DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 114. Honderd rijf en twintigste Jaargang. 1923 Abomiementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. pep post f2.50. Bewljsn. 5 et Advertentiepr. 25 et p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brie von iVaneo N.V. Boek- en Handelsdr. y.Il Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 8. Bedaetie No. 33 WOENSDAG Buitenland 16 MEI finucngd Nienws Dit nummer bestaat uit 2 bladen Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTINO VAN HET ROHlRGEiBIED. De Franschen bezetten gister de B adische aniline- en soda fabriok in Ludiwigshiafen zoomede de Hochster Frabwerice, niaar een Fransche districtsgedielegeerde in eene pers- bespreking te Ludwigshafen mededleelde, om de hoeveelhedeni kleurstoffen in beslag te nc- men en weg te voeren, waarop Fran-krijk en Bdgig volgen® het vredesverdrag aan- Bpraak kunnen maken. 'De fabrieken blijven voor de Duitsche arbeidera afgesloten. Men1 boopt, dat de maatregelen binaen acht da- gen geheel zullen zijn doorgevoerd. Vender werd ook de stad Limburg aan de Lahn bezet (in het onbezet gebied-). De af- aluitingamaatregelen der Franschen zijln zeer strung. Er hebben omvamgrijke hluis- zoekingen plaats. 'De stad Gelsenlkirchen in het Riulhrgefbiec is sinds gister sterker bezet en wordt met voortdurende bezetting bedreigd. Te Essen werden alle telefoooileadingen door die Franfl sche bezettingsitroepen doorgesneden. De ..Frankfurter Zeitung" meldit uit Wer- dingen, dat de chemische f abriek Wieiler ter Mer aidaar door de Franschen is bezet. Maandagmorgen bezette een siterlke Fransche troepenafdeeling met machiniege- weren het stadhuis van Kettwig, de spaar- bank en de post. De straten werden afgezet Bij die spaarbamk werd een bedrag van 17,2 millioen mark in beslag genomen. 'De verte- genwoordiger van den burgeraeester were gearresteerd en naar Werden oVergdbracht. De Franschien veridaarden, dat hiertoe is overgegaan ten einde de boeten, welke aan de stad Kettwig zijn opgelegd, ten bedirage van 10 millioen en 20 millioen mark binnen te krijgen. Over de stad Hdschst is de staat van be- leg afgekondigd. Aan de grens tusschen hei: bezette en het onbezette gebied rnogen slechts personen passeeren, die in het bezit zijln van den sedert 10 Mei voorgeschreven nireuwen pas. In verband met het verzoek om- revisie van het vonnis tegen die Krupp-directeurendat 18 dezer dloor d'en krijlgsraad te Dtisseldorp zal worden behandeld, meldit de „Vossisdie Zeitung", dat de boklaagden niet bijl de be- handeling tegenwoordig zullen zijn. Het Hof zal bestaan uit zeven officieren. De ver- dediging is in handen van den advocaat Grimm. Het verzoek om revisie is alleen ge- baseerd op fou-ten, welke bij1 de procedure zouden zijn gemaakt Naar een lezer van het Hbl. aan dit blac: schrij'ft, zou het sabotagegeval, waarvan Mtei melding werd gemaakt, niet van zulk een omvang zijn geweest, als bericht werd. Er is volgens hem slechts een rail van een dood spoor toeschadigd, welke schiade in 66n u'ur tijd werd hersteld. Van het verongeluk- ken van een Fransch machinist is geen spra- ke. Op de spoorlijn Coblenz-Trier is bij Nerzig een rail losgeschroefd. 