DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 113. DIN8DAG Directeur: 0. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 15 MEI 1 L>it nummer bestaat uit 2 bladen Honderd rgf en twintigste Jaargang. 1923 JJbonnementsprijs bij yoorultbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Buitenland DE BEZETTING VAN HEX x RUHRGEBIED. Er worden weer drie aanslagen op spoor- wegai gemeld uit het Ruhrgebied. La den macht van 12 op Id dezer is eea drij- vcnde mijn op 100 Meter voor dea stuwdam in de Ruhr bij Ruhrort ontploft Er werd geeu schade aangericht. De mijnen „Lot!hringea", „Zolleni" en „Ger- mama" zijn zonder eenig incident bezet. Ook de bruinkoolmijnen „Neurat!h" en ^Victoria" zijn bezet. De Franschen hebben de haven „Rheinaaan De Franschen hebben aan de haven „Rhei- nau" de briket- en bruinkoo lbriketf abrieken van Shnnes bezet. Den arbeiders is de toe- gang tot de fabrieken verboden. De Fran schen brachten 30 vreemde arbeiders met zich mede, die de briketten in een in de haven lig- gend schip moesten overladen. Uit tiorst-Emscher wordt gemeld1, dat we- gens de bezetting van de mijn „Nordstern" de arbeiders aldaar in staking zijn gegaaa. Onderhandelingen met de bezettingsautoritei- ten ieidden tot geen resultant. Te Worms is een bedrag van twee milliard mark in beslag genomen. Aan de regeeringen te Parijs, Londen en Brussel is een nieuwe lijsit van 1378 natmieni van uitgewezenen bevattend, vexgezeld van een protestnota, door Duitschlandi overhan- in Dusseldlorf verluidlt, zal de revisie van het Krupp-proces a.s. Vrijdag te Dussel- dorf aanvangen. Naar verluidrt zou mevrouw Bertha Krupp bevel hebben gekregm, binnen vier dagea de villa „HiigeF te ontruimen. DE ANTWOORDEN OP HET DUITSCHE VOORSTEL. Ook Italie heeft een antwoord-nota gezon- den. Er wordt daarin gezegd, dat een aan- dachtig onderzoek van het memorandum van 2 Mei inzake de Duitsche voorstellen voor de regelmg der schadevergoediingskwcstie den minister er van overtuigd heeft, dlat dieze niet van dien aard zijn, dat zij; tot basis voor dc geallieerde regeeringen kunnen dienen om ex een definitieve bespreking op aan te gaan. Met 'n gevoel van rechtaatige verwondiering rnoet de Italiaansche regeenng er op wijzen, dat het Duitsche memorandum van.1 2 Mei in sterke mate beneden de voorstellen gaat, wel- ke in het voorstel der Britsche regeering wa- ren vervat. Elke concrete aanwijizing ont- breekt evcneens voor de waarborgen en pan- den. Het Duitsche pliant bepaalt zich tot eeni- ge vage aanduidiingen. De nota eindigt met de hoop uit te spreken dat een meuw, spoedig te nemen besluit der Duitsche regeering in het belang van Duitsch- land en den algiemeenen vrede tot voorstellen zal leiden, die met profijt door de gealheer- den kunnen worden onderzocht. De Berhjnsche xechtsche pers-organen zien door de antwoonden van Engeland en Italic bcvestigd, dat het Duitsche aanbodi het doel gemist heeft. De „Deutsche Allgemeine Ztg." leest uit de nota, dat het rekening houden rnoet met rrunknjk, en de wensch, Frankrijk uit de moeiiijkheden te helpen, waarin het door ver- bunde politick geraakt is, van veel meer ge- wiciit zijn dan de positieve waarde der Engel- scne raadgevingen aan Duitschland. