mmmmm m m m m Brieven nit Beriyn. Dr. Hommel's Haematopn mjr\ i jn| S MAAGLIJDERS KCNNEN NUTTIGEN WAX ZIJ WILLEN mm m m as Voor de hnlsvrouw. indieni zij' een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium gtbruikem in cent kkme hoevcel- h-cid warm water, onmiddellijk na bet eten. Het doet er niet toe hoe hevig U lijdt aan •lechte apijsvertering, dyspepsie, gassen, op- riapingen of zuur, ouverschilTig hoeveel geneesmiddelen U reeds heeft geprobeerd zonder gunstig gevolg laat geeni hoop varen. Duizeuden die eens geledeni hebben zooals gij thans lijdt. die alles geprobeerd ihebbem zonder ver lien ting te krijgen, ge- aieten thans volmaakte gezondhad eni zijn in staat bijna alles te eten zonder de inmate pijn en zonder het geringste ongemak. Het is U mogelijk het zeltde te doeni, rndien giji U nog hedeni naar Uw apotheker begeeft en U een flaoon Oebismureerd Magnesium aan- schaft. Oebruikt dit middel volgens de ge- bruiksaanwijzing, na elken maaltijd of wan- neer pijn wordt opgemerkt indien het re- sultaat daarvan U niet in een staat van ver- rukking brengt, dan Ikunt gij1 Uw geld op aanvraag terug krijigen. Draalt niet; stelt het niet uit. Sena f t U nog hedeni Oebismu- reerd Magnesium aan en vergeet dat gij' ooit last hebt gehad van dyspepsie of maagaan- doening. uebismuxeerd Magnesium Dep6t, Naseaukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. biji: NIERQP SLOTHOUBER. De tweede stand' is ingewikkelder: Zwart: 4,5,7,8,9, 15, 19,20,26,35 en dam op 33 Wit; 18, 27, 28, 31, 34, 37, 39, 41/44, 47, 49. Wit speelt eerst 4440, dan slaat de zwar- te dam naar 13, volgt 34—30, waarop zwart slaat 35 33. Nu speelt wit 30—24, waarop zwart naar verkiezing 19 30 of 20 29 Jean slaan3732 van wit kornt nu, zwart slaat van 26 naar 39. Dp 4742 moet dan de zwarte dam van 18 slaan naar 38, waama wit den eiadslag 32 1 maakt (d. 6 sch Ter oplossing voor deze week: PRDBLEEM No. 756 van P KLEUTE Jr., den Haag. Bfl Zwart: 2,21,22,24,36,42,43. Wit: 6, 12, 32, 33, 41, 45, 50. Oplossingen kunncn worden ingezonden tot Woensdag 23 Mei, Bureau van dit Blad. Uit enze Staatsmachine. Wijziging van begrootingen. Op 17 April zijn twee wetsontwerpen aan- ?eboden tot Wijziging van begrootingen voor 923. Dat is op zich zelf niets bijzonders. Elk oogenblik komen er zulke wijizigingsvoorstel- len; ziji maken in enkele jaren een niet onbe- teekenend percentage uit van het geheele aan- tal ingediende ontwerpen. De tijd, waarin be grootingen z66 nauwkeurig en met z66 voor- uitzienden blik worden opgesteld, dat niet in den loop van het jaar nog milljoenen noodig zijn tot aanvulling en1 dat de onvoorziene uit- gaven kune bestreden worden1 uit den daar- aoor aangewezen- post ligt nog in een onaf- zienbaar verschiet. En soma heeft het zelfs den schijn, dat voor een of ander groot werd maar een schijn-begrooting wordit opgesteld, die door het lage cij'fer moet dienen om het werk aanlokkelij'k te maken en een principieele beslissing omtrent het ondernemen er van te verkrijgen, terwijl dan later blijkt, dat vcel postkantoor te Utrecht, het Ziekenhuis te Lei den en de barakken-tuchtschool te Leeuwar- den. Maar de wijzigingsvooratellen1, die wij bo- ven aankondigden zijn van geheel anaeren aard en betreffen niet het bedekken van vroe- gere tckontkomingen of het dekken van over schreidingen. De grond voor de indiening van deze voorstellen is de opheffing van het de- partemcnt van Landbouw en de overbrenging van de bemoeiingen daarvan naar Binnen landsche Zaken en Arbcid. Uit de betreffende stukken bHjVt zelfs, dat de beide ministers hun best gedaan hebben om enkele posten te ver- mindcren, wat echter niet ten1 voile gelukt