedlng van het kind door de ouders zelf gebracht worden. De eischen wor den echter zoo hoog gesteld, dat dit door de ouders niet te dragen is. Het is rechtvaardiige redelijke politiek, dat het't groote gezin ge- Het sfe makkelijker gemaakt wordt. heeft ook te letten op de veilligstelling van den stuur ng vaa gulden en dat in't belang van de arbeiders en ter voorkoming dat de ellende in de allereerste plaats op de ruggen der arbeiders wordt geladen, die niets anders hebben dan dc gulden, die zij elken week moeten ontvan- gen. Dan begint de ellende. In goudwaarde is het arbeidsloon in Duitschland het l/4 van dat van deii Nederlandschen arbeider. Spr. wil bij de begrooting de gulden vrilig fftelloa, al west hij niet of dit op dan duur zal gelukken. Hij denkt daarbij niet aan den gul den, maar om den arbeider vrilig te stellen voor een verschrikkelijk lot in de toekomst. Er zijn zaken, die zoowel de sociaal-demo craten als wij bereikt hebben en toch is het niet hetzelfde. Het is veel schooner den arbei der uit naastenliefde te helpen, dan hem op een machtspositie te plaatsen waar hij niet kan blijven, omdat men dan komt in den broe- derkrijg. In Rusland wordt ieder die Christus Idest, voor den muur gezet Daarheen leidt de geea- tesstrijd tusschen Christus en den mammon Spr. erkent gaame, dat ook de sociaal-demo craten goede bedoelingen hebben, maar zij er- kennen den Christus niet als den grondslag. Spr. las een deel uit het verhoor vaa een jonge priester, die Rome koos boven rood Rusland, en tegen den muur werd geplaatat. Zootden wii, R.K.; die het erfdieel der vaderen houden, thans uitgegrorid in vrij- heid, dan niet staan om dit endeel te handha- ven en den vijand kiezen van Gods kerk, en de vanen ontrouw worden en overgaan in laf- hartig verraad' onder de vanen van liberaal en sociaal? Piet Tydeman beweert, dat wij het Room sche juk aan Nederland willen opleggen en roept daartegen alien op. Het Roomsdie juk zou nog veel beter te dragen zijn dan andierc jukken, maar wij willen niet heerschen, maar Christus dienen, opdat dezelfde Christus en dien gekruisigd heerschen. (Applaus). De heer Geels bracht Mr. Bomans dank voor zijn rede, waarin hijl de volheid van de R.-K. beginselen naar vorenl had gebracht. Spr. hoopte dat door zijn woord de R. K. raadsizetela vermeerderd zullen worden. (Ap plaus.) Mr. Bomani verlliet hierop de vergadering, waama het woord was aan Mr. Leesberg. Mr. Leesberg ving aan met te zeggen; dat Mr. Bomans en hijl voor 20 jaar weinig hadr den kunnen venmoedeni toen, zij in de chain- brette vertoefden, samen voor de plaatselijke politiek op te zullen komen. Het is thans ook aan de kiezeressen zich te beradem wie zij' als stadsbestuurders zullen kiezen. Het werk wordit thans door de kdesvereena- gingen vergemakikelijkt en hierfloor treden de partijen meer op den voorgirond, doch toch is het goed nog in het kort uiteeni te zetten, van hoeveel belang het is dat steeds in de plaatselijke politi voren komt. het R. K. beginsel naar IBij de behandeliing van de subsidie van de burgerwacbt waren wij, het die voor recht en ordie opkwamen en links liet zich, evenals bij de behandeling van de subsidie voor de chiris- telij'ke school en bij het bioscoopvraagstuk, van zijn slechtete kant kennen. Ook in de gemeente dient principieele po litiek gevoerd. Alle menschen die zich in het openbare lo op ven bwegen moeten zich bewegea lz cipkele ldjnen Ah angs prin- Bomans zeide reeds, dat gij ten alleen al, moet stemmen, omdat onze l'iiisl gij R. K. zijt. 