DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Handelsdrokwerk N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, i Voerdam 6 9, ALKMAAR. No. 112. MAANDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 14 MEI Voor spoedige aflevering van alle Dit nummer bestaat uit 2 bladen Honderd yftf en twinMgste Jaargang. 1923 Abonnementsprljs bij vooruitbetallng per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.Il Herms. Costei* Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 8. Redactle No. 83. Buitenland DE BEZETT1NG VAN HEiT RUHRGEBIED. Generaal Degoutte heeft een verordening uitgevaardigd, waarin het bezit van een pas, afgegeven door den betrokken Franschen ge neraal, verplicbtend wordt gesteld voor ieder, die zijn domicilie heeft in het niet bezette ge- deelte van Duitschland, zoomede voor alle Duitsche onderdanen en personen zonder nationalibeit, die niet in het bezette gebied woonachtig en van een ander land dan Duitschland afkomstig zijn en in de bezette gebieden willen komen of zich er metterwoon vestigen. De hooge intergeallieerde commissie voor het Rijnland heeft de bevoegdheden, aan haar gedelegeeiden toegekend, uitgebreid ten einde dezen in staat te stellen om in geval van on- lusten alle verkeer zoowel overdag als des uachts te verbieden. De Belgen hebben te Gladbeck zonder inci- dentcn de mijn Moller in beslag genomen In de nabijheid van het goederenstation te Heme heeft een bloedig incident plaats ge- grepen, dat nog niet opgehelderd is. Enkele Duitsche spoorwegarbeiders verrichtten werk- zaamheden aan een wagon. Zij werden door ongeveer tien Fransche soldaten omsingeld en beschoten. Drie arbeiders werden zwaar ge- wond Het Wolff-bureau publiceert het rolgende bericht. Te Mainz is eergisteren een Neder- landsche schipper door een Franschen post doolgeschoten. Nadere bijzonderheden ver- meldt het bureau echter niet. Er worden weer een drietal aanslagen op spoorwegen gemeld Vriidagnacht had op het traject Bottrop-Osterfeld, circa 800 M. ten N. van het Rijn- HernekanaaL, een ontploffing plaats, ten gevolge waarvan zelfs te Essen, dat op 6 K.M. afstand ligt, ruiten sprongen Men heeft de rails der noordelijke verbin- ding Herne—DuisburgMeiderich, de be- langrijkste weg voor het transporteeren van kolen en cakes naar de Ruhrhavens, daardoor onbruikbaar gemaakt. De Franschen beschik- ken thans nog aleen over de verbinding Kett- wigWerden. De ijzerea brug over het Rijn-Hernekanaal, op 1500 M. ten Westen van Osterfeld, is ge- deeltelijk in de lucht gesprongen. Het verkeer is gcstremd. .De burgemeester werd gearres teerd. Aan de stad1 is een boete van 100 milli- oen mark opgelegd. Het verkeer is 'savonds verboden. Op den spoorweg nabij de mijn Bonifacius is een persoon, die daar rondzwierf, door een bewakingspatrouille gedood. Tegenover deze aanslagen' op de spoorlij- nen overwegen de bezettingsautoriteiten schcrpere inaatregelen. Bij een betooging te Wetter had een bot- sing plaats tusschen communisten en nationa- listen Verscheiden personen werden gewond. De leidfir van den ouden mijnwerkersbond te Akcn, Mathias Schlossmann, is aldaar door de Belgen gearresteerd. Aan de oostgrens van het Ruhrgebied! zijn nieuwe troepenafdeelingen gearriveerd, o. a. te Dortmund 400 man, te Dortfeld 600 man, te Liinen het 53e infanterie-regiment, te Hdrde een machinegeweerafdeeling en te Castrop 1000 man Omtrent het doel der versterkin- "e-i is niets bekend. Volgens berichten uit den Elzas worden Fransche trocpen voor den opmarech