'De burgemeester en eenige spoorwegambtenaren werden gearres teerd. De vermoedelijke dader is gearres teerd. Het verkeer is niet onderbroken. Maandagnacht is een schildwacht aan het Rijn-Herne-kanaal door verscheidene Duit- schers aangevallen, die een aantal revolver- schoten op hem losten. De schildwacht beant- woordde net vuur, evenwel zander resultaat Van de geheime organisatie Otoedand zijn 97 leden gearresteerd. De Belgische commandant generaal Beau vais heeft een verordening uitgevaardigd, in gevolge welke de militaire autoriteiten het rccht hebben de £talages der winkels te ge bruiken voor het aanplakken van bekendma- allerlei aard. Tegen deze verordening heeft de plaatsver- vangmde regeeringspresident te Dusseldorf in een schrijven aan den generaal geprotes- teerd. Vertegenwoordigera van het gansche Duit- sche bedrijfsleven, de vakvereenigingen en de betrokken regeeringsautoriteiten hebben be- raadslaagd over de door de bezettingsautori- teiicn getroffen maatregelen ter beperking van het verkeer, met name de verordening omtrent hot spoorwegverkeer, de betaling der opge- legde boeten en de pasdwang. Men besloot maatregelen te nemen, opdat de Fransche treinen; onder geen omstandiighe- den door Duitschers worden gebruikt en de betaling van boeten aan de Franschen in het bezette gebied te verbieden. De Fransche ver- ordeningen mogen niet worden opgevolgd. De Franschen hebben thans ook de mijhen ..Germania III en IV" en „Hohenzollera" van de Gelsenkirchener Berkwerk A. G. bezeti Gistermorgen bezetten zij het station Dor- sten en de halten Zweckel en Feldbausen aan het traject DorstenGladbeck. HET RUSSI'SCHE ANTWOORD AAN ENGELAND. Volgens de bladen wordt in het Russischc antwoord op de Britsche nota gezegdl, dat de Russische regeering ten einde de bestaande geschillen van meening met de Britsche re geering niet grooter te maken, de noodige maatregelen heeft genomen, dat alle Britsche treilers, welke in beslag genomen zijn, binnen vier mijl van de kust worden vrijgelaten. Yoorts zegt de nota, <jat de hangende kwes- ties zoo onbelangrijk zijn ih vergelijking met de mogelijke gevolgen van een verbreking der betrekkingen, dat met goeden wil van beide zijden door een conferoitie van competenfe vertegenwoordigera beide landea gemakkelijk en binnen korten tijd tot een bCTredigende overeenkomst kunnen komen. De sovjet-regeering stelt derhalve aan de Britsche regeering voor, om met het houden van en dergelijke conferentie accoordl te gaan, fen einde eens en voor altijd en in den meest uitgebreiden zin de betrekkingen tusschen berae ianden ,te regelen. In het Engelsche Lagerbuis heeft de ondier staatssecretaris van buitenlandsche zaien, Mc. Neill, namens de regeering de Engelsch Russische betrekkingen uitvoerig besproken naar aanieiding van een vraag van den lei' der der arbeiderspartij, Hij besprak daarbij het handelsverdrag, de Russische propagan' da, de gevallen van gevangenneming van En gelsche onderdanen, het in beslag nemen van treilers en de godsdienstvervolgingen in Rut land, alle punten die in de Britsche nota wer den aangehaald. Het Russische antwoord werd dor den spreker onbevredigend ge noemd. Als 'Krassin een onderhoud met Cuiv- zon wenschte en als hiji zich na dat onder houd in verbinding wildle stellen met Rus- land om instructies, dan zou aan den tennijn in de Britsche nota een redelijtoe uitbreiding warden gegeven, maar men moest niet mee- nen, dat die Engelsche regeering met iets minder genoegen zou nemen dan met inwil- liging van haar eischen. Tijdens de beraadslagingen zat Krassin op de voor de diplomaten bestemdc galerij van het Huis en volgde de verschillende sprekera zonder eenig teeken van goed- of afkeuring te geven. Op een oogenbldik schoot hiji in een lach, toen Lloyd George verzekerdc, dat Tsjit- sjerin