'Spr. wilde echter ook iets uit de gameente- lijfke politiek naar vorenl bretigen en vergeleek die raad bij1 een orkest. In dit orkest is &n man die behoorlijk goed viool -kan spelen en in- de griegenheid werd gesteld de lste viool te spelen, maar de groote trom koos. Zijn vrouw die naast hem wilde zitten koos de pauken en de andere leden kozen het koper. Het orkest ging aan het studeeren' maar de dikke trom bad iedere keer de boventoon en de pauken roffelde en bromde, terwiji de ko- peren instumenten onbeschaaft en- valsch bliezem Wat zoudt giji met zoo'n dikke trom, zoo'n pauke en zulke valsche schetteraars doen. Mijn antwoord is: „ze moeten er uit." Op gronden van evemredige vertegeniwoor- ging hebben wij, gemeend, dat het college van B. en W. moest bestaan uit 1 R. K., 1 •Liberaal en' 1 S. D. A. P., maar die S. D. A. P. wilde de verantwoordelijkhtid niet aan- vaardem em het werd zoo dat den langsten tijd van de periode het college uit 2 reentsen en 1 liberaal bestond. Ook voor dat de heer Cloeck gekozen werd wrigerde de S. D. A. P. Waarom is nu de aarzeling overwonnen. Spr. meent dat de S. D. A. P. er toen meer heil in zag in troebel water te visschm. De lrider erkende zelfs eenmaal aan de tand gevoeld, dat hij de ontevredenent verte- genwoordigde en de onrust wilde dienen. Wie twist zaait zal echter storm oogsten. Zij willen niet mede regeeren, maar liever onrust stoken. De anderen stelden een wethouderspro- gram dat spr. opsomde om de balans te kun nen opmaken. Ieder moet toegeven dat veel van dat program is bereikt. Het grondbedlrijf is tot stand gekomen. Het sportpark is een mogelijikbeid van blori voor Alkmaar, zonder dat het eenig geld1 kost. Het koste het vorig jaar WOO maar bracht 14000 in de kas door de belasting op publieke vennafceliikhedem Een betere zwemgelegenheid is v-erkregen en de je-ugd kan profiteeren van bioscopisch onderwijs. .'De brandweer is gereorganiseerd en de salarissen van ambtenaren en' arbei ders is zoo dat bet gelukkig mocht wordeni genoemd als dit inlengte van dagen kan worden behouden. Dat dit bereikt is, is te danken aan de com- missie van soc. aangetegenlhed-en waarin de heer Bak de R. K. Partiji zoo goed vertegen- woordigde. (Applaus.) Aan het woningvraagstuk is datgene ge daan wat in verband met de landspolitiek mogelijk was. 'Spr. wee® op het uifebreidipgsplan dat voor al een oplossmg van het Bergervraagstuk zal brengem. De grenswijlziging is reeds door B. en W. ter beroegde plaatse aanhangig gemaakt. Dit alles is bereikt door 13 raadsleden en zeker kan gezegd' worden dat rechts in de af- geloopen jaren veel voor de stad deed. De 4 afgeloopen jaren 1-ebben getoond, dat met een rechtscbe meerderheid veel voor de stad Alkmaar kon worden bereikt. (Applaus.) 'Spr. herinnerde er nog aait dat de fractie der S. D. A. !P. stemde tegen! de 01 see van de stadsapotheek. striae in't licht welke voordeelen de aanstelling van een armbezoe- ker bradit, wees op de progressive school- geldregeling Cloeck mocht spr. mecrmalen als zijn vriend ontmoeten. Hij was het die spr. in het college steunde. Zij stonden daar als mannen die het goede van elkander waar- deerden en niet de een als achildknaap of als Belast zich met: het vervaardlgen van ALLE huurmotor. (Gelach). De S. D. A. P. en de iiberalen be®treden het goede beginsl bij de schoolgeldregding, om niet alleen de schoolgeldregeling pro- gressidf te doen zijn, maar ook om te rekenen met het meerden aantal kinderen uit een gezin. de enden zin. 'Spr. laakte dit ea betoogde nog dat financieele politiek er eene is in dale Met eten daling van: jaar tot jaar bereikt men z. i. meer, dan met een sprong en; spr. ver- trauwd-e dan ook, dat de voorzichtige rege- ling van B. en W. ook door de R. K. fractie aanvaard' zal worden. Omi zoo laag te gaan als de S. D. A. P. wil is zand in de oogen der burgers gooien. Om het pensioenfonds evenwichtig te maken moeten groote offers ge bracht worden. Wanneer de S. D. A. P. geregeerd had hadden wiji al een gemeentelijke groentencen- trade gehad, die schatten van geld kostte; een gemeentelijke mrikcentrale; een gemeentelijke ambachtsschool; een gemeentelijke huishoud-- en industrischooleen> gemeentelijke bewaar- schoolj een veel te groot burgerweeshuis. De R. 