naar Freiburg geconcentreerd. De krijgsraad te Recklinghausen heeft ver- schillende ambtenaren en burgemeesters, die "■pwcj -crd hebben de bevelen der bezettings- autoritoiten op te volgen, veroordeeld tot go- van nrrusstrafton van drie tot negen maanden en tot boeten varieerende tusschen 30.000 en 200.000 mark. De Franschen hebben Zaterdag den direc teur van het teteigraafkantoar te Essen gear resteerd. HET ENGELSOHE ANTWOORD AAN DUITSCHLAND. De Britsche nota van antwoord op de Duit sche schadeloossteringsvoorstellen van 2 Mei werd heden overiiandigd aan dr. Shamer, den Duitschen gezamt te Louden. De imhoud werd gisteren medegedeeld aan de Belgische en Fransche regeeringen. De nota, die geteekend is door Lord Cur- zon en gericht aan dent Duitschen gezant, verklaart, dat de Britsche regeering zorgvul- dig het memorandum van 2 Mei heeft over- wogen, waarin de Duitsche regeering hare voorstellen tot regeling der schadeloosstel- lingskwestie heeft inigediendi em daardtoor is teleurgeste'd. De nota vervolgt: De vorreteilen komen, zoowel wat vorm als waf inhoudi betreft, lang niet overeen met bet ween de regeering van Z. H. redelijkerwijze Sad kunnen verwachten, dat gedaan zou worden in antwoord op den raad!, dien ik bij meer dan eene gelegenheid gewaagd1 heb door bem'idd'eling van Uwe Exoellentie aan de Duitsche regeering te govern, en aan de meer roehtstreeksche uitnoodiging, welke haar is gedaan in mijne rede op 20 April. De voor- naamste redenen van deze teleurstelling zijn de volgende. Vooreerst biedt de Duitsche re geering als totale betaldng vami hare erkende schuld eene som aan, wellke aanmerkelijik minder is dan het matige bedrag, hetwelk den grondslag vormt van het Britsche ont- werp; aan de Parijsdhe confereniiie van Jai- nuari j.l. voorgelagd, zoodlat men van te vo rm geweten moet hebben, dat deze geheel on- aannemelijk was voor die geaillieerde regeerin gen. Vender wordt de beiialing zelfs van deze onvoldoende som afhankelijk gemaakt van de uitgifte eener reeks van internatiomale leenin- gen, waarvan het succes onder de genoemde omstandigheden in hooge mate speculattef moet zijn. Des te meer, diakr het door de Duit sche regeering voorgestBlde ontwerp feitelijk bepalingen bevat, welke de mogelijkheid van leeningen behandelen, maar niet het realisee- ren daarvan. Bovendien bevattm de onder dit hoofd voorgesteldle regelingen financieele voorwaardeni, die minder zwaar op Duitsch land zouden drukken, dan wanneer de leenin gen slaagden, zoo dat daardioor voor Duitschland geen werkelijke prikkel bestaat, otm te trachteir, ze te heffen. In de tweede plaats moet meer in't bijzoo- der betneurd Worden, diat't Duitsche anirivoord in gebreike is gebl^ven, met grootere iuisthedd der aard der waarborgen aan te duiden, wel ke Duitschland bereid is aan te bieden. In plaats van concrete en deugdeiijke voorstel- len te ontvangen, dienaangaande, zien de ge- allieerde regeeringen zich geplaatst tegenover vage verzekerim:gen en verwijzingen naar toe- komstige onderhandelngen, wellke van zaike- lijk standpunt hezien, practische waarde mis- sen. De teleurstelling wordt vexhoogd door de meening, welke de regeering van' Z. M. gaiame zou willen koesteren, diat er aan* zingen kunnen worden gevonden in het Dui: sche memorandum, dat de Dhiitsche regeering de verantwoordelijkhejid erkent, welke op haar rust om eene emstige poging te doen^ om zich van hare uit het verdrag van Ver- saillea voortvloeiende verplkhtingen te kwij- ten op eene wijze, die de geallieerdm