DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eindeljjk we@rgevonden No. 115. Honderd yfjf en twintfgste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 moanden f2.—ft-, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brie yen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.b. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 8. Redactie No. 33. DONDERDAG 17 MEI Buitenland F e q i 11 e t o n. Dit nummer bestaat uif 2 Waden Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. De sabotage-beweging houdt a an. Weer heeft ecu bomaanslag op een spoorweg plants gehad; thaus tusschen Richterich en Kohl- scheid. De bom ontplofte op het oogenblik, dat een treih passeerde. De locomotid en de rails werden beschadigd. Persoonlijke onge- lukken kwamen met voor. De schade kob spoedig worden hereteld. Op de daders, die men na de ontploffing zag vluchten, werden eanige schoten gelosL Zij wisten echter te ontkomen. .Wegens weigering van de levering van meubilair ten behoeve van de inrichting van een kwartier bad zicb gister de Oberburge- meister Farwicck van Aken voor den krijgs- raad te verantwoordesn. Tegen beklaagde werd een maand gevangenisstraf gefiischt, als- mede en boete van 1 millioen mark. Krupp en de directeuren der Krupp-fabrie- ken en het lid van den bedrijfsraad Miiller zijn uit de slechte cellen; waarin zij aanvan- kelijk waren gevangen gezet, naar luchtige en zindelijke cellen, voorzien van electiisch licht, overgebracbt. De strenge afzondering is ver- zacht. Krupp heeft elks bevoorrechfiig ge- weigerd, daar hij dezelfde bebandeling wenscht als de andere poiltieke gevangenen. Te Horde is weer een mijndirecteur gear- resteerd, n.l. die van de Phoenix-fabrieken. Hij werd gevangen gen omen in verband met het ontdekken van een onderaardsche gang. De Belgen hebben drie bedrijfsleiders van de staatsmijn „Westerholt" gearresteerd, om- dat zij hadden geweigerd, de cokesifabriek weer in werking te stellen. De arbedders zijn daarop een protests taking van 24 uur begon- nen. Op bevel der Franscbe bezettingsautoritei- tcn zijn ruim 40 man spoorwegpersoneel met hun hiuisgezin uit hun dienstwoningen gezet. De toestand in de bezette Badiscbe Anilin- und Sodafabrik heeft in zoverre een wijziging ondergaan, dat het werk in de fabrieken te Oppau heden zal worden hervat. Daarente gen wordt het werk in de fabrieken te Ludt- wigshafen stop gezet, waar slechts de voor de instandhouding noodzakelijke werken zul- len worden uitgevoerd. De voor de uitbetaling van loon bestemdc gelden, waarop de Franschen beslag hadden gelegd, zijn weer teruggegeven, zoodat de uit betaling der loonen toch kan plaats hebben. Het tclefonisch verkcer met de fabriek is verbroken. Bij de bezetting door Fransche zwarte troepen zijn, naar mans pas bekend is geworden, Dinsdag talrij'ke personen gewond, daar de bereden sold a ten zoo maar op het volk inroden. Dat zal de stemming onder de bevolking ook niet verbeteren. De Rheinische Metaliwerke zijn valkomen stopgezet. De Franschen hebben troepen in dc fabrieken onderdak gebrachit. De beide di recteuren, die Dinsdag waren gearresteerd, zijn weder vrijgelatcn. Dc Franschen hebben den bedrijfsraad der Hochster Farbwerke uitgenooddgd, bij de ver- zending der in beslag genomcn verf- en an dere producten behulpzaam te zijn, hetgeen hii c-chtcr weigerde. De Belgen hebben, naar uit Dusseldorf wordt gemeld, de chemische fabrieken van Wcdekind bezet. De directie weigerde aan de fee;schte requisities te voldoen. De arbeiders besloten het werk niet te hervatten voordat de Belgische bezetting vertrokken zou zijn. Een afdeeling kwarfiennakers heeft gister te Oelsenkirchen beslag gelegd op verschil- lende scholen ten behoeve van troepen, die heden verwacht worden. De nieuwe groepee- ring der bezettingstroepen blijft niet beperkt Oelsenkirchen, maar men verwacht ook de bezettmg van Wattenscheid en Wanne-Sud. Het plaatsje Eickel in' de nabijheid van Wan- Uit het Engelsch van Adeline Sergeant. 