is, zelfs wcl een1 tegenigesteld resultaat heeft ge had. De oorspronkelij'ke begrooting voor Land bouw was natuurliijk al ingediend1, voordat de opheffing van het Oepartcment was goedge- keurd en' voordat de boedelbeschrljving had plaats gehad. Zelfs was over die oorspronke lij'ke begicoting een Voorloopig Verslag uit- gebracht en dientengevolge hebben de memo nta van toelichting tot cieze voorstellen tege lijk eenigszins het karakter van een memoric van antwoord op het Voorloopig Verslag Merkwaardig mag het heeten, dat voora' de Minister van Binnenlandsche Zaken daar- bii gelcgenheid vindt om enkele onderdeelen van den dienst toe te lichten', waarop door sommige Kamerleden1 aamherking wordt ge- maakt. maar waarvan zij blijkbaar niet vol- doende kennis hfbben, wat te meer te verwon- deren is, omdat het hiier betreft de uitvoering van vroegere besluiten of de herinnering aan gen omen bes iirsingen. Wij rullen uit ae beide wetsontwerpen zoo hler en <faar lets aanstippan'. Hlet spreekt vanzelf, dat de oorspronkelijlce begrootingen voor Binnenlandsche Zaken en Arbeid verhoogd worden door de ovememing van diensten. die tot verleden jaar onder Landbouw vielen, maar de Minister van Bin nenlandsche Zaken veraekert, dat alleen het strikt noodige uit de begrooting voor Land bouw is overgenomen. Toch worden de „Ko»- ten van het Department" nog met bijna 160.000 verhoogd. Aanvankelijk waren enkele subsidifa 6f In- Setrokken, 6f verlaagd, o.a. toelage voor on- erwijzers, die de akte L. O. voor land- en tuinbouwkunde zouden behalen. De intrek- king was echter onbillijk tegenover hen, die zich voor't examen voorbereidden en op die toelage hadden gerekend. Daarom is de post van 14.500 hersteld; maar daaren'tegen is ngewtij- lde sub- een subsidie voor de afgeden van de stichting van een1 nieuwe bij- leldi het bedrag der op nieuw verleem cidies zou eischen, Voor volkstuintjes zal echter worden verleend; ook het su^^| kleinveeteelt is verminderd. Voor de stichting van boerderijen op woeste gronden word't voor 1923 niets uitgetrokken buiten het bedrag van 3000, dat noodig is voor reeds toegekende voorschotten. Misschien ligt het aan1 onze kortzichtig- heid, maar het maakt een eigenaardigen in- druk, dat, nu de heer Lovink een burgemees- tersibenoeming heeft aanvaard1, de aanvrage vervalt van geldeni tot aanstelling van een Raad-adviseur in algemeenen dienst. Zou die aanstelling dan alleeni noodig zijn geweest om Dr. Lovink aan een' betrekking te helpen? De Minister erkent de moeilijikheaen voor land)- en tuinbouw, maar acht den toestand niet z66, dat van een crisis kan worden ge- sproken. De toestand voor den tuinbouw is slechter dan1 voor den landbouw, maar men mag niet overdrijven of generaliseeren. De Regeering wil het hare doen om beide takken van nijverheid voor inzinking te behoeden, maar de land- en1 tuinbouwers moeten zelf het risieo van hun bedrijl dragen en zich hoeden tegen overdrijving van koop- of huurprijzen. Het verleenen' van uitvoerkredieten ligt niet in de bedoeling. Enkele teel-em zijn in de oor- logsjaren aanzienlijk uitgebreid en zullen nu zeker moeten worden ingekrompen. Merkwaardig en men vergeve het woord weinig snugger Jijdot het ons, dat enkele leden ten behoeve van landbouwdoeleinden de gelden wilden gebruiken, die bespaard werden door inkrimping van voorschotten voor de stichting van boerderijleni op woeste gronden, daar die initrekking op zucht naar bezuini- ging steunde. De Minister komt op tegen' den wensch van enkele leden om de Landbouw Hoogeschool van Wageningen te verbiinden met de Univer- siteit te Utrecht. Dat zou allenninst bezui- niging zijn, nu na de beslissing