zoowel bililijk als oprecht zouden kuninien achten. In- dien Duatschlanid voornemens was, den weg te openen tot eene werMijike en spoedige op- tossing van het piobleem, waarvan het niet gelukken der regeling dem politieiken en eco inomischen toestand van Europa inderdaad de geheele wereld ernstig verstoort, dan schijnt het ongdlukkig, dat zij geen mjeer'dere waar- deering heeft getoond van de richting, waar- im zulk eene regeling alleen gezocht kan worden. De regeering van Z.M. van hare zijldte 'is overiuigd, dat Duitschland in zijn edgen belang het voordeel er van' zal inzien, groo tere bereddwilligheid aan den dlag te leggen, om met de werkelijkhead van het geval redee ming te houden en er met vermijding van alle niet itoepasselijke of strijdige kwesiien toe zal overgaan, zijne voorstel'len opndeuw te over wegen en zoodan'ig uit te toreaden, diat zij een geschikten gmndstog worden voor verdere bespreking. Aan zulk eene bespreking zal de regeering van' Z.M. op heft juiste oogenblic bereid zijn ded te nemen aan die zijdle van hare geallieerden, met wie zij het practische belang in deze zaak deelt, dae zij niet voor nemens is op zijn bdoop te laten, evenals het veriangen, een toestand van internatto- naal gevaar te eindigen. Maar zij kan de Duitsdie regeering met verhelen, dat die eer- ste stap tot de verwezenl'ijking van dergelijke verwachtingen de erkenming van Duitsch land moet zijn, dat eene veel ernstiger en veel nauwkeuriger bijdrage wordt verlangd, dan alle die tot mm toe zijmi voorgesteld. HET BRITSCHE ULTIMATUM AAN RUSLAND. Het antwoord van de Russische regeering op de nota van de Britsche regeering aan den Britschen handelsvertegenwoordiger te Mos- kou, Hodgson, is overhandigd. Naar uit Riga wordt gemeld, doet de Sov- et-rcgeering een kraclrtige poging, Groot- "rrittannie er toe te bremgen, de kwestie, te berde gcbracht in de Britsche nota, nader te bespreken. In Qvereenstemming met dit plan heeft men Krassin, die te Moskou opnieuw in de gunst is gekomen en beschouwd wordt als de beste diplomatieke onderhandelaar, geko- zen om naar Londen te gaan. Ondertusschen verwachten de Iddende bolsjewiki niet, dat Groot-Britannie in onder- handelingen zal toestemmen. Uiterlijk doet de Sovjet-regeering het voorkomen, alsof de ge- beurtcnissen haar geenszins van de wijs heb ben gebracht, doch in werkelijkheid is men te Moskou zeer bezorgd en verbaasd over den omvang en nauwkeurigheid van Groot-Bri- tannie's inlichtingen aangaande de propar ganda van de Sovjets in het Oosten. De Sov- jet-pers doet haar best aan te toonen, dat de Britsche belangen er onder zullen lijden als de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland worden verbrokiea. i j De Russische handelsdelegatie te Londen heeft gister een telegram uit Moskou ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat het Rus sische Opperste Gerechtshof de beslissing van het gewone gerechtshof, waarbij confiscatie van den Britschen trawler „James Johnson" werd geeischt, benevens gevangienneming van den kapitein, nietig heeft verklaard. In de plaats daarvan werd een boete van vijftig pond sterling opgelegd. DE MOORD TE LAUSANNE. Het bestuur der Zwitsersche Socialistische partij heeft naar aanleiding van den aansl, te Lausanne geprotesteerd tegen de ornvo doende bewaking aldaar. De rechtsgeleerde raadsman van den Natio- naien Raad, Dicker, heeft een schrijven gericht aan Tsjitsjerin, waarin hij dezen mededeelt, dat hij bereid is, voor de slachtoffers van den aanslag te