63) „Je ziet er niet uit, alsof je blij waart," zei juffrouw Titdifield geslepen. „Ik zou wel eens willen weten, wait je zou doen, als je mijtn zorgen had." Daarop began ze een verslag van de moei- tesn en 1 aster, die ze te dragen had1 en eindig- de tot de groote veribaziing van, Laurens, met een tirade tegen iemand die ze eerst niet noemde, maar die John Holden Meek te zijn. „Maar het zal wel niets helpeni wat tegen jou te zeggen", ging zij boos voort. „Hij is alles voor je geweest, heeft je naar school gestuurd, op zijn kantoor genomen en een heer van je gemaakt." HOOFDSTUK XXVIII. Verleden en toekomst. therine Holden1 vast aankcek. „Ik wil er natuurlijk niet op aandringen", zei ze zacht, „maar he zou het graag mlton weten om jouwenitwil". „En, om mijnentwil zou ik het ook graag zeggen", zei die jonge man, met neergeslagen oogen, „maar ik geloof niet dat het mood zou zijn, om te zeggen. Mood jegens een amder hedoel ik". „Mood? Jegens Mijnfaeer Holden?" ne is reeds bezet. Men veronderstelt, dat de Franschen met de bezetting van Gelsenkirchen en Wanne be- oogen, de belangrijke spoorlijn tusschen Wan ne en Duisburg te militairiseeren. De Franschen zijn na een bezetting van 12 uur weer uit de stad Limburg vertrokken en hebben den burgemeester en eenige andere ambtenaren medegenomen. 'Zij lieten een ver ordening der intergealiieerde Rijnlandcom- misise achter, volgens welke ook Limburg be* schouwd wordt als te behooren tot het be zette gebied. De bezettingsautoriteiten hebben tot ver schiliende groote fabrieken, zooals de phoe nix", de „Rheinische Stahlwerke" en de „Rhei- nische Metallwarenfabrik" aanmaningen ge- richt om de kolenbelasting te betalen. "Van de „Rheinische Metallwarenfabrik" alleen wor den honderden millioen en mark geSischt, die volgens een dollarkoera van 21,000 moeten worden berekend. Bij niet-betaling der kolen belasting wordt gedreigd met de arrestatie van de bestuurders der fabrieken. EEN NIEUW DUITSCH VOORSTEL? In dc Rijksdagzitting van gister sprak de af gevaardigde Muller Franken namens de soc.- dem. eenige wenschen uit betreffende de uit breiding van het Duitsche aanbod in ant- woord op de nota's der geallieerdea en trachtte den Rijksdag te bewegen, zich over den politieken toestand te uiten. Namens de fractien van het centrum, de Duitsche Volkspartij, de Duitsche Democrati- sche Partij en de Bederache Volkspartij ver- klaarde toen1 echter de hfgevaardigde Ledcht, dat de partijen, wier woordvoerdter hij was, niet aan eene uiteenzetcing wilden deelne- men. Namens de Duitsdh-nationalen weigerde die afgevaardigde Hergt elke uitbreiding van het Duitsche aamibodi. De Rijksminister van Buitenlandische Za- ken, von Rosenberg, verkRaarde eindtelijk, dat hij de vorige redienaars op buitenlandische po litick gebied niet fcon volgen. Het ouderzoek der geallieerde nota's, waarvan de laatste, die der Japansche regeering, eerst Dinsdag was aangekomen, moest eerst afgesloten zijn, voor de regeering hare houdimg wilde bepalen, het