I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 116. Honderd ygf en twtn%st© Jaargang. 1928 Abonnementsprlj s bij Tooruitbetallng per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adrertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsraimte. Brieven franco N.T. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Toordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Bedactle No. 33. YRIJDAG 18 MEI Buitenland Dft nummer bestaat ait 2 bladen Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTINO VAN HET RUHRGEBIED. Pomcare verklaarde in de Kamercommissies voor financien en buitenlandsche zaken dat de inkomsten uit de bezerte gebieden thans de bezettingskosten dekken. Hij legde er den na- druk op, dat de boeveelheden cokes en stoen- kool, die dagelijks naar Frankrijk en Belgie worden verzonden, voortdnrend zijn toegeno- mea sedert het begin van het opireden, dank zij die krachtsinspanning van het spoorweg- personeel en de ingenieurs, en thans de vdor de bezetting door Duitschland geleverde hoe- veelheden hebben bereikt Het spoorwegverkeer bedruipt zich; de op- brengst neemt voortdurend toe. De bosch- exploitatie levert eveneens aanzienlijke in komsten op. Het vervoer per spoor en te wa ter is voldoende georganiseerd; de verzending van cokes en eteenkool is er door Verzekerd. De nog beschikbare voorraden vonnen hoe- vtelheden, die eerst na verscheidene maanden uitgeput zouden zijat als de verzending op den huidigen voet voortgezet wordt De ar- bcid in de mijnen wordt voortgezet. Poincare besloot met te zeggen dait de be zetting van het Ruhrgebied zich thans in een periode van stabilisatie bevindt. De uitgaven worden ruimschoots gedekt door de leverin-- gen, zelfs- als men rekening houdt met het aandecl der Commissie van Heretel. Hij voor- zag, dat het optreden in het Ruhrgebied meer zal opbrengen dan hij hoopte. De organisatie wordt met den dag meer volmaakt. 1rankrijk kan in het Ruhrgebied blijven zoolang dit het behaagt Het kan er slechts bij winnen. De Fransche regeering is besloten het genomen pand te houden tot Duitschland zijn ver- pliditingen nakomt. De verklaringen van Poincate werden goed- gekeurd. Duitschland behoeft dus niet te rekenen op ontruiming van het Ruhrgebied' v66r de beta- lingen en kan daarmee rekening houden met het indienen van het nieuwe voorstel, dat in de rnaak zou zijin na de onvoldoende-verkla- ring van het vorige door alle geallieerden. In tegenstelling met geruchten, dat dit nieuwe voorstel nog 'deze week mocht wor den verwacht, mqldt het „Berl. Tageblatt", dat het tijdstip der verzending nog niet is vastgesteld, doch dat het in geen geval v66r Pinksteren zou zijn. Van versdiillende zijde is de vraag opge- worpen, of de Duitsche regeering de nota's der geallieerden alle afzonderlijk of gezamen- lijk moet beantwoorden. In Berlijnsclie regee- ringskringen acht men het laatste het meest aanbevelenswaard, daar de herstelkwestie alien evenzeer aangaat, terwiji Duitschland niet met een of andere mogendheid afzonder lijk doch met de geallieerden gezamenlijk moet onderhandelen. De meeste bladen zijn eveneens deze meening toegedaan. In afwachting van wat komen zal, blijft aan de Ruhr de toestand vrijwel dezdfde. De Franschen en Belgen gaan voort met het uit- voeren van hunne maatregelen en de bevol- king blijft volharden in haar lijdelijk verzet. Te Essen verschenen gistermorgen de Franschen met vijf vrachtauto's voor de wiv mng van den directeur-generaal der Essener Steinkohlenbergwerke, Tengelmann, en legden beslag op zijn