geen revolutionnair, doch een even groot aristocraat als Curzon zelf is. De algemieene indruk na die debatten was, dat Engeland1 niet op een breuk met Rusland aanstuurt, doch integendeel zal trachten nan were relaties met Rusland aan te knoopen. De debatten waren over't algemeen kalm^ ewbold. DE STAJKINOSBEWEOilNO 'IN BELOIE De minister van spoorwegen, Nteujean, heef in alle stations een medeoeeling doen aan plakken om het personeel aan te manen zon der verwijil het weric te hervatten. De vrijiheid van arbeid zal ten strengste worden ge^rbie- digd. Al diegenen, die het werk niet hervat ten zullen dlefinitief ontslagen worden. 'De Kamer heeft de socialistische interpella- tie, geridht tot den minister van oorlog, over de mobilisatie van het spoorwegpereoneel en de houding der regeering ten opzichte van de spoorwegstakilng op heden bepaald De minister van landsverdediging zefde, dat het spoorwegpereoneel onder de wapenen was geroepen ingevolge besluit van het ge- heele kabinet en kradhtens art. 64 der railitie- wet. Alis de Kamer het genomen1 besluit niet goedlkeurt, zou zijl daarmee het optreden der regeering afkeuren. Iin tusschen ben fk zeker van den trouw van het leger. Er heerechte hevige opwinding in de Ka mer, waaraan de voorzitter een eind maakte, door er aan te herinneren, dat de regeering heden. zou worden, geinterpelleerd. De 14 aangehouden communisten, zullen in gevolge een uitspraak van het gerechtshof in arrest blijlven. De bladen inelden dat de ministiers eensj zind hebben besloten niet met de stakera P. T. T. te onderhandelen zoolang de staking duurt. In den algemeenen toestand fn de staking is niet veel veranderd en de bevolking vraa] zieh thans af, ifrat er gebeuren zal, want 'eiders van de staMngsbeweging blijVen steeds zwijlgm. Van de zesduizend man, die werden gemo- hiliseerd, behooren er slechts 3000 tot het staatspereoneel, de overige soldaten zijn over let algemeen niet bekend met den dienst en zullen van weinig of geen nut zijn. Ten gevol ge van de mobilisatie werd zelra een gedeelte van het personeel, in plaatsen, waar met werd gestaakt, aan zijn gewoeen arbeid onttrokken. zoodat, naar van socialistische zijde wordr meegedeeld, ook! in die plaatsen, waar de dienst nogmaal van stapel liep, thans ontred- dering heerscht. Men mag eehter veil'g aannemen, dat, In- dien inderaaad van ontreddering sprake kan zijin, deze slechts kort van duur zal zijn. Volgens de socialistische kranten zouden eveneens de Belgische spoorwegarbeiders in let Ruhrgebied opgeroepen zijin geworden door de bureaux van het ministerie van lands verdediging, wat ook al de ontreddering van let treinenverkeer in het bezette gebied ten ge volge meet hebben, d!och de autoriteiten In >uitschland zouden aan het mobilisetiebevel geen gevolg hebben gegeven. Maar verluidt, zouden de troepen er voor kunnen zorgen, dat althans een gedeelte van de goederen vervoerd worden. e Brussel merkt men eigenlijk niet veel v«n de staking, behalve dat er geen eorres- ;xindentie uit Antwerpen en enkde andere plaatsen aankonrt. Te Antwerpen is echter de toestand ernsti- ger geworden. Het is vrijwel zeker dat de ha- venwerkers, de zeelieden, de arbeiders bij den scheepbouw en de electro-technische werklie- den uit solidariteit eveneens het werk zullen verlaten. De federatie der postbeambten te Antwerpen heeft cfe staking tot de gansche province uitgebreid. Alleen enkele beamb- ten, die tot de christen-deraocratische fradie behooren, zijn hier en daar nan het werk