onderzodk oiioest geschie&n met den- ernst, dien de zaak eischte. De regeering, zidi vol- komen bewust van hare verantwoondelijkheid;, zou den weg trachten' te gaan, die in het be- lang vam het volk en het land noodlig scheen. De rij'kskanselier ontving gistenmorgen die leiders der Rijlksdagfracties ter bes^ekitig van den politieken toestand'. Uit de mededee- lingen van dr. Cuno Meek, dat de Rijksregee- rimg voorneiniens is ooitrent eenige zinsneclen in de Engelsche nota nogmaals ©•pheldering aan Louden te vragen en dienovereenkouistig verdere besluiten te nemen. Zij is bereid, zich dani nogmaals met een nota tot de geallieer- den te wenden. Het bestuur van den Rijksboud der Duit sche Industrie vergaderde gister ter bespre- king van den politieken toestand. Men z 1 niet ver van de waarheid af zijn, alls mien- de- ze bijeeukomst iini verband brengt met de waarborgen der door Duitschland1 v orge- stelde lieening, zegt het Hbld. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De onlangs aangekomen Poolsclie delegatie zal met de Turken onderhandelingen aan- knoopen, ten einde diplomatieke, consulaire en handelsbetrekkingen tusschen beide landen te vestigen. Het politieke comito der conferentie heeft gistermorgen de kwestie behandcld van het lot der buitenlandsche scholen en godlsdien- stige instellingen in Turldje. De Turken wil len de rechtsipositie erkennen van de scholen en godsdienstige instellingen, die v66r 1914 bestonden en toebehoorden aan de groote mogendheden, die hej verdrag onderteekend „Neen, ik dacht niet aan hem". Het gelaat van Laurens vertrok zenuwachtig. „Ik ik kan het u uaet zqggen", zei 'hij. „Later zal ik het doen; zeker. Het is niet mijn schuld". „Anne jongen, daarvan ben ik zeker", zef Catherine. Zij wist niet wtaarom 2nilk een onuiitsprekelijke teederhieid haar 'hart vervul- de, waarom het vol was van de zorgen^ en be- proevimgen van Laurens. Het was ailtijd heel gemakkelijk getroffen, maar het was meer on.tvankelijk voor zijn behoeften dan voor die van een ander. Ze wist niet waiarom; zij dacht dat het was onidat cni iets bijzonder sympathieks in Laurens was; zij wist niiet, oat het het moederhart was, de onzichtbare band tusschen moeder en kind, die hem met haar vereenigde in een innigheid, die zeifs voor haar bijna gcheimzinnig werd. Hij zelf in een lagen stoel in- haar ointbijtkamer, licht gebogeo, een houddng, die verslagenlheiid verriedl; zij kwam naast hem sitaan, en legdle haar hand op zijn schouder. „Ik behoef je niet .te zeggen, dat ik ie \er- trouw?" zeide zij, heel ziadht Laurens nam de hand van zijn schouder, bracht ze aan zijn toppen en sprong toen op. „Dank u voor dat woord. Het is juist, wat ik wilde hooren. Mijnheer Holden vertrouwt me niet dat heeft hii nooit gedaan, maar u doet het wel, Goddank. Ik west Met, wat ik doen zou, als ik dat niet gelooven kan". ,.Je hebt je zelf altijd vcrtrouwen waardig getooud", zei Catherine. „Heb ik? Ondanks rnijn slecht begin „Je bent overdreven onttrent die font uit je lnBdertijd, beste Laurens. Be ben geneigd ]e te verbieden er ooit weer over te spretoen." hebben, maar niet de andere scholen, zooals de Roemeensche, Servische en Grieksche. De vertegenwoordigers dezer laatsite mogendhe den protesteerden krachtig. De Turken zullen de zaak der scholen en godsdienstige instellingen, na 1914 in Turkije gevestigd, met welwiilendheid onderzoeken. In de vergadering van het politieke cotmite deelden de de&kundigen volgens een perstele- gram mede, dat er