van vroeger allerlei gebouwen te Wageningen1zijn ge- sticht, die dan weer onbru,kbaar zouden wor den; terwijil! er te Utrecht nieuwe zouden moe ten verrijizen. De begrooting van bouw- en install atiekos- ten van het Ainatomisch Instituut der Veearf- senij'kundige 'Hoogeschool is met 140.000 oversenreden; de loonen en de materiaal- prijzen/ krijgen de schuld. Wat de beurzen aangaat voor studie aan de Landbouw- en Veeartsenijkundige hooge school aangaat, nieuwe beurzen' zullen1 in 1923 niet worden verleend. Over 1922 is voor dergelijke geldelij'ken steun van1 studeerenden de beschikking gegeven aan de Vereeniging Landbouwfonds Katholieke Studiebelangen 17.625; aan de Vereeniging Studiefonds van den Qiristelijken Boeren- en Tuinders- bond 2775, en aan de Vereeniging Alge- meen Studiefonds /2040. iDe Minister tee- kent hierbij aan, dat de beide eerstgenoemde vereenigingen beurzen toekennen aan jonge- lui van bepaalde godsdienstige richting en biji wijze van schenkrnig: terwijl het Algemeen Studiefonds geen verscnil maakt omtrent de godsdienstige richting en1 de beurs begeeft bii wijze van voorschot, dat terugbetaald moet worden. Opmerkelijk is het verschil in subsidie voor lanabouwproeftuinen in de verschillende pro- vincien ten behoeve van' phtasteiijke vereeni- gingen en bondenIn Oroningen' 3 tuinen1 sa- men 2375 (gemiddeld 792)in Friesland 1 tuin/750;in Nbord-Holland 2 tuinen /1100 (gemiddeld 550;) in Zuid-Holland 5 tuinen 2876.50 (gem. 575.30); in Zee- land 1 turn /500; in Nloord-Brabant 2 tui nen /1500 (gem. /750) eni in Limburg 1 tuin1750. Hlet is alsof de Minister zich verontschuldigt, als hij1 zegt, dat deze Maas- trichtsche tuin „is de eenige in Limburg en' voor de tuinbouwers in die provinde van groot belang." Wij zeiden boven, dat de Minister nu en dan den Kamerleden inlichting moest geven over enkele onderdeelen' van den dienst. Zoo deelde hiji mee, wat de taak is van het Rijks- bureau voor de ontwatering; zoo was hij ge dwongen de Rijkslandbouwproefstations te verdeaigem; zoo ook den Plantenziektenkundi- gen dienst; zoo geeftihij inlichting-omtrent de Rij'ksseruminrichting en haar huisvesting eni omtrent het Rijkszuivelstation en de Zuivel- consulentschappen. Al deze inlichitngen zou den, dunkt ons, de Kamerleden zelf kunnen opdoenziji hebben alle stukken ter beschik king, zlji hebben 5000 schadeloosstelling en een gratis spoorabonnement. Naar het Ministerie van Arbeid verhuist een kleiner dcel van het vroegere Departe- ment van Landbouw, dus raken de toelichtin- gen ook een' kleiner aantal punten. Uitvoerig licht de Minister de leden in omtrent het In stituut voor zuivering van afvalwater en om trent de resultaten en werkzaamheden. Een jndcrzoek werd ingesteld naar een nieuwe methode voor zuivering van het afvalwater van stroocarton-, aardappelmeel- en suikerfa- brieken. Omtrent zuivenngs-installaties aan verschillende fabrieken werden proeven ge- nomen of raad gegeven. Er werd1 gelet op de vischsterfte door afvalwater. Ook werd een onderzoek ingesteld omtrent de verontreini- ging dor fabrieken te Enschede en te Eerbeek Aan gemeentebesturen, fabrieken en ge- zondbeidscommissies werden adviezeni uit, bracht bij oprichtinig of uitbreiding van fa brieken or biji den bouw van zuiverings-instal- laties. De Minister weerlegt de bezwaren1 die inge- bracht zijn tegen het Handelsregister. Uitvoerig bespreekt de Minister het Insti tuut voor Brandstoffen-economie, de Vereeni ging tot bsvordering van rookvriji stoken en't Htgmffeai snocltmer- Buneau vWD d«a MOustrTseMs (Oetroolraad en Fabrics- en Ham ken.) Voor dit laatstgenoemde Bureau werd indertijd een nieuw gebouw gesticht, maar