ge- bleven. Overal elders is die toestand nagenoeg on- verander en de bedreiging met ontslag schijnt niet veel invloed op de stakera te hebben ge- had. In de omstreken van Charleroi, waar het personeel staakt, is de ontreddering in de in- dustrieele bedrijven reeds vrij groot Bij het personeel der departementen wordt ook al een zekere roering waargmomen ten- gevolge van het afkondigm van een besluit, waarbij het ontslaan :an de ambtenaren en beambten zeer vergemakkeUjkt wordt. Ook di eal van invloed zijn op de ontwikkeliing en den duur der stakingsbeweging. Het Nationaal Syndicaat h^ft aan al zijn afdeelingen een circmaire gezonden, waarin de raad wordt gegeven, zich voor te bereiden op een staking van langen duur. In verbanc hiermede is besloten, dat in alle districten de noodige maatregelen zullen genomen worden. Wagons met aardappelen zullen ter beschik- king van de afdeelingen worden gesteld'. Ook zijn maatregelen getroffen om speriaal de groote gezinnen te kunnen helpen. DE NIEUIWE PUTSCH-PLANNiEN De „Vorwarts" bericht met betrekiking tot de putschpl annen te H amburg, dat men een groot aantal plannen en kaarien, benevens een uitgebreide correspandentie heeft gevon- waaruit blijkt dat men daar te doen met een complot tegen1 de dat zich' uitstrekt over Hamburg, burg en' 'Sleeswijk-Holsiein. Er was een groot aantal wapen-depots ge- vestigd; ook officieren van de rijksweer heb ben diaarin, naar verluddtt, de hand' gehad. Volgens de in beslag genomen bescheiden, bestaan er groote wapaudepots in taMjike steden van Noord-weSt-Duitschland. deeltelijk zoekt de politic nog daarnaar; zi heeft echter reeds belangrijke hoeveelheden wapens in beslag genomen. in het bijzonder werd aan deze beweging deelgenomen door den uit het Rathenau-pro- oes bekendeni Nieder-Hessischen Bund en! den Heimatbund fur Nord-Deutschl andDeze or ganisatie moet de besch'ikking hebben gehac over vier millioen marie, wdke uit kringen van het Bamburgsche grootkapitaal afkom- stig zijn. In eeni interview van dien Amerikaanschen kapitein Mac Mahon met Hindienburg ver- klaarde laatstgenoemde met betrebking tot Frankrijk„wij; zullen revanche nemen, al zou diit ook 100 jaar duren. "Wat ik meer dan wat ook in de wereld zou wensehen, is, dat ik nogmaals die wapetten tegen Frankrijik zou kunnen opvatten." DE STR1JD TE'GEN DE VEKBODEN ORG ANTS ATI ES IN DUITSCHLAND. Naar de „Vorwarts" meldt, is de leider der organisatie-iHeinz in een hotel te Barmen gearresteerd. M en meent thans de gansche organisatie op het spoor te zijn. Het moet vastsltaan, dat Heinz die besch'ikking heeft over ruim 10 millioen mark per maand. De geldschieters zouden te Munster wonen. Heinz zou ook de leverancier zijn van de blauwzuurspmt, waarmee indertijd de aan- slag op Schieiideinann is god aan. De Fransche krij'gsraad te Dusseldon veroordeelde verle- den week eenige leden der organisatie wegens sabotage. BANDIETERIJ IN CHINA. Een duizendtal bandieten van Hon an is in de nabij'heid der stad aangekomen en eischt 150.000 dollar en ammunitie alvorens te zullen vertrekken. De bevolking der stad leeft tot dusver dezen eisch niet ingewilligd. De buitenlandere. zijn in hooge mate veront- rust en verwafhten moeilijkheden. Aan de treinen van- Peking naar 'Hankow worden ge- pansterde wagons aangetooppeld, waarin sol daten meereizen, die voorzien zijln van machi- negeweren. EEN DUITSCHE HONGERSTAKER IN FRANKRIJFK. Het communistisch lid van den EHiitschen Sjksdag EDSllein, die eenige maanden gele- den ^tijdens