overeenstemming was be- rcikt tusschen Turkije en Britanni® nopens de graven op Gallipoli. Er zullen geen forma liteiten worden vereischt van Briache onder- danen, die de graven van Britsche soldaten bezoeken. DE ENGEL5CH-RUSSISCHE KWESTIE. Men verwacht, dat Curzon heden een on- derhoud zal verleenen aan Krassin. In een gesprek. hetwelk hij gistermiddag had met dagblaacorrespondenten? verkLaarde Krassin, naar men bericht, dat hij, ofschoon het nood- zakelijk voor hem kan zijn, aangaande zekere punten naar Moskou te verwijzen, desniette- min gevolmachtigde is. Hij sprak de mee- ning uit, dat de opheffing der handelsovereea- komst mogelijk tot een oorlog zou leiden. In het Lagerhuis gevraagd, of er stappen worden gedaan, om de Britoche marine-strijd- krachten in de Witte Zee te versterken met't oog op de herhaalde daden van zeerooverij der Sovjet-atrijdkrachten tegen visschera, zei de Amery, de Eerate Lord der Admiraliteit, dat pas maatregelen waren genomen, om het aantal Britsche marine-vaartuigen in de Rus- sische water en tijdelijk te vermeerderen, om te zorgen, dat steeds tenminste een vaartuig op vischterrein zou zijn. DE STAKINGEN IN B'ELGIE. 'Het Nationaal Syndicaat heeft bevelen ge- zonden aan die afdeelingem om zich/ op een langdurige sitaking voor te bereiidm. Oewestelijte soep-uitdeelingen zullen wor den gearganiseerd. Wagens aardappelen zouden weldra ter beschiikking der afdeelin- gen gesteld worden en- maatregelen zouden genomen worden om hulp te Meden aan. de groote gezinnen. Vier hionderd eni vijftig vrijwil'ligers heb ben zich te Antwerpen thans voor den postdienst beschikbaar gesteld. De douanebe- ambten hebben een vergadering gehouden waarop werd beSlo+en, nog niet aan de sta king dieel te nemen. Zij- hebben echter dien minister van Financi&i een telegram ge stuurd, waarin wordt verlangd, dat de re geering het conflict zal tracnten bij te leg- gen. De machiinisten en stokers van het spoor- wegdepdt van Berchem hebben gedreigd het geheele spoorwegverkeer, ook dat voor reizi- gera, tusschen Antwerpen en' Brussel stop te zetten, als antwoord op de moMldsatie do1 spoorwegbataljons. Het hoofdbestuur van het Nationaal Syndicaat heeft hun veraocht, nog achtenveertig uren te wachten, ten einde dezen gewichtigen stap wel te overwegen. 'De toestand in de Antwerpsche haven is door de staking treurig. De wagens hoopen zich op. De gwderen Mijlven liiggen en de schade zal millioenen beloopen. Er staan wagens. waarin de levensmiddelen verrot- ten. Soldaten trachtten nu de wagonparken te ontruimen. Doch dit gaat zeer bezwaar- lijlk. Vooreerst moet men aan de haven met die toestanden goed bekend zijin om er te wer ken. En dan laat Zich het gebrek aan machi- nisten gevoelen. In het rangeerstation te Borgerhout Zijin 15 ploegen milStaire stakens-machinisten oni wagons naar en van de haven te brengen. De P. T. T.-beambten, aangesloten Mj den Postbondi, doch geen1 leden van het Nationaal Syndicaat, hebben gistermiddag den arbeid hervat. Vier-en-zestig brievenbestellers zijn weer aan het werk. Er zullen voorloopig twee bestellingen van brieven daags plaats heb- „Dat is het niet alleen. Ondanks niet alleen mijn begin- manr mijn alkomst ik heb nog maar juist vernomen hoe weinig weet en dlat drulct nie. Ik dacht tot voor kort diat de mensdhen, die rnij groot brach- ten de Titchfields, zooals je weet mij allies fconden zeggen, wat ik wenschte te we ten omitrenit mijn ouders niijn familie. Maar zij weten even weinig als ik zelf." „lk