la ter kwam men tot het beslult, dat dit gebouw wel voor anderen dienst Icon worden gebruiktt en het Bureau voor den industrieelen Eigen- dom zal nu vcrhfHzen naar het gebouw voor het Geutraaf Buireau voor de Statistiek. Voor rahuiskosten, koaten van aanvulling, herstel en wijziging van meubilair en stoffeering en het verdere „bedstroo" van een verhuizing zal 50.000 noodig zijn. Enkelie leden hadden bezwaar geopperd te- ;en subsidie voor de Jaarbeurs en voor Ne- erlandsch Fabrikaat. De Minister verdedig- de beide en betreurde het, dat partiftele jaar- beuxzen de algemeene Jaarbeurs ondermijnen. De verpletterende indruk van het Krupp-proces. De eerste luchtreis Londen—Berlijn. Steeds nieuwe speeiclubs. De herinnering aan frederik den Qroote. Berlin, midden Mei. Als een bliksemstraal is het bericht van de veroordeeiing der Krupp-directeuren in Duitschland's hootdstad ingeslagai. Nooit zal ik den avond van den 8en Ma 1923 ver- geten. Wij zaten in een klein gczelschap van oude vrienaen en het gesprek, dat. zooals al- tijd, zich eerst urenlang bewogen had om het groote, drukkende, onoplosbare probleem van Duitschland's toekomst, was juist tot vriende- lijker onderwerpen overgegaan en wij discus- sieerden over kunst en literatuur toen een laatkomer binnenkwam en het ontzettende bericht meebracht. Wel hadden wij reeda in de avondbladen, die in Berlijn al in den na- middag verschijnen, de waanzinnige eischen van den openbaren aanklager bij den Fran- schen krijgsraad in Werden gelezen, maar niemand had het voor mogelijk gehouden, dat de rechters zelf werkelijk in dien geest be- slissen zouden. Wij waren alien verstomd van ontzetting. Allen sprongen op, en met bleeke gezichten staarden we elkaar aan. Gebalda vuisten werden op tafel geslagen. Het was, als zagen wij in werkelijkheid plotseling voor onze oogen den kloof verbreeden, die tusschen Duitschland en Frankrijk gaapt en een nooit te overbruggen scheiding vonnt. De goede stemming was verdwenen. Nog een oogenblik bleven wij bijeen, toen drukten we elkaar zwij- gend de hand en gingen uiteen. Zoo zal het op dezen ougeluksdag in ontel- bare Berlijnsche huizen toegegaan zijn. Zoo is het sedert dien gebleven. Alles wat sedert Januari aan willekeur, militairistische ver- dwazing en sadistische gruwelijkheid bedre- ven is, schijnt zich voor ons te concentreeren in den loop van dit afschuwelijke proces te en de directeuren en den Bedrijfsraad van e Krupp-fabrieken. Het onrecht heeft, naar algemeen inzicht, zijn toppunt bereikt. De vonnissen van Werden zijn niet slechts een nieuw bedrijf in de met voorbedachten rade uitgeoefende terreur, maar ook een symbool van de vreeselijke en onhoudbare toestanden, die zich in het Ruhrgebied ontwikkeld heb ben. Zeker, reeds honderden en duizenden hebben in de laatste maanden in West- Duitschland onder de brutaliteit der vreemde heerschappij zwaar geleden, en de directeu ren van een groote industrieele ondememing zijn niet meer dan de eenvoudige arbeiders en ambtenaren, die reeda in Fransche en Bel- gische gevangenissen zijn geworpen. De ge- neele wereld kent den naam Krupp de in druk van de ongehoorde reditsverkrachting die nu begaan is, moet daarom de uitwerking van alle vorige nog overtreffen. Dat deze slag in het aanc^ezicht der gerechtigheid en der menschelijkheid nu juist toegebracht wercL op het oogenblik, dat de eerste poging om tot een ontspanning van den toestand te geraken, ondernomen werd en dat de politieke bespre- kingen, zij het dan ook langzaam en moeilijk. weer met eanig suoces gevoerd werden, doet de verontwaardiging en de verbittaring in Duitschland toenemen. Met ontzetting ziet