een communistische vergadering in h'echtenis werd genomen en to de Sante werd opgesloten, heeft opnieuw verzocht in vrijheid te worden gesteld, en weigert to af- v/achiting van het antwoord alle voedsel tot zich te nemen. DE MOORD TE LAUSANNE. L>e Sovjet-gedelegeerden, behalve Dibril- kowski en Sturmer, hebben Lausanne verlaten en zich te zamen met mevr. Vorofski naar Berlijn begeven ter geleide van het stoffelijk overschot van Worotoki. DE STRIJD TEGEN DE LINKS- RADICAL E AlCTIE IN PRUISEN. De Pruisische minister van binnenl. zafcen eeft, naar de officieele Pruisusche pers- dienst medtedieelt, op 12 Mei een verordening uitgevaardigd, inhoudende, dat op grond der wet ter bescherminig, der Republiek de z.g. proletarische H'untferischaften in het Prui sische gebied worden ontbondien en verbo- den. DE ANTWOORDEN OP HET DUITSCHE VOORSTEL. De Japansche regeering heeft gisteroch- tend aan den Belgischien minister Jaspar een kopy van de no(a dloen toekomen, wel'ke de Japansche gezant te Berlijn in antwoord op net Duitscne Bchadeloowtellingsaanbod van 2 Med jl. aan de Duitsche regeering zou overhandigen. In het antwoord wordt gezegd, dat Japan niet zijn goedkeuring kan bechteu aan het gedane scbadevergoedingsaanbod. De wensch wordt uitgesproken dat Duitsch- land al het noodige zal dloen ten einde een spoedige en minnelijtoe regeling van het schadeneretelldngsprableem te vergemakke- Jijlkm. JOOOSCHE AlCTI E. De Joodsche leden van den Oostenrijksdwn Industriebond dwigfen' voor hun lidknaatsdhap te bedanken, indien hei gerucht waariieid be- vat, als zou de bond vele milliarden kronen aan anti aemietische organ iaaties hebben ge- schonken. De aangelegenheid baart te Wee- neni groot oprien. Men verwacht belangwek- kendie onthullingeni omtrent de financdeering van de organsaties der Hakenkreuzler. DE CONFERENTIE TE-LAUSANNE. Het economische comite heeft een vijftieotial artikelen van het economische deel van het vredesverdrag aangenomen. Het hoofdstuk concessies" wordt aangehouden tot de onder- handeliiigen te Angora een of arder resuiltiaait opleveren. Het economisch camdte nam ver- volgens met zeer weinig wijlzigiingen die han- dfclsoonventie aan. De duur niervan is nog ndet vastgesteld. De artikelen betreffendle de bescherming van den letterkundigen edgendom en de auteuisrechten werden aangenomen Dat betrekkdng hebbend op de rechten van buitenlandsche auteura op de vertaling hun- er werken in het Turicsch werd aangehouden. DE TREINOVERVAL IN CHINA. De Chineesche regeering heeft medege- deeld, dat zij met de bandieten overeengeko- men is, dat de helft van de gevangenen ter- stond zal worden vrijgelaten, eni de anderen, wanneer de voorwaarden itenu iitvoer zijn ge- wanneer de voorwaarden ten uitvoer zijn ge- eenkomst op niets is uitgeloopen, daar ae roo verhoofdman niets van de overeenkomst wil de weten. DE VISSCH'ERSSTAKING TE ABERDEEN GE6INDIGD. De treilers, die sedert eind Februari had- den stil gelegen in verband met het strevea om het aan wal brengen van visch uit Duit- sche treilers te beletten, zijn gister to grootea getaie uitgevaren na een regeling van het gescnil op den groodslag van het beperken van het aan den wal brengen van Duitsche visch tot achttion scheepsladingen per week. EEN VACANTIE-OORD VERWOEST. Het bekende vacantie-oord Hotsprings in Arkansas is- door brand en overstrooming verwoest. Een woeste stroom van vier tot ne- gen voet diep snelde door de hoofdstraat, ver- nielde winkels en voerd'e de koopwaren mede. De eerste