Lausanne op te treden, op voor- waandfl echter, dat er geen enkele represiaille- maatregel zal worden genomen tegen de ol- Zwitsers, die zich thans in Rusland bevinden, totdat het proces zal zijn beeindigd. In goed ingelichte kringen verluidt, diat de Sovjet-regeering als represaille tegen den moord van Worofski, voornemens is, de aan Zwitsersche onderdanen in Rusland verlende concessics te annuleeren. De Zwitsersche Bondsraad heeft verboden dat er in verband met den moord op Worofski bijeenkomsten en betoogingen op de pleinen en in de straten worden gehouden. Voor bij eenkomsten in vergaderzalen moet van tevo- ren de toestemming van de politie-autoritei- ten gevraagd worden. Daar de Zwitsersche communisten den moord voor propagandistische doeleinden willen uitbuiten, heeft de Raad van het kanton Waadt dit kanton in staat van beleg ver klaard. DE STAK3NGEN IN BELGIS. Zaterdagochtend heeft op het ministerie van financien onder leiding van den minister- president een belangrijke bespreking plaats gehad, waarop is besloten, en reeks maatre- gelen ter bestrijding van de staking te nemen, o. a. het als niet meer in dienst beschouwen van hen, die na de Rommatie van de spoor- wegdirectie het werk niet hebben hervat Zij zullen definitief door anderea worden vervan- gen. Een bataljon genie-troepen zal voorts naar Antwerpen worden gezonden, waar het ter beschikking van de directie der spoorwe gen zal worden gesteld voor het ontwarren van den dienst van het goederenvervoer. Ten slotte heeft de regeering besloten tot mobiliseering van alle spoorwegarbeidera en werklieden Wj post, telegraaf en telefoon, die tot de acht laatste mdlitaire lichtingln behoo- ren. De regeering is vast besloten, niet met de stakingsleiders te onderhandelen, zoolang de tegenwoordige toestand voortduurt. Te Brussel heeft de president van de burger- wacht aan den directeur der posterijen de diensten van de burgerwacht aangeboden. De staking bij het goederenvervoer is zoo- danig uitgebreid, dat In het geheele land het persomeel van de goederehimnen eni stations in staking is. Niet alleen de industrie, doch ook de vootr- ziening van de bevolking met levensmiddelen verkeert in gevaar. Het bestuur van het Na- tionaal Syndicaat heeft daarom telegrammen aan alle afdeelingen gezonden met het ver- zoek, het noodige personeel ter beschikking van de spoorwegen te stellen om de levens- middelentransporten in stand' te kunnen hou den. Te LuLk, waar 5000 beambten in staking waren, hebben de P. T. T.-beambten Zater- dagmorgen het werk hervat. Te Gent hebben de chefs van de 250 stakende lijnwcrkers zich bij hen aangesloten. In het geheel land wor den nu reeds een week lang geen herstellin- gen aan in het ongereede geraakte telefoon- toestellen meer verricht. Alleen te Gent be- draagt het aantal onbruikbaar geworden te- lefoontoestellen reeds 300. Het ongerief, dat de staking in het geheele land veroorzaakt, is zeer groot De Christelijke Vakbond houdt zich van de staking afzijdig. De bond heeft'biljetten aan- geplakt, waarin o. a. wordt gezegd, dat de salarieering vdn de werklieaen, ambtenaren en beambten van het ministerie van Spoor wegen, P. T. T. en Marine onvoldoende is, doch dat de Christelijke vakbond niet is op- gehouden met den minister te onderhandelen en thans op de volgende bereikte resultaten kan wijzen: lo. De gezinsvergoeding wordt gebradhl op 1 franc per dag en per kind. 2o. De duurtebijslag wordt verfioogd'. 