men, duidelijker nog dan vroeger, dat de oorlog nog altijd niet ten einde is. O, we weten heel goea, dat in de ja ren, dat de kanonnen dreunden en er bommen geworpen werden, ook van Duitsche zijde me- nig onvergeeflijk onrecht begaan is. Maar moet men nu, nu in Europa zoogenaamd weer vrede is het onrecht laten voortbestaan? Wie zal de wortels van den haat, die op deze wijze dageliiks gezaaid wordt, uitroeien? Tot dezen arbeid zal de krachtsinspanning van verscheiden generaties noodig zijn. Er is geen Duitscher, die niet in zijn hart overtuigd is, dat men in Essen en in het geheele Ruhrge bied geen enkel oogenblik aan het onzinuige plan gedacht heeft, de vreemde troepenmacht met middelen van geweld tegemoet te treden, die reeds van te voren tot onmacht veroor- deeld zouden zijn dat slechts een kwaad- willige phantasm van „complotten" en voor- bereide „opstanden" droomen kan. E>oor de verkeerde opvatting, dat men economische Eroblemen met de sabel tot oplossing kan rengen en heel zacht uitgedrukt door een onzalig misverstand is bij Krupp bloed vergoten dat in vciband hiermee ae leiders van deze fabriek „gestraft" werden, begrijpt in Duitschland niemand, dat kan niemand be- grijpen. en we kunnen ons ook niet voorstel len, dat het In het buitenland door onpartijdi- gejoeschouwers begrepen wordt. tot dit Een merkwaardlge voorval, waarvan het gewTcht ons verplettert, vormt de indruk van een geoeur- tems, die eenige dagen geleden de aandacht van de geheele stad op zich vestigde: de aan- komst van 'het eerste verkeersvliegtuig uit Londen. Hoe is het dan eigenlijk, vroeg men zich in Berlijn af, hebben we dan ook niet met Engeland oorlog gevoerd? Heeft niet ook dit land ons met alle onverbiddelijkheid de macht van den overwinnaar doen voelen? Maar toch er worden met dat land weer de draden van vriendschappelijke betrekkin- gen aangeknoopt. 's Morgens om half el! had het vliegtulg Londen verlaten. Het had na iets meer dan twee uur Amsterdam bereikt en daar de eerste HJi glcd van etapel «n Bat kQ landingsplaats rssds van vsrrs herkenda m werkelijk onmiddellijk voor het portaal van de groote hall landen kon. Overigena was het een ttaoogige leider, die het passagiers- vliegtuig bestuurde, want Hinchcliife heeft in den oorlog bij een luchtgevecht een oog vcr- loren. Men ziet hieruit, hoe het bij dergelijk baantje eigenlijk meer op aterke zeuuwen en vaatheid van hand aankomt, dan op het on- geschonden bezit van twee oogen. En verdcr ziet men, hoe het toch mogelijk blijkt te zijn, dat een man, die in den oorlog door een Ehiit- schen kogel zwaar gekwetst wad, nu in vre- destiid in dienst van de cultuur zich weder met Duitschland verzoent. De geriefelijkheid van de kabine voor de jiassagiers is in de aeroplane verbazingwek- Ze zitten behagelijk in groote rieten stoelen en zullen van de reis nauwelijks een andere gewaarwording ondergaan hebben dan wan- neer ze zich in een sneltrein bevondeu had den. Ze waren over de reis zeer bevredigd, en op het landingsterrein schudden Engelschen en Duitschers elkaar hartelijk de hand. Ein- delijk zou men toch weer beginnen te geloo- ven, dat er zooiets als een gemeenschappelijke „Europeesche aunospheer" (in den meest let- terlijken zin) bestaat. Ot echter veel Duitschers spoedig op deze wijze naar Londen zullen reizen, schijnt eenigszins onzeker. Want de prija bedraagt 6 pond sterling. Dat is op net oogenblik voor een Engelschman nu niet bepaald onbe- taalbaar, maar tcoor een Ehiitscher beteekent die som toch meer dan een millioen mark. En ofschoon, zooals onlangs een wijs man zeide, „in Duitschland op het oogenblik een milli oen eigenlijk niet meer een millioen is" toch