berichtan nopens het aantal slacht- offers loopen uiteen van 17 tot 50. Door het inslaan van den bliksem ontstond brand in het Grand Rapids-hotel. De vlammen vcr- spreidden zich over de zakenwijk. Tal van personen kwamen in de vlammen am. Naar gcmeld wordt, wordt de geheel stad door den orand bedreigd. DE ZAAK-TICHON. Volgens de ,,Russpress" te Berlijn hebben de sovjet-autoriteiten den aartsbisschop Mi chael van Kiejef wegens zijn welwillende hou ding jegens patriarch Tichon gearresteerd en naar Moskou gevoerd. Tegelijkertijd zijn nog mecr geestelijken, aanhangers van Tichon, aangehouden. MAATREGELEN TEGEN DE COMMUNISTEN. Uit Warschau wordt volgens het HhL ge- meld, dat de po'litie in den afgeloopen nacht het gebouw omsiagekte, waar een door gede- legeerden uit het geheele land bezocht com munistisch congres werd gehouden en arres- teered alle afgevaardigden. Tevens zijn te Warschau en omgeving een aantal huiszoekingen gedaan, waarbij, naar verluidt belangrijke bescheiden en namenlijs- ten to handen der politieke politie zijn geval len. HET GOUD VAN DE LUSITANIA. Graaf Zanardi Land!, een bekend deskun- dige op het gebied van het bergan van gezon- ken schatten, gaat, naar de ..Westminster Ga zette" vertelt, pogingen in het werk stellen om let goud en de juweelen, geraamd1 op een waaSde van drie milioen pond, te bergen, die zich aan board' bevanden van de „Lusitania", toen dit schip op 7 'Miei 1915 aan de zuidkust van Ierlandl door een Duitschen onderzeer in den grond werd geboord. Het ligt nu in on- geveer 280 voet water op een plaats 15 mijl van Queenstown. Graaf Landi zal voor zijn werkzaambeden gebruik maken van het grootste en snelste lergingsvaartuig ter wereld. Men is van plan in elk geval dezen zomer een poging te wagen. De ondernemer heeft een duikenspak voor diep water uitgevonden, dat iij zelf dient te gebruiiken. I.T. HolL JUIztrmagufja DE WILD. WVICTRLX" Het liohtitloopende Rfjwiol. EEN BENDE ANONIEME BRIEVEN- 90HRIJVERIS. De District Attorney van, New-York heeft een man, welbekend in de muzikale en uit- gaande wereld1, in staat van beschuldiging gesteld wegens het schrijven van anonieme uneven en daarbij tevens het bestaan onthuld van een bendle welgestelde lieden die er al ja- ren hun specialiteit van gemaakt hebben aaghartige brieven te schrijven aan rijke en I >ekende menschen, wier familieleden en vrien- den zij aanvallen. Ten. ntinste 140 personen te New-York, Philadelphia, Pittsburg, Boston en andere groote steden hebben brieven van dezen aard ontvangen. Een vrouw, die een dergelijken brief ontvtog, moet kr ankzmniig zijn gewordeni, terwijil een man, die zulk een brief kmeg, zelfenoord heeft gepleegd. Talrij- ke gezinnen moeten uit elkaar gegaan zijn door de beschuldigingen van ontrouw, in brieven geuit. Afpereing werd niet bfeooj de autonteitm zijn van meening, dat de re< voor deze campagne moet worden gezocht b^ een abnormale psychologisch gesteldheid. De beschuldigde man bevindt zich thana te Londen. SCHADELOOS9TELLING VOOR DE „TUBANTIA". 'De Berlijnsche berichtgever van het Hbl. telefoneert: De huishoudelijke commiissde van den Rijlksdag heeft zich gisteren bezig gehouden met de schadeloosstdling voor hrt Neder- landsche stoomschip „1ubantia", dat ge- durende den oorlog in den grondi is geboord. Een overeenikomst zal warden voorgesteld, waarbij Nederland zal worden schadeloos gesteld door een groep Duitsche reedera. Als contra-prestatie voor die groep neemt het Rijlc op zich die levering van twaalf schepen waar- voor het Rijfc 126 milliard papiermark heeft te betalen. 