meubelen wegens het niet be ta i en der boete, die hem biji net Thyssen-pro- ces indertijd was opgelegd wegens het niet toelaten der kolenrequisitie. Biji den directeur-generaal WustenhSfer gebeurde hetzelfde. Daar geen zilver en geen geld werd gevonden, legde men oak hier be slag op schilderijen, meubelen, tapijten, enz. Behalve de gister genoemde plaatsen, zijn nu ook nog bezet de spoorweggebouwen en verkecrsbureaux te Essen, alsmode hgt sta tion Barop. Het station Dorstien is opnieuw bezet. In het district Schleiden is de staal van be- !eg afgekondigd. Te Oberhausen hebben de Franschen de verbindingslijnien der Oute Hbffnungshutte en der Thyssenwerke opgebroken, waardoor deze bedrijven geheelz ijp geisoleerd. Voorts hebben; zij' de rails tusschen de mijln „Caroli ne" en de fabrieken van de Bochumer Verein opgebroken, zoodat deze het bedrijif spoedig zal moeten stopzetten, waardoor 25.000 arbei ders werkloos worden. De iiooge intergeallieende commissie voor het Rijnland heeft 712 nieuwe uitwijzingen van Duitsche ambtenaren gelast Voortaan wordt dc inboedel der uitgezette ambtenaren niet meer uit het bezette gebied gelaten. Gistermorgen hebben de Fransche gendar- men te Dortmund dien president der recht- bank, Hatne, gearresteerd en naar Sastrop overgebracht. Op den straatweg bij Weitmar hebben Fransche militairen bijna alle auto's in beslag genomen. die daar passeerden. Naar de ,,Rheinisch-Westfalische Zeitung^' uit Duisburg meldt zijn daar bij het filiaal van de Barmer Bapkverein 150 millioep mark in beslag genomen wegens het niet-betalen van de aan de stad Duisburg opgelegde boete. Door de Franschen zijn te Dusseldorf H millioen mark in beslag genomen, die aan stai- kende arbeiders zouden worden uitbetaald. Verder is aan de stad een boete van 20 mil- iioen mark opgelegd wegens de vemieling van een telefooncentrale. In de zitting van net hoofdbestuur der cen- trale vereeniging van Duitsche staatsburgers van het Joodsche geloof, te Berlijn onder deelneniing van circa 150 personen uit alle ge- deelten van Duitschland gehouden, is met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de Duitsche Jo- den het eenheidsfront trouw zullen helpen bewaken en wordt geprotesteerd tegen de be- wering, als zouden zij verantwoordelijk zijn voor den inval in het Ruhrgebied. DE ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. Het onderhoud, hetwelk gister op het En- gelsche departement van buitenlandsche za- kec plaats had tusschen Lord Curzon en Krassin, duurde anderhalf uur Geene mede- deeling is hieromtrent gedaan. Men neemt algemeen aan, dat de handel- wijze, door Mc Neill, onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Dinsdagavocd in het Lagerhuis geschetst, gevolgd wordit, en dat eene voldoende verlenging der in zijne rede vermelde tijdgrens wordt verleend, om Kirassin de gelegenheid te geven, zich met. Moskou in verbinding te stellen en antwoord te ontvangen. Uit de gistermiddag in het Lagerhuis afge- legde verklaringen bhjkt volkomen duidelijk, dat de regeering vooraemens is, te blijvsn staan op de eischen die in de Briische nota zijn uiteengezet, en dat de bepalingen der Engclsch-Russische handelsovereenkomst, als deze veraieuwd zal worden, sitrikt in achit ge nomen moeten worden. Mc Neill herinnerde er aan, dat hij! ver klaard had, dat Lord Curzon bereid was, de, Britsche nota met Krassin te bespreken en te trachten hem te overtuigen, dat de Britsche eischen redelijk waren. Hij wees er op, dat de verdcre loop van zaken van de Russische re geering afhangt. Indien