is het nog een millioen 1 De wijsheid van deze uitspraak laat zidh niet -tooChenen. We kunnen nog niet scheiden van de voorstelling, die vroeger met deze som verbonden was, en van het begrip „nullionair", dat eens een rijk man beteekende. Wie echter groote zaken doet, of wie de begrooting van een uitgebreide administraue op te maken heeft, die heeit sinds lang de eerbied voor het „millioen" ver- loren. De burgemeester van Berlijn, die van tijd tot tijd over een aanzienlijk tekort pdeke- ren, weten, dat men al grootere sommen noo dig heeft om het reusachtige gat in de stads- kas te stoppen. Nu heelt men het plan geop perd, nadat de honderd nieuwe belastingen nog niet tot het doel gevoerd hebben, als nieuw slachtoffer de speeiclubs te nemen. Iedere Berlijner en iedere vreemde weet, dat de hartstocht tot spelen hier juist nu een om- vang aangenomen heeft als nooit te voren. Als men's avonds door de drukke straten van West-Berlijn gaat, verloopt er geen kwartier, dat met een vriendelijk heer om je heen draait en je zachtjes in het oor fluis- tert*„Voelt u piets voor een partijtje ecart6 of bac?" De geheime, verboden speelholen zijn niet meer te tellen. Daar de politie hen 'steeds weer op het spoor komt, veranderen zij telkens van woonplaats en slaan hun groene Mafel dan in deze, dan in ginsche particuliere woning op, waarvan de eigenaars dan met kolossale bedragen er voor schadeloos wor den gesteld, dat zij hun huis ter beschikking stellen. De stamgasten worden dan in den loop van den dag telephonisch in geheime taal ingelicht, en de „Schleppeiv', die !s nadits op straat nieuwe klanten werven, Weten reeds, Ihoe het nieuwe adres voor dien avond luidt. Nu heeft men het volgende uitgerekend. Als de stad en de politie een aantal betrekke- lijk fatsoenlijke clubs met een permissie voor het spelen konden toerusten, terwijl voor de geheime speelholen verscherpje straffen zou den worden ingevoerd, dan waren de autori- teiten tenminste eenigermate in staat het toe- zidht uit te oefenen, en men kon Sevens groote inkomsten daaruiit trekken. De hartstochii voor het spel uit de wereld helpen, schijnt heiaas mogelijk te zijn. Dan kan men haar ten minste zooveel mogelijk in geregelde banen leiden en er in het algemeen belang van pro fiteered De vrijstad Dantzig houdt haar bud get slechts in orde, doordat zij de belastingen op de speelbank in Zoppot opstrijkt. Wat Ber lijn betreft stelt men nu voor om ongeveer 30 der beter soort dubs een concessie te verlee nen. In elk daarvan wordt thans, bij matige schatting, elken avond minstens 1 millioen aan „kaartgeld" betaald. Meestal echter meer. Belast men deze inkomsten met 25 pCt., dan zou dit per club in 1 maand 7X milli oen, en in 1 jaar 90 millioen opleveren, dus voor 30 speeiclubs over de 234 milliard mark. Dat is al een mooi sommetje, dat de stad goede diensten zou kunnen bewijzen. Zoo handelt men misschien het beste te genover menschen, die ondanks den nood der tijden hun dolle genotzuoht bot willen vieren. De anderen zoeken andere verstrooiing; het liefst vergasten zij zich aan de groothad van Duitschlands verleden. En steeds meer wordt de figuur van Fredeiik den Grooten dezen een baken in zee. Reeds eerder maakte ik melding van het geweldige succes der film „Friedericus Rex". Thans duiken overal Fre- derik-stukken in de theaters op. De eene keer heet het „Des Kflnigs Nachbarin", een rette, die rrederik den Qrooten en de roemde vrouw van den beroemden molenaar van Sans-Soud (die zijn molen, niettegen- staande het protest van den koning, liet klep- peren) op de planken brengt. net andere tusschenlanding gemaakt. Daarna was het over Bremen en Hamburg