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „Daar ook in de Italiaansche nota, evenals in de En- gelsche, met geen woord gewaagd wordt van het belangrijkste Duitsche aanbod, zoo noo- dig eene Internationale commissie te Laten be- siissen, wat de indruk versterkt, dat er eene afspraak heeft plaats gehad tusschen Parijs, Londen en Rome. De „Germania" meent, dat de onduideijke formuieering der Britsche raadgevingen aan- ieiding geeft, nadere uitleggingen te vragen, terwijl het verzoek, de Duitsche voorstellen te veruieuwen, overweging verdicnt De „Vossische Ztg." is van oordoeL, dat er, cu het Duitsche volk thans tegenover de eens- gezinde meening der geheele wereld staat, uicts anders overblijft dan nieuwe voorstellen le formuleeren, met vermijding der fouten van dc vrocgere voorstellen, aanvulliing der leem- ten, waarop juist door Engeland en Italic ge- wezen werd. Dc „Vorwarts" verlangt, dat de paging zal worden voortgezet ,om in de kwestie der scliadeloosstellingen toenadering tot Enge land en Italie te bereiken. Men kan er zich niet toe beperken, te vertwijfelen en niets te doen. Het Duitsche Rijkskabinet beraadslaagde over dc Engelsche en Italiaansche nota's, doch beslissende besluiten zijn niet zoo spoedig te verwachten, daar een groodig onderzoek om- trent den staat van zaken noodzakelijk is. In het algemeen wordt de negatieve aard der no- la betreurd, die nog meer uitkomt door de opmerking, dat Duischland door Lord Cur zon, zelf tot zijn stap is aangespoord. Noch Curzon, noch Mussolini hebben het bdang- rijkste in de Duitsche nota gewaardeerd, n.l. dat Duitschland, ondanks alle kwellingen, den eersten stap heeft gedaan, om den politie- Lon toestand der wereld te ontwarren. Dat de Rutorkwestie met sitilziwijigen is voorbijge- gaan, wordt niet als een vooruitgang oe- schouwd, juist met het oog op de waardeeren- de woorden van Curzon in een parlemenis- rede over de houding der RuhFbevolking. Het rijkskabinet zal waarechijnlijk hsden opnieuw een zitting houden, ter bespreking van de Engelsche en Italiaansche nota's, ter wijl vermoedelijk in de eerstkomende dagen de besprekingen der regeering met vertegen- woordigers van het economise h leven en die parlementaire partijen zulien beginnen. 't Is nu afwachten welk resultaat de bespre kingen hebben. Zal de regeering bbjven bij haar principe van niets beioven, dat haars in- ziens met is na te komen, of zal zij onder den geaiiicerden drang toestemmen in een hoogex aanbod? De Engelsche en Italiaansche nota's aan de regeenng te Berlijn worden door de Fransche biaden welwillend besproken. Men stelt op aen voorgrond, dat Engeland en Italie, even als Frankrijk en Belgie, in hun nota's hebben verklaard, dat het Duitsche aanbod geen ba sis voor onderhandelingen oplevert en dat die Engclsch-ltahaansche afkeuring van het Duitsche aanbod in krachtige tcrmen is ver vat. Verder wordt er op gewezen, dat er tus- schen het Engelsche en Italiaansche antwoord eenig verschil bestaat. Lord Curzon eischt voor de garandeering der betalingen alleen waarborgen van Duitschland, terwijl Musso lini garanties en panden verlangt Met voldoening wordt voorta geconstateend dat Mussolini de kwestie der schadevergoe- ,ding in verband brengt met het vraagstuk der geahieerde achulden. Het feit, dat de bezetting van het Ruhrge- bied in de beide nota's met stUzwijgen wordt voorbijgegaan, acht men begrijpehjk, of- schoon men de meening is toegedaan, dat het verzet van Duitschland hierdoor kan worden aangemoedigd. De -Petit Parisien" legt er nog eens den nadxuk op, dat Frankrijk en Belgifi zulien blijvcn vasthouden aan de beide beginselen: Geen ontruiming van de Ruhr zonder betaling der schadevergoeding en onmiddellijke beeia- diging van het lijdelijk verzet. Het „Petit Journal" hadi