deze voldoet aan de in de nota vermelde eischen, zal de Britsche regeering voldaan zijn. Zoo niet, dan zou Hodgson, de Britsche vertegenwoordiger, be- houdens uitbredding der tijdgrens, cat Mos kou vertrekken. Baldwin, die de functie van den premier in het Lagerhuis waaraeemt, zeide, dat de Brit sche regeering eene verzoenende houding aannam at hij hoopte, dat zij zou bevinden, dat op billijke en redelijke wijze aan hare ei schen werd voldaan, en dat hetgeen men eene breuk genoemd had, dit niet inderdaad zou zijn. Hij vertrouwde, dat de besprekingen toe een gunstig resultaat zouden leiden. Het Lagerhuis is tot 28 Mei op reces ge- gaan. In den loop der discussde drong de oppositie er bij de regeering op aan de ver- zekering te geven, dat er geen breuk met Rusland zou plaats hebben gedurende den tijd, claj hot Huis geen zitting hield. Baldwin weigerde een cLergelijke verzeke- ring te geven. Hij vertrouwde, dat de thans gevoerde besprekiiigen een gunsitigen uitslag zouden hebben. Opmerkelijk was in het Lagerhuis de rede van Sir Edward Grigg, die als particulier se- cretaris van Lloyd George tijdens diens be- wind na het aftreden van Philip Kerr voorna- melijk met buitenlandsche zakm belast was Grigg zeide, dat hij in het geheel niets op had met de sovjetregecring, doch zoolang het noodig was betrekkingen te onderhouden met een volk kon dit alleen geschieden van regee ring tot regeering en wat Rusland betrof was dit alleen net sovjetbestuur Dat het Engel- sche rijk werkelijk vrees zou hebben voor de bolstewistische propaganda, noemde hij vol maakt ongegrond en hij drong er derhalve op ann, die propaganda met aan een regeling in den weg te laten staan. Krassin heeft in een interview ontbend, dat Rusland in Indie tegen Engeland propaganda maakt en de meening geuit, dat het vraagstuk der behandeling van Engelsche on der dan en door onderhandelingen geregeld1 kan worden. Wat de beschuldiging van godsdienstvervol- °'ing betreft. verklaarde Krassin, dat er volie- dmc godsdienstvrijheid in Rusland bestaat, hoewel volgens zijn meening godsdiepston- derwiis aan personen onder de 18 jaar verbo- d<m mr>est zijn, daar godsdienst bijgeloof kan aanwakkeren. Voorts meende Krassin, dat de krachtiee oppositie der arbeiderspartij wel verhinderen, dat het tot een breuk met Rusland komt OP WEG NAARi ONTWAPENING. Uit Wanschau wordt gemeld, dat de Fran sche generaali 'L'Eveque in zijin hoedanig- heid van inspecteur-gener a a 1 van den Pool- ischen militairen vliegdienst bij de legercom- missie van de Sejm rapport hieeft uitge- bracht. Hijl verklaart, dat over een jaar aan alle eischen' van het leger zal 'krunnen wor den voldaan. Elf vliegtuigfabrieken zijin reeds in werking of zullen binnenkort wor den geopend. De onder Fransche specialisten staande opleidingsscholen zullen net leger jaarlijlks 150 aviateuis kunnen leveren. GEVEOHTEN AAN' DE SERVTSCHE OR EN®. Aan de Servisch-Bulgaansche grens, oos- telijfc van Uskjub hebben hevige gevechten plaats gevonden tusschen Bulgaarsche troe- pen en xomitadji-benden. 