naar Berlijn ge- vlogen, waar het even voor adhten, dus met een todit van 9H uur, aankwam. Op het landingsterrdn van Staaken bij Berlijn had zich niettegenstaande het late uur een gewel dige menschenmassa verzameld, om de Lon- densche gasten te begroeten. De piloot. de voortreffelijke vliegenier Hinchcliffe, vertelde, dat de reis vaa Hamburg a! zoo wonderbaar- stuk Iheef: „Der Leibkutscher des Fridericus Rex". Weer een ander draagt den veelzeg- genden titel „Geschlagen" en vertelt van het wisselende levenslot van den grooten vorst, die ook zware tijden door te maken had en zich en zijn land toch weer tot bloei en aan- zien voerde. Aan zulke herinneringen richten de temeergeslagen gemoederen der toeschou were zich op Dr. MAX OSBORN. Heeft u er ook sorns zoo'n last van, dat uw puddingen, wanneer er jam of stroop door is gakoolkt, niet mooi uit dem voren* komeni? De Tout schuilt daarin, dat u uw pan niet genoeg heeft ingevet. Het is n.l niet voldoende om deze met een gevet papiertje uit te wrijven, u moet liever een beetje vet in een kleine pan oplossen en dan daarmee uw puddingvonn terdege uitschrohbeni voor u de jam er in doet. Niet iedereen denkt er aan, dat een groote flesch van whiskey bijv.. uitstekend dienst kan doen (ook als zij lecg is) wanneer u haar als deeg-rol gebruiki Desnoods, als zij niet zwaar genoeg is, doet u er beetje water in, Bwakken an sQ dlelfldende zfln aan bloodarmoade en senuwaohtigkeld, vlnden In een kraohtig en afdoend gonoos- mlddol. s Alom verkrijgbaar h t 2.50 per fl. maar dan goed afsluiten met da kurk, hoar I Krcnten moet u uitwasschen in de vergiet onder een heet-water-kraandin worden zij ten eerste goed schoon en tcaj tweede zwellen ij op tot dubbele grootte. Voor het drogea reidt u ze dan uit op groote schotcls en zet ze vrij dicht bij een vuur. Uw cakes en pud dingen worden extra lekker, wanneer u zoo veel aandacht aan de krenteni schenikt. Het beste is om ze dea avond te voren uit te was- aohen, dan drogen zij' 'a nachts door en door. Een paar aanwijzingen voor het reuugeu van lxuishoudeiijke zaaen zuiien u weiKou ziju, nu de acnuoumnak-bacii woekert. tobeuhoutcn meubaen oenooreu oeus week met een zacht lapje (bijv. em ou zijden zakdoek), in oiijloiie gedoopt, te woi- am opgewrevm. Als het hout echter ver- waarioosd is, en dof is geworden, kuut u het weer bijwerken door het met een weinig van het volgmde poliuer te behandelm: 6 d.L. lijnolic, 3 d.L. azijn, 3 d L. weitige alcohol en Vs d.L antimonium-boter. Doe deze mgro dienten te zamen in em flesch en schud het zoo lang tot ziji geheel vermmgd' zijn. Wan neer u er twee poiitoert, mag u er maar ww- mg tcgelijk van gebruikm; pas op met vu'ur en licht; het is ontvlambaar 1 En het is ver- gift; dus zet het buiten het bereik van kinde- ren m dierrn. Bamboes kunt u met warm zeepsop schoon krijgen. Als het slecht geverfd is, moet u er hard met em nagelborstel, in gewoon zout gedoopt, overheen schuren. Zoodra het droog is, wrijft u het af met een lapje, gedrenkt in lijm. Na em paar uur kleeft het absoluut niet meer en zien uw meubelm er uit als nieuw. Linoleum wordt het mooist, wanneer u het eerst met em warm zeepsopje wasch en er daarna met em flanellen lap, waar warm wa-' ter uit is gewrongen, en die vervolgens in pa- raffine werd bevochtigd, overheen wrijft. Daardoor verdwijnen alle vette vlekken. Ala u het raam even open zet, trekt de paralfine- luUit dadelijk weg. J| Een fluweelen hoed maakt u eerst stofvrij met em vrij hard borsteltj»Houd hem daar. na em poosje in dm stoom van uw waterke- tel en borstel hem nog eens zoo gauw als hij droog is. Als er nu nog vlekken op zijn blif v® zitteik is dat zoo