gaame gezien, dat Engeland in zijn nota zou hebben uiteenge- zet, dat het de bezetting van het Ruhrgebied alKeurt om redenen van opportuniteit en niet uit overwegingen, waarbij het om het begin- sel gaat. Overigens zijn de Parijsche biaden alge meen van meening, dat de atmosfeer tusschen de gcallieerden onderling bezig is op te kla- ren. De Britsche nota aan Duitschland wordt natuurlijk ook door de Engelsche pCrs bespro ken. Duitschland rnoet er eens en voor al van verzekerd worden, dat zich achiter al de be- leefdheid der nota het werkelijke en onverzet- hilijke voornemen bevindit, dat Duitschland, voor zoover het kan betalen, ook moet beta- len. De „Pall Mall Gazette" zegt: ,,De Ehiit- sche regeering, de gewone vergissing maken- de aangaande dit land, heeft zich verbeeld, dat er wegens onze oneenigheid met Frankrijk een beroep kon worden gedaan op onze sym- pathieen voor eene houding van eenvoudigt ontwijking. De nota van Curzon behoort ten minste ten gevolge te hebben, dat Berlijn die dwaling uit het hoofd zet". De „Star", die de meening der liberalen woergecft, merkt op: „Wij hebben geen aan- deel aan de Fransche onderneming in het Ruhrgebied, maar ongelukkig schijnt de Duit sche regeering ondersteld te hebben, dat onze onthouding beteekende, dat wij, konden wor den ovcrreed, toe te stemmen in het heffen ecner lecning, om Duitschland in staat te stel- len, de som van slechts 1500 millioen pond sterling te betalen. De nota der Britsche re geering moet dien waan doen.verdwijnen" DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIg. Ingevolge het besluit van den ministerraad hebben de spoorweg- en telegrafisten-batal- jons der lichtingen 1915 tot 1922 zich gister naar hun depots begeven. De mobilisatie is overal rustig in haar werk gegaan. De manr nen zijn reeds op de verschillende punten in- gedeeld. In alle steden des lands trokken optochten d'oor de straten, voor het meerendeel bestaan- de uit vrouwen en kinderen van de gemobili- seerde spoorwegarbeiders, om tegen de mobi lisatie te protesteeren. Aan de koningin wex- den telegrammen gezonden met het verzoek bii de regeering tusschenbeide te komen, ten einde in den toestand verbetering te brengen. In de staking van het post-, telegraaf- en te- lefoonpersoneel is geen verandering geko- men. Hoewel het personenverkeer betrekkelijk in zijn vollen omvang wordt gehandhaafd, was het aantal reizigers in Brussel, Antwerpen en Mechelen gisteren zeer gering. De treinen van Antwerpen naar Oent, Den- dermonde en Charleroi, waarvan het perso- neel niet van den Antwerpschen sektor deel uitmaakt, loopen regelmattg. Het reizigersver- keer is met 58 pet. verminderd. Naar verluidt zal er geen staking op de liin AntwerpenMechelenBrussel uitbre- ken In het ergste geval zou het publiek er nog geen last van ondervinden, daar de dienst zou verzekerd1 worden door ingenieurs of genietroepen. Tn het algemeen is die toestand in de Schel- desfad eenieszins verscherpt. Het Zuidsta- tion is ^esloten. Het Nationaal Syndicaat wil alles in het «mric stellen om het personeel, dat aan de Ruhr staat, aan het werk te laten blijvcn en daar den regelmatigen gang van zaicen te doen voortduren. Afgevaardigdea uit het be- zette gebiedi hebben van dien voorzitter Re- nier onmiddellijk bevel ontvangen terug te keeren en aan den arbeid te bldjven, waaraan dadelijk gevolg werd gegeven. De minister van spoorwegen heeft gewei- gerd Renier te ontvangen. Hij achtte het mo ment slecht gekozen can onderhandelingen te openen. In Gent, Luik en Charleroi hebben tal van vergaderingea plaats gehad, waaraan staken- de spoorweg-, post- tn telegraafbeambten deelnamen. Een vergadering in Namen zood een telegram aan den koning, waarin zij de- .