'De laatsten zijn in overeenBtemming met het bedrag van Nisj jesommeerdi, onverwijld haar wapens uit te everen. De loomitadjis pogen aan den Servi- schen leant te ontkomen, maar stuiten daar op Zuid-Slavische troepen. WEER EEN TREINOVERVAL IN' CHINA. Leden van de Chineesche regeeringspoli- tie hebben een trein van Pdking naar Sjang- hai aangehouden. Zif overmeesterden de treinbeambten en namen in wscrwil van de protesten der reizigers eni beambten alles in beslag. Zijl haelden den trein verscheidene uren vast, totdat eindelljlk de comsulaire amb tenaren^ die met den trein meereisden, hen konden overreden, dezen te laten gaani. DE HAVENISTA'KING TE HAMBURG. Woensdag hebben nieuwe onderhandelin gen, ten einde in zake het conflict tusschen werkgevera en werknemers in bet bavenbe- drijf te Haihburg tot overeenstemming te ge- raken, een aanvang genomen. Ten gevolge van de staking kunnen 130 zeeschepee, welke in de haven aldaar liggen, niet uitvaren. Het getal stakers bedraagt 20.000. De onderhandelingen ter bijlegging van de staking hebben tot overeenstemming geleid. Er werden nieuwe loonovereenkomsten getrof- fen. De arbeiders hebben besloten', hedenoch- tend weer aan het werk te gaan. x ANTI-SE'M IETISM'E. Naar uit Krakau gemeld wordt, werd in het redactiebureau en de dirufckerij van het Joodsche blad „N asz Dziennik" een boom ge- worpen, die aanzienlijlke schade aamichtte. Eir valt niet aan te twijfelea, dat de aanslag is toe te schrijtven ban een geshdme anti-se- mietische organdsiatie. - RIJIKSIPREISIIDEMT NIAAR FRANK FURT. De Duitsche Rijkspresident Ebert vertrok isteravond met den president van den' Rijks- ag Lobe, den PTuisischen minister-president Braun en vele andere ministers en parlemen- tariers naar Frankfurt a Main ter herden- kintg van het fedit, dat voor 75 jar en de eerste Duitsche natiomale vergadering plaats had in de Paulskerk aldaar. Naar uit Weenen be- richt wordt, zendt ook de Oostenrijlksdie Na- tionale Raad eene grcote ddegaitie der voor- naamste partijen daarheen. BE PERKING IN1VOER SCHDENWERK. De commissie, welke ingevolge het Schoe- Advies te dienen bij het vaststellen van' ae nenwetje is ingesteld om eering van voorwaarden waarop, ingeval van invoerver- bod van schoenwerk, beperkte invoer van schoeneni zal Worden toegestaan, is volgens de Msb. reeds met haar arbeid gereed gekomen. Reeds zeer spoedig kan de algemeene maat- regel van bestuur verwacht worden, waarbij de invoer van schooner, zal worden1 verboden en de voorwaarden zullen worden vastgesteld, waaronder, niettegenstaande dit verboa, schoenen zullen mogen worden ingevoerd. MIJNWERKERSLOONEN IN DUITSCHLAND. Bij het bekend worden der uitspraak inza- ke de regeling der mij nwerkersloonen legden de arbeiders der mijnen Kaiserstuhl I en II te Dortmund gisteren het werk"neer. LOUCHEUR'S RIJNPLANNEN. Loucheur, de gewezen minister van het verwoeste gebied, heeft een lezing gehouden over de positie van Frankrijk tegenover Duitschland en daarin o. m. betoogd, dat het vraagstuk van Frankrijk's veiligheid nog steeds met is opgelost nu Washington en Londen het waarborg-verdrag niet hebben willen ondertekenen. De linker Rijnoever, zei de Loucheur, moet niet onder de overheer- sching van Pruisen blijven en de Rijn-provin- cies moeten onafhankelijk worden, maar eco- nomisch en poiitiek aan Ehiitschland verbun- den, met een toezicht, dat het onmogelijk maakt militaire toebereidselen te maken. Ten slotte zeide Loucheur,. dat Frankrijk in het Ruhrgebied zou blijven zoolang het geen waarborgen voor zijn veiligheid had. verktegen DE GONFERENTIE TE LAUSANNE. Istmed Pacha heeft gister een onderhoud gehad met Venizelos. Hij decide den Griek- schen gedelegeerde mede, dat de regeering van Angora noch kan instemmen met de schrappmg tier van Griekenland geeischte schadevergoeding noch met het voorstel de kwestie voor te leggen aan den Volkenbond of een neutrale instantie. De Turksche regee ring staat er op, dat de conference van Lau sanne daarover beslist. Ismed Pacha en Veni zelos zijn daarop