'Door diezie overeenikomst behoeft bet 'Duitsche Rijk niet dien wereldmarktprijs te betalen, doch slechts dten 'binnenlandlschen ptrijs in papiermaricen. AARDBEVTNG. Een zwaire aardbeving bij Maso in de resi- dentie Banjoemas verwoestte eenige bruggen. De btrug over de Serajoe is giescheurd. De spoor- en telegraaflijnen zijn vernieldi Het station is aan de achterzijde gescheurd. Alle Staatsspoor-dienstwon ingen zijn onbewoon- baar en gedeeltehjk ingestort. Er zijn een drietal dooden Frulpbrigades zijn gezonden. Het spoorverkeer is voor eenige dagen ge- stremd. KORTE BERTCHTEN. Maandag heeift te Wladiwostok een groote betooging plaats gehad waardoor men de Britsche iimperialisten verantwoordelijk stelde voor den dood van Worofski. Ofschoon door de befoogens de dood die Britsche imperialisten" werd verlangd, lieten zij) de Engelschen, die zich to de stad bevin- den, ongemoeid. 'Het Engelsche Koningspaar is Maan- dagavond te Louden teruggekeerd uit Rome. Jtoffe, de Russische gedelegeerde voor het Verre Oosten zal eeriang uit Japan naar China vertrekken. Meruit wordt afgeleid, dat de poging van burggraaf Gotos om overeen- stemiming te doen bereiken tusschen de Japan sche en Russische regeeringen schipbreuk heeft geleden. Zou dag is mevrouw Masarijk, echtge- n'oote van d'en presidient van Tsjedio-Slowa- kije, in den ouderdon# van 72 jaar overie- den. Het Jeanne cTArcfeest is officieel in te- genwoordigheid, van den minister van oorlog op de Places des Pyramides, zoowel als el ders in Fran'krijk gevierd. ten' aanzienlij'ke menigte woonde de plechtigheden bij. De politie te Lemberg heeft een door Oekrainsche-bolsjewistische jeu'gdorganisatie gevormd complot ontdekt om' maarechalk Foch te doodle®. 30 personen zijn reeds gear resteerd. In een redevoering heeft de Italiaansche minister van financien de door de fasristi- sche regeering getroffen maatregelen uiteen- gezet. Er blijkt uit d'at het in November voor het dienstjaar 1923—1924 voorziene deficit van vier milliard tot 187 millioen- is terugjre- bracht. 66 Maandagochitend is te Rome het negen- de internationaal congres voor vrouwenkies- recht in tegenwoordigheid van Mussolini ge- opend. Het congres omvait veertig landeix en 2000 gedelegeerden. MINISTER RUVSDE BEERENBROUCK IN GEfONINGEN. De minister van bmnenlandsche zakem en landbouw heeft gisteren zijn autotochten in de provincie Groningeni voortgezet. Achter- eenvolgens werden bezocht het gerestaureer- de kerkgebouw te Aduard, het electrische wa- tergemaal te Lamm-erbureru en die bedijkings- werken van het watersc^ap Thomas van Seeratt. Daarna bezichtigde de minister de boerderij' Groot-Huizum, onder Warffum, waar hem het noexumaal werd aangeboden-.' Vervolgens werd een- bezoek gebracht aan de in restauratie zijnde borgh Men-kem-a, te Uithuizen, en- aan de kerk te Stedum, waarna cte minister naar Den- H'aag is teruggekeerd. DE LEIDSCHE VERORDENING OP HET TAPVERBOD. De Leidsche kantonrechter mr. J. Klein I leeft uitspraak gedaan in de zaak tageni W. C. g6ran't van het cate In deni Vergulden' Turk. In 't kort zij; nog eens herhaald, dat tekl. in strijd met het tapve-ibod op een stoep voor zijn localiteit, waarvoor de vergunntag was verleend, sterke drank had veretrekt. Jet O. M. had1 deze zaak aangebracht om ook van' deni kantonrechter zelf gezieni dat de waarnemend kantonrechter mr. Fokker in ALKMAARSCHB CODRAN

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1