^,en verzocht een delegate van vrouwen te ontvangen. UIT HET IBEZETTE (DUITSCHE GESBiDED. Volgens een Reiuer-bericht uit Mainz is de Nederlandlsche schipper Maaa, van het schip Nardine, door een Fransdhea schildwacht doodgeschoten, toen hik tegen een verbod in, over een spoorweg wilde gaan. De schild- wacht hield hem voor een Dui'tschen saboteur. DE MIJNWERKERSSTAKINO IN HET SAAROEBIED GEelNIDIGD. Een vergelijk is getroffen tusschen de stia- kende mijpwerkers en die dinectiea in het Saar- gebied. L)e vertegenwoordigers der mijh'wer- kersorganisaiies hebben de arbeiders geadlvl- seerd heden het werk te hervatben. NIEUWE DRAADLOQZE STATIONS. De Duitsche regeering heeft in Belgrade voorgesteld op rekening van die echadever- goeding in Zuid-Slaivte vijf diraadlooze stati- oms te bouwen. De stations zulien. daar de regeering te BelgTado het voorstel heeft aan- genomen, worden opgericbt in Agramt Lai- bach, Neusaitz, Oesicjoeb en nog een' scad in BosniC. Reeds zijo Duitsche ingenieurs te Agram aangekomen. ZEEROOVERS AA'N HET WERK. Het Chineesche stoomschip „Taishun" van Hongkong op weg naar S]anghai met vefle passagiera en een kostbare la&g werd Za- terdagmorgen op 50 mijl van Swaitow door zeeroovers aangevailen. De roovers ten ge- tale van 50 voeren ala passagiera made. De bem'anning en de pasagiers werden plotse- ling overweldigd, zcwdiat er geen ttjd wad1 ge- laten voor tegenstanA Lte Europeesche acheiepsoffiirierem.1 en passagiera werden, na beroofd te zijn, in hun' hutten opgesloten. De eerste stuurman', die tegenstand wilde orga- niseeren, werd neergeschoten. Honderd) Chi neesche passagiera werden in het ruim ge- dreveni. Gistermorgen requireerden de roo vers een visschersschip, dat voorbijikwam, en verlieteni de ,,Taishun" met een buit tier waarde van 60.000 dollars, bestaande uit kostbare bezMngen van passagiera en be- manining en de uihrusriing van het schip. De lading bleef onaangeroerd- De „Taishun" keerde gistermiddag te 'Hongkong terug. DE BGMAANISLAG IN NEW-YORlK IN 1920. De New-Yorksche politie heeft Zaterdiag den 23-jarigen Russischen communist Noah Lemer aangehouden onder de beschuldSging de ontploffing in Wallstreet in September 1920 veroorzaakt te hebben, waarbij 34 per- sonen werden gedood en een hondadtal ge- wond. Lerner was onilangs uit Rusland1 naar de V. S. teruggekeerd ter bevordering dter be- langen van de Koezhaz-kolonie in Siberie. Volgens de politie had1 hij aan aa nvan de ko lon ist en in Koezhaz zekere Doyle, die en- kele weken geleden naar New-York terug- keerde verteld, dat hij den bestuurder van dten wagen had' gehuurd, waarin de bom ver- borgen was, welke buiten de kantoren van Morgan' ontplofte. Lerner is eledricien eni han<£g in de werktuigkunde. Hij werd den avond ria de misdaad op een socialistische vergadering gearresteerd, maar weer vrijgela- ten. Hem werd toenmaals wanordelijk gedrag ten laste gelegd1, doch er bestond geeni ver- moeden d'at hij betrokken was bij den bomaan- alag. HlET HOLLAND-BUIS TE BRUSSEL. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meld't: 'Het onlangs geopende Holland-Hluis, aan de Anderghemsoie Laan alhier, mag zich in een steeds toenemende belangstellimg van de zijde van het Belgische publiek verheugen. Aan de tentoonstelling van Nederlandsche koloniale producten en Indonesische kunst brachten reeds vele Belgische autoriteiten en onderwijsdnrichtingen, onderleiding van de steeds in de bres zijnde leden van den raad van beheer, e heere Bern. J. Veldhuis, L. Wol- ter en dr. A. M. Bos, een bezoek. In verband met deze druikke belangstelling heeft het be- stuur van (het iHolland-Huis besloten, de ten toonstelling tot einde Mei te verlengen. DE CONFEKENTIE TE LAUSANNE. De Grieksche oud-premier Venizelos heeft gister met Ismed Pacha geconfereerd. Dit is de eerste beer, dat er sedert den oorlog recht- streeksch contact tusschen Grieken en Turkert heeft plaats gehad. Men beschouwt dezen stap als het gevolg van het door Frankrijk ge nomen besluit om tot een beslissing te komien. De kwestie der schadevergoedingen zal wor den aangehouden voor een conferentie, te houden na rechtstreeksche besprekingen tus schen de Grieken en Turken. De Grieksche minister van buitenlandsehe zaken is thans te Lasanne aangekomen. Hij verklaaide, dat hij rich in verbinding Jwaa stellen met de Grieksche delegatie, tm einde mede te werke naan de uitwerldng van het al- gemeene vredesverdrag. De conferentie is tot overeenstemming ge- komen omtrent de samenstelling van de Inter nationale sanitaire commissie te Konstantino- pel. Turkije zal een keus doen uit de namen van en aantal doktoren, waarvan het hygi6- isch comite van den Volkenbond een lijsit zal opstellen. Er werden gelukwenschen gezonden aan de Roode Kruiscommiaaie in verband' met de ge- slaagde uitwisseling van geintemeerdm en krijgsgevangenen. EENe L/UCHTV AA RTVE R'B I NIDI NG LONDENi—CHICAGO. Binnen luttele jaren zal Chicago waar- schijnlijk het eindpunt worden van een luchtvaartverbindiing tusschen Londen en de Vereenigde Stateni. Dit is eeni gedeelte van het plan van Commander M. Dennis Burney te Chicago. Hij schijlntt veel geld achiter rich te hebben, en oak zeker te zijn van een re- geeringssubsidie. De nieuwe maatschappij zal aanvangen met een kapitaal van drie mil lioen pond sterling; dit geld is op het oogen- buik voldoende voor den bouw van zes luicht- schepen, welke den diensit tusschen Londen en Bombay zulien onderhouden. Elk van deze kan tweehondierd passagiera en bagage over- 'braiigen, benevens die post. De scnepen zul ien 780 voet lang worden en 120 Yoet in diameter. Zij' halen ongevear 80 mdjlen per uur. Binnen 18 maandien hoopt men het eer ste schip in de vaairt te hebben, terwijlL binnen twee jaar alle gereedi zulilen zijn. KORTE BERICHTEN. De Pruisische Landdag heeft bet voor stel der democraten tot instelling van een parlementairen bewakingsdienst anngenomen. De burgerlijke partijen stemden voor, links tegen. Een vliegtuig is te Monsures nabij Con- ty (Frankrijk) te pletter gevailen. Zea pereo- cen werden gedood. Bij een auto-ongelk nabij Baroola (Italie) zijn drie person en omgekomen. De Engelsche regeering zal onverwijld stappen' doen ten behoeve van de invrijhad- steLhng van alle naar Ierland gedeporteerde mannen. Te Miflnster (Westfalen!) is in een kerk alles kort en blein gestagen. Alle beiligen- beelden lagen aan gruis op den grond. De geestelijikheid heeft een speciale actie van eerheretel voor deze hedligschennis voorge- schreven. De Duitsche mijlnwerkersorganisaties hebben de arbdtrage-uitspraak van het rij'ks- ministerie van Arbeid verworpen en eischen aanzienlijke loonsiverhoogingen. Tijdens een vaandelfeest van een ver- eeniging van oud-militairen kwam het te Eileniburg (Saksien) tot een bloedige botsdng tusschen' oomimunistenj en leden van den S'tahlhelmbund. Vij ftig person en l iepen daar- bij verwondingeni op, onder wie drie ernstig. Onder de gewonden bevindt zich ook de conimunistenleider Michaelis. Nlabij Munchen is een auto met zes sol- d'aten te waiter geraakt. Twee soldaten zijn vrdronken. Volgens het „Prager Tagblatt" zou de politieke toestand in Tsjecho-Slowakije zoo 'kritiek zijn geworden, dat ieder oogenblik het aftreden van den minister-president Svehla verwacht kan worden. 