herinner mijv juffrouw Titchfield ge- zien te hebben, toen wij je bij haar wegna- men. Zij zeide me toen, dat je een neef van laar tante was een juffrouw Ogilvie". „Maar nu zegt zij me, diat dit niet waar was. Zelfs juffrouw Ogilvie kende den niaam van mijn ouders niet. Ziet u niiet, wat een- per- spectief zich hier opent wat een mogelijk- heden ini het verleden ,,Beste Laurens, we hebben niet met het verleden te maken. Wij zijn alleen verant- woordelijk voor het heden en de toekomst." Hij sloeg zijn handen uit met een) gebaiar van toorn of wanhoop. „Ziet u niet, diat miin geheele toekomst er or getroffen wordt r' zei hij. Catherine keerde zrch van hern af; er lag een vreemd, verwijderd licht in- haar oogen. Zij vouwdfe haar handem voordat zij ant- wOordde, bijna alsof zij bad. Zij dacht aan het kind dat zij verlorea had, dat misschiien eens dacht zij) dezelfde woede, dezelfde wanhoop zou gevoeldl hebben. Hoe boo zij het betreu- ren, dat het rust had. Zij wenschte niet diat het zou lijden zooals zij dezen1 armen jongen zag 'ijden, dezen armen Laurens, met zijn gevoe- ig hart en eddle gediarihten, die leecf doer bat kwaad, dat anderen miSsdhien gedaan had- ben. Alleen brieven en briefkaarten worden besteldi, dirulkwerlk blijft nog liggen. Minister Neujan heeft een schrijven tot de stakers gericht om hun te wijeen op de schade, die uit den toestand voor de eoono- mische belangen van het landi voortvloeit en de Makers met ontslag te bedreigen, indien zij niet tollmen 48 uur het werk hervatten. Aan den anderen' kant hebben de synddca- ten van metaalbewerkers, de vereenigimgen van douanebeanibten' en verdere vakvereeni- gingen' modes van sympatbie voor de sta kers aangeaomem em dezen hun steun toege- zegd. Aan de Antwerpsche douanebeambten is van overheidswege meegedeeld, dat ziji, die zouden gaan staken, als ontslagnemiers zul len warden beschouwd en op etaandlen voet vervangen. Oisteravond om 8;45 werd aan de redzi- die zich aan de Noorderetatie bevon- door den stationschef medegedeeld, dat de treinenloop naar en van Antwerpen is stopgezet. 'De Internationale aneltreinen Pa- rijs-Amsterdam en Amsterdam-P arijs zijn te Antwerpen1 gebloklkeerd, daar de machinosten en stokers de locomotieven hebben verliaiten Aan de Zuidlenstatiie te Brussel was de treinenloop aormaal. De staking der spoorwegarbeldeni wordt in de staal f abrieken van Angleur nabijl Luik ernstig gevoeld. Indien' de staking voartduurt zal men er wegens gebrek aan steenkool en ertsen genoodzaakt zijn een hoogoven te doo- ven. Bij de „Soci6te <rEspererance" te Long- doz is de export xeeds stopgezet. Biji voortdu- rtng van de spoorwegstaking zal ook die f a- bridfc wegens gebrek aan grondStoffen war den gesloten. Te Gent hebben 8000 arbdders, waaronder vele ledeni van bet staatsperaoneel, een be- tooging gehouden onder leiding van Anseele. Te Oharleroi' hebben na een befooging zes honderd vrouwen een telegram aan konimgin Elisabeth gezonden als protest tegen die mo- Mlisatie, waardoor de ellenide in de aibedders- gezinnen wordt verhoogd. Dinsdagavond heeft te Brussel een betoo- ging tot steun van het stakende person eel plaats gehad. Een 10 h 15.000 personen, waaronder een' aantal socialistische studeni- ten en vrij vele ambtenaren en beambten, hebben er aan deel genomen. De aangekondigde sodalistische interpel- latie in de Belgische kamer over de beamb- tenstaking heeft gisteren plaats gehad. De ziting verliep tamelijk kalm. iDE TUBANTTI A. Uit Berlijn wordt aan de