overeengekomen, de kwestie aan het financieel comite der conferentie voor te leggen Uit Engelsche en Italiaansche kiingen ter conferentie wordt vemomen, dat men daar op een spoedige bijleggdng van het conflict re- kent. Van de zijde der Griesche delegatie wordt verzekerd, dat Griekenland geen oor'.og wenscht en op de conferentie verder onder handelen wil, maar dat de Turken van Grie kenland geen schadevergoeding kunnen ei schen, daar Griekenland door de uitwisseling der bcvolkingen reeds zeer zware lasten moet dragen. De Grieksche regeering heeft voor de vestiging der vluchtelingen ontzaglijk groote uitgaven gedaan, welke in werkelijkheid overeenkomen met de betaling van een groot bedrag aan Turkije, daar laatatgenoemd land de bezittingen der vluchtdingen tegen lage prijzen heeft kunnen verwerven. Venizelos gaf aan generaal Pelte de verze- kering, dat Griekenland geen ultimatum zil zenden. EEN KOSTBAAR BALSSNOER. Gemeld wordit aldus ontleent de „Java Bode" aan de „Sundiay Times" van Perth, dat twee dames, die onlangs Melbourne ver- lieten op een plezierreisje naar Loodien, een ongewoon intereaaanto ervaring to Colombo hebben opgedaan, waar het schip, zooals ge- woonlijk geschiedt, bezocht werd door Ceylon- neezen, die er allerlei waren to koop bodien, Een dier waren was een diamanten hals- snoer^ geprijsd voor 5 p. fit. De steenen vielen zeer in dJen srnaak van een dier dames, die er 2 p. 10 sh. voor boodi, walk bod editer gewei- gerd werd. Na eenige bespreking met hare vriendini (die zelve niet erg happdg op dien koop was) besloot zij weer een bod op het halssnoer te doen. Eftt geschieddlo en zij kocht het halsfinoer voor 5 p. st. Kort na hare aankomat to Londen brecht zij den ketting bij een juwelier in Bqndstreet om twee venmate steenen to doein vervangen. De juwelier trok zich voor een oogenbtijc in zijn voorkamer terug, en keeidle hiema terug met de mededeeling dat hijt za wel kon ver vangen, maar dat dike steen 1000 pd. st zou kostenl De afloop was dlat het halssnoer voor 27.000 pd. st. verkocht wend, en de gdulkldge reizigster is nu op hare terugreia naar Aus tralia. Waar kwamen de juweden vandaan? Waar? Een echo antwoordt: Waar? vooral omdat noch Ceylooneesche noch andiere juwe- liers aan board! van1 de schepen te Colombo toegelaten wordlen. POLEN EN DANZIG. Van verschiillende kanten komen berichten als zoudeni de betreldtingeni tusschen Polen en Danzig, die in den laatsten tijid betrekke- Mjk gespannen waren, aich zoodanig ver- scherpt hebben, dat op een onverwachte ma noeuvre door Polen gerekend wordt. Ter officieele plaatoe in Danzig wordt hieromtrent verklaard, dat dig verschillende teekenen voor de voorberedding van zulk een voomemen werkelijk voorhai^i'en zijn. Men gelooft, dat Polenl zachi van Danzig douanestations wil meester maken. G^vreesd wordt zelfs, dat ook schending van het ge bied van Oost-Pruisen beoogd wordt. Volgens een' bericht uit Konigsbergen werd onbarispelijk vastgesteld, dat reeds sinds langen tijd sterke Poolsche troepen- miachten in de Poolsche corridor samenge- trokkeni worden. UITBREIDING DER POST-EPIDEMIE IN EGYPTE. Uit Cairo wordt gemeld, dat de pestepide- rnile zich uiibreidt Er zijh thans 14<> nieuwe gevallen van pest geconstateerd. DE MOORD TE LAUSANNE. De Sovjetregeering protesteerde in een nota aan Warachau tegen de Poolsche pers- campa'gne betreffende den. moord op Vo- rowski ZATER'DAG OVERHANDIGING EENER NIE'UWE DUITSCHE NOTA? Volgens het ^Berliner Tagebaltt" houdt men er in goed ingdichte kringem van Berlijn rekening mede, dat het