'De onlangs aangekondigde boycott te gen Afrikaansche stoomschepen, welke de haven van Vera Cruz (Mexico) aandoeni, is afgelast. De haverarbeiders in de andere M'exicaansche havens hebbeni geweigerd in dezeni met de plaatselijke arbeiders samen te werken. Binnen land. OPRUITNG? Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Merchant, betreffende het instellen van een sitrafvervolging ter zake van het in het weekblad Katholieke Staatkunde van 5 April 1923 gepubliceerde artikel „De eerste jaarkring" van dr. Eimile Verviers, heeft de minister van justitie thans geantwoofd Het bedoelde artikel is den ondergeteekende niet ontgaan. iHbezeer de daarin ontwikkelde denkbeelden bij toepassing tot conflicten met de sitrafwet moeten leiden, zoo zoude de ondergeteekende toch niet durven stellen, dat in dit artikel de grens, welke de uiting van denkbeelden van de opruiing tot een strafbaar fat scheidt, reeds is overschreden. Voor h£t uitlokken van een strafvervolging ter zake van het onderhavige artikel, heeft de ondageteekende reeds daaromi geen aanlei- ding. Overigens wordt door hem1 het al dan niet instellen eener strafvervolging in den re- gel aan het beleid van het Openbaar ministe- rie overgelaten. 'De noodzakelijkheid van toe- passing van strafbepalingen als bier bedoeld op uitingen van welke zijde ook, heeift zich laatstelijk niet doen gevoelen. DIENSTTfJD DIENSTPLICFFTIOEN. De minisiter van oorlog heeft eew brief tot de burgemeesters gericfa't, waarin het volgen- de wordt meegededd 1Voor totaal 200 dienstplichtigeni van die lichting 1923, die zijn toegewezen aan de tweede ploeg der infanterie, bestaat gelegen- hedd om reeds in het tijdvak vam 1620 Juli 1923 in werkelijken dienst te komen, ten ein de deze oefenin'g te volbrengen bij een' der de- tachementen, bestemd voor de sdholen voor veriofsoffirieren te Amerefoort em te Breda. M.Y. Hell, iizermagazijn DE WILD. BVICTRIX" rijwielkn. Aanbevolen door alle ber^dera. De eerste oefening van deze dienstplichtigen wordt niet onderbroken, zoodat deze, behou- dens onvoorziene omstandaghedien, 29 Decem ber 1923 edrndigt. 2. Voor deze vervroegde opkomst kunnen ook in aanmeridng komen peraonen van die lichting 1923 of van een vroegere lichting, die in verband1 met uitstel van' eoste oefening, veratreken vrijstelling of om een andiere reden tegelijk met bedoelde tweede ploeg in No vember zoudea moeten opkomen. 3. Voor hen, die de oefeningen bij den vrij- willigaoi landstorm volgen en uitzicbt heb ben dat zij vo6r 16 Juli 1923 het bewijs van voorgeoeteudheid zulien verwerven, bestaat de bedoelde gelegnheid echter niet. 4. Zij, die voor deze vervroegde opkomst in aanmerking wensch en te komen, moeten voor 27 Med a.s. hun verlangen daartoe ken- baar maken bij den burgemieester der ge- meente, voor welke zij hebben geioot. Zij be- hooren daarbij op te geven hun geslachte- naam en voornameu, dien datum van geboor- te, de gemeente, waar zij voor den dLenstpltehi zijn ingeschrevm, hun lotingsnummier, het korps, waaraan zii zijn toegewezen of waar bij zij zijn ingelijfd, alsmede in wellk garad- zoen (Amerefoort of Breda) zij deze oefening het liefst zouden volbrengen. Ook is het wenschelijk, dat de belangheb- bende opgeeft om welke reden hlf liever in Juli dam in November zou opkomen. 