N. R Crt. go- meld: De begrootingsconnnissie van den Duit- sclien Rijksdag heeft gisteren een tweede aan- vullende begrootiig vam fmancien behandeld, waarin rekeming werd gehouden met een over- eekomst tot regeling van de schadevergoeding voor het tijdens den' oorlog getorpedeerde stoomschip Tubantia. Nlederland zal door een groep van Duitsche reeders sch adeloos wor den' gesteld, waartegenover het rijk aan deze reeders 12 schepen levert, die op binnenland- sche werven zullen worden gebouwd1. FBer- voor zijn 126 miljard papier-mark uitgetrok- ken. Door deze overeenkomst behoeft het rijk slechts met binnenlandsche betalingsimiddelen te voldoen en niet tegen den werelaJnarktprijs te betalen. t EEN PRCKiES TUSCHEN PRU1SEN EN EEN PRI'NS. In het proces tusschen het Pruisische mi- oieterie van financien en prins Friedrich Leo pold van Pruisen onii de door den minister van financien in bezit genomen uitgestrekte goedereni van Kladbw en Krojanke in West- Pruisen, heeft het Oberlandjgericht te Mar rienwerder het beroep van den minister tegen het vonnis in eerste instamtie van de hand ge- K.V. Holl. IJzermagaxijn DE WILD. .VICTRLX" Rjjwiel maakt elk uitstapje tot een genot. den. „Je toekomst, Laurens", zei ze eimdeliik, heel zacht, „je toekomst is ini Gods handen' Hij antwooidde, „dat weet ik", en toen zait hij een tijd stil met gebogen hoofd en saam- geknepen handen. De strijd om vertrouwen en kalmte woedde Mnnen in hem' en Catherine ge- voelde dat zij hem niet door gesproken woor- den helpen kon. Haar sympatbie, liefde, ge beden was alles wat zij geven kon; en deze hidpen misschien meer dan woorden van troc«t hadden kunnen doen. Hij haalde diep adem en wendde zich tot haar: „Het is de omzekerheid, die het zoo ha;d maafct", zei hij. „Als ik maar iets wist hue of wat; dat is de moeilijkheid. Dam ge'.oof ik, dat ik er in zou kunnen berusten. Maar ik heb een leiddraad ik zal het uitvinden, zoo mogelijk zal ik alles uitvinden." „Wat is je leiddraad, lieveling?" Zij noemde hem dikwijls ,;lieveling", bijna zondier dat zij het zdf wist; en iederen keer, d'at het woordi gezegd was, had de kleur op zijo gezteht, een Mijdlen blik An zijn oogen gebracht. Nu scheen net echter, alsof niets de somfoerheid van zijm voorhoofd kon wegne- men. Zij merkte op, dat hij haar antwoordde zander de minste onitspanning van zijn ge- zicht. ,;Vraag me niets. Het is zoo onzeker. Als ik iets te weten kom, zal 1k het u zeggeni. Ik ga naar de plaaits om het te ontdetten, zoo -k kan." „Ga je dat nu dadielijk doen Is het ver hier van daan?" ,Het is in Schotland" wezen en de goederen in eigendom aan den prins toegekiend. De kosten vam het prooes zijn den minister opgelegd. Het betreft hier een der grootste prcccssen, waannee de Duit sche jusntie zich ooit bezig heeft gehouden. De kosten der tweede instantie alleen worden op ongeveer een half ntilliard mark geschat. KIESREQHT VOOR DE ITALIAANSGHE VROUWEN. Im de rede, waarmede Mussolini dezer da- gen te Rome het negende intmiaitionale com- gres voor vrouwenkiesrecht opende, heeft hij kiesrecht aan de Italiaansche vrouwen be- loofd. Namens de fasristische regeering zegde hij aan de verschillende klassen Italiaansche vrouwen het stemrecht toe, te beginnen met dlat voor dm gemeenteraad. Ik gieloof niet, vervolgde Mussolini, dat de geleddelijke invoering van het vrouwenkies recht zultoe ongunstige gevolgem za1 hebben als sommigen gelooven. Ongrtwijfeld zal oa- ze samenileving er zelfs door winnem. DE ROUWPL EGHTIGHE ID VOOR