'K. stonden tegenover het laatste al tijd bescheiden maar wanneer het er om gaat groote bedragen uit te geven en wanneer uit onderzoek bleek dat gezinsverpleging beter is dan ware -het tochi wel daasheid die uitga- ve te doen. Het muziebpark zou er bij' de S. D. A. P. niet gekomem zijn. De entree heette te duur en dat zeiden zij! die het vorig jaar tea con cert voor 8-5 ct. organiseerde. Spr. huldigde wethouder Cloeck die zich vefzette tegen de door de S. D. A. P. gewil- de tenheidaschool. Spr. zegt tot Westenbof als tot UileniBpie- gel, die zichi brifllaagt, dat het zoo gaat tegen de S. D. A. P., pgij) hebt't er ook naar ge maakt." Bomans zeide reeds waar het voortdurend op zij1 zetten van de godsd'ienstige gevoelens toe leidt, door te wijlzen op Rusland. Spr. nam aan, dat er biji de Vrijheidsbon- ders en de Vrijiz.JDeim. een gelijke liefde is voor de stad, maar omdat de gecstelijke basis niet gelijk is mioet er ook tegen hen gestreden worden. Bekijkt men de uitslag van de Sta- tenverkiezingen dan bestaat de mogelij'khrid de 10 zetels te winnen. Wiji willen geen klassenstrij'd, maar be- hoarlijke levensvoorwaaid'en voor ieder en vriantwoordelijkheid voor het omspringen met het gemeentegeld en zoo weinig mogelijk bestrijding van het particulier initiatief. 'Spr. verzekerde nog, dat aan het einde van de periode de leden der R. K. fractie de moeielijkbeden hebben overwonnen. Spr. vroeg dank voor de heeren- v. d. Bosch en van Veen die geen deel meer van den raad zulleni uitmaken. (Applaus.) Slingerland, ofschoon kort Alkmaarder, beheerscht uiitnemiend de R. K. beginseien. 'Mr. Kusbers was reeds van groote waarde voor de propaganda. (Applaus.) Mannen als Geels, Klaver en Km pea zul len waardige vertegenwoordigers zijn. (Ap plaus.) Spr. vreest nog eeni afscheid. Algemeeni vond men' het in de lie Kamer een' kies besluit om vast te stellem, dat man en vrauw niet meer in1 de raad mogen zitten. Het was de voorzitter der aid. S. D. A. P. Alkmaar die het schiamdelijk vond' dat men in de Kamer tegen een dergelijk besluit niet was opgekomen. Spr. hoopte dat de Eerste Kamer zich aan dit artikelt]e niet zal storen. Westerhof zal thans met zijn vrouw maar moeten uitmaken wie naar huis moet. 'Spr. eindigde met den wensch dat het R. K. dagbiad spoedig zal kunnen- buiiritineeren dat Alkmaar 10 tegen 9 staat. (Applaus.) De voorzitter sloot hierop met een woord van dank de vergadering. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1923. Op 13 Mei zal geopend zijn de apotheek' van den heer Dr. H. Hartong van Ark, firrna Molcnaar, Langestraat 1. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week nachtdienst waargenomen. GEMEENTELIJKE DIENST der Werklooshridsverzekering en Arbridsbe- middeling. Kostelooze bemiddeling voor werkgevera en werknemers. Geopendalle werkdagen van 9 tot 1 uur en des namiddags, behalve Za terdags, van 4 tot 5 uiir. Voor werknmers uitsluitend van 9 tot 12 uur en Maandag- en Donderdagavoild van 7 tot 8 uur. Mannen. Aangeboden: 1 bakkersleerling, 2 boekbinders, 2 boekdrukkers, 1 boerenar- beider, 2 cacaobewerkers, 2 chauffeurs. 1 em- balleur, 4 grondwericers, 1 instrumentmaker, 9 kantoorbadienden, 1 kantoorlooper, 4 kell- ners-, 1 klinker, 1 koetsier, 1 kruideniersbe- diende, 1 kuiper, 1 lood- en zinkwerker, 1 loopjongen, 1 mach. houtbewerker, 1 machi nist, 2 machinisten-stoker, 2 magazijnbedien- den, 1 melkcontroleur, 4 metselaars, 2 opper- lieden, 7 pakhuisknechts, 1 plaatwerker, 1 po- liitoeraer, 1 scheepsbouwer, 2 schippers, 9 si- garenmakers, 1 sigarenkistenplakker, I smid, 1 steenhouwer, 4 stokers, 1 straatmaker, 1 tabaksbewerker, 9 timmerlieden, 3 aank. tim- merlioden, 3 wagenmakere, 1 waiter, 1 ijzer- I

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 9