5. Mocht de gegadiigde in aanmeridng ko men' voor deze vervroegde opkomst, dan is het niet zeker, d'at redeeming zal kunnen woo den gehouden met zijn keuze vain garnizoen Zij, die voor opkomst in het tijdvak van 16 20 Juli 1923 worden bestemd, ontvangen hiervan nadere mededeeling. DE ONTTREKKING VAN WONING- RUIMTE. De minister van Arbeid heeft aan de ge- meentebestureo de volgende circulaire gezon den Volgens de laatstelijk in die bijlage van zijn rondsdrrijven van 28 Dec. 1921 opgeinomen bepaling worden premies alleen gegeven voor woningbouw in gemeenten, welker besturen aan de toestemimilnig tot onttrekiking van wo- niingen aan hare bestemoiing de voorwaarde verbinden1, d'at de wopingen, welker bestem- miog verandend .wordt, op kosten vami den be- langhebbenden werden vervangen1 door andie re. Ond'er de tegenwoordige omstandigheden acht ik het echter als regel gewenscht, dat orottrekking zonder of onder mindier be- zwarende voorwaarde wordt teegestaan, wanneer zij leiden zal tot verruiming van werkgelegenheid zooals bij oprichting en meestal bit uitbreiding van eeini bedrijf het geval is. Ten aan zien van zoodanig geyal van onttrekking kan vorenbedoelde bepaling van' de premieregeliimg thans als vervallen worden besehouwd; uiteraard blijven die ge- meentebesturen behoudiens mijne beslissing in beroep, bevoegd om voor verlies van woon- ruimte vergoeding te vorderen of door het opleggen vain andere voorwaarden vererge- rmg van woningnood te voorkomen telkens wanneer daartoe naar hunne meening we! aanleiding bestaat. Gemcns:d NienwB CH. R. BA'KHUnZEN VAN DEN BRINK f. Zaterdag is in Den Haag overleden, 73 jaar oud, de heer Ch. R. Bakhuizen van den Brink, oud-directeur van financial in Ned.- Indig, laatstelijk resident van Batavia, ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, comman- deur van den Widen Olifant van Siam. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Z on dag is uit den1 trein, welke 5.50 uur van Deventer naar Amersfoort vertrok, tusschen Apeldoorn eni Amersfoort eew 6-jarig kind uit den trein gevailen. Een rich in den trein bevimdende dokter verleende hulp, dbch het bleek, dat het ongeval heel goed was afgeloo- pen. Met eenige vertraging kwam de trein in Amersfoort aan. PAARD VEKMDRZELD. Zaterdagmiddag is door den personen trein van Stadskanaal naar Groningen een bak- ker uit Gieterveen, die zidi met zijn paard en wagen juist op de rails bevond, aangereden. Het arme d'ia werd letalijk in stukkam gere- den, de locomotief en wagen beschadigd; de bakker zeive kwam met den schrik vrij. DE LEIDSCHE NAVO'RDE RINGS- BDLASTING. Voor de civiele kamer van het gerechtshof te Den Haag is heden in hooger beroep be- handeld de procedure tegen de gemeente Lei den naar aamleiding van de heffing eener na- vordterkigsbelastiing. De advocaat-generaal zal 4 Juni conclusie nemen. ONWEER. In Friesland heeft het Zaterdagnacht zwaar geonweend, vergezeld van dichte ha- gelbuien. Er viln haglsiteenen zoo groot als knikkers. Bovendien viel er zooveel regen, dat ilh laag gelegen landen het water in plassen staat. DE NIEUWE G'EMIE ENTER A AD TE ZAANDAIM. De gisteren ghhouden verkiering voor ALRHAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1