3o. Er wordt een commissie van overleg ingesteld, waarin de Christelijke vakbond de loonschaal, door hem opgesteld en welke ge- baseerd is op minima van 3600 francs voor de werklieden en 4300 francs voor de beamb ten, zal kunnen verdedigen. Onder deze omstandigheden", zoo besluit het manifest, „is een staking ongemotiveerd" Senator Renier, president van het 'Natto- naa! Syndicaat, verzekerde evenwel, dat men aan het ministerie van Spoorwegen de mede- deeling omtrent de verhooging der gezins vergoeding en van den duurtebijslag had te- gengesproken. De vergadering van het Nationaal Syndi caat, gisteravond gehouden, heeft besloten den strijd tot het uiterste door te zetten. TRAMONGELUK. Een tramwagen, waarin talrijke arbeiders gezeten waren, is tusschen Morley en Leeds bij het afwijken van een helling uit de rails ge- loopcn en omgeslagen. Zes personen werden gedood en meer dan dertig gewond. ANTI-REUBLIKEINSCHE COMPLOT ONTDEKT. Te Hamburg-Altona is een anti-republi- keinsch complot ontdekt. Zes voormalige hooggeplaatste officieren zijn gearresteerd Het ingestelde onderzoek leidde tot de in be- slagneming van talrijke wapend£p6ts. Onder de gear res teerden bevinden zich enkele gene ra a Is en een kolonel. EEN VESTINGMUUR IN DE LUCHT GEVLOGEN. Vrijdagmorgen heeft bij het noordelijk ge- declte van den muur, welke om de vesting Christiansen bij Drontheim (Noorwegen) loopt. een hevige ontploffing plaats gevonden. De muur vloog over een lengte van 15 meter in de lucht. Op de plaats van de ramp wer den springstof-voorraden en munitie be- waard. Geweldige steenbrokken werden hon derd meter ver weggeslingerd. In de stad werden door den luchtdruk de groote ruiten van de winkela vemield. Vooral een blok houten huizen heeft van' de ontploffing zwaar te lijden gehad. Van ver- schillende huizen werden de daken wegge- slagen. Door eenige groote steenen wera in den muur van een huis een gat geslagen. Een vrouw, die rich in het vertrek bevond, werd aan het hoofd getroffen en gedood. Nog eenige andere personen werden zwaar gewond. i Fbffil DE TREINOVERVAL IN CHINA Op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken is gister een telegram ontvangen van de Amerikaansche legatte te Peking, waarin wordt gezegd, dat men aldaar van meening is, dat nog veertien vreemdelin- gen door de Chineesche spoorwegbandieten te Sjantoeng worden vastgehouden. Het ministerie van Verkeerewegen in China deelt mede, dat de-bandieten, die den bekend geworden overval pleegden, zich bereid heb ben verklaard alel gevangenen vrij te laten, op voorwaarde, dat de achtervolgende troe- pen zich vijftien mijl terugtrekken en dat de militaire autoriteiten de verzekering geven, dat de bedrijvers van den overval1 niet gestraft zullen worden. De Chineesche regeering heeft den gouvemeur van Sjantoeng gelast deze voorwaarden te accepteeren. Men kan dus in China voortaan1 bngestraft een utrein overvallen, de reizigera uitschud- den en mishandelen, enz, als men maar zorgt een trein met buitenlandera te nemen. I.T. HoIL UsermagacQn DE WILD. „YICTRIX" RIJWIELEN. Het rflwiel dat cfjn roem haadhaaft. Geniengd Nienws BlERDOVrNO OP KLAARLICHTEN DAD. De 30-jarige werkman Th. Jl. S. uit Mon ster wilide met een OHaagsdh meisje trouwen. HBj vertelde haar thuia 1600 te hebben, welk geld hiji opgespaard had. Een dezer aagen kochten zij in de stad wat huishoudelij'ke ar- tiikelen, waarvoor het meisje 300 voorschoot Dit bedrag zou hij haar hemelvaartsdag te- ruggeven en rneteen zou hij zijn avenge spaar- oenten aan haar afdtragen. waarvoor de aven ge meubelen zouden warden