VOROFSKI TE BERLIJN. Tegelij'k met het stoffelijk ovenschat van VorofsJd kwam ook zijn gewonde secretaris Ahrends aan, die zich hier onder geneeskun- idiige behandeling zal stellen; alduB het HMdL Voor het Ainhalter Bahnhof hadldlen zich ca. 5000 commundsten verzameld en in de vestibule bevond zich de Russische gezant Krestinski met het persomeel der legatie, die handelsdelegatie en de sovjetcommissie te Berlijn. Na em korte toespraak van Krestinski zet- te de stoct, voorafgegaan door em muziek- corps, dat de Internationale en Russische treurliederen speelde, zich in beweging naar de legatie Unter den Linden. Hier werd het lijk in een zaal tentoongesite1d en door velen bezocht. Er werden evenwel slechts personm toegelaten, die em bewijs van lidmaatschap der communisitische partij kondm toonm. Om 6 uur had de officieele rouwdiensrt plaats. Ofschoon gem uitnoodigingen waren ge zonden aan de Duitsche autoriteiten en het diplomatenoorps, waren beide toch' vrijl talrijk vertegenwoordigd. Rikof, Krestinski m de Duitsche commu nist Brandler brachten hulde aan de verdien- sten van den overlodene, waarna de lijkkist naar de Lustgaxten werd' gevoerd, waar 60 h 80.000 communisteni bijem waren. Acht spre- kers voerdm hier op verschillende punten het woord. Na afloop begaf de stoet zich naar het Schlesische Bahnhof, waar de kist, na- dat Krestinski nogmaals het woord had ge voerd, geplaatst werd in een Russliscben met roode stof bekleeden wagon, welke aan dm. sneltreim naar Koningsbergen werd gehaakt. Tijdens het voortojtrefcken van den stoet door de straten van Berlijn was een' gewd- dige mensdienmenigte op de been. Toen de duisternis viel, werden' fakkels ontstokm. De lijkwagen allem- was door 60 fakkeldragere omringd. In het oosten der stad stond het verkeer tmgevolge van de agitatie der com munis ten geheel stil. KORTE' BERICHTENl Behalve in de Hlatnburgsch havm sta ken ook de havmarbeiders te Altona m Har- burg. Er is te Barcelona em nieuwe bomaan slag van socialen aard gepleegd. Em peraoon werd1 gedood, een zwaar gewemd. Qnbekenden hebben in het Fhysisch- Chemisch Instituut te Berlijn em schaal van Zij keerde om met een plotsielingen schrik een plotseiinge eni volkomm verandering van uitdrukking. „In Schotland! Welk dedl van Schoflanid, Laurens?" „Pitlochrie, geloof ik". Catherine kmk hem aan, de bios kwam en verdween van haar wangem, haar oogen glansden van een vreemd verlangen naar em dmkbeeldige herkenuing. Voor't eerst kwam em buitengewome mogelijlkheid Mj haar op. Laurens de vondeling de zwerveling de jongen, jegens wim John Holdm zoo on- grijpelijk edelmoedig was geweest wie was dat? Zij herinomde zidi woorden van1 haar neef in vroeger dagen, dat de longen niet dood was en dat, als zij met hem, John Holdm, trouwde, de jongen haar teruggege ven zou warden. Het is waar, hij had dit later ontkend, en gezegd, dat zij misleid' was door een waan- >eeld der koorts; maar ofschoon zij zich aan het onvermijdelijke onderworpm 'had, was zij nooit ten voile overtuigd geworden. Nu was zij zekerder dan ooit van hetgeen John Hol den gezegd had. ,,Hoe oud ben je, Laurens?" Hij zei het haati 11 I „Je verjaardag?" „Dim heb ik nooit gewefen", zei Laurens, wat totter. „Het was in Juni of Juli herin- nert u zich niet, dat ik u zeide, dat ik dm dag niet wist, waarop ik twaalf jaar werd, en dart u een dag voor me bepiaalde, zoodat ik, evenals andere jongens een verj-aardag zou lefeben (Wordt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1