goed als zeiker te wdjiten aan vet. Vermenig wat bloem met petroleum en laat dit papje drogen; wrijf het daama tot poeder en bewerk Itiermee de vette vlek ken. Na een paar uur kunt u de poeder er al boistelen en den hoed flink uitkloppen. In dien de vlekken dan nog niet geheel verdwe nen zijn, moet u dit proces nog eens herhalen 'Weet u wel, dat eigengemaakte boenwas al tijd het beste is? Het volgende reeept er voor kreeg ik van een motor-handclaar, die het gebruikte om lak te politoeren!; ik zelf ge- bruikte het met veel succes voor den vloer. Koop bij uw schoenmaker wat hielballe- tjes, cen combinatie van was en schoensmcer, waar de hielen; glad mee gemaaly: worden; los twaalf bruine balletjes op in eeni "halveni Liter terpentijn; doe dit mengsel in een jam- potje, zet dit in een pan met kokend water, dat u> laat doorkoken, terwijl u voortdurend roert, tot de balletjes zijn opgelost. Als het koud wordt, stolt de was; vo6 het gebruik kunt u er dan nog eenl scheutje terpentijn op doen om het weer vloeibaar te maken. Em ander onderwerp, dat bij de groote schoonmaak ter sprake komt, is het „opknap- pen" der kamers: frissche gordijnen, ecu nieuw vloerkleed, een schoon overtrek der slaapkamermeubelen, een aardige sprei enz Denk er nu om, dat applique zoo enorm veel succes heelt en dat het een genoeglijk wcrkje is. Vooral voor de jongemeisjes- en kinder- kamer is het een geschikt ornament. Onge- bleekte mousseline is het best matriaal om op te appliqueeren, wanneer het voor ecu slaap- kamcr noodig is; het staat frisch m het i? sterk. Gewoon gekleurd, elffen linnen kunt u voor applique gebruiken en dan heeft u nog wat borduurgaren noodig voor het vastzet- ten. Als u zelf aardig kunt teekenen, is dat natuurlijk het best gschikt; doch u kunt ook in alle handwerkwinikels goede overdrukpa- troneu koopen. V66r u ze echter overtrekt, moet u mousseline en linnen flink glad stri ken. Het overtrekken en uitknippen is kinder- lijk eenvoudigmaar de kunst is om het netjej cn precies te doen en om wat oog te hebben voor het arrangeeren der geappliqueerde stukken. Let er op, dat de draad in de beide materialcn gelijk loopt en dus niet die van het nen loodrecht op het mousseline "komt te staan. Knip de lmnenstukken iets grooter dan het dessin en sla dit surplus naar binnen. Rijg dan de stukjes vast op het mousseline en maak het ten slotte af met een flanel- of ket- tingstcck langs de randjes. fx zag laatst een snoezige jongemeisjes- slaapkamer in dit genre. Daar waren de overgordiinen, de beddo mstm>£ MMM PPhq* natuurlijk alleen geschikt voor een dergelijke aprd, 'het overtrek der vensterhank, tafclkleed- je en kussens alle geappliqueerdzoo iets is kamer, waarvan ieder jaar die inriditing vari- eert; anders zou het te spoedig vemten Maar eetn meisje van achttien is in vollen groei, ook wat haar smaak betreft, en zoo zal zij het erne jaar niets dan wit laqud meubclon en rose of li'la stoffeering wenschen, en het daarop volgende in em soliede bui eiken go beitst hout en inauwe of wijnroode aanklee- ding prefeereren. De kamer, 'die ik zag, was met oranje, go lien en zwarte applique op een roomkleurig fond, terwijl de uitknipscis met eeni violetten draad waren omgewerkt. Maar iedereen kan haar dgen kleurcombdnatie kiezm. De eene tint der applique's moet iets donkerder dan de andere zijn en de draad' moet met beide harmonieeren. Hier zijn nog wat ideeem: lavender- en tur- quoise-blauw mdl een gel en draad of geel en turquoise bliauw met een turquoisen d'raad; appd'groen en geel met een lavender draad; rose en hlauw met een draad1 in een der bods tinten.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6