verzenden van de nieuwe Duitsche nota met eeni grooter en op verschillende punten uitgebreider aanbod reeds Zaterdagavond of in het begin van de volgende week aan de gezamenliike geallieer- de regeeringen geschieden zal. Het kabinet Cuno zal, naar het blad, om reeds eenmaal opgedoken geruchteni voor te fcomen, er aan toevoegt, ook deze actie doorvoeren, zonder een of andere verandering in de samenstel- ling aan te brenigen. DE STAGING EN IN BELOIe. De Kamer ging gister voort met de bespre king van de interpellaties over de spoorweg- staking en de mohilisatie der spoorwegbatail- lon®. De eerste minister wees op alles wat de regeering voor het spoorwegpersoneel ge daan heeft. De regeering beloofde de eischen der arbeiders te overwegen, zij: kan echter voor bedredgingeni niet bukken. De minister zei dat, indien'hijl den' raad; der interpellanten volgde, het loon dat de arbeiders ontvangen weldr'a uit niets meer dan vocjes papier zou bestaan; een dergelijlke poiitiek voert tot't failliet en wanneer het land geruineerd is, zullen de arbeiders nog ongemikfciger zijn. Nadat de socialist Anseele had1 gevraagd om de bespreking te verdagen om de sod a l is- tische linkerzijde in de gelegenheid te stellen' om het stenografisch verslag de gematigde rede van Theunis te hierlezeni enl te overwe- besloot de Kamer bet debat te sluiten en lenmidd'ag over de motie van' vertrouwen te stemmen. De indruk aan het einde der Kamerzitting was, dat de staking heden een einde zal ne- mem, zegt. de Tel. De rede van den premier Theunis, waarin tal van djfers werdien' ge noemd eni waarin werd geconstateerd, dat de regeering reeds v66r het uitbreken der sta king heeft erkoid, dat de loonen niet in alle opzichten voldoende ziin, heeft grooten in- druk gemaafct. Toen Theunis verklaarde dat hij nids kan doen zoolang de toestand van wanorde, door de staking veroanjpakt, voort- duurt, werd 'hij zeer toegejudcht. 'De sodalistisdre oudnm mister Wautere er- kende, dat de rede van den premier Theunis zich' door inschikkelijfkheid op enlkele elang- rijke punteni Ikenmerkte. Hij! verzocht geen raneune-miaatregelen' te nemen. Men- is van meening, dat de socialistische afgevaaidigdeni tijdens de zitting geconfe- reerd hebben met het N ation aal Syndicaat en dat heden de normale toestand zal zijn her- steld. Gistermorgen. konden' twee treinen uit Ant- werpen vertrekken naar Brussel. Een1 der treinen bracht de reiziigere, uit Londen aan- gekomen', over. X.Y. Holl. Uz«nnaguf|o DE WILD. WVICTRIX": Het betronwb&arflte rgwiel voor toerlsten. De postbeambtea te Charleroi hebben gis termorgen hun bureaux verlaten. De brieven- bestellers hebben) gestaakt. Zoo ook te Gent. Tengevolge van de spoorwegstaking zrullen de lucntvaartmaatschappdjieni eeni snelverkeer inrichteni voor het vervoer van goederem, cor- respondentie en passagiers naar Nederland. De vMiegtirigen! zullen van het vliegveld bij Evere zoo noodiig om de twee uur vertrekken. Tusschen IBrussel eni Antwerpen is een autodienst ingesteld. Er hebben slechts enke- le onbeteekenemde incidenten palate gehad. De stand der stakingen is vrijwel onveran- derd. Op een paar plaateen is net work, her- vat. Van hedeh af zullen tusschen! Brussel en Antwerpen zeven treinen loopen in beide richtingen. Volgens de „Peuple" heeft de regeering het voomemen, gelet op den erast van den toe stand, het spoorwegbataljon te mobiliseeren. KORTE BERICHTEN. De Zweedsche Rijksdag heeft gisteren een weteontwerp aangenomen, waarMj aan de rrouwen bij! de burgerlijke diensten, op eenige uitzonderingen