gekodht. Maar ond'erweg, 't was ongeveer 5 uur in den namiddag, op de Laan van Eik en Duinen werd S., naar (hi| aan de politie heeft medege deeld', aangesprofcen door 3 kerels, die hem vroegen hoe laat het was. S. sprong van de fiets en wilde zijln hortoge uit den zak halen, maar mericte dat hij het ifhuis had laten lig- gen. IDaar werden de kerels z6<5 lcwaad over, dat ze hem beetgrepen en zijia 1600 aft>ak- ten. S. sdhrok zeer en ging Fangs den weg zit- ten. Hoewel aan den oveilkant huizen waren heeft hij niet om hulp geroepen. Hij is eerst aangifte komen doen, nadat hij weer wat op verhaall was gekomen. De drie kerels waren toen reeds Hang verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld om na to gaan, in hoeverre dit verhaal waarheid bevat. MONCHIALANTER KAN HET NIET! Toen mejulffrouw Nederlof die van Delft naar Rotterdam reisde, na de oourant gele- zen te hebben, even de coup6 rand keek, zag zij in het bagagenet een koffer, een tasch en een' regenjas liggen. Te Rotterdam gekomen gaf zij hiervan kennis aan den conducteur. Deze riedl haar aan eenige oogenblikken te wadhten aangezden hij' vennoedoe dat de be- zitter van de bagage zich wel zou komen aan- melden. Na een tiental minuten gewacht te hebben, tnefklde zich ook werkeKjk een heer aan die zeide de eigenaar van de verloren bagage te zijn. 'HKj bleek te zijln de heer Cohen, directeur van die Amsterdamsche handelsbank. Nadat de heer Cohen een resunte van den inlhoud der bagage had gegeven werden de koffer en de tasdi geopendl Zij bleken onge veer 50 biljetten van 1000 gulden, pakketten van 60 gulden en kleinere gelriwaaraen te be- vatteni, benevens een partij' gouden tientjes Dit klopte met de gegevens van den heer Cohen. 'Nadat hij mej. Nederlof nog beloofd had, dat ziji nOg wel van hem zou hooren, ver- volgde de heer Cohen zijn reis naar Lage Zwaliuwe. MEI MEVERPLAAD FN LTMBURO. De Maasstreek in Midden-Lilmburg, van Stevensweert tot Reuver, wordt geteisterd door een ware meikeverplaag. De wilgen- en eike- boomen in dbze stoeek zijn reeds grootendeela kaal gevreten, en thans doen deze bladvernie- lers een aanvai op pruimen- kersen- kastanje- en beukdboomen. Op sommi'gc plaatsen zijln de onderwijteera begonnen, met de schooHkinderen jacht te ma- ken op dit sclhadelijk ongedierte. Te Bugge- num, Asselt, Wessem em Stevensweert zijn reeds millioenenkevens gevangen en- veraie- tigd. De gemeente Swalmen heeft zes werkloo- zen ingezetenen. De gemeente Swalmen heeft zes werkloozem ingezetenen arbeid verschaft met het vangen van ineilkevens. Te Asselt wer den uit drie jonge bootnem 60 liter van deze beestjes gesdnudi. DIEFSTAL. Vriidagavond laat kwam in het cafi van mej. i. te Purmerend eeni bezoeker iets ge- is Uw adres: Out prQzen zQa niet heogtr dan die van andere drakkerflen. bruiken en gaf ter betallng een bankbiljet van tien gulden over. Daar al het geldi juist was opgeborgen moesb de eigenaresse naar de keuken gaan om daar het geldi dinl het tram- meltje te wisselem. Toen zij weer in het verlof- tokaal terugikwam speelde het orgel, waar- door haar aandacht afgelekl werd van de personen die in de zaal zaten. Vermoedelijk hebben toen eenige dezer lieden hun slag ge slagen en achter uit de keuken het geldtrom- meltje met ongeveer 300 gulden meegenomen. Zaterdagmorgen vroeg vond men het kisfje opengebroken terug. De politie is de vermoe- dielijke daders op het spoor. VERHOOGING VAN DE COLLEGE- GELDEN. Naar aanleiding van het aanhangige wets- ontwerp tot verhooging van de