na, dezelfde rechten als aan de mannen worden Yarleend. Regee ring en Rijksdag zullen beslisaen, wanneer de wet in werking treedt President Harding verwacht, dat zich moedlijikheden zullen) vwrdoen wanneer de gouvemeur van den staat New York de wet zal teekenen, waaibijl 'het staatsdrankverbod in dezen staat wordt ingetrokken. i Hassan Bey, de Turksche minister van Fimancien en lid der Turksche delegatie te Lausanne, is naar Parijs ventrokken, waar hij besprekingen zal voeren met politici en fi nanciers in zake een eventueele betaling der coupons van de Ottomaansche schuld. De Grieksche minister-president heeft verkl aard, dat Griekenland zich zal1 verzetten tegen een verwijzing van de kwestie der Grieksch-Tuulksche schaddoosstelling naar eenig schieidsgerecht ter onmiddiellijke rege ling. Volgens een bericht uit Odessa zijin de zeelieden op de Duitsche schepen, die aldaar in de haven liggen, een proteststaking be- gonnen tegen de aanvallen van 'het kapita- tisane op Sovjet-Rusl and"Blijkbaar is deze actie begonnen om daarmede tie protesteerea tegen het Britsche ultimatum' aan Rusland. Biji een brand in een particulier woon- huis te Muri (Zwitserland) zijin 4 kinderen van 2—6 jaar in de vlammen omigekomen. NlaMjl Nagpoer (Br. Indie) is een pas- sagierstrein op net stootblok van een zijlspoor gereden. Drie passagiers en de machinist werden1 gedood, twee en twintig personen werden gewond. Lord Carnarvon laat bijna 400.000 pond) na. Het Britscb museum1 heeft het reeht zijn verzameling van Egyptische oudheden voor 20.000 pel st. te koopen. Stelt het Britsch museum geen belang in' 'den koop, dan kan het aanbod aan een andere instel- ling, ook buitenslands worden gedaan. Een opslagplaats van alcohol en wii- nen te Bercy (Frankrijk) staat in brand; duizenden vaten alcohol zijin een prooi der vlammen. (iptHPiiird Xipiiws DE LEIlDSCHE NAVORDERrNGS- BELASTING. Gisteren hebben Gedeputeerde Staten van Z.JHolland een' beslisstng inzake de navorde- ringsbelasting genomen t.a.v. van een inge- zetene van Leide,n die bij dit college hiervan in hooger beroep was gegaan. Ook hier was gesteld dat hetr echt tot navordering verjaard was. Gedeputeerde-Staten hebben, in afwijking met de beslissing van de Hlaagsche rechtbank, besltet, dat de aanslag moet worden geacht te zijin opgelegd biji de vaststelling van het ko- hier door den gemeenteraad, in casu den 26- sten December 1920, alzoo nog voor dat er drie jaren na den aanvang van' het belasting- jaar 19181919 waren verloopen. Mitsdien is de aanslag gehandhaafd. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Naar thans kan worden medegedeeld, is in hoofdtrekken het volgende vastgesteld om- trent het bezoek, da( de koning van Noorwe- gen van 5 tot 7 Juni aan onze Konigin zal brengen. Dinsdag 5 J tint, 's morgens, wordt het Noorsche pantserschip Eidsvold, aan boord waarvan, gelijk gemeld, koning Haakon naar Nederland zal redzen, te IJmuiden verwacht, van waar deze oortogsbodem onmiddellijk naar Amsterdam' zal opstoomen. De aankomst aldaar wordt verwacht te 11 uur 30 mdnuten. De koning zal dan op een richtenl andingsteiger officieel begroet en ontvangen warden, een ontvangst, welke een galajkarakter zal dragen. Da am a wordt in een ceremonieelen stoet naar het Koninklijk Paleis op den) Dam ge reden, alwaar ten 1 uur een familienoenmaal zal plaats hebben. Te 3 uur zal wordeni uitgered'en tot het brenigen van een bezoek aan het Rijksmu- seum, waaraa van 4 uur tot 5 u. 45 min. een ALKMAARSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1