collegelden aan de Rijks Universiteiten, hebben B. en W. van Amsterdam, naar het Hbld. meldt, aan het college van curatoren der gemeentelijke universiteit aldaar adVies gevraagd over de eventueel in verband met ait regeeringsvoor- nemen ten opzichte van die hoogeschool te nemen maatregelen. GEEN LIEFH'EBBER. Men sdhrijft uit Amihemi: Van gemeentewege is een' openbare ver- pachting gehouden van een op het Velper- plein gebouwde openbare privaat-inrichting. Het Week evenwel diat er geesni enkele liefheb- ber was. Wat nu De gelegenheid kan in ge- bruik genomen worden, doch de Ijeheerder of beheerater onifbreefct. Zal nu hiervoor een nieuwe gemeentelijke functie in) het leven ge roepen worden? EEN MOTIE. De algemeene vergadering van het Wage- ningsch Studenten Corps te Wageningen heeft maar aanleiding van de weigering van het gebruik van de hulpaula voor een lezing over het doel en wezen der vrijmetselarij, ter- wijl diezelfdle aula wel toeschikbaar gesteld werd voor eene lezing over De ethische zijde van het Katholicisme en voor een lezing van dr. van Eeden over „Mijii) overgang', een motie aangenomen, waarin zij in hooge tnate deze besllssinig van het curatorium eener openbare inrichting voor hooger onderwijs betreurt, temeer daar deze houdiinig een par- tijdigheid te kennen gee ft ten opzichte van de verschillende geestelijke strootaimgen in ons land, in de vaste overtuiging, dat deze hou- ding van het college van curatoren' in tegen- spraak is met die ideeen van de overgroote meerderheid' der Nederlandsche stuetenten, welke steeds zkh op het ruime standpunt ge steld heeft te worden voorgelicht inzake de meest verschillende geestesstroomingen door sprekers, welke zonder ondierscheid op de zelfde wijze werden ontvangen. Deze motie is ter kennis gebradit van den minister van binnenlandsehe zaken en land-' bouw, curatoren en senaat der landbouw- hoogeschool en de beide Kamers der Staten- generaal. VERBOD VAN INVOER INi ZWITSER- LA'ND VAN TWEE'HDEVIG E DIE REN UFT NEDERLAND. Volgens een van Hr. Ms. gezant te Bern ontvangen telegrafische mededeeling, zal, met ingang van 14 Mei, alle ihvoer van tweehoevige dieren uit Nederland in Zwitser- land verboden zijn. Tot den genoemden datum moetetni alle zen- dlingen vee, van welke vaststaat, dat zij zich bij vaststelling van dit nieuw besluit onder- weg bevonden, over Bazel wordem ingevoerd en in het abattoir aldaar worden afgemaakt. Zendingen vee, welke over Zwitserland naar Italic zullen warden vervoerd, worden 'tot 1Q Mei in Zwiitseriahd toegelaton. Na een veterinair onderzoek aan de grens zal aan' deze zendinigen, wanneer er geen ziektegevallen onder worden vastgestold, nog doorvoer worden toegestaan zendingen, waaronder zich zieke of verdachte dieren be vinden, moeten naar het abattoir to Bazel worden gebracht en daar animiddlelliik op kosten en risico van de eigenaars worden sLacht. •ge- VERDRON'KEN. Zondagavond is zekere B. te Purmerend door de auisternis misleid in de Where geloo- pen en verdronken. Twee jongeluip asseerden en trachtten hem te redden door hem een parapluie toe te ste- ken. De tonop brach echter af en B. zonk weg in het water. Een kwartier later werd hij op- gehaald, doch' de levensgeestan waren ge- weken. DE WE RKLOOSHEDDSZORG Zaterdagmiddag heeft in het Gebouw Hey- stee te Amsterdam de Nationale Vereeniging tegen de werikloosheid vergaderd ter behande- ling van de door